Close
Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 168
  1. #121
    i/e regjistruar Maska e ximiabedini
    Anėtarėsuar
    30-09-2012
    Postime
    27

    Pėr: Varferia ne Kosove

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Edhe ju mua me quajtet gjithmone si njeri i shitur dhe spiun, vetem se ua kam kritikuar fene dhe se nuk i dua shqiptaret te praktikojne kotesira. Ty po te djeg kur dikush te thote ty ashtu por te vjen mire me i quajt te tjeret me terma denigrues. Bile edhe pse kam kombesi shqiptare vetem se kam postuar postime kunder fese islame dhe ateizmit njerez te ndryshem bile ma mohojne edhe kombesine, edhe pse ato postime kane qene argumentative. A pe sheh qe s'qenka mire me i be dikujt padrejtesi? Apo per ju fjala padrejtesi ka kuptim vetem kur juve dikush ju ben padrejtesi, kur ju i beni dikujt ska kuptim ajo fjale...
    une kam qen para disa viteve ne ket forum ,me ate qe mbaj mend asnjeher nuk i kam ofendu pjestaret e feve tjera, qdo njeri eshte i lir te besoj cka te doj asnjeher nuk kam fy apo fol dicka kesh per jezusin apo ndonje figur tjeter te ndonje feje tjeter,asnjeher nuk i kam then serb atij qe ka qen ortodoks apo katolikut ,siq me kan quajtur mua shum her arab e turk, ndersa Profeti Muhammedi a.s. jo rralll her eshte fy ,siq jemi fy edhe ne si musliman vetem pse besojm ndryshe

    Nese te kam fy ty per shkak te besimit apo pse ti mendon ndryshe nga une ather une te kerkoj falje

    Ky me lart po sjell fakte te pakontestushme ndersa ky tjetri pe qun shpiun te duket e drejt kjo? ,ktu nuk ka te bej asgje me fen , ktu ka te bej me varferin qe i ka kapluar shqiptaret muslimen e jomusliman ,pershkak te bandave kriminale qe udheheqin vendin

    Ti jo rall her ke shpif ndaj muslimaneve duke mos pas njohuri rreth islamit dhe islamin e gjykon sipas isis-it apo sipas individeve duke u bazu ne media dhe mndjen tende

    Heren e fundit qe bere nje shpifje per shkak te urrejtjes qe ke , the se ne Kosov ne vitin 2003 kishat serbe jan djeg nga islamistet qe nuk eshte e vertet ,sepse ato jan djeg nga hajdutet dhe nga injorantet qe e mbanin veten si patriota nacionalista, muslimani e ka te ndaluar te prek kishen ,ai qe shkatrron kishen bie ne kundershtim me islamin

    Kshtu qe une kam respekt per gjitha fet edhe per te pafet
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...[/FONT]

  2. #122
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: Varferia ne Kosove

    Citim Postuar mė parė nga ximiabedini Lexo Postimin
    une kam qen para disa viteve ne ket forum ,me ate qe mbaj mend asnjeher nuk i kam ofendu pjestaret e feve tjera, qdo njeri eshte i lir te besoj cka te doj asnjeher nuk kam fy apo fol dicka kesh per jezusin apo ndonje figur tjeter te ndonje feje tjeter,asnjeher nuk i kam then serb atij qe ka qen ortodoks apo katolikut ,siq me kan quajtur mua shum her arab e turk, ndersa Profeti Muhammedi a.s. jo rralll her eshte fy ,siq jemi fy edhe ne si musliman vetem pse besojm ndryshe

    Nese te kam fy ty per shkak te besimit apo pse ti mendon ndryshe nga une ather une te kerkoj falje

    Ky me lart po sjell fakte te pakontestushme ndersa ky tjetri pe qun shpiun te duket e drejt kjo? ,ktu nuk ka te bej asgje me fen , ktu ka te bej me varferin qe i ka kapluar shqiptaret muslimen e jomusliman ,pershkak te bandave kriminale qe udheheqin vendin

    Ti jo rall her ke shpif ndaj muslimaneve duke mos pas njohuri rreth islamit dhe islamin e gjykon sipas isis-it apo sipas individeve duke u bazu ne media dhe mndjen tende

    Heren e fundit qe bere nje shpifje per shkak te urrejtjes qe ke , the se ne Kosov ne vitin 2003 kishat serbe jan djeg nga islamistet qe nuk eshte e vertet ,sepse ato jan djeg nga hajdutet dhe nga injorantet qe e mbanin veten si patriota nacionalista, muslimani e ka te ndaluar te prek kishen ,ai qe shkatrron kishen bie ne kundershtim me islamin

    Kshtu qe une kam respekt per gjitha fet edhe per te pafet
    une nuk e quaj spiun qe ka hap ket tem per te varfurit mos rrej keq
    po une e njof siq thon me rraj dhe e di kush ***** eshte
    prandaj kur nuk din ma mire eshte me hesht
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  3. #123
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: Varferia ne Kosove



    Kadri Veseli


    Ligji pėr investime strategjike qė miratuam sot nė Kuvendin e Kosovės ėshtė njė lajm i mirė pėr zhvillimin e ekonomisė sonė. Ai krijon lehtėsira tė shumta pėr investitorėt e huaj duke nxitur investime serioze tė cilat do tė hapin vende tė reja pune. K.V.
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  4. #124
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Varferia ne Kosove


  5. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Akuamarini pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    Llapi (12-10-2016),mesia4ever (15-10-2016)

  6. #125
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Varferia ne Kosove


  7. #126
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: Varferia ne Kosove



    "Trepēa" ka 60 milionė tonė rezerva me plumb e zink


    GazetaExpress E shtune, 15 Tetor 2016 15:11


    Gjiganti metalurgjik, "Trepēa", nė Mitrovicė, pėr 17 vjet ishte pa njė status tė zgjidhur. Por, nga 7 tetori, Kuvendi i Kosovės miratoi Ligjin pėr "Trepēėn", me tė cilin mėtohet tė rimėkėmbet dhe tė rivitalizohet ndėrmarrja.

    Gjithashtu, Ligji ia ndėrron edhe pronėsinė kompleksit "Trepēa", nga Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) tek ekzekutivi. Me kėtė vendim, besohet se po hapet njė epokė e re pėr kėtė kompleks.

    Pėr gjithė kėto vjet, "Trepēa" llogaritej si njė prej ndėrmarrjeve mė tė mėdha jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė ish-Jugosllavi. Nė vitet e tetėdhjeta, aty punonin mbi 20 mijė punėtorė. Ndėrkaq vitet e fundit, ajo e kaloi fazėn e mbijetesės dhe nuk numėronte mė shumė se 1400 punėtorė.

    Gjiganti i ndarė nė dy pjesė, nė veriun e dominuar nga serbėt dhe Stan Tėrgun me minatorė shqiptarė nuk arriti tė funksionojė si duhet, pėr shkak tė statusit tė pazgjidhur dhe ndarjes, qė ngjasonte edhe nė vetė qytetin e Mitrovicės.

    Udhėheqėsit e kombinatit "Trepēa" thonė se ishin minatorėt ata, tė cilėt kishin punuar qė ta mbanin nė kėmbė gjigantin gjatė kėtyre viteve tė pasluftės.

    Drejtori i kombinatit, Ahmet Tmava, tregon pėr Radion "Evropa e Lirė" pėr periudhat e zhvillimit dhe funksionimit tė "Trepēės".

    “Njė nga resurset mė me vlerė ėshtė posedimi i xeherores sė plumb-zinkut, qė ka afėr 60 milionė tonė rezerva. Aktiviteti minerar nė funksion tė eksploatimit tė xeherores sė plumb-zinkut nė kontinuitet prodhues, eksplatues, tė minierės sė Stan Tėrgut daton qe 86 vjet dhe ky aktivitet minerar ka krijuar te ne edhe traditė, histori dhe emocion dhe ka krijuar ēdo gjė”.

    “Por, Trepēa, qė pas luftės ėshtė nė fazėn e mbijetesės. Kjo mbijetesė ėshtė bėrė me peripeci tė shumta dhe vetėm falė angazhimit dhe punės sė jashtėzakonshme tė minatorėve dhe stafit nė pėrgjithėsi, ka mbijetuar deri kėtu dhe aktualisht ka probleme tė shumta”, thotė Tmava.

    Minatorėt e "Trepēės" janė vlerėsuar shumė herė, qoftė nga politika, qoftė nga ekspertėt, si “mbrojtės tė vendit” edhe nė kohėn e turbullirave politike nė ish-Jugosllavi, por edhe nė periudha tė pasluftės nė Kosovė.

    Shyqri Sadiku, inxhinier i xehetarisė, i cili punon nė minierėn e Stan Tėrgut, qė nga viti 1981, tregon pėr vėshtirėsitė, tė cilat i kanė pasur gjatė kėtyre viteve tė pasluftės.

    “Prej pas luftės, nė fillim kemi qenė nėn menaxhimin e UNMIK-ut, pastaj AKP-sė, ku nuk kemi pasur mundėsi tė zhvillojmė minierėn. Kushtet ku kemi punuar kanė qenė jo tė mira. Problemet kanė qenė tė mėdha, pasi qė statusi nuk ka qenė i zgjidhur. Pėr vitet e mėhershme nė ish-Jugosllavi ka qenė gjendje e vėshtirė edhe kushtet pėr neve, por prodhimi ka qenė i madh”, tregon Sadiku.

    Minatorėt e kompleksit tė minierave "Trepēa" nė Kosovė dhe udhėheqėsit e kėtij kombinati tani shprehen optimistė se me miratimin e Ligjit pėr "Trepēėn", kėsaj kompanie do t’i kthehet nami qė ka pasur nė tė kaluarėn.

    Borxhi i pretenduar nga kreditorė tė ndryshėm, qė ishte krijuar gjatė viteve tė '90-ta, periudhė kjo kur ky kompleks ishte udhėhequr nga autoritetet e atėhershme serbe, po ashtu paraqet njė nga sfidat, me tė cilat ballafaqohet kombinati metalurgjik, "Trepēa".

    Ish-drejtori i "Trepēės", Halil Qela, nė njė prononcim pėr Radion "Evropa e Lirė", ka thėnė se ky borxh ka ndryshuar nė shifra vit pas viti, duke nisur nga disa milionė e pėrfunduar nė miliarda euro.

    “Menjėherė pas luftės na ėshtė thėnė qė borxhi ėshtė diku rreth 40 milionė dollarė, por vit pas viti, duke i bėrė presion Trepēės, ajo vlerė ėshtė rritur nė miliardė", thotė ai.

    "Trepēa", e cila nė vitin 2015 rrezikohej tė shkonte nė likuidim, kishte dinamizuar hapat e Qeverisė sė Kosovė nė atė kohė.

    Duke parė kėtė rrezik, Qeveria e Kosovės pati ndėrmarrė hapa tė shpejtė pėr miratimin e Ligjit pėr Ndėrmarrje Publike, sipas tė cilit, “Trepēa” nxirret nga administrimi i AKP-sė dhe shndėrrohet nė ndėrmarrje publike tė menaxhuar nga shteti.

    Ky vendim, nė atė kohė ishte kundėrshtuar nga partitė opozitare, tė cilat kishin kėrkuar qė "Trepēa" tė trajtohet me njė ligj tė veēantė.

    Ēėshtja e statusit tė kombinatit ishte bėrė edhe shkas i protestave tė partive politike nė opozitė nė janar tė vitit tė kaluar, qė u pėrshkuan me pėrplasje tė ashpra ndėrmjet protestuesve dhe forcave tė rendit.

    Me njė vendim tė Dhomės sė Posaēme tė Gjykatės Supreme ishte zgjatur afati pėr mė shumė se njė vit qė tė bėhej riorganizimi i "Trepēės", qė nėnkuptonte edhe miratimin e njė Ligji pėr "Trepēėn" nga Kuvendi i Kosovės.

    Ky ligj, mė 7 tetor u miratua nė Kuvendin e Kosovės, pėrmes mospajtimeve, tė ministrave tė komunitet serb nė Qeverinė e vendit.

    Kėta tė fundit kanė ngrirė pjesėmarrjen e tyre nė institucionet e Kosovės dhe i janė drejtuar Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės me kėrkesėn pėr shqyrtimin e ligjshmėrisė sė miratimit tė Ligjit pėr "Trepēėn".

    Ēėshtja e "Trepēės", ēdo herė ka ngjallur reagime edhe te Beogradi zyrtar, pasi ndėrmarrjen, Qeveria e Serbisė e konsideron pjesė tė pasurisė sė Serbisė.

    Kryeministri i Serbisė, Aleksandar Vuēiq, pas miratimit tė Ligjit pėr "Trepēėn" kishte thėnė se “nuk e kupton veprimin e Prishtinės pėr Trepēėn".

    “Nuk e kuptoj se ēka kanė arritur me kėtė?! Ēka dėshirojnė tė fitojnė dhe tė bėjnė?! Cila ėshtė ideja, qė tė thonė se e gjithė prona ėshtė e tyre?! - Nuk ėshtė”, kishte theksuar kryeministri serb Vuēiq.

    Dilemave tė ngritura nga kryeministri i Serbisė u ėshtė pėrgjigjur Prishtina zyrtare, Sokol Havolli, shef i kabinetit nė zyrėn e kryeministrit tė Kosovės, Isa Mustafa, nė njė prononcim pėr Radion Evropa e Lirė i ka cilėsuar tė pakuptimta qėndrimet e Beogradit karshi pasurisė sė Kosovės.

    “Ky ėshtė njė vendim i pakuptimtė dhe i paefekt nė Kosovė, pasi qė Ligjin pėr Trepēėn e ka nxjerr Kuvendi i Kosovės dhe ėshtė njė Ligj, i cili ėshtė i barabartė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pa marrė parasysh nėse shtrihen nė pjesėn jugore, perėndimore apo ēfarėdo pjese tė Republikės sė Kosovės”, ka thėnė Havolli.

    "Trepēa", sot, brenda Kosovės, pėrbėhet prej 41 njėsive tė ndryshme, qė grupohen kryesisht nė tri komplekse tė mėdha: nė miniera me flotacione, nė parkun industrial nė Mitrovicė dhe nė kompleksin e shkritoreve.

    Por, njė pjesė e madhe e kėtyre kapaciteteve janė tė degraduara, pėr shkak tė mungesės sė mirėmbajtjes ose mungesės sė investimeve, e madje edhe keq-shfrytėzimit nė tė kaluarėn.

    Nisur nga i gjithė ky degradim kombinatit qė i ėshtė bėrė gjatė kėtyre viteve tė pasluftės, ekspertė tė fushės, thonė se gjigantit i duhet kohė tė rimėkėmbet, por se kjo mund tė arrihet me njė punė tė madhe dhe me njerėz profesionistė. /REL/.
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  8. #127
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Varferia ne Kosove

    Citim Postuar mė parė nga ximiabedini Lexo Postimin
    Ky me lart po sjell fakte te pakontestushme ndersa ky tjetri pe qun shpiun te duket e drejt kjo? ,ktu nuk ka te bej asgje me fen , ktu ka te bej me varferin qe i ka kapluar shqiptaret muslimen e jomusliman ,pershkak te bandave kriminale qe udheheqin vendin
    Edhe une ty po te sjelli fakte te pa kontestueshme me me hadithe te verteta dhe forumiste te ndryshem me quajne spiun. Pse sdel vella edhe ti kur Nuh Musa me shan e me quan 'konvertit' me thon bravo te qofte vella Mesia4ever, ke thene nje te vertete e nje realitet, te perkrahi e simpatizoj me ty. Nuk fiton asgje te quash qindra mijera njerez 'banda kriminale', nuk del ne zgjedhje nuk del ne proteste dhe ketu ne forum shet patriotizem duke i quajtur te tjeret banda kriminale. A te tregova se me dal ne zgjedhje perseri PDK dhe LDK fitojne me se shumti vota. Ti e shet voten per 5 euro pastaj vjen me ankohesh mua ketu se perse nuk po perparojme edhe ne si shtet qe 8 vite pas shpalljes se pavaresise e pas 16 viteve pas clirimit. Zoteri ky eshte sistemi ateist dhe islamik qe ju po perkrahni ne shumice. Mbijetesa e me te fortit ne teorine e evolucionit quhet kjo, i dobti shkelet. Tipa si ti me shume deshironi ta shihni nje shqiptar anetar te ISIS-it por ama mysliman sesa nje shqiptar ta pranonte krishterimin, pastaj na flisni per drejtesi e per padrejtesi. Megjithese s'eshte tema ketu per fe, por per drejtesi, besimi ne Zot nuk mund te ndahet nga drejtesia.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 15-10-2016 mė 22:17

  9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mesia4ever pėr postimin:

    Llapi (16-10-2016)

  10. #128
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Varferia ne Kosove


  11. #129
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Varferia ne Kosove


  12. #130
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: Varferia ne Kosove

    pse spo u ndihmoni ju muslimanet sa ndertoni ne qdo lagj gjamija e i mashtroni femnat e ju jepni lek per me vu shamijat e mu ba majmunesha
    po vajtoni si kukavajka ketu
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  13. #131
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Varferia ne Kosove



    komentet ne ytobe

    Ron morina

    Ju Lutem hini dhe lexoni per nje sistem te ri qe asht papare,pa politikan, pa kurgje te kti sistemi destruktiv. Ky sistem i ri quhet The Venus Project/ ne Google ose Youtube dhe asht duke u perhapur ne te gjithe boten. Kta Politikan dhe ky sistem monetar jan duke e shkatru njerzimin po edhe boten tone, kta kurr skan qen per ne por vetem per gjepat e tyre. Ne


    Emir Cstrikef 7 muaj me pare
    robt ngoj jau ****** , idiota ,matrapaza ,hajna,tonat zeza analfabeta shkalla mna e ult e njeriut juve si gadafit jau kisha boo bashk me at qenin e madhh qe e kini ....
    Navy SEALs Lotaj

    e more sami lushtaku ta ****** grun ne goj more biri kurves se nuk ke be ti as gje per kosov vetem je mshef maleve si kurvat ta ****** dialektin e gabelve si e folni ju more kurva e serbis je ti se nuk ki gje mengut tyre hiq biri kurves sa katastrof kush e udhheq shtet e kosoves pisa pa pik shkoll e muti ma i madhe hashimi thaqviqi do te ju vjen koha

    po te ishte adem jashari legjendari hamz jashari jau kishin pre kryt juve po ju jeni munafika analfabeta dha zoti e morra vesh kush jeni qe ekemi humb voten djalen per juve allahu ju drejtoft munafika tash pe di kush pe udheheq popullin.marre ju koft frigohuni allahut ju te gjith ne qeveri si domos pdk aak ldk








    me gjersisht linku.

    https://www.youtube.com/results?q=Pe...+Adem+Grabovci
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 16-10-2016 mė 07:51

  14. #132
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: Varferia ne Kosove

    qpo i perzien temat si drithin e magjupes hrer per lisa e her per fshisa
    po lidhe dikun pelen rreth temes o dai
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  15. #133
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Varferia ne Kosove


  16. #134
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anėtarėsuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Pėr: Varferia ne Kosove

    Skamja e familjes Makolli: Nga myku nė shtėpi, i vdiq djali tetėvjeēar


    Familja 5-anėtarėshe Makolli nga Prishtina, jeton nė kushte tė vėshtira. Ata banojnė nė shtėpinė e njė pjesėtari tė komunitetit rom. Tė ftohtėt dhe gjendja e rėndė sociale i shoqėron ata vit pas viti.

    Nėna e tre fėmijėve, Sahadete Makolli, thotė se kėto kushte kanė bėrė qė djali i saj tetėvjeēar kishte vdekur, ku mjekėt e kishin diagnostifikuar me tumor si shkak i mykut nė shtėpi.

    Sahadetja thotė se pėrveēse vetė ėshtė e sėmurė, njėjtė vuan edhe burri i saj, i cili pėr mė keq, nuk ėshtė i aftė pėr punė.

    Sahadetja tregon se pa ndėrprerė ka bėrė kėrkesa nė Komunėn e Prishtinės pėr ndihmė, por qė nuk kanė ndėrmarrė asgjė.

    Lajmin e plote mund ta ndiqni ne video. /Gazeta Tribuna/

    Nė tė njejtėn kohė, sikur Hashim Thaēi ta kishte shitur veturėn e tij e bler me parat e tė varfėrve, njė gjė ėshtė e sigurt, fėmiu 8 vjeēar sot do t'ishte i gjall !

    Sikur t'ishte biri im, Hashim Thaēi do t'ma kishte njė gjak BORXH !

    Emri:  vetura_177998.jpg

Shikime: 197

Madhėsia:  43.8 KB

    Kėto jan targat e veturės sė Hashim Thaēit, katunarit qė u bė miliarder !

  17. #135
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: Varferia ne Kosove




    Inaugurohet shkolla e re “Isa Boletini” nė Rahovec

    17:25 / 17.10.2016
    Sot u pėrurua objekti i ri i shkollės fillore "Isa Boletini", nė Rahovec, projekt ky i financuar nga Zyra e BE-sė nė Kosovė nė vlerė rreth 1 milion euro.

    Me kėtė objekt tė ri, kjo shkollė po i pėrmbushė standardet dhe kushtet mė moderne pėr mėsimdhėnie nė Rahovec.

    Kryetari i Komunės sė Rahovecit, Idriz Vehapi tha se Kosova ka fuqinė e krijimit tė kuadrove tė rinj, edhe pse nuk ka fuqi ekonomike.

    Vehapi: Jemi njė fuqi e madhe nė krijimin e kuadrave tė rinjė

    Video

    “Ne si vend, si shtet i ri, duke pasur parasysh qė nuk kemi shumė mundėsi tė zhvillohemi nė aspektet e ekonomisė, si ajo qė ėshtė industri e rėndė edhe tė jemi fuqi e madhe ekonomike... por jemi njė fuqi e madhe nė krijimin e kuadrove tė rinjė nė fusha tė ndryshme tė arsimit dhe shkencės, sepse e kemi njė rini shumė tė shėndoshė, tė mrekullueshme”, tha Vehapi.

    Ai premtoi se edhe nė tė ardhmen do tė ketė projekte pėr ndėrtimin shkollave tė reja nė kėtė komunė.

    Pėrfaqėsuesi i Komisionit Evropian, Luigji Bursa, tha se KE vetėm qė nga viti 2013 deri 2016, ka investuar 20 milionė euro nė sektorin edukimit, kurse, vetėm pėr shkollėn “Isa Boletini” janė ndarė 800 mijė euro.

    “Asistenca jonė nuk ėshtė vetėm teorike, ne jemi duke e mbėshtetur Kosovėn drejt pjesės mė tė rėndėsishme, drejt integrimit nė Bashkimin Evropian, dhe kjo vlen njėkohėsisht pėr tė gjithė fėmijėt sikur kėta djem dhe vajza qė i kemi pėrreth nesh kėtu, tė cilėt janė aktoret e ardhshėm qė do ta dėrgojnė Kosovėn drejt rrugėtimit nė BE. Pėr kėtė arsye ne kemi ndihmuar pėr ndėrtimin e kėsaj ndėrtese, pėr krijimin e kushteve pėr fėmijėt qė tė ecin pėrpara, andaj, ftesa ime pėr tė gjithė vajzat dhe djemtė nė kėtė sallė do tė ishte, mėsoni sa mė shumė dhe ne do t’iu ndihmojmė tė vazhdoni tutje nė procesin e mėsim nxėnies”, tha Brusa.

    Ai ka dashur tė sigurohet nga tė gjithė, si nga komuna e Rahovecit po ashtu edhe nga Ministria e Arsimit, qė tė kujdesin pėr mbikėqyrjen e kėtij objekti mjaft modern, nė mėnyrė qė edhe gjeneratat e ardhshme tė kenė hapėsira tė mjaftueshme tė edukimit.

    Zėvendėsministrja e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Anila Statovci theksoi rėndėsinė e njė momenti tė tillė, kur pėrurohet objekti i njė shkolle tė re. Ajo tha se Tė ndėrtosh njė shkollė, ėshtė tė ndėrtosh njė fanar.

    “Mendojė se ėshtė njė nga momentet e veēanta pėr tė gjithė ne nė Republikėn e Kosovės, kur pėrurojmė njė shkollė tė re. Tė ndėrtosh njė shkollė, ėshtė tė ndėrtosh njė fanar. Nė kohėrat kur na duket se ka mjegull, ka errėsirė dhe rrugė tė pa qarta, shkollat janė ato qė vazhdimisht e kanė ndriēuar rrugėn e drejt prej ku duhet njė popull tė shkoj… Kurse, ne si Ministri e Arsimit na mbetet qė tė kujdesemi pėr tė gjitha shkollat nė Republikėn e Kosovės”, tha Statovci.

    Drejtori i shkollės “Isa Boletini”, Sakip Kryeziu, duke falėnderuar Komisionin Evropian pėr financimin e ndėrtimit tė shkollės, ka shpėrndarė edhe disa mirėnjohje pėr atė tė cilėt kontribuuan nė ndėrtimin e kėsaj shkolle nė qendėr tė qytetit. Nė fund u shfaq edhe njė program festiv nga nxėnėsit e shkollės.
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  18. #136
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Varferia ne Kosove


  19. #137
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Varferia ne Kosove

    Familja qė jeton nė bunker, apel pėr ndihmė nė News 24
    Gjendja ne Shqiperi e njejt me te Kosoves



  20. #138
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: Varferia ne Kosove



    Nė Lebanė tė Prishtinės nisi ndėrtimi i fabrikės sė kėrpudhave


    Gurthemeli pėr fabrikėn e kėrpudhave, tė premtuar nga kryetari i Komunės sė Mitrovicės, Agim Bhatiri, u vu sot nė fshatin Lebanė tė komunės sė Prishtinės.

    Arsyeja se pse kjo fabrikė po ndėrtohet nė komunė tė Prishtinės, pikėrisht nė tokėn private tė kryetarit sė AKR-sė, Behxhet Pacolli, ndodh pse nė Mitrovicė ishte e pamundur tė gjendej njė hapėsirė pėr ndėrtimin e kėsaj fabrike, raporton KP.

    Pacolli tha se kjo pjesė e tokės sė tij ėshtė donacion i dhuruar pėr kryetarin e komunės sė Mitrovicės, Agim Bahtirin qė tė mund tė ndėrtohet kjo fabrikė.
    Pacolli tha se fillimisht nė kėtė fabrikė do tė punėsohen 500 punėtorė tė komunės sė Mitrovicės dhe mė pas do arrihet numri mbi 6 mijė punėtorė dhe pėr gjithė kėta, ai tha se do tu mundėsohet transporti falas.
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  21. #139
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Varferia ne Kosove


  22. #140
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: Varferia ne Kosove






    Autostradat dhe asfaltimi i rrugėve mbeten top prioriteti i Qeverisė sė Kosovės nė pėrcaktimin e politikave buxhetore.

    18.10.2016 18:46
    Njė orientim i tillė i ėshtė dhėnė edhe buxhetit pėr vitin 2017, ku prej 2 miliardė eurosh tė planifikuara, rreth 730 milionė euro do tė shkojnė ne investime kapitale, apo pėr ndėrtimin e rrugėve.
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •