Gazeta europiane New Europe, q mbulon institucionet kye t BE-s, ka shkruar n lidhje me aleatt e fuqishm t qeveris Rama.

Sipas saj, sht me t vrtet e uditshme se si dy ambasadort ai i BE-s dhe SHBA-s n Tiran, Romana Vlahutin dhe Donald Lu, heshtin kur bie fjala tek plantacionet e mbjellura t drogs, trafikimit dhe korrupsionit n vend

Kasandra boton me pseudonim dhe trajton kryesisht investigime t rasteve m t errta t politiks, keqadministrimit dhe korrupsionit, pa asnj filtr.

Nga Kasandra

Pas raportimit t javs s kaluar n lidhje me korrupsionin e dyshuar me fondet e BE-s, ne kemi zgjeruar hetimin ton, duke zbuluar detaje shum t uditshme dhe interesante n lidhje me at q po ndodh n Shqipri.

Shqipria ka pasur nj proces t gjat dhe t dhimbshm demokratizimi q kur regjimi komunist u rrzua rreth njzet e pes vjet m par.

Pavarsisht nga plagt e shkaktuara ndaj vendit nga regjimi m i vshtir totalitar n Europ, Shqipria ka pasur relativisht arritje t mira n prpjekjet e saj pr tu br nj shtet modern dhe demokratik.

Sistemi pluralist politik funksionon dhe Parlamenti i zgjedhur demokratikisht voton ligjet. T drejtat e njeriut dhe ato civile respektohen zyrtarisht.

Vetm pr kt, Shqipria sht antare e NATO-s, i vetmi vend me shumic myslimane pas Turqis. Vendi sht gjithashtu kandidat pr antarsim n Bashkimin Evropian.

Por lajmet e mira mbarojn ktu!

Partia Socialiste n pushtet e Edi Rams sht akuzuar pr korrupsion t lart dhe q ka lidhje me trafikantt e drogs. Socialistt, gjithashtu, jan akuzuar edhe pr prdorimin e metodave jodemokratike pr t qndruar n pushtet. Koht e fundit, reforma n drejtsi, u votua unanimisht n Kuvend, pas rezistencs s ashpr t partive opozitare t interesuara pr pasojat n fushn e drejtsis.

Sipas dy artikujve t botuar n Huffington Post dhe The Washington Times, si dhe disa burime t tjera, duket se ka nj prpjekje t prbashkt n Shqipri nga interesa t veanta pr t mbshtetur kryeministrin Edi Rama n zgjedhjet e prgjithshme t qershorit 2017.

Nuk sht nj sekret q qeveria Rama prdor kshillat e muara t Fondacionit Shoqria e Hapur. Ajo far sht e dyshimt n vend, duket t jet bashkpunimi i qeveris me ambasadorin amerikan Donald Lu.

Qeveria e Edi Rams sht akuzuar pr marrdhnie t fshehta me trafikantt e drogs. Shrbimet e drejtsis n Shqipri kan nj hetim, t cilin, qeveria dshiron ta ndaloj.

N Shqipri ekziston nj numr i konsiderueshm gjykatsish q jan munduar t rezistojn dhe t kryejn punn e tyre, por q prpjekjet e qeveris nuk kishin arritur kurr deri tani n pikn sa ti bllokojn ose t devijojn hetimin.

Pikrisht n kt pik, Ambasadori i SHBA-s hyri n loj!

Me nj levizje ai ka arritur tu revokoj vizat pr rreth 70 gjyqtar dhe prokuror, t gjitha ata kinse t afrt me Partin Demokratike.

Shpjegimi zyrtar i ambasads ishte se zyrtart nuk jan t kualifikuar pr nj viz amerikane. sht interesant fakti, se si asnj gjyqtar dhe prokuror q ndjehet i afrt me Partin Socialiste dhe q ka nj viz amerikane kan prjetuar t njejtn eksperienc.

Mirpo, ndrhyrja e ambasadorit t SHBA-ve nuk u ndal ktu. Lu haptazi akuzoi Prokurorin e Prgjithshm Adriatik Llalla pr pengim t reforms n drejtsi. Sipas nj letre t drguar nga Prokurori i Prgjithshm pr Presidentin e Republiks dhe Kryetarin e Kuvendit, deklarohej se ambasadori amerikan e ka krcnuar prokurorin me pasoja individuale dhe institucionale.

Megjithat, kjo sht me t vrtet e uditshme se si dy ambasadort ai i BE-s dhe SHBA-s n Tiran, Romana Vlahutin dhe Donald Lu, heshtin kur bie fjala tek plantacionet e mbjellura t drogs, trafikimit dhe korrupsionit n vend.

Dyshimet e supozuara hamendsojn se Soros sht lidhja e vrtet mes qeveris dhe dy ambasadorve. Nuk sht m nj sekret q bashkshorti i Romana Vlahutin sht gjithashtu n bordin e fondacionit Soros n Bosnje, si dhe duke qen mjaft aktiv n fushatn kundr Donald Trump. Thuhet se Soros, ka prfituar edhe nga BE-ja, si dhe tenderat e qeveris n Shqipri.

Disa diplomat t huaj n Tiran, n kushte anonimeteti, kan shprehur paknaqsi me Romana Vlahutin pr munges transparence n menaxhimin e fondeve t BE-s t alokuara dhe t shpenzuara n Shqipri.

Lajmi i mir sht n gjith kt situat se Euralius, (Projekt i asistencs teknike t BE-s pr Shqiprin) shefi i shtabit n Shqipri sht larguar nga posti i tij pas nj gabimi t br n prkthimin e ligjit t Vettingut.

Nse gabimi nuk do t ishte raportuar nga opozita dhe kreu i saj Lulzim Basha, komuniteti ndrkombtar do t kishte miratuar zbatimin e reforms n drejtsi, n nj mnyr, q Edi Rams do ti kishte dhn nj pushtet absolut.

Megjithat, ka ende shpres.

thealbanian