Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Exclamation Prokurorët dhe Gjykatësit mbajnë peng drejtësinë në Shqipëri

    Emri:  Untitled.jpg

Shikime: 235

Madhësia:  27.2 KB

    Por si nis e gjithë historia? Denoncuesit, i cili trokiti në emisionin investigativ “Stop”, i transferuan me bankë nga jashtë shtetit drejt Shqipërisë 120 mijë euro. Pas një indicie nga Krimi Ekonomik kjo shumë iu bllokua. Çështjen e kishte në dorë ky prokuror.

    Dhe për të marrë atë që i takonte, pasi me dokumente ai kishte vërtetuar se ishin “para të pastra”, iu desh të paguante plot 18 mijë euro për prokurorin.

    Në video duket oficeri i policisë gjyqësore Fatosi, që bën rolin e shkëmbyesit të lekëve midis qytetarit dhe prokurorit

    Qytetari: Si ia kalove? Mirë?
    Unë do pyes për atë Ardian Braho, Fatosi ç’kam me i dhënë disa dokumenta.
    S’e di a zbresin poshtë t’i marrin, apo do ia çoj sipër? Pyeta për atë Ardianin. Ardian Braho. Fatosi ka me më dhënë disa dokumenta.

    Recepsionisti: O zotëri nuk po të marr vesh. S’po të marr vesh ça. Njëherë Ardiani, njëherë Fatosi. l

    Qytetari: O Ardiani, o Fatosi cilido.
    Recepsionisti: Fatosi?
    Qytetari: Po. Po, se kam me i dhënë dokumentet. A të shkoj sipër, a vijnë i marrin poshtë?
    Më është stakuar telefoni. A të erdhi mesazhi? A të erdhi mesazhi?
    Oficeri : Jo. E pata në…
    Qytetari: Jo. Se s’mund të thirr më është blloku telefoni. Shif a të ka ardh mesazhi, mesazhi të ka ardh që në mëngjes. Kam marrë operatorin (telefonik).
    Oficeri: Ç‘a bone ti?
    Qytetari: Si kalove? Unë thashë n.q.s ashtu me ardh me të taku. Erdha i thashë atij që kshu kshu.
    Oficeri: Më tha Ardiani do vijë të takojë ai.
    Qytetari: Ç‘a bone ti? A fole me atë a s’fole a ç’a?
    Oficeri: Fola. I thashë. T’u prit ato tha, shkresat.
    Qytetari: Po sa ditë me një fjalë mbasi?
    Oficeri: Sot, sot.
    Qytetari: Jo dakord dakord për ashtu, por mbasi të… Kur mund ta çojmë prapë?
    Oficeri: Sot, o sot direkt.
    Qytetari: Po kshu me një fjalë po të shkoj unë mbaroj punë tashi mund të shkoj tek banka. Janë të lira lekët mbasdite?
    Oficeri: Nuk është mirë me tërheq sot gjë atje bo muuu kjo punë. A kupton?
    Qytetari: Jo, jo.
    Oficeri: Çdo lëvizje duket është e dyshimtë.
    Qytetari: Jo, po dakord po p.sh, unë të thashë dhe atë ditë po të ishin lekët të pista, s’e çaja kokën.
    Më tha edhe Ardiani do t’i çoj një shkresë edhe do kthehet përgjigje. Mrena dy tre javëshit po them kthehet përgjigja.
    Ajo besoj që a kthy ka nja një muaj e ca.
    E ka pa që nuk janë lekë të pista, janë lekë pune.
    Oficeri: Ore ti imagjino të kishe pas rekorde krminale e kishin harru ato e kishin kalu në favor të shtetit.
    Të kishe pas e zëmë…
    Qytetari: Të kishin qenë lekë të pista s’vija as unë me i kërku. Po n.q.s unë çoj 10 (mijë euro) sot, 8 (mijë euro) atë ditë që të bëhen 18 (mijë euro) në fund. A është në rregull?
    Kam me shku me takku edhe nja dy miq, se të thashë unë s’mundem të marr. Unë vetëm 3000 (euro) kam.
    Oficeri: Jo, jo nuk bëhet. Po s’u bë sot, ngelet për nga shtatori.
    Qytetari: Unë thash t’i jap kështu (paratë).
    Oficeri: Jo pra s’jam t’u i marr unë copa-copa (paratë) o burrë. E di sa frikë e kam këtë punë.
    Hyj unë në siklet për punët e të të tjerëve për syt të ballit. Për kokë të fëmijëve, a kupton? Se secili ka telashet e veta. Ç‘a më duhet mu?
    Qytetari: Me një fjalë mrena javës tjetër është e sigurt domethënë
    Oficeri: Sot shkon shkresa direkte, hiqet sekuestro, e ke të lira, janë të tuat. Çështja pushohet. Merr vendimin e pushimit. Jo me mua s’ke punë asnjë gjë.
    Qytetari: Rregulloheni ju vet, a kupto?
    Oficeri: Ore unë asnjë qindarkë, nuk prek gjë. Sikur të duan ato me shku me ia lënë aty.
    Grup 0 grup, e shkoj në punë teme. S’merrem unë me atë punë. Kam bizneset e mia. S’kam kohë me u marr me atë punë.

    Oficeri: Pasha zotin jemi bo me hije me këto punë mor q… kur të shkoj t’i çoj.

    Qytetari: Për të numëru s’i kam numëru siç m’i kanë dhënë. Pesë (mijë euro). T’i jap me gjithë letra se kshu i kishin bërë gati. 10 (mijë euro), 15 (mijë euro). Këtu dueht të kesh 3 (mijë euro), janë të hapme. Duhet të kesh 3 (mijë euro). Po mungun, po ashtu… Po mungun as uën s’i kam numëru.

    Oficeri: Po ma dhe na një kafe si i thonë, mirë. Po s’ma dhe , prap një qind mijë herë faleminderit.

    Qytetari: Mrena javës…
    Oficeri: Shiko javën tjetër, sot i lëshojnë…
    Qytetari: Jo tani s’kam kohë më thënë, se do iki.
    Oficeri: Është e mbarume ajo punë veç bëje pushim kur të vij i merr krejt.
    Qytetari: Me një fjalë do i marr, të shtunën tjetër jam i marrë.
    Oficeri: Po, po pa merak. Faleminderit! / Klan

    Për të parë videon kliko linkun -------> http://www.gazetadita.al/video-proku...-euro-ryshfet/
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Prokurorët dhe Gjykatësit mbajnë peng drejtësinë në Shqipëri

    Kjo puna e gjykatesve dhe prokuroreve u be si nje kenge zagorite ku plakat ankoheshin per nuset ; " Dalin plakat ne lémé,qaj néno qaj moj néné / Keto nuse nuk na béjné,qaj neno qaj moj néné... Si perfundim mbas gjith ankimeve kenga perfundon : " Tu themi djemve ti léne,qaj neno qaj moj néné / Po me te mira ku ti gjejmé ?... Edhe puna e prokuroreve dhe gjykatesve. Ku problemi qe ti gjesh me te mire dihet qe nuk i gjen por edhe vetem ti gjesh eshte problem,ne ate grup-e individesh qe perbejne komunitet vetem kur eshte puna per te vjedhur.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-10-2016
    Postime
    7

    Për: Prokurorët dhe Gjykatësit mbajnë peng drejtësinë në Shqipëri


Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •