Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Gjuha e ashpr Politike q mund t sjell Destabilizim

  Nuk ka si kuptohet vjedhja e prsritur e disa bankave private nse nuk bn nj retrospektiv t ngjarjeve, kohn kur ndodhin, momentet e kapjeve t mdha t kanabisit nga policia e shtetit dhe nga ndrkombtart, madje edhe deri tek klithmat kundr reforms n drejtsi.
  Nse kthehemi disa vite prapa n kohn e Firmave Piramidale, njri nga ministrat e asaj kohe vuri n dukje rrezikshmrin e ktyre firmave dhe sugjeroi mbylljen e tyre para se t ndodhte hataja; dhe nuk ishte nj profeci por nj deklarim i nj profesionisti finance.
  Dhe ndodhi ajo q ndodhi.
  Krahas humbjeve t mdha financiare t nj mase t madhe t popullats, pati dhe prfitime t mdha n disa grupe njerzish t afrt me bosst e piramidave (t cilt n fakt ishin shumica drrmuese magazinier apo kapterr n kohn e partis s puns), t cilve u ndriti bixha dhe hyn pr pak koh n lojn e madhe t shplarjes s parave ndrkombtare q dilnin si fitime nga shitja e armve, kontrabanda, prostitucioni, dhe.droga.
  Humbja nga firmat piramidale u thellua edhe m shum pas shkeljes s nj vendimi pr ngrirjen e asetve t pasuris s Vefas.
  Papritur lulzuan firma private, individ, ndrtime, ndrtime, tregti t cilat i dhan pak frym vndit, por shkaktart e ngjarjeve nuk u dnuan kurr sepse dihet q prpara se t marrsh nj vendim pr t dnuar (ashtu si ka thn dhe avokati i nderuar Ngjela) nj boss ose disa V.I.P.-ra apo RR.I.P.-ra, organet ligj zbatuese duhet t mendohen mire, sepse akuza pr kta idivid sht si boomerang- t godet rnd se t kthehet mbrapsht nse nuk e kopsit mir.
  Pas disa viteve, filloi nj tregti pak e njohur pr shqiptart por pr disa nga ata q tham m sipr ishte e njohur ose e msuan shpejt, ajo e kanabisit.
  Shum shpejt u formuan `Firma t Reja Piramidale`: ajo e Drgos dhe pikrisht kanabisi i cili filloi mesa duket t mbillej masivisht pas ngjarjeve t 97-98.
  Kjo u vu re q n qeverin socialiste t Nanos, e cila e nnvlersoi, madje tallej me hashshistt e Lazaratit, por njerz t rndsishm t undergrounded madje q ishi edhe n politik drejtonin piramidat e reja sepse donin t pasuroheshin shpejt dhe pa probleme.
  Qeverisja e Berisha u prpoq n dukje t luftonte fenomenin duke propaganduar Lazaratin dhe duke e luftuar fenomenin, por prpjekjet ishin qesharake.
  N nj koh q ndodhi nj fenomen tjetr i cili u vu re pas rnies s kalas s drogs s Lazaratit: prodhimi dhe shitja e tij jasht Shqipris vazhdonte me t njjtin ritm. Qeverisja Rama u gjnd para dy zjarreve: t keqinformimit pr gjndjen reale:
  - pr shkak t mos marrjes s informacionit se droga mbillej prej kohsh q nga koha e Nanos dhe e Berishs n gjith Shqiprin, por pr shkaqe politike fokusohej vetm tek Lazarati nga ato qeverisje duke lejuar pjesn tjetr n t gjith Shqiprin q t mbillnin dhe t punsoheshin e t fitonin nga kjo tregti e paligjshme n heshtje,
  -pr shkak t sulmeve t ashpra nga Opozita, sulme q vinin duke u ashprsuar sa her q fillonin dhe humbnin fitimet pr shkak t lufts s qeverisjes Rama n bashkpunim me ndrkombtart ndaj parcelave dhe kapjes s drogs kanabis, nga njerz t lidhur ose jo me t kaluarn e PS, PD, dhe t tjer nga partit e vogla.
  Interesant mbetet fakti, se n kt lum akuzash dhe shpifjesh kundr qeverisjes jan prfshir dhe Media, disa personalitete, madje dhe nga vet Maxhoranca, gj q e cila pr mendimin tim treon sefitimet nga kanabisi kan prekur dhe disa VIP-a e RRIP-a, t politiks, t Medias, t Shoqris civile, madje t t nj qenushi politik si Spahia, i cili uditrisht pol eh m fort se t tjert. Kjo tregon se ndoshta po i mungon rracioni ditor q sht egrsuar kaq shum.
  T vim tek problemi: prse vjedhjet e bankave private u shpeshtuan kaq shum kto vitet e qeverisjes 2013-2017, madje kemi dhe nj vrasje t nj bankieri t nj banke t respektuar, kemi nj vjedhje spektakolare t Banks s Shtetit, e cila kaloi leht e pa u thelluar (pr mendimin tim)?
  Sigurisht q ka nj llogjik nse shikon faktet, por q nuk mund ti vrtetosh sepse pr kt duhen organet kompetente t ciat bjn punn e tyre dhe ktu po japim nj opinion dhe analiz retrospektive.
  Vjedhjet kan ndodhur sa her q jan kapur dhe sekuestruar sasi t mdha droge brnda dhe jasht vendit, t cilat kan harxhet e tyra t papaguara ndaj pronarve t vrtet.
  Mesa duket ndonj nga bankat ka br rolin e makins shplarse, dhe lvizse parash n mnyr ligjore, dhe ky fenomen ka krijuar edhe lehtsirat me t cilat vidhen kto banka, duke mbajtur firma private q komandohen apo kan miqsi ndoshta me bosst e `Firmave piramidale t Drogs`, - pa pajisjet e duhura, duke mos zbatuar rekomandimet e Ministris s Brndshme,
  Ashtu si ndodhn trazira t jashtzakonshm gjat viteve `97-`98 pas rnies s Firmave Piramidale, dhe nuk u dnua njeri, pra t paprekshmit vazhduan t jen n krye, po kshtu dhe tani, me urdhr t BE dhe SHBA, Perandoria e Drogs q n fakt sht nj `Firm e Re Piramidale` e krijuar n Shqipri nga vitet 2000 (gjithkush mban mnd kur u kap nj makin e nj politikani t lart me drog n rrugn Kuks -Morin), - i sht krkuar qeverisjes s sotme q t shkatrroj kt t keqe nga Shqipria.
  Historia prsritet, qeverisja e viteve 92-96, bri gjith at rrmuj n vitet 97-98 duke shkaktuar rnien e shtetit, armatosjen e popullats, nj luft civile `t gjith kundr t gjithve`, dhe..askush nuk u dnua pr katrahurn.
  Sot po prpiqet t ndodh e njjta gj: por me emra t tjer, mjete t tjera, n nj koh tjetr.
  Por si thot nj fjal e urt tiranse: `nuk bie daci dy her n kos`, megjith prpjekjet disa personaliteteve t Opozits, e disa mediave dhe analistve t bler, megjithe retorikn e ashpr dhe aspak civile t disa politikanve t lart- ata kan vetm nj qllim: t shptojn Bosst e Drogs dhe t ngjarjeve t 97-98, duke u prpjekur t krijon destabilitet dhe trazira, nprmjet krijimit t nj konfuzioni n popull.
  Sa pr konfuzionin ka dhe nj merit dy sahanlprisa: nj i PD dhe tjetri i PS: Spahia dhe Blushi n krye respektivisht t dy Partive mostra dhe plotsisht hipokrite. Mjafton t zhbirilosh se nga i gjetn parat q mbajn Partit dhe ulurasin kundra qeveris, bjn demonstra, takime, tubime, dhe ndoshta nesr dhe gjera t tjera. Mos vall jan nga parat e Drogs? Mos vall ndahet pjesa e parave t vjedhura `EDHE` pr t mbajtur t tilla parti e disa media q kan pr pronar disa ` V.I.P.-a qoftlarg`?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Gjuha e ashpr Politike q mund t sjell Destabilizim

  Ky destabilizim a destabiliteti qe supozohet eshte negativ apo pozitiv ? Ne kuptimin qe ; ja vlen te kemi kete stabilitet me korrupsion,droge-krim dhe varferi kaq te larte apo supozohet qe destabiliteti mundet te sjelli edhe rritjen e ketyre faktoreve ?

  Shembull, Hashashi (dhe po marim shembullin me negativ si destabilizim). U godit Lazarati dhe u "destabilizua" gjithe prodhimi i hashashit,d.m.th u perhap ne gjithe Shqiperine. Pyetja qe lind eshte : Si mundet ta destabilizojme tani prap hashashin ? Duke e mbjellur ne det ose ne ajer se vend toke me teper per ta mbjellur nuk ka ! Pra, edhe destabiliteti ne negativitetin e tije ka nje limit kur arrihet ky limit eshte koha te mendohet qe ky destabilitet ka mundesi te jete edhe pozitiv. Perndryshe duhet menduar (si ne politiken e sotme) per nje stabilitet te perhershem perkeqsues. Praktikisht eshte po ai stabilitet qe beri qeveria socialiste krimit dhe korrupsionit qe mori nga qeveria demokrate.

  Meqe jemi tek qeveria socialiste,qeveri m me stabilitet te ketyre 20 vitete te fundit nuk ka. Qeveri qe i ka zgjedhjet e fituara.Zgjedhje qe as nuk diskutohen qe do ti fitoje por diskutohet vetem se sa do ti fitoje,me me shume apo po prap me 1 milion vota diference (800-900 mije vota fituese si diference praktikisht do quhet humje )

  Mos valle...meqe kemi nje qeveri jo stabile por "stabilissimo" dhe nje opozite po aq stabile (qe e ka te sigurte qe nuk fiton dhe nuk ben asnje perpjekje qe te fitoje,se nuk do as te fitoje),mos valle duhet destabilizuar te pakten opozita se e vetmja menyre per te destabilizuar qeverine eshte te gjesh nje opozite... e cila praktikisht sot nuk egziston.

 3. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Lazo (15-02-2017)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Gjuha e ashpr Politike q mund t sjell Destabilizim

  Sa me shume perdridhet fakti aq me shume pengohet reforma.

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Gjuha e ashpr Politike q mund t sjell Destabilizim

  Mbase, mundet te jete dhe e kunderta; sa me shume perdridhet reforma aq me shume pengohet fakti.

  Ajo qe u perdrodh deri tani eshte se reforma u miratua ndersa ajo qe pengohet eshte se nuk kemi te vet-dorezuar.

  Nga kjo loje ku hajduti kerkon te kapi hajdutet nuk ka mbetur as edhe nje budalla i ndershem qe mundet te vetdorzohet qe te kapet !

  (Gjithe shpresen e kishim tek deputeti Peza por edhe ai leket,qe me ndershmeri kishte vjedhur, i vuri ne emer te gruas. Nuk mundet te arrestohet gruaja se leket i ka vjedhur burri,gjithashtu nuk mundet te arrestohet as burri se leket i ka gruaja. Dileme e madhe me kete Vetingun !)

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Gjuha e ashpr Politike q mund t sjell Destabilizim

  Sigurisht edhe Peza duhet te jape llogari

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Gjuha e ashpr Politike q mund t sjell Destabilizim

  Ajo siguria, e supozuar,qe do japi ndonjehere llogari eshte problemi. Imagjino, sa e supozuar eshte ajo llogari sa akoma asnje nuk i ka kerkuar ose detyruar qe te pakten te jepte dorheqjen nga pozicioni qe ka.

  Jemi brenda normalitetit edhe si llogari. Dekriminalizimi dhe reforma ne drejtesi nuk jane per personat me rendesi dhe shumat e medhaja.

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Gjuha e ashpr Politike q mund t sjell Destabilizim

  Por duhet te jene. BE dhe SHBA kerkojne kokat.

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Gjuha e ashpr Politike q mund t sjell Destabilizim

  Nuk eshte "ide e keqe",BE dhe SHBA te kerkojne kokat ndersa Ne te bejme propagand dhe tifozllek per partite.

  Vetem nje gje nuk kuptohet tek kjo ide; mir qe i paguajm per te vjedhur por te pakten pse i votojme !

  Kjo puna e votimit mbetet mister. Duket si teori mazokiste-kospirative.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •