Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,114
  Faleminderit
  136
  102 falenderime n 90 postime

  Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Emri: Haradinaj.jpg

Shikime: 608

Madhsia: 142.8 KB

  Policia franceze ka arrestuar sot kryetarin e Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, Ramush Haradinaj. Ai sht arrestuar n baz t urdhrarresti ndrkombtar t lshuar nga Serbia.

  Arrestimin e tij e ka konfirmuar pr RTK-n edhe familja e Haradinajt. Gazeta nuk ka mundur ende t marr nj qndrim zyrtar prej Ministris s Drejtsis apo AAK’s.

  Haradinaj ndodhet n ndalim n nj burg n Franc, ndrkoh q autoritetet franceze kan njoftuar ato t Kosovs pr arrestimin e tij, shkruajn mediat. Haradinaj m hert ishte arrestuar edhe n Slloveni.

  Msohet se Haradinaj u arrestua n Aeroportin ndrkombtar Basel-Mulhouse, n pjesn franceze t tij. Nprmjet nj deklarate pr shtyp, AAK ka dnuar arrestimin e Kryetarit t saj duke e quajtur at nj veprim krejtsisht t padrejt dhe t papranueshm.

  “U bjm thirrje autoriteteve franceze qe t’i mundsojn zotit Haradinaj q t vazhdoj udhtimin e tij i papenguar dhe krkojm nga autoritet e Bashkimit Evropian dhe t shteteve evropiane ve e ve q t mos pengojn lvizjen e lir t autoriteteve t Kosovs, sipas urdhr arresteve t paligjshme t Serbis”, thuhet n deklarat.

  AAK m tej i ka krkuar qeveris s Kosovs q t ndrpres do komunikim me Serbin deri sa ajo t trheq fletarrestet ndrkombtare kundr prsonaliteve t Kosovs.

  Ne 2015-n, lideri i AAK-s Ramush Haradinaj ishte arrestuar edhe n Slloveni, arrestim ky i bazuar po n flet arrestin e Interpolit, lshuar nga policia e Serbis n vitin 2006. Haradinaj, asokohe po udhtonte tranzit drejt Kosovs, nga Gjermania dhe u ndalua n aeroportin e Lubjans.

  (gazeta-Shqip.com)
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,040
  Faleminderit
  430
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Keto gjera ndodhin ne vendet ku nuk ka nje kulture shteterore,ku asnje organ i shtetit nuk mban pergjegjsi per asgje dhe ajo qe eshte me e keqja qe asnje nuk e kerkon. Doli,rendija o klasifiki i arsimit ne Kosove su ngrit asnjeri te kerkonte pushimin o dorheqjen e ministrit te arsimit.

  AAK duhet te kerkonte dorheqjen e qeverise. Te tjeret duhet te kerkojne dorheqjen e atij qe garanton te drejtat e nje parlamentari qe duhet te jete o ministri i jashtem ose kryetari i parlamentit.

  Natyrisht i kerkohet Serbise qe fletarrestet ti heqi, Serbia kerkon dika tjeter,qe e fitoi dhe zakonisht e fiton por edhe kur nuk e fiton nuk humb asgje, dhe keshtu mbyllet dhe ky muabet.

 3. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  mesia4ever (08-01-2017)

 4. #3
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj


  Hashim Thai
  I dnueshm dhe i papranueshm, n do rrafsh, sht ndalimi i z. Haradinaj n cilindo shtet t bots, vetm pr shkak t nj urdhr-arresti t shtetit t Serbis.

  Ne pjestart e Ushtris lirimtare t Kosovs jemi krenar q kemi luftuar kundr ligjeve diskriminuese e kriminale t regjimit t Sllobodan Millosheviqit, ndrkaq drejtsin ton e vrtetoi edhe bota e lir dhe demokratike kur ndrmori fushatn e bombardimit t caqeve serbe.

  Institucionet e shtetit t Kosovs po punojn me tr mekanizmat q kan n dispozicion, q sa m par t korrigjohet ky gabim dhe q z. Haradinaj t lihet i lir, si e meriton.

  Ky sht edhe nj argument tjetr pse Kosova duhet t jet pjes e institucioneve ndrkombtare, q ato t jen n gjendje t zbulojn t vrtetn pr Kosovn dhe Serbin, pr drejtsin. HTH

 5. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj  Kadri Veseli


  Ndalimi i Ramush Haradinajt, mbi bazn e nj urdhr-arresti ndrkombtar t lshuar nga Serbia, sht i papranueshm. Z. Haradinaj duhet t lirohet sa m par dhe raste t tilla nuk duhet t prsriten m.

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,333
  Faleminderit
  35
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Franca gjithmon ka qen dhe esht besnike e Serbise!

  Padrejtsit ndaj popullit shqiptar n Konferencn e Paqes
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...cZjS4J814I0n3Q
  Oficeri francez q ndau Mitrovicn: Britanikt luftuan pr shqiptart, francezt pr serbt
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...9fi7rfwDkhUTyw

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,040
  Faleminderit
  430
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Nje efekt qe nuk eshte i parendesishem ky arrest e ka. Hapa keto sitet-gazetat e huaja qe pak a shume meren me politiken e Ballkanit dhe prisja natyrisht qe do ta tregonin kete ngjarje si acarimin i mardhenieve Kosove-Serbi.

  Por u habita,se theksi kryesisht vihet mbi "krimet" e Haradinajt-UCK mbi popullaten civile serbe,(nuk flitet me mbi krimet serbe)do me thene qe, keshtu e shpegojne mediat e huaja, qe do te thote nga ana e lajmit jepet si dika me moral te drejte ky arrestim. Edhe lirimi o pafajsia e tije e meparshme shpegohet me mungese dhe vrasje deshmitaresh.

  Por deri ketu edhe "haet",por vazhdojne qe : Haradinaj me nje pjese te politikes ka akumular pasuri te madhe....Si te thuash qe per opinionin publik 1 + 1 baraz dy. (nje krimi dhe nje vjedhja )

 8. #7
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Fajin e kane argatet e militantet e partive qe drejtojne Kosoven e bisedojne me Serbine vetem duke bere leshume Serbise. Ja rezultatet duken qarte. E liron Haga por e arreston frengu..

 9. #8
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj  Prishtina ftoh raportet me Beogradin


  06 Janar 2017 17:18

  Flet-arrestet e Serbis prmes INTERPOL-it, q uan n ndalimin e disa figurave politike t Kosovs, s fundit edhe t liderit t Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, Ramush Haradinaj n Basel, kan prkeqsuar edhe m shum marrdhniet, edhe ashtu jo t mira, t Prishtins me Beogradin.

  Autoritetet e Kosovs kan paralajmruar masa reciprociteti n fusha t ndryshme n raport me Serbin, pasi q ky vend n vazhdimsi, po vlersohet se po provokon destabilizimin e Kosovs prmes veprimeve t ndryshme.

  Duke u nisur nga rasti i fundit, kryeministri i Kosovs, Isa Mustafa, ka shprehur shqetsimin e tij dhe t Qeveris s Kosovs pr ndalimin e Haradinaj n Basel, dhe procedurave q po zhvillohen atje, sipas flet-arrestit dhe krkesave shtes t Serbis.

  Para kabinetit qeveritar, Mustafa ka deklaruar se Haradinaj sht ndaluar nga autoritetet franceze n baz t nj flet-arresti t motivuar politikisht dhe armiqsisht nga Beogradi.

  M lejoni q t ritheksoj qndrimin e pa dilem t Qeveris s Republiks s Kosovs kundr ktyre flet-arresteve t Serbis, t cilat jan akte plotsisht t paligjshme, t padrejta dhe me tendenca t qarta pr t provokuar tensione, konflikte dhe pr t dmtuar proceset evropiane n rajon dhe m gjer, ka thn Mustafa.

  Ndalimi i Haradinajt mbi bazn e flet-arrestit serb, sipas kryeministrit Mustafa, sht i papranueshm dhe ka rikujtuar se Haradinaj, tashm e ka dshmuar pafajsin e tij dy her n proceset gjyqsore n Tribunalin e Hags.

  Aktet e ndalimit t Haradinajt, por dhe personaliteteve t tjera n Kosov, i konsiderojm se jan akte t palejueshme, duke pas parasysh edhe faktin se Haradinaj e ka dshmuar para drejtsis ndrkombtare n dy raste pafajsin e tij. Po ashtu, ai sht prballur edhe me ndalesa t tjera t prkohshme t cilat e kan konfirmuar se flet-arrestet serbe nuk kan asnj baz, ka theksuar Mustafa.

  Q nga ndalimi i Haradinajt nga policia franceze, Qeveria e Kosovs sht prballur me presionet e shtuara t opozits dhe shoqris civile pr ndrprerjen e dialogut me Serbin dhe vendosjen e masave t reciprocitetit n fushat ku Kosova ka mundsi ta bj nj gj t till.

  Si kundrprgjigje e par ndaj flet-arresteve serbe, ishte vendimi i Qeveris s Kosovs pr t mos i lejuar vizitn n Kosov, presidentit serb, Tomosllav Nikoliq. Ai po planifikonte q t qndronte n Kosov pr Krishtlindjet Ortodokse.

  Ministri i Jashtm, Enver Hoxhaj, tha se autoritetet e Kosovs i jan nnshtruar nj presioni t madh ndrkombtar pas ktij vendimi.

  Reagimi yn i par ka qen se si do t duhet t sillet Republika e Kosovs n kt rast dhe me kt t tregojm nj kultur t mos dorzimit n raport me Serbin dhe njri prej vendimeve ishte ai pr t parandaluar vizitn e Nikoliqit n Kosov. sht prtej imagjinats tuaj presioni ndrkombtar q ka qen mbi mua, por vendimi ka qen sovran, ka deklaruar Hoxhaj.

  Autoritetet n Prishtin, u kan drejtuar tashm edhe letra zyrtarve dhe vendeve t Bashkimit Evropian, ku, sipas tyre, sqarojn obstruksionet q Serbia po u bn jo vetm zbatimit t marrveshjeve t dialogut t Brukselit, por edhe ndrhyrje tjera, si ishte rasti me ndrtimin e murit n Mitrovicn veriore.

  Kto sjelle t Beogradit, sipas zyrtarve n Prishtin, duhet t marrin kundrprgjigje adekuate nga Kosova.

  Ndrkaq sa i prket dialogut, Qeveria dhe Kuvendi i Kosovs nuk kan ndryshuar pozicion dhe se bisedimet kan mbetur ende n fuqi, me krkesa t shtuara pr ndryshimin e formatit, temave dhe prmbajtjes s tij n t ardhmen. (REL)

 10. #9
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,114
  Faleminderit
  136
  102 falenderime n 90 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Pse dhe kush e krkon eliminimin e Ramush Haradinajt?!

  Ramush Haradinaj sht ndaluar t mrkurn e shkuar nga policia kufitare franceze me arsyetimin se pr kt sht lshuar n vitin 2004 nj urdhr arresti nga nj gjykat e Serbis. Ishte hera e dyt q kreu I AAK-s ndalohet sipas t t njjtit urdhr-arresti t lshuar nga Interpoli serb. Para dy vitesh ai u ndalua n Slloveni me t njjtin justifikim dhe u lirua pas sqarimit t rrethanave.

  Ky akt sht komentuar n mnyra t ndryshme. Shumica e komentuesve e kan heroizuar Haradinajn, duke mbrojtur jo vetm at, por edhe Ushtrin lirimtare t Kosovs dhe luftn e saj t drejt, pa ka q shum prej komandantve t asaj lufte e kan denigruar qllimin idealist t saj. N ndonj rast sht aluduar n konspiracione t tilla, sikur “kjo q I bhet Haradinajt sht e qllimshme, pasi Serbia prpiqet ta demonizoj dhe faktorizoj zotin Haradinaj, me qllim q ai t fitoj kapital politik”.

  N fakt akti I ndalimit t ish-komandantit t UK-s ka krijuar nj “hart politike” me kufij t qart pro dhe kundr tij. N kt hart reagimesh vihen re tri ngjyra:

  S pari, ngjyra e kuqe e dominon debatin brendashqiptar, ka do t thot se shqiptart nuk pajtohen asesi me akte t tilla armiqsore t Serbis dhe aleatve t saj n Europ kundr Kosovs dhe kundr shqiptarve. ka do t thot gjithashtu se shqiptart jan t mendimit se Serbia dhe aleatt e saj kan shkelur jo vetm lirin dhe t drejtn individuale njerzore e politike t Ramush Haradinajt, por edhe dinjitetin e nprkmbur t shqiptarve.

  N fakt kjo e vrtet sht e dhimbshme, sepse n asnj rast shqiptart nuk kan par t arrestohet ndonj bandit serb pjesmarrs n masakrat kundr tyre. E ndrsa kta bandit e kriminel me shumic shtisin lirshm n t gjith botn, lufttar t UK-s ndalohen si delet sa her q shtetet prkatse duan t fitojn ndonj koncesion nga qeverisja e Beogradit. Ndryshe nuk ka si shpjegohet fakti q Haradinaj nuk u prangos nga policia franceze n qershor t vitit t kaluar kur ai ndodhej atje pr t ndjekur kampionatin europian t futbollit, pavarsisht se urdhri i Interpolit mban datn e nj prej ditve t 2004-es.

  Se kriminelt serb t masakrave kundr shqiptarve jan t lir t riorganizohen ende sot kundr liris dhe pavarsis s Kosovs, kjo sht e dshmuar n dhjetra e qindra raste, prfshir dhe rastin e kryekriminelit Vojisllav Shejshel. Gjithkush n bot e njeh faktin q 15 mij viktima t terrorit n Kosov nuk kan mundur t’i shkaktojn 10-20-30-apo 50 veta sa Gjykata Ndrkombtare pr Krimet n ish-Jugosllavi dhe gjykatat serbe kan nxjerr deri m sot n bankn e t akuzuarve. Dhe nse ish-presidenti i Serbis, pastaj ministr i Jashtm i kohs s lufts, Milan Milutinovi, u shpall i pafajshm, Ramush Haradinaj u shpall dy her i pafajshm, ndrkoh q pafajsia e tij sht miliona her m e prligjur dhe m e moralshme sesa pafajsia e Milutinovi.

  Kjo diferenc e t brit drejtsi nga Europa q na reklamon shtetin e s drejts sht mesazhi m i keq q ajo i jep shqiptarve dhe popujve e demokracis europiane. Ky sht diskriminim, ky akt, n kuptimin e msiprm sht vazhdimi i aparteidit t Milosheviit ndaj Kosovs dhe sidomos popullsis shqiptare n Kosov. Nse dikush gjen nj perifrazim m t but q t’i shkoj t vrtets, jam i gatshm t krkoj ndjes. Por arrestimi i Ramush Haradinajt nga policia franceze n zbatim t nj urdhri t nj gjykate serbe, q vetm krinimel nuk ndshkon, sht vazhdimi i politikave t diskriminimit kundr shqiptarve, tashm prmes nj policie q pretendon se ka shpik demokracin e revolucionit francez, madje me parulln e famshme liri-barazi-vllazri. Zaten ata q artikulojn t tilla stampa e bjn kt pr t fshehur urrejtjen, pabarazin dhe tiranin.

  S dyti, u dallua qart ngjyra e zez e kti teatri politik. Dy momente m ran n sy gjat ksaj skene dhe aplikimit t ksaj skeme denigruese antishqiptare. E para, se kryeministri i Serbis, Aleksandr Vui, prsriti krkesn pr ekstradimin e Ramush Haradinajt n Serbi, me qllim q “krimet” e tij t’i gjykoj si n kohn e Milosheviit i njjti gjyqtar i asaj kohe, kur dnonte shqiptart, pse jan shqiptar. Nse do t ndodhte kjo, pra ekstradimi, drejtsia do t duhej vendosur me konflikt t prsritur midis serbve dhe shqiptarve.

  Dhe e dyta ishte Marine Le Pen, ajo e cila u krkoi me ngulm autoriteteve t vendit t saj q t “zbatojn ligjin” dhe ish-kreun e UK-s ta drgonin para gjykats. T dy kta u bashkuan hapur n politikat e tyre antishqiptare. Justifikimi: “T bhet drejtsi”!!! Por ama asnjher nuk i ka dgjuar dikush kta “drejtsibrs” t krkojn drejtsi pr mijra viktimat shqiptare q Serbia i shkaktoi vetm n luftn e fundit n Kosov?! Asnjher nuk i dgjoi dikush t “thrrisnin pr drejtsi” pr mijra grat dhe vajzat shqiptare t prdhunuara nga polict, ushtart dhe paraushtarakt serb n kohn e konfliktit n Kosov?!

  Ndrkaq drejtsin pr Ramush Haradinajn e ka dhn dy her Gjykata Ndrkombtare e Hags. Dhe n kt rast, nse e individualizojm fenomenin, politika serbe e Beogradit dhe e Frontit Nacional Kombtar n Paris nuk bn tjetr, vetm se ushtron presion ndaj drejtsis. Rasti i Haradinajt na dha kshtu mundsin dhe njher t shohim se sa re t zeza fryjn n qiellin e Kosovs dhe t hapsirs shqiptare n Ballkan. Forcat antishqiptare n Europ po bashkohen, ndrkoh qe ne shqiptart po i fryjm me ndihmn e liderve tan “botror” zjarrit t prarjes!!!

  S treti, n kt rast u shfaq dhe ngjyra gri, ngjyra q prfaqson marrdhniet e vllazrim-bashkimit shqiptaro-serb, ngjyra e politikave t kasts s korruptuar t Prishtins dhe Tirans n marrdhniet me Beogradin, Parisin dhe ndonj kryeqytet tjetr antishqiptar n Europ. Kta t ngjyrs gri bn ca deklarata folklorike, gj pr t ciln ishin kujdesur t dukeshin sa m pompoze n fjalor, por pa asnj akt presioni ndaj Beogradit ose Parisit. Ngjyra gri e Rams, Thait apo Bushatit u duk si kombinim i atyre tri ngjyrave t flamurit francez n xhepin e vogl t xhakets s kryeministrit shqiptar. Mund t konsiderohen edhe si tri ngjyrat e flamurit jugosllav, sepse nuk kishte ndryshim midis ktyre dy flamujve, prvese vendvendosjes s tyre.

  Ngjyra gri e reagimit n Kosov u kondicionua me t qenit kundrshtar politik. Pushteti e konsideron Haradinajn armik, jo rival n politik, pr pasoj nuk reagon me forc kundr aktit. Ky pushtet nuk merr guximin as t krkoj ndjes, pse nuk e ka kushtzuar dialogun n Bruksel me anulimin e ktyre urdhrave t arrestit serb kundr shqiptarve! Asnjri prej tyre, as kta t Tirans, as ata t Prishtins nuk iu kundrvun politikave t tilla t denigrimit t Serbis dhe t Francs. N Tiran dihen arsyet: Hollande do t vizitoj kryeqytetin shqiptar n mars dhe nuk “duhen trazuar ujrat”, ai, edhe pse n ikje nuk duhet cnuar n dinjitet. Dhe shqiptart jan I vetmi komb q zgjedh si lider ata q m shum prkujdesen pr integritetin e dinjitetin e bots sesa t vetin?! Ktyre tanve u mjafton imazhi, makiazhi, egoja pr elozhe. M i rndsishm sht imazhi i kryeministrit Rama, se sa jeta, integriteti dhe dinjiteti i ish-kryeministrit t Kosovs dhe i shqiptarve! M e rndsishme sht lidhja e ngusht e bashkim-vllazrimit kryeministrin e Serbis, sesa e drejta dhe e vrteta!

  Po n Prishtin pse nuk duhej nj reaksion i ashpr. Pse mos t nxirrej nj urdhr-arresti pr ish-zvendsin e Sheshelit e ish-ministrin e kohs s lufts n Kosov, presidentin aktual serb, Tomisllav Nikoli e pr ish-ministrat e Milosheviit, Aleksandr Vui e Ivica Dai, s paku pr t’ua prer rrugn pr vizita n Kosov? Nikoli do t shkon nesr n Kosov dhe askush nuk e cenon as n majn e flokut, as n dinjitet e as n integritet! Pse? Se dmtohet dialogu?! Se dmtohen prpjekjet pr paqe n rajon?! Kur kriminelt nuk e duan paqen, pse duhet ta pranojn viktimat e tyre?! Aq m tepr n kushtet e diskriminimit?! A nuk u b lufta pr liri, drejtsi, barazi e sintetizuar kjo n pavarsin e Kosovs?! Sot, mbas 18 viteve kur lufta ka mbaruar dhe mbas 9 viteve pavarsi, Kosova nuk sht e zonja jo m t krkoj drejtsi e barazi, por po ve n pikpyetje rezultatet e lufts s Ushtris lirimtare t saj. Kt mesazh na e japin qndrimet e ngjyrs gri t t dy kryeqyteteve tona n rastin e Haradinajt.

  Duke e prmbyllur kt kolumne dua t shpreh gjithashtu shqetsimin se autoritetet shqiptare ende nuk po kuptojn se gjeopolitika ka ndryshuar dhe pr pasoj ka sjell disfavore pr ne shqiptart, disfavore, t cilat ne vet po i shumfishojm me qndrimet gri nga njra an dhe fushatn nacionaliste folklorike elektorale nga ana tjetr, gjithnj pr t maskuar debulesn e oligarkve tan ndaj aleancave q favorizojn korrupsionin, krimin, ryshfetin dhe antishqiptarizmin.

  Ndrkoh, gjith kto prpjekje pr ta eleminuar fizikisht e politikisht Ramush Haradinajn e bjn at nj protagonist t padiskutueshm n skenn politike t Kosovs. Meqense prpjekjet pr dnimin e tij kan filluar q n vitin 2004 e vazhdojn edhe sot, kjo do t thot se teorit e konspiracionit jan shpikje e atyre shqiptarve q nuk e duan politikisht Ramush Haradinajn. Pikrisht se ai sht i padshirueshm n Beograd, duhet t jet protagonist i politiks s Prishtins.

  Me kt rast dua t theksoj se qeverisja e sotme e Prishtins n shumic sht produkt i vullnetit t prbashkt t qeverisjes s Tirans dhe asaj t Beogradit. Nse Fatos Nano fliste me Milosheviin (1997) pr projektin e zgjidhjes s konfliktit, ai dhe Miloshevii prcaktonin dhe realizuesit e projektit t tyre. Nse Ilir Meta fliste pr projektin e Kosovs pa Rugovn (2001) me ish-kryeministrin e ndjer serb, Zoran Xhinxhi, ata flisnin dhe pr njerzit q do t implementonin kto projekte. Nse Edi Rama harton projekte t prbashkta me Vuiin (2013-2017), t dy kta kan projektuar edhe stafin n krye t institucioneve t Kosovs pr realizimin e ktyre projekteve. Ramush Haradinaj ka qen dhe mbetet jasht ktyre projekteve. Madje po bhen prpjekje pr ta eliminuar, ndoshta edhe si i preferuar i presidentit amerikan, Donald Trump. Pikrisht kjo e bn at t kompletuar dhe t domosdoshm pr t’u rikthyer fuqishm n skenn politike t vendit.

  Enver Bytyi
  Silence is golden.

 11. #10
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj
  Presidenti Thai:Institucionet po bjn mos pr lirimin e Haradinajt


  Un e kuptoj dhe ndjeje gjendjen e zotit Haradianjt, kt gjendje e ka prjetuar edhe m her. Raste t tilla ka pasur edhe m hert, po ato jan plotsisht akuza t paqndrueshme, t pa pranueshme dhe duhet t ndihemi krenar q kemi luftuar pr liri, u shpreh ai.

  T gjitha institucionet e Kosov jan t angazhuar q Haradianj t kthehet n Kosov, tha Presidenti Thai pr RTK-n.


  Presidenti i Kosovs, Hashim Thai po vazhdon t qndroi n nj vizit zyrtare n SHBA.

  Ai njoftoi se atje do t takohet me personalitet t rndsishme t administrats s Obams n largim, por edhe me zyrtar t rndsishme demokrat dhe republikan.

  Presidenti n nj intervist telefonike pr RTK-n ka thn se n ditt e ardhshme do t takohet edhe m zv/presidentin amerikan, Joe Bide.

  Kjo pr faktin se sipas tij, asnj zyrtar kosovar nuk ka marr ftes t jet pjes e inaugurimit t presidentit t zgjedhur amerikan.

  Madje, Thai i cili po qndron n ShBA n nj vizit zyrtare, tha pr RTK-n se n ceremonin e zgjedhjet s Trumpit president, nuk jan ftuar as delegacione nga vende t tjera t huaja.

  Un ktu jam n vizit zyrtare dhe jo pr inaugurim. Shtetet do t prfaqsohen vetm nga ambasadort dhe asnj delegacion i huaj nuk ftohet t marr pjes as nga Kosova, as nga vendet e tjera, tha Thai.

  Presidenti i Kosovs tha se gjat qndrimit t tij n SHBA do t vr kontakte me zyrtar t administrats s Trump, duke konfirmuar edhe nj takim me zvendspresidentin amerikan Joe Biden.

  Thai tha, se edhe marrdhniet e Kosovs dhe SHBA-s nuk do t ndryshojn aspak edhe m ndrrimin e administrats amerikane.

  Kosova do t ket kontakte t njjta edhe me administratn e Trumpit si kishte me administrata paraprake, tha ai.

  Presidenti Thai, fol edhe pr gjendjen e Ramush Haradianjt. Ai tha se institucionet e Kosovs po bjn mos q Haradianj t kthehet n Kosov.

  Un e kuptoj dhe ndjeje gjendjen e zotit Haradianjt, kt gjendje e ka prjetuar edhe m her. Raste t tilla ka pasur edhe m hert, po ato jan plotsisht akuza t paqndrueshme, t pa pranueshme dhe duhet t ndihemi krenar q kemi luftuar pr liri, u shpreh ai.

  T gjitha institucionet e Kosov jan t angazhuar q Haradianj t kthehet n Kosov, tha Presidenti Thai pr RTK-n.

 12. #11
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Citim Postuar m par nga Akuamarini Lexo Postimin
  Franca gjithmon ka qen dhe esht besnike e Serbise!

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...cZjS4J814I0n3Q
  Oficeri francez q ndau Mitrovicn: Britanikt luftuan pr shqiptart, francezt pr serbt
  Franca ka qene besnike e Serbise dhe me te drejte ka qene sepse serbet kane qene pjese e qyteterimit perendimor ndersa ne deri me 1912 me shume kemi qene ne lidhje politike e kulturore me Lindjen. Jo te gjithe por shumica e popullsise.
  Gjithashtu Franca ka dashur ta mbaje nje balance force ne mes Austro Hungarise dhe Rusise. Ne mendojme se ne kete bote jetojne vetem dy popuj, shqiptaret dhe serbet dhe bota sillet rreth ketyre dy popujve!? Jo vella bota eshte e madhe dhe keshtu ka qene gjithmone. Mos harro se kjo France eshte qe kur Perandoria Ruse kur po forcohej tej mase beri aleance me Perandorine Osmane kunder Perandorise Ruse.

  Mitrovica u nda sepse ne shqiptaret me 1999 po u benim serbeve ate cfare ata na bene neve perpara, pra spastrim etnik. Spastrimi etnik eshte krim pa marre parasysh se a eshte i organizuar mire (ne kohen e Milloshevicit) apo i pa organizuar mire (ne rastin tone). Ne qe thirreshim ne drejtesi po benim vet padrejtesi.

  Sa i perket rastit te Haradinajt. Nuk e di a ke ndegjuar per Interpolin dhe se si funksionon kjo organizate do ta kuptosh se ketu nuk ka te beje asgje politika. Neve qe na genjejne keta politikane qe i kemi ne pushtet dhe na mbushin me genjeshtra eshte dobesia dhe mosdituria jone dhe jo forca e Serbise apo armiqesia e Frances?! Ne qe votojme politikane qe shikojne te mbushin vetem gjepat e tyre dhe ne qe shesim voten per 5 euro nuk na ka faj Franca por askush tjeter perpos vetes sone.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesia4ever : 08-01-2017 m 17:32
  Destroyer of falsehood :)

 13. #12
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Keto gjera ndodhin ne vendet ku nuk ka nje kulture shteterore,ku asnje organ i shtetit nuk mban pergjegjsi per asgje dhe ajo qe eshte me e keqja qe asnje nuk e kerkon. Doli,rendija o klasifiki i arsimit ne Kosove su ngrit asnjeri te kerkonte pushimin o dorheqjen e ministrit te arsimit.

  AAK duhet te kerkonte dorheqjen e qeverise. Te tjeret duhet te kerkojne dorheqjen e atij qe garanton te drejtat e nje parlamentari qe duhet te jete o ministri i jashtem ose kryetari i parlamentit.

  Natyrisht i kerkohet Serbise qe fletarrestet ti heqi, Serbia kerkon dika tjeter,qe e fitoi dhe zakonisht e fiton por edhe kur nuk e fiton nuk humb asgje, dhe keshtu mbyllet dhe ky muabet.
  Zoteri keta politikane qe i kemi ne pozita aty jane per te marre rroge dhe jo per te dhene pergjegjesi ndokujt perse deshtojme. Ne shtetet normale kur ndodhin kesi deshtimesh mund te bije krejt qeveria tek ne as edhe nje minister nuk jep doreheqje.

  Kaja nanen cfare jane duke i bere keta politikane ketij vendi dhe sa prapa e e lejne.
  Destroyer of falsehood :)

 14. #13
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin


  Kadri Veseli


  Ndalimi i Ramush Haradinajt, mbi bazn e nj urdhr-arresti ndrkombtar t lshuar nga Serbia, sht i papranueshm. Z. Haradinaj duhet t lirohet sa m par dhe raste t tilla nuk duhet t prsriten m.
  Jo more zotri Kadri ju na thoni se Serbia defakto e ka njohur Kosoven...
  Destroyer of falsehood :)

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Antarsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime n 65 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Franca ka qene besnike e Serbise dhe me te drejte ka qene sepse serbet kane qene pjese e qyteterimit perendimor ndersa ne deri me 1912 me shume kemi qene ne lidhje politike e kulturore me Lindjen. Jo te gjithe por shumica e popullsise.
  Gjithashtu Franca ka dashur ta mbaje nje balance force ne mes Austro Hungarise dhe Rusise. Ne mendojme se ne kete bote jetojne vetem dy popuj, shqiptaret dhe serbet dhe bota sillet rreth ketyre dy popujve!? Jo vella bota eshte e madhe dhe keshtu ka qene gjithmone. Mos harro se kjo France eshte qe kur Perandoria Ruse kur po forcohej tej mase beri aleance me Perandorine Osmane kunder Perandorise Ruse.

  Mitrovica u nda sepse ne shqiptaret me 1999 po u benim serbeve ate cfare ata na bene neve perpara, pra spastrim etnik. Spastrimi etnik eshte krim pa marre parasysh se a eshte i organizuar mire (ne kohen e Milloshevicit) apo i pa organizuar mire (ne rastin tone). Ne qe thirreshim ne drejtesi po benim vet padrejtesi.

  Sa i perket rastit te Haradinajt. Nuk e di a ke ndegjuar per Interpolin dhe se si funksionon kjo organizate do ta kuptosh se ketu nuk ka te beje asgje politika. Neve qe na genjejne keta politikane qe i kemi ne pushtet dhe na mbushin me genjeshtra eshte dobesia dhe mosdituria jone dhe jo forca e Serbise apo armiqesia e Frances?! Ne qe votojme politikane qe shikojne te mbushin vetem gjepat e tyre dhe ne qe shesim voten per 5 euro nuk na ka faj Franca por askush tjeter perpos vetes sone.
  ka je ka flet o prift ?

  N'vitin 1912, Egjipti, Palestina, Jordania, Algjeria e shume shtete te lindjs ishin t'okupuara nga Franca kolonialiste !

  E verteta eshte qe Franca dhe Serbia jan shtete gjakatare, per ty ; Jan shtete te krishtere "me te drejt" sepse nuk jan muslimane, por nje dhe e vertet, si Franca, si Serbia, kan nje te kaluar te tmerrshme dhe me te cilen askush nuk mund te ndjehet Krenar !

 16. #15
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Antarsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime n 65 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Dallimi mes pritjes se shqiptareve ne Franc dhe shqiptareve ne Turqi.

  Ne Franc, poshtrohn maksimalisht !
  Ne Turqi, priten si burreshtetas t vertet !

 17. #16
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Citim Postuar m par nga Evian Lexo Postimin
  Dallimi mes pritjes se shqiptareve ne Franc dhe shqiptareve ne Turqi.

  Ne Franc, poshtrohn maksimalisht !
  Ne Turqi, priten si burreshtetas t vertet !
  Ti je gezuar me kete arrestim sepse Ramushi ka qene dhe eshte anti radikal sikur puna jote. Po te kishit forcen ju moti do t'i vrisnit e likuidonit njerezit si Ramushi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesia4ever : 09-01-2017 m 08:58
  Destroyer of falsehood :)

 18. #17
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Citim Postuar m par nga Evian Lexo Postimin
  ka je ka flet o prift ?

  N'vitin 1912, Egjipti, Palestina, Jordania, Algjeria e shume shtete te lindjs ishin t'okupuara nga Franca kolonialiste !

  E verteta eshte qe Franca dhe Serbia jan shtete gjakatare, per ty ; Jan shtete te krishtere "me te drejt" sepse nuk jan muslimane, por nje dhe e vertet, si Franca, si Serbia, kan nje te kaluar te tmerrshme dhe me te cilen askush nuk mund te ndjehet Krenar !
  'Prifti' po flet te verteten.

  Algjeria ka qene koloni e Frances por Egjipti, Jordania dyshoj, per Palestinen jam i sigurte se kurre nuk ka qene koloni e Frances. Ti qe beson se nje pedofil eshte shembull per njerezimin e ke njesh ne fe, edhe ne histori sje per me shume.
  Po more baba hoxhe per ty vetem ISIS dhe arabet jane te mire, te tjeret jane shejtane qe duhet te u hiqet koka pa nje pa dy. Te tjeret sbejne ose jane prifterinje ose jane kafira.
  Serbia ka bere spastrim etnik me miratimin e Sulltanit mos harro. Shkembimi i popullsive poashtu u be ne marreveshje me sulltanin.
  Destroyer of falsehood :)

 19. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,471
  Faleminderit
  170
  180 falenderime n 148 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  ....fituam luften me ndihmen e Perendimit.dDhe menjehere pas luftes,doli ne pah paditurija jone e perqafuar dhunshem nga osmanija dhe qaluam rruge.Perqafuam osmanet e ri dhe,filluam dalngadal te humbim miqt e Rugoves dhe miqt tane ,qe me shume mund i fituam,fal largpamesise se te madhitRugova....Pas luftes kombetare qe beri populli yne,ne ishim te perkdhelurit e Perendimit,porse kete perkdhelje nuk kemi ditur ta kthejme me hapa te matur dhe te menqur,perkundrazi,me paditurine tone te fituar nga osmanet gjakatar,ne harruam perkdheljen e Perendimit dhe morem hapa drejt lindjes osmanike,gje qe per Perendimin eshte e papranuar.Populli yne shkurtpames,lojti lojen e flliqt:kaperceva ujin e te q.... kalin,pa e ditur qe sebija kete kishte trumbetuar gjithmone,duke na paraqitur turq perpara Perendimit,dhe,faktikishte keshtu edhe doli,sepse,qindra e qindra luftetare shkuan ne issis.Kaq luftetar qe shkojne ne siri irak e gjetiu,nuk kishte nje kohe as ne Kosove.Sido qe te jete per fund do thosha nje fjali kuptimplotea bere Kryq faqesh nuk ka shpetim,vetemse do shkojme drejt humneres dhe do jete e fituar serbija.

 20. Anetart m posht kan falenderuar dielli1 pr postimin:

  bojana (09-01-2017)

 21. #19
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,114
  Faleminderit
  136
  102 falenderime n 90 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  MPJ franceze: shtja e Haradinajt nuk ka dimensione politike

  Emri: haradinaj-933x445.jpg

Shikime: 245

Madhsia: 25.5 KB

  Nj zdhns i Ministris s Jashtme t Francs, Romain Nadal, tha t hnn n Paris se “veprimi ligjor ndaj Ramush Haradinajt nuk ka dimensione politike”.

  Ai tha se “procedurat q po zhvillohen ndaj Ramush Haradinajt jan shtje ligjore, t nisura mbi bazn e krkess s Interpolit”.

  Zdhnsi Nadal tha n nj konferenc me gazetar se ky rast “nuk e ndryshon politikn e vazhdueshme t Francs dhe mbshtetjen e saj pr pajtimin n rajon si dhe vazhdimin e dialogut ndrmjet Beogradit dhe Prishtins”.

  Ai tha se “autoritetet gjyqsore n Franc jan marr me shtjen n mnyr t kujdesshme” dhe se “procedurat tani jan shtje t autoriteteve t drejtsis”.

  “Franca sht ndr vendet e para q e ka njohur pavarsin e Kosovs dhe ka marrdhnie t afrta dhe miqsore me t”, tha zdhnsi Nadal gjat konferencs me gazetar.

  Nadal tha se “Ramush Haradinaj u arrestua m 4 janar 2017 n aeroportin e Basel-Mulhouse mbi bazn e nj krkese pr arrest t prkohshm t lshuar nga Interpoli dhe u zbatua n mnyr automatike, n prputhje me angazhimet ndrkombtare t Francs”.

  Ndalimi i Ramush Haradinajt n Franc u b mbi bazn e nj fletarresti t autoriteteve t Serbis, q daton nga viti 2004, me t cilin akuzohet pr krime lufte n Kosov n periudhn e viteve 1998-1999. (REL)

  Burimi : tvklan.al
  Silence is golden.

 22. #20
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Franc, arrestohet lideri i AAK-s Ramush Haradinaj

  Kjo sht lista e re e Serbis pr ‘terroristt’ nga Kosova, aty jan edhe Thai dhe Veseli (FOTO)


  Me fotografi e me biografi aty jan Presidenti i tanishm i Kosovs, Hashim Thai, bashk me Kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj e tj.
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •