Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  `In Trump (n vend t - God) - We Trust`

  Nesr Donald Trump merr zyrtarisht postin e Presidentit te 45 te SHBA-ve. Nj rast i veant i zgjedhjes s nj Presidenti me kaq shum kundrtshti brenda dhe jasht vendit.
  Njra nga mediat ruse e lumturuar pr zgjedhjen e Trumpit e reflektoi kt risi n vazhdn e Presidentve t SHBA-ve, duke e vendosur n dollarin amerikan - Portretin e Trumpit dhe n vnd t slloganit madhshtor t vedosur n monedhn e Dollarit Amerikan `In God We trust`, shkrujati `In Trump We trust`.
  Shaka apo seriozitet kjo n nj far mnyre tregon se dika do t ndryshoj n politikn e brndshme dhe t jshtme amerikane pas shum vitesh dominimi amerikan n bot.
  Sipas zv/ Presidentit t SHBA, Biden, nj nga bashkpuntort m t ngusht t Presidentit n ikje Obama, tha n takimin e djeshm n Davos Zvicr se: rreziku m i madh nga administrata e ardhshme (e Trump) vjen nga dmi q po i bhet globalizmit dhe shoqris liberale - nga populizmi..
  N pritjen e dits s nesrme t inagurimit t Trump, n t ciln do t marrin pjes shum pjesmarrs nga vet SHBA si kongresmen, senator, nga Partia Republikane, si dhe t jashtm nga e gjith bota prfshi dhe t ftuar nga Shqipria, del n pah prplasja e madhe politike edhe pas zgedhjeve n SHBA: ajo e mos pjesmarrrjes s shum antarve kongresmen, senator dhe figura publike t vet SHBA n kt inagurim.
  Mesa duket me zgjedhjen e Trump-it pr President bota sht br m pak e parashikueshme pr politikant e SHBA por dhe t bots.
  Kundrshtit brnda politikanve n SHBA dhe paknaqsia n botn perndimore pr shkak t zgjedhjes s nj Miliarderi si Trump n vnd t Hillary Clinton, mesa duket kan ardhur jo vetm se Presidenti i zgjedhur Trump vjen nga bota e biznesit dhe jo nga ajo e politiks, por ka rrnj m t thella prsa i prket friks s ndryshimeve t thella n politikat ekonomiko-financiare brnda SHBA, si dhe ndryshimeve t parimeve politike n mardhniet me botn e jashtme dhe veanrisht me Kinn dhe Rusinsi dhe me problemet q mund t ket SHBA me NATO-n.
  T tre idet e Trump-it pr politikn e jashtme si: Mardhnie t mira me Rusin, Luft tregtare kundr Kins dhe idea e tij pr ta quajtur organizatn NATO si nj organizat t pavlefshme dhe jasht kohs, kan ngjallur shqetsime n Europn Perndimore dhe ato ish-komuniste.
  N politikn e brndshme figura t rndsishme t Partis Demokratike nuk do ta prshndesin Trump n ditn e inagurimit duke treguar dhe nj her se si humbsit m t mdhenj n SHBA, kan treguar se do t jen aktive kundr Trump n t gjitha asspektet.
  Ashtu sikundr e ka pohuar nj analist politik se. `n SHBA pr do gj q shkon keq fajsohet Rusia`, politikant dhe prkrahsit e Clintonve dhe t Sorros-it, fajsojn Rusin pr humbjen duke e akuzuar Trump-in se bashkpunon me Putin-in duke prfituar nga Hackerimet e e-maileve t ekipit t demokratve, por duke harruar se vet Patia Demokratike ka patur nj prplasje t frt brnda saj midis Sanders-it dhe Hillary-t, dhe vetm n fund Sanders pranoi t bashkpunoj me Hillaryn, pra ka shum mundsi q hakerimet e kan fillesn nga brnda demokratve.
  Pavarsisht ksaj, problem i vrtet sht se Politika amerikane sht trembur jo nga Putin por nga politikat e brndshme t Trump , politika q ata i quajn `populiste`, dhe q n fakt jan politika anti-establishment pra, jan politika n opozit me principet konvencionale sociale, politike dhe ekonomike (t qeverisjes).
  Pr shkak t ksaj mund t spjegohet veprimet e ditve t fundit t Presidentit n ikje Obama si largimi i 35 diplomatve rus, akuza e Obams n fjalimin e lamtumirs ndaj Putin-it duke u shprehur se sht ai (Putin), q ka prishur mardhniet ruso-amerikane.. Pr shkak t ksaj taktike anti-establishment t Trump-it, Obama megjithse n ikje, ka vendosur t ashprsoj sanksionet ndaj rusve,zbatuar si pa dashje- fajsimin e dikujt tjetr pr dshtimet e tij n politikn e jashtme amerikan, politik e cila ka nxitur padashje ekstremizmin islamik pr t luftuar rregjimet totalitare arabe, dhe pr t larguar rust nga lindja e mesme nprmjet ksaj metode , t ngjashme me at q u prdor n Afganistan pr t larguar rust e BRSS, duke nxitur dhe prkrahur fraksionet ekstremiste t asaj kohe t Bin Ladenit.
  Ndryshimet e pritshme n politikn e brndshme tip anti-establishment, dhe politikat e brndshme populiste t Trump-it, politikat q i dhan fitoren n zgjedhje, si dhe ndryshimet n politikn e jashtme ndaj dy fuqive t mdha si Kina dhe Rusia,idea e tij pr t mos eksportuar m kapitalin jasht vndit, pra nj politik Anti-globaliste, rishikimi i ligjit Obamacare, forcimi i dollarit, vendosja e murit me Meksikn pr shkak t emigracionit, i cili sipas Trump i ka sjell SHBA-ve vetm ..`kriminalitet, drog dhe prostitucion.`, kan shqetsuar disa nga drejtuesit e financave amerikane dhe ato botror sepse ata mendojn se do t prishen shum marveshje fitimprurse dhe do t dmtohen disa ekonomi.
  Sipas t dhnave financiare vetm n fushatn pro Hillary Clinton , miliarderi Sorros ka humbur 1 miliard dollar.
  Kjo tregon se lufta n fakt sht midis dy klaneve t fuqishme miliardere: njri klan ai i Sorrosit ka prdorur politikan karriere pr t drejtuar SHBA n bashkpunim me organizata multimiliardere duke prahur globalizmin dhe liberalizmin, dhe grupi tjetr i miliarderve t cilt krkojn ta drejtojn vet SHBA-n pa nevojn e servilve t politiks brnda dhe jasht vndit. Kt e tregon dhe ekipi i sotm e Trump, pasuria e t cilve sht sa GDP e 100 shteteve, pra q sht nj politik anti-globaliste, ndoshta pak raciste, q nuk do t shpenzoj m para pr t mbajtur organizata dhe orga izma ndrkombtare jo fitim prurse, dhe politika t bashkpunimit me shtetet e mdha bazuar n fitimin dhe jo n paranojn e demokratve ndaj Rusis.
  Prse i prket gjeo-politiks s SHBA ndaj Shqipris ajo do t mbetet e pandryshueshme, s bashku me at t BE, duke patur parasysh edhe tAkimin q po mbahet n Davos t Zvicrs, takim i cili po prpiqet t gjej nj kompromis t ri midis Politiks s ardhshme t Trump me Brexit dhe me BE.
  Pritshmria dhe shpresat e mdha t popullit amerikan q i dha votn Trump-it, premtimet pr punsim, dhe pr `brjen e Ameriks prsri t madhe` (Make America Great again), forcimi i Dollarit amerikan, bn q disa ta shohin Trump-in si nj Zot dhe ndoshta me shaka apo seriozisht tek Fraza e famshme n monedhn e Dollarit amerikan: `In God we trust` t shnojn: `In Trump we trust`
  Shpresojm q ceremonia e dats 20 janar t shkoj mir duke shpresuar q e ardhmja me Trump-in t jet m e mir se e djeshmja e Obams.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  999
  Faleminderit
  100
  93 falenderime n 81 postime

  Pr: `In Trump (n vend t - God) - We Trust`

  Donald Trump betohet si president i SHBA: Amerika do shklqej srish  Donald Trump sht betuar si president i Shteteve t Bashkuara prpara 900 mij t pranishmve n Capitol Hill. “Do t kryej me besnikri detyrn e presidentit t SHBA. Do t bj m t mirn pr t mbrojtur Kushtetutn e SHBA. Ndaj, Zot m ndihmo!”, ka pohuar Trump.

  M pas Trump ka mbajtur fjalimin tradicional t kreut t shtetit, ku ka riprsritur qndrimet e shprehura gjat fushats elektorale, q shkaktuan aq shum polemika.

  “Ne, qytetart e Ameriks jemi bashkuar n nj prpjekje kombtare pr t rindrtuar vendin ton. Jemi ktu pr t plotsuar premtimet q u kemi br amerikanve. Ne jemi nj komb dhe ndrrat e qytetarve jan ndrrat tona dhe suksesi i tyre do t jet suksesi yn. Betimi q un bra sot sht nj betim pr besnikri ndaj amerikanve pr shum dekada. Ne kemi mbshtetur industrin e huaj n kurriz t asaj amerikane, kemi ndihmuar ushtrit e huaja n kurriz t ushtris ton, kemi mbrojtur kufijt e t tjerve n kurriz t kufijve tan. Kemi br t pasura vendet e tjera, ndrsa fuqia e vendit ton sht zhdukur n horizont. Nga sot, Amerika do t jet gjithmone e para. do vendim pr emigracionin dhe shtjet e huaja do t merret n t mir t amerikanve dhe ne do t mbrojm vendin ton nga ndrhyrjet e vendeve t tjera. Kjo do t na oj drejt prosperitetit dhe nj fuqie m t madhe. Nuk do t’ju zhgnjej asnjher. Ne do ta bjm Amerikn t madhe srish! Faleminderit! Zoti ju bekoft juve dhe Amerikn!”, ka thn Trump.

  T pranishm n ceremonin madhshtore kan qen edhe president t Shteteve t Bashkuara ndr vite si George W. Bush, Bill Clinton, etj. Nuk ka munguar as rivalja e tij n zgjedhjet presidenciale, Hillary Clinton.

  Trump e nisi ditn e tij m t rndsishme me nj vizit n meshn e mbajtur ort e mngjesit, e m pas me nj vizit n Shtpin e Bardh, ku u prit nga presidenti n largim Barack Obama dhe bashkshortja e tij, Michelle.

  Presidenti Trump dhe zv.presidenti Mike Pence marrin zyrtarisht elsat e Shtpis s Bardh pr t drejtuar kshtu Shtetet e Bashkuara t Ameriks pr 4 vitet e ardhshme si presidenti i 45-t n historin e vendit, pas ceremonis s nisur nn prezantimin e shefit amerikan t Drejtsis, John Roberts.

  “Gjithka nis sot!”, ishin fjalt e para t Trumpit t publikuara n “Twitter” n 7 e 30 t mngjesit me orn lokale, e m pas i ftonte ndjeksit e tij t ritakoheshin m 11 n ceremonin e betimit. “Lvizja vazhdon, puna sapo nis tashm”.

  Vetm pak metra larg Capitol Hill, aktivist t maskuar marshuan prmes rrugve dhe thyen xhamat e disa bizneseve dhe makinave npr rrug, e pati edhe prleshje me policin duke hedhur bomba molotov, me forcat e rendit q u prgjigjn me gaz lotsjells e m pas me prdorimin e forcs.

  Trump merr kshtu pushtetin n nj vend t prar pas nj fushate elektorale tepr t ashpr. 70-vjeari i njohur si manjat i pasurive t patundshme do t ket prpara nj detyr t vshtir pr t forcuar imazhin e tij. Gjat fazs tepr sfiduese s tranzicionit, q prej fitores s zgjedhjeve n nntor, miliarderi njujorkez shfrytzoi “Twitter”-in pr t sulmuar vazhdimisht kritikt e tij, aq sa njri prej senatorve republikan, John McCain, i tha CNN-it se Trump duket se krkon t prballet me do “mulli ere” q gjen prpara.

  Ardhja e tij n krye t Shtpis s Bardh, prvese mirpritet nga republikant e lodhur nga 8 vitet e Barack Obams n pushtet, ngre pikpyetje pr nj sr shtjesh pr Amerikn.

  T pranishm, mes shum e shum figurave t shquara t politiks amerikane ndr vite, ishte edhe rivalja e Trumpit n zgjedhjet e nntorit, Hillary Clinton, e shoqruar nga bashkshorti i saj, ish-presidenti Bill Clinton.

  / Top Channel
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: `In Trump (n vend t - God) - We Trust`

  Sidoqofte fjala e Trump se qytetaret amerikane do te drejtojne vendin nepermjet administrates se re perpjekjet per ta bere Ameriken e madhe perseri tregon se problemet e brendeshme jane me te mprehta se problemet e jashtme.
  Trump do fokusohet te rindertoje SHBA e demtuar rende nga politikanet e korruptuar.

 4. #4
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime

  Pr: `In Trump (n vend t - God) - We Trust`

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Sidoqofte fjala e Trump se qytetaret amerikane do te drejtojne vendin nepermjet administrates se re perpjekjet per ta bere Ameriken e madhe perseri tregon se problemet e brendeshme jane me te mprehta se problemet e jashtme.
  Trump do fokusohet te rindertoje SHBA e demtuar rende nga politikanet e korruptuar.
  Politikanet e korruptuar kane emer: 1)Kryemyftiu Hussein Obama puthadores i mbretit saud dhe 2) Hillary Clinton paramarresja nga Arabia saudite, Katari e vendet e tjera muslimane!!
  Jarigas

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: `In Trump (n vend t - God) - We Trust`

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Sidoqofte fjala e Trump se qytetaret amerikane do te drejtojne vendin nepermjet administrates se re perpjekjet per ta bere Ameriken e madhe perseri tregon se problemet e brendeshme jane me te mprehta se problemet e jashtme.
  Trump do fokusohet te rindertoje SHBA e demtuar rende nga politikanet e korruptuar.
  Shprehja;"do ta bejme Ameriken me te madhe duke u fokuzuar vetem tek problemet e brendshme" eshte nje shprehje kot,pa kuptim.

  Asnje shtet nuk mundet te zmadhohet pa politiken e jashtme. Mundet te behet me i forte,i fuqishem,i pasur etj etj brenda vendit,por per ta zmadhuar duhet "paraja dhe pushka" ne politiken e jashtme o jashte Amerikes.

  Slloganet o parrullat mundet edhe te "haen" gjate fushares zgjedhore por me mbrapa kur duhet te qeverisesh behen bajate. Jane per Canin dhe Tsiprasin nuk jane per njerezit qe duhet te qeverisin.

  Dhe si dihet njeri kekonte ta zgjidhte problemin e borxhit grek duke i ndryshuar emertimin Troijkes (dhe duhet pranuar qe ishte i vetmi budallik ku pati sukses se ishte problem qe nuk egzistonte) dhe levendi tjeter shqiptar Cani qe thoshte ;"do lehtesojme borxhin shqiptar duke marre borxh tjeter ". Kur mbi nje borxh merr dhe nje borxh tjeter;si matematik dhe si llogjik e shton,e rrit,e rendeson nuk e lehteson. Mundet te lehtesosh kohezgjatjen e pagimit dhe te interesave por shuma rendohet nuk lehtesohet....

  Slloganet u shkojne politikave dhe mediave te majta. I shkojne Obames qe i dhane nobelin e paqes per Alepon dhe gjendjen e botes sot. Realiteti dhe madheshtia kerkojne "para dhe pushke". Ato gjera qe e bene Ameriken te Madhe gjate dy lufterave boterore edhe investimet mbas atyre dy lufterave.

 6. #6
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  999
  Faleminderit
  100
  93 falenderime n 81 postime

  Pr: `In Trump (n vend t - God) - We Trust`

  Emri: f5c9bfb9754efc1b2db1d826bc8fdd5920722773.jpg

Shikime: 56

Madhsia: 19.5 KB

  Ta gezojne pellumbin!
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: `In Trump (n vend t - God) - We Trust`

  Sigurisht In Trump We trust

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime n 27 postime

  Pr: `In Trump (n vend t - God) - We Trust`

  Pellumb palaco pas vrasje shirjeve dhe ri mbjelljeve me amerikane te rinj, pra pas shuarjes se Konfederatave apo dehsires per te marre fryme.

  Sigurisht ne D... we trust apo i besojme Palles.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •