Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Ekskluzive – intervista e censuruar/ rrëfimi i soros: ‘jam spekulant, por nuk ndihem në faj’

    Sot ka mbërritur në Tiranë Riccardo Hausman. Ai është një profesor i Harvardit, por njëkohësisht drejton një grup nëpunësish që këshillojnë qeverinë Rama për reformat dhe koncensionet. Instituti i Hausmanit është një partner zyrtar i qeverisë shqiptare. Hausman përfaqëson një nga strategët kryesorë të konglomeratit financiar të drejtuar nga George Soros.
    Por paralelisht me zhvillimet në Tiranë, disa organizata të huaja, kanë nxjerrë në dritë një rrëfim të pazakontë të vetë Sorosit. Bëhet fjalë për një intervistë të tij të dhënë në vitin 1998, por që ishte zhdukur nga qarkullimi. Pjesët kryesore të kësaj interviste ishin përshtatur në një dokumentar të realizuar enkas për rolin e Soros. Në dokumentar shfaqet dhe zonja Hillary Clinton krah financierit Soros, në një vizitë të bërë në Afrikën e Jugut në vitin 1997.
    Por çka është më e rëndësishmja, është fakti se pohimet që Soros ka bërë në këtë intervistë janë spektakolare dhe tepër të sinqerta. Ai pranon rolin e tij si spekulant dhe flet për sulmet që u ka bërë tregjeve apo dhe për detaje mbi fëmijërinë e tij.
    Më poshtë mund të lexoni intervistën e zbardhur të zotit Soros:

    EPISODI 1- Lojtari
    George Soros: Njerëzit kanë idenë sikur çdo gjë shkon shumë mirë. Por e vërteta është se sistemi është krisur. Dhe duhet riparuar.
    Gazetari: Mos vallë ajo që duhet të bëjmë është që të forcojmë rregullat për ta mbrojtur botën nga njerëz si puna juaj?
    George Soros: Epo…unë jam një lojtar. Unë mendoj se të gjithë lojtarët duhet t’i nënshtrohen një sistemi rregullash loje.

    EPISODI 2- Kolapsi
    Gazetari: Ju jeni akuazuar si personi përgjegjës për kolapsin financiar të disa shteteve në Azi. Si përshembull në Malajzi, Indonezi, Japoni dhe në Rusi madje.
    George Soros: Për të gjitha këto u akuzokam unë, hë?
    Gazetari: A jeni vërtet kaq i fuqishëm?
    George Soros: Jo, unë mendoj se kemi të bëjmë me një keqkuptim të madh.
    Gazetari: Kryeministri i Malajzisë përshembull..
    George Soros: Po?
    Gazetari: Ai është shprehur se rajonit i’u deshën 40 vite të mëkëmbte ekonominë, derisa vjen një hajvan si Soros, me pare pa fund dhe merr fund gjithçka. Ai ju ka quajtur një kriminel juve zoti Soros…
    George Soros: Po ai e ka më të thjeshtë që të akuzojë një faktor të jashtëm, se sa të pranojë keqmenaxhimin që i ka bërë ekonomisë së vendit të tij dhe monedhës së vendit. Po edhe ministri i Financave në Francë ka deklaruar se spekulatorët e tregut duhen varur tek shtyllat e ndriçimit në rrugë.

    EPISODI 3 – Suksesi
    George Soros: Unë mendoj se nuk kanë lënë ndonjë gjë pa më akuzuar. Unë jam këtu për të bërë pare. Unë nuk mund dhe nuk shoh pasojat që shkakton kjo gjë në shoqëri.
    Gazetari: Mua më duket sikur në disa raste ju keni dalë hapur dhe keni sulmuar monedhën e disa shteteve. Këto vende ju bëjnë përgjegjës…
    George Soros: Është një përgjegjësi e jashtëzakonshme në fakt. Ka qenë një përvojë poshtëruese për mua, sepse unë në fakt përpiqem të bëj gjënë e duhur, por ndonjëherë ajo që unë bëj, shkakton pasoja negative të cilat unë nuk i kam pasur si synim, siç ndodhi në Rusi përshembull.

    EPISODI 4 – Kontradiktori
    Gazetari: Duket sikur personi George Soros përfaqëson një kontradiktë tepër të madhe.
    George Soros: Ç’kontradiktë na qenka kjo?
    Gazetari: Po nga njëra anë ju jeni ai kapitalisti që nuk do t’ia dijë për pasojat që shkakton në shoqëri, nga ana tjetër, ju jeni një filantropist që duket sikur i ka me shumë merak kauzat shoqërore. Si ja del që i bën të dyja?
    George Soros: Si një garues në treg, unë kam për qëllim që të fitoj. Por si qenie njerëzore, unë jam i shqetësuar për shoqërinë në të cilën jetoj dhe vetë.
    Gazetari: Cilin Soros po intervistoj unë tani, Sorosin me moral apo Sorosin amoral?
    George Soros: Është i njëjti njeri. I njëjti njeri, që në një kohë të caktuar, angazhohet në aktivitete amorale, por pjesën tjetër të kohës bën përpjekje të ketë moral.

    EPISODI 5 – Fëmijëria, nazizmi
    Gazetari: Ju jeni një hebre i Hungarisë, që në Luftën e Dytë Botërore u maskuat sikur ishit i krishterë..
    George Soros: Ëhë…
    Gazetari: Ju keni parë shumë njerëz që kanë përfunduar në kampet e vdekjes naziste…
    George Soros: Unë isha 14 vjeç në atë kohë. Unë mendoj se pikërisht në atë kohë u brumos karakteri im.
    Gazetari: Me çfarë brumi?
    George Soros: Ti duhet të kuptosh, duhet të marrësh masa, t’i paraprish ngjarjeve dhe…ëëë…je nën kërcënim…ishte një kërcënim i tmerrshëm i djallit dora vetë. Dua të them që kjo ishte një përvojë e vërtetë personale me vetë djallin.
    Gazetari: Protektorët tuaj ju adoptuan gjasme si fëmijën tuaj. Këta protektorë në fakt u implikuan në konfiskimin e pronave të hebrejve.
    George Soros: Ekzakt…po.
    Gazetari: Po kjo tingëllon si një nga ato përvojat që do t’i bënte shumë njerëz të shkonin në psiqiatri. A ka qenë e vështirë për ju?
    George Soros: Ë..ë…jo dhe aq në fakt. Jo dhe aq…mbase kur je fëmijë nuk i sheh ato lidhjet e padukshme, por këtë gjë nuk e kam pasur dhe aq problem.
    Gazetari: Asnjë ndjenjë faji?
    George Soros: Jo.
    Gazetari: Për shembull, mendime të tipit, unë jam hebre dhe vetë, po shoh hebrenjtë e tjerë që i çojnë atje; edhe unë mund të isha atje…për këto lloj mendimesh e kam fjalën.
    George Soros: Hmmm…ëëëë….patjetër që dhe unë mund të isha ‘në anën tjetër’, mund të më kishin marrë dhe mua, ëëë…por…ëëë…shiko, për ironi kjo punë është siç ndodh dhe në tregje. Edhe sikur të mos isha unë, dikush tjetër do ta bënte. Në një mënyrë ose një tjetër pronat do t’ua kishin zhvatur. Unë nuk kam asnjë rol në zhvatjen e atyre pronave. Prandaj nuk kam dhe ndonjë ndjenjë faji.
    Gazetari: Jeni fetar?
    George Soros: Jo.
    Gazetari: Besoni në Zot?
    George Soros: Jo.

    Emri:  IMG_7187.jpg

Shikime: 284

Madhësia:  24.7 KB
    George Soros dhe Hillary Clinton, Afrikë e Jugut, 1997

    EPISODI 6 – Spekulanti, kopuku
    George Soros: Një herë Presidenti Mandela, më kërkoi se si mund ta mbronte veten Afrika e Jugut nga spekulantët si puna ime. Unë ia thashë atij, unë i shkrova një memo. U përpoqa që t’i ofroja atij këshillat më të mira që dija, se si mund të reduktohej sa më shumë ekspozimi i Afrikës së Jugut nga sulmet spekulative.
    Gazetari: Pra po e instruktoje se si të mbrohej para se ta ‘vrisje’ sërish. Po i thoshe se çfarë duhet të bënte për të të ndalur ty apo jo?
    George Soros: Shiko, unë apo dhe të tjerë bëjmë ato gjërat që ndodhin në tregje. Rezultati do të jetë i njëjtë. Unë nuk ndihem fajtor, sepse jam i angazhuar në një aktivitet amoral ku është e ndaluar të përjetosh ndjenja faji.
    Gazetari: Pse qytetarëve amerikanë u ndalohet të investojnë në kompaninë tuaj “Quantum Found” e cila është e regjistruar në parajsa fiskale?
    George Soros: Sepse fondi im (kompania), nuk është e regjistruar në Komisionin Shtetëror të Këmbimeve dhe Sigurisë. Pra…ëëë…ne nuk jemi të regjistruar aty.
    Gazetari: Pra nuk keni licencë për të bërë biznes në SHBA sepse…
    George Soros: Sepse (qesh)…ne nuk jemi të regjistruar në Komisionin Shtetëror të Këmbimeve dhe Sigurisë. Sepse për ne është më e leverdisshme të veprojmë në këtë mënyrë.
    Gazetari: Pra në njëfarë mënyre e ke bërë për t’iu shmangur rregullave?
    George Soros: Po, ekzakt.
    Gazetari: Por ju jeni ulur këtu, përballë meje, dhe pretenduat më parë se kishte nevojë për të forcuar rregullat…
    George Soros: Po…(qesh) dhe ato rregulla që do të na imponohen, ne do t’u bindemi. Ne ndërkohë jemi konform rregullave.
    Gazetari: Një nga menaxherët e tu më tha se për të, ti ishe Zoti dora vetë.
    George Soros: (Qesh) Nëse luan në tregje financiare dhe shkon me mendimin se je Zoti, është e sigurt që rezultati do të jetë dështimi dhe humbja. Fakti që unë nuk humb, tregon se mua nuk më gënjen mendja se jam Zoti.

    (Përshtati në shqip: Hashtag.al)

    VIDEO / INTERVISTA E SOROS:

    https://m.youtube.com/watch?ebc=ANyP...&v=oXBZtUYmLC0
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  2. #2
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: Ekskluzive – intervista e censuruar/ rrëfimi i soros: ‘jam spekulant, por nuk ndihem në faj’

    Lexoni në vijim dhe për rolin e Riccardo Hausmann në Shqipëri:


    NJERIU HIJE I KRYEMINISTRIT (Ricardo Hausmann, lidhjet me Soros dhe përgjimet për FMN)

    Emri:  IMG_7188.jpg

Shikime: 168

Madhësia:  28.9 KB
    Ricardo Hausmann dhe kryeministri Rama

    Vetëm pak ditë pasi erdhi në pushtet në Tetor 2013, qeveria Rama lidhi një marrëveshje me një institut në Universitetin e Harvardit, instituti quhet CID dhe drejtohet nga profesori Ricardo Hausmann.
    Ai është një profesor ekonomie në Harvard, dikur ishte Ministër i Planifikimit të Venezuelës por u arratis nga ky vend kur qeverinë e mori e majta ekstreme dhe e akuzoi dhe Hausmannin ndër të tjerë se e kishte futur Venezuelën në kolaps ekonomik.
    Instituti i Hausmannit ka dërguar dhe disa anëtarë të vetë pranë disa ministrive në Shqipëri, janë kryesisht djem dhe vajza të rinj që hartojnë projektet strategjike të qeverisë shqiptare, sidomos koncensionet dhe privatizimet.
    Pjesë integrale e marrëveshjes mes Hausmannit dhe qeverisë shqiptare ishte dhe Fondacioni Soros.
    Në Nëntor 2014, Rama vizitoi Harvardin bashkë me ministrin Ahmetaj, projekti i tij me Hausmannin kishte një vit që kishte nisur, ndërsa “Harvard Gazette” i kushtoi asokohe një artikull të posaçëm kësaj vizite të kryeministrit shqiptar.
    Shkruante gazeta:
    Qeveria Rama është në mes të një projekti dy vjeçar, të themeluar nga Fondacioni Soros në bashkëpunim me Ricardo Hausmann, një profesor i Zhvillimit Praktik të Ekonomisë në “Harvard Kennedy School”, dhe me ekspertë të “School’s Center for International Development” (CID), që e drejton Hausmann”
    Pjesë e stafit CID të Hausmannit është dhe një studiues shqiptar i Harvardit, Ermal Frashëri. Ai ka dhënë disa intervista në median shqiptare, ndërsa në emisionin e mëngjesit në Vizion Plus, në marsin e vitit 2015, z.Frashëri u shpreh se grupi i Hausmannit jo vetëm e këshillonte qeverinë shqiptare në sektorët strategjikë, por merrej dhe me zbatimin e politikave të hartuara nga ky grup i përbashkët.

    Shprehej z.Frashëri në Vizion Plus:
    “Harvardi ka një projekt me qeverinë shqiptare, nëpërmjet të cilit, është duke i dhënë këshilla për zhvillimin ekonomik dhe social. Mirëpo ne nuk jemi vetëm në rolin e këshillëdhënësit, ne ndihmojmë qeverinë shqiptare gjithashtu për t’i zbatuar këto ide dhe strategji të saj për sa i përket zhvillimit ekonomik.
    Projekti përfshin disa institucione. Ne kemi një marrëdhënie të afërt dhe të ngushtë me zyrën e kryeministrit, po kështu me ministrinë e Ekonomisë, Bujqësisë, Financave edhe Ministrinë e Jashtme. Janë disa institucione, me të cilat ne bashkëpunojmë.”
    Pak kohë pas kësaj deklarate të Frashërit, në korrik 2015, Hausmann erdhi dhe vetë në Tiranë ku mbajti një konferencë me qeverinë shqiptare dhe “delegatët e tij” pranë kësaj qeverie. U fol për zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të Shqipërisë.
    Ndërhyrjet më kryesore që ka ndërrmarë qeveria shqiptare në ekonomi, ato që lidhen me energjitikën(sidomos çështja CEZ), politikat fiskale dhe me koncensionet, janë kryesisht të orientuara nga grupi i Hausmannit që punon në Tiranë.
    I njëjti grup, ka asistuar dhe diplomacinë shqiptare, sidomos vizitat jashtë vendit të kryeministrit Rama.
    Praktikisht Hausmann, është prej dy vitesh, drejtuesi i grupit që orienton politikat kryesore të qeverisë Rama, ai paraqitet si një ndikim i dorës së parë dhe prapavijë akademike-politike-financiare dhe zgjatim i Fondacionit për Shoqërinë e Hapur (Soros) pranë kryeministrit tonë.
    Është interesant fakti se qeveria shqiptare nuk e përmend ndonjëherë për publikun grupin e të rinjve të Hausmannit.
    Vetë Ricardo Hausmann, ka pasur së fundmi disa “telashe”, në Dhjetorin e vitit 2015 në vendlindjen e tij, në Venezuelë.
    Venezuela udhëhiqet prej vitesh nga një qeveri filo-majtiste, ndërsa shërbimet sekrete kishin interceptuar në Dhjetor një bisedë të Hausmannit me një oligark venezuelas të quajtur Lorenzo Mendoza.

    Pasi përgjimet u publikuan në media Presidenti i Venezuelës Maduro, e akuzoi Hausmannin për komplot.
    Në telefonatën e interceptuar Hausmanni përmendte dhe Shqipërinë.
    Hausmann i thoshte biznesmenit se kishte mik personal zv/Presidentin e FMN-së dhe se mund të bisedonte me të për lëvrimin e një fondi të rëndësishëm rreth 40-50 miliardë dollar për të investuar në Venezuelë dhe se duhej gjetur një mënyrë për t’i injektuar këto potenciale në kushtet kur qeveria e Venezuelës kishte përjashtuar çdo mundësi marrëveshje me institucione si FMN apo Banka Botërore.
    “Unë kam projekte të tilla në Shqipëri, në Kolumbi, në Peru dhe në Meksikë ”, – i tha Hausmann biznesmenit me të cilin i’u interceptua telefonata.
    Pas publikimit të bisedës së përgjuar, z.Hausmann deklaroi se ajo ishte një bisedë krejt normale, ndërsa e konsideroi përgjimin të paligjshëm. /HashtagAL

    BISEDA TELEFONIKE HAUSMANN-MENDOZA:

    https://m.youtube.com/watch?v=FzqHZj...sKzEBjvo_fxURw
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  3. #3
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: Ekskluzive – intervista e censuruar/ rrëfimi i soros: ‘jam spekulant, por nuk ndihem në faj’

    Krahu i djathtë i Soros sot është në Tiranë. Shih denoncimin

    Emri:  IMG_7189.jpg

Shikime: 162

Madhësia:  32.0 KB

    Nga avokati Altin Goxhaj

    Sot oficeri i Soros Ricardo Hausmann qe drejton gjithe Programin e Falimentimit te Shqiperise prej 3 vjetesh eshte i ftuar nga Rama ne Pallatin e Kongreseve si njeriu qe ka organizuar gjithe kete programin e Diaspores!!!
    Ky njeri duhet arrestuar nga Prokuroria si Public Enemy No 1!

    Programi qe ai drejton i paguar nga George Soros ne Amerike eshte pergjegjes per gjithe koncensionet, tenderat e medhenj, “zonat e lira ekonomike”, privatizimet e medha, legjislacionin fiskal shkretues per gjithe biznesin shqiptar, superborxhin prej 1.6 miliarde dollaresh i shpenzuar nen orientimin e tij per palma dhe fasada me qellim varrosjen e ekonomise shqiptare!!! A ka ***** ndonje gazetar te shkoje ta pyesi per te gjitha keto? Por si fillim te shikoje nje here kete video ku flet zedhenesi i tij Ermal Frasheri: https://www.facebook.com/altingoxhaj...5329298754948/

    Kete e kam shkruar 1 vit me pare!

    Si dhe pse fiton Soros miliardat duke falimentuar Shqipërinë.
    Nga Avokati Altin Goxhaj
    Miq, nëse doni të kuptoni pse Soros është Djalli që fshihet pas shkretimit të Shqipërisë atëhere mësoni anglisht dhe lexoni se si atij Departamenti i Thesarit te SHBA i ka vene nje gjobe prej mbi 7 miliarde dollaresh qe ai duhet ta paguaje ne 2017 ndryshe korporata e tij Soros Fund Management falimenton. (kliko këtu për lajmin e botuar nga civitas.al)
    Ndaj dhe Soros ka kohë që punon për të mbledhur kapitale anekënd botës ku të mundet dhe si të mundet me qëllim për të siguruar një llogari me mbi 7 miliardë dollarë për tia derdhur ato, në vitin 2017, Thesarit te Shtetit amerikan.
    “If tax on those fees actually does come due in 2017, as it should by statute, Soros’ tax bill would hit nearly $7 billion. That’s assuming a top marginal rate of 39.6% + that pesky 3.8% net income investment tax (NIIT) + state and local taxes. Of course, that’s also assuming all of the deferred fees hit the U.S. at the same time without further reductions.”
    (kliko ketu per linkun: http://www.bloomberg.com/…/2015-04-…...ros-s-tax-bill )

    KJO ESHTE ARSYEJA PSE S’PO MERRET VESH NE SHQIPERI SE MEGJITHËSE PO MBLIDHEN ME BORXHE NDERKOMBETARE APO ME TAKSA MILIARDAT, QARKULLIMI I PARASE KA RENE DHE TRASFERIMI FORMAL DHE JO FORMAL I KAPITALEVE NGA SHQIPERIA JASHTE PESON RRITJE GALOPANTE.

    Kjo shpjegon edhe marrjen nen kontroll te kultivimit te kanabisit dhe trafikimit te tij ne permasa te papara.
    Kjo eshte arsyeja pse ju shihni gjithe keto thithje borxhesh ne institucione si Banka Boterore dhe FMN ku Soros personalisht ka shume influence sdms ne filiale si Shqiperia. Kjo eshte arsye pse ju shihni se si po aplikohet Programi i CID (institutit te themeluar nga Sokrates Kokkalis dhe Elaine Papulias) i drejtuar nga krahu i djathte i Soros – Open Society Foundations (kliko ketu), i perfoluri per korrupsion global (bazuar te pergjimet telefonike), ishMinistri i Jashtem i Venezueles Rikardo Hausman, program ifinancuar nga Soros, program i cili mbulon keto operacione:

    a) dizenjimi, hartimi i akteve ligjore dhe nenligjore dhe implementimi ze per ze duke realizuar:
    – KONCENSIONET PPP – Partneriteti Publik Privat (te gjitha koncensionet qe po aplikohen ne Shqiperi qe prej 2014)
    – Zonat e Lira Ekonomike (perfshi Spitallen e perfolur apo Koplikun dhe zonat e tjera);
    – Privatizimet strategjike te aseteve shteterore me cmime qesharake perfshi energjine dhe naften, apo shitjen e aksioneve shteterore ne kompanite e sigurimeve, mobile apo me gjere;
    – Shtetezimet e trojeve ne zonat turistike gjoja per projekte rehabilitimi infrastrukturor apo dhenien e trojeve dhe zonave turistike per 1 euro per “investitore strtategjike” perfshi tashme edhe marrjen e pronave te privateve me cmim qesharak dhe dhenien e tyre si gjithmonë per “investitorë strategjikë” (behet fjale per mijera hektare ne Riviere, bregdetin e Adriatikut nga Veriu ne Jug, Liqenin e Ohrit, etj);
    – Mungesa e investimeve me kosto te larte si ne rruget nacionale apo porte përshembull dhe orientimin e investimeve publike ne projekte me kosto minimale deri ne 10% te vleres si psh “Rilindja Urbane e Qyteteve” (betonalet e qytetevem palmat, parqe lojerash, etj) para te cilat i fitojne disa kompani te caktuara por qe sic dihet qarkullojne shume pak para ne treg pasi keto para nuk duken te riqarkullojne ne ekonomi;
    – Futjen e investitoreve te panjohur apo krejtesisht minimaliste ne sektore strategjike apo me vlera te medha financiare te cilet po kapin tregjet dhe hapesira me rendesi strategjike;
    – Nderhyrjen ne sektoret minerare dhe te kerkimit dhe shfrytezimit te naftes dhe gazit duke i krijuar hapesiren ligjore dhe shantazhuese te shtetit per te ushtruar presion mbi cdo kompani te huaj duke i dhene te vetmin shteg per zgjidhjen e problemeve reale apo te sajuara ndermjetesve te hedge fund-eve aksionet e te cilave kontrollohen nga George Soros;
    – Ne emer te formalitetit dhe rentabilitetit, duke rrenuar bznesin e vogel dhe duke perqendruar tregjet ne disa zinxhire shitjesh me pakice dhe shumice te mallrave dhe sherbimeve ne nje numer me te kufizuar kompanish;
    – Ashpersimi i penaliteteve dhe masave penale ne treg ne emer te formalitetit dhe maredhenieve “fair” per te ngurtesuar shpirtin e iniciatives se biznesit me qellim detyrimin e tyre qe kapitalet e tyre te transferohen ne duar me te sigurta dhe me rentabel si bankare ashtu edhe tregtare dhe nga ana tjeter per te kontrolluar nyjet me fitimrurese si ne shitjet me pakice ashtu edhe ne kontrollin e sherbimeve;
    – Politika fiskale dhe doganore qe rrenojne statutkuone e burimeve, kapitaleve dhe tregjeve duke perqendruar ne disa duar “me rentabel” gjithe ekonomine;

    b) Orientimi dhe ofrimi i ekspertizes ne:
    – Sterilizimi i reaksionit publik ndaj ketyre masave nepermjet kapjes se elitave nepermjet kontrollit fiskal, ligjor dhe interesave konkrete te gjithesecilit;
    – Permiresimi i kapaciteteve kontrolluese te strukturave informative dhe represive te shtetit ndaj cdo reaksioni apo reagimi nga poshte lart apo horizontal;

    c) Faktorizimi i Qeverise Shqiptare dhe networkut Soros ne SHBA si aktori kryesor i influencimit te votave shqiptaro-amerikane ne favor te kandidatures se Klinton si license per cdo lloj influence te Soros ne Qeverine Shqiptare apo territorin e Shqiperise sic ishin psh vota e Shqiperise pro Palestines apo akses te lire ne maredhenie ekonomike strategjike me Kinen. Per kete qellim eshte organizuar:
    – Rrjeti i Diaspores Shqiptare ne SHBA i cili funksionon si nje ombrelle fiktive e organizimeve aktuale shqiptare ne SHBA apo e dis krijesave te krijuara nga njerezit e Rames ne SHBA;
    – Aktivizimi i disa aktoreve shqiptare te perfshire ne biznese mesatare ne SHBA ne favor te mbledhjes se fondeve per fushaten e Klinton ne SHBA.

    Nese doni me shume informacion se si George Soros i duhet te siguroje me cdo kusht dhe cdo cmim mbi 7 miliade dollare te pastra per te paguar taksat Thesarin e Shtetit deri ne 2017 keni nje nder shume lajmet dhe perkatesisht kete te prestigjiozes Forbes:
    Per me shume per kete program aspak transparent te Qeverise Shqiptare qe dizenjohet dhe implementohet nga Soros keni kete link:

    http://www.forbes.com/sites/kellyphi.../#7e3c3f177428
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  4. #4
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: Ekskluzive – intervista e censuruar/ rrëfimi i soros: ‘jam spekulant, por nuk ndihem në faj’

    Soros, rilindja, Koçoja dhe hallva me shumë sheqer!

    Emri:  IMG_7192.jpg

Shikime: 160

Madhësia:  29.4 KB

    Ka kaluar në planin B rilindja me Sorosin. Deri më sot plani A ishte heshtja. Soros nuk ekzistonte. Sa herë përmendej spekulanti globalist , zarat e soros mobilizoheshin për ta heshtur aty për aty, për tu tallur me këdo që e përmendte.

    Tani që bota mbarë e ka identifikuar Sorosin si një rrezik global për sigurinë, për demokracionë, për ekonominë, “rilindasit” shqiptarë, ushtarë të spekulantit, kanë kaluar në planin B: çmitizimin e së keqes.

    Shkolla bolshevike nga këta vijnë na mëson se , kur s’e mbulon dot një gjë, ndërto mitin tënd. Mero tani na e kish marrë gjoja nga një tjetër media shqiptare biografinë e xhaxhait të rilindjes. Më e bukura është se, sipas Meros, është Koçoja flamurtari i antisorosit në vend.

    Ç’kanë bërë këta? Kanë botuar biografinë zyrtare të spekulantit. Ku lindi, ç’shkollë bëri, ku ka punuar etj etj. Prej saj çdo gjë del korrekte. Por askund nuk thuhet se me spekulimet e tij shkatërroi monedhën britanike dhe atë italiane, se është verifikuar se ka gisht në komplote në Ukrainë, Gjeorgji, Argjentinë, Venezuelë. Rusia e ka shpallur armik e po ashtu Kina të padëshiruar. Sot ai është deklaruar se është ideatori dhe organizatori i revolucionit mavi në SHBA që ka shkaktuar trazira pas zgjedhjes së Trump president.

    Pra rilindja me Merot po ndërton mitin e “hallvës me shumë sheqer”. Se Soros ekziston por është burrë i mirë, i pasur dhe bamirës. Kaq…
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Ekskluzive – intervista e censuruar/ rrëfimi i soros: ‘jam spekulant, por nuk ndihem në faj’

    Ricardo Hausmann eshte cifut nga venezuela.
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._American_Jews
    Ka qene propopnenti me i forte i neoliberalismit ne venezue kur punoi nga 92-93
    http://politicayeconomia.cl/author/ricardo-hausmann/
    si minister i projektimeve ekonomike i presidentit Carlos Andrés Pérez ne kohen kur Perez

    His second period saw a continuation of the economic crisis of the 1980s, and saw a series of social crises, a popular revolt (denominated Caracazo) and two coup attempts in 1992. In May 1993 he became the first Venezuelan president to be forced out of the office by the Supreme Court, for the embezzlement of 250 million bolívars belonging to a presidential discretionary fund.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Carlos_Andrés_Pérez

    Ky ka pasur shume influence ne vende te tjera ne ameriken latine.


    Ne venezuele :
    in 2004, when Hausmann charged there was electronic voting fraud in a recall referendum (a claim rejected by other researchers as well as by the Jimmy Carter Center, which is perhaps the world’s leading NGO authority on elections); and
    a decade later, when Hausmann and a co-author incorrectly claimed that Venezuela’s president Nicolás Maduro was about to default on the foreign debt, thus spiking Venezuelan interest rates upwards.
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 20-11-2016 më 12:58

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Ekskluzive – intervista e censuruar/ rrëfimi i soros: ‘jam spekulant, por nuk ndihem në faj’

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Krahu i djathtë i Soros sot është në Tiranë. Shih denoncimin

    Emri:  IMG_7189.jpg

Shikime: 162

Madhësia:  32.0 KB

    Nga avokati Altin Goxhaj

    Sot oficeri i Soros Ricardo Hausmann qe drejton gjithe Programin e Falimentimit te Shqiperise prej 3 vjetesh eshte i ftuar nga Rama ne Pallatin e Kongreseve si njeriu qe ka organizuar gjithe kete programin e Diaspores!!!
    Ky njeri duhet arrestuar nga Prokuroria si Public Enemy No 1!

    Programi qe ai drejton i paguar nga George Soros ne Amerike eshte pergjegjes per gjithe koncensionet, tenderat e medhenj, “zonat e lira ekonomike”, privatizimet e medha, legjislacionin fiskal shkretues per gjithe biznesin shqiptar, superborxhin prej 1.6 miliarde dollaresh i shpenzuar nen orientimin e tij per palma dhe fasada me qellim varrosjen e ekonomise shqiptare!!! A ka ***** ndonje gazetar te shkoje ta pyesi per te gjitha keto? Por si fillim te shikoje nje here kete video ku flet zedhenesi i tij Ermal Frasheri: https://www.facebook.com/altingoxhaj...5329298754948/

    Kete e kam shkruar 1 vit me pare!

    Si dhe pse fiton Soros miliardat duke falimentuar Shqipërinë.
    Nga Avokati Altin Goxhaj
    Miq, nëse doni të kuptoni pse Soros është Djalli që fshihet pas shkretimit të Shqipërisë atëhere mësoni anglisht dhe lexoni se si atij Departamenti i Thesarit te SHBA i ka vene nje gjobe prej mbi 7 miliarde dollaresh qe ai duhet ta paguaje ne 2017 ndryshe korporata e tij Soros Fund Management falimenton. (kliko këtu për lajmin e botuar nga civitas.al)
    Ndaj dhe Soros ka kohë që punon për të mbledhur kapitale anekënd botës ku të mundet dhe si të mundet me qëllim për të siguruar një llogari me mbi 7 miliardë dollarë për tia derdhur ato, në vitin 2017, Thesarit te Shtetit amerikan.
    “If tax on those fees actually does come due in 2017, as it should by statute, Soros’ tax bill would hit nearly $7 billion. That’s assuming a top marginal rate of 39.6% + that pesky 3.8% net income investment tax (NIIT) + state and local taxes. Of course, that’s also assuming all of the deferred fees hit the U.S. at the same time without further reductions.”
    (kliko ketu per linkun: http://www.bloomberg.com/…/2015-04-…...ros-s-tax-bill )

    KJO ESHTE ARSYEJA PSE S’PO MERRET VESH NE SHQIPERI SE MEGJITHËSE PO MBLIDHEN ME BORXHE NDERKOMBETARE APO ME TAKSA MILIARDAT, QARKULLIMI I PARASE KA RENE DHE TRASFERIMI FORMAL DHE JO FORMAL I KAPITALEVE NGA SHQIPERIA JASHTE PESON RRITJE GALOPANTE.

    Kjo shpjegon edhe marrjen nen kontroll te kultivimit te kanabisit dhe trafikimit te tij ne permasa te papara.
    Kjo eshte arsyeja pse ju shihni gjithe keto thithje borxhesh ne institucione si Banka Boterore dhe FMN ku Soros personalisht ka shume influence sdms ne filiale si Shqiperia. Kjo eshte arsye pse ju shihni se si po aplikohet Programi i CID (institutit te themeluar nga Sokrates Kokkalis dhe Elaine Papulias) i drejtuar nga krahu i djathte i Soros – Open Society Foundations (kliko ketu), i perfoluri per korrupsion global (bazuar te pergjimet telefonike), ishMinistri i Jashtem i Venezueles Rikardo Hausman, program ifinancuar nga Soros, program i cili mbulon keto operacione:

    a) dizenjimi, hartimi i akteve ligjore dhe nenligjore dhe implementimi ze per ze duke realizuar:
    – KONCENSIONET PPP – Partneriteti Publik Privat (te gjitha koncensionet qe po aplikohen ne Shqiperi qe prej 2014)
    – Zonat e Lira Ekonomike (perfshi Spitallen e perfolur apo Koplikun dhe zonat e tjera);
    – Privatizimet strategjike te aseteve shteterore me cmime qesharake perfshi energjine dhe naften, apo shitjen e aksioneve shteterore ne kompanite e sigurimeve, mobile apo me gjere;
    – Shtetezimet e trojeve ne zonat turistike gjoja per projekte rehabilitimi infrastrukturor apo dhenien e trojeve dhe zonave turistike per 1 euro per “investitore strtategjike” perfshi tashme edhe marrjen e pronave te privateve me cmim qesharak dhe dhenien e tyre si gjithmonë per “investitorë strategjikë” (behet fjale per mijera hektare ne Riviere, bregdetin e Adriatikut nga Veriu ne Jug, Liqenin e Ohrit, etj);
    – Mungesa e investimeve me kosto te larte si ne rruget nacionale apo porte përshembull dhe orientimin e investimeve publike ne projekte me kosto minimale deri ne 10% te vleres si psh “Rilindja Urbane e Qyteteve” (betonalet e qytetevem palmat, parqe lojerash, etj) para te cilat i fitojne disa kompani te caktuara por qe sic dihet qarkullojne shume pak para ne treg pasi keto para nuk duken te riqarkullojne ne ekonomi;
    – Futjen e investitoreve te panjohur apo krejtesisht minimaliste ne sektore strategjike apo me vlera te medha financiare te cilet po kapin tregjet dhe hapesira me rendesi strategjike;
    – Nderhyrjen ne sektoret minerare dhe te kerkimit dhe shfrytezimit te naftes dhe gazit duke i krijuar hapesiren ligjore dhe shantazhuese te shtetit per te ushtruar presion mbi cdo kompani te huaj duke i dhene te vetmin shteg per zgjidhjen e problemeve reale apo te sajuara ndermjetesve te hedge fund-eve aksionet e te cilave kontrollohen nga George Soros;
    – Ne emer te formalitetit dhe rentabilitetit, duke rrenuar bznesin e vogel dhe duke perqendruar tregjet ne disa zinxhire shitjesh me pakice dhe shumice te mallrave dhe sherbimeve ne nje numer me te kufizuar kompanish;
    – Ashpersimi i penaliteteve dhe masave penale ne treg ne emer te formalitetit dhe maredhenieve “fair” per te ngurtesuar shpirtin e iniciatives se biznesit me qellim detyrimin e tyre qe kapitalet e tyre te transferohen ne duar me te sigurta dhe me rentabel si bankare ashtu edhe tregtare dhe nga ana tjeter per te kontrolluar nyjet me fitimrurese si ne shitjet me pakice ashtu edhe ne kontrollin e sherbimeve;
    – Politika fiskale dhe doganore qe rrenojne statutkuone e burimeve, kapitaleve dhe tregjeve duke perqendruar ne disa duar “me rentabel” gjithe ekonomine;

    b) Orientimi dhe ofrimi i ekspertizes ne:
    – Sterilizimi i reaksionit publik ndaj ketyre masave nepermjet kapjes se elitave nepermjet kontrollit fiskal, ligjor dhe interesave konkrete te gjithesecilit;
    – Permiresimi i kapaciteteve kontrolluese te strukturave informative dhe represive te shtetit ndaj cdo reaksioni apo reagimi nga poshte lart apo horizontal;

    c) Faktorizimi i Qeverise Shqiptare dhe networkut Soros ne SHBA si aktori kryesor i influencimit te votave shqiptaro-amerikane ne favor te kandidatures se Klinton si license per cdo lloj influence te Soros ne Qeverine Shqiptare apo territorin e Shqiperise sic ishin psh vota e Shqiperise pro Palestines apo akses te lire ne maredhenie ekonomike strategjike me Kinen. Per kete qellim eshte organizuar:
    – Rrjeti i Diaspores Shqiptare ne SHBA i cili funksionon si nje ombrelle fiktive e organizimeve aktuale shqiptare ne SHBA apo e dis krijesave te krijuara nga njerezit e Rames ne SHBA;
    – Aktivizimi i disa aktoreve shqiptare te perfshire ne biznese mesatare ne SHBA ne favor te mbledhjes se fondeve per fushaten e Klinton ne SHBA.

    Nese doni me shume informacion se si George Soros i duhet te siguroje me cdo kusht dhe cdo cmim mbi 7 miliade dollare te pastra per te paguar taksat Thesarin e Shtetit deri ne 2017 keni nje nder shume lajmet dhe perkatesisht kete te prestigjiozes Forbes:
    Per me shume per kete program aspak transparent te Qeverise Shqiptare qe dizenjohet dhe implementohet nga Soros keni kete link:

    http://www.forbes.com/sites/kellyphi.../#7e3c3f177428


    Kjo duket si skenario qe e ben ne rusi eknomistat cifut e harvardid ku i shiten astete me cmime shume te ulta nga ato te tregut, me letrat me vlere :


    http://www.softpanorama.org/Skeptics...rd_mafia.shtml

    I njejti skenar pa letrat me vlere ksaj rradhe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 20-11-2016 më 13:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •