Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,402
    Postimet në Bllog
    17

    Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    NATO kërcënon Rusinë nga Tirana

    Emri:  nattt.jpg

Shikime: 487

Madhësia:  33.8 KB

    Nga Qamil Xhani

    Për herë të parë që pas anëtarësimit në NATO, Shqipëria është bërë qendra e zhvillimeve të politikës globale të Aleancës së Atlantikut Verior. 260 parlamentarë të vendeve të NATO-s kanë marrë pjesë dje në asamblenë që po zhvillohet në kryeqytetin shqiptar. Aktiviteti i përmasave ndërkombëtare është një vlerësim që Aleanca bën për Shqipërinë dhe zhvillimet gjeo-strategjike në rajon. Asambleja i paraparin takimit të krerëve të shteteve anëtare të NATO-s që do të zhvillohet në Poloni në muajin korrik. Si i tillë takimi është një parathënie e qëndrimeve finale që do të mbajë NATO për çështjet më të rëndësishme që shqetësojnë aleancën.

    Dita e parë e punimeve të Asamblesë Parlamentare është fokusuar në çështje që kanë të bëjnë me krizën e refugjatëve, konfliktet në Afrikën e Veriut, sigurinë dhe terrorizmin. Ajo që ra në sy ditën e parë të asamblesë ishte përqendrimi në atë që tashmë njihet si “Çështja Ruse”. Konflikti në Ukrainë, ndikim i Rusisë në Siri, por edhe avancimi ekonomik dhe gjeo-strategjik i Moskës në Ballkan është komentuar gjatë nga pjesa më e madhe e parlamentarëve të vendeve të NATO-s që morën pjesë në samit. “Çështja Ruse” në Tiranë është trajtuar në mënyrë direkte dhe pa shumë doreza diplomatike. Dje u fol hapur për kërcënim të Aleancës nga Rusia dhe marrjen e masave për uljen e ndikimit rus në rajon.

    Presidenti i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, kongresmeni amerikan, Michael Turner ishte i drejtpërdrejtë se aleanca duhet të trajtojë me seriozitet qëndrimet e Rusisë dhe se kërcënimeve të saj duhet t’u përgjigjemi. “Rusia e sheh NATO-n si kundërshtare. Duhet parë se si NATO do të merret me këtë kërcënim, të njohë gamën dhe natyrën e këtij kërcënimi dhe të denoncojë deklaratat e Rusisë edhe për përdorimin ndoshta të armëve bërthamore. NATO duhet të rishfaqë veten e të sigurojë aleatët e saj në Lindje”,- tha Kongresmeni Turner. Ai foli dhe për një plan masash që SHBA-të kanë propozuar për sigurimin nga rreziqet e jashtme, duke nënkuptuar në këtë rast Rusinë. “SHBA-të kanë propozuar kohët e fundit katërfishimin e fondeve për praninë e NATO-s në Europë. Edhe pse SHBA-të po bëjnë më shumë, partnerët evropianë, gjithashtu, duhet të bëjnë më shumë, si një përgjigje në rritje, pasi bëhet fjalë për stabilitetin e Europës”,- tha Turner.

    Nga ana tjetër raportuesi i Francës, Jean Marie Bocekl kërkoi marrjen e masave konkrete për atë që ai e quajti kërcënim rus. Ai tha se, Aleanca duhet të rishikojë planet e armatimeve duke vënë në dukje se vetë Rusia ka rritur ndjeshëm shpenzimet për mbrojtjen.

    Ministri Ditmir Bushati bëri të qartë qëndrimin e Tiranës zyrtare. Në fjalimin e tij para anëtarëve të Asamblesë së NATO-s, ai tha se, rajoni duhet të eliminojë ndikimin e faktorëve të tretë. Dhe për Shqipërinë, pas BE dhe NATO-s, faktori i tretë është Rusia. “Duhet një bashkëpunim i strukturuar mes BE-së dhe NATO-s në rajon duke qenë se këta janë dy aktorët kryesorë, të cilët shtrijnë rrezen e veprimit dhe influencës në Ballkanin Perëndimor. Fola dhe për nevojën e një politike konstante për të reduktuar praninë influencës së aktorëve të tretë që kanë ndikim, gjithashtu, në mjedisin e sigurisë, të cilët jo domosdoshmërisht ndajnë të njëjtat objektiva e vlera me familjen euroatlantike”,- tha kryediplomati shqiptar Ditmir Bushati, duke nënkuptuar Rusinë.

    Qëndrimet e forta të NATO-s kundër Rusisë në Tiranë nuk kanë qenë të rastësishme. Gjatë 48 orëve të fundit mes Moskës dhe Uashingtonit ka pasur një tensionim të deklaratave për çështjen e sistemeve raketore. Një ditë para se të niste takimi i NATO-s në Tiranë, Presidenti rus Vladimir Putin ndodhej për vizitë zyrtare në Greqi. Një vizitë që duket se nuk ka qenë e rastësishme. Pas një viti mungesë në vendet e BE-së, Putin zgjodhi të vizitojë Greqinë në kohën, kur flitet më shumë për ndikimin rus në Ballkan dhe Europën -Juglindore. Përveçse konfirmoi zgjerimin e ekonomisë ruse dhe tregtisë në Greqi, Presidenti Putin bëri dhe një kërcënim të hapur ndaj NATO-s dhe SHBA-ve. Ai tha se nuk ka zgjidhje tjetër veçse të kundërpërgjigjet ndaj Shteteve të Bashkuara lidhur me sistemin e mbrojtjes nga raketat në Europë. Ndërsa shtoi se, Polonia dhe Rumania duhet të marrin parasysh pasojat e lejimit të raketave amerikane në territorin e tyre. Kërcënim i hapur rus. Nuk duhet marrë me shumë indiferencë kjo deklaratë. Rusia është një superfuqi tjetër, e cila luan për interesat e saj. Është një “NATO 2”.

    “Nëse deri dje në këto zona të Polonisë njerëzit nuk e dinin çfarë do të thotë të jetosh në shënjestër të pushkës, sot jemi përballë faktit që na detyron të marrim masa për të garantuar sigurinë tonë”,- tha zoti Putin, pas takimit me kryeministrin grek Alexis Tsipras.

    Rusia është e njohur për ndikimin e saj në rajon. Vende si Serbia, Greqia, Maqedonia dhe Mali i Zi kanë pasur gjithmonë mbështetjen e Moskës në investime ekonomike, por edhe ushtarake. Në Serbi, pak ditë pas fitores së zgjedhjeve Kryeministri Aleksandër Vuçic vizitën e parë e zhvilloi në Moskë. Mediat në Beograd aluduan se edhe lista e ministrave të rinj të kabinetit serb është miratuar nga Putin. Në Maqedoni, ka një linjë të qartë politike në mbështetje të Rusisë që shihet si variant aleance në rast se vendi nuk pranohet në BE dhe NATO për shkak të Greqisë. E njëjta linjë ekziston edhe në Mal të Zi, ku marrja e ftesës për në NATO u shoqërua me protesta të disa subjekteve politike dhe kërcënime të Rusisë ndaj BE-së dhe Aleancës së Atlantikut Verior. Shpesh herë këto vende të Rajonit afrimin me Rusinë e kanë përdorur si presion ndaj BE për të shpejtuar procesin e integrimit ose për thithur qindra milionë euro nga Brukseli.

    Ndaj dhe ashpërsimi i toneve të NATO-s ndaj Moskës erdhi një ditë më pas në mënyrë kërcënuese në Shqipëri, duke qenë se praktikisht ndikimi i Moskës është dukshëm në gjithë rajonin. Ndërsa në kryeqytetin tonë flisnin diplomatët dhe politikanët, në Poloni, po dje, situatën e kanë marrë në dorë ushtarakët. Komandanti ushtarak i NATO-s, gjeneral-major Hans van Griensven tha dje në Varshavë se: “Rusia po destabilizon rajonin e Europës Lindore”. Sipas tij, situata mund të përshkallëzohet dhe më tej në këtë rajon dhe kërkoi marrjen e masave nga Aleanca e Atlantikut Verior.

    Asambleja Parlamentare e NATO-s do të vazhdojë punimet edhe gjatë dy ditëve në vijim dhe qëndrimet e aleancës ndaj Moskës mund të jenë edhe më të ashpra. Tirana është kthyer edhe një herë si pikëtakimi e përplasjes mes Perëndimit dhe Rusisë. Vetëm se këtë herë pozicionimi është i qartë, si pjesë e NATO-s dhe si vend aspirant për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Dikur ishte pjesë e Traktatit të Varshavës përkrah Bashkimit Sovjetik.

    Shqetësimi i NATO-s është real për ndikimin rus në Ballkan. Por si do të reagojë BE në raport me këto vende, mbetet të shikohet në të ardhmen, pasi BE pa një NATO të fortë është përherë kafshatë e mëngjesit për Rusinë.

    Koha Jone

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,402
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Kryeministri Edi Rama në Asamblenë e NATO-s: Britani ! Mos ik nga BE !

    Emri:  rama-17.jpg

Shikime: 285

Madhësia:  18.2 KB

    Nga Edi Rama*

    Ju uroj mirëseardhjen në Tiranë dhe shpresoj që në këto pak ditë dhe në pak momentet që keni pasur jashtë ndriçimit artificial të sallës, keni mundur të kuptoni që ky është një vend ku ia vlen të rikthehesh.

    Që kur skizma e madhe e ndau Europën në Lindje dhe Perëndim, rreth 1000 vjet më parë dhe deri në vitin 2009, kur u bë anëtare në NATO, Shqipëria dhe shqiptarët jetuan, ose më mirë të themi, mbijetuan në një kufi shumë serioz të botës. Për disa shekuj, kufiri që kalonte këtu ishte bizantin, shumë shekuj të tjerë, ai ishte otoman dhe së fundmi, komunist. Përpjekjet për mbijetesë në këtë kufi që ndau botën e kanë determinuar thellë të gjithë profilin politik social, kulturor e ekonomik të Shqipërisë dhe shqiptarëve. Te ky kufi mijëvjeçar gjenden shumë përgjigje për të shkuarën dhe të sotmen tonë.

    Anëtarësimi në NATO, që ishte faktikisht edhe një lloj largimi i kufirit nga ne, ka qenë një big-bang historik, i cili ka përcaktuar përfundimisht një të ardhme të re për popullin shqiptar, duke hapur një mundësi të jashtëzakonshme për të ndërtuar prosperitetin në kushte krejtësisht të ndryshme dhe qenësisht të favorshme.

    Pasi kemi mbushur vitin e shtatë të anëtarësisë tonë në Aleancë, ne sot kemi nderin të presim në Tiranë, Asamblenë Parlamentare të NATO-s, këtë forum shumë të rëndësishëm euroatlantik. Me këtë rast, edhe në emër të qeverisë shqiptare, uroj që kjo Asamble këtu në Tiranë të jetë një sukses.

    Dua të falenderoj në mënyrë të posaçme, kryetarin e delegacionit shqiptar në Asamble, Pandeli Majkon, i cili, me ardhjen tuaj këtu, ka realizuar një ëndërr, që jam dëshmitar, është shumë e vjetër. Tani mbetet të realizojë edhe një ëndërr tjetër, një bazë të NATO-s në Shqipëri.

    Sesioni i Asamblesë Parlamentare të NATO-s mbahet në prag të Samitit të Varshavës, i cili pritet ta orientojë Aleancën tonë në një moment të komplikuar historik, kur mjedisi i sigurisë euroatlantike po përballet me ndryshime tektonike në Lindje, në Jug dhe në Veri. Ky mjedis sigurie sfidues ka natyrisht ndikimet e veta edhe në Europën Juglindore. Me gjithë rëndësinë e padiskutueshme që ka rajoni ynë për Bashkimin Europian dhe për NATO-n, sot ai mbetet një hapësirë ku as Bashkimi Europian dhe as NATO nuk janë shtrirë ende plotësisht, duke e lënë kështu të paplotësuar, nevojën për një Europë plotësisht të kompletuar dhe tërësisht të lirë.

    Ekzistenca e NATO-s në vitet e ndryshimeve epokale të fundit të viteve ’80-të të shekullit të kaluar dhe zgjerimi i saj, pas rënies së komunizmit, ka qenë një faktor bazë për ruajtjen e paqes në Europë dhe shtrirjes së hapësirave të lirisë në lindje të kontinentit, duke e mbushur shpejt, vakumin e krijuar nga shpërbërja e Bashkimit Sovjetik. Por kjo gjë nuk ndodhi me të njëjtën shpejtësi dhe të njëjtën vendosmëri në Ballkan, ku NATO nuk e dominoi menjëherë vakumin, e krijuar pas ndryshimeve tektonike që pësoi gadishulli nga shpërbërja e Jugosllavisë. Problemet e krijuara nga kjo vonesë janë të njohura, ndërkohë që procesi i shtrirjes së NATO-s në Ballkan, ende i papërfunduar.

    Prandaj, nënshkrimi i Protokollit të Anëtarësimit me Malin e Zi, vetëm para pak ditësh, është një hap i rëndësishëm strategjik i Aleancës, në drejtim të jetësimit të politikës të dyerve të hapura. Jam krenar që Shqipëria e ka mbështetur fuqimisht, qysh në krye të herës, edhe kur kishte shumë skepticizëm rreth temës së Malit të Zi, hapjen drejt Malit të Zi dhe integrimin e Malit të Zi. Sepse, përveç të tjerash, anëtarësimi i Malit të Zi në NATO e shndërron detin Adriatik në një det të brendshëm të Aleancës, duke projektuar kështu, më shumë stabilitet demokratik në hapësirën e Europës Adriatike.

    Aq sa ne kemi mbështetur anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, aq kemi shpresuar dhe shpresojmë, kemi punuar dhe do të punojmë që edhe Maqedonia të ankorohet në kursin euroatlantik. Eliminimi i trashëgimisë jugosllave në mendësi dhe në praktikën shtetërore mbetet një parakusht “sine qua non” për të ardhmen e atij vendi, për të cilin Shqipëria është e interesuar që të jetë sa më demokratik, sa më i begatë e padyshim, sa më i konsoliduar.

    Ne besojmë në potencialin e Maqedonisë dhe e çmojmë investimin konstant të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian për sigurinë demokratike të saj. Maqedonia ka shansin që të ndërtojë të ardhmen e saj, jo mbi formulat arkaike të aritmetikave etnike, fetare apo kulturore, por mbi bazën e vlerave të mëdha të lirisë e të progresit, si kusht për bashkëjetesën e qytetarëve të lirë. Një shtet dhe një shoqëri e tillë, pa hierarki të imponuar etnike dhe kulturore, i integruar në NATO dhe Bashkimin Europian, do të jetë pa asnjë dyshim një faktor dhe një model shumë i rëndësishëm për një Ballkan në paqe dhe prosperitet. Ngrirja e proceseve të paqëtimit të brendshëm dhe të integrimit euroatlantik në Maqedoni, gjatë viteve të fundit, vetëm e shton nevojën për mbështetjen e fuqishme nga ana e NATO-s dhe e Bashkimit Europian për Maqedoninë.

    Nëse Bosnje-Hercegovina dhe Maqedonia duhet që heterogjenitetin etnik, kulturor apo fetar të tyre, ta shndërrojnë në motorin e integrimit euroatlantik, Kosova duhet të shndërrojë homogjenitetin e saj në një faktor integrimi euroatlantik. Këtë e them sepse, për fat të keq, ende ka aktorë të veçantë të skenës europiane që e konsiderojnë homogjenitetin e Kosovës si problem më vete. Këto qasje bëjnë që shteti më i ri i Europës, ende të përpiqet që thjesht t’i njihet nga disa vende europiane, e drejta për të ekzistuar, apo për t’u integruar, duke u njohur dhe duke u pranuar. Ndërkohë që është pikëpamja jonë, shumë e qëndrueshme, se koha që jetojmë na vë të gjithëve përballë sfidash të reja në përmasë dhe në rrezik, përballë të cilave, shumë prej mekanizmave tradicionalë, që kanë imponuar këtë marrëdhënie krejtësisht kushtëzuese për Kosovën, duhen lënë pas, në emër të stabilitetit dhe të sigurisë të gjithsecilit dhe të gjithëve së bashku.

    Ne besojmë fort se integrimi i Kosovës në familjen euroatlantike është një domosdoshmëri, jo thjesht për Kosovën, as vetëm për Ballkanin, por për të gjithë familjen euroatlantike. Mbetet i padiskutueshëm fakti që përgjegjësitë e integrimit të Kosovës nuk mund të kërkohen vetëm jashtë saj. Udhëheqja politike, institucionet dhe mbarë shoqëria e Kosovës, padyshim, do të mbajnë barrën kryesore në këtë proces jetik si për shtetin më të ri në Europë, ashtu dhe për krejt rajonin. Por institucionalizimi i marrëdhënieve NATO-Kosovë dhe më pas, ankorimi i Kosovës në familjen e përbashkët euroatlantike, duhet parë si katalizator për të gjithë procesin integrues të rajonit.

    Integrimi në Aleancë i vendeve të rajonit që aspirojnë fort anëtarësimin, siç është Kosova, do të jetë një faktor reflektimi dhe inkurajimi edhe për vende që ende janë të dyzuara në raportet e tyre me NATO-n. Përfshirja e plotë e Ballkanit në NATO do të jetë padyshim një investim strategjik, kapital, përmes të cilit, arkitektura e sigurisë europiane dhe euroatlantike në jug dhe juglindje të kontinentit do të merrnin një trajtë shumë të më plotë dhe shumë më të sigurtë. Kjo do të ishte në një kohë, përgjigja më e qartë si për ambiciet gjeopolitike të aktorëve të tjerë dhe të rajonit, ashtu edhe përballë valëve të rreziqeve dhe kërcënimeve që vijnë pa ndërprerje nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut.

    Të nderuar pjesëmarrës!

    Samiti i Varshavës, që zhvillohet në vendin ku para 61 vjetësh u krijua Traktati i Varshavës, do të mbetet historik, jo vetëm për shkak të simbolikës që vetë kryeqyteti i Polonisë mban mbi vete, por edhe për domethënien e problemeve që kërkojnë trajtim dhe zgjidhje prej këtij Samiti. Nga njëra anë, Rusia po aplikon një doktrinë përherë e më agresive, me një dispozitiv ushtarak në rritje, që mbetet një shqetësim konstant. Nga ana tjetër, valët e terrorizmit dhe të ekstremizmit të dhunshëm, si dhe kriza e refugjatëve që e ka origjinën në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën e Veriut, kanë një ndikim të drejtpërdrejtë për arkitekturën e sigurisë europiane.

    Në këto kushte, ne duhet të përforcojmë, por dhe të zgjerojmë gamën e kapaciteteve tona, për të përballuar me sukses rreziqe që përherë e më shumë po marrin trajtë dhe një natyrë globale dhe që përherë e më shumë sfidojnë mekanizmat tradicionale të përgjigjeve ndaj rreziqeve dhe kërcënimeve. Nevoja për një spektër shumë të gjerë kapacitetesh krijon hapësira të mëdha, që të gjithë vendet anëtare në NATO të mund të japin një kontribut thelbësor, pavarësisht madhësisë së tyre.

    Duke qenë plotësisht të ndërgjegjshëm për mundësitë modeste të Shqipërisë, për të ofruar kapacitete ushtarake konvencionale, ne jemi po ashtu të vetëdijshëm në mundësinë për të dhënë kontribute të spikatura në luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm, jo vetëm duke u rreshtuar krah për krah me aleatët dhe partnerët tanë strategjikë në çdo front, por dhe duke qenë pjesë aktive e një fronti që shkon përtej mjeteve konvencionale, në këtë betejë globale.

    Në këtë kufi, ku prej 1000 vjetësh deri në ditën kur u anëtarësuan në NATO, shqiptarët kanë qenë vazhdimisht nën presionin e të mbijetuarit, kanë arritur sidoqoftë, përgjatë shekujve të ndërtojnë një bashkësi e më pas një shtet, të bazuar në qytetarë me besime të ndryshme, por në harmoni të plotë fetare, apo, siç do të shprehej Papa Françesku gjatë vizitës së tij në Shqipëri në vitin 2014, në një vëllazëri të plotë fetare, si rrallë tjetërkund.

    Në fund të Luftës së Dytë Botërore, Shqipëria numëronte thuajse dhjetëfishin e numrit të hebrenjve që kishte pasur në fillim të Luftës së Dytë Botërore dhe mbetet e do të mbete gjithmonë, një vend me historinë krenare të mosdorëzimit të asnjë hebreu në duart e nazistëve. E ndërkohë, me rrëfime të jashtëzakonshme të marrjes në mbrojtje të hebrenjve prej familjesh të krishtera, por edhe në shumicën e herës prej familjesh myslimane.

    Një popull që së fundmi i dha trashëgimisë europiane, 38 martirë të lirisë dhe të fesë, të cilët u bënë të tillë si përfaqësues të klerit katolik në ferrin e torturave të një regjimi brutal komunist që ndryshe nga të gjithë regjimet komuniste të vendeve të perandorisë sovjetike guxoi të shkonte deri në shpalljen e Zotit si të paligjshëm.

    Në shtator të këtij viti, shqiptarët dhe Shqipëria do të identifikohen edhe me shenjtore më të re të krishterimit, Nënë Terezën, duke u ndjerë jo vetëm në të drejtën, por dhe në detyrën për të kultivuar, përsosur e ndarë me të tjerët, gjithë këtë softëare të çmuar të trashëgimisë tonë, që mund të shërbejë si një antidot i dobishëm kundër çdo lloj ekstremizmi.

    Ne jemi angazhuar që në Tiranë të ngremë Qendrën Rajonale Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm. Ndërsa në Varshavë, Shqipëria do të vijë si një vend që ka bërë përpjekje serioze për zbatimin e angazhimeve të pranuara në samitin e Ëells-it, si në drejtimin të modernizimit të kapaciteteve të mbrojtjes, ashtu dhe në drejtim të përmirësimit të buxhetit të mbrojtjes. Në buxhetin e këtij viti, ne arritën të ndryshojmë trendin rënës të viteve të fundit dhe të shënojmë një rritje domethënëse në shpenzimet e mbrojtjes. Po ashtu, pjesëmarrja dhe aktivizimi ynë, me resurse dhe kapacitete ushtarake në kuadër të NATO-s, ka njohur një intensifikim të dukshëm, sasior dhe cilësor.

    Në të njëjtën kohë, ne po kombinojmë përpjekjet e mësipërme me vijimin e reformave shtetkonsoliduese, të cilat kanë lidhje të drejtpërdrejtë me sigurinë demokratike. Energjitë tona për momentin janë të orientuara të gjitha drejt përfundimit të Reformës në Drejtësi. Miratimi e më pas zbatimi i kësaj reforme thelbësore në procesin e integrimit, që për ne është një proces i pandërprerë modernizimi i shtetit dhe institucioneve, do të përbëjë një moment shumë të rëndësishëm për të hapur një kapitull të ri të konsolidimit demokratik, që përkon me një hap të ri në procesin e integrimit europian, çeljen e negociatave për anëtarësim.

    E fundit, por jo për nga rëndësia.

    NATO dhe turizmi janë dy gjëra që nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën, por besoj se kjo nuk do të thotë që njerëzit që punojnë për NATO-n janë të pa interesuar për turizmin. Prandaj shpresoj që aq pak sa keni parë në Tiranë, ju ka nxitur kuriozitetin për t’u rikthyer. Ju siguroj se, nëse bukuria e vendit tonë, klima e jashtëzakonshme e tij dhe mikpritja që në këto ditë ju kanë bërë kaq shumë përshtypje, sipas gjithçkaje kam mundur të dëgjoj drejtpërdrejtë ose indirekt, atëherë kthehuni sa më parë në Shqipëri si turistë, sepse nuk keni parë asgjë akoma.


    Pyetje nga salla për kryeministrin Rama

    Përfaqësuesja e delegacionit francez:

    Së pari, më lejoni t’ju falenderoj për mikpritjen e jashtëzakonshme që na keni ofruar. E vlerësojmë shumë gjithçka që keni bërë në këtë kuadër. Po ashtu më lejoni të falenderoj kolegët, miqtë tanë të delegacionit shqiptar në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, që jo vetëm kontribuojnë shumë në zhvillimet që bëjmë ne në kuadër të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, por gjatë këtyre ditëve të fundit kanë bërë vërtet një punë të jashtëzakonshme. Po ashtu më lejoni që t’ju falenderoj për përpjekjet në fushën e mbrojtjes dhe kontributin shumë të vyer që i jepni NATO-s. Dje patëm një prezantim të shkëlqyer që u dha nga ministrja e Mbrojtjes mbi këtë temë.

    Pyetja ime ka të bëjë më specifikisht me BE-në. E përmendet pak më parapara në fjalën tuaj, e thatë që sot ju duhet të përshpejtoni procesin për t’u bërë anëtar i BE-së. Jam shumë e ndjeshme për këtë gjë, sepse Franca dhe vendet e tjera të përfaqësuara në Asamblenë Parlamentare, të njëjtin pozicion kemi, sepse ne kemi nevojë për ju. Ne duam të forcojmë hapësirën e lirisë, të vlerave dhe të interesave të përbashkëta. E thatë dhe ju vetë që prej vitit 2014, rruga ka qenë e gjatë dhe e vështirë.

    Pyetja imë për ju është: Si mund t’ju ndihmojmë në mënyrë konkrete, në mënyrë që të keni mundësi të përshpejtoni procesin e reformave, të cilat do të konsolidojnë, siç e thatë dhe ju me të drejtë, shtetin e së drejtës dhe po ashtu, situatën ekonomike të vendit. Jemi të gatshëm t’ju ndihmojmë, jemi të angazhuar t’ju vijmë në ndihmë, pra, është pyetje për ju, por dhe një mesazh i qartë që doja t’jua bëja personalisht.

    Kryeministri Edi Rama: Ju folët për mikpritjen e mrekullueshme, e vlerësoni shumë dhe për mua është kënaqësi ta dëgjoj këtë gjë. Menjëherë pas këtij takimi më duhet që të shkoj në Paris, në fakt. Jam ftuar nga Presidenti juaj, Hollande, i cili sot pasdite do të nderojë Ismail Kadare, një shkrimtar të madh shqiptar, duke i dhënë atij çmimin e Kalorësit të Nderit.

    Kam qenë gjithmonë i bindur se Shqipëria dhe Franca mund të bëjnë shumë bashkë. Kemi mundësinë që të mësojmë shumë prej jush dhe dua t’ju siguroj se ju jeni me fat që keni miq si shqiptarët. Ndërkohë, nga ana tjetër dua po ashtu t’ju falenderoj për njohjen e punës që është bërë nga ministria e Mbrojtjes, nga njësitë ushtarake të mbrojtjes në Shqipëri. Jam shumë krenar që Ministria e Mbrojtjes në Shqipëri po bëhet më e fortë dhe jam krenar po ashtu që ministria e Mbrojtjes është grua. Jam i bindur që sa më shumë përgjegjësi iu japim grave, sa më shumë mundësi u japim atyre në mënyrë që të mund të shprehin kompetencat e tyre, sa më shumë gra të kemi në shoqërinë civile, aq më shumë përpara do të bëjmë në këtë botë të vështirë. Kjo është e vërtetë për vlerat tradicionale, por qëndron po ashtu, edhe në një moment të tillë kaq të vështirë, ku përballemi me ekstremizmin, i cili nuk vjen vetëm thjesht nga jashtë kufijve tanë, e kam fjalën për kufijtë e familjes euroatlantike, por edhe vetë përbrenda kësaj sipërfaqeje dhe e kam fjalën për ksenofobinë, racizmin, shprehjet e barbarizmit, të cilat synojnë të krijojnë ndarje e të marrin më shumë fuqi. Mendoj se, nëse ke besim tek gratë e t’i japësh atyre më shumë përgjegjësi, më mirë do bëhet.

    Së fundmi më lejoni t’ju them që ne po kalojmë një rrugëtim të vështirë, një proces të vështirë, por shumë të rëndësishëm, procesi i integrimit europian. Një proces unik në natyrën e vet dhe po ashtu, i domosdoshëm në mënyrë që të modernizojmë institucionet dhe shtetin tonë. Në fund të ditës, çdo gjë varet nga institucionet, të cilat duhet të vendosin për cilësinë e jetës për shoqërinë dhe për qytetarët. Gjithmonë kemi gjetur tek Franca, një aleat në këtë proces. Shpresojmë që do të kemi mundësi të vijojmë më tej, në këtë mënyrë. Sipas mendimit tonë, të qenit pjesë e familjes europiane, të qenit pjesë e komunitetit europian nuk ka të bëjë thjeshtë me të bërit të lumtur Brukselin apo ndonjë vend tjetër, por do të thotë që të përmbushësh një detyrim që kemi për fëmijët tanë dhe për fëmijët e fëmijëve tanë.

    Përfaqësuesi i delegacionit të Mbretërisë së Bashkuar: Zoti Kryeministër, është shumë mirë që ju shohim këtu. E mbaj mend që keni ardhur në Londër, nëse nuk e kam gabim, 10-15 vite më përpara, ndërkohë që ishit kryetar i Bashkisë së Tiranës dhe kemi pasur një diskutim goxha të dobishëm në atë kohë. Kështu që është kënaqësi që ju shoh sërish.

    Kam dy komente. Së pari, e di që Shqipëria po ofron ambiente shumë të rëndësishme për trajnimin e personelit dhe bashkëpunimi ndërmjet vendeve tona përmes NATO-s është rritur dhe faleminderit shumë për këtë.

    Së dyti, siç e dini, ka pasur një artikull goxha të gjerë dhe të lexuar në Britani në kohët e fundit, ka pasur debate e interesa përsa i përket pozicionimit të Shqipërisë në raport me BE-në. Sigurisht që, ka interes në Shqipëri përsa i përket pozicionimit të Mbretërisë së Bashkuar për integrimin e Shqipërisë në BE. Do ju isha mirënjohës, nëse do na thoshit diçka më tepër rreth perspektivës së marrëdhënies ndërmjet Shqipërisë, BE-së dhe çështjes më të gjerë, atë të zgjerimit të BE.

    Kryeministri Rama: Faleminderit! Më duhet të them se mbaj mend delegacionet që vinin të më takonin kur isha kryetar bashkie. 10 vite më parë, në fakt është para shumë vitesh dhe kush do thoshte atëherë që pas 10 vitesh unë do isha Kryeministër e ndërkohë ju do ishit gati për t’u larguar nga Europa. Është botë goxha interesante dhe unë për vete nuk e kam imagjinuar asnjëherë, që një ditë do më duhej të ndërhyja në një debat në Mbretërinë e Bashkuar rreth të qëndruarit ose jo në BE, të shkruaja dhe t’ju thosha juve “ju lutem mos u largoni”.

    Por pjesa më mahnitëse e gjithë kësaj ishte kur ne mësuam se një ndër mendjet më të ndritura, më inteligjente, të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, Michael Gove, Sekretari i Drejtësisë, është një ndër kampionët e fushatës së largimit dhe u thoshte njerëzve se ka një mënyrë tjetër, e cila mund të jetë shumë herë më tepër interesante; largohuni nga BE dhe bëhuni pjesë i një klubi të ri, pa asnjë lloj detyrimi fare, së bashku me Shqipërinë, Kosovën, Serbinë, Bosnjen e nuk e di se kë tjetër. Duke ditur që zotëria e kishte seriozisht, thashë, a nuk është pak e çuditshme kjo!

    Ndoshta jemi ende shumë naivë, që mendojmë se BE është cka mendojmë ne që është dhe ndoshta, ju e keni humbur tërësisht kapacitetin për të qënë naivë, por me këtë situatë gjërash dua t’ju them që nuk preferoj të jem në vendin tuaj, preferoj të jem në vendin ku jam, në vendin tim, kështu që ne preferojmë të vazhdojmë më tej e të bëhemi anëtarë të BE-së.

    Përsa i përket bashkëpunimit, ai është i shkëlqyer dhe ne jemi shumë mirënjohës. I jemi shumë mirënjohës qeverisë britanike dhe nuk e kam fjalën për qeverinë aktuale, por qeverinë e mëparshme e kështu me radhë, sepse qeveritë britanike kanë qenë gjithmonë shumë të gatshme për të na ndihmuar. E të mos harrojmë që ishte falë Kryeministrit britanik, Tony Blair, që Kosova sot është shtet, çka as njerëzit më optimistë në botë nuk do ta kishin ëndërruar që Kosova do të ishte në këtë pozicion që është aktualisht. Po ashtu, Kosova është një vend ku emrat më të zakontë të fëmijëve janë Tony dhe Bill. Nga ana tjetër jemi shumë mirënjohës për bashkëpunimin në nivelin jo vetëm ushtarak, por dhe në nivelin e sigurisë. Po ashtu jemi mirënjohës për ndihmë që na keni dhënë në këtë rrugëtim për Reformën në Drejtësi.

    Edhe një herë, me aq sa mund t’ju vij në ndihmë, ju lutem të mos largoheni nga BE.

    Koha Jone

    *Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Asamblenë Parlamentare të NATO-s në Tiranë

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,402
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Presidenti i Asamblesë së NATO-s, apel nga Tirana: Paqe, në vend të luftës

    Emri:  Michael-Turner-1.jpg

Shikime: 454

Madhësia:  30.2 KB

    Presidenti i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Michael Turner, në fjalën e mbajtur në hapje të seancës plenare të hënën tha se Shqipëria nga momenti i anëtarësimit në Aleancë ka lënë shenjën e saj dhe në shumë aspekte i ka kapërcyer mundësitë për të kontribuar në mbrojtjen e përbashkët.

    “Takim i parë i AP-së në Tiranë shënon një gur të rëndësishëm, si për ne ashtu dhe për Shqipërinë, dhe është një mundësi për të festuar transformimin shumë të madh që i ka bërë të mundur Shqipërisë anëtarësimi në Aleancë, e cila që nga ajo kohë ka lënë shenjën e saj dhe në shumë aspekte i ka kapërcyer mundësitë për të kontribuar në mbrojtjen e përbashkët”, deklaroi Presidenti Turner në fjalën e mbajtur në ditën e tretë të punimeve të sesionit të pranverës të AP-së, që po mbahet për herë të parë në Shqipëri.

    Ai theksoi rëndësinë e këtij takimi për të kuptuar rolin e NATO-s në këtë pjesë të Europës.

    “Në Ballkanin Perëndimor ne ia kemi dalë t’i japim fund dhunës dhe të imagjinojmë e të ofrojmë një tjetër të ardhme për rajonin. Në vend të luftës dhe ndarjes ne kemi ofruar paqe dhe pajtim”, tha Presidenti i AP-së.

    Nga fundi i vitit besojmë se nga ky rajon do të kemi një tjetër anëtar në NATO, Malin e Zi, i cili ndan vizionin e vet dhe është përgatitur për ta mbrojtur këtë rol në mbështetje të paqes dhe sigurisë.

    Turner theksoi se Asambleja e NATO-s ka qënë një avokat i fortë për futjen e Malit te Zi ne Aleance, ndërsa Shqipëria duhet të falenderohet për rolin e saj mbështetës.

    “Mezi presim që Malin e Zi ta kemi mes nesh. Zgjerimi i NATO-s sjell shumë përfitime, si për anëtarët e rinj ashtu dhe për ata të vjetër, ky proces zgjeron zonën e paqes dhe na bën më të fortë në trajtimin dhe përballimin e sfidave të sigurisë. Ky zgjerim nuk kërcënon askënd. NATO është një aleancë mbrojtje dhe vendet e saj janë anëtarë të përgjegjshëm të komunitetit ndërkombëtar. Zgjerimi i NATO-s na kujton ne si komunitet çfarë parimesh dhe vlerash kemi, theksoi Presidenti i AP-së.

    Me tej, ai nënvizoi rëndësinë e pikëpamjeve të përbashkët ndaj kërcënimeve dhe gatishmërisë politike për të vepruar bashkarisht.

    Sa i takon marrëdhënies së NATO-s me Rusinë, Turner megjithëse nënvizoi rëndësinë e dialogut me të, në shmangien e keqkuptimeve, po ashtu tha se në çdo rast ai (dialogu) nuk është strategji ndaj agresionit. Për këtë qëllim, Presidenti i AP-së e vuri theksin tek rritja e pranisë së Aleancës në Lindje.

    Zyrtari i lartë i Asamblesë i kushtoi mjaft rëndësi shtimit të buxheteve nga vendet anëtare, në përballimin e sfidave të sigurisë globale.

    Sfidat e sotme nuk do zhduken për pak kohë, theksoi Turner, por ne na duhet të bëjmë më shumë sa i takon rritjes së buxheteve, duke sheshuar mungesën e balancave në këtë drejtim mes shteteve anëtare të Aleancës.

    Koha Jone

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,402
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Asambleja e NATO-s, Meta: Shqipëria anëtare e aktive për sigurinë e përbashkët

    Emri:  meta-8-655x356.jpg

Shikime: 282

Madhësia:  18.7 KB

    Shqipëria do btë vazhdojë të jenë një anëtarë aktive e NATO-s, për sigurinë e përbashkët. Kështu deklaroi Meta në ditën e tretë të Asamblesë së NATO-s.

    “Asambleja Parlamentare e NATO-s ka mbëshetur Shqipërinë në anëtarësimin e saj që u bë sëbashku me Kroacinë në 2009.Shqipëria do vazhdojë të mbetet anëtare aktive për tu përballur me ato sfida shumëdimensinale të sigurisë që kemi, të konsolidojmë , të jemi më të fortë për sigurinë e përbashkët”.

    Koha Jone

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,402
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Për herë të parë në Shqipëri – Asambleja Parlamentare e NATO-s

    Emri:  majkos.jpg

Shikime: 306

Madhësia:  34.4 KB

    Pas anëtarësimit të Shqipërisë në Aleancën Atlantike para 7 vitesh mblidhet për herë të parë në Tiranë Asambleja Parlamentare e NATO-s, ku marrin pjesë 260 delegatë nga vendet anëtare dhe partnere të NATO-s.

    Në Tiranë po zhvillon punimet (28.05 – 30.05) Asambleja Parlamentare e NATO-s , sesioni i pranverës. Burime zyrtare nga Zyra e shtypit të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Bruksel. pohojnë për DW se agjenda e këtij sesioni është përqendruar në rruget dhe menyrat sesi Aleanca Euro-Atlantike do të përballojë sfida të tilla si Rusia, kërcënimet terroriste, konflikti në vijim në Irak dhe Siri, emigracioni dhe perhapja e raketave dhe e armeve te shkatërrimit në masë.

    Presidenti i Asamblesë Parlamentare të NATOS, kongresmeni Amerikan Michael R. Turner, në konferencën e përbashkët për shtyp me kryetarin e delegacionit të Shqipërisë në NATO, Pandeli Majko, vuri ne dukje ndryshimin e mjedisit gjeo-politik ku vepron NATO për shkak të Rusisë. “Jemi në një mjedis të ndryshëm ngaqë Rusia e ka deklaruar NATO-n kundershtare. Prandaj NATO-s i duhet të rimbrohet” – theksoi ai. Në kete kontekst Turner vuri në dukje se qe te dyja rrugët: dialogu me Rusinë dhe masat parandaluese – duhet të ecin krah për krah.” Asnjë pjesë e dialogut nuk mund të zvogëlojë nevojën për mbrojtje kolektive dhe masa parandaluese, përfshirë edhe parandalimin bërthamor.” tha ai.

    Emri:  0,,19291018_404,00.jpg

Shikime: 277

Madhësia:  10.7 KB

    Nga Tirana Turner u bëri apel 28 vendeve anëtare të Aleancës të sigurojnë aleatë afër kufijve të Rusisë me Evropën Lindore dhe shtetet balltike, gjë që mund të realizohet “duke rritur praninë e NATO-s në rajon dhe siguruar që përforcimet mund të lëvizin me shpejtësi nëse është e nevojshme” tha ai. Turner e vlerësoi Shqipërine” një vend anëtar, nje aleat të sigurtë dhe të besueshëm të NATO-s. “Mbështetja dhe advokimi i Shqipërisë per zgjerimin e NATO-s me vendet e rajonit eshte shume e rëndësishme” tha ai.

    Dyert e NATOs mbeten të hapura- shembulli i Malit të Zi model për rajonin

    Kryetari delegacionit të Shqipërisë në NATO, deputeti socialist, Pandeli Majko, mirëpriti vendimin e NATO-s për të ftuar vendin fqinj, Malin e Zi për t’ u bërë vendi i 29-të, anëtar i Aleancës Euro-Atlantike.

    “Ky është absolutisht një lajm i mirë që do të forcojë stabilitetin në rajon dhe do të jetë një shembull për vendet e tjera si Maqedonia , Bosnjë- Herzegovina, pse jo edhe Kosova dhe Serbia, në një të ardhme jo të largët” theksoi ai.

    Presidenti i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Turner tha se “Zgjerimi i NATO-s me vende nga rajoni i Ballkanit ështe në rradhe të parë siguri dhe mbrojtje kolektive për Ballkanin.Mali i Zi mund të jetë një shembull për vende të tjera në rajon që aspirojnë anëtarësimin në NATO” vuti ne dukje Pandeli Majko. Ndersa Turner inkurajoi ne konferencen per shtyp qe “ çdo vend anëtar të NATO-s të përshpejtojë ratifikimin e anëtarësimit të Malit të Zi”.

    NATO – mirëpret angazhimin e Shqipërisë kundër kërcënimeve terroriste.

    President i Asamblesë Parlamentare te NATO-s, Michael Turner theksoi në Tiranë se ngjarjet në Evropë tregojnë që terrorizmi “është një kërcënim ndërkombëtar”. Ai e vlerësoi Shqipërinë “shumë mbështetëse në përballjen e Aleancës me sfidën e luftës kundër terrorizmit”.

    Në këtë kuadër, lidhur me ngritjen dhe funksionimin në Tiranë të Qëndrës Rajonale kundër Terrorizmit dhe fenomenit të luftëtarëve të huaj, e pyetur nga DW, Eva Svobodova, këshilltare e Kryetarit të Komitetit Ushtarak të NATO-s , gjeneralit Petr Pavel, deklaroi se: “NATO mirëpret përpjekjet nga aleatët për të luftuar kërcënimet terroriste. Luftëtarët e huaj janë një shqetësim serioz. Aleatët janë duke punuar për t’u përballur me këto kërcënime duke përfshirë rritjen e shkëmbimit të informacionit” .

    Në përfundim të punimeve të saj Asambleja Parlamentare e NATO-s pritet të dalë me një projektdeklaratë për agjendën e samit të NATO-s që do të mbahet në Varshavë, nga 7- 8 korrik 2016.

    Koha Jone

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,402
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    NATO: Rusia, kërcënim real

    NATO, më shumë se asnjëherë ka pranuar kërcënimin ekzistencial që vjen nga Rusia. Duke folur gjatë stërvitjeve të përbashkëta të NATO-s në Poloninë lindore, pjesë e së cilës është edhe Shqipëria, komandanti i lartë i Aleancës së Atlantikut të Veriut, gjeneral-major Hans van Griensven paralajmëroi për një kërcënim shumë real.

    Ai pohoi se Moska ka “destabilizuar rajonin” dhe paralajmëroi për mundësinë e një përshkallëzimi të tensioneve përgjatë kufirit lindor të Evropës. Këtë e ka pranuar edhe vetë kryeministrja e Polonisë, Beata Szyd?o, e cila në një intervistë për “The Indipendent” ka bërë me dije se vendi ndjen presionin që i vjen përtej kufijve, pikërisht nga Rusia, e cila, sipas saj, po shtyn disa pjesë të Europës Lindore në prag të luftës, raporton tch.

    Ndersa zv/shefi i shtabit të NATO-s deklaroi se Rusia është një kërcënim i ri, i cili do të ndikojë jo vetëm ushtarakisht, por ekonomikisht edhe diplomatikisht. Megjithatë, sipas analistëve, Rusia mund të jetë shumë herë më e gatshme për konflikt, por është NATO ajo që ka më shumë fuqi luftarake, më shumë para’ dhe më shumë forca.

    Sipas tyre, fuqia është në favor të NATO-s. Aktualisht, Aleanca e Atlantikut të Veriut po kryen një stërvitje me 36 000 forca që vijnë nga 30 Kombet Aleate dhe Partnere.

    Koha Jone

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    mesia4ever (09-06-2016)

  8. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,402
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Bushati: Shqipëria, anëtare e besueshme e NATO-s

    Emri:  1-210.jpg

Shikime: 276

Madhësia:  19.6 KB

    Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati në fjalën e mbajtur sot në hapje të Asamblesë Parlamentare të NATO-s në Tiranë, deklaroi se shtatë vitet e anëtarësimit tonë në Aleancë e kanë shndërruar Shqipërinë në një aktor të rëndësishëm rajonal që ka angazhimin e duhur per sfidat me të cilat përballet sot siguria europiane.

    “Anëtarësimi në Aleancë për Shqipërinë ishte rezultat i demokratizimit të vendit dhe mbi të gjitha shprehje e përkatësisë europiane të saj”, tha ministri.

    “Ne kemi dëshmuar, -theksoi Bushati, -se jemi anëtarë të besueshëm të NATO-s dhe ne vazhdojmë të mbështesim politikën e dyerve të hapura të organizatës”.

    “Sa i takon Kosovës, – përfundoi ai, – ne besojmë se një rrugë e qartë dhe e mirëpërcaktuar drejt proceseve integruese si në BE e NATO janë parakusht për të pasur një siguri të qëndrueshme e stabilitet demokratik për rajonin”.

    Angazhimi ynë përmes misioneve të NATO-s është dëshmi e seriozitetit dhe përgjegjshmërisë sonë. ‘Kjo frymë na nxit të vijojmë kontributin tonë duke rritur nivelin e pjesëmarrjes”, shtoi Bushati.

    Koha Jone

  9. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,402
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Kemi burra trima e te zgjuar qe na qeverisin, jo llafe!

    Shoku Rama per shembull, pasi u dha nje leksion te mire popullit amerikan ne lidhje me Donald Trump, pasi i dha nje leksion te mire popullit britanik qe te mos dalin nga BE e te mos tallen me Shqiperine e Rilindur, tani i ktheu syte nga Rusia e Putini. I ftoi te gjithe kokat e NATO ne Tirane, qe te mblidhen dhe ti ckermisin dhembet Rusise e Putinit, qe ky te trembet nga dhembet e Rames e te NATO e ta zere frika. Se hejbete, NATO ia ka bere 8-2 Putinit keto vitet e fundit. Putini bam e mori Krimene e Ukrainen, dhe NATO-ja bam e u terhoq ne Bullgari e Poloni. Putini bam ne Siri e NATO-ja bam u terhoq ne Shqiperi.

    Eshte aleance e forte shume NATO-ja, ia ka bere zap me ruse, e me kineze e me talibane. Te gjithe ia kane friken.

    Rrofsh o shoku Rama qe na e solle NATO ne Tirane!
    Te na rrosh edhe sa mali i Dajtit ti, se duke filluar qe sot, me kete qe bere, Shqiperine e ktheve ne fushebeteje mes NATO e Rusise, dhe shqiptaret i ktheve ne koka turku.

    Jemi mesuar ne ore, nuk na ben pershtypje, ne cdo sistem e ne cdo kohe, ne do te jemi koka e turkut qe pritet e para ama! Nuk durojme ne qe te na e kaloje njeri ne kete ane!

    Mos degjoni Sami Frasherin qe thosh Shqiperia duhet te jete si Zvicra, vend asnjeanes qe shikon punen e vete. Degjoni Rilindasin e vertete, shokun Edi Rama qe ka luftuar me penel ne dore gjithe jeten e tij! Dhe me ate penel, e ka zbukuar e po e zbukuron Shqiperine perdite!

    Lum ne shqiptaret per Rilindasin tone te madh, e plasja le tu vije gjithe vendeve te botes qe na e kane zili Rilindasin tone!

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 02-06-2016 më 15:35

  10. #9
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Justifikimet e njohura dhe bajate te Natos
    E verteta eshte qe Rusia nuk eshte kercenim
    as per Naton as per shtete si Polonia Cekia shtetet e europes veriore
    per arsyen e thjeshte qe Rusia nuk eshte e interesuar
    te hape lufte me europianet pasi ka interesa te forta
    tregetare dhe humb shume sikur te hape lufte
    Komplet keto mbledhje Samite jane ambjente demagogjie ushtarake
    dhe megalomania e zyrtareve te larte te Natos
    qe predikojne rrezik kercenim per te justifikuar ekzistencen manovrat
    dhe financimet qe bejne qeverite e Europes per Naton.
    Nqs situata ne Europe do te shihej me ndershmeri atehere do
    propozohej qe Natoja te dale defunkt shperbehej te pushonte se ekzistuari
    Nato ja nuk i duhet me Europes per kohet qe po jetojme sepse asnje shtet
    nuk ka asnje interes ti sulet Europes me avjona dhe tanke,mungon interesi
    pse duhet te behet dhe cdo plan edhe sikur te behej fundi dihet
    do ishte hunbje per agresorin
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 05-06-2016 më 22:23
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar benseven11 për postimin:

    martini1984 (11-06-2016)

  12. #10
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Justifikimet e njohura dhe bajate te Natos
    E verteta eshte qe Rusia nuk eshte kercenim
    as per Naton as per shtete si Polonia Cekia shtetet e europes veriore
    per arsyen e thjeshte qe Rusia nuk eshte e interesuar
    te hape lufte me europianet pasi ka interesa te forta
    tregetare dhe humb shume sikur te hape lufte
    Komplet keto mbledhje Samite jane ambjente demagogjie ushtarake
    dhe megalomania e zyrtareve te larte te Natos
    qe predikojne rrezik kercenim per te justifikuar ekzistencen manovrat
    dhe financimet qe bejne qeverite e Europes per Naton.
    Nqs situata ne Europe do te shihej me ndershmeri atehere do
    propozohej qe Natoja te dale defunkt shperbehej te pushonte se ekzistuari
    Nato ja nuk i duhet me Europes per kohet qe po jetojme sepse asnje shtet
    nuk ka asnje interes ti sulet Europes me avjona dhe tanke,mungon interesi
    pse duhet te behet dhe cdo plan edhe sikur te behej fundi dihet
    do ishte hunbje per agresorin
    Keshtu na thoshnin edhe neve ne Kosove se jo Serbia nuk do te beje lufte ne Kosove, se cfare interesi ka qe Serbia te beje lufte ne Kosove, 'ia ka treguar Bushi vijen e kuqe', 'nuk guxon prej Amerikes me i prek as qimen e flokut te nje shqiptari. Me perralla te ateisteve e hoxhallareve myslimane a?! Krejt e dijme cfare ndodhi, andaj mos flisni per gjera qe nuk ia keni idene sepse dihet politika e ruseve.
    Estonia ka rreth 35% ruse. Shiqo se cfare u ka bere Rusia Gjeorgjise e cfare po i ben Ukraines ku ka nje % te ruseve.
    I nderuar mos fol fushave, qitash sipas teje Shqiperise spo iu nevojitka ushtria por e paska qe te justifikohen shpenzimet ushtarake?! What the hell are u talking about?! Zoteri keto manovra behen qe te iu tregohet Rusise se NATO mund te nderhyje ne Ukraine nese Rusia ia mesyn ta pushtoje edhe NATO mund te nderhyje me ftese te qeverive perkatese. Rusia po ben politiken e shkive dhe myslimaneve arabe, kam forcen e vras, e invadoj, e pushtoj ke te dua. Rusise nuk i konvenon afrimi i asnje shteti me BE-ne sepse Rusia nuk mund te konkuroje ne asgje me shtetet e fuqishme te BE-se.
    O budalle ti se kupton se Putini ka mentalitet komunist te KGB-se ku dihet me cfare metoda i arrijne qellimet e tyre. Rusia i frikesohet vetem kunderpergjigjes ekonomike e ushtarake te shteteve te fuqishme evropiane e USA se krejt 1 kah 1 t'i kish pushtu shtetet perreth ose i kishte futur nen ombrellen e saj duke i kontrolluar sic i ka kontrolluar gjate BRSS. Shko tash lexo histori ose mos fol per gjera qe sja ke idene.

  13. #11
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Kemi burra trima e te zgjuar qe na qeverisin, jo llafe!

    Shoku Rama per shembull, pasi u dha nje leksion te mire popullit amerikan ne lidhje me Donald Trump, pasi i dha nje leksion te mire popullit britanik qe te mos dalin nga BE e te mos tallen me Shqiperine e Rilindur, tani i ktheu syte nga Rusia e Putini. I ftoi te gjithe kokat e NATO ne Tirane, qe te mblidhen dhe ti ckermisin dhembet Rusise e Putinit, qe ky te trembet nga dhembet e Rames e te NATO e ta zere frika. Se hejbete, NATO ia ka bere 8-2 Putinit keto vitet e fundit. Putini bam e mori Krimene e Ukrainen, dhe NATO-ja bam e u terhoq ne Bullgari e Poloni. Putini bam ne Siri e NATO-ja bam u terhoq ne Shqiperi.

    Eshte aleance e forte shume NATO-ja, ia ka bere zap me ruse, e me kineze e me talibane. Te gjithe ia kane friken.

    Rrofsh o shoku Rama qe na e solle NATO ne Tirane!
    Te na rrosh edhe sa mali i Dajtit ti, se duke filluar qe sot, me kete qe bere, Shqiperine e ktheve ne fushebeteje mes NATO e Rusise, dhe shqiptaret i ktheve ne koka turku.

    Lum ne shqiptaret per Rilindasin tone te madh, e plasja le tu vije gjithe vendeve te botes qe na e kane zili Rilindasin tone!

    Albo
    Fitorja e Donald Trumpit eshte gjeja me e keqe qe mund te u ndodhe USA, pasi ai nuk ka kurrfare politike perpos politiken e konfrontimit me secilin dhe armiqesimit e te krishtereve ne emer te kinse nje patriotizmi. As vet republikanet si Bush nuk do ta votojne e le me te tjeret.
    O hajvan ti me kete propaganda po i prezanton shume te mire ruset dhe politiken e tyre dhe NATO-n si dicka shume te keqe. Ska shqiptar qe e do politiken e ruseve pervec atyre qe simpatizojne me diktatore te tipit Erdogan apo kane prejardhje orthodokse?! Ti mendon se pasi je orthodoks Rusia punon per te miren e ortodokseve, njekohesisht edhe per ortodokset shqiptare. Ste njeh more rusi ortodoksi por vetem lekun, kontrollin dhe pushtetin. Shiqo cfare u ben popullit ortodoks ukrainas.
    Ti me keto postime po le te kuptohet se NATO-ja (pra anetaresimi ne te) qenka gjeja me e keqe qe ka mundur te u ndodhe shqiptareve.
    NATO sic e di eshte organizate vetembrojtese dhe nuk e ka obligim ta mbroje nje shtet te trete. Nese po e zeme Pakistani dhe India bejne lufte (asnjera nuk eshte anetare e NATO-s) NATO e paska obligim qe te nderhyje atje?! Ska kesi marreveshje ne NATO qe te mbrohet apo ndihmohet nje shtet i trete. Manovrat e NATO-s dhe vendosja e sistemit Aegis ne Rumani dhe se shpejti ne Poloni jane taktike qe te iu terheqet vemendja krimineleve ruse nga Ukraina.
    Ruset me politiken e tyre jane aq te pabese saqe para disa dekadave sulmuan nje shtet te paktit te Varshaves. As nje diktator si Enver Hoxha nuk ia zinte besen atyre, pra BRSS, e Putini ishte agjent i atij shteti kriminal. Shqiperia pas nderhyrjes se BRSS ndaj nje shteti anetar te paktit te Varshaves u terhoqen nga ky pakt pasi shihej qe ruset bejne politike te flliqur, nuk e kane ndermend te u ndihmojne popujve sic ben USA por t'i kontrolloje dhe t'i shtype, ...gje qe ne ate kohe u pershendet nga shume shtete evropiane... Italia, UK etj. Si more flisni sic u konvenon.
    Siria eshte teme krejt tjeter, atje USA u ndihmoi me armatime sirianeve por ata filluan vlla vrasjen, andaj USA nuk ka interes te konfrontohet me Rusine per njerez te coroditur qe vrasin njeri tjetrin ne emer te fese.

  14. #12

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Ti mesia4ever, po me dukesh bash si baca...!
    Edhe ai ne kohe te vet, fliste keshtu, Rusia keshtu e keshtu e keshtu, armiku i betuar i popullit shqiptar,
    rreziku i madh qe vjen nga shovinistet dhe socjal-imperializmi, e derr e derr e derr...
    Po sa uri qe paske more djale?!
    Po ti edhe çeçen te ishe nuk do te urreje kaq shume ruset.
    Me ngadale se Rusia nuk e ka sulmuar asnje vend evropian, por ti po e ben si don Kishoti i Mançes.
    Amerika po e ben si ata peshkataret e lumit Jan Cè..., hedhin ne lum te lidhur prej kembe kormoranet dhe pastaj
    keta te fundit kur jane ngopur mire ( por qe me pare u kane shtrenguar edhe gryken aq sa nuk pertypin dot ...)
    i terheqin siper barkes, per ti çvatur gjin peshqit qe mbajne ne fyt...
    Per çfare ti duhen rrjetat peshkatareve kinez, ata jane te zgjuar, kane kormoranet e varfer qe punojne per ta me zell te madh!
    Kjo puna e Notos, nuk te duket pak e çuditeshme...?
    Gjithmone ne linje te pare, varfanjaket me qeverite e tyre te korruptuara qe shiten per dy grosh...,
    shqiptaret, bullgaret, polaket, sllovaket, letonet, estonet, rumunet,etj.
    Mos po sheh gje divizjone gjermane, engleze, italiane, spanjolle, franceze,etj.?!
    Ti je bere pararoja e sulmeve kunder Rusise, sa qesharake aq edhe per te ardhur keq.
    Mundesh shume mire te jesh çeçen..., se vetem ata jane te paret armiq te betuar te ruseve..., sikur ti!
    Nato nuk ka kuptim me ne Evrope, shpejt do te hiqen edhe sancjonet..., por qe makina ushtarake amerikane ka uri per te shitur,
    si tja bej? Ja do te shpike rrezikun e madh qe u kanoset vendeve evro-lindore...
    Ndersa nga ana tjeter senati amerikan aprovon blerjen e 18 propulsoreve te prodhimit rus RD-180 per rraketat amerikane.
    Nderkohe qe shefat e Natos po stimulojne lufte virtuale...!|
    Duke interpretuar luften me kompjuter, u fusin friken vendeve te ish paktit te Varshaves, keshtu te blejne armatime pa diskutuar fare.
    Kur Nato rreshton rraketat perqark kufirit rus, kjo quhet vet-mbrojtje, ndersa kur ruset perforcojne kufijte e tyre, kjo quhet agresion...
    po kete edhe macja e ka kuptuar, kush po provokon, qe me hedhjen e avionit ushtarak rus ne Turqi.
    Po ti o mesi4ever, a e ke kuptuar...?!
    Pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga arbereshi_niko : 11-06-2016 më 18:03
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  15. #13

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Nga Pentagoni thone; qe Rusia mundet te pushtoje gjithe Balltikun ne 60 ore!

    Presidenti i komisjonit te puneve te Jashteme te Duma-s, Aleksjej Pushkov thote se deklaratat mbi
    “pushtimin nga ana Rusise te Balltikut ne 60 ore” jane bere per te justifikuar rreshtimin e trupave amerikane ne ate rajon.
    Ne nje mbledhje te komisjonit te Jashtem ne Senatin te Usa, zevendes asistenti i drejtorit te Pentagonit Michael Carpenter
    ka thene qe Nato nuk ka qene ne gjendje te nderroje situaten ne rajonin e Balltikut, ku Rusia eshte me superiore ushtarakisht.
    E gjithe kjo vjen nga Pentagoni, gjoja mbi rrezikun qe u kanoset Vendeve Balltike te” pushtimit ne 60 ore “
    Nje filozofi kjo e “rrezikut” qe vlen miliarda U$-dollar ose €uro si te doni juve i konvertoni……….
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  16. #14
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,402
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Fitorja e Donald Trumpit eshte gjeja me e keqe qe mund te u ndodhe USA, pasi ai nuk ka kurrfare politike perpos politiken e konfrontimit me secilin dhe armiqesimit e te krishtereve ne emer te kinse nje patriotizmi. As vet republikanet si Bush nuk do ta votojne e le me te tjeret.
    O hajvan ti me kete propaganda po i prezanton shume te mire ruset dhe politiken e tyre dhe NATO-n si dicka shume te keqe. Ska shqiptar qe e do politiken e ruseve pervec atyre qe simpatizojne me diktatore te tipit Erdogan apo kane prejardhje orthodokse?! Ti mendon se pasi je orthodoks Rusia punon per te miren e ortodokseve, njekohesisht edhe per ortodokset shqiptare. Ste njeh more rusi ortodoksi por vetem lekun, kontrollin dhe pushtetin. Shiqo cfare u ben popullit ortodoks ukrainas.
    Ti me keto postime po le te kuptohet se NATO-ja (pra anetaresimi ne te) qenka gjeja me e keqe qe ka mundur te u ndodhe shqiptareve.
    NATO sic e di eshte organizate vetembrojtese dhe nuk e ka obligim ta mbroje nje shtet te trete. Nese po e zeme Pakistani dhe India bejne lufte (asnjera nuk eshte anetare e NATO-s) NATO e paska obligim qe te nderhyje atje?! Ska kesi marreveshje ne NATO qe te mbrohet apo ndihmohet nje shtet i trete. Manovrat e NATO-s dhe vendosja e sistemit Aegis ne Rumani dhe se shpejti ne Poloni jane taktike qe te iu terheqet vemendja krimineleve ruse nga Ukraina.
    Ruset me politiken e tyre jane aq te pabese saqe para disa dekadave sulmuan nje shtet te paktit te Varshaves. As nje diktator si Enver Hoxha nuk ia zinte besen atyre, pra BRSS, e Putini ishte agjent i atij shteti kriminal. Shqiperia pas nderhyrjes se BRSS ndaj nje shteti anetar te paktit te Varshaves u terhoqen nga ky pakt pasi shihej qe ruset bejne politike te flliqur, nuk e kane ndermend te u ndihmojne popujve sic ben USA por t'i kontrolloje dhe t'i shtype, ...gje qe ne ate kohe u pershendet nga shume shtete evropiane... Italia, UK etj. Si more flisni sic u konvenon.
    Siria eshte teme krejt tjeter, atje USA u ndihmoi me armatime sirianeve por ata filluan vlla vrasjen, andaj USA nuk ka interes te konfrontohet me Rusine per njerez te coroditur qe vrasin njeri tjetrin ne emer te fese.
    Ne fakt, ti as nuk ke kapacitetin te kuptosh ate qe une kam shprehur. Thelbi i asaj qe kam shprehur eshte qe Shqiperia dhe shqiptaret nuk e kane lluksin qe te kthehen ne "koka turku" te perplasjes NATO-Rusi apo SHBA-Rusi. Shqiperia si popull i vogel nuk duhet te rreshtohet ne asnje kamp, as ne kampin amerikan, as ne kampin rus, por duhet te jete nje shtet asnjeanes, si Zvicra, interesi i se ciles eshte vetem paqja dhe prosperiteti.

    Dhe gjeja tjeter qe une kam thene me kohe ne kete forum, eshte qe NATO ka vdekur me kohe si organizate ushtarake. Ajo ekziston vetem ne leter pasi nuk kryen me asnje funksion pervecse sherben si nje karem per popujt e vegjel si Shqiperia, Mali i Zi, Maqedonia, qe e shohin anetaresimin e NATO si nje "arritje te madhe". Konkretisht, Shqiperia ka perfituar pak nga anetaresimi ne NATO, dhe ne kohen e trazuar qe jetojme, anetaresimi ne NATO eshte me shume nje pergjegjesi se sa nje fitore.

    Vetem politika e kryeministrave budallenj si Edi Rama lejon qe NATO te beje lojra te tilla gjeopolitike ne Tirane duke i kthyer Shqiperine e shqiptaret ne nje shenjester te pales tjeter ruse dhe aleateve te tyre ne Ballkan. Kjo eshte Bushat-diplomacia qe njihet ne gjuhen popullore: "ku rrafsha mos u vrafsha!" Njerez qe nuk arrijne te kuptojne konsekuencat e qendrimeve te tyre.

    Dita kur Rusia te sulmoje hapur nje vend anetar te NATO, ti dhe gjithe bota do te mesoni qe NATO ka vdekur. Pasi ate dite do te mesoni se vendet anetare te NATO nuk do te levizin as gishtin e vogel per te ndalur Rusine ne planet e saj dhe per te mbrojtur aleatin e tyre. Dhe ate dite do te kujtohen fjalet e Albos ne forum.

    Albo

  17. #15
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Ti mesia4ever, po me dukesh bash si baca...!
    Edhe ai ne kohe te vet, fliste keshtu, Rusia keshtu e keshtu e keshtu, armiku i betuar i popullit shqiptar,
    rreziku i madh qe vjen nga shovinistet dhe socjal-imperializmi, e derr e derr e derr...
    Po sa uri qe paske more djale?!
    Perse fliste ashtu baca, sepse e dinte qe politika e ruseve eshte e felliqur, sot te hiqen si miq neser e ke armikun me te madh.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Po ti edhe çeçen te ishe nuk do te urreje kaq shume ruset.
    Me ngadale se Rusia nuk e ka sulmuar asnje vend evropian, por ti po e ben si don Kishoti i Mançes.
    Amerika po e ben si ata peshkataret e lumit Jan Cè..., hedhin ne lum te lidhur prej kembe kormoranet dhe pastaj
    keta te fundit kur jane ngopur mire ( por qe me pare u kane shtrenguar edhe gryken aq sa nuk pertypin dot ...)
    i terheqin siper barkes, per ti çvatur gjin peshqit qe mbajne ne fyt...
    Zoteri po te mos ishte USA Shqiperia moti kohe nuk do te ekzistonte. Kosova do te ishte nja 95% serbe dhe nja 3% shqiptare. Kjo si pasoje e spastrimit etnik e jo shtimit natyror te popullsise...
    Rusia ska sulmuar asnje vend?! Ku po jeton vella, ne boten imagjinare tenden a?! Jo e pranoj se ne ate bote vertete Rusia nuk ka sulmuar asnje vend, kurre, dhe as qe do te sulmoje kurren e kurres...
    Nuk i urrej more ruset, si qe nuk urrej as arabet e myslimanet, por ua urrej politiken dhe mentalitetin e tyre. Kam forcen, i shftrytezoj njerezit e popujt si te dua... kush me del perpara e vras dhe e sakatoj. Si me dasht une kete politike, a po te dukem njeri pa ndjenja une a?!

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Per çfare ti duhen rrjetat peshkatareve kinez, ata jane te zgjuar, kane kormoranet e varfer qe punojne per ta me zell te madh!
    Kjo puna e Notos, nuk te duket pak e çuditeshme...?
    Ky krahasim askund nuk qendron. Anetaresimi i shteteve ne NATO ka ardhur ne menyre vullnetare dhe USA as qe do t'i kontrolloje apo shfrytezoje ato shtete. Sdi sa e di ti qe shtetet evropiane japin shume pak per ushtri, ndersa USA shpenzon shume para per sigurine e evropes duke perdorur parate e taksa paguesve amerikane per sigurine e po pupujve evropiane.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Gjithmone ne linje te pare, varfanjaket me qeverite e tyre te korruptuara qe shiten per dy grosh...,
    shqiptaret, bullgaret, polaket, sllovaket, letonet, estonet, rumunet,etj.
    Mos po sheh gje divizjone gjermane, engleze, italiane, spanjolle, franceze,etj.?!
    Ti je bere pararoja e sulmeve kunder Rusise, sa qesharake aq edhe per te ardhur keq.
    Mundesh shume mire te jesh çeçen..., se vetem ata jane te paret armiq te betuar te ruseve..., sikur ti!
    Sjam cecen por jam shqiptar. Apo sipas jush qe te jesh shqiptar duhet te punosh ne interes te ruseve, Erdoganit dhe vahabisteve arabe se perndryshe nuk je. Sjam armik i askujt, por jam kundershtar i politikes se diktatoreve.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Nato nuk ka kuptim me ne Evrope, shpejt do te hiqen edhe sancjonet..., por qe makina ushtarake amerikane ka uri per te shitur,
    si tja bej? Ja do te shpike rrezikun e madh qe u kanoset vendeve evro-lindore...
    Ndersa nga ana tjeter senati amerikan aprovon blerjen e 18 propulsoreve te prodhimit rus RD-180 per rraketat amerikane.
    Nderkohe qe shefat e Natos po stimulojne lufte virtuale...!|
    Duke interpretuar luften me kompjuter, u fusin friken vendeve te ish paktit te Varshaves, keshtu te blejne armatime pa diskutuar fare.
    Kur Nato rreshton rraketat perqark kufirit rus, kjo quhet vet-mbrojtje, ndersa kur ruset perforcojne kufijte e tyre, kjo quhet agresion...
    po kete edhe macja e ka kuptuar, kush po provokon, qe me hedhjen e avionit ushtarak rus ne Turqi.
    Po ti o mesi4ever, a e ke kuptuar...?!
    Pershendetje
    Ah po, rrezimin e aeroplanit rus ne Turqi kallxoja Albos sepse ai mendon se NATO ka vdekur. Perse pra Rusia nuk guxoi te nderrmerte sulm ushtarak kunder Turqise pasi kjo e fundit ia rrezoi avionin ushtarak pasi NATO na paska vdekur?! Askush spo e provokon Rusine, por shtetet evropiane po nderrmarin masat qe nje cmenduri e ruseve te mos kaloje pa pasoja per Rusine.

  18. #16
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Nga Pentagoni thone; qe Rusia mundet te pushtoje gjithe Balltikun ne 60 ore!

    Presidenti i komisjonit te puneve te Jashteme te Duma-s, Aleksjej Pushkov thote se deklaratat mbi
    “pushtimin nga ana Rusise te Balltikut ne 60 ore” jane bere per te justifikuar rreshtimin e trupave amerikane ne ate rajon.
    Ne nje mbledhje te komisjonit te Jashtem ne Senatin te Usa, zevendes asistenti i drejtorit te Pentagonit Michael Carpenter
    ka thene qe Nato nuk ka qene ne gjendje te nderroje situaten ne rajonin e Balltikut, ku Rusia eshte me superiore ushtarakisht.
    E gjithe kjo vjen nga Pentagoni, gjoja mbi rrezikun qe u kanoset Vendeve Balltike te” pushtimit ne 60 ore “
    Nje filozofi kjo e “rrezikut” qe vlen miliarda U$-dollar ose €uro si te doni juve i konvertoni……….
    Pershendetje
    Jo per 60 ore, por Rusia mund t'i pushtoje ato edhe per 24 ore. Po flas ne nje lufte jo konvencionale. Ndersa me perdorimin e bombes atomike Brenda 1 ore ato shtete e nenshkruajne kapitullimin pa kushte. Kjo mos me ekzistuar USA sic po keni deshire disa nga ju ketu ne kete forum. Por jo kjo sdo te realizohet sepse cdo perdorim i armatimit atomik nga Rusia do te coje direkt ne lufte boterore dhe kete e dijne shume mire ruset.
    I nderuari Arberesh Niko Rusise nuk duhet t'i besohet, jo pas asaj cfare ndodhi ne Krimea dhe cfare po ndodhe ne Ukrainen Lindore e cfare ndodhi ne Gjeorgji.
    A eshte me mire me ble armatim nga USA apo me mire sikur ne shqiptaret keto 150 vitet e fundit e me heret, vidh, shkatrro, puno ne dem te popullt e shtetit.
    Cfar trullani more qenke ti, po ia kalojshe edhe abu al muslimaneve tane... te paska trullu dielli pak si shume po me duket.
    Demokracia do te perhapet me apo pa deshiren e disa myslimaneve dhe ortodokseve si ti. Edhe pse do te marre jetera te njerezve drejtesia do te vije ne vend. Heret apo vone

  19. #17

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Postim i Mesia4ever;
    Askush spo e provokon Rusine, por shtetet evropiane po nderrmarin masat qe nje cmenduri e ruseve te mos kaloje pa pasoja per Rusine.
    Eshte skandal po te diskutohet keshtu!
    Pasi qe ta tha me lart nje antar, Rusia nuk ka as me te voglin interes te sulmoje apo ti shpalle lufte as'kujt, kjo thjesht per interesa ekonomike.
    Por qe nuk do te doja nje incident i vogel te provokoje nje katastrofe te pallogariteshme per gjithe boten.
    Pasi qenushet kur ndjehen te mbrojtur pas gardhit lehin si teper dhe ku i dihet dikujt mund ti marri koka ere dhe pastaj.......... U BE! MJERE NE!

    Jo per 60 ore, por Rusia mund t'i pushtoje ato edhe per 24 ore.
    Nuk e dija qe ishe edhe strateg i madh, i ke kaluar edhe koleget e Pentagonit ( pentagonistet ).

    Kjo mos me ekzistuar USA sic po keni deshire disa nga ju ketu ne kete forum.
    Me ngadale se nuk tha njeri qe nuk duam te ekzistoje Usa, por Nato..., apo per ty edhe sinonim..., nese eshte kjo e fundit,
    at'here e deklaroj me te madhe, jam kunder edhe Usa-s...., pasi po i fryn zjarrit si teper, pasi qe do te nxjerre geshtenjat nga zjarri me duart e te tjereve.

    I nderuari Arberesh Niko Rusise nuk duhet t'i besohet, jo pas asaj cfare ndodhi ne Krimea dhe cfare po ndodhe ne Ukrainen Lindore e cfare ndodhi ne Gjeorgji.
    Pa he na informo drejt ti, i nderuari Mesia4ever..., ç'fare ka ndoshur..., vos valle je kunder deshires sovrane te nje populli qe te vendose te jetoje i lire ku te doje...?
    Pse po kosovaret ty si te duken, nuk jane nje popull i lire, mos nuk duhet te vendosnin te jetonin te lire pa dhunen e Beogradit...? Po keshtu Krimea, Donbasi, etj......!
    Pse nuk u skandalizuan qarqet çifute dhe oligarket €uro-$dollariane kur u ndane republikat e çekeve dhe sllovakeve..., ndersa taze terbohen kur skocezet hodhen referendum ndarjen nga Uk.
    Pse mos te ndahen basket, ose ata ne fiandrat, ose ata te kareljes ose ata te ultesires padane, kurdet , etj. pse jo?! Pse keshtu na e dashka sulltani surrat zifti ( sere ) i Washingtonit...?!
    Mundet te jesh simpatizant i Usa-s sa te duash por nuk ke si ti mohosh nje te drejte qe vet Zoti u ka dhene popujve te jetojne te lire, e kete nuk e vendos as ti e une e as pentagoni me naton... -kaq!

    A eshte me mire me ble armatim nga USA apo me mire sikur ne shqiptaret keto 150 vitet e fundit e me heret, vidh, shkatrro, puno ne dem te popullt e shtetit.
    Ah ketu po qe e ndrite! Pra shteti parate ti bej rrush e kumbulla ( aeroplane dhe tanke ) me mire se sa te shtoje pensionet, infrastrukturat ose te lehtesoje taksat...?!?

    Demokracia do te perhapet me apo pa deshiren e disa myslimaneve dhe ortodokseve si ti. Edhe pse do te marre jetera te njerezve drejtesia do te vije ne vend. Heret apo vone
    Se ku e sheh ti drejtesine, nje Zot e di. Vazhdo Don Kishot lufto me armiqte imagjinare sikur bac enveri..., njeri nuk te ndalon, por qe nuk perfaqeson as'kend. ( flasim per veten tone )

    Cfar trullani more qenke ti
    Faleminderit, ja kalofsh mire edhe ti.

    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  20. #18
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Postim i Mesia4ever;

    Eshte skandal po te diskutohet keshtu!
    Pasi qe ta tha me lart nje antar, Rusia nuk ka as me te voglin interes te sulmoje apo ti shpalle lufte as'kujt, kjo thjesht per interesa ekonomike.
    Por qe nuk do te doja nje incident i vogel te provokoje nje katastrofe te pallogariteshme per gjithe boten.
    Pasi qenushet kur ndjehen te mbrojtur pas gardhit lehin si teper dhe ku i dihet dikujt mund ti marri koka ere dhe pastaj.......... U BE! MJERE NE!
    Zoteri se pari urime qe fitoi Shqiperia kunder Rumanise ne EURO 2016, fitorja e pare gjithsesi. por te kyqemi menjehere ne teme...
    Rusia nuk guxon te filloje nje lufte berthamore me USA pasi do te ishte vetevrasje. Kete e di mire Putini. Shuj cfar incidenti. A e rrezoi Turqia avioninin ushtarak te Rusise, cfare ndodhi, Lufta e III Boterore apo asgje, Putini nxgjiti vetem 'sanksione' dhe nuk guxoi te nderrmerte asgje kunder Turqise ushtarakisht.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Nuk e dija qe ishe edhe strateg i madh, i ke kaluar edhe koleget e Pentagonit ( pentagonistet ).
    Zoteri ky eshte fakti, pa USA-ne Rusia ben cfare te doje ne Evrope me shtetet per rreth saj. 24 ore jane shume bile.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Me ngadale se nuk tha njeri qe nuk duam te ekzistoje Usa, por Nato..., apo per ty edhe sinonim..., nese eshte kjo e fundit,
    at'here e deklaroj me te madhe, jam kunder edhe Usa-s...., pasi po i fryn zjarrit si teper, pasi qe do te nxjerre geshtenjat nga zjarri me duart e te tjereve.
    USA asgje spo i fryn zjarrit, perkundrazi politika e Obames eshte nje politike e dobet jo vetem me Putinin por me gjithke.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Pa he na informo drejt ti, i nderuari Mesia4ever..., ç'fare ka ndoshur..., vos valle je kunder deshires sovrane te nje populli qe te vendose te jetoje i lire ku te doje...?
    Pse po kosovaret ty si te duken, nuk jane nje popull i lire, mos nuk duhet te vendosnin te jetonin te lire pa dhunen e Beogradit...? Po keshtu Krimea, Donbasi, etj......!
    Pse nuk u skandalizuan qarqet çifute dhe oligarket €uro-$dollariane kur u ndane republikat e çekeve dhe sllovakeve..., ndersa taze terbohen kur skocezet hodhen referendum ndarjen nga Uk.
    Pse mos te ndahen basket, ose ata ne fiandrat, ose ata te kareljes ose ata te ultesires padane, kurdet , etj. pse jo?! Pse keshtu na e dashka sulltani surrat zifti ( sere ) i Washingtonit...?!
    Mundet te jesh simpatizant i Usa-s sa te duash por nuk ke si ti mohosh nje te drejte qe vet Zoti u ka dhene popujve te jetojne te lire, e kete nuk e vendos as ti e une e as pentagoni me naton... -kaq!
    Kurdet kane te drejte te ndahen derisa u mohohen te drejtat nga Turqia por ruset ne Ukraine nuk kane kurrfare rreziku. Ata jane thjeshte vegla te nje shteti tjeter. Nuk ka te beje asgje me vetvendosje. Ti po mendon se Putini eshte kampion i te drejtave te njeriut dhe te popujve. Perse pra se njeh Kosoven pasi na qenka i njejti rast si ne Krimea?! Duhet te jesh budalla qe te mos shohesh se kjo eshte vecse perpjekje per mashtrim.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Ah ketu po qe e ndrite! Pra shteti parate ti bej rrush e kumbulla ( aeroplane dhe tanke ) me mire se sa te shtoje pensionet, infrastrukturat ose te lehtesoje taksat...?!?
    A ende se di se cdo shtet ka ushtrine e tij, madje edhe shtetet me te varfera?! Pensionet, infrastruktura nuk te vyjne asgje nese nuk ke ushtri qe te mbrosh ato nga nje shtet i jashtem armiqesor. Seshte problemi i investimit ne ushtri, por korrupsioni dhe plackitja e buxhetit nga politikanet. Kuku cfare trolli more po behesh nganjehere 'alla Nuh Musa' qe gjerat themelore nuk i di... Serbia te hyn te terrorizon e perdhunon me mijera gra e vajza te reja ky flet per taksa?! Kuku me pas dite na shqiptaret e Kosoves me 99' se qenka problemi tek taksat nuk e kishim henger gjithe ate lufte e gjith ate shkatrrim, ku ishe vella ti me na tregu se problemi qenka 'lehtesimi i taksave'.

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Se ku e sheh ti drejtesine, nje Zot e di. Vazhdo Don Kishot lufto me armiqte imagjinare sikur bac enveri..., njeri nuk te ndalon, por qe nuk perfaqeson as'kend. ( flasim per veten tone )

    Faleminderit, ja kalofsh mire edhe ti.
    Pershendetje
    Drejtesi zoteri eshte kjo. Nese e di cfare eshte shteti sovran shume lehte do ta kuptoje qe une po flas drejtesi. Si mundet nje njeri nga Moska te ia ndaloje Polonise qe te anetaresohet ne NATO apo qe te veje sistem raketor ne territor te saj, duke e kercenuar me sulme berthamore. Ka te drejte te veje edhe sistem mbrojtes raketor.
    Enveri keshtu si ti punonte, jo imperializmi, jo revizionizmi (se kinse komunistet origjinale e paskan leshuar rrugen e komunizmit dhe se shqiptaret e Shqiperise e mbrojne me mire kete komunizem). Ti dhe shume myslimane te ketij forumi jeni njerez te cuditshem, jo amerika, jo nato, jo cifutet, jo te krishteret. Mos me repliko me duke mos ditur asgje madje as gjerat themelore, te uroj te gjitha te mirat, sa i perket debatit per NATO-n e Rusine mos me repliko, temat tjera je i mireseardhur, jam i hapur te debatoj jo vetem me ty, por me secilin shqiptar. Ke respektin maksimal nga ana ime.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 19-06-2016 më 18:24

  21. #19

    Për: Shqipëria si kokë turku: NATO zgjedh Tiranën prej nga të kërcënojë Rusinë!

    Mesia4ever shkruan;
    Ti po mendon se Putini eshte kampion i te drejtave te njeriut dhe te popujve. Perse pra se njeh Kosoven pasi na qenka i njejti rast si ne Krimea?!
    Por qe harron qe Kosoven nuk e njohin shume shtete, te vogla e te medha..., jane plot 50 shtete.
    Pra mos u habit fare qe nuk eshte vetem Putin...!
    Kur shqiptari duhej te shquhej per nje politike sa te ekuilibruar aq edhe paqesore, rasti i Krimes ishte i pershtaçem per te zgjeruar dipllomacine.
    Gjithsesi une e mbyll me kete debat pa kuptim qe u kthye ne boze te prishur... Shoh qe ti nuk hake pyka fare, fort i nderur.
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •