Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Azilkërkuesit shqiptarë kanë thyer çdo rekord në dy vitet e fundit, duke arritur në rreth 86.000 kërkesa në vendet e Europës. Për muaj me radhë, shqiptarët kanë qëndruar në krye të listës për kërkesat e azilit në Gjermani dhe se fundmi edhe në Holandë.

    ABC News ka siguruar të dhëna nga zyra e statistikave europiane EUROSTAT, për të krahasuar këto vite me vitet paraardhëse.

    Por krahasimi i shifrave ka kaluar çdo pritshmëri pasi Shqiptarët në dy vitet e fundit kanë qenë më të shumtë në numër sesa 3 dekada marrë sëbashku. Konkretisht në vitin 2014 dhe 2015 ka patur 86.000 kërkesa për azil, krahasuar me 64.000 kërkesa gjatë vitit 1985 deri në 2013.

    Kjo bën që në vetëm dy vitet e fundit ka patur 23.415 kërkesa me shumë sesa 3 dekadat paraardhëse. ABC News ka tentuar të sigurojë dhe shifrat para vitit 1985, por deri tani nuk ka marrë një përgjigje në lidhje me ketë kerkese.

    Pavarësisht që shanset për azil në vendet të Europës janë pothuajse zero dhe thirrjeve për të mos ikur nga Shqipëria, situata nuk ka ndryshuar për mirë. Muajt e kaluar në Gjermani kishte një rritje të lehtë të kërkesave të azilit dhe në Holandë shqiptarët kaluan dhe sirianët.
    Të dy vendet, ku fenomeni i kërkesave të azilit nga shqiptarët ndjehet më shumë, kanë organizuar fluturime me deportime të detyrueshme nga shtetet përkatëse.

    Emri:  image.jpg

Shikime: 767

Madhësia:  41.0 KB
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Azilkërkuesit shqiptarë kanë thyer çdo rekord në dy vitet e fundit, duke arritur në rreth 86.000 kërkesa në vendet e Europës. Për muaj me radhë, shqiptarët kanë qëndruar në krye të listës për kërkesat e azilit në Gjermani dhe se fundmi edhe në Holandë.

    ABC News ka siguruar të dhëna nga zyra e statistikave europiane EUROSTAT, për të krahasuar këto vite me vitet paraardhëse.

    Por krahasimi i shifrave ka kaluar çdo pritshmëri pasi Shqiptarët në dy vitet e fundit kanë qenë më të shumtë në numër sesa 3 dekada marrë sëbashku. Konkretisht në vitin 2014 dhe 2015 ka patur 86.000 kërkesa për azil, krahasuar me 64.000 kërkesa gjatë vitit 1985 deri në 2013.

    Kjo bën që në vetëm dy vitet e fundit ka patur 23.415 kërkesa me shumë sesa 3 dekadat paraardhëse. ABC News ka tentuar të sigurojë dhe shifrat para vitit 1985, por deri tani nuk ka marrë një përgjigje në lidhje me ketë kerkese.

    Pavarësisht që shanset për azil në vendet të Europës janë pothuajse zero dhe thirrjeve për të mos ikur nga Shqipëria, situata nuk ka ndryshuar për mirë. Muajt e kaluar në Gjermani kishte një rritje të lehtë të kërkesave të azilit dhe në Holandë shqiptarët kaluan dhe sirianët.
    Të dy vendet, ku fenomeni i kërkesave të azilit nga shqiptarët ndjehet më shumë, kanë organizuar fluturime me deportime të detyrueshme nga shtetet përkatëse.

    Emri:  image.jpg

Shikime: 767

Madhësia:  41.0 KB
    Ne demokraci....qudi
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Thumbs down Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Azilkërkuesit shqiptarë kanë thyer çdo rekord në dy vitet e fundit, duke arritur në rreth 86.000 kërkesa në vendet e Europës. Për muaj me radhë, shqiptarët kanë qëndruar në krye të listës për kërkesat e azilit në Gjermani dhe se fundmi edhe në Holandë.

    ABC News ka siguruar të dhëna nga zyra e statistikave europiane EUROSTAT, për të krahasuar këto vite me vitet paraardhëse.

    Por krahasimi i shifrave ka kaluar çdo pritshmëri pasi Shqiptarët në dy vitet e fundit kanë qenë më të shumtë në numër sesa 3 dekada marrë sëbashku. Konkretisht në vitin 2014 dhe 2015 ka patur 86.000 kërkesa për azil, krahasuar me 64.000 kërkesa gjatë vitit 1985 deri në 2013.

    Kjo bën që në vetëm dy vitet e fundit ka patur 23.415 kërkesa me shumë sesa 3 dekadat paraardhëse. ABC News ka tentuar të sigurojë dhe shifrat para vitit 1985, por deri tani nuk ka marrë një përgjigje në lidhje me ketë kerkese.

    Pavarësisht që shanset për azil në vendet të Europës janë pothuajse zero dhe thirrjeve për të mos ikur nga Shqipëria, situata nuk ka ndryshuar për mirë. Muajt e kaluar në Gjermani kishte një rritje të lehtë të kërkesave të azilit dhe në Holandë shqiptarët kaluan dhe sirianët.
    Të dy vendet, ku fenomeni i kërkesave të azilit nga shqiptarët ndjehet më shumë, kanë organizuar fluturime me deportime të detyrueshme nga shtetet përkatëse.

    Emri:  image.jpg

Shikime: 767

Madhësia:  41.0 KB
    Akoma ti me shifra spurdhjane qe dihen...
    phhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  4. #4
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Citim Postuar më parë nga martini1984 Lexo Postimin
    Akoma ti me shifra spurdhjane qe dihen...
    phhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
    Vdes per t'i menderosur temat. As nuk diskuton, as nuk argumenton, as nuk kundershton, por shkruan ca fraza gjysmake qe vetem ti mund t'i kuptosh..
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  5. #5
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Kohet e fundit, ka shum familje qe largohen jo per arsye ekonomike.
    Ikin per hater te femijeve, nuk ka te ardhme, nuk ka shprese, horrat dolen ne krye...

    Ikin sepse nuk ka drejtesi, nuk ka shendetesi, nuk ka drita, nuk ka uje, nuk ka asnje lloj garancie, per asgje!!!
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  6. #6

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    E di si tha nje dite Edi Rama? Po ikin tha se jane te padurueshem dhe duan te kapercejne etapat.

    Popull me te durueshem nuk ka te dyte ne Europe perderisa duron nje qeverisje qe vetem per shqiptaret nuk punon.

    Asnje nuk po i kupton "reformat" e Edvinit. As ai vete!

  7. #7
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Me te vertete po,e perjetova vet azilin dhe sinqerisht nese do do me jepej mundesia do shkoja prap!

  8. #8
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    86 mije kerkesa per azil nga shqiptaret nuk do te thote
    qe kane kerkuar azil 86 mije persona
    Mund te jete qe shume shqiptare kane kerkuar disa here
    3 apo 4 here per azil domethene3apo 4 kerkesa per azil nga i njejti person.
    Pse ndodh kjo
    Kjo ndodh sepse kur dikush ben kerkese per
    azil kalojne disa jave dhe ai smerr asnje pergjigje
    per kerkesen e bere dhe nis dhe shkruan nje kerkese te re per azil
    Kjo do te thote qe shifra statistikore nuk
    jep ne fakt numrin total te refugjateve
    por numrin total te kerkesave
    Numri i kerkesave ne zyren e azilit nuk
    perpithet me numrin e azilanteve
    sepse shume azilante kane bere 2apo 3 apo me shume
    kerkesa me formular per azil.
    Nejse.......
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar benseven11 për postimin:

    martini1984 (06-06-2016)

  10. #9
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Ministria e mbrendshme gjermane deklaroi vjet se vetem ne gjysmen e vitit 2015, ishin plot 25 mije numrat e azilanteve ne kete shtet. Shifra alarmante kur mendon se konkurojme sirianet qe emigrojne nga Isis-i dhe Asadi.

    Dhe çdo numer perfaqeson nje person. Ne shtetet kryesore perendimore sot ka pak shanse te besh nje kerkese te dyte per azil, nese je refuzuar heren e pare. Madje keto numra justifikohen edhe po t'i referohesh te dhenave te sistemit TIMS.

    Po per 200 mije aplikantet per llotarine amerikane, çdo themi? Me siguri Roshi i Kavajes do kete aplikuar njehere me Elvis, njehere me Ervin dhe njehere tjeter me Elvir. E keshtu me rradhe te gjithe ata qe mbajne nga 4-5 emra per te perligjur numrin total : )))
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Gjendja eshte edhe me keq se çe tregojne shifrat dhe do vi gjithmone duke u keqsuar si pasoje e rritjeve te taksave dhe shkurtimet e vendeve te punes ne shtet.
    Ai vend realisht nuk mundet te mbaje me shume se 800 mije -1 milion banore. Pa industri dhe vetem me buqsi e blektori edhe 1 milion banore eshte prap shifer e larte.
    Kemi vetem aventurier privat pushteti e paraje ku edhe mbas 25 vjetesh nuk arime te bejme nje pal zgjedhje normale lere pastaj te diskutohet per politike dhe ekonomi.

  12. #11
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Vdes per t'i menderosur temat. As nuk diskuton, as nuk argumenton, as nuk kundershton, por shkruan ca fraza gjysmake qe vetem ti mund t'i kuptosh..
    Benseven 11 i ka rene PIKES per shifrat.
    Ndersa Serua i ka vene vulen per bageti e bujqesi....pa industri.
    Teori ukrainase kjo,n.q-se ju nuk e dini.
    Ndryshuar për herë të fundit nga martini1984 : 06-06-2016 më 20:24 Arsyeja: gabim shifrash
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  13. #12
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Ministria e mbrendshme gjermane deklaroi vjet se vetem ne gjysmen e vitit 2015, ishin plot 25 mije numrat e azilanteve ne kete shtet. Shifra alarmante kur mendon se konkurojme sirianet qe emigrojne nga Isis-i dhe Asadi.

    Dhe çdo numer perfaqeson nje person. Ne shtetet kryesore perendimore sot ka pak shanse te besh nje kerkese te dyte per azil, nese je refuzuar heren e pare. Madje keto numra justifikohen edhe po t'i referohesh te dhenave te sistemit TIMS.

    Po per 200 mije aplikantet per llotarine amerikane, çdo themi? Me siguri Roshi i Kavajes do kete aplikuar njehere me Elvis, njehere me Ervin dhe njehere tjeter me Elvir. E keshtu me rradhe te gjithe ata qe mbajne nga 4-5 emra per te perligjur numrin total : )))
    Juve jetoni ne HENE ose ja u thone....me vjen keq!
    Ndryshuar për herë të fundit nga martini1984 : 06-06-2016 më 20:22 Arsyeja: gabim fjalori
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  14. #13
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: REKORD: Shqiptarët në 2 vite kërkuan azil më shumë se në 3 dekada sëbashku

    Citim Postuar më parë nga martini1984 Lexo Postimin
    Juve jetoni ne HENE ose ja u thone....me vjen keq!
    Edhe ne hene vjen informacioni...

    Ç'te bejme per ty, qe komunikon me gjuhe UFO-sh. Abuzon nje e dy me butonin e falenderimit, kundrejt çdo lloj UFO-je tjeter si ty, qe i shkon per shtat llogjika me perrallat e Edvinit...
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •