Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  776 falenderime n 635 postime

  Qeveria e Rilindjes ndryshon Kushtetutn pr t lejuar martesat e homoseksualve

  Miratohet neni q lejon martesat gay, alarmohet Mesila Doda

  Nga Mesila Doda

  Vazhdon Konspiracioni Kundr Familjes

  Emri: Kristi-Pinderi.jpg

Shikime: 1392

Madhsia: 55.7 KB

  N heshtje, fare pa u ndjer kaloi lajmi q Komisioni i posam pr Reformn aprovoi nenin q ndryshonte nenin 18 t Kushtetuts, pika 2, i cili ndryshohet si vijon:

  Askush nuk mund t diskriminohet padrejtsisht pr shkaqe t tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, identiteti gjinor, orientimi seksual, gjendja ekonomike, pasurore, arsimore, origjina sociale, lindja, aftsia e kufizuar, prkatsia shoqrore, prindrore ose t tjera.

  N paragrafin e msiprm jan shtuar togfjalshat orientimi seksual dhe identiteti gjinor.

  Futja e ktyre togfjalshave el rrugn pr goditjen dhe rrzimin e menjhershm t nenit 7 t Kodit t Familjes, i cili parashikon se Martesa mund t lidhet ndrmjet nj burri dhe nj gruaje. Ky nen nuk ka asnj lidhje e asnj arsye t futet si mish i huaj bashk me paketn Kushtetuese pr Drejtsin.

  T prmirsojme sistemin e drejtsis, Po. T godasim strukturn ton shoqrore, JO.

  Un i bj thirrje do kolegu t kundrshtoj aprovimin e nj neni t till q godet thelbin e sistemit ton shoqror. Asnj reform apo ndryshim n emr t s cils fshihet nj deviacion i till i familjes nuk mund t gjej prkrahjen e deputetve dhe cilitdo burri, gruaje, vajze a djali q krkojn nj jet n respekt t ligjeve natyrore e atyre hyjnore. Un nuk e votoj nj nen t till. Le t bashkohemi t gjith pr ti thn jo kti atentati kundr familjes.

  MAPO

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes ndryshon Kushtetutn pr t lejuar martesat e homoseksualve

  Une nuk eshte se ndihem entuziast nga nje ligj i tille, por nuk marrosem si Mesila
  Ne kushtetute mund te formulohet edhe nje nen i tille
  CDOKUSH KA TE DREJTE TE BEJE C'TE DOJE ME B7THEN E VET.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  776 falenderime n 635 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes ndryshon Kushtetutn pr t lejuar martesat e homoseksualve

  Citim Postuar m par nga 2043 Lexo Postimin
  Une nuk eshte se ndihem entuziast nga nje ligj i tille, por nuk marrosem si Mesila
  Ne kushtetute mund te formulohet edhe nje nen i tille
  CDOKUSH KA TE DREJTE TE BEJE C'TE DOJE ME B7THEN E VET.
  1. Kushtetuta, si ligji themeltar i nje shoqerie, eshte kontrata ligjore e perbashket e gjithe shoqerise. Si e tille, ajo reflekton vlerat, principet dhe virtytet e gjithe shoqerise. Nuk shpik vlera apo virtyte te paqena, reflekton vetem vlerat, virtytet dhe principet e qytetareve qe jetojne ne ate shoqeri. Dhe kjo kontrate e perbashket ligjore, eshte mareveshja e pare dhe me e rendesishme, qe ben te mundur qe nje shoqeri te ngrihet nga individualiteti, ne komunitet. Pa kete kontrate, nuk ka shoqeri shqiptare, nuk ka shtet, nuk ka asgje. Ka vetem xhungel, ku cdo njeri ben sic i do qejfi dhe mendja dhe vete jeta eshte nje lufte e perditshme per mbijetese.

  2. Duke u nisur nga pika 1. me lart, do te thote qe ndryshimi i Kushtetutes nuk duhet te jete nje sipermarrje e thjeshte pasi je duke ndryshuar kontraten ligjore te gjithe shoqerise shqiptare. Nuk duhet te jete nje akt qe behet nga nje njeri i vetem ne pushtet, nga nje parti e vetme ne pushtet, nga nje mazhorance e vetme qeverisese e vendit, nga nje kuvend i vetem. Dhe jo vetem kaq, por ajo qe eshte me e rendesishme eshte qe cdo ndryshim, nuk duhet te reflektoje kapricon e politikes se momentit, apo kerkesen e momentit te nderkombetareve, por duhet te reflektoje vullnetin e shumices absolute te asaj shoqerie. Kjo eshte arsyeja perse ndryshimi i Kushtetutes ne cdo shoqeri me tradite demokratike eshte sa i veshtire, edhe i rralle, edhe zgjat shume ne kohe, edhe kerkon aprovimin e gjithe shoqerise me referendum, ku vetem 2/3 e shoqerise aprovojne nje ndryshim te tille.

  3. Ne rastin ne fjale, ky ndryshim jo vetem qe po behet ne fshehtesi te plote, jo vetem qe po behet pa debat te hapur publik ku te gjithe qytetareve te atij vendi u jepet mundesia te shprehen lirshem per ndryshimin, por po perpiqen edhe ta bejne nen petkun e "reformes ne drejtesi". Cfare lidhje ka ky ndryshim i Kushtetetutes me "reformen ne drejtesi"? Asnje lidhje. Pra kemi te bejme me nje shkelje flagrante jo vetem te procesit demokratik, kemi te bejme me nje perdhosje kolektive te lirise dhe dinjitetit te cdo qytetari te atij vendi: mazhoranca me nje veprim te tille po thote, nuk me intereson se cfare mendoni ju qytetare te ketij vendi, nuk me intereson qendrimi kunder ndaj ketij ndryshimi i te gjitha komuniteteve fetare te vendit, nuk me intereson fare kundershtia qe kane shprehur hapur organizata jo-qeveritare qe merren me kujdesin ndaj familjes e femijeve, ne do ta bejme kete ndryshim. Ne do ta ndryshojme kontraten ligjore qe e ben kete vend shoqeri civile, pa i marre mendimin askujt.

  4. Kendveshtrimi yt se "kushdo ben si te doje me b... e vete", tregon se ti a) nuk e kupton plotesisht se cfare perfaqeson ky ndryshim b) ti nuk je ne gjendje te shikosh konsekuencat e nje ligji te tille ne shoqerine ne te cilen ti jeton dhe brenda familjes tende. Ne mendjen tende, ky ndryshim vetem reflekton "lirine individuale te gjithesecilit prej nesh", qe nuk eshte aspak e vertete. Dhe ajo tjetra qe ti je duke thene eshte: "ky ndryshim ndikon vetem tek homoseksualet dhe jo mua dhe familjen time." Se pari, nuk behet fjale vertem per ligjerimin e martesave te homoseksualeve por edhe per mbrojtjen e "identitetit gjinor". Ligjerimi i martesave te homoseksualeve me nje te rene te lapsit prish institucionin me te lashte dhe me te rendesishem te historise se njerezimit: martesen, qe per qindra breza para nesh e deri me sot, eshte kuptuar si martesa e nje burri me nje grua. Ajo qe shitet si "identitet gjinor" nuk eshte gje tjeter rrezimi i nje tjeter te vertete universale ne historine e njerezimit, se "gjinia eshte pjese e natyres njerezore edhe eshte dicka e lindur". Ajo qe shitet si "mbrojtje ndaj diskriminimit te identitetit ligjor" eshte ideja se njerezit nuk e kane me gjinine te lindur, por njerezit gezojne "te drejten te zgjedhin gjinine e tyre". Me pak fjale, cdo njeri mund te zgjedhi gjinine qe do, ne cdo moment te jetes se tij mbi toke. Dje isha djale, sot femer, neser edhe djale edhe femer, dhe paspasneser si te me shkrepet mua ne koke.

  5. Per te dale tek konsekuencat e akteve te tilla per shoqerine shqiptare. Konsekuenca e pare dhe e dukshme, do te jete efekti negativ ne prishjen e asaj kontrates ligjore te deritanishme per shoqerine: furtuna e zera pro dhe kunder ketyre ndryshimeve, nuk do te beje gje tjeter vecse do te sjelli ne percarjen, degjenerimin, izolimin dhe shperberjen e shoqerise shqiptare. Shume shpejt shqiptaret do te ndihen "te huaj ne vendin e tyre" pasi ndryshimet qe po u diktohen me forcen e ligjit dhe pa vullnetin e tyre si sovran. Ndryshimet ligjore jane edhe te paperforcueshme dot me ligj: si do ti mbroje shteti shqiptar homoseksualet nga diskriminimi kur Kisha Orthodhokse, apo ajo Katolike, apo Sunitet e Bektashinjte refuzojne te bejne martesa homoseksuale? Si do ti mbroje shteti shqiptar homoseksualet nga diskriminimi kur ai biznesmeni i vogel refuzon ti ofroje lokalin apo sherbimin e tij nje cifti homoseksual qe kerkon te martohet? Si do ti mbroje shteti shqiptar femijet homoseksuale neper shkolla, kur keta ta gjejne veten nen perbuzjen e bashkemoshatareve te tyre? Si do ta mbroje shteti shqiptar vetveten, kur ti dhe gjithe prinderit tradicionale, qe u kane mesuar femijeve te tyre se martesa eshte mes nje burri dhe nje gruaje, do te dilni te protestoni se perse u mesoni ne librat shkollore femijeve te mi se martesat e personave te seksit te njejte jane te lejuara? Apo kur femijet e tu te indoktrinohen neper bankat e shkollave me idene: se djali dhe vajza jote, nuk jane me djali dhe vajza, por jane te lire te zgjedhin te behen vajza dhe djali neser, me vullnet te lire, me mbrojtjen e shtetit e ligjit, dhe ti si prind nuk ke asnje fuqi apo te drejte ligjore per ta ndaluar kete gje?

  Albo

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes ndryshon Kushtetutn pr t lejuar martesat e homoseksualve

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  1. Kushtetuta, si ligji themeltar i nje shoqerie, eshte kontrata ligjore e perbashket e gjithe shoqerise. Si e tille, ajo reflekton vlerat, principet dhe virtytet e gjithe shoqerise. Nuk shpik vlera apo virtyte te paqena, reflekton vetem vlerat, virtytet dhe principet e qytetareve qe jetojne ne ate shoqeri. Dhe kjo kontrate e perbashket ligjore, eshte mareveshja e pare dhe me e rendesishme, qe ben te mundur qe nje shoqeri te ngrihet nga individualiteti, ne komunitet. Pa kete kontrate, nuk ka shoqeri shqiptare, nuk ka shtet, nuk ka asgje. Ka vetem xhungel, ku cdo njeri ben sic i do qejfi dhe mendja dhe vete jeta eshte nje lufte e perditshme per mbijetese.

  2. Duke u nisur nga pika 1. me lart, do te thote qe ndryshimi i Kushtetutes nuk duhet te jete nje sipermarrje e thjeshte pasi je duke ndryshuar kontraten ligjore te gjithe shoqerise shqiptare. Nuk duhet te jete nje akt qe behet nga nje njeri i vetem ne pushtet, nga nje parti e vetme ne pushtet, nga nje mazhorance e vetme qeverisese e vendit, nga nje kuvend i vetem. Dhe jo vetem kaq, por ajo qe eshte me e rendesishme eshte qe cdo ndryshim, nuk duhet te reflektoje kapricon e politikes se momentit, apo kerkesen e momentit te nderkombetareve, por duhet te reflektoje vullnetin e shumices absolute te asaj shoqerie. Kjo eshte arsyeja perse ndryshimi i Kushtetutes ne cdo shoqeri me tradite demokratike eshte sa i veshtire, edhe i rralle, edhe zgjat shume ne kohe, edhe kerkon aprovimin e gjithe shoqerise me referendum, ku vetem 2/3 e shoqerise aprovojne nje ndryshim te tille.

  3. Ne rastin ne fjale, ky ndryshim jo vetem qe po behet ne fshehtesi te plote, jo vetem qe po behet pa debat te hapur publik ku te gjithe qytetareve te atij vendi u jepet mundesia te shprehen lirshem per ndryshimin, por po perpiqen edhe ta bejne nen petkun e "reformes ne drejtesi". Cfare lidhje ka ky ndryshim i Kushtetetutes me "reformen ne drejtesi"? Asnje lidhje. Pra kemi te bejme me nje shkelje flagrante jo vetem te procesit demokratik, kemi te bejme me nje perdhosje kolektive te lirise dhe dinjitetit te cdo qytetari te atij vendi: mazhoranca me nje veprim te tille po thote, nuk me intereson se cfare mendoni ju qytetare te ketij vendi, nuk me intereson qendrimi kunder ndaj ketij ndryshimi i te gjitha komuniteteve fetare te vendit, nuk me intereson fare kundershtia qe kane shprehur hapur organizata jo-qeveritare qe merren me kujdesin ndaj familjes e femijeve, ne do ta bejme kete ndryshim. Ne do ta ndryshojme kontraten ligjore qe e ben kete vend shoqeri civile, pa i marre mendimin askujt.

  4. Kendveshtrimi yt se "kushdo ben si te doje me b... e vete", tregon se ti a) nuk e kupton plotesisht se cfare perfaqeson ky ndryshim b) ti nuk je ne gjendje te shikosh konsekuencat e nje ligji te tille ne shoqerine ne te cilen ti jeton dhe brenda familjes tende. Ne mendjen tende, ky ndryshim vetem reflekton "lirine individuale te gjithesecilit prej nesh", qe nuk eshte aspak e vertete. Dhe ajo tjetra qe ti je duke thene eshte: "ky ndryshim ndikon vetem tek homoseksualet dhe jo mua dhe familjen time." Se pari, nuk behet fjale vertem per ligjerimin e martesave te homoseksualeve por edhe per mbrojtjen e "identitetit gjinor". Ligjerimi i martesave te homoseksualeve me nje te rene te lapsit prish institucionin me te lashte dhe me te rendesishem te historise se njerezimit: martesen, qe per qindra breza para nesh e deri me sot, eshte kuptuar si martesa e nje burri me nje grua. Ajo qe shitet si "identitet gjinor" nuk eshte gje tjeter rrezimi i nje tjeter te vertete universale ne historine e njerezimit, se "gjinia eshte pjese e natyres njerezore edhe eshte dicka e lindur". Ajo qe shitet si "mbrojtje ndaj diskriminimit te identitetit ligjor" eshte ideja se njerezit nuk e kane me gjinine te lindur, por njerezit gezojne "te drejten te zgjedhin gjinine e tyre". Me pak fjale, cdo njeri mund te zgjedhi gjinine qe do, ne cdo moment te jetes se tij mbi toke. Dje isha djale, sot femer, neser edhe djale edhe femer, dhe paspasneser si te me shkrepet mua ne koke.

  5. Per te dale tek konsekuencat e akteve te tilla per shoqerine shqiptare. Konsekuenca e pare dhe e dukshme, do te jete efekti negativ ne prishjen e asaj kontrates ligjore te deritanishme per shoqerine: furtuna e zera pro dhe kunder ketyre ndryshimeve, nuk do te beje gje tjeter vecse do te sjelli ne percarjen, degjenerimin, izolimin dhe shperberjen e shoqerise shqiptare. Shume shpejt shqiptaret do te ndihen "te huaj ne vendin e tyre" pasi ndryshimet qe po u diktohen me forcen e ligjit dhe pa vullnetin e tyre si sovran. Ndryshimet ligjore jane edhe te paperforcueshme dot me ligj: si do ti mbroje shteti shqiptar homoseksualet nga diskriminimi kur Kisha Orthodhokse, apo ajo Katolike, apo Sunitet e Bektashinjte refuzojne te bejne martesa homoseksuale? Si do ti mbroje shteti shqiptar homoseksualet nga diskriminimi kur ai biznesmeni i vogel refuzon ti ofroje lokalin apo sherbimin e tij nje cifti homoseksual qe kerkon te martohet? Si do ti mbroje shteti shqiptar femijet homoseksuale neper shkolla, kur keta ta gjejne veten nen perbuzjen e bashkemoshatareve te tyre? Si do ta mbroje shteti shqiptar vetveten, kur ti dhe gjithe prinderit tradicionale, qe u kane mesuar femijeve te tyre se martesa eshte mes nje burri dhe nje gruaje, do te dilni te protestoni se perse u mesoni ne librat shkollore femijeve te mi se martesat e personave te seksit te njejte jane te lejuara? Apo kur femijet e tu te indoktrinohen neper bankat e shkollave me idene: se djali dhe vajza jote, nuk jane me djali dhe vajza, por jane te lire te zgjedhin te behen vajza dhe djali neser, me vullnet te lire, me mbrojtjen e shtetit e ligjit, dhe ti si prind nuk ke asnje fuqi apo te drejte ligjore per ta ndaluar kete gje?

  Albo
  I dashur Albo.
  Problemi eshte se ketu ne Atdheun tim te dashur te gjitha keto jane tashme fakte te kryera dhe ky ndryshim realisht nuk cudit me asnje njeri. Kemi gej sa te duash, kemi edhe transeksuale, kemi edhe bashkejetesa mes tyre dhe shoqeria jone nuk eshte me ajo e perpara 25 viteve, kohet dhe njerezit kane evoluar.
  Problemet qe ti ngre nga ana parimore jane te drejta, por mendoj se kjo nuk eshte e keqja me e madhe e ketij vendi.
  Realisht keto ndryshime jane nje kerkese e pashmangshme nga homot e Europes te cilen nese nuk e plotesojme do na mohohet negocimi i antaresimit ne EU edhe per shume vite te tjere.Duam apo nuk duam, na pelqen apo nuk na pelqen keto ndryshime do behen dhe nuk kemi shansin e as luksin ti kundershtojme.
  Problemi ketu eshte vetem kredo ose humbje e kredos politike nga nje ligj i tille i panuar nga njera pale apo tjetra.
  Ne nje kohe kur Parlamenti yne i nderuar ka homoseksuale brenda tij, mendon se ka me vlere mohimi i te drejtave te tyre???
  Jane thjesht lojra politike,
  E verteta eshte se brezi i ri rritet me informacion te gjithanshem dhe me mendje te hapur.
  Koha e familjeve patriarkale dhe konservatore po mbaron. Personalisht jam ne nje frekuence me ty ne te gjitha ato qe shkruan, por jam fort i qarte se ndryshimet jane nje e keqe e domosdoshme, e thene shkurt, Nuk kemi nga ja mbajme".
  Ne fund te fundit nuk jemi vendi i vetem e as i pari qe kemi keto sanksionime ne ligjin themelor. Bota ecen me rritmin dhe nen flladin e vet e ne nuk kemi fuqi ta ndalojme, Realisht Bota ecen perpara por konflikti i brezave nuk na lejon te shohim anen pozitive te ndryshimeve.
  Sa here qe lexoj mendime te tilla konservatore me kujtohet nje pllake guri e gjetur ne Piramiden e Keopsit rreth 40 vite me pare e cila datonte dymije vjecare, ne te cilen shkruhej: "KU DO VEJE BOTA ME KETA FEMIJE QE RRITEN SOT ? "
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 5. Anetart m posht kan falenderuar 2043 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 6. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  776 falenderime n 635 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes ndryshon Kushtetutn pr t lejuar martesat e homoseksualve

  Dallimi mes meje dhe teje eshte se une i mbroj lirite, principet e mia si qytetar e si prind, dhe ti nuk e ben nje gje te tille. Jo vetem qe nuk i mbron, por i vetedorezon. Si the me lart? Keshtu "na e ka vene kushtin BE-ja"? Kur nje njeri hyn ne shtepine time, dhe kerkon nga une qe te shkel me kembe ato gjera qe une i kam te shenjta, une i tregoj deren e i them: Nuk dua te te shoh me te shkelesh pragun e shtepise sime. Dhe ky reagimi im, eshte reagimi i cdo njeriu qe a) ka dicka te shenjte ne jeten e tij b) e mbron ate te gjene e shenjte me cdo sakrifice ndaj kujtdo qe ia cenon qofte ky individ, shtet, apo institucioni me i fuqishem i botes c) ate gjene e shenjte, ua le trashegimi edhe femijeve te tij, duke i mesuar keta femije me shembullin e jetes se tij.

  Une nuk e lejoj as "boten" dhe as "kohen" te me diktoje apo kompromentoje ate qe une e ruaj si te shenjte ne jeten time. Ate qe kam trasheguar brez pas brezi brenda familjes sime. Ate qe mundohem t'ua le trashegimi femijeve te mi. Mua nuk me intereson nese shumica e shqiptareve nuk mendojne si une apo sic thua ti "kohet kane ndryshuar". Edhe po te isha pjesetari i vetem i asaj shoqerie qe besoj e ruaj nje gje si te shenjte, nuk do te ndryshoja aspak qendrim. Perkundrazi, fakti qe shumica e shoqerise nuk mendon e beson si une, me shtyn mua akoma me shume te vleresoj, ruaj e trashegoj ate qe kam si te shenjte.

  Dhe se fundi, une nuk lejoj askend qe te me indoktrinoje femijet e mi me "moralin e botes". Femijet e mi do te rriten me moralin qe une si prind do t'iu mesoj, moral me te cilen une u rrita nga prinderit e mi, moral te cilin e kemi trasheguar brez pas brezi. Kur te rriten, ata femije mund te injorojne gjithcka qe une u mesova si prind, por une do te bej timen per aq kohe sa ata jane nen perkujdesjen time. Ti i ke dorezuar pergjegjesite e tua si prind me sa shoh, duke u dorezuar para kerkesave te BE, presionit te botes, dhe ndryshimeve te kohes ne te cilen jeton. Pyetja qe duhet te besh nuk eshte: "Ku do veje bota me keta femije qe rriten sot?" por "Cfare shembulli po u jap femijeve te mi te vegjel sot, me qendrimet qe une po mbaj si prind, ne nje kohe e ne nje bote qe po sulmon e shkaterron vete natyren njerezore?!"

  Kemi arritur deri ne kete pike, pikerisht, se shume qytetare tregohen indiferente kur perballen me akte te tilla qe jane krime kunder vete natyres njerezore.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-05-2016 m 13:53

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Shoqria Shqiptare n Rrezik n se ndryshohet neni i Familjes.

  Projekt Ligji q krkohet t rregullohet bazuar n ligjet ndrkombtare pr lirit dhe t drejtat e njeirut duke shtuar ndonj nen pr komunitetin LGBT, do t ket ndikim jo t mir mbi familjen shqiptare.
  sht folur shum pr komunitetin LGBT dhe problemet q i dalin jo vetm shoqrive shqiptare dhe atyre ndrkombtare nga legalizimi i martesave jo t natyrshme.
  Mendoj se problem i ktij komuniteti i cili ka prirje seksuale jo t natyrshme me at q ka n prgjithsi Familja ift burr-grua , mbi t viln sht ndrtuar e gjith shoqria njerzore, do t prek t gjith shoqrin njerzore dhe do t ket tendenc t shkatrroj familjen.
  Dmtimi dhe shkatrrimi i Familjes dhe i iftit burr grua do t dmtoj dhe t bj t pandreqshme prfundimisht martesn e ligjshme, do t krijoj efekte negative n brezin e ri i cili do t shoh se, t jesh me prirje seksuale jo normale nuk sht gj e keqe, do t krijoj dhe do t shtoj:
  - degjenerimin e racave dhe t shoqris njerzore duke i humbur kuptimin e familjes
  - do t krijoj kontigjente njerzish pa parime morale e pa familje me prirje degjeneruese dhe neveritse,
  -do t rritet n kt mnyr kriminaliteti, abuziviteti seksual, largimin nga shoqria normale, rritjen e seksualitetit dhe degjenerimin seksual brnda shoqris njerzore.
  -shoqria e ksaj forme do t ket si prparsi dhe duke br moto t saj, abuzivitetin seksual dhe krimet seksuale n raport me krijimin e nj shoqrie normale e cila ka pr parim rritjen e pinjollve t shndetshm dhe normal,
  - humbjen e kuptimit t familjes e cila ka pr qllim q t lind dhe rris fmij t shndetshm me pranin e dashuris prindrore t nns dhe t babait,
  - do t krijoj njerz me prirje kriminale, imoral dhe amoral. me prirje abuziviste, negative, t kqinj, sociopat dhe psikopat, pr t cilt shoqria njerzore do t harxhoj shum mund, pun dhe kosto pr t mbajtur n ekuilibr nj shoqri t minuar nga kta individ dhe nga ky komunitet n dukje i paket por me potencialitet degjenerues dhe kriminal t madh .
  Dihet fare mir nga ana mjeksore dhe Psikologjike apo dhe Psikiatrike se edukimi i fmijs me nj prind (prfshi dhe poligamin e cila edukon fmij vetm me nnn duke rritur fmij me plot urrejtje dhe mllef), ose pa prind fare, ose me prindr t degjeneruar, ose me prindr t nj seksi (pra t tipit LGBT q do t lejohet t krijoj familje anormale), do t rris fmij t cilt do t rriten me prije kriminale, sociopatike, plot mrira t rrezikshme t fshehura n subkoshienc pr shkak t mos pasjes s dashursis normale s t dy prindrve gjat fminis por vetm t njerit ose duke i patur t dy prindrit t cilt jan t nj seksi (pra t panatyrshme) e nj prindi.
  E thn me pak fjal , n dukje, sikur po u japim lirit e t drejtat nj komuniteti jo normal, por duke shkatrruar n t ardhmen nj shoqri t tr e cila sht ndrtuar me mijra vite bazuar n nj familje heteroseksuale nj burr- nj grua.
  Mund ta konfirmoj kt sentenc duke i kujtuar qejflinjve t ndryshimit t nenit t familjes se Familja e sotme dhe ligjet e sotme sociale jan krijuar bazuar n tradita religjioze Kristiane- (deri diku bazohen edhe tek judaizmi dhe islami).
  Mund t kujtoj ktu se sht pikrisht familja e bazuar n nj Baba dhe n nj Nn ajo q ka ndrtuar shoqrin e sotme dhe sht bazuar tek Testamenti i Vjetr dhe i Ri t cilt i neverisin aktet seksuale t panatyrshme dhe i quajn krime q duhet t dnohen me vdekje.
  Po kshtu, ashtu si Kristianizmi dhe Judaizmi, edhe Islami e dnon aktin seksual t panatyrshm t t gjitha llojeve si homoseksualitetin, zoofilin, nekrofilin, lezbizmin etj.
  N Testamenti n Vjetr, Leviticus18:22, thot: `Ju nuk duhet t flini as burra dhe as me grat (ju gra); kjo sht e neveritshme`.
  N Testamentin e Ri ( Ungjilli), Corinthians 6:9 dhe Timothy 1:10 Shen Pali thot : `A nuk e dini ju qe keqbrsit nuk do ta trashgojn Mbretrin e Zotit? As mos u mashtroni sepse as imoralt dhe idhujtart, as shkelsit e kurors martesore, as prostitutat meshkuj as homoseksualt as hajdutt as lakmitart, as pijanect, as shpifsit, dhe as mashtruesit, nuk do ta trashgojn Mbretrin e Zotit`;
  Aktualisht Kushtetuta e Republikes se Shqiperise nenin 53 thote:
  1. Kushdo ka t drejt t martohet dhe t ket familje.
  2. Martesa dhe familja gzojn mbrojtjen e veant t shtetit.
  3. Lidhja dhe zgjidhja e martess rregullohen me ligj
  Pavarsisht se lihet evazive se si krijohet familja, ky nen i Kushtetuts e ka fjaln pr nj familje me nj cift burr dhe grua.
  Gjithashtu Kodi i Familjes n nenin 161 dhe 162 nuk flitet vetm pr martese por dhe pr bashkjetes midis nj mashkulli dhe nj femre dhe jo ndryshe.
  Projekt Ligji i ri i cili krkon t ndryshoj nenin 53 t Kushtetuts s Republiks s Shqipris thot kshtu: Askush nuk mund t diskriminohet padrejtsisht pr shkaqe t tilla, si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, identiteti gjinor, orientimi seksual, gjendja ekonomike, pasurore, arsimore, origjina sociale, lindja, aftsia e kufizuar, prkatsia shoqrore, prindrore ose t tjera. (neni 18, pika 2). Pra ka futur dhe emrtimin `orientim seksual` i cili n fakt prbn patologji.
  Sigurisht pranimi i komuniteteve LGBT duke u justifikuar me lirit dhe t drejtat e njeriut, ka krijuar edhe Homofobit dhe Heterofobit t cilat po krijojn dhe prplasje shoqrore.
  Athere nesr ndoshta duke u fshehur dhe mbrojtur nprmjet ligjeve pr lirit e t drejtat e njeriut do t legalizojn jo vetm LGBT por edhe Zoofilt, Nekrofilt, dhe gjith llumrat e shoqris njerzor, t cilt e kan vndin n burg dhe n izolim se sa t bashkjetojn dhe t infektojn shoqrin ton gjithashtu t dmtuar dhe t plagosur nga pa-shpirtsia e sistemit capitalist dhe nga rendja pr tu pasuruar si duke rendur pas lakmive t tjera t cilat po shkatrrojn prfundimisht familjen e sotme n bot por edhe n Shqipri.
  Kjo vrtetohet nga ritmet e larta t divorcit dhe t aborteve n Shqipri dhe n bot.

 8. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 9. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  776 falenderime n 635 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes ndryshon Kushtetutn pr t lejuar martesat e homoseksualve

  Ndryshimet kushtetuese pr “gayt” drejt miratimit prfundimtar

  Emri: gay-marriage-640x445-640x356.jpg

Shikime: 147

Madhsia: 19.2 KB

  Pavarsisht kundrshtive t shumta nga komunitetet fetare, por edhe nga kreu i opozits Lulzim Basha se nuk do t miratonte ndryshimet kushtetuese pr sa i prket martesave gay, drafti prfundimtar parashikon ndryshimet kushtetuese n kt drejtim.

  Ndryshimet jan pjes e draftit prfundimtar pr reformn n drejtsi, draft ky q on n ndryshimet e disa neneve t Kushtetuts. Midis ndryshimeve sht edhe Neni 18 i Kushtetuts.

  Neni 18 Paragrafi 2 i ndryshimeve Kushtetuese parashikon ndryshimin si m posht:

  “2. Askush nuk mund t diskriminohet padrejtsisht pr shkaqe t tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, identiteti gjinor, orientimi seksual, gjendja ekonomike, pasurore, arsimore, origjina shoqrore, lindja, aftsia e kufizuar, prkatsia shoqrore ose prindrore.

  N nenin e mparshm t Kushtetuts, thuhej: Askush nuk mund t diskriminohet padrejtsisht pr shkaqe t tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose prkatsia prindrore.

  ORA NEWS

 10. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  776 falenderime n 635 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes ndryshon Kushtetutn pr t lejuar martesat e homoseksualve

  "Te Paekspozuarit" - Basha: Jemi kundr martesave gay

  Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha, i ftuar n emisionin “T PAEKSPOZUARIT”, t gazetarit Ylli Rakipi, deklaroi se sht kundr martesave gay.

  I pyetur se disa deputet t PD-s, prfshir edhe zotin Berisha, kan deklaruar se nuk do ta votojn reformn n drejtsi ns ndryshohet preambula e Kushtetuts pr t prfshir ‘mosdiskriminimin pr shkak t orientimit seksual’, ai tha se nj gj e till nuk e kushtzon reformn.
  “Ka nj pjes n draftin q sht hartuar q ka dal jasht mandatit t Kushtetuts, ku prfshihet edhe ky sygjerim, q PD-ja sht pozicionuar kundr. S’jemi kundr homoseksualve, madje kjo parti ka kaluar n Parlament nj ligj n vitin 2009 dhe hapi rrug pr heqjen e vizave. Ne kemi qen kundr martesave dhe kundr adoptimit t fmijve” tha Basha.

  M tej siguroi qytetart “q PD-ja qndron fort kundr martesave gay”.

  ORA NEWS

 11. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  776 falenderime n 635 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes ndryshon Kushtetutn pr t lejuar martesat e homoseksualve

  Martesat ‘gay’, KMSH kundr: Cenon familjen!

  Emri: kmsh1.jpg

Shikime: 148

Madhsia: 58.9 KB

  Pas Kishs Katolike edhe Komuniteti Mysliman i Shqipris shpreh kundrshtin pr ndryshimet kushtetuese q prekin Kodin e Familjes. Ndryshimet synojn lejimin e martesave midis dy personave t gjinis s njjt, por pr KMSh-n kjo prek thelbin e familjes.

  “Ky shqetsim dhe thirrje e jona si Komunitet Mysliman, si besimtar dhe si qytetar t ktij vendi synon vetm se ruajtjen dhe mbrojtjen e vlerave tona besimore, tradicionale e kombtare.

  Shoqria jon nuk sht nj shoqri diskriminuese, por kur bhet fjal pr t ardhmen e brezave, pr familjen dhe pr natyrshmrin e njeriut, nuk mund t heshtim e t tregohemi indiferent ndaj dikaje q shkon kundr thelbit t jets son, kundr knaqsis s Zotit”, thuhet n reagim.
  Sipas KMSH-s, familja sht e shenjt, prej s cils varet vazhdimsia e jets mbi tok.

  “Familje ose fole familjare sht vetm ajo e ngritur nga martesa e nj burri dhe nj gruaje dhe kjo prbn nj prej shtyllave m t rndsishme t shoqris. Fortsia dhe qndrueshmria e saj sht edhe fortsia dhe qndrueshmria e kombit dhe e shtetit. Prandaj, martesat e t njjts gjini nuk i shohim si pjes t tradits son t prbashkt dhe t t gjith elementve q prbjn kt komb”, thuhet m tej.

  Ora News

 12. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •