Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  `T Paprekshmit` mund t rrezikojn stabilitetin n Shqipri

  Perplasja e ashpr politike disa vjeare n Shqipri sht duke dhn dhn rezultatet negative t saj megjith prpjekjet e Maxhorancs dhe kryesisht t socialistve brnda vndit, dhe komunitetit ndrkombtar jasht vndit si BE, PE SHBA.
  Prplasja e ashpr politike shum vjeare sht acaruar shum dhe ka nj rritje t ashprsis n raport me fillimin dhe vazhdimin e Reformave n drejtsi.
  Megjith stabilitetin ekonomiko-financiar , stabilitet i cili duhej t qetsonte pplasjen politike, ashprsimi i vazhdueshm i toneve nga Opozita dhe nga disa ish ministra apo drejtues t LSI, ish socialistve t prkdhelur Blushi&Hafizi, tregon se prplasja politike ka shkaqe t tjera t cilat nuk kan lidhje me stabilitetin ekonomiko-financiar pr t cilat sht i interesuar populli por ka lidhje me katr problemet kryesorejasht ktij stabiliteti:
  - Rrezikimi i t paprekshme (nga Refoma n Drejtsi) t cilt jan drejtues partish, drejtues V.I.P-a q nuk kan lvizur nga vndi deri tani megjith shkeljet e ligjit,
  - Bllokimi i fitimeve, nga goditja e q i bri Qeveria - kanabisit t mbjell (t korrur e t shitur pr vite me rradh n heshtje informative para 2013perve Lazaratit), q nga fillimet e viteve 2000 e deri m sot,
  - Fillimi i montimit t Piramids s Korruptuar t Drejtsis,
  - Prpjekjet pr t vendosur n binar shoqrin shqiptare e cila ka jetuar deri tani n shtet anarkik, duke i u shmangur taksave, duke mos dnuar me vite me rradh shkeljet e ligjit nga ana e shum drejtuesve administrative. Ligjore, dhe t zgjedhur t tre pushteteve n Shqipri. Lufta per t rimarr pushtetin politik i cili do t mundsoj t Paprekshmit q t`i shmangen dnimit dhe prgjegjsive pr zullumet q kan br.
  Po t marrim dy deputetet hipokrit t PS q u largun nga PS sepse ishin t pknaqur `nga drejtimi i vendit nga qeverisja e PS dhe e maxhorancs`, llummi dhe vreri q prdorn ata tregojn se paknaqsia sht diku tjetr: tek mos realizimi i dshirs s tyre pr tu br ministra, dhe tek mndjemadhsia q i ka karakterizuar kta pafillo t cilt kujtojn se jan m t zgjuar se t tjert dhe se meritokan m shum. Por duke ditur t kaluarn e tyre dhe duke par veprimet e tyre hipokrite . vendime t cilat u mjaftuan t largohen nga PS po nuk ikn nga karrikja e deputetllkut, kjo tregon nj karakter intriganti dhe Hipokrit sepse cfardo lloj justifikimi q ka nxjerr nga goja Blushi dhe Hafizi, ka rn era dallkaukllk, aq i qart se sa q librat paavure t Blushit vrtetojn se ai mbetet nj intrigant dhe dashakeqas ndaj ish kolegve t vet aq sa krkon edhe vdekjen e tyre (shikoni t dy librat e fundit se si prfundojn personazhet kryesor).
  Po t marrim Ilir Metn, ky person vjen nga komuniteti i fshatarsis kooperativiste dhe ndonse sht qytetar dhe banon n qytet, mentaliteti i tij mbetet fshatarak: t prfitoj sa m shum e t jap sa m pak, t krijoj lidhje t paqndrueshme t cilat mund ti prish pa u br merak pr t tjert e aq m pak pr popullin. Thashethemet dhe gjyqi ndaj tij pr videon tregon se ku ka z nuk sht pa gj.
  Po t marrim Lulzim Bashn munnd t konstatojm se nga nj kamarier i thjeshte n Holland u b prkthyes n Kosov dhe ra n kontakt me persona t rndsishm t PD dhe t institucioneve ndrkombtare dhe prnjher u favorizua duke u br ministr i brndshm, kryetar bashkie, dhe kryetar partie. N rrugn e tij drejt majave t pushtetit sigurisht ka akuza pr korrupsion pr rrugn e Kombit, dhe shkelje t ligjit n 11 janar.
  Sa pr Sali Berishn ai mbetet prototipi se si nuk duhet t jet nj udhheqs shteti , t cilin un e justifikoj pr 3-4 vitet e para n pushtet pr shkak t mungess totale t eksperiencs, por shkeljet e ligjit, klientelizmi, mungesa e prgjegjsis gjat tet viteve t qeverisjes s fundit, e bjn nj person q duhet t mbaj prgjegjsit e veta.
  Ka plot t tjer, por po prmnd Problemin e Kanabisit i cili ka fiilluar t mbillet n Shqipri q hert n fillimet e viteve 2000 (ndoshta dhe m prpara, por nuk ka informacion). Fitimet e mdha nga shitja bri q kanabisi t mbillet n gjith Shqiprin q ne kohn kur Kryeministr ishte Fatos Nano dhe Ilir Meta, dhe ka disa raste kuptimplote t disa ngjarjve t pa kuptueshme kur ato faqeshin n media.
  Marrja e pushtetit nga PD n 2005, e oj m prpara dhe shtoi prodhimin e pr pasoj shitjen e kanabisit.
  Por qeveria e athershme prdori t njjtn metod q prdorn Nano&Meta prpara tyre, duke dis-informuar publikun popullin dhe duke nxjerr n pah, vetm Lazaratin, e duke i atribuar atij t gjith problematiken e prodhimit t kanabisit.
  Askush nga Ministria e brndshme e athershme nuk tregoj sa ton kanabis prodhohej n vitet 2000-2005, dhe 2005-2013. Sigurisht prodhimi do t dilte disa her m i madh se mund t prodhonin gurt e Lazaratit.
  Marrja e pushtetit nga qeverisja e Edi Rams, prkrahja e tij nga ana e ndrkombtarve, Programi plot reforma, ndesh papritur n kundrshtit (e fshehta, me hedhje guri e fshehje dore), e Aleatit t tij programatik Ilir Mets, i cili e dinte fare mir se po ndodhte me kanabisin dhe kanabizimin e vndit, por bri t paditurin duke e ln Ramn dhe qeverin e tij prball sulmeve t paraprgatitura dhe t detajuara dhe duke i a vshur kanabizimin e vndit qeverisjes s PS. Lufta kundr Kanabisit e cila u b ksaj here seriozisht nga PS dhe Maxhoranca (me LSI e cila prpiqej t bnte t paditurin por e dinte fare mirproblemin), prfundoj vetm fazn e par duke shkatrruar prfundimisht plantacionet e kanabisit m Lazarat; sidoqoft pjesa e dyt e dal papritur n dukje- ajo se kanabisi mbillej n gjith vndin, e vuri n vshtirsi qeverisjen e cila krkoi ndihmn e ndrkombarve. Dihet se ndrprerja e fitimeve dhe arrestimet bri q t dal indirect ata q prfitonin nga parat e Kanabisit.
  N vnd q t goheshin edhe Opozita edhe LSI, filloi nj furtun shpifjesh , lufte politike t ashpr t hapur dhe t fsheht.
  Kjo gj tregoi se pronar dhe prfitues mund t jen dhe faktikisht mbeten disa nga drejtuesit opozitar, disa t aleatve, dhe miqve t tyre, t cilt u zmruan shum nga prpjekjet e policis s shtetit dhe asaj italiane e greke madje dhe bashkpunimi ndrkombtar. Nuk mbeti puna vetm tek zemrimi por lufta e ashpr do t enjte, deklaratat disa edhe dy her n dit kundr Ministrit t Brndshm tregonte se Maxhoranca kishte prekur dhe prer at q duhej: fitimet nga droga, kishte dmtuar rnd korrupsionin e ish-ave.
  Probemi tjetr i rnd ishte dhe mbetet Reforma n drejtsi, reform pr t ciln u bmos t pengohet, dhe kuptohet fare mir nga opinioni public,qytetart, votuesit, se ata q penguin, zvarritn, dhe po pengojn e zvarritur edhe sot zhvillimin e Reforms n Drejtsi- jan praktikisht humbsit dhe prgjegjsit kryesor t nj drejtsie t varur dhe aspak noramle, t nj drejtsie e cila ka dmtuar rnd t ardhmen e vndit,ka krijuar probleme gati t pazgjidhura pr pronn, duke liruar vrassit, drogaaxhinjt, duke dmtuar rnd imazhin e gjyqtarit, juristit, dhe drejtsis jashtzakonisht t korruptuar t gjyqtarve, prokurorve.
  Kjo prplasje politike n t ciln Maxhoranca krkon t ver n binar drejtimin e vndit, dhe t realizoj integrimin e vndit sa m par pr n BE, dhe nga ana tjetr Opozita humbse e cila krkon t fsheh prgjegjsit e t kaluars qeverisse t saj nprmjet parrulls `hajduti thrret kapeni hajdutin`, dhe duke u hedhur n sulm nprmjet shpfijeve, ka prfshir edhe nj element t rndsishm i cili kto dy vitet e fundit ka marr rol t dors s par n acarimin e gjndjes dhe n nxirjen e imazhit t Shqipris . Ky element sht Media, dhe m sakt disa individ mediatik pronart e t cilve jan n Parlament dhe n Opozit.
  Vrehet se analist , opinionist t caktuar t cilt kan bllokuar Mediat kryesore t vndit duke dal do dit e nat pr t shprehur opinionet e tyre, opinione dhe analiza t cilat kan shkaktuar nj dis-informim dhe acarim artificial t gjndjes n shtetin shqiptar, duke krijuar nj imazh t rn dhe aspak real t vndit n syt e teleshikuesve. Mendoj se kjo ka ardhur pr shkak t analizave dhe opinioneve t porositurame pages pr t dmtuar qeverisjen, dhe njerz t caktuar t qeveris si p.sh., z. Tahiri, Kryeministrin actual, akuza pr kanabizim t vndit n nj koh kur kanabizimi ka qn real q n 2000 por nuk kishte informacion dhe nuk luftohej nga qeverisja. Kjo shihej qart n arrogancn e disa moderatorve sidomos t Fevziut kur pyesnin Kryeministrin, duke dal nga roli i tyre i moderator dhe duke shkelur rnd etikn.
  Lufta e disa Mediave kryesore t blera, po shkakton at q ka thn edhe Presidenti i Ri i SHBA- Trump: ..jan duke dhn `Fake nes`, pra jan duke dal nga roli i tyre informues dhe i gjetjes s fakteve dhe pastaj t akuzojn, drejt fabrikimit t fakteve dhe akuzave sipas `fake news`. Kjo gj e rnd q ka ndodhur n SHBA po ndodh edhe n Shqipri, duke dmtuar t ardhmen e vndit.
  Madje ka ndodhur dhe nj risi e re: ajo e dergimit t artikujve n gjuh t huaj, kryesisht anglisht, e m pak gjermanisht drejt shtpive botuese serioze pr tu botuar dhe pr tu quajtur sikur jan br nga artikullshkrues t huaj. Qllimi? Qllimi sht goditja e qeverisjes pr t penguar Reformat dhe pr t mbrojtur t paprekshmit.
  Aktivizimi i disa Mediave kryesore TV, elektronike dhe disa gazetave, nprmjet analizave me analist t porositur dhe `Fake News`, mund t japin rezultatet saj n raast se qeverisja nuk do t veproj drejt, dhe n se nuk do t punojn shum pr t montuar dhe pr t vn para prgjegjsis shpifsit, fajtort, dhe disa drejtues kryesor q jan n drejtime partiake dhe privat por q jan totalisht t korruptuar duke dmtuar rnd buxhetin e shtetit vite me rradh. Kta njerz dihen kush jan, madje pr t mbrojtur vehten e tyre, dalin do dit n Konferenca shtypi pr tua hedhur fajin q kan ata vet-t tjerve. Kjo sht e turpshme.
  Le t shpresojm se Reforma n drejtsi do t vr para prgjegjsis peshqit e mdhenj dhe sa m par t bhet kjo pun aq m t pasigurt do t jen t paprekshmit, dhe aq m t sigurt dhe t qet do t jet populli shqiptar nga futja n burg e ktyre vampirve q krijoi ndryshimi i sistemit.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  999
  Faleminderit
  100
  93 falenderime n 81 postime

  Pr: `T Paprekshmit` mund t rrezikojn stabilitetin n Shqipri

  Nje analize e mire deri diku, po gjerat ndonjeher jane pertej asaj cfare jep media.Sic thot dhe nje shpehje e bukur kineze " qe peshku mban ere gjithmon nga koka" shpresoj per keta peshk te kete vertet reforme.
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 3. #3
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,707
  Faleminderit
  186
  237 falenderime n 190 postime

  Pr: `T Paprekshmit` mund t rrezikojn stabilitetin n Shqipri

  Jane te gjithe bashke!!
  Mos u lodhni kot!!

  Ka qe 25 vjet qe na hedhin hi syve...
  Vjedhin bashke, puthen bashke, shahen bashke, pa.llohen bashke..., te gjitha i bejne bashke.
  Pjesa tjeter esht show per popllin trimtrapheroik dhe t'ndershem deri ne palce...

  Nuk lane pasuri toksore/nentoksore/ajrore pa gllaberu, e mbyten popllin me taksa rruge/policie/zjarrfikse/shendeysie, e nga ana tjeter prape se prape te gjitha sherbimet jane me pagese...

  Pas ca muajsh vazhdojn fushatat e mashttimit, dhe poplli e ha prap...

  Kto din var n'litar te gjithe, pa petjashtim!!!
  We Zoti u dhasht hakun aty ku i dhemb ma shum!!!
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 4. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (03-02-2017)

 5. #4
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime n 95 postime

  Pr: `T Paprekshmit` mund t rrezikojn stabilitetin n Shqipri

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Jane te gjithe bashke!!
  Mos u lodhni kot!!

  Ka qe 25 vjet qe na hedhin hi syve...
  Vjedhin bashke, puthen bashke, shahen bashke, pa.llohen bashke..., te gjitha i bejne bashke.
  Pjesa tjeter esht show per popllin trimtrapheroik dhe t'ndershem deri ne palce...

  Nuk lane pasuri toksore/nentoksore/ajrore pa gllaberu, e mbyten popllin me taksa rruge/policie/zjarrfikse/shendeysie, e nga ana tjeter prape se prape te gjitha sherbimet jane me pagese...

  Pas ca muajsh vazhdojn fushatat e mashttimit, dhe poplli e ha prap...

  Kto din var n'litar te gjithe, pa petjashtim!!!
  We Zoti u dhasht hakun aty ku i dhemb ma shum!!!  Ke bere vertete perkufizimin me te mire te mundshem sa i perket kti realiteti te hidhur qe na rrethon. Ishalla po vihet ne zbatim ajo reforma e famshme ne drejtesi.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: `T Paprekshmit` mund t rrezikojn stabilitetin n Shqipri

  Shpresojme qe te paprekshmit-pas perplasjes se Lu me z. Dhalla te marrin ndeshkimin qe meritojne.

 7. #6
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime n 95 postime

  Pr: `T Paprekshmit` mund t rrezikojn stabilitetin n Shqipri

  Po i afrohet dita te "paprekurve" me ne fund.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime n 27 postime

  Pr: `T Paprekshmit` mund t rrezikojn stabilitetin n Shqipri

  Ceshtja eshte a ka dhe a ka patur ndonjehere Shqiperia te paprekur apo vetem qener ndeshjesh te pergjakshme midis tyre midis Avnive(djemve te rinj) dhe Esateve apo pasanikeve te saj.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •