Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Dështon reforma territoriale: Rriten shpenzimet për paga, ulen investimet

    Reforma e re territoriale që reduktoi numrin e njësive vendore nga rreth 360 në vetëm 61 njësi nuk ka sjellë rezultatet e pritshme për të kursyer rreth 60 milionë euro në formën e shpenzimeve për pagesat e personelit, por përkundrazi i ka rritur edhe më tej ato.
    Sipas të dhënave nga Ministria e Financave, në gjashtëmujorin e parë të vitit, njësitë vendore rritën shpenzimet për pagat me 35 për qind. Nga 4.6 miliardë lekë që ishin shpenzimet për paga në gjashtëmujorin e parë të vitit 2015, ato arritën në 6.3 miliardë lekë në janar-qershor 2016.
    Në të njëjtën masë u rritën edhe shpenzimet për sigurime shoqërore, teksa shihet se fondet e dedikuara për infrastrukturën janë ulur ndjeshëm.
    Fondet për shpenzimet kapitale ishin 41 për qind më të ulëta se një vit më parë. Në gjashtëmujorin e parë 2016, njësitë e reja vendore alokuan 3.4 miliardë lekë në formën e shpenzimeve kapitale. Kjo shumë, një vit më parë në këtë periudhë, ishte 5.9 miliardë lekë. Por shpenzimet e larta për investime vitin e kaluar arsyetohen edhe me zgjedhjet vendore.
    Qeveria aktuale aplikoi një nga reformat më të mëdha në vend për ndarjen territoriale gjatë vitit të kaluar me argumentin kryesor, përdorimin me eficiencë të fondeve publike.
    Me përqendrimin e komunave në bashkitë e mëdha, Ministria e Financave kishte përllogaritur të kursente së paku 60 milionë euro nga shkurtimi i personelit, të cilat do të rishpërndaheshin për investime, në shkolla, rrugë etj.
    Por tani kur ka kaluar gati një vit nga zbatimi i reformës së re, pritshmëritë kanë shkuar në të kundërtën. Bashkitë e reja kanë fryrë edhe më tej stafet, duke çuar 48 për qind të fondeve në dispozicion për rroga, teksa shihet se shpenzimet për shërbimet bazë janë ulur dukshëm.
    Njësitë e reja vendore në vitin e parë të qeverisjes së tyre nuk kanë qenë të suksesshme në pastrimin e territoreve. Disa zona turistike u tejmbushën me plehra, duke qenë jashtë syve të zyrave bashkiake. /Monitor
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,482

    Për: Dështon reforma territoriale: Rriten shpenzimet për paga, ulen investimet

    Paska deshtuar pak deri sa shpenzimet per personelin dhe rrogat nuk jane dyfishuar mundet te quhet edhe si reforme e sukseshme te pakten ne krahasim me reformat e tjera. Te shkurtosh vendet e punes ne administatat lokale do te thote thjesht te humbesh zgjedhjet .

  3. #3
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: Dështon reforma territoriale: Rriten shpenzimet për paga, ulen investimet

    Shkurtohen vendet e punes ne administrate lokale dhe hapen vende te reja neper malet dhe fushat me hashash vendor )

    Neper zonat rurale votat fitohen me para cash! Zgjedhjet e Dibres e vertetuan kete..
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,482

    Për: Dështon reforma territoriale: Rriten shpenzimet për paga, ulen investimet

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Shkurtohen vendet e punes ne administrate lokale dhe hapen vende te reja neper malet dhe fushat me hashash vendor )

    Neper zonat rurale votat fitohen me para cash! Zgjedhjet e Dibres e vertetuan kete..

    Ne zonat malore fitohet me cash se nuk ka vende pune komunale.Pa vendet e punes shtetrore asnje parti nuk egziston e jo me te fitoje.

    Si trafik kriminal o korruptiv vendi i punes shtetror eshte industria e pare ne ate vend.Droga,ilaçet,armet,nafta etj etj jane ne pozicionet mbrapa.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •