Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve
    Emri:  1485447165trump-dapl.jpg

Shikime: 513

Madhësia:  33.5 KB

    Presidenti amerikan, Donald Trump mohon që të ketë autorizuar një “ndalim” të emigrantëve myslimanë, duke e quajtur veprimin e tij më të fundit vetëm si kufizim të hyrjeve në SHBA të emigrantëve nga vendet me histori terrorizmi.

    “Ato janë vende që kanë pasur histori të tmerrshme me terrorizmin”, tha ai për “ABC News” në intervistën e tij të parë si president. “Janë gjithashtu vende, nga ku njerëzit mund të vijnë dhe të na shkaktojnë probleme të jashtëzakonshme”.

    Ekipi i Trumpit ka pezulluar programet e vizave dhe refugjatëve që aplikohen për shumë vende me shumicë myslimane në Lindjen e Mesme, mes të cilëve edhe Sirinë e përgjakur nga lufta. Një urdhër ekzekutiv i nënshkruar mëngjesin e së enjtes.

    Kritikët thonë se urdhri i fundit do të bllokojë myslimanët që përpiqen të largohen nga dhuna e skajshme, për të cilën edhe vet Trump po flet ndërkohë. Rabini Jack Moline, president i Aleancës Ndërfetare e quan këtë një “ndalim de facto të myslimanëve”.

    “Shtetet e Bashkuara janë lavdëruar ndër vite si një bastion i sigurtë për refugjatët anembanë botës, të cilët përballen me persekutimin dhe konfliktet e përgjakshme”, tha Moline. “Presidenti Trump është i gatshëm që të shkelë mbi këtë trashëgimi, që në aktet e para të rëndësishme në krye të Shtëpisë së Bardhë”.

    Trump tha për “ABC News” se shënjestra e tij është Shteti Islamik dhe grupet e tjera ekstremiste. “Ju i keni parë njerëzit që vijnë prej andej. Në shumicën e rasteve, ata vijnë me synime djallëzore. Nuk dua që të ndodhë kjo gjë. Disa njerëz mund edhe të vijnë - sugjeroi më pas Trump. - Por vetëm pasi të kenë kaluar atë që unë e quaj ‘vetting ekstrem’. Dhe ju më kuptoni se çfarë dua të them me ekstrem”.

    Urdhri i fundit ekzekutiv që ka nënshkruar Trump u ndalon dhënien e vizave njerëzve nga 7 vende të Lindjes së Mesme dhe vendeve të Afrikës së Veriut, nga të cilat, ushtria e tij faktikisht është duke bombarduar 4 prej tyre.

    Vendet që janë bërë subjekt i ndalimit të përkohshëm të vizave janë Iraku, Siria, Libia, Jemeni, Irani, Sudani dhe Somalia. Ushtria amerikane, ndërkohë, është duke luftuar kundër terroristëve të ISIS-it në 4 shtetet e para, ndërkohë që zhvilloi sulme ajrore edhe në Somali në shtator të vitit të kaluar.

    / Top Channel

  2. #2
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Evropa dhe ShBA boll kane marre myslimane, para se te marrin me teper duhet te perpiqen t'i integrojne ata ne shoqerite perendimore. Ne te kunderten perendimi do te behet me gjakderdhje sikur Lindja e Mesme. Ku shkel kemba e myslimanit, ruseve, serbeve aty nuk mbin me bari, e kam fjalen per ekstremistet jo per te gjithe.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Te perzesh myslimanet, negrit, te semuret apo te skamurit skajor nga Amerika do te rihapte nje lufte te re, lufte qe marinaret e vjeter amerikane e humben sepse anija per ne Amerike qe Evropiane dhe u mbyt ne det, pati defekt.

  4. #4
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Evropa dhe ShBA boll kane marre myslimane, para se te marrin me teper duhet te perpiqen t'i integrojne ata ne shoqerite perendimore. Ne te kunderten perendimi do te behet me gjakderdhje sikur Lindja e Mesme. Ku shkel kemba e myslimanit, ruseve, serbeve aty nuk mbin me bari, e kam fjalen per ekstremistet jo per te gjithe.
    Kjo shprehje ishte per pushtuesin turk, i cili ishte islamik dhe me thirrjen "allahu ekber", c`beri popullsine e Arberise, nen udheheqjen e nehmet fatihut (emri i te cilit nderohet ne kosove). Islamiket jane tallur deri me sot me demokracine e lirine dhe e kane cfrytezuar per te futur ushtrine e isisit ne evrope. Trampi po merr disa masa pozitive, por gjithsesi te pamjaftueshme. Nuk ka tolerance me islamiket, perndryshe perrballuni me pasojat (france, belgjike, stamoll, ..etj).
    Duaje te afermin tend si veten

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ilia spiro për postimin:

    jarigas (30-01-2017)

  6. #5

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Evropa dhe ShBA boll kane marre myslimane, para se te marrin me teper duhet te perpiqen t'i integrojne ata ne shoqerite perendimore. Ne te kunderten perendimi do te behet me gjakderdhje sikur Lindja e Mesme. Ku shkel kemba e myslimanit, ruseve, serbeve aty nuk mbin me bari, e kam fjalen per ekstremistet jo per te gjithe.
    Po si more, ti vure ne nje kandar terroristet me ruset...?!
    Po mire qe veshet te jane shurdhuar, po edhe syte te jane veshur nga urrejtja?!
    Po qe Rusia eshte i vetmi vend qe po lufton ( me sukses ) terrosizmin islamik...-kete e di edhe lopa!
    Gjithmone si nje manjetofon i prishur vazhdon po te njejtin avaz..., sa here do shprehesh do te kepusesh karafila...
    Pastaj ç'pune kane ketu ruset dhe serbet me shtate shtete myslimane...? ketu po flitet per zt. President te Shba-se, ti ja fute si kau - peles...!
    Jane gjithsej mbi tridhjete e tre shtete myslimane, nuk u vendos per te gjitha vendet myslimane, pasi jane vetem ato vende nga dihet qe importohen terroriste.
    Pasi qe nuk u ndalohet mbi 1 Miljarde e 300 Miljone myslimaneve por vetem atyre shteteve qe kane PROBLEME ME FUNDAMENTALIZMIN FETAR.
    Ndalohet vetem per pak muaj sa te vihen "NE RREGULL GJERAT" ne Arabistan, sa ti percellojne pak mjekerroshat, ushtria Ruso-Amerikane...!
    Por qe ne te vertete Trump, duhet te ndaloje me pare evropianet dhe perendimoret ylberjane ( per flamurin shumengjyresh qe kane si identitet ),
    ato forca mengjarashe ( per nga perkatesia politike = "te majtet"), lobistet e pothuaj te ç'do fushe nga gay deri tek financa dhe informacioni.......,
    duke perfunduar ne tipat si ti, jo pse je i veçante por thjesht qe hecen si kali me gjyslyke ( syze )...,
    sens unik, pa kthesa dhe nje dite do te prezantohesh balle per balle me murin! - Kjo e fundit eshte, miqesisht shaka, por qe po te mendohesh pakez... ndoshta ....
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  7. #6
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Merkel, kundër Trump për ndalimin e qytetarëve nga vendet myslimane.

    Angela Merkel e kundërshtoi hapur vendimin e presidentit amerikan për t’iu ndaluar hyrjen qytetarëve nga 7 vende me shumicë myslimane.

    “Lufta kundër terrorizmit nuk do të fitohet me masa kundër individëve të caktuar”, ishte deklarata e kancelares gjermane, që i kujtoi shefit të Shtëpisë së Bardhë konventat dhe të drejtën ndërkombëtare.

    “Beteja e nevojshme dhe vendimtare kundër terrorizmit nuk e justifikon vendosjen e grupeve të caktuara të njerëzve nën një hije të përgjithshme dyshimi. Në rastin për të cilin po flasim, bëhet fjalë për besimtarët myslimanë. Mendoj se një gjest i tillë bie ndesh me parimet themelore të ndihmës për refugjatët dhe bashkëpunimit ndërkombëtar”, tha Merkel.

    Kancelarja nuk pajtohet me vendimin e Trumpit e këtë ia ka bërë të qartë edhe gjatë telefonatës 45-minutëshe të ditës së shtunë. Ajo kujton sesi Konventa e Gjenevës për refugjatët parashikon që vendet të ofrojnë ndihma humanitare për pranimin e refugjatëve të luftës dhe se të gjithë nënshkruesit e dokumentit janë të detyruar ta respektojnë atë deri në fund.

    Ekzekutivi gjerman tani po sheh me kujdes se cilat janë pasojat e vendimit të presidentit amerikan për personat me dyshtetësi dhe, në raste të caktuara, siç thotë zëdhënësi Steffen Seibert, ai do të mbrojë interesat e personave të prekur para atyre të partnerëve amerikanë.

    Pas komenteve të përmbajtura të fillimit, edhe kryeministrja britanike Theresa May e kritikoi lëvizjen e Trumpit e tha se edhe Britania e Madhe do të reagojë nëse urdhri ekzekutiv prek shtetasit e Mbretësisë së Bashkuar.

    / Top Channel

  8. #7
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga Lazo Lexo Postimin
    Merkel, kundër Trump për ndalimin e qytetarëve nga vendet myslimane.

    Angela Merkel e kundërshtoi hapur vendimin e presidentit amerikan për t’iu ndaluar hyrjen qytetarëve nga 7 vende me shumicë myslimane.

    “Lufta kundër terrorizmit nuk do të fitohet me masa kundër individëve të caktuar”, ishte deklarata e kancelares gjermane, që i kujtoi shefit të Shtëpisë së Bardhë konventat dhe të drejtën ndërkombëtare.

    “Beteja e nevojshme dhe vendimtare kundër terrorizmit nuk e justifikon vendosjen e grupeve të caktuara të njerëzve nën një hije të përgjithshme dyshimi. Në rastin për të cilin po flasim, bëhet fjalë për besimtarët myslimanë. Mendoj se një gjest i tillë bie ndesh me parimet themelore të ndihmës për refugjatët dhe bashkëpunimit ndërkombëtar”, tha Merkel.

    Kancelarja nuk pajtohet me vendimin e Trumpit e këtë ia ka bërë të qartë edhe gjatë telefonatës 45-minutëshe të ditës së shtunë. Ajo kujton sesi Konventa e Gjenevës për refugjatët parashikon që vendet të ofrojnë ndihma humanitare për pranimin e refugjatëve të luftës dhe se të gjithë nënshkruesit e dokumentit janë të detyruar ta respektojnë atë deri në fund.

    Ekzekutivi gjerman tani po sheh me kujdes se cilat janë pasojat e vendimit të presidentit amerikan për personat me dyshtetësi dhe, në raste të caktuara, siç thotë zëdhënësi Steffen Seibert, ai do të mbrojë interesat e personave të prekur para atyre të partnerëve amerikanë.

    Pas komenteve të përmbajtura të fillimit, edhe kryeministrja britanike Theresa May e kritikoi lëvizjen e Trumpit e tha se edhe Britania e Madhe do të reagojë nëse urdhri ekzekutiv prek shtetasit e Mbretësisë së Bashkuar.

    / Top Channel
    Drejtesia e vendimit te Trampit per te ruajtur popullin e tij nga ushtria terroristo-islamike, duhet t`i beje te mendojne politikanet shqiptare. Per mendimin tim ata duhet te bejne nje pakt kombetar, ku jo vetem te ndalojne ardhjen e emigranteve nga vendet islamike, por te ekstradohen edhe ata qe jane ketu dhe ne rradhe te pare te revokohet vendimi per strehimin e muxhahidineve.
    Persa i takon vendeve evropiane, mesa duket keta nuk po nxjerrin mesime nga zhvillimet e ngjarjeve te fundit, shperthimeve te terrorit ne france, belgjike, ...etj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 30-01-2017 më 15:52
    Duaje te afermin tend si veten

  9. #8
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Cka thue, derdimen!!!
    A ka rus "ekstremist"???
    Boll me idiotesira si puna e Ciarlit edhe ti.......jeni bere si daulle e çare!!
    Diskutoni per temen e mos shkruani perçart....
    Mos ofendo, ste ofendova, ti ke mendimin tend une timin. Ti duhet te me respektosh bile per hiq gje veq qe jemi shqiptare dhe qe besoj ne Zot dhe mbroj dhe e deklaroj te verteten.

    Kjo per temen: Nuk ka me demokrat dhe liberal e paqedashes si une por gjithsesi une e kuptoj se secili shtet ka te drejte te ua ndaloje te tjereve qe te hyjne ne ate shtet banore te shteteve ku ka simpati me terroristet. S'mund te punosh me politike paqesore kur kundershtari nuk zgjidh mjete per te te bere dem e te te shkatrroje plotesisht. Kete e kemi provuar ne shqiptaret e Kosoves ne Kohen e Rugoves, ne me lule e ne anen tjeter Serbia na gjymtonte derisa u detyruam te rrokim armet e te sakrifikojme jetet tona e jetet e familjareve tane per liri.
    Kurgje s'thashe idiotesi, thash qe ku hyn politika e rusit, islamikeve e serbeve aty mbaresi nuk ka. Rusia ka patur problem me terrorizmin islamik me dekada te tera por ajo fatkeqesisht iu eshte pergjigjur me gjenocid, shiko cfare bene ne Çeçeni tani sipas teje une duhet ta perkrah gjenocidin, perse te dukem ateist, islamik apo ortodoks une? Vetem keta perkrahin gjenocidin ndersa une sjam i tille.
    Te pershendes ia kalo mire, mos ofendo ste kam borxh asgje thjeshte mendimin tim po thosha.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 30-01-2017 më 16:32

  10. #9
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Drejtesia e vendimit te Trampit per te ruajtur popullin e tij nga ushtria terroristo-islamike, duhet t`i beje te mendojne politikanet shqiptare. Per mendimin tim ata duhet te bejne nje pakt kombetar, ku jo vetem te ndalojne ardhjen e emigranteve nga vendet islamike, por te ekstradohen edhe ata qe jane ketu dhe ne rradhe te pare te revokohet vendimi per strehimin e muxhahidineve.
    Persa i takon vendeve evropiane, mesa duket keta nuk po nxjerrin mesime nga zhvillimet e ngjarjeve te fundit, shperthimeve te terrorit ne france, belgjike, ...etj.
    Vendimi i nacizmit te Trump ka bere nje Amerike te ngrihet ne kembe duke protestuar kudo, e ti me thua qe kjo eshte dicka e mire per njerezimin?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Neteorm : 30-01-2017 më 16:37

  11. #10
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga Lazo Lexo Postimin
    Vendimi i nacizmit te Trump ka bere nje Amerike te ngrihet ne kembe duke protestuar kudo, e ti me thua qe kjo eshte dicka e mire per njerezimin?
    kujdes kur permend ameriken, jane ngritur ca islamike dhe te "aferm" te tyre, 90 % jane me Trampin
    Duaje te afermin tend si veten

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ilia spiro për postimin:

    jarigas (01-02-2017)

  13. #11
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    kujdes kur permend ameriken, jane ngritur ca islamike dhe te "aferm" te tyre, 90 % jane me Trampin
    Ma jep me fakt këtë statistike që përmend që rreth 90 %, janë pjesë e Trump ?


    është një turp i madh që shteti model për liritë e njeriut në këtë botë të kthehet përmbys brenda pak ditësh.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Neteorm : 30-01-2017 më 17:17

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Neteorm për postimin:

    skender76 (02-02-2017)

  15. #12
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Po si more, ti vure ne nje kandar terroristet me ruset...?!
    Po mire qe veshet te jane shurdhuar, po edhe syte te jane veshur nga urrejtja?!
    Po terrorista jane sepse vrasin civile te pafajshem, si me quajt njeriun qe vret civile dhe femije, mos ndoshta 'njeri i drejte'? Sipas kesaj logjike nese nje ateist vret dhe bombardon civile dhe spitale duhet ta quajme terrorist, nese nje mysliman qe e ben kete duhet ta quajme pra njejte - terrorist, ndersa nese kete e ben nje diktator i nje shteti ortodoks ate duhet ta quajme clirimtar dhe njeri te drejte.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Po qe Rusia eshte i vetmi vend qe po lufton ( me sukses ) terrosizmin islamik...-kete e di edhe lopa!
    Gjithmone si nje manjetofon i prishur vazhdon po te njejtin avaz..., sa here do shprehesh do te kepusesh karafila...
    Pastaj ç'pune kane ketu ruset dhe serbet me shtate shtete myslimane...? ketu po flitet per zt. President te Shba-se, ti ja fute si kau - peles...!
    O zoteri ktu jane te perfshira krejt shtetet, a nuk eshte e perfshire edhe Kosova e Shqiperia ku kane futur ne burgje dhjetera hoxhallare qe kane perkrahur ISIS-in. O zoteri sot eshte duke u zhvilluar lufta e ideve dhe ideologjive, ne njeren ane demokracia dhe ne anen tjeter radikalizmi fetar, kjo eshte globale qe nga Kina e larget e deri ne Kaçanik e deri ne USA.
    Aty ku ndodhin padrejtesi dhe vrasje aty duhet medoemos t'i perfshijme edhe keta pasi keta dasht e pa dasht perfshihen. Amerika sot lufton terrorizmin islamik ndersa Rusia vetem ka bombarduar grupet e moderuara dhe shume pak ISIS, pra ka bombarduar grupe te cilat nuk jane te perfshira ne terrorizmin nderkombtar. Ushtria e Lire Siriane nuk ka qene e perfshire ne asnje sulm terrorist diku ne bote, kete edhe lopa e di por edhe maceja.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Jane gjithsej mbi tridhjete e tre shtete myslimane, nuk u vendos per te gjitha vendet myslimane, pasi jane vetem ato vende nga dihet qe importohen terroriste.
    Pasi qe nuk u ndalohet mbi 1 Miljarde e 300 Miljone myslimaneve por vetem atyre shteteve qe kane PROBLEME ME FUNDAMENTALIZMIN FETAR.
    Ndalohet vetem per pak muaj sa te vihen "NE RREGULL GJERAT" ne Arabistan, sa ti percellojne pak mjekerroshat, ushtria Ruso-Amerikane...!
    Por qe ne te vertete Trump, duhet te ndaloje me pare evropianet dhe perendimoret ylberjane ( per flamurin shumengjyresh qe kane si identitet ),
    ato forca mengjarashe ( per nga perkatesia politike = "te majtet"), lobistet e pothuaj te ç'do fushe nga gay deri tek financa dhe informacioni.......,
    duke perfunduar ne tipat si ti, jo pse je i veçante por thjesht qe hecen si kali me gjyslyke ( syze )...,
    sens unik, pa kthesa dhe nje dite do te prezantohesh balle per balle me murin! - Kjo e fundit eshte, miqesisht shaka, por qe po te mendohesh pakez... ndoshta ....
    Pershendetje
    Sot te majtet e mbajne evropen zoteri, mos me qene keta Evropa hudhet ne kaos te papare me urrejtje dhe dhune. Vetem politikat e majta mbrojne Evropen. Trump ka te drejte te ua ndaloje myslimaneve qe te hyjne ne ShBA derisa keta ta ndalin dhunen ose te kontrollohet se kush po hyn e kush po del. Refugjatet duhet te ndihmohen por ne shtetet islame duhet te krijohen zona te sigurta nen kontrollin e OKB-se ku secili mund te kontribuoje me aq mundesi sa ka.
    Mos ofendo, tek une njejte e ke respektin, nuk do ta quaj te zezen te bardhe e as te bardhen te zeze kurren e kurres.

  16. #13
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Evropa dhe ShBA boll kane marre myslimane, para se te marrin me teper duhet te perpiqen t'i integrojne ata ne shoqerite perendimore. Ne te kunderten perendimi do te behet me gjakderdhje sikur Lindja e Mesme. Ku shkel kemba e myslimanit, ruseve, serbeve aty nuk mbin me bari, e kam fjalen per ekstremistet jo per te gjithe.
    Ti me siper thua se je paqesore nderkohe qe ti dallohesh mesazhe armiqesore qe nuk kane pike lidhje me paqen dhe argument per kete eshte pikerisht nenvizimi me te kuqe me siper.

    Gjakderrdhja ne lindjen e mesme filloi pikerisht atehere kur u fut kemba e amerikanit dhe jo e muslimaneve sepse ato troje kane qene te populluara perhere prej arabeve por kurre skane pasur gjakderrdhje mes veti.

    Shiko Irakun , deri para se te fuste kemben Amerika ishte komb qe gezonte miresi e prosperitet. E njejta gje me Libine e Sirine. Nese nuk ke dijeni nga politika e lajmet nderkohembetare shko e lexo , ke kaq vite ne forum po i njejte ngele.
    Ndryshuar për herë të fundit nga angmokio : 31-01-2017 më 04:54
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  17. #14
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    kujdes kur permend ameriken, jane ngritur ca islamike dhe te "aferm" te tyre, 90 % jane me Trampin
    Se kuptoj , si qenkan me Trampin shumica kur ne numer votash Hillary Klinton kryesoi ne votime?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  18. #15
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga Lazo Lexo Postimin
    Vendimi i nacizmit te Trump ka bere nje Amerike te ngrihet ne kembe duke protestuar kudo, e ti me thua qe kjo eshte dicka e mire per njerezimin?
    Pa tjeter qe ka reagim,se ishin mesuar islamiket te hidhnin gurin dhe te fshiheshin pas demokracise amerikane. Trampi po merr disa masa te aresyeshme dhe nuk ka diskriminuar njeri, thjesht kerkon qe gjithkujt t`i jepet haku...., shiko pak ngjyren qe mbizoteron neper demonstrime, e erret, dhe deri diku dicka femerore...Amerikanet e vertete nuk dalin ne keto "protesta"
    Duaje te afermin tend si veten

  19. #16
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin

    Gjakderrdhja ne lindjen e mesme filloi pikerisht atehere kur u fut kemba e amerikanit dhe jo e muslimaneve sepse ato troje kane qene te populluara perhere prej arabeve por kurre skane pasur gjakderrdhje mes veti.

    Shiko Irakun , deri para se te fuste kemben Amerika ishte komb qe gezonte miresi e prosperitet. E njejta gje me Libine e Sirine. Nese nuk ke dijeni nga politika e lajmet nderkohembetare shko e lexo , ke kaq vite ne forum po i njejte ngele.
    Genjeshter islamike, siç e keni per zanat ju te fese se ndyre te nje krimineli pedofil!!!
    Gjakderdhja ne lindje, ka filluar qe me zanafillen e Islamit, atehere kur lukunite e beduineve u derdhen neper tere viset e banuara nga te krishtere dhe me shpate ne dore i vune nen zgjedhe: ja vdekjen ja xhizjen!!
    Ato troje u arabizuan nen zgjedhen e Islamit, aq sa sot nuk ka mbetur me shenje e Sirianeve dhe gjuhes se tyre!!
    Edhe Libanin e ndyte me Jaser Arafatin dhe terroristet e tij sunite....eshte nje histori 14 shekullore ajo e pergjakesise se fese islamike e filluar me profetin gjakatar, gje ua zhduku faren çifuteve nga Hixhazi, ku paten jetuar prej shekujsh: atehere Amerika s'egzistonte!!!
    More vesh mazllem, mora thuaj!!
    Jarigas

  20. #17
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Mos ofendo, ste ofendova, ti ke mendimin tend une timin. Ti duhet te me respektosh bile per hiq gje veq qe jemi shqiptare dhe qe besoj ne Zot dhe mbroj dhe e deklaroj te verteten.
    Une te respektoj derikur nuk shkruan gomarlleqe si ajo e "ekstremizmit rus"!!

    Kjo per temen:...
    Kurgje s'thashe idiotesi, thash qe ku hyn politika e rusit, islamikeve e serbeve aty mbaresi nuk ka.
    E sheh se si fillon e shkruan gomarlleqe sapo te jepet rasti??!
    Fut ne nje kandar ruset(komb) me islamiket(fetare) dhe serbet (komb)!!!
    Ruset kane politiken e tyre per interes te popullit te vet, pa dashur te diktojne idete apo stilin e tyre t ejetes askujt;
    Islamiket jane fetare te shume komebeve te ndryshem qe kan eper mision diktimin e stilit te jetes islamike dhe fese se tyre ne mbare boten;
    serbet jane nje popull i vogel me endrra prej populli te madh qe kane rene ne gracke mes dy popujsh islamike, ish-serbet e islamizuar(boshnjaket) nga njera ane dhe me ish-zagaret(qehallaret) e turqve osmane (shqiptaro-kosovaret) nga ana tjeter!!
    E pra, vetem nje derdimen i fut ne nje kandar situata kaq te ndryshme!!!

    Rusia ka patur problem me terrorizmin islamik me dekada te tera por ajo fatkeqesisht iu eshte pergjigjur me gjenocid, shiko cfare bene ne Çeçeni
    Vertet iu eshte pergjigjur me gjenocid???1 A ishin rus ata qe zaptuan shkollen ne Breslan???!
    Kupton se pse je derdimen, kur thua se ruset kane patur problem me dekada terrorizmin islamik e pastaj thua se jane po ruset te keqinjte???!
    tani sipas teje une duhet ta perkrah gjenocidin, perse te dukem ateist, islamik apo ortodoks une?
    Jo,jo...ti dukesh per ate qe je: derdimen!!
    Qe te akuzosh dike per gjenocid, duhet ta provosh me pare, dhe ti nuk e ke bere por flet ne ere;
    ngele duke share ateistet, pa te ardhur ndot prej vetes, edhe pse nuk mund te thuash asgje kunder ateisteve;
    nenkupton se ortodokset perkrahin gjenocidin, kur eshte katerciperisht e pavertete;
    nenkupton qe muslimanet perkrahin gjenocidin, kur jo vetem qe eshte trishte te perfshish aty edhe ata myslimane te Kosoves qe gjenocidin e vuajten, por edhe ata myslimane anembane botes qe nuk mbeshtesin aspak krimet e Muhamedit apo urdherat vrastare te Kuranit!!!


    Vetem keta perkrahin gjenocidin ndersa une sjam i tille.
    Te pershendes ia kalo mire, mos ofendo ste kam borxh asgje thjeshte mendimin tim po thosha.
    Mnedimi yt eshte i ngjizur me akuza te pabaza ndaj te tjereve, qe ne gjuhen shqipe quhen "shpifje"!! Te te quaj "derdimen", eshte me mire se "shpifes", se derdimeni e flet gomarllekun pa te keq, ndersa shpifesi me ligesi....., zgjidh e merr!!
    Jarigas

  21. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jarigas për postimin:

    arbereshi_niko (01-02-2017)

  22. #18

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Mesia, nuk jam fare i interesuar te diskutoj me ty, pasi qe niveli i ulet i argumentimit tend,
    ku si i thone nga Shqiperia e Mesme “ Batha batha po i kokerr…ti”, une nuk perseritem me me ty.
    Jarigas te eshte pergjigjur sikur e meriton.
    Le ti perqendrohemi temes me mire, ku diskutimi qe shtrohet eshte pse pra Presidenti amerikan ka vendosur qe 7 vende eksportuese te terrorizmit internacjonal,
    t’u pezullohen vizat, vetem perkohesisht…!
    Pasi ka nuhatur rrezikun qe u kanoset me “politiken e dyerve te hapura”, ku anarkia totale po padronizon situaten. Kjo eshte rrezik per te gjithe, ku çdo vend dhe president i tij,
    duhet te mare vendime….
    Pastaj Trump keto gjera i vuri kushte ne fushaten elektorale, pse pra duhet te skandalizohen deri ne eksitim histerik keto forcat “progresiste” mengjarashe ylberiane…?!
    Mos valle opinioni boteror nuk e di qe nuk perfaqesojne Shba-te ato dhjetra gay me flamuret e tyre shume ngjyresh ,
    me treçet rasta te “modes se fundit” te narkomaneve dhe te mbuluar me shallet “made in Palestina”…, vertet ti dhe te tjere mendoni se keta protestues - mercenare
    ( eshte provuar qe marrin nga 100$ kush aktivizohet ne keto protesta )… perfaqesojne gjithe Shtetet e Bashkuara ?????
    Po nuk fitoi Trump ne presidencjalet?! Po sikur te ngrihen gjithe ata miljonat e amerikaneve ne KUNDER PROTESTE , si do ti vente filli kesaj “komedie napoletane”…? Me lufte civile?!
    Ne fakt mbeshtetesit e flakte te te “drejtave te islamikeve” na dolen shoqerite Shumekombeshe…
    Sa çudi e mesme!!! – Pikerisht edhe gjarpri e nxorri koken me ne fund!
    Ja pra kush kishte interes dhe financoi jo vetem propaganden e zonjes “mikeshe te terrorizmit islamik” Killary Klinton, ( pasi dihet boterisht kush i mbeshteti Isis dhe Al Nusra ),
    por sot po tregon qe shumekombeshet manovrojne vetem per interesat e tyre masat, duke deformuar realitetin e gjerave,
    me ane te masonerise,finances dhe informacjonit, qe jane tre komponentet baze per destabilizim boteror…!
    Por qe nje Ere ( Kohe e Re ) ndryshimesh po vershon, ku edhe neve ketu, tek bregu i gjolit ( Evropa qe fundoset ) do ta shijojme shpejt…
    Rreziku qe bota po shkon drejt nje gare te armatimeve berthamore, te gjitha trupat qe Nato me “bekimin” e ish-presidentit zeshkan po stivojne ne kifijte e Rusise
    pra me vendet balltike dhe Polonine nuk bejne tjeter veç’se po provokojne nje shtet superfuqi ( ne gjendje ti perballet ne çdo drejtim Natos ),
    qe mund te kete pasoja katastrofale me vone… dhe e gjithe kjo??? Sepse keshtu na e dashka “çmimi Nobel per paqe” e zotit ish-president zeshkan
    dhe bashkepunetores se tij kandidates per Guvernator se ardheshme per Nju Jorkun…
    Por sikur e tha edhe Gorbaçovi ne nje interviste nje gazete gjermane dje ; “rreziku i nje konflikti serioz nuk eshte ne Evrope, por ne detin Kinez…” dhe ka shume te drejte!
    Kete presidenti Donald e ka kuptuar me kohe, por luftexitesit e Pentagonit o i kane mbyllur syte me feta sallami o duan te “luajne” me fatin e gjithe botes…
    Une do te shtoja qe Rreziku me i madh per Perendimin eshte pikerisht kjo politika e dyerve te shperthyera, ku duke u stivuar miljona njerez, ku mbaj parasysh fe te ndryshme,
    kultura te ndryshme, do te rriten me tej edhe dallimet socjale dhe rracore, ku do te komplikojne jo pak gjendjen e nder qe eshte krijuar fale Shba-se
    me krizen qe prodhuan ne 2008… e kam fjalen per Financen qe spekulloi dhe prodhoi krizen globale.
    Pra sa me shpejt te mbeshtetet politika e presidentit Trump, braktisja e iluzjoneve te shumekombesheve-multinacjonale,
    rikthimi i vlerave te demokracise se vertete ku familja, identiteti i krishtere qe karakterizon Perendimin, ku lufta kunder ç’do lloj ekstremizmi dhe terrorizmi duke filluar nga ai integralisto-fetar ,
    demolimi pa kursyer i “ideve te trans gender” qe minojne nga brenda shoqerine dhe familjen qe eshte pilastri themelor i saj,
    spastrimi i ideve iluministe-materialiste-progresiste-anarkike ku me iluzjonet dhe utopite e tyre te vjetra dhe banale tjetersuan fizionomine e kombeve evropiane,
    duke i manipuluar qe se vogli foshnjet e gjer ne moshat madhore me doktrinen djallezore te ;
    Etjes per para, shkaterrimit sistematik te historise se shkuar /aktuale dhe pornografise e shprehur ne te gjitha format e saja …!

    Vetem kaq, fort te nderuar, e te me falni nese eshte pak…
    Pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga arbereshi_niko : 01-02-2017 më 19:51
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  23. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-01-2017
    Postime
    25

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Une te respektoj derikur nuk shkruan gomarlleqe si ajo e "ekstremizmit rus"!!

    E sheh se si fillon e shkruan gomarlleqe sapo te jepet rasti??!
    Fut ne nje kandar ruset(komb) me islamiket(fetare) dhe serbet (komb)!!!
    Ruset kane politiken e tyre per interes te popullit te vet, pa dashur te diktojne idete apo stilin e tyre t ejetes askujt;
    Islamiket jane fetare te shume komebeve te ndryshem qe kan eper mision diktimin e stilit te jetes islamike dhe fese se tyre ne mbare boten;
    serbet jane nje popull i vogel me endrra prej populli te madh qe kane rene ne gracke mes dy popujsh islamike, ish-serbet e islamizuar(boshnjaket) nga njera ane dhe me ish-zagaret(qehallaret) e turqve osmane (shqiptaro-kosovaret) nga ana tjeter!!
    E pra, vetem nje derdimen i fut ne nje kandar situata kaq te ndryshme!!!
    Politika serbe nuk është e njejta gjë me islamin, ke të drejt. Mirpo mos i shit engjuj serbët se këtyre edhe me kroatët dhe katolikët shqiptar i doli puna. Konflikti mes shqiptarëve dhe serbëve nuk ka të bëj shumë me fen. Ka pasur disa ekstremist ne mesin e shqiptareve mirpo nuk është që serbët janë shumë progresiv ose liberal.

  24. #20
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Trump kufizon vizat për 7 shtete: Nuk është ndalim ndaj myslimanëve

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ti me siper thua se je paqesore nderkohe qe ti dallohesh mesazhe armiqesore qe nuk kane pike lidhje me paqen dhe argument per kete eshte pikerisht nenvizimi me te kuqe me siper.

    Gjakderrdhja ne lindjen e mesme filloi pikerisht atehere kur u fut kemba e amerikanit dhe jo e muslimaneve sepse ato troje kane qene te populluara perhere prej arabeve por kurre skane pasur gjakderrdhje mes veti.

    Shiko Irakun , deri para se te fuste kemben Amerika ishte komb qe gezonte miresi e prosperitet. E njejta gje me Libine e Sirine. Nese nuk ke dijeni nga politika e lajmet nderkohembetare shko e lexo , ke kaq vite ne forum po i njejte ngele.
    Une jam paqesor sepse sperkrahi dhunen e masakrat.
    Ajo me te kuqe eshte fakt vlla, kudo qe shkojne keta 3 ka urrejtje, gjakderrdhje, dhune dhe vrasje. Shiqo arabin krishter dhe krahasoje me arabin mysliman. Arabi i krishter nuk vret aske, nuk sulmon aske, nuk bombardon ambasada, nuk vret pjesetare te kombit te tij dhe shiqo myslimanin arab qe eshte e kunderta e tij.

    Gjithmone ka patur luftera dhe gjakderdhje, si ne Lindjen e Mesme si ne Evrope e si ne Amerike e Azi. Myslimanet gjithmone kane vrare njeri tjetrin dhe i kane luftuar pa meshirshem te tjeret, kete edhe lopa e di, por ti masi se ki mrri nivelin intelektual te 'lopes' nuk po e ditke kete. Edhe ne Rusi ka patur gjakderdhje dhe revolucione te pergjakshme qe plot shekuj. Edhe ne Evrope ka patur luftera civile dhe luftera ndermjet shteteve, qitash sipas teje po u dashka qe te mohohen ato.

    Kemba e amerikanit eshte futur edhe ne Kosove por ata nuk na ka detyru qe te vrasim e ta urrejme njeri tjetrin. Zoteri sdi nashta ti i ke vetem 16 vjet por Iraku perpara invadimit me 2003 ishte diktature ku sundonte Sadam Hyseini i cili me heret kishte bere luftera te pergjakshme me Iranin, pastaj kishte invaduar Kuvajtin dhe kishte perdorur arme kimike ndaj kurdeve duke vrare mijera prej tyre. Je hala i ri vlla te kuptoj edhe nese nuk e di.

    D.m.th. sipas teje Asadi dhe Gadafi nuk ishin diktatore por gjithcka ishte mire? Ne nuk jemi idiote qe ta pranojme kete deklarate. Une e kuptoj Rusine e cila thote se ka qene mire sepse kishte kontrata te majme me keta por ty askush nuk te detyron te deklarosh kesi genjeshtra.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •