Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 22 prej 22
  1. #21
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pėr: Ekonomia e mekatit!!!

    Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Skender une po flisja per plehrat, drogen dhe prostitucionin, 3 fenomenet qe po na shiten si ēelesi magjik per t'i dhene impulse ekonomise tone te falimentuar.

    Sa i perket prostitucionit, te jesh i qarte se edhe nese legalizohet, Shukrinjte sebashku me zyrtaret e tjere brekegrisur, do vazhdojne t'i perdorin intimidimet seksuale ne shkembim te vendit te punes. Kete fenomen nuk e zhduk dot as legalizimi dhe as jo-legalizimi por ndeshkimi ligjor, te cilit Shukrinjte e shumte ne administrate nuk i druhen.

    Pastaj ti vertete mendon qe ne situaten aktuale shqiptare, shteti i ka mekanizmat per ta kontrolluar prostitucionin? Hollanda sebashku me Gjermanine, kane patur goxha probleme ne lidhje me grupet mafioze nga europa lindore (kryesisht shqiptare) persa i perket kontrollit te prostitucionit. Jane arrestuar dhe mbyllur mijera vitrina ku ushtrohej prostitucion i detyruar apo keqtrajtim fizik i femrave qe ushtronin kete profesion. Dhe kur ky lloj kriminaliteti infiltrohet ne Gjermani dhe Holande, imagjinoje vete se ē'mund te ndodhi ne Shqiperi.

    Gjithesesi edhe nese e shohim me konservatorizem, prostitucioni nuk duhet kurrsesi te legalizohet. Fundja fundit mbas shfryrjes seksuale te ndonjerit, fshihen mbrapa vese te tera qe vetem sa thellojne plaget e nje shoqerie...
    Esht thjesht ēeshtje kendveshtrimi...
    Jam dakort me ty qe nuk esht e thjesht, por legalizimi ndihmon.

    Esht nje fenomen qe nuk e ndalon dot, klientet (gjysma e punes) jane nga pjesa e shendoshe/normale e shoqerise.
    Aktualisht, ushtroget rrugeve, jashte dhe brenda qendrave te banuara, orar dhe pa orar, me side dhe pa side, mbi dhe nen 18 vjeēe, ushtrojne profesioni me ose pa deshire, perfitimet nuk taksohen/kontrollohen, perfitimet perdoren per te financuar te tjera aktivitete te paligjshme.
    Nese legalizohet, do jene ne ambiente te mbyllura ne vende te caktuara, mbi 18 vjeēe, te kontrolluara nga mjeku, perfitimet taksohen dhe kontrollohen lehtesisht..


    Ne problemin e kemi thjesht ne koke...

    Sa per info, me ka rastis te shkoj disa here ne Hollande. Kam marre informacion se ku ndodhet kjo lagje e famshme e vetrinave, per ta evitu, sepse me t'vertet qe nuk me pelqen te shikoj nje femer ne vetrine.
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  2. #22
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anėtarėsuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Pėr: Ekonomia e mekatit!!!

    Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
    Esht thjesht ēeshtje kendveshtrimi...
    Jam dakort me ty qe nuk esht e thjesht, por legalizimi ndihmon.

    Esht nje fenomen qe nuk e ndalon dot, klientet (gjysma e punes) jane nga pjesa e shendoshe/normale e shoqerise.
    Aktualisht, ushtroget rrugeve, jashte dhe brenda qendrave te banuara, orar dhe pa orar, me side dhe pa side, mbi dhe nen 18 vjeēe, ushtrojne profesioni me ose pa deshire, perfitimet nuk taksohen/kontrollohen, perfitimet perdoren per te financuar te tjera aktivitete te paligjshme.
    Nese legalizohet, do jene ne ambiente te mbyllura ne vende te caktuara, mbi 18 vjeēe, te kontrolluara nga mjeku, perfitimet taksohen dhe kontrollohen lehtesisht..


    Ne problemin e kemi thjesht ne koke...

    Sa per info, me ka rastis te shkoj disa here ne Hollande. Kam marre informacion se ku ndodhet kjo lagje e famshme e vetrinave, per ta evitu, sepse me t'vertet qe nuk me pelqen te shikoj nje femer ne vetrine.
    Skender ta kam thene edhe me heret qe ne parim mund te gjesh argumenta perse duhet legalizuar. Por ta aplikosh pastaj ne praktike ne Shqiperi, vendin me te korruptuar ne Europe, rezultatet do jene katastrofale. Ne sot nuk i kemi mekanizmat per ta kontrolluar! Shto ketu pastaj numrin e larte te papunesise dhe vetem sa do thellosh plaget sociale...
    Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •