Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Demografia historike e Kosoves ne Wikipedia

  The Dečani chrysobulls (1321–31) of Serbian king Stefan Dečanski contains a detailed list of households and villages in Metohija and northwestern Albania. The first charter concludes that this region was ethnically Serb.[15] 89 settlements with 2,666 households were recorded, out of which 86 were Serb (96,6%), and 3 were Albanian (3,3%); there were 2,166 livestock households of 2,666 agricultural households, out of which 2,122 were Serb (98%), and 44 were Albanian (2%).[16]

  Tė chrysobulls Deēan (1321-31) e mbretit serb Stefan Dečanski pėrmban njė listė tė detajuar tė familjeve dhe tė fshatrave tė Metohisė dhe veriperėndimore Shqipėri. Karta e parė arrin nė pėrfundimin se ky rajon ishte etnikisht serbe. [15] 89 vendbanime me 2,666 familjeve janė regjistruar, nga tė cilat 86 ishin serbė (96,6%), dhe 3 ishin shqiptarė (3,3%); ka pasur 2.166 ekonomi familjare blegtorale e 2,666 familjeve bujqėsore, nga tė cilat 2122 ishin serbė (98%), dhe 44 ishin shqiptarė (2%). [16]


  Osman Regjistrimi Taksa kadastrale (defter) tė 1455 nė tokat e Brankoviē (duke mbuluar pjesėn mė tė madhe tė sotėm tė Kosovės) tė regjistruar:

  480 fshatra,
  13,693 meshkujt e rritur,
  12,985 banesa,
  14,087 kryefamiljarėt (480 veja dhe 13,607 meshkujt e rritur).
  Dijetarėt jugosllave dhe serbe kanė hulumtuar defter, duke pėrfunduar se: [17]

  13.000 banesa serbė tė pranishėm nė tė gjitha 480 fshatra dhe qytete
  75 banesa vllehe nė 34 fshatra
  46 vendbanimet shqiptare nė 23 fshatra
  17 banesa bullgare nė 10 fshatra
  5 banesa greke nė Lauša, Vučitrn
  1 banesa hebraike nė Vushtrri
  1 kroat banesa

  Njė studim i bėrė nė vitin 1871 nga koloneli austriak Peter Kukulj [25] pėr pėrdorim tė brendshėm tė ushtrisė austro-hungareze tregoi se mutesarifluk e Prizrenit (korrespondon kryesisht tė sotshėm tė Kosovės) kishte disa 500.000 banorė, nga tė cilat:

  318,000 Serbs (64%),
  161,000 Albanians (32%),
  10,000 Roma (Gypsies) and Circassians
  2,000 Turks
  https://en.wikipedia.org/wiki/Demogr...tory_of_Kosovo
  ETJ ETJ ETJ ETJ.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Demografia historike e Kosoves ne Wikipedia

  Thash ta postoj meqe nuk e postuar hiq kush.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,919
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime

  Pėr: Demografia historike e Kosoves ne Wikipedia

  Vetem po te maresh studimin e kolonelit austriak e kupton qe eshte nje budallik.

  Ne te gjitha regjistrimet e viteve 1900 si turke dhe austriake me vone del se perqindja e shqiptareve ne Kosove ka qene gjithmon tek 70-80 % e popullsise se pergjithshme.

  Serbet kan pasur dhe kane gjithmone teori kot. Teoria e shvendosjes masive te shqiptareve nga tokat shqiptare drejt Kosoves eshte teori kot,teori diletantesh jo teori historianesh.

  Eshte e vertete qe shqiptaret e Kosoves kane te njejtat tradita,zakone,dialektin e gjuhes te njejta me shqiparet e Shqiperise te Veriut duke filluar nga Kanuni e duke perfunduar tek kenget,por kush e njef pak gjeografine e Shqiperise se Veriut qe eshte tereshisht malore (hiq pjesen bregdetare) e ben te pamundur nje zhvendosje masive nga kjo Malsi drejt Kosoves per faktin se popullsia malsore nuk ka pasur asnjeher dendesin e fushes o te qytetit. Tezat ose teorite se mundet te jene shperngulur nga malsia e Shqiperise drejt Kosoves 20-30 mije shqiptar eshte nje teori kot, se po te shpernguleshin ato zona do ishin te pabanuara, do mbeteshin bosh.
  Mundet te jet shperngulur ndonje person o edhe ndonje fis por edhe gjat shpernguljes kane shkuar ne zona,ne Kosove,me popullsi shqiptare autoktone.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Demografia historike e Kosoves ne Wikipedia

  Mbiemrat si gashi, krasniqi, kastrati etj i takojn Veriut te Shqiperis jo Kosoves.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •