Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 116 prej 116
 1. #101
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Nuk ka grekė tė vjetėr, ka veē pellazgė, ilirė dhe arvanitas
  Nga
  Arlinda Canaj 21 Maj, 2017, 2:13

  Emri: Herodoti_pellazget_para_grekeve-.jpg

Shikime: 83

Madhėsia: 44.2 KB

  Njė nga studiueset mė tė veēanta nė historiografinė shqiptare ėshtė dhe historiania Eleni Kocaqis. Nė librin e saj “Roli pellazgo-ilir nė krijimin e kombeve dhe gjuhėve evropiane” qė ėshtė njė nga librat e viteve tė fundit, ka tė dhėna shumė interesante qė po tė merreshin pėr bazė do tė ndryshonin kėndvėshtrimin e gjuhėsisė dhe historisė shqipe.

  Emri: Roli_Pellazgo-Ilir nė krijimin_e_kombeve dhe gjuhėve Evropiane.jpg

Shikime: 85

Madhėsia: 61.3 KB

  Autorja mbėshtetet nė faktet historike qė pėr tė janė tė shenjta. Dhe nuk kishte si tė mos bazohej tek autorė seriozė si: Homeri, Herodoti, Straboni, Tukididi, tek materiali historik i kronikave mesjetare dhe tek tė dhėnat arkeologjike, antropologjike dhe gjuhėsore.

  Sipas autores faktorėt qė kanė bėrė mos zbardhjen e tė vėrtetės ka qenė persekutimi i shqiptarėve nė shekuj. Autorja ngul kėmbė qė shqiptarėt e dikurshėm kanė krijuar historinė e njerėzimit por xhelozia mbi ta ka qenė e pashembullt dhe ajo e krahason historinė e shqiptarėve me atė tė Izraelit. Sepse vjedhja qė i kanė bėrė historisė shqiptare ka qenė e pashembullt dhe ndarja territoriale qė i kanė bėrė nė 6 copa e kanė kthyer nė njė koloni nė zemėr tė Evropės.

  Sipas historianes, fiset qė kanė populluar Evropėn nga periudha e Bronzit kanė qenė fise me etnitet Pellazgo-Ilir dhe flisnin njė gjuhė tė pėrbashkėt. Tė dhėnat historike tregojnė se Pellazgėt, Ilirėt, Thrakėt, Dakėt, Skithėt, Trojanėt ishin fise tė tė njėjtit komb dhe shqiptarėt janė pasardhės tė tyre. Nga emigrimet e kėtyre fiseve u popullua edhe pjesa tjetėr e Evropės. Kėto fise ishin ato qė krijuan edhe kombet antike moderne. Ky popull Pellazgo-Ilir ka krijuar qytetėrimin e parė Evropian tė Kretės, Mikenės, Trojės, qytetėrimin Grek dhe Romak, dhe hodhėn bazat e vlerave dhe qytetėrimit perėndimor. Roli i Pellazgo-Ilirėve ėshtė i pėrmasave tepėr tė mėdha, madje gjigande dhe me qellim ky ėshtė copėtuar nė disa mini qytetėrime.

  Nė librin e Kocaqit tė bėjnė pėrshtypje disa tė dhėna antrophologjike, qė sipas autores janė shumė tė rėndėsishme. Autorja thekson faktin se shqiptarėt janė njė popull brachycephhal me tregues qefailk nga mė tė lartat nė Evropė. Qė i shpjeguar mė thjeshtė kanė lidhje tė mėdha historike. Nga tė dhėnat antropologjike, popullsia e paleolitit tė Evropės dhe tė Mezolitit janė njė popullsi ashtu siē janė shqiptarėt pra brachycephalas. Popullsia Pellazgo-Ilire ka pasur kėto pėrmasa koke. Dhe kėto pėrmasa koke i kanė vetėm raca gjermanike dhe raca shqiptare. Kėto fakte tregojnė se kėto janė dy racat mė tė pastra nė botė dhe nuk janė pėrzier me raca tė tjera.

  Historiania shqiptare duke u bazuar nė tezat e shumė studiuesve tė huaj pranon se nuk ka komb grek. Edhe pse historia i ka dhėnė njė vlerėsim tė madh qytetėrimit antik grek, historiania thotė se studiuesit helenė e anashkalojnė me dashje atė qė thuhet pėr prejardhjen e antikitetit grek. Herodoti thotė se Jonėt, Eolėt, Etolėt janė me origjinė pellazge.

  Po Herodoti dhe Skilaksi tregojnė se Dorėt qė popullonin Peleponezin ishin me origjinė nga Iliria. Herodoti i quan Maqedon ndėrsa Skilaksi thot se ata janė me origjinė nga fisi i Yllėve qė ai e vendos pranė i Bylinėve qė ndodlet nė terriroret Ilire. Atėher kush janė Grekėt? Nuk janė gjė tjetėr veē Pellazgėve dhe Ilirėve tė cilėt ngritėn qyterimin e Kretės atė tė Mikenės dhe qytetėrimin antik Grek.
  Njė fakt i fort qė flet pėr mosekzistencėn e njė etnie Greke antike ėshtė edhe fakti se nė shekullin e XII, kur Greqia del nė histori pas njė periudhe 6 shekullore, ku as pėr tė as pėr Ilirėt dhe as pėr Dakėt nuk kemi tė dhėna tė shkruara, si pasojė e dyndjeve barabare sllave, atje nuk ka njė popull qė tė flasi greqisht. Tė dhėnat tregojnė se popullsia e atyre territoreve flasin shqip. Gjuhėn Greke e pėrdorte vetėm kisha dhe administrata shtetėrore Bizantine por jo populli. Kjo i shokoi tė gjithė historianėt, tė cilėt prisnin qė nė Greqi tė gjenin Grekė por qė gjetėn vetėm shqiptarė, arvanitas qė flisnin shqip. Historinėt filluan tė ngrinin teza dhe hipoteza se Grekėt antikė na ishin zhdukur dhe nuk dihet se nga kishin shkuar.Ca mendojnė se i asimiluan sllavėt, ca mendojnė se ikėn nė lindjen e mesme , ca mendojnė se grekėt u asimiluan nga shqiptarėt etj etj..

  Historiania thotė se duke u mbėshtetur tek tė dhėnat antike dhe gjithė filozofėt antikė qytetėrimin grek e krijuan pellazgo-ilirėt autoktonė. Qytetėrimin grek e krijuan arvanitasit. Arvanitasit qė kanė folur shqip nė Atik dhe Peloponez janė territoret antike tė Greqisė antike. Ishte kisha ortodokse greke qė krijoi grekun artificial. Formoi njė gjuhė qė u bė gjuha e shkollės dhe arriti t’ia imponojė dhe arvanitasve.
  Gjuha e popullit tė lashtė tė Jonit ishte ilirishtja dhe pellazgjishtja dhe tė gjitha mbishkrimet e vjetra qė janė zbuluar nė Greqi nuk i ndihmon dot as greqishtja e vjetėr dhe as ajo e reja. Dhe kjo e ka njė arsye. Gjuha e Herodotit, Platonit dhe Strabonit u shkruan nė Jonisht dhe veprat e tyre u pėrkthyen nė greqishten artificiale vetėm nė shekullin II pasi ata i dinin tė dyja gjuhėt. Ky pėrbėn dhe skandalin mė tė madh nė historinė greke.

  http://konica.al/2017/05/nuk-ka-grek...dhe-arvanitas/

 2. #102
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Odyseu me qenin e tij Argo


  Emri: Odyseu me Argon.jpg

Shikime: 61

Madhėsia: 23.2 KB

  Ngjajshmėria nė mes tė pėrkrenares(helmetės) sė Gjergj Kastriotit dhe pėrkrenares sė sklupturės e cila gjindet nė Berlin tė Gjermanisė ėshtė mahnitėse....

  Emri: Gjergj Kastrioti.jpg

Shikime: 61

Madhėsia: 34.1 KB Emri: mbreteresha-teuta.jpg

Shikime: 62

Madhėsia: 17.9 KB

  Odyseu

  Emri: Odyseu.jpg

Shikime: 57

Madhėsia: 41.5 KB

  Mbretėresha e harruar Teuta


  Emri: Mbretėresha Teuta.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 61.4 KB

  Nė Romė tė Italisė-Kalorsat me Plisa....

  Emri: Nė Romė tė Italisė.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 37.9 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 27-08-2017 mė 05:59

 3. #103
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Pėrmirsim: pėrkrenaraja gjindet nė Durrės dhe jo nė Gjermani....

 4. #104
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare
  Emri: 01.jpg

Shikime: 37

Madhėsia: 46.1 KB Emri: 00.jpg

Shikime: 36

Madhėsia: 85.7 KB Emri: 02.jpg

Shikime: 38

Madhėsia: 12.4 KB

  Emri: 2.jpg

Shikime: 38

Madhėsia: 33.2 KB Emri: 3.jpg

Shikime: 39

Madhėsia: 39.6 KB Emri: 4.jpg

Shikime: 43

Madhėsia: 35.4 KB

 5. #105
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Shqiptare
  Emri: 5.jpg

Shikime: 38

Madhėsia: 37.2 KB Emri: 6.jpg

Shikime: 37

Madhėsia: 38.1 KB Emri: 7.jpg

Shikime: 36

Madhėsia: 39.3 KB

  Emri: 8.jpg

Shikime: 38

Madhėsia: 32.1 KB Emri: 9.jpg

Shikime: 37

Madhėsia: 38.8 KB Emri: 11.jpg

Shikime: 36

Madhėsia: 37.8 KB

 6. #106
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare

  Emri: 12.jpg

Shikime: 39

Madhėsia: 35.2 KB Emri: 13.jpg

Shikime: 39

Madhėsia: 39.2 KB Emri: 15.jpg

Shikime: 38

Madhėsia: 11.2 KB

  Emri: 16.jpg

Shikime: 40

Madhėsia: 38.4 KB Emri: 17.jpg

Shikime: 42

Madhėsia: 36.9 KB Emri: 18.jpg

Shikime: 44

Madhėsia: 38.3 KB

 7. #107
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare

  Emri: 19.jpg

Shikime: 51

Madhėsia: 38.4 KB Emri: 20.jpg

Shikime: 42

Madhėsia: 37.5 KB Emri: 21.jpg

Shikime: 50

Madhėsia: 41.8 KB

  Emri: 22.jpg

Shikime: 49

Madhėsia: 38.3 KB Emri: 23.jpg

Shikime: 50

Madhėsia: 38.0 KB Emri: 24.jpg

Shikime: 57

Madhėsia: 31.3 KB

 8. #108
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare

  Emri: 25.jpg

Shikime: 56

Madhėsia: 38.8 KB Emri: 26.jpg

Shikime: 54

Madhėsia: 39.0 KB Emri: 27.jpg

Shikime: 57

Madhėsia: 39.5 KB

  Emri: 28.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 39.2 KB Emri: 29.jpg

Shikime: 55

Madhėsia: 36.7 KB Emri: 30.jpg

Shikime: 62

Madhėsia: 36.4 KB

 9. #109
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare

  Emri: 31.jpg

Shikime: 56

Madhėsia: 39.1 KB Emri: 32.jpg

Shikime: 53

Madhėsia: 36.1 KB Emri: 33.jpg

Shikime: 57

Madhėsia: 36.8 KB

  Emri: 34.jpg

Shikime: 57

Madhėsia: 40.9 KB Emri: 35.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 38.6 KB Emri: 36.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 32.5 KB

 10. #110
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare

  Emri: 37.jpg

Shikime: 55

Madhėsia: 38.6 KB Emri: 38.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 12.5 KB Emri: 39.jpg

Shikime: 62

Madhėsia: 36.8 KB

  Emri: 40.jpg

Shikime: 60

Madhėsia: 38.5 KB Emri: 41.jpg

Shikime: 53

Madhėsia: 35.8 KB Emri: 42.jpg

Shikime: 55

Madhėsia: 37.2 KB

 11. #111
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare

  Emri: 43.jpg

Shikime: 60

Madhėsia: 10.9 KB Emri: 44.jpg

Shikime: 60

Madhėsia: 36.9 KB Emri: 45.jpg

Shikime: 55

Madhėsia: 36.1 KB

  Emri: 46.jpg

Shikime: 63

Madhėsia: 35.9 KB Emri: 47.jpg

Shikime: 60

Madhėsia: 37.6 KB Emri: 48.jpg

Shikime: 57

Madhėsia: 38.4 KB

 12. #112
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare

  Emri: 49.jpg

Shikime: 57

Madhėsia: 30.5 KB Emri: 50.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 37.9 KB Emri: 51.jpg

Shikime: 64

Madhėsia: 37.3 KB

  Emri: 52.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 38.6 KB Emri: 53.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 36.9 KB Emri: 54.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 30.4 KB

 13. #113
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare

  Emri: 55.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 39.1 KB Emri: 56.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 37.3 KB Emri: 57.jpg

Shikime: 63

Madhėsia: 37.3 KB

  Emri: 58.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 37.9 KB Emri: 59.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 15.7 KB Emri: 60.jpg

Shikime: 57

Madhėsia: 36.9 KB

 14. #114
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Heraldika Iliro-Shqiptare
  (Pėr mė tepėr shiko mė lartė)
  Emri: 61.jpg

Shikime: 61

Madhėsia: 40.0 KB Emri: 62.jpg

Shikime: 60

Madhėsia: 15.4 KB Emri: 63.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 17.7 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 08-09-2017 mė 15:06

 15. #115
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Hefesti

  Emri: Hefesti.jpg

Shikime: 40

Madhėsia: 38.7 KB Emri: Hefesti 1.jpg

Shikime: 40

Madhėsia: 28.2 KB

  Hefesti, zot i zjarrit, zejeve (zanateve) tė ndryshme, artit dhe metalurgjisė. Konsiderohej si farkėtar dhe zejtar i Olimpit.Nė kėtė statujė paraqitet me Plis.

  Mitra me plis frigjian

  Emri: Mitra.jpg

Shikime: 40

Madhėsia: 47.3 KB Emri: Mitra1.jpg

Shikime: 40

Madhėsia: 56.4 KB

  " FRIGJIANET ", AKOMA EDHE SOT NE MJEDISIN TONE !
  (Shkrim i Huazuar)

  Frigjia, frɪdʒiə, Φρυγία

  Frigjianet shtriheshin gjeresisht ne Dasaretin e lashte, ky popull, nje grupfis i madh midis ilireve dhe trakeve, ka qene ne lashtesi nje nga popujt me te rendesishem te botes se njohur. Rilindasit tane i kane klasifikuar si nje prej 3 grupeve te medha etnike nga ku ne rrjedhim .
  Dyndjet Frigjiane kane kolonizuar Azinė e Vogėl diku para 1500 (p.e.s). Friget u shperngulen atje si pasoje e nje fatkeqesie te rende natyrore qe shkaktoi shume epidemi e katastrofa te mynxyrshme, aq sa te tjeret i quajten 'frikacak', prandaj dhe : FRIG = Frik . Kishin frike prej atyre mynxyrave te perbindshme te tokes . Para disa muajsh, nje grup studjuesish Italian te dipartimentit Shkencor se tokes, zbuluan se ne liqenin e Ohrit ka ende gjurme vullkanike 600 mije vjecar me nje lashtesi qe shkon mbi 1 milion vjecar, keshtu dhe duke klasifikuar ate si liqenin me te lashte ne Europe . Shtuar kete, une jam i bindur se largimi i fiseve Frigjian ne ato vise, ndodhi nga shkaku i ndonje shperthimi te madhe vullkanik ende aktiv qysh ne ato kohera !
  Frigjianet ishin shume te lashte dhe jetonin ne trevat e njejta ku jetojme ne sot, edhe me gjere. Eshte perfol shume gjat gjithe koherave per formen e kapeles, ose then me sakte per plis-qeleshen mbartese te tyre. Ate e hasim edhe ne monedhat romake, pershembull ne ate te Brutit, qe quhej Pileus libertatis (Plisi i lirise) si dhe Frigjian cap njekohesisht .
  Plisi i Frigjaneve dallonte ne forme simbas trevave ku ata jetonin . Kjo lloj qeleshe eshte vete Plisi jone, te cilat jane shume te ngjashme por dallojne vetem ne cep, sic dallojne dhe plisat tone simbas trevave ku jetojme !

  Tani dua ti afrohem titull venjes "Frigjianet, edhe sot ne mjedis tone" .

  Rrethanat e Struges mbajne deshmi te plota sa i perket pasqyrimit historik, por fati i keq don qe ato te mos fliten ose te fliten me ane te manipulimeve dashakaqse duke shtremberuar pergjithmone edhe ato pak deshmi qe populli jone i mban te thurur ne brezin e gojedhenave .

  Harrova te shkruaj per besimin kultivor te Frigjeve, i cili besim ka qen ajo e perendeshes Artemisa (Diana per Romaket) . Duke shfletuar enclikopedin Strugane te vitit 2010, verejta se nje far Risto Taneski pershkruante nje zbulim madheshtor ne nje fshat te Struges me emrin Frengove, behej fjale per nje gjysem busti me raprezentimin e perendeshes te lashte Ilire Artemisa ose Diana, por mbi te gjitha, shton ai, se ky fshat vecon nga te gjithe fshatrat sa i perket pasurise historike te saj ! Ne fshatin Frengove jetojne vetem Shqipetar, vite me pare aty ka pase edhe kish te ritit te lashte Iliro-Bizant, mirepo sot ajo esht rrenuar dhe asgjesuar pa nam e nishan . Banoret e ketij fshatit koder-malor, mbajne nofken "FRZHAN, FRIGJAN", pikerisht ky ishte dhe fakti i gjithe kesaj teme . Fati i keq deshti qe miliona shqiptar te percahen dhe asimilohen shkaku i fejave te mevonshme, ateher kur kishat dhe besimi i lashte shqipetar shnderrohej ne gjuhe te rreme Sllavo-Bullgare, kjo e gjitha fal armiqve dhe bashkpunimit c'njerezor e cila edhe sot vazhdon tek shqipfolesit tane...Nga ketu filluan edhe shpernguljet apo urretjet fetare .
  Tani po i afrohemi fundit te dashur miq, por me pare dua te cilesoj pergjashmerine e qeleshes qe hasim tek Shqiptaret e fshatit Kalisht me ate Frigjiane . Kalishti esht nje fshat i cili ndodhet buze liqenit te Struges, ajo perbehet vetem nga shqiptar, fatkeqesisht fal lojes manipuluese te Serbit kemi te bejm edhe me shqiptar-ortodoks te asimiluar ne gjuhen e rrem artificjale Sllave, dhe jo Maqedone, sepse gjuha Maqedone esht vet Shqipja jone, do kemi mundesi qe nje dite tju mundesohet edhe kjo vertet ! Dhe jane pikerisht keta shqiptaret e asimiluar te cilet dikur jetonin bashkarisht ne fshatin e quajtut "Frengove", te pakten keshtu cilesohen sipas disa gojdhenave . Pra, sic e shohim edhe ne kete piktur te viteve 70', plisi apo qeleshja e tyre esht indentike me ate te banorve te lashte Frigjian, pamvarsisht dhe faktit se keto dy fshatrat mbajne distance diku rreth 1-2 kilometra midis tyre.

  Helena e Trojės


  Emri: Helena e Trojės.jpg

Shikime: 40

Madhėsia: 112.3 KB

 16. #116
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  429
  Faleminderit
  10
  39 falenderime nė 32 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Helena e Trojės me plis....
  Autor: Antonio Canova, data e krijimit tė veprės: 1816 - 1817
  http://www.nationaltrustcollections....object/1542436

  Emri: Helena e Trojės.jpg

Shikime: 30

Madhėsia: 31.3 KB

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •