Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes  Sapo arrita nė SHBA pėr njė vizitė disaditore. Do tė kem takime me zyrtarė tė lartė tė administratės amerikane, senatorė, kongresmenė, politikanė dhe miq tė Kosovės.


  Kosova ėshtė e bekuar me mbėshtetjen amerikane.

  Zoti e bekoftė Kosovėn, SHBA-nė dhe miqėsinė tonė tė pėrjetshme. HTH
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 13-01-2017 mė 19:02
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes


  U ndava, si gjithmonė, me pėrshtypjet mė tė mira nga takimi me mikun e madh tė shqiptarėve, senatorin Robert Doll.

  Nė takimin e pėrzemėrt qė patėm, diskutuam gjerė e gjatė tė kaluarėn dhe rolin e pazėvendėsueshėm tė SHBA-sė pėr lirinė e Kosovės.

  Natyrisht, senatori Doll ka qenė njė ndėr kontribuuesit kryesor nė afirmimin e ēėshtjes sė Kosovės dhe aspiratės pėr liri dhe pavarėsi.

  Por, fokusi i bisedės ishin zhvillimet aktuale nė Kosovė dhe nevoja qė SHBA-ja tė vazhdojė tė luajė rol udhėheqės pėr tė gjitha proceset e rėndėsishme nė Kosovė dhe nė rajon.

  E falėnderova, nė emėr tė qytetarėve tė Kosovės, senatorin Doll pėr kontributin e tij personal pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Nė shenjė mirėnjohjeje i dhurova njė suvenir me hartėn e Kosovės tė bėrė me gurė mineralė nga toka e jonė.

  Duhet gjithmonė tė jemi mirėnjohės pėr tė gjithė ata qė ndihmuan Kosovėn. Ne jemi tė bekuar qė kemi miq tė tillė si senatorin Doll. HTH
  ------------------------------  Nė jetėn time, nė kohė dhe rrethana tė ndryshme, kam takuar shumė liderė botėrorė. Por, padyshim, zėvendėspresidenti i SHBA-sė, Joe Biden, pėr mua mbetet inspirim dhe modeli mė i pėrkryer.

  Ajo ēfarė e bėn tė veēantė zėvendėspresidentin Biden, ndėr tė tjera ėshtė urtėsia, menēuria dhe sinqeriteti i tij. I tillė ishte dhe ka qenė nė tė gjitha takimet qė kam pasur pėrgjatė gjithė kėtyre viteve. I tillė ishte edhe nė takimin e sotėm.

  Pėrkushtimi i Amerikės dhe pėrkushtimi personal i zėvendėspresidentit Biden pėr paqen nė Kosovė, nė rajon dhe mė gjerė mbetet i pėrhershėm, sepse ėshtė interes strategjik i SHBA-sė.

  Prandaj, jam i sigurt se ky pėrkushtim do tė vazhdojė edhe gjatė administratės sė re. Ndėrsa, zėvendėspresidenti Biden dhe gjithė familja e tij, tani dhe pėrgjithmonė, Kosovėn duhet ta konsiderojnė si shtėpinė e tyre.

  Ndjehem njeri me fat dhe krenar qė vendi im mbėshtetet nga njerėz tė tillė tė jashtėzakonshėm si zėvendėspresidenti Biden. Le tė mbetet e pėrjetshme dhe e bekuar kjo miqėsi ndėrmjet Kosovės dhe Amerikės. HTH
  ------------------------------------


  Sapo pėrfundova njė takim tė pėrzemėrt me miken time tė shtrenjtė dhe pėrkrahėsen e fuqishme tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės, ish-Sekretaren amerikane tė Shtetit, zonjėn Madeleine Albright.

  Nė kėtė takim tė veēantė dhe pėrmbajtėsor, sekretarja Albright sėrish mė tha se "puna me tė cilėn ajo krenohet mė sė shumti gjatė periudhės sa ka shėrbyer si Sekretare e Shtetit ėshtė roli i saj vendimtar pėr lirinė e Kosovės". HTH
  -----------------------------------


  Pata kėnaqėsinė tė takoj presidentin e Atlantic Council, Frederick Kempe. Kosova aspiron me tė drejtė tė jetė pjesė e familjes euroatlantike.

  Kjo aspiratė bashkon qytetarėt e Kosovės, pėrtej vijave etnike dhe partiake. Atlantic Council ėshtė platformė e mrekullueshme pėr tė promovuar kėtė agjendė. HTH
  --------------------------------------


  Nė kuadėr tė vizitės zyrtare nė SHBA, takova edhe Kryesuesin e Komitetit pėr Marrėdhėnie me Jashtė nė Senatin amerikan, senatorin Bob Corker.

  Biseduam pėr nevojėn qė SHBA-ja tė ketė rol udhėheqės nė rajonin tonė, sepse vonesat e Bashkimit Evropian po krijojnė vakum tė cilin po e shfrytėzojnė aktorė tė tjerė.

  Senatori Corker rikonfirmoi pėrkrahjen e SHBA-sė pėr themelimin e Forcave tė Armatosura tė Kosovės dhe pėr anėtarėsimin nė Partneritetin pėr Paqe tė NATO-s, por u shpreh edhe mirėnjohės pėr rolin qė Kosova po luan nė luftėn kundėr terrorizmit.

  Me senatorin Corker evokuam edhe kujtime nga takimi ynė nė Prishtinė, nė shkurt tė vitit tė shkuar, para kremtimit tė tetė vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, gjė qė nuk do tė ishte arritur pa pėrkrahjen e SHBA-sė. HTH
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 13-01-2017 mė 19:15
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes


  Pata kėnaqėsinė ta takoj mikun tim tė vjetėr, zotin Strobe Talbott, Presidentin e Brookings Institute, institut kėrkimor i themeluar qysh mė 1916, me seli nė Washington, D.C.

  Gjate ditėve tona mė tė vėshtira si popull, nė pranverė tė vitit 1999, z. Talbott mė kishte dhėnė njė prej lajmeve mė tė mira: "Asnjė ushtar serb nuk do tė mbetet nė Kosovė! Ju siguroj se nuk do t'ju lėmė nė mėshirė tė askujt!"

  Sot kujtuam kohėrat e shkuara, por biseduam edhe pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė dhe mė gjerė. E ftova z. Talbott ta vizitojė Kosovėn. Besoj tė shihemi sė shpejti edhe nė Prishtinė. HTH
  -----------------------------


  Sapo takova mikun e madh tė Kosovės dhe njė nga kongresmenėt kryesorė amerikanė, Eliot Engel.

  E lėshuam kėtė deklaratė tė pėrbashkėt:

  Ne besojmė se abuzimi nga ana e Serbisė me sistemin e “Njoftimit tė Kuq” tė Interpolit qė ka ēuar nė arrestimin e Ramush Haradinajt ėshtė skandaloz. Ne i bėjmė thirrje Francės qė urgjentisht ta procesojė rastin dhe ta kthejė atė nė vendin e tij nė Kosovė sa mė parė.

  Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian duhet tė mbajnė Serbinė pėrgjegjėse pėr shpėrdorim tė Interpolit nga ana e saj. Procesi i anėtarėsimit tė Serbisė nė BE duhet tė ndalet deri nė momentin kur Serbia vazhdon me obligimin e saj pėr tė normalizuar marrėdhėniet me Kosovėn.

  Gjithashtu, Shtetet e Bashkuara duhet t’ia bėjnė me dije Beogradit se marrėdhėniet dypalėshe do tė dėmtohen nėse Serbia nuk i kthehet rrugės konstruktive. HTH
  ----------------------------------


  Sapo pėrfundova njė takim tjetėr tepėr tė rėndėsishėm me senatorin John McCain, qė padyshim pėrveē qė ėshtė njė hero i gjallė amerikan, ai ėshtė edhe njė mik shumė i ēmuar i Kosovės.

  Diskutuam pėr tė gjitha zhvillimet nė rajonin tonė dhe mė gjerė, duke u fokusuar nė nevojėn qė ShBA-ja tė vazhdojė me rolin e vet udhėheqės nė Kosovė.

  Njė ēėshtje konkrete pėr tė cilėn diskutuam dhe pėr tė cilėn u pajtuam, ishte domosdoshmėria e themelimit tė ushtrisė sė Kosovės, e cila ėshtė jetike pėr ruajtjen e sovranitetit tonė shtetėror.

  Mikun tonė, senatorin McCain, e ftova qė ta vizitojė Kosovėn dhe shpresoj qė ai do ta bėjė kėtė vizitė nė tė ardhmen. HTH
  ---------------------------------


  Takim i shkėlqyer me miken time, senatoren Joni Ernst nga shteti i Iowas.

  Biseduam pėr bashkėpunimin dhe marrėdhėniet e shkėlqyeshme mes Kosovės dhe shtetit tė Iowas, si dhe pėr pėrkrahjen e vazhdueshme tė senatores Ernst, si anėtare e Komitetit pėr Forcat e Armatosura nė Senatin Amerikan.

  Jam krenar qė hapa konsullatėn tonė njė vjet mė parė nė Iowa, si investim konkret nė forcimin e marrėdhėnieve nė mes forcave tona dhe gardės nacionale tė Iowas. HTH
  --------------------------------------  Ishte kėnaqėsi e veēantė takimi me kongresmenen nga Teksasi, Sheila Jackson Lee.

  Kongresmenja Lee ėshtė anėtare e Komitetit pėr Siguri Kombėtare dhe sė bashku me njė grup tė anėtarėve tė Kongresit ka vizituar Kosovėn gjatė luftės nė vitin 1998.

  Kontributi i saj dhe i shumė miqve tė tjerė amerikanė, do tė respektohet gjithmonė nga shteti dhe populli i Kosovės. HTH

  -----------------------------------------


  Pata njė takim shumė tė mirė me ish-senatorin republikan, Jim DeMint, president i “Heritage Fundation”, njėrit prej fondacioneve mė tė mėdha kėrkimore dhe edukative nė SHBA.

  Ish-senatorin DeMint e falėnderova pėr pėrfshirjen e Kosovės nė Indeksin e Lirisė Ekonomike dhe e njoftova pėr reformat e ndėrmarra nė fushėn e ekonomisė dhe sundimit tė ligjit.

  “Heritage Fundation” do tė jetė nė mbėshtetje tė Kosovės, sidomos nė sektorin e energjisė dhe nė fusha tė tjera, duke ushtruar ndikimin e vet te administrata e re amerikane.

  Kosova ėshtė e bekuar me miqtė e saj amerikanė. HTH
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes  Njė takim frytdhėnės pata edhe me kongresmenin Mike Turner, i cili njėherėsh ėshtė Kryesues i Asamblesė Parlamentare tė NATO-s.

  Kongresmenin Turner e njoftova pėr reformat e bėra nė Kosovė, pėr nevojėn e themelimit tė ushtrisė sė Kosovės dhe pėr domosdoshmėrinė qė Kosova tė bėhet pjesė e programit tė Partneritetit pėr Paqe tė NATO-s.

  Nė kėtė drejtim, kongresmeni Turner mė siguroi se SHBA-ja mbetet e pėrkushtuar qė ta mbėshtes Kosovėn dhe rajonin pėr konsolidimin e paqes dhe rritjen e bashkėpunimit rajonal. HTH
  Shpresoi se ALBO virusin-serbo-rus nuk do ta lejoi qe ta zhduk ket tem per te dyten here
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e ēudirave
  Postime
  3,842
  Faleminderit
  129
  115 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  Llap hiē mos te kthehet. Qatje le te rrin. Sen spo na vyn.
  AUTOCHTHONOUS

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar anita340 pėr postimin:

  Akuamarini (14-01-2017)

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  Citim Postuar mė parė nga anita340 Lexo Postimin
  Llap hiē mos te kthehet. Qatje le te rrin. Sen spo na vyn.
  hahahaha ai u kthye shnosh e mire
  e ju vyen shqiptarve shum bile eshte lideri me i votuar e me i dashuri per ne shqiptarve
  e per ju me vjen mire qe ini pakic e kini me e smur veten nga inati qe skini qa i bani
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes  Hashim Thaēi


  Sapo zhvillova njė bisedė telefonike me zėvendėspresidentin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Joe Biden, me tė cilin biseduam pėr zhvillimet e fundit nė rajon.

  Falėnderova zėvendėspresidentin Biden pėr angazhimin e menjėhershėm tė tij, por edhe tė SHBA-sė qė tė evitohen tensionet ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

  U pajtuam qė dialogu dhe bashkėpunimi janė e vetmja rrugė pėrpara pėr Ballkanin Perėndimor. Prandaj, jemi tė pėrkushtuar pėr dialog, pėr normalizim, pėr pajtim. HTH
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes  The Independent: Thaēi takoi nė Uashington njerėzit kryesorė tė Trumpit


  23 Janar 2017 • 21:21 •

  Ish-ministri britanik pėr Ballkan, Denis MacShane, ka analizuar politikėn e jashtme nė rajon dhe raportet nė relacionin Trump-Putin-Serbia-Kosova.

  MacShane nė tekstin autorial pėr britaniken “The Independent” pėrmend faktin se shumė republikanė tė cilėt tash do tė bashkėpunojnė ngushtė me Trumpin, siē ėshtė rasti i John McCain dhe ish nėnpresidentit Bob Dole, mbėshtesin fuqishėm liderėt kosovarė, transmeton lajmi.net.

  MacShane pėrmend edhe takimin e kėtyre dyve me presidentin e Kosovės, Hashim Thaēi tė premten nė Uashington, vetėm disa orė para inaugurimit tė Trumpit, ku kanė biseduar pėr bashkėpunim tė ngushtė dhe mbėshtetje.

  Megjithatė, Donald Trump ėshtė pėrcaktuar pėr pėrmirėsimin drastik tė raporteve me Vladimir Putinin dhe Rusinė.

  Pikėrisht nė kėtė epokė tė ndryshimeve tė raporteve dhe miqėsisė mund tė priten lėshime tė shumta nga Uashingtoni dhe Kremlini.

  MacShane i cili nga viti 2001 deri nė vitin 2005 e ka kryer funksionin e ministrit tė ngarkuar pėr Ballkan nė qeverinė britanike, vlerėson se ndoshta Federica Mogherini do tė ishte ajo qė do t’i pajtonte Kosovėn dhe Serbisė.

  Megjithatė, ish ministri thotė se asgjė nuk do tė ketė sukses derisa Serbia mos ta pranojė Kosovėn.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  23,895
  Faleminderit
  63
  743 falenderime nė 613 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  O Llapi,

  Tani ta marrim vesh, ky Hashimi, Erdoganin e ka vella, kurse Trumpin e ka mik? Si kur nuk shkon kjo pune o Llap. Thone thone, qe Trump ka rene ne ujdi me Putin qe te heqin qafe Erdoganin ne Turqi, vellane e madh te Hashimit dhe atij Rilindasit gjatavel qe kemi ne ne Tirane.

  Po me keta vellezerit e Erdoganit ne Tirane e Prishtine, cfare do te ndodhi valle?!

  Keshtu qe thuaj Hashim Thacit, ta ndryshoje parrullen. Trumpin mos ta beje mik, por ta beje vella e shkuar vellait! Kurse Erdoganin ta beje djalin e mamase!

  Qashtu!
  Albo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 24-01-2017 mė 07:15

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  O Llapi,

  Tani ta marrim vesh, ky Hashimi, Erdoganin e ka vella, kurse Trumpin e ka mik? Si kur nuk shkon kjo pune o Llap. Thone thone, qe Trump ka rene ne ujdi me Putin qe te heqin qafe Erdoganin ne Turqi, vellane e madh te Hashimit dhe atij Rilindasit gjatavel qe kemi ne ne Tirane.

  Po me keta vellezerit e Erdoganit ne Tirane e Prishtine, cfare do te ndodhi valle?!

  Keshtu qe thuaj Hashim Thacit, ta ndryshoje parrullen. Trumpin mos ta beje mik, por ta beje vella e shkuar vellait! Kurse Erdoganin ta beje djalin e mamase!

  Qashtu!
  Albo


  Presidenti i Turqisė me gjak shqiptari. Gjyshja e Erdoganit shqiptare (Foto)

  December 23, 2016 at 5:42 pm
  Presidenti i Turqisė me gjak shqiptari. Gjyshja e Erdoganit shqiptare (Foto)
  Heqja e bunionave nė kėmbė nga shtėpia ėshtė reale! KLIKO dhe mėso se si
  Heqja e bunionave nė kėmbė nga shtėpia ėshtė reale! KLIKO dhe mėso se si

  Presidenti i Turqisė Recep Tayyip Erdoğan’ın duke se eshte me gjak shqiptari. Pėr kete flasin jo vetem deklartat e tij pro shqiptare dhe pėr Kosoven sa here kerkohej nga Serbia por sot ai edhe vete ne njėfare menyre e ka pranuar lidhjet e ngushta me shqiptaret i cili nuk e ka deklarur sot bash rastesisht gjatė njė takimi me presidentin shqiptar Bujar Nishanin se “Jam rritur nė duart e njė nėne shqiptare”. Ky lajm u dh ana gazeta e Ankaras “Haberturk” dhe medita tjera turke por pa precizuar lidhjet e tj familjare me shiptaret.

  Gurmeve tė kėtij lajmi agjencia e lajmeve “Presheva Jonė” ka mesuar se gjyshja e presidentit te Turqise ėshtė shqiptare. Ninullat e para ne djep ju jane kėnduar Erdoganit ne gjuhen shqipe.  Erdogan, Beogradit: Kujdes me shiptaret, nėse Serbia kercenon, prek Kosovėn, ka prekur Turqinė..

  Se ka gjak shqiptari Erdogan nuk eshte qudi edhe aq nese kemi parasysh se drejtuesit e shtetim te Turqise thuajse gjysma e tyre kane qene shqiptare nga Qemajl Atatarku deri tek presidenit i fundit Kenan Evren (nga Presheva). Sikur t’mos ishin keto lidhje me shqiptaret sigurisht Turqia si nje vend mik dhe aleate e ngusht e Amerikes dhe e NATO-s nuk do te ndihmonte Shqiperine ushtarakisht e as UCK-nė deri ne clirmin e Kosovės.  Mjafton reagimet e Beogradit ndaj deklaratave te presidentit Erdogan kur foli pėr Kosoven duke thėne se “Kujdes me shQIptaret. Nėse Serbia kėrcnon, prek Kosovėn, ka prekur Turqinė..”. Vec kesaj, me iniciativen e Erdogan nė Sivas tė Turqisė ehste ngtitur lapidari pėr komandantin legjednar tė UĒK-sė, Adem Jashari, qė njihet sot si Parku i Miqėsisė Kosovė-Truqi, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonė”.

  Presidenti i Turqisė Recep Tayyip Erdoğan’ın duke se eshte me gjak shqiptari. Pėr kete flasin jo vetem deklartat e tij pro shqiptare dhe pėr Kosoven sa here kerkohej nga Serbia por sot ai edhe vete ne njėfare menyre e ka pranuar lidhjet e ngushta me shqiptaret i cili nuk e ka deklarur sot bash rastesisht gjatė njė takimi me presidentin shqiptar Bujar Nishanin se “Jam rritur nė duart e njė nėne shqiptare”. Ky lajm u dh ana gazeta e Ankaras “Haberturk” dhe medita tjera turke por pa precizuar lidhjet e tj familjare me shiptaret.

  Gurmeve tė kėtij lajmi agjencia e lajmeve “Presheva Jonė” ka mesuar se gjyshja e presidentit te Turqise ėshtė shqiptare. Ninullat e para ne djep ju jane kėnduar Erdoganit ne gjuhen shqipe.  Erdogan, Beogradit: Kujdes me shiptaret, nėse Serbia kercenon, prek Kosovėn, ka prekur Turqinė..

  Se ka gjak shqiptari Erdogan nuk eshte qudi edhe aq nese kemi parasysh se drejtuesit e shtetim te Turqise thuajse gjysma e tyre kane qene shqiptare nga Qemajl Atatarku deri tek presidenit i fundit Kenan Evren (nga Presheva). Sikur t’mos ishin keto lidhje me shqiptaret sigurisht Turqia si nje vend mik dhe aleate e ngusht e Amerikes dhe e NATO-s nuk do te ndihmonte Shqiperine ushtarakisht e as UCK-nė deri ne clirmin e Kosovės.  Mjafton reagimet e Beogradit ndaj deklaratave te presidentit Erdogan kur foli pėr Kosoven duke thėne se “Kujdes me shQIptaret. Nėse Serbia kėrcnon, prek Kosovėn, ka prekur Turqinė..”. Vec kesaj, me iniciativen e Erdogan nė Sivas tė Turqisė ehste ngtitur lapidari pėr komandantin legjednar tė UĒK-sė, Adem Jashari, qė njihet sot si Parku i Miqėsisė Kosovė-Truqi, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonė”.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes
  Haley: Kosova tė anėtarėsohet nė OKB - NATO, aleanca mė e fuqishme nė histori

  22 shkurt, 2017
  Ambasadorja amerikane nė OKB, Nikki Haley  Kosova duhet tė zė vendin e saj nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, ka thėnė qysh nė fjalimin e saj tė parė para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, ambasadorja e re amerikane nė organizatėn botėrore, Nikki Haley.

  “Nė Kosovė duhėt bėrė mė shumė pėr tė forcuar qeverisjen dhe sundimin e ligjit”, ka thėnė ambasadorja Nikki Haley dhe ka shtuar se “SHBA-tė besojnė se komuniteti ndėrkombėtar duhet tė njohin hapat e mėdha tė Kosovės qė nga pavarėsia”.

  “Kosova meriton tė zė vendin qė i takon nė bashkėsinė ndėrkombėtare tė vendeve…pėrfshi anėtarėsinė e plotė nė Kombet e Bashkuara”, ka thėnė mė tej ambasadorja Haley.

  Kjo deklaratė e ambasadores sė re amerikane nė organizatėn botėrore ėshtė bėrė derisa Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė ka diskutuar konfliktet dhe situatėn nė Evropė.

  Gjatė fjalimit tė saj para anėtarėve tė tjerė tė Kėshillit tė Sigurimit, ambasadorja Haley e ka cilėsuar NATO-n si “aleanca mė e fuqishme nė histori” dhe se SHBA-ja mbetėt e pėrkushtuar ndaj aleancės nė Evropė.

  Shtetet e Bashkuara po punojnė qė ta bėjnė Organizatėn e Traktatit tė Atlantikut Verior (NATO) “sa mė shumė efektive”, ka thėnė Haley.

  Sipas saj, dallimet nė qėndrime me aleatėt evropianė nuk duhen parė si asgjė tjetėr pos “pėrkushtim total tė aleancave tė SHBA-sė nė Evropė”.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes  Hapi i radhės i SHBA’sė, presioni mbi Serbinė pėr njohjen e Kosovės


  GazetaExpress E shtune, 25 Shkurt 2017 12:20  Veprimet e fundit tė presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Donald Trump, duket se kanė shuar tė gjitha shpresat se politika amerikane nė raport me Kosovėn, do tė ndryshojė

  Megjithatė, analistėt serbė thonė, se fakti qė shpresa serbe ėshtė shuar, nuk ėshtė sfida mė e madhe qė ata i pret, pėrcjellė gazetametro.net.

  Nga eufori, nė zhgėnjim. Kėshtu mund tė pėrshkruhet atmosfera nė Serbi, nė lidhje me zgjedhjen e Donald Trump president tė 45’tė i SHBA’sė.

  Opiniioni nė Serbi kishte krijuar besimin se Trump do tė ua kthente Kosovėn. Megjithatė, ēdo hap qė presidenti i ri amerikan, dhe personat e administratės sė tij e kanė bėrė, mund tė interpretohet si shuplaka ndaj Serbisė. Por, mediat serbe shkruajnė, se ky duket tė mos jetė fundi. Ajo qė po vijon, thonė analistėt serbė, mund t’i dhėmb edhe mė shumė Serbisė

  Nė fund tė muajit nėntor tė vitit tė kaluar nė Serbi u mirėpritėn me entuziazėm rezultatet e zgjedhjeve presidenciale nė SHBA. Serbėt aq shumė urrenin familjen Clinton, dhe nuk donin qė njė pjestar i saj tė jetė nė krye tė vendit mė tė fuqishėm nė botė. Ata u entuziazmuan se nė krye tė SHBA’sė po vinte njė president, mik me Putinin, qė do tė ua kthente Kosovėn.

  Ky entuziazėm u shoqėrua edhe me parulla e mbishkrime mbėshtetėse si ato “Trump ėshtė serb”. Dhe pastaj, u shokuan me veprimet e njėpasnjėshme.

  I pari ishte sekretari i ri i Mbrojtjes James Matis i cili tha se reduktimi i forcave ushtarake amerikane do tė ndodhė vetėm atėherė kur Forca Ushtarake e Kosovės tė jetė e gatshėme tė marrė pėrgjegjėsi pėr ta mbrojtur vendin.

  Nė linjė tė njejtė, ishte edhe urimi i Trump pėr pėrvjetorin e pavarėsisė sė Kosovės, qė i dėrgoi homologut tė tij kosovar Hashim Thaēi. E mė pas edhe ambasadorja e re amerikane nė OKB, Niki Haley, e cila tha se Kosova e meriton tė marrė vendin qė i takon nė bashkėsinė ndėrkombėtare, pėrfshirė edhe anėtarėsim tė plotė nė OKB.

  E ‘qershira mbi tortė’ sipas mediave serbe, ishte kur Trump ‘grushtoi’ personalisht serbėt, duke u takuar nė Uashington me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, takim qė u konfirmua nga njė foto e postuar nė Facebook, nga ky i fundit.

  Duket se tė gjitha kėto lėvizje kanė shuar shpresat e Serbisė pėr njė ndryshim nė politikėn amerikane ndaj Kosovės. Megjithatė, analistėt serbė thonė se i pret edhe njė sfidė mė e madhe se sa kėto.

  Drejtori i Qendrės pėr Alternativa Strategjike, Dusan Prorokovic, thotė se politika e jashtme amerikane e udhėhequr nga Trump, po vepron nė bazė tė strategjive shtetėrore tė miratuara mė parė.
  Dusan Prorokovic

  Ai vė nė dukje se presidenti i SHBA’sė nuk e ndryshon vendimin e Kongresit dhe Senatit, dhe ato vendime qė paraardhėsit e tij i kanė ndėrmarrė nė 25 vitet e kaluara.

  “Nėse ai do tė donte tė bėnte ndryshime, sėrish do tė duhej kohė. Unė nuk pres ndonjė ndryshim nė politikėn e Trump ndaj Kosovės, sepse kjo tashmė ėshtė njė ēėshtje periferike nė Uashington”

  Njejtė mendon edhe drejtori i Forumit pėr Marrėdhėnie Etnike, Dusan Janjic, i cili thotė se njerėzit nuk janė tė vetėdijshėm se presidenti amerikan, kushdo qoftė ai, nuk mund tė ndryshojė strategjinė kombėtare.
  Janjic mendon se Tramp dhe administrata e tij do tė insistojnė tė pėrmbyllin ēėshtjen e formimit tė Ushtrisė sė Kosovės.

  Shqetėsim tė njejtė me Janjic ndanė edhe Milovan Drecun, kryetar i Komisionit Parlamentar pėr Kosovėn.

  Ai pėr Telegrafin serb ka thėnė se veprimet e Tramp dhe tė bashkėpunėtorėve tė tij mė tė afėrt tregojnė se Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė insistojnė nė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

  “Ata shkuan njė hap mė tej, pėr fat tė keq. Ata duket se po pėrgatiten pėr njė ofensivė politike kundėr Serbisė dhe tė gjitha vendeve qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, pėr tė shtyrė antarėsimi e Kosovės nė OKB”, ka thėnė Drecun.

  Ai paralajmėron se hapi i radhės i administratės Trump do tė jetė rritja e presionit ndaj Serbisė, pėr ta njohur Kosovėn, dhe hapja e dyerve qė ajo tė pranohet nė OKB.

  Drecun ka shtuar se amerikanėt e dinin se Kosova ėshtė njė ēėshtje e ndjeshme pėr ta, por sipas tij, Trump tani ėshtė duke shkuar njė hap mė tej.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  552
  Faleminderit
  20
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  Adem Mikullovci: Unė jam komunist. Hashim Thaēi do tė pėrfundojė keq
  MĖ: 26 SHKURT 2017
  Adem Mikollovci ka folur pėr Kosovėn dhe pritjet qė kanė pasur qytetarėt. Ai thotė se vetė ėshtė komunist, sepse nė komunizėm i respektojnė disa gjėra qė janė tė mira.

  “Pritjet kanė qenė shumė mė tė mėdha dhe njerėzit janė zhgėnjyer. Duhet tė ketė zhvillim ekonomik, angazhim nė tė gjitha sferat. Nė esencė diku thellė brenda nė mua, unė jam komunist, e them kėtė sepse ka gjėra nė komunizėm qė i respektoj qė janė tė mira. Zhan Pol Sartri ka thėnė se doktrina mė e pėrsorur qė ka krijuar truri i njerzimit ėshtė komunizmi, por e keqja ėshtė qė ka rėnė nė duart e skllaveve, dhe ėshtė bastarduar, ėshtė prishur dhe ka marrė pėrmasa tė kėqija" thotė Mikullovci.

  Sipas Mikollovcit, ajo se ēfarė e mban njė shtet janė katėr shtyllat: ekonomia, mbrojtja, arsimi dhe shėndetėsia, dhe Kosova nuk e ka asnjėrėnė.

  Ai gjithashtu ka dhėnė njė vlerėsim edhe pėr presidentin e Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi. Pėr tė ka thėnė se nuk do tė pėrfundojė mirė. Atė e ka cilėsuar si njeri qė mendon veē pėr vete.

  “Nuk e di qysh ka me kalu, por gjithsesi jo mirė. Pikturėn qė e ka bėrė njė piktor i mirė, nė fund e ka zhallavitė. Tepėr ambicioz, tepėr veē pėr veti. Mė i meēmi, mė i forti, mė i dituri”, ka thėnė Mikullovci.

  Ai kujton edhe takimin e parė me Thaēin, i cili kur ishte nxėnės i Shkollės sė Mesme Teknike nė Mitrovicė, kishte banuar me qira te axha i Ademit.


 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  HAHAHAHAHA

  Adem Mikullovcin po ma citon a pyfffffff
  nji deputet i parlamentit serb qe i spiunoi deputete shqiptar tek serbi
  ihhhhhh po ahmaku qe koke po qysh flet nieri me fjal te keti shpiunqiqit te lodht
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  1,734
  Faleminderit
  14
  53 falenderime nė 48 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  O llapi ka mesu noi llaf anglisht ThaQi yt i dashtun, apo ka ngel po i njejti fshatar qe ka qene edhe ne 1997-ten??
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  O llapi ka mesu noi llaf anglisht ThaQi yt i dashtun, apo ka ngel po i njejti fshatar qe ka qene edhe ne 1997-ten??
  jo i njejti ka mbet ka ngel me 1-sha
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #17
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  1,734
  Faleminderit
  14
  53 falenderime nė 48 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  Katunar i rendomte dmth. Hajde beji te fala ketij katunarit tend po e takove dhe thuaji te mesoj ndonje gjuhe te huaj se eshte edhe president.
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  552
  Faleminderit
  20
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  [QUOTE=Llapi;3827306]HAHAHAHAHA

  Adem Mikullovcin po ma citon a pyfffffff

  Kur ka fole Ademi per shqiptari (addhetarizem) qofte ne Teater apo ne parlament, Hashim yt, e ti akoma nuk ishi ne k.q.t (bolete) babes!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 27-02-2017 mė 06:05

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  [QUOTE=Akuamarini;3827314]
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  HAHAHAHAHA

  Adem Mikullovcin po ma citon a pyfffffff

  Kur ka fole Ademi per shqiptari (addhetarizem) qofte ne Teater apo ne parlament, Hashim yt, e ti akoma nuk ishi ne k.q.t (bolete) babes!
  e vertet se ka fol shum bile per shqiptari e shqiptar neper kuvende e stacionet serbe te policis e ne teatra serb
  shum e vertet kjo
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  552
  Faleminderit
  20
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Presidenti Hashim Thaēi Mik i Madhe i Amerikes

  Vllazerim bashkim sot- UdbA
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lazo : 27-02-2017 mė 09:43

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •