Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Rade Mihalji: Shqiptart jan vendas t Ballkanit, serbt kan rrmbyer tokat e tyre


  Rade Mihaljiq, profesor i Fakultetit t Filozofis n Universitetin e Beogradit. Ai poashtu sht antar i Akademis s Shkencave dhe Arteve t Republiks s Serbis.


  Rade Mihalji: Shqiptart jan vendas t Ballkanit, serbt kan rrmbyer tokat e tyre

  Historia e klass s gjasht n Serbi tregon se shqiptart jan vendas t Ballkanit dhe q serbt kan rrmbyer tokat e tyre.

  Mediat beogradase raportojn se ky sht nj detaj skandaloz i historis s pretenduar mesjetare serbe, transmeton zeri.info

  Libri n fjal sht publikuar nga Instituti pr tekstet dhe Mjetet Msimore. Autor sht Rade Mihaljiq, profesor i Fakultetit t Filozofis n Universitetin e Beogradit. Ai poashtu sht antar i Akademis s Shkencave dhe Arteve t Republiks s Serbis.

  Ndr t tjera, n tekstin e ktij libri thuhet se sllavt ishin emigrant, duke specifikuar serbt. Vendasit jan shqiptart, t cilt ishin pasardhs t ilirve.

  Autori i librit nuk ndalet me kaq, ai tregon edhe mbi pushtimet e osmanve n trojet shqiptare, ku thekson se shqiptart ishin pala e dmtuar.

  Lidhu me kt libr, ka nxitur reagime t shumta nga ana e historianve serb.

  Profesori universitar, John Deretic ka sugjeruar se duhet ti bhet nj rishikim historis dhe paraqitjeve t serbve si pushtues t tokave t tyre, transmeton zeri.info

  N kt libr msimi thuhet se sllavt erdhn n Kosov dhe Metohi, dhe atje ata gjetn Ilirt, t cilt jan shqiptart e sotm, n njfar forme ata rrmbyen shtpit dhe fushat, dhe pr kt arsye ata ishin t detyruar t shkojn n male dhe pr t mbajtur bagtin. Kjo sht skandaloze. Ne mund t mendojm far t doni, por jo m e keqe se kjo. far duhet t msojn fmijt tan nga kjo, ka deklaruar i dshpruar historiani serb, Deretic.

  Ja biografia e autorit

  Ai ka lindur m 21 janar, 1937. Shumica e veprave t tij t merren me Serbin mesjetare , sidomos perandoris serbe dhe Betejs s Kosovs.


  Disa nga vepra e Mihaljiqit jan:

  Rnia e Perandoris Serbe (Крај Српског царства), 1975, 1989, 1989, 2001

  Llazar Hrebeljanović historia, kult, prkushtim , 1984, 1989, 1989, 2001

  Heronjt e legjendave t Kosovs (Јунаци косовске легенде), 1989, 1989, 1993, 2001

  Beteja e Kosovs n histori dhe n traditn popullore , 1989.

  Heroi i panjohur , 1995

  Beteja e Kosovs n Bugartice dhe poemat epike, 1995

  Memoria e kaluar dhe populli 1995

  Historia serbe dhe kujtesa kombtare , 2001

  Vlera origjinale e vjetr materiale serbe , 2001

  Ligjet, dokumentet e vjetra serbe , t vitit 2006./fakti

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  552
  Faleminderit
  20
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Rade Mihalji: Shqiptart jan vendas t Ballkanit, serbt kan rrmbyer tokat e tyre


 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Rade Mihalji: Shqiptart jan vendas t Ballkanit, serbt kan rrmbyer tokat e tyre

  Ok Lus Moderatoret qe ta dergoin atje ket postimin tim

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •