Close
Faqja 1 prej 11 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 209
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Emri: D3E5F765-25D7-459F-9CA8-DCE4F00F62D2_w640_r1_s.jpg

Shikime: 1380

Madhsia: 24.5 KB

  Presidenti i ri i Kosovs, Hashim Thai, dha betimin e tij n Parlamentin e Kosovs n nj seanc solemne, e cila u bojkotua nga partit opozitare,lvizja Vetvendosje, Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs dhe Nisma pr Kosovn.

  Hashim Thai, pason n kt post, presidenten Atifete Jahjaga e cila sot prmbylli mandatin e saj pesvjear.

  Presidenti Thai tha se n detyrn e re do t vazhdoj t angazhohet pr nj Kosov demokratike, evropiane dhe shum etnike.

  Kam shpres dhe besim n vendin ton dhe n qytetart tan. Kam besim t plot n institucionet e Kosovs, n parlament, n qeverin e vendit. Kam besim q do t vazhdohet me qeverisje t mir. Si president do t jem garantues i respektimit t Kushtetuts dhe ligjeve, mbrojts dhe prfaqsues i interesave t Kosovs. Do t jem faktor unifikues politik dhe qytetar, prfaqsues i t gjith qytetarve, pa dallim etnie, feje, race dhe gjinie, tha presidenti Thai.

  Presidenti Thai tha se Kosova sht faktor paqeje dhe qndrueshmrie n rajon dhe po zhvillon marrdhnie t mira fqinjsore me t gjitha vendet e rajonit. Ai tha se Kosova sht zotuar t vazhdoj bisedimet pr normalizimin e marrdhnieve me Serbin.

  T dy vendet duhet t punojn q t antarsohen sa m shpejt n Bashkimin Evropian, duke lehtsuar njra-tjetrn dhe jo duke e penguar. Dialogu, nuk ka alternativ, por tani ai duhet t ket dinamik dhe energji t re, vendimmarrse dhe zbatuese".

  Ai tha se si president i vendit, edhe sa i prket dialogut, do t punoj pr ndrtimin e nj konsensusi sa m t gjer politik dhe qytetar.

  Presidenti Thai tha se Kosova do t punoj n mnyr edhe m aktive, pr tu br antare n nismat rajonale, evropiane dhe ato botrore.

  Kosova do t punoj ngusht me partnert ndrkombtar q t bhet antare e OKB-s. Kosova sht pjes aktive e bllokut antiterrorist n bot. Do t jemi t pa kompromis n luft ndaj fundamentalizmit dhe ndaj do elementi ekstremist, kudo dhe kurdo q paraqitet, tha ai.

  Zoti Thai tha se do t jet president i unitetit qytetar.

  N angazhimet e mia do t respektoj Kushtetutn dhe ligjet e Kosovs, traditn e mir t qytetaris, kriteret dhe vlerat euroatlantike. Gjithmon do t nisem nga oferta ime pr dialog politik, ndrpartiak, pr komunikim me shoqrin civile, me media, bizneset dhe iniciativat e lira. Si kreu i shtetit do t ruaj, kultivoj dhe prfaqsoj unitetin e popullit t Republiks s Kosovs, tha ai.

  Parlamenti i Kosovs zgjodhi m 26 shkurt me 71 vota pr dhe dhjet vota t pavlefshme, Hashim Thain, ish kryetarin e Partis Demokratike t Kosovs, n postin e presidentit t Kosovs.

  Ai u zgjodh n raundin e tret t votimeve pasi q n dy raundet e para ai mori 50, prkatsisht 64 vota.

  M 4 mars partit opozitare, Lvizja Vetvendosje, Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs dhe Nisma pr Kosovs, i krkuan Gjykats Kushtetuese q t shqyrtoj procesin q sipas tyre ishte jo legjitim dhe i prcjell me parregullsi.

  M 4 prill Gjykata Kushtetuese e Kosovs, e shpalli t papranueshme krkesn e partive opozitare n Kosov pr vlersimin e kushtetutshmris s zgjedhjes s Hashim Thait n postin e presidentit t Kosovs.

  Kjo ishte hera e tret q Gjykata Kushtetuese shqyrton shtjen q kan t bjn me presidentin e vendit. N dy rastet e para, vendimet e Gjykats Kushtetuese kan br q t dorhiqen dy president t Kosovs, Fatmir Sejdiu n vitin 2010 dhe Behgjet Pacolli, m 2011.

  Zeri i Amerikes

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  795
  Faleminderit
  31
  67 falenderime n 61 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Familja Jashari prsri e bojkoton Thain! (FOTO)
  Bota Sot | 08.04.2016 12:17
  Familja Jashari ka bojkotuar inaugurimin e Hashim Thait si president i Republiks.

  N kt foto shihet karrigeje e zbrazur, e cila ishte e rezervuar pr familjen Jashari.
  21 Komente
  Bota Sot
  Identifikohu
  1
  Rekomando
  Shprndaje
  M t mirat
  Fotografia
  Join the discussion

  Fotografia
  luan 3 or m par
  Mjafton familja e jasharve me bojkotu hashim kriminelin
  4 PrgjigjuShprndaje
  Fotografia
  Lisi 2 or m par
  Rrespekt te madh per familjen Jashari kjo asht drita dhe Shpresa e gjith shqiptarve rroft familja legjendare e jashreve per jet e mot posht kriminelat dhe tradhtaret si Hashim Thaqi dhe bandat e ti
  http://botasot.info/lajme/534869/fam...n-thacin-foto/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 08-04-2016 m 09:52

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  795
  Faleminderit
  31
  67 falenderime n 61 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Deda: 1 milion euro pr ceremonin e Thait shkuan kot, ai nuk ka prkrahje ndrkombtare
  Bota Sot | 08.04.2016
  Deputeti nga radht e Lvizjes Vetvendosje, Ilir Deda prmes nj statusi n Facebook ka thn se 1 milion eurot e shpenzuara pr ceremonin e Presidentit shkuan kot pasi q sipas tij ai nuk gzon prkrahje ndrkombtare.

  Statusi i plot:

  Nj milion euro t qytetarve t shpenzuara kot s koti pr nj ceremoni e cila tregoi q kryetatri i ri i shtetit nuk gzon prkrahje ndrkombtare – q shihet nga niveli prfaqsues i shteteve q na e kan njohur pavarsin.http://botasot.info/lajme/534920/ded...nderkombetare/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 08-04-2016 m 09:57

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  795
  Faleminderit
  31
  67 falenderime n 61 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  ka tha Limaj pr Thain?
  Bota Sot | 08.04.2016 12:24
  Kryetari i Nisms pr Kosovn, Fatmir Limaj ka thn se kjo q po e paraqet pushteti sht nj Kosov e rrejshme dhe jo reale.

  Sipas tij, Kosova nuk ka luks pr skena t tilla q shihen vetm n Lindjen e Mesme.

  Kosova sht n kriz t madhe dhe nuk e ka luksin q po e paraqet pushtetit. Ajo q po pretendohet t paraqitet sht nj Kosov e rrejshme, sepse nuk kemi luks pr skena t tilla teatrale q shihen vetm n Lindjen e Mesme, ka thn Limaj.

  Ai keto komente i ka br dje, nj dit para ceremonis inauguruese t presidentit t Kosovs, Hashim Thai.
  http://botasot.info/lajme/534873/cka...aj-per-thacin/

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Disa gjera pozitive dhe disa gjera negative te kesaj zgjedhjeje o cerimonise per Presidentin. Edhe se po ta mendosh "holle-holle" ka shum pak gjera negative si realitet. Si realitet,se N realitet nuk ka asgje pozitive.

  Zgjedhje e Thait si president eshte zgjedhja me e mire ne realitet. Ne nje qeveri o politike te korruptuar duhet te zgjidhet gjithmone pergjegjesi kryesor o "kapo",personalitetet e tjera zgjidhen o caktohen kryesisht per paaftesine o pazgjuarsine dhe vartesine e tyre. Nje President qe nuk lufton korrupsionin- qe sjell krimin-qe sjell varferine,o eshte pjesmares i ketij korrupsioni,o i paafte o i pazgjuar.

  Edhe dika jashte kontekstit,o midis pozivitetit e negativitetit. Mos pjesmarja e Jashareve eshte pozitive,teorikisht. Negative eshte qe perbejne lajm sikur jane edhe kur nuk jane,me gjithe meritat e vuajtjet qe permbajne. Pra,gjithe kjo vemendje per Jasharet eshte e drejte,e barabarte per realitetin? Eshte e njesojshme per te gjithe ata qe kan luftuar e kane vuajtur ?

 6. #6
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Zgjedhja e Hashim Thacit si President i Kosoves eshte nje gje shume negative per Kosoven. Ai eshte i shantazhuar nga qarqe evropiane dhe per kete shkak ai do t'i beje koncesione te reja Serbise.
  Krejt e dijme se Thaci ne poziten e presidentit do te mbroje vetem interesat e tij personale e klanore dhe jo interesat e popullit dhe te shtetit te Kosoves. Keto vite sa do te jete president do te jene vite te humbura per Kosoven, asgje nuk do te permiresohet per mire por ose do te kete stagnim ose regres. Politikanet tane jane njerezit me te keqinje per popullin dhe shtetin e tyre.
  Ah po te kishim nje shtet qe punon me etike e filozofi krishtere si shtetet normale e jo me me ate islame apo ateiste...
  Destroyer of falsehood :)

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Zgjedhja e Hashim Thacit si President i Kosoves eshte nje gje shume negative per Kosoven. Ai eshte i shantazhuar nga qarqe evropiane dhe per kete shkak ai do t'i beje koncesione te reja Serbise.
  Krejt e dijme se Thaci ne poziten e presidentit do te mbroje vetem interesat e tij personale e klanore dhe jo interesat e popullit dhe te shtetit te Kosoves. Keto vite sa do te jete president do te jene vite te humbura per Kosoven, asgje nuk do te permiresohet per mire por ose do te kete stagnim ose regres. Politikanet tane jane njerezit me te keqinje per popullin dhe shtetin e tyre.
  Ah po te kishim nje shtet qe punon me etike e filozofi krishtere si shtetet normale e jo me me ate islame apo ateiste...


  (Jashte teme).Ne pergjithsi ne Shqiperi ku kane egzistuar dhe egzistojne te tre fete fshatrat me te prapambetur kane qene fshatrat krishtere,natyrisht per arsye te ndryshme,si pozita gjeografike,tradita,izolimi,emigracioni etj etj,por fshatrat me te prapambetur kane qene fshatrat e krishtera,o me sakt fshatrat katolike. Se kemi dhe te kunderten e krishterimit,qe fshatrat me te zhvilluara ne Shqiperi kane qene fshatrat ortodoks. Natyrisht edhe fshatrat ortodoks kane arsyet e tyre jasht-fetare,por kryesisht zhvillimin e sjell kultura qe vjen nga dituria o shkolla. Por edhe kjo e fshatrave ortodoks ka nje shpegim pak a shume llogjik,sepse ortodokset ishin ata me laik ne Shqiperi. Ndryshe nga si e mendon dhe kupton dhe Albo,ne pergjithesi ne Shqiperi nje organizate ortodokse (gjate rilindjes) ishte kunder klerit ortodoks o patriakates se Stambollit,ndersa nuk mundet te flitet per nje organizate katolike o musulmane qe ishin kunder klerit. Per ta shpeguar me qarte,po ta pergjithesojme per te krijuar nje ide mbase ja vlen per te cituar Shahin Kolonjen qe shkruan :

  " Muhamedanet e katoliket s'kishin njerez me mesim e me dituri qe te benin pune ; neper orthodhokse xhiku ndodheshin andej kendej qe kishin mesuar e rronin jashte Shqiperise ; keta qe muntnin te benin pune per gjuhen e per te zgjuar shqiptaret e Shqiperise,keta ishin te ngateruar me kishen greke e me Greqine..." ("Drita".Sofie 1903).

  Kjo per te thene,se edhe se ne Shqiperi kleri me i shkolluar dhe i kulturuar ishte ai katolik,ne popullsi kjo shkolle e kulture nuk u kthye ne zhvillim. Pra si fillozofi nuk ka funksjonuar.Jane zhvilluar gjithmone me shume fshatrat o qytetet qe i kane qendruar me larg klerit o fese.

  Pjesa e pare persa i perket Thait eshte e drejte o e vertete. Ndersa paralelizmi islam-ateizem eshte thjesht analfabetizem teologjik dhe filozofik.

 8. #8
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Ai shtet e popull qe punon me vlerat e krishtera eshte me i lire e me i begatshem. Ajo elite politike qe ne thelb punon me filozofi ateiste e islame eshte anti shteterore, pra eshte kunder shtet ndertimit. Shiko Korene e Veriut dhe Korene e Jugut, e para eshte ateiste dhe sundohet nga kulti i personalitetit dhe krahasoje me Korene e Jugut, vend i begate, i lire e demokrat. Filozofia e mendimit ateist Thacit iu imponua ne kohen sa ishte student. Njeriu ateist dhe mysliman sado i mire qe te jete, kur t'i jepet pushtet ai do ta keqperdore ate pushtet... andaj ata nuk jane per udheheqje sepse me ta ka vetem deshtim. Ashtu edhe Vetevendosja po tamarre pushtetin neser me shume gjasa do te korruptohet.
  Ai nuk mund te kete ndergjegje sikur i krishteri, po flas per te krishteret e vertete e jo per ata me baterija. Laiciteti nuk d.m.th. ateizem. Laiciteti ne kontekstin evropian d.m.th. se shteti perkates punon me etike krishtere e huazaur se paku nga tradita shume shekullore krishtere por nuk imponon ndonje besim te caktuar. A e di ti se vende te perparuara si Danimarka kane fe zyrtare shteterore. Pra vet shteti sado laik qe te jete e ben njet te punoje me etike krishtere.
  Destroyer of falsehood :)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Ai shtet e popull qe punon me vlerat e krishtera eshte me i lire e me i begatshem. Ajo elite politike qe ne thelb punon me filozofi ateiste e islame eshte anti shteterore, pra eshte kunder shtet ndertimit. Shiko Korene e Veriut dhe Korene e Jugut, e para eshte ateiste dhe sundohet nga kulti i personalitetit dhe krahasoje me Korene e Jugut, vend i begate, i lire e demokrat. Filozofia e mendimit ateist Thacit iu imponua ne kohen sa ishte student. Njeriu ateist dhe mysliman sado i mire qe te jete, kur t'i jepet pushtet ai do ta keqperdore ate pushtet... andaj ata nuk jane per udheheqje sepse me ta ka vetem deshtim. Ashtu edhe Vetevendosja po tamarre pushtetin neser me shume gjasa do te korruptohet.
  Ai nuk mund te kete ndergjegje sikur i krishteri, po flas per te krishteret e vertete e jo per ata me baterija. Laiciteti nuk d.m.th. ateizem. Laiciteti ne kontekstin evropian d.m.th. se shteti perkates punon me etike krishtere e huazaur se paku nga tradita shume shekullore krishtere por nuk imponon ndonje besim te caktuar. A e di ti se vende te perparuara si Danimarka kane fe zyrtare shteterore. Pra vet shteti sado laik qe te jete e ben njet te punoje me etike krishtere.
  Ben nje lemsh kur flet per teologjine qe bo behesh nje mit... Kam frik edhe te pyes se fare eshte etika dhe filozofia e krishtere.

  Si ligje,si kushtetute,por edhe si kulture,moral,etik,filozofi etj etj... te gjithe shqiptaret qeverisen simbas modelit europian o perendimor. Pra nuk qeverisen as me modelin o filozofin arabe dhe as me modelin e Korese se Veriut.

  Nejse,se dalim jashte temes,per budalliqe qe nuk ja vlejne te diskutohen as si mentalitet e jome si etik e filozofi fetare o kunderfetare.

 10. #10
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ben nje lemsh kur flet per teologjine qe bo behesh nje mit... Kam frik edhe te pyes se fare eshte etika dhe filozofia e krishtere.
  .
  A spe din cka eshte a? Do te jem direkt me ty. Perseri po ta marr shembull Danimarken. Nese ne te ardhmen ne Danimarke myslimanet arrijne ne 70% te popullates. Danimarka nuk do te jete vendi me me se paku korrupsion ne bote. Danimarka do te kthehet ne nje vend te botes se trete i kapluar nga korrupsioni e varferia... qe cka eshte etika e krishtere... dil thuaj se nuk eshte keshtu nese je real.
  Destroyer of falsehood :)

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  A spe din cka eshte a? Do te jem direkt me ty. Perseri po ta marr shembull Danimarken. Nese ne te ardhmen ne Danimarke myslimanet arrijne ne 70% te popullates. Danimarka nuk do te jete vendi me me se paku korrupsion ne bote. Danimarka do te kthehet ne nje vend te botes se trete i kapluar nga korrupsioni e varferia... qe cka eshte etika e krishtere... dil thuaj se nuk eshte keshtu nese je real.

  U pa puna,tani duhet te shpegojme dhe Danimarken se disa thonin qe eshte shtet mason dhe ti po e ben nje shtet te krishter.

  E para,zhvillimi shoqeror,kulturor,ekonomik i Danimarkes eshte i bazuar kryesisht tek shkolla o edukimi,qe do te thote qe femijes i mesohet;qe shoqeria-shteti eshte nje grup njerezish ku egzistojne rregullat dhe ligjet te mara se bashku qe duhen respektuar,zbatuar,pra i mesohet harmonia e demokracis qe ne femineri.

  E dyta,po kete gje meson edhe kisha luterane daneze si moral,qe pak a shume po ta shtjellojme eshte morali Zogist,"qe feja duhet ti sherbeje kombit" o ai i Pashko Vases;feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Per kete eshte dhe fe-daneze e respektuar o e ndjekur nga te gjithe. Njihet si fe shteterore,por ne Danimarke ku eshte pothuasje "e detyrueshme" do gje,e vetmja gje fakoltative eshte pagimi i takses per fene. Nuk eshte e detyrueshme edhe se ne pergjithesi paguhet nga te gjithe.

  Tre,po te ishte i krishter si e mendon ti,nuk do ishte shteti i pare ne bote qe lejoi abortin,qe lejon pornografine dhe martesat omoseksuale.

  E fundit,se u merzita. Danimarka do ishte njesoj edhe me 70 popullsi myslymane. Natyrisht jo me mysluman qe thone Allahu eshte nje e s'ka gje tjeter,se kur nuk ka gje tjeter nuk ke pse mendon e flet. qe eshte pak a shume edhe mendimi jot-:"krishterimi mundet te jete dhe tre por prap s'ka gje tjeter.

 12. #12
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  1. Aborti eshte moralisht i gabuar. Aborti eshte i lejuar vetem ne 'etiken ateiste' dhe nuk ka te beje asgje me humanizem. Nuk mund te ia mohosh dikujt te drejten per te jetuar per shkak te interesave tua personale. Nese aborti eshte moralisht i drejte (sipas ateisteve) atehere interesat tona personale vijne mbi humanizmin. A e di sa mijera shqiptare vriten nga aborti ende pa lindur dhe pa iu dhene mundesia qe te jetojne?!
  2. Pornografia eshte prostitucion vizual. Asgje nuk ka dallim nga prostitucioni klasik. Kjo genjeshter e djallit denigron femren poashtu edhe mashkullin. Shume shtete evropiane prostitucionin po e nxjerrin jashte ligjit. Femra per ateistet dhe myslimanet eshte vetem nje objekt seksual, ajo nuk ka ndjenja dhe ajo duhet te denigrohet e trajtohet si kenaqesi trupore.
  3. Martesat homoseksuale jane martesa te pa natyrshme. Ashtu sic njeriu nuk mund te martohet me nje mace apo me nje kafshe tjeter ashtu nuk mund te kete martese benda gjinise se njejtje. Homoseksualiteti erdhi nga paganizmi por fatkeqesisht ateistet e perkrahin.

  Mos fol pallavra, kujt deshiron te ia shesesh kete perralle se Danimarka me 70% myslimane do te ishte njesoj sic eshte sot?! Shqiptaret e dijne se kjo nuk eshte e vertete, edhe ti vet e di qe kjo eshte genjeshter qe e deklaron pa kurrfare pergjegjesie. Krishterimi eshte progesiv e humanist, per kete mijera shqiptare po kthehen ne kete besim, ndersa ateizmi dhe islami jane shkatrrues e regresive. Kjo po shihet.
  Ani me krahason mua me njerez te prapambetur?!
  Destroyer of falsehood :)

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  1. Aborti eshte moralisht i gabuar. Aborti eshte i lejuar vetem ne 'etiken ateiste' dhe nuk ka te beje asgje me humanizem. Nuk mund te ia mohosh dikujt te drejten per te jetuar per shkak te interesave tua personale. Nese aborti eshte moralisht i drejte (sipas ateisteve) atehere interesat tona personale vijne mbi humanizmin. A e di sa mijera shqiptare vriten nga aborti ende pa lindur dhe pa iu dhene mundesia qe te jetojne?!
  2. Pornografia eshte prostitucion vizual. Asgje nuk ka dallim nga prostitucioni klasik. Kjo genjeshter e djallit denigron femren poashtu edhe mashkullin. Shume shtete evropiane prostitucionin po e nxjerrin jashte ligjit. Femra per ateistet dhe myslimanet eshte vetem nje objekt seksual, ajo nuk ka ndjenja dhe ajo duhet te denigrohet e trajtohet si kenaqesi trupore.
  3. Martesat homoseksuale jane martesa te pa natyrshme. Ashtu sic njeriu nuk mund te martohet me nje mace apo me nje kafshe tjeter ashtu nuk mund te kete martese benda gjinise se njejtje. Homoseksualiteti erdhi nga paganizmi por fatkeqesisht ateistet e perkrahin.

  Mos fol pallavra, kujt deshiron te ia shesesh kete perralle se Danimarka me 70% myslimane do te ishte njesoj sic eshte sot?! Shqiptaret e dijne se kjo nuk eshte e vertete, edhe ti vet e di qe kjo eshte genjeshter qe e deklaron pa kurrfare pergjegjesie. Krishterimi eshte progesiv e humanist, per kete mijera shqiptare po kthehen ne kete besim, ndersa ateizmi dhe islami jane shkatrrues e regresive. Kjo po shihet.
  Ani me krahason mua me njerez te prapambetur?!
  Ore o Mesia,e kupton kur shprehesh,apo nuk ka rendesi ?

  Vet the, qe : Danimarka qeveriset me etike te krishtere.... Ndersa ne te vertet Danimarka eshte nga shtetet e para qe ka lejuar me ligj abortin,pornografin,homoseksualizmin etj etj.

  Tani,fare nuk ke te qarte Danimarken,perparimin apo qeverisjen ? Se etiken e filozofin e krishtere,te thashe qe nuk ta pyes.

 14. #14
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ore o Mesia,e kupton kur shprehesh,apo nuk ka rendesi ?

  Vet the, qe : Danimarka qeveriset me etike te krishtere.... Ndersa ne te vertet Danimarka eshte nga shtetet e para qe ka lejuar me ligj abortin,pornografin,homoseksualizmin etj etj.

  Tani,fare nuk ke te qarte Danimarken,perparimin apo qeverisjen ? Se etiken e filozofin e krishtere,te thashe qe nuk ta pyes.
  Shteti sado i krishter te jete nuk mund te iu imponoje te tjereve se si te jetojne. Lejimi i pornografise, abortit e homoseksualitetit eshte regres shoqeror, une po them se aty ku zbatohet etika krishtere ka progres e humanizem, e ti ku sheh progres e humanizem te i hype mashkulli mashkullit?! Kjo eshte pacavure ateiste qe ateistet e bejne per inati te krishterimit. Cka perfiton nje popull a nje shtet kur mashkulli i hyp mashkullit, ata as femije sun bejne ne ate menyre e le me te shihet si perparim..

  Nuk thash qe Danimarka qind per qind punon me etike krishtere, nese punojne me humanizem aty inkuadrohet krishterimi, nese punojne me djallezi aty hyjne ateizmi dhe islami. Mos mendo se ateizmi dhe islami jane te verteta, ato jane vetem botekuptime te njerezve qe nuk mund te logjikojne racionalisht. Ateistet kafkat e majmuneve na prezantojne si njerez ndersa disa myslimane vrasjen e njerezve na prezantojne si deshire te Krijuesit.

  te pershendes
  Destroyer of falsehood :)

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Shteti sado i krishter te jete nuk mund te iu imponoje te tjereve se si te jetojne. Lejimi i pornografise, abortit e homoseksualitetit eshte regres shoqeror, une po them se aty ku zbatohet etika krishtere ka progres e humanizem, e ti ku sheh progres e humanizem te i hype mashkulli mashkullit?! Kjo eshte pacavure ateiste qe ateistet e bejne per inati te krishterimit. Cka perfiton nje popull a nje shtet kur mashkulli i hyp mashkullit, ata as femije sun bejne ne ate menyre e le me te shihet si perparim..

  Nuk thash qe Danimarka qind per qind punon me etike krishtere, nese punojne me humanizem aty inkuadrohet krishterimi, nese punojne me djallezi aty hyjne ateizmi dhe islami. Mos mendo se ateizmi dhe islami jane te verteta, ato jane vetem botekuptime te njerezve qe nuk mund te logjikojne racionalisht. Ateistet kafkat e majmuneve na prezantojne si njerez ndersa disa myslimane vrasjen e njerezve na prezantojne si deshire te Krijuesit.

  te pershendes
  Kur diskutohet,sidomos me shkrim,diskutimi duhet te kete nje "fill" llogjik,nuk mund te pohoet e mohoet po e njejta gje e shprehur,sepse behet diskutim kot.

  Kur thuhet o pohoet se Danimarka eshte vend i zhvilluar,pra qe nenkupton edhe shoqeri te zhvilluar,nuk mundet te mohoet se ky zhvillim vjen edhe nga lirite shoqerore,qe jane aborti,lejimi i pornografise,martesat homoseksuale etj etj. Se del qe Danimarka o ka nje shoqeri te perparuar ose ka nje shoqeri te prapambetur e te degjeneruar. E prapambetur nuk eshte si shoqeri se nuk do kishte kete zhvillim e mirqenie. E degjeneruar nuk eshte,se ligji zbatohet,krim nuk ka,shtetasit jane te rregullt. Keshtu edhe etika e krishtere e shtetit Danez,kjo etike o eshte e krishtere edhe me homoseksualizmin edhe me abortin edhe me pornografine,ose nuk eshte.

  Dhe ajo qe i "ve kapak" do lloj diskutimi llogjik eshte bashkimi o paralelizmi i ateizmit me myslymanizmin,sepse jane dy gjera komplet te kunderta. Eshte jashte llogjike ti permendesh te dyja bashke,per te njejtin argument o shkak. Jo qe s'ka asnje fare llogjike,civile o fetare,por eshte thjeshte "hajde tja fusim kot"

  Pershendetje.

 16. #16
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Jo je gabim, etike krishtere eshte te jesh i ndershem ndaj shtetit e popullit tend. Homoseksualizmi, pornografia e aborti jane djallezi ateiste. Vetem gjerat pozitive jane etike krishtere ato negative jane etike ateiste... tung
  Destroyer of falsehood :)

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs
  Televizioni zviceran, SRF, i bn nj profil presidentit t ri: Thai, njeriu i Ameriks


  Apr 2, 2016


  Presidenti i zgjedhur i Kosovs, Hashim Thai n nj Intervist pr televizionin publik Zviceran SRF ka folur pr gjendjen politike n Kosov, pr marrdhniet me Zvicrn si dhe pr prioritet e tij si president i ri i Kosovs.

  N intervistn q SRF e prezanton si ekskluzive, Thai ka paralajmruar perspektiv dhe shpres t re pr Kosovn.

  Si t arritur kryesore, Thai prezanton bashkimin e popullit t Kosovs rreth qllimeve dhe kt e prezanton si fuqin e tij kryesore. Ai ka thn se gjat viteve t 90-ta ka arritur t bashkoj popullin rreth nj qllimit t liris, m 2008 rreth shpalljes s pavarsis.

  Jam shum i bindur q do t bashkoj popullin edhe n rrugn drejt BE-s dhe NATO-s, sht shprehur Thai.

  Jam krenar pr bashkpunimin me Amerikn

  Ambasadori amerikan n Kosov ka mbshtetur fuqishm zgjedhjen e Thait president dhe sht n mesin e t parve q n Parlament e uruan pr postin e ri. Presidenti i ri konsiderohet si njeriu i Ameriks. Ai shprehet krenar me bashkpunimin q ka me Amerikn.

  Ai mbshtet me gjith fuqin luftn kundr terrorizmit ndonse pranon se nga Kosova kan udhtuar dhjetra xhihadist pr n Siri dhe Irak.

  Ne do t vazhdojm luftn ton kundr fundamentalizmit. Do t ket zero toleranc. N kohn sa kam qen kryeministr kemi marr vendimet me t forta n luftn kundr ktij fenomeni. Njerzit nga Kosova q luftojn n Siri nuk prfaqsojn Kosovn. Ata jan e keqja e Kosovs, e rajonit, e gjith civilizimit. Ata nuk prfaqsojn vlerat kosovare, ka thn Thai.
  Image  Do ta mbshtes nj marrveshje pr sigurimet shndetsore me Zvicrn

  Zvicra dhe Kosova kan marrdhnie shum t ngushta. Rreth 300 mij qytetar t Zvicrs flasin gjuhn shqipe. N vitet e 70-ta shum kosovar shkruan si Gastarbeiter n Zvicr, ndrsa m von t rinj q refuzuan shrbimin ushtarak t Jugosllavis.

  Sot, rreth 10 pr qind e popullats s Kosovs jeton n Zvicr. Edhe prkundr kufizimeve n viza, Cyrihu mbetet destinacioni m i frekuentuar nga Aeroporti i Prishtins.

  Por, pas pavarsis, dshtoi prdorimi i marrveshjes s vjetr t sigurimeve shndetsore ndrmjet Zvicrs dhe Jugosllavis. Deri n kt pik u arrit edhe pr shkak t mungess s besimit n autoritetet kosovare si dhe prpjekja e Prishtins pr t prfituar nga nj ri-negocim.

  Mungesa e marrveshjes krijon barriera t rnda pr kosovart q dshirojn t kthehen n vendlindjen e tyre. N thelb, shtetasit e Kosovs q nga viti 2010 pensionet e reja mund ti marrin vetm nse jan rezident n Zvicr. Partia Socialdemokrate dhe t Partia e Gjelbr n Zvicr krkojn nj marrveshje t re.

  Si president i ri i Kosovs, Hashim Thai do t angazhohet pr nj marrveshje t re. Po ashtu edhe pr liberalizimin e vizave pr kosovart.

  Un shpresoj q institucionet e reja do t arrijn kt marrveshje. Kjo sht n interes t Kosovs dhe t Zvicrs. Por ne gjithashtu kemi detyrimet tona ndaj qytetarve t vendeve tona. Kjo marrveshje duhet t prmbyllet sa m par. Un si president do t mbshtes me gjith fuqin time, ka thn Thai.

  Lufta ime nuk ishte e drejtuar kundr serbve n Kosov

  Opozita, sidomos Lvizja Vetvendosje! akuzon Thain q prmes presionit t Perndimit dhe Brukselit ka tradhtuar Kosovn.

  N procesin e normalizimit t marrdhnieve ndrmjet vendeve fqinj, Prishtina dhe Beogradi, nn lehtsimin e BE-s, ndr tjera jan pajtuar q t krijohet nj Asociacion t komunave me shumic serbe n nj Kosov t dominuar nga shqiptart.

  Me kt rast, opozita friksohet se prmes saj sht duke u krijuar nj shtet brenda shtetit. Por, Thai, dikur fytyra politike e Ushtris lirimtare t Kosovs thot se dialogu nuk ka alternativ.

  Un kam luftuar me t gjitha mjetet diplomatike dhe politike kundr prezencs serbe n Kosov. Por, lufta ime nuk ishte e drejtuar kundr serbve n Kosov. Procesi i normalizimit sht elsi i suksesit si pr Kosovn ashtu edhe pr Serbin. Ne nuk dshirojm t mbesim peng t s kaluars. Prkundrazi. Ata q kritikojn dialogun ndrmjet Kosovs dhe Serbis i pyes: Cila sht alternativa nse jo dialogu? far, nse nuk ka normalizim? Nj konflikt i ri?, ka thn Thai.

  Gjykata Speciale do ta liroj Kosovn nga akuzat e s kaluars

  Serbia nuk e njeh pavarsin e Kosovs derisa edhe m tutje e konsideron UK-n e Thait si organizat terroriste. Lufta e vitit 1998-1999, detyroi Serbin q t trheq forcat ushtarake nga Kosova, duke ln mbi 13.500 persona t vrar. Derisa NATO bombardonte nga ajri, UK u etablua si fuqi dominuese n terren. Edhe m tutje, mbi 1700 persona konsiderohen t zhdukur, n mesin e tyre 500 serb dhe rom. Nj Tribunal Special do t hulumtoj krime t mundshme t bra nga UK-ja.

  Kritikuesit e tij akuzojn Thain se po fshihet prapa imunitetit t postit t presidentit. Por, Thai n intervistn pr SRF premton se do ta mbshtes fuqishm kt gjykat.

  Un kam mbshtetur procesin e krijimit t Gjykats Speciale. Ne nuk kemi asgj pr t fshehur. Kjo gjykat mund t jet nj shans pr Kosovn. Ajo mund liroj Kosovn nga barra e s kaluars, nga pesha e akuzave t pabaza, duke hedhur drit mbi t vrtetn, ka shtuar Thai.

 18. #18
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs
  Presidenti q vjen nga kultura e liris  Ismail Syla

  E hn, 11 Prill 2016 11:23


  Hashim Thai, tashm president, me nj integritet t lart si lider, udhhiqet nga ndrra prtej nj posti, sado i lart q t jet. Dy ndrrat e tij i ka realizuar, at pr lirimin dhe pavarsin e Kosovs. N radh sht ndrra e tret: integrimi n BE, NATO dhe OKB

  Kultura e liris dhe doktrina e robris

  Hashim Thai, president i Kosovs q nga 7 prilli 2016, pas nj karriere t ngjeshur politike, sht njeriu i par i shtetit t Kosovs. Bazamenti dhe prejardhja e tij themelore politike sht lufta lirimtare e Kosovs. Pr dallim nga politikant e Ballkanit, q n sken qndruan mbi programe e doktrina t ndryshme, Hashim Thai i prket brezit t politikanve q u brumosn dhe u kultivuan n vlerat e krijimit t liris pr vendin e tyre. N kuadr t prpjekjeve pr lirimin e Kosovs, ai sht njri ndr themeluesit e organizats politiko ushtarake m t suksesshme shqiptare, Ushtris lirimtare t Kosovs (UK), gueriles m t suksesshme t shekullit njzet (Tim Judah).

  Lufta e Ushtris lirimtare t Kosovs u zhvillua brenda territorit t Kosovs, n mbrojtje t popullats autoktone, kundr nj shteti me polici, ushtri dhe administrat robruese pr nj shekull, kundr sundimit t Beogradit. Prandaj, shlir mund t thuhet se Hashim Thai sht politikan dhe burrshtetas q vjen nga kultura e liris. N Ballkan, e sidomos n shtetin q sundoi pr nj shekull Kosovn, n Serbi u ngritn figura politike, ushtarake, akademike q baz themelore kishin shkolln pr shfarosjen, shprnguljen, vrasjen, burgosjen, dbimin dhe gjenocidin ndaj shqiptarve dhe ndaj popujve tjer t ish Jugosllavis, ku n kt linj u bn bashk edhe institucione si akademia, kisha, ushtria, policia etj.

  Pra, kemi dy modele, dy profile rrnjsisht t kundrta. Kultura e liris prball doktrins s robris (pushtimit t tjetrit), sepse kjo e fundit nuk meriton t tipologjizohet me fjaln kultur.

  M posht do t skicohen disa nga pikat m kulmore t biografis politike t Presidentit Hashim Thai, n kohn kur ziejn jo pak qndrime kundr tij, njollosje dhe etiketime t pabaza, qoft n shtypin elektronik vendor, qoft n Serbi, qoft edhe n disa media ndrkombtare. Personalisht, konsideroj se jan t padrejta. N planin ndrkombtar kto sulme kan motive dhe objektiva t ndryshme, ndrkaq, n rrafshin e brendshm shoqrohen dhe bazohen n urrejtje patologjike, raciste, kundrnjerzore, me elemente xhelozie dhe inati personal kundr tij.  Koha e rezistencs


  1.

  Kur u varros studenti Sami Ram Babaj nga Llausha e Skenderajt m 30 maj 1992, i vrar nga policia serbe, Hashim Thai si prorektor student mbajti nj fjalim frymzues dhe qortues njkohsisht. Ai fliste n emr t rinis studentore, dhe u bnte apel subjekteve politike, shoqatave, sindikatave q ti hapin syt dhe t punojm m shum pr lirim, se prndryshe t gjith do t prgjigjemi para historis. Ai, n fund t fjalimit do ti prmblidhte tri modele t rezistencs, q prfaqsohen me tri simbole: grushti, dy gishtrinjt dhe nj gisht, ai kmbzs s pushks: Prndryshe populli di edhe vet t organizohet si diti do her, pas Lufts s Dyt Botrore t vazhdoj me grushtin e bashkimit lart, t vazhdoj me dy gishtrinjt dhe di ta prfundoj me nj gisht si rrug dhe mundsi e vetme pr komunikim dhe lirim t Kosovs nga Serbia.

  2.

  N fshatin Kollar t Krov, 24 mars 1993, mbahet nj Mbledhje konsultative e Lvizjes Popullore pr Republikn e Kosovs (LPK-s s ardhshme). N kt mbledhje ishin t pranishm veprimtar me nj t kaluar t pasur politike klandestine brenda ksaj organizate. Hashim Thai (25 vje) n kt mbledhje do t tregoj qart se kjo organizat kishte arritur maksimumin e aktivitetit politik joproduktiv. Prmes nj diskutimi krkon ndrrim t kursit. Qndrimi im ka qen i qart dhe shum i prer: Ose duhet vazhduar luftn e armatosur, ose LPRK-ja duhet t shprbhet. Pas ksaj fjale, dy veprimtar serioz t LPRK-s do ti thon Thait: Ke t drejt, nse mund t qndrosh, vazhdo!

  Kjo krkes e vendosur pr t shnuar kthes nuk lejonte rrug t mesit. Shum delegat prkrahn konceptin tim, por pati edhe t till q u zemruan me qndrime t tilla. Nuk e aja kokn fort, sepse organizata kishte nevoj pr veprimtar q t ishin t gatshm pr veprime konkrete, e jo pr njerz q thirreshin n organizimin e rezistencs s armatosur, ndrsa i mbytnin q n embrion idet dhe iniciativat pr veprime kundr Serbis. Ky ishte momenti i kthess pr organizimin e LPRK-s, vazhdimit dhe zgjerimit t aksioneve n Kosov, por edhe i rritjes s prgjegjsive shtes pr mua., kujton Thai momentin kthes, nga i cili nis formimi i sektorit veant, i brthams, i gjenezs s Ushtris lirimtare t Kosovs.

  3.

  Lufta e Ushtris lirimtare t Kosovs (1998 -1999) sht kapitull i njohur i historis s re t Kosovs. N nj intervist ambasadori Wolfgang Petrisch n pyetjen se pse pikrisht Hashim Thai u zgjodh si person i duhur pr t bashkpunuar me t gjat lufts, ai prgjigjet se pas kontakteve me prfaqsuesit politik t UK-s, e sidomos me rastin e kmbimit t tet ushtarve serb t zn rob n ZO t Shals, kemi par se at q e thot Thai ajo realizohet.

  Besueshmria sht nj element i rndsishm q tregon pr shkalln e lart t integritetit tek nj personalitet. Kjo cilsi e Hashim Thait, e shfaqur s bashku me vendosmrin maksimale n Konferencn e Rambujes, sht pranuar nga t gjith pjesmarrsit e Konferencs, qofshin vendort, qofshin ndrkombtart. Si rezultat i qndrimit t drejt politik t pals shqiptare, Konferenca e Rambujes dhe nnshkrimi i marrveshjes n Paris ka hapur rrugn e fillimit t bombardimeve t caqeve ushtarake dhe policore serbe nga aleanca m e fuqishme e globit, NATO.

  Koha e lirimit, kostumi blu i mbyllt

  Tregimi i sekretarit personal t Ibrahim Rugovs, Adnan Merovci pr armt personale t Hashim Thait, dy bombat e dors, n aeroportin e Vjens m 1999, pr t mos rn i gjall n duar t sigurimit serb, si dhe ai pr dorzimin e tyre me t arritur n Paris, pr nj gazetar t gazets The Times sht simbolikisht fillimi i demilitarizimt t UK-s, gjegjsisht t Thait dhe transformimit t tij n lider t mirfillt politik. Q n Rambuje sekretarja amerikane Albriht i kishte sugjeruar Ibrahim Rugovs q t ti pranoj si partner prfaqsuesit e krahut t lufts duke i thn se m nuk ishte si m par: Tani ke nj opozit (A. M. Pa Protokoll).

  Procesi i transformimit t UK-s n Trup Mbrojtse t Kosovs kishte qen nj zhvillim politik dramatik. Kt ngjarje e shnoi edhe gazetari i revists Time Rob Asher, tetor 1999. Thai krkoi q 600 pjestarve t forcs s re tu lejohet t mbartin arm, duke e trefishuar numrin e marrveshjes s arritur... Thai, 31-vjear, ka ndryshuar me t shpejt gjat rrjedhs s konflikt t Kosov nga nj lufttar i gjall i paprvoj n artin e politiks n nj negociator jashtzakonisht luftarak: Ai u hodh n sulm si nj dem, thot nj zyrtar perndimor i prfshir n negociata. Ishte e qart se ne do t psonim debakl, tha ai. Nj shtyrje e afatit u arrit, dhe shefi ushtarak i NATO-s, gjenerali Ueslli Kllark, fluturoi pr n Kosov dhe mblodhi t gjith komandantt kryesor t UK-s. (Rilindja, tetor 1999)

  M 10 tetor 1999, themelohet Partia e Progresit Demokratik t Kosovs, e cila m 22 maj 2000 mban konventn par dhe merr emrin aktual Partia Demokratike e Kosovs. Zgjedhjet e para lokale t vitit 2000 treguan se shoqria kosovare sht e dal nga lufta, nga nj robri e gjat, nga nj prapambeturi e kushtzuar prej traumave historike. Rezultatet e zgjedhjeve krijuan nj pasqyr t caktuar. PDK doli forc e dyt politike. Kaosi dhe anarkia e paslufts iu atribuuan njerzve t dal nga lufta dhe kshtu PDK pagoi nj tagr t caktuar.

  Gazetari Mattias Rub i Frankfurter Allgemeine Zeitung t 15 janar 2002 shkruan nj shkrim me titull Thai sht nj faktor pushteti, ku ka t njjtn frekuenc me mendimin e Albright n Rambuje: Thai q i prket burrave t orve t para t Ushtris lirimtare dhe q pr realizimin e pretendimeve t tij udhheqse nuk veproi me naze, ishte zgjedhur n bisedimet ndrkombtare paqsore t shkurtit t 1999, n kshtjelln e Rambouillet, pran Parisit, pr udhheqs t delegacionit 17-antarsh t shqiptarve t Kosovs. Para s gjithash, sekretarja e athershme amerikane e Shtetit, Albright, i besoi shpejt atij dhe investoi n t si njeriun e s ardhmes - nj poshtrim ky nga i cili Rugova deri m tani duhet t mos ta ket marr veten... Pas fundit t lufts ajrore t NATO-s dhe marshimit t trupave ndrkombtare paqsore n qershor 1999, ai e zhveshi shpejt - fizikisht dhe intelektualisht uniformn dhe e kmbeu at kundrejt kostumit t paraplqyer blu t mbyllt.

  N periudhn 2002 -2004 PDK-ja ishte pjes e institucioneve me baz t gjer proporcionale, n nivel qendror, ndrkaq n opozit n pushtetin lokal. Prej viti 2004 deri m 17 nntor 2007 ishte n opozit t pastr. N kt periudh, e sidomos n at t viteve 2006 2007 n saje t vizionit politik t kryetarit Hashim Thai dhe projekteve t premtuara dhe t ekspozuara me nj intensitet binds para elektoratit, u prpunua ideja dhe mekanizmi i fitores. PDK-ja doli fituese e zgjedhjeve lokale dhe qendrore, duke fituar t drejtn q t themeloj qeverin dhe t drejtoj edhe Kuvendin e Kosovs.  Koha e institucionalizimit, opozit pozit

  Ndr t arriturat m t mdha politike t liderit t PDK-s Hashim Thai sht fitorja e zgjedhjeve t 17 nntorit 2007. Kjo fitore i hapi rrug q si lideri politik m i votuar n vend t drejtoj qeverin e par dhe t dyt si kryeministr i fuqishm. Derisa kryeministri i par, Bajram Rexhepi e realizoi mandatin e plot n saje t formuls s marrveshjes politike t tri partive themelore parlamentare shqiptare (LDK, PDK, AAK), qeveria 2004-2007 pati kryeministra t brisht.

  N periudhn e funksionimit t demokracis n Kosov, me aq tradit dhe kultur sa kishte, Hashim Thai q n fillim hyri n politik si nj lojtar maratonist, i prgatitur pr shtigje afatgjata. Ai q n tetor e vitit 2000 instaloi kulturn e njohjes s rezultatit zgjedhor. Po ashtu, ai u trhoq nj hap prapa, pr ti ln udh z. Rexhepi pr tu br kryeministr. Me krijimi e kabinetit hije, ai arriti t zhvesh pushtetin prmes paraqitjeve mediale. N periudhn e t qenit n opozit prdori vetm instrumentet demokratike kundr qeverisjes s dshtuar. Pr t treguar se Kosova ka nevoj t ket konsensus pr shtjet e rndsis nacionale, ai merr pjes aktive n bisedimet e Vjens lidhur me statusin politik t Kosovs, bisedime q prodhuan dokumentin politik t presidentit Ahtisaari, n baz t cilit u shpall pavarsia e Kosovs m 17 shkurt 2008.

  Si kryeministr i pavarsis, Hashim Thai sht njeriu m meritor i krijimit t identitetit shtetror t Kosovs. I modernizimit t infrastrukturs rrugore (autostradat, shkollat, heqja e balts nga vendbanimet) i ngritjes s mirqenies sociale, prmes rritjes s rrogave pr t gjitha kategorit shoqrore, i mbrojtjes ligjore t familjeve t dshmorve, t invalidve dhe veteranve, i shpagimit material pr ish t burgosurit, si veprim human, sepse ata jan mbajtur n burg nga administrata e Beogradit. N periudhn e mandatit t tij si kryeministr Kosova themeloi ministrin e jashtme, at t FSK-s, ndrsa u njoh nga 111 vende t bots si dhe u b antare e shum organizatave ndrkombtare. N mandatin e u krijuan kushtet q zgjedhjet lokale dhe nacionale t mbahen n tr territorin e Kosovs.

  Nj vler e veant institucionale e liderit Hashim Thai sht kultura e krijimit t koalicioneve me subjektet tjera politike. Krijimi i koalicionit me rivalin kryesor, si po thuhet, me LDK-n sht dshmuar si hap i pjekuris politike: pr interes t stabilitetit institucional t Kosovs, pr hir unitetit qytetar, t krijimit t klims s mirkuptimit dhe tejkalimit t animoziteteve dhe paragjykimeve negative pr njri tjetrin.

  Nj e arritur tjetr q tregon pr vizion, pjekuri dhe perspektiv afatgjate t shoqris son dhe t shtetit ton t ri sht edhe dialogu pr normalizimin e marrdhnieve midis Kosovs dhe Serbis. Ambasadori Wolfgang Petrisch (20 janar 2015, Vjen) arritjen e marrveshjes s 19 prillit 2013 e vlerson si kontribut n historin e re t Evrops. Marrveshje q pron mesazhin e paqes, pajtimit dhe krijimit t miqsis ndrmjet popujve me histori lufte e urrejtje qindravjeare.  Koha e Presidentit identiteti shtetror

  Zgjedhja e Hashim Thait president i Kosovs sht nj arritur normale pr nj figure politike, e cila vjen nga nj e kaluar dhe e tashme e pasur historike. Hashim Thai sht njeriu q ka pasur ndikim real n t gjitha proceset politike t Kosovs prej vitit 1998 e deri tani. Afr dy dekada (18 vjet) ai ka qen njeri q ka bartur barrn m t madhe t historis moderne t Kosovs. Pos barrs, ai i ka dhn trajt identitetit shtetror t Kosovs. Ky identitet sht institucionalizim i ekzistencs s Kosovs. Kosova ka qensin shtetrore, q sht shkalla m e lart e organizimit shoqror. Kjo qensi njihet nga shtetet e bots perndimore, nga bota me kualitetet m t larta dhe m e prparuara n shkall botrore, si kultur, emancipim, liri dhe demokraci.  Pse, Hashim Thai, n cilsin e presidentit, prpos tjerash pa dyshim, do t luaj rolin bashkues qytetar?

  Dshmia m e mir sht fakti q ai hiqi dor nga mekanizmi m i fuqishm politik aktualisht n Kosov, nga Partia Demokratike e Kosovs, e cila n do sondazh del subjekti i par politik. Nga partia e cila ka prodhuar politikisht dy kryeministra (B. Rexhepi, Hashim Thai) me tri mandate dhe dy kryetar kuvendi (Jakup Krasniqi dy mandate dhe Kadri Veseli, kryetar aktual). Pra nga partia q jep kryministra, kryeparlamentar dhe tashm edhe president.

  Vizioni i paraqitur n ditn e inaugurimit president, tregon m s miri se Hashim Thai do t punoj n forcimin e identitetit shtetror t Kosovs. Kosova ka tashm ngjyrat e saj shtetrore, ka himnin, flamurin, ka institucionet. Respekti pr to sht respekt pr vetveten. Kosova sht shteti yn. Kosova sht vetdija, ndrgjegjja jon. Pran dhe prapa ktij momenti duhet t qndroj vetdija jon shtetformuese, vetdija e forcimit t identitetit shtetror t Kosovs. Prball ksaj vetdije bie dhe shpartallohet mendsia jon fisnore, krahinore, rajonale, e mhalls dhe e familjes s madhe e patriarkalizmit primitiv. Para ksaj vetdije shpartallohet mentaliteti se shteti duhet ti dorzohet ods, shtpis dhe familjeve t mdha. Prkundrazi Kosova do t mbrohet dhe prfaqsohet nga instrumentet shtetrore.

  Prandaj, shprehje e edukats qytetare e kombtare sht kultivimi i dashuris dhe ngjallja e emocioneve t krenaris kur valon flamuri i Kosovs n ambasada jasht vendit, n paraqitjet ndrkombtare, kur ekzekutohen himni n manifestime sepse ai flamur dhe ai himni, sht identiteti yn, prmes t cilit na njeh bota. Identiteti shtetror.

  Deklarata Kushtetuese, nj tekst me nj ngarkes t madhe shpjeguese, ka nj fjali t art, fillimin e paragrafit ku thuhet: Ne, udhheqsit e popullit ton, t zgjedhur n mnyr demokratike, nprmjet ksaj Deklarate shpallim Kosovn shtet t pavarur dhe sovran. Prmes ksaj fjalie kalohet nga koha para pavarsi n kohn e pavarsis. Ky sht ai moment hyjnor i prjetsis s shtetit t Kosovs.

  Kt moment m s miri e ndjen z. Hashim Thai. Tashm president. Me nj integritet t lart si lider, ai udhhiqet nga ndrra prtej nj posti, sado i lart q t jet. Dy ndrrat e tij i ka realizuar, at pr lirimin dhe pavarsin e Kosovs. N radh sht ndrra e tret: integrimi n BE, NATO dhe OKB.

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs


  Hashim Thai: Luftimin e korrupsionit do ta nisi me ndryshimin e Kodit Penal t Kosovs

  Botapress, 15 Prill

  Presidenti i Kosovs, Hashim Thai, tha n nj intervist pr Zrin e Ameriks se e ardhmja e marrdhnieve shqiptaro serbe, kalon prmes Prishtins dhe bisedimet Kosov Serbi jan pasqyruar n shtendosjen politike n gjith rajonin.

  Presidenti Thai, shfaqi shpresn pr tejkalimin e krizs politike n vend, ndrsa vuri theksin tek lufta kundr krimit e korrupsionit, reformat n drejtsi dhe lufta kundr ekstremizmit t dhunshm.

  Zri i Ameriks: Zoti President, ju u zgjodht n kt post n nj koh kur skena politike sht duke u prballur me ndarjet m t rnda q nga shpallja e pavarsis. Menjher pas zgjedhjes u zotuat se do t punoni pr tejkalimin e krizs politike. far hapash do t ndrmerrni ju pr t tejkaluar kt situat?

  Presidenti Thai:
  Un vlersoj se kriza tashm sht mbyllur, sht e prfunduar jemi n nj proces t rndsishm dhe dinamik si shtet n kuadr t forcimit dhe konsolidimit t institucioneve t shtetit ton t ri, t institucioneve legjitime dhe legale. Tani kemi hyr n nj kapitull t ri, at t procesit euro-atlantik pr vendin ton, kshtu q vlersoj q gjith skena politike n Kosov, t gjitha institucionet, shoqria, mediat jan t prkushtuar q t lvizin m shpejt m mir dhe n mnyr produktive drejt antarsimit t Kosovs edhe n NATO, drejt procesit t liberalizimit t vizave dhe perspektivs s sigurt evropiane.

  Zri i Ameriks: Zoti President, partit opozitare thon se nuk ju njohin juve si president. Si do t punoni me opozitn?

  Presidenti Thai: Un do tu shrbej t gjithve pa dallim partie, pa dallim ideologjie, besimi apo regjioni dhe do vend n bot nuk votohet 100 pr qind nj president nga gjith skena politike dhe qytetart, por do president pastaj edhe n vendet m demokratike u shrben t gjith qytetarve t vendit. Un i kuptoj rezervat q kan pasur m hert duke qen un si kryetar partis m t madhe n vend, por un u zotohem qytetarve t Kosovs pa asnj dallim se me prgjegjsit e mia edhe kombtare edhe politike, kushtetuese dhe ligjore do tiu shrbej t gjithve n interes t ruajtjes s unitetit t vendit, n interes t ruajts s kohezionit qytetar dhe respektimin e kritereve dhe prparsit q kemi si shtet.

  Zri Ameriks:
  Zoti President, dit m par that se njerzit e akuzuar pr veprime kriminale nuk do t ken vend n institucionet e Kosovs. Si do t mund t jetsohet nj zotim i till?

  Presidenti Thai:
  N kuadr t kompetencave q un kam si president i vendit n t ardhmen e afrt do t filloj ndryshimet n Kodin Penal t Kosovs, me gjith se sht m i miri n rajon, por kemi vrejtur disa boshllqe q jan t nevojshme t eliminohen apo disa vrima t cilat jan t nevojshme t plotsohen me disa propozime shtes, kshtu q tashm e kemi ekipin e ekspertve edhe vendor edhe ndrkombtar dhe do t ulemi t diskutojm dhe do t propozojm me gjith skenn politike q n mnyr t prshpejtuar t ndodhin ato ndryshime n mnyr q edhe sistemi i drejtsis t jet m efektiv. Q ta plotsojn njra tjetrn edhe sistemi prokurorial edhe ai gjyqsor por edhe shtpit korrektuese.

  Zri i Ameriks:
  Zoti President, kur jemi te sistemi i drejtsis tashm jan hapur prap bisedimet pr vazhdimin e mandatit t misionit t EULEX-it. Si e shihni ju kt shtje?

  Presidenti Thai: Edhe te shtja e tranzicionit t EULEX-it, shteti i Kosovs vlersoj se sht duke ndrtuar dhe ka forcuar kapacitetet e veta t marrjes s prgjegjsive edhe n mandatin ekzekutiv n prputhshmri me ligjet e Kosovs. Duhet t potencoj fuqishm se EULEX-i, pavarsisht nga lshimet, sht nj mision i suksesshm n Kosov, ka br nj pun t mir dhe shum ndihmuese, ka qndruar afr institucioneve t vendit, ka pasur prgjegjsi ekzekutive tashm e tet vite, por jemi n nj diskutim t prafrt t arritjes s marrveshjes pr t ardhmen e puns s institucioneve ndrkombtare n vend dhe ne kuadr t saj edhe pr misionin t rendit dhe ligjit n Kosov, por gjithmon do t punojm q institucionet e vendit t marrin prgjegjsit q ju takojn dhe po tregojn aftsi, kan nj kredibilitet t fuqishm dhe betejn pr rend dhe ligj duhet ta zhvillojn institucionet e vendit, ndrsa misioni ndrkombtar t ket rolin kshillues dhe mbikqyrs. Un kam besim te njerzit q udhheqin drejtsin n Kosov q mund t bjn ndryshime rrnjsore kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar dhe n kuadr t ksaj, un mendoj q e gjith skena politike do t ndihmoj n veanti duke mos prfshir n listat zgjedhore n t ardhmen njerzit q kan t kaluar inkriminuese apo q prballen me drejtsin, pra t punojm t gjith edhe n nivel qendror, lokal dhe t mesm n mnyr q t pastrojm sistemin institucional t Kosovs dhe n kt drejtim jemi t vendosur q kto procese ti shtyjm prpara. Un mendoj q edhe n kuadr t reforms zgjedhore q do t ndodh n t ardhmen e afrt gjithashtu skena politike do t arrij nj konsensus n kt drejtim.

  Zri i Ameriks:
  Sistemi vendor i drejtsis vazhdimisht sht kritikuar pr mos efikasitet. A do t mund ta ndryshoni kt gjendje?

  Presidenti Thai:
  Un kam besim t plot q gjrat mund t ndryshojn pr t mir. Ka pasur kritika dhe kan qen t mirseardhura. Ne dje pranuam edhe raportin e Departamentit Amerikan t Shtetit pr sistemin e drejtsis n Kosov por edhe pr t drejtat e njeriut. Ato t gjetura dhe vrejtje i kemi evidentuar dhe mbajm shnim pr t prmirsuar dhe lvizur prpara, pr t rritur efikasitetin n pun. Un kam besim n kapacitetet e njerzve t sistemit t drejtsis n Kosov gjithmon duke rritur efektshmrin n pun. Un mendoj q ka nj dallim t madh n mes t percepcionit sa i prket sistemit t drejtsis n Kosov dhe realitetit pozitiv q sht n sistemin e drejtsis. Lshime dhe dobsi ka pasur dhe duhet t evitohen dhe jam i vendosur q t prkrah kt proces fuqishm n kuadr t angazhimeve t mia si president i vendit.

  Zri i Ameriks:
  Zoti President, ju prmendt raportin e Departamentit Amerikan t Shtetit, ku kritikohet Kosova pr shkall t lart t korrupsionit. Ku po ngec Kosova n luft kundr korrupsionit dhe a do t vazhdoni ju mekanizmat q jan nisur nga pararendsja juaj pr t ndihmuar kt luft?

  Presidenti Thai: Natyrisht se do t vazhdoj s funksionuari Kshilli kundr korrupsion. Raporti i Departamentit Amerikan t Shtetit v theksin n tri shtje, e para sht se dhuna prej individve apo deputetve t caktuar q sht shtruar n parlamentin e Kosovs q ka cenuar t drejtat e njeriut, shpresoj dhe besoj q ajo dhun sht tejkaluar tanim. N ann tjetr sht evidentuar lufta q duhet t vazhdoj kundr korrupsionit, krimit t organizuar dhe fenomeneve tjera negative. Kam besim t fuqishm se kjo betej do t jet e fuqishme, do t fitohet, nuk do t jet e leht dhe sht nj fenomen jo vetm n Kosov, por n t gjith rajonin. Kosova ka ndrtuar kapacitetet q t jet e suksesshme n betej kundr korrupsionit. N kt drejtim, un besoj q do t jen ndihmuese t gjitha mekanizmat e shoqris q t luftohet ky fenomen q nga nivelet e larta e deri te ato m t ulta dhe jo vetm t ket seleksionime apo kategorizime. Si fenomen sht i rrezikshm kudo q paraqitet. Gjithashtu sht evidentuar n raportin e DASH-it edhe nevoja e avancimit t drejtave t minoriteteve dhe kategorive tjera t shoqris prandaj un do t ndjek me vmendje evidentimin e ktyre fenomeneve dhe natyrisht zbatimin n praktik t drejtave t ktyre njerzve q mendohen se jan t diskriminuar, por un kam besim n vullnetin e mir t njerzve t Kosovs, n institucionet e Kosovs dhe mbshtetjen ndrkombtare dhe ne do tia dalim.

  Zri i Ameriks: Gjat fjalimit tuaj prurues ju that se bisedimet me Serbin kan shtendosur marrdhniet n rajon. Por, zoti president, cilat jan prfitimet e Kosovs nga nj shtendosje e till, kur marrveshjet e arritura n kto bisedime kan tensionuar vendin?

  Presidenti Thai: Dialogu pr normalizimin e marrdhnieve me Serbin ka pasur rezultate pozitive edhe pr Kosovn, Serbin dhe rajonin. Dhe pyetja shtrohet prej kritikeve se far fitoj Kosova por n t njjtn koh pyetja ime shtrohet pr kritikt e ktij dialogu se ka humbi Kosova. Kosova fitoi kontrollin n nj pjes t madhe t territorit t vet, organizoi zgjedhje pr her t par pr nivelin lokal dhe qendror n veriun e Mitrovics sipas ligjeve t Kosovs. Sot kemi doganiert dhe polict e Kosovs n pikat kufitare me Serbin, pra ne integruam komunitetin serb n institucionet e vendit dhe sot e at dit ata jan pjes e parlamentit dhe pjes e qeveris. Gjithashtu ne punuam vazhdimisht q t bjm instalimin e policis s Kosovs n veri, t integrimit t komunitetit serb gjithashtu edhe tash sistemin e drejtsis. Do t punohet maksimalisht q t zbatohen t gjitha marrveshjet. Un besoj fuqishm se nga procesi i normalizimit t marrdhnieve mes shtetit t Kosovs dhe Serbis duhet t kalojm n fazn e pajtimit. Un besoj n pajtimin n mes t kombeve dhe shteteve tona ndrsa sa i prket rajonit ka pasur reflektime. Ju mund t imagjinoni se nuk do t ndodhte asnj vizit e kryeministrit t Shqipris n Beograd pas gjasht dekadave t raporteve t ngrira sepse e ardhmja e relacioneve shqiptare dhe serbe kalon prmes Prishtins. Nse Prishtina ka raporte korrekte me Beogradin ather reflektohet n t gjith rajonin kudo q jetojn shqiptart, ndrsa nse ato tensione jan n mes Prishtins dhe Beogradit reflektohen n kuptimin negativ dhe gjithashtu pastaj edhe vizita e kryeministrit t Serbis n Tiran, por edhe n relacionet tjera q ka Kosova t shklqyera me vendet tjera t rajonit.

  Zri i Ameriks:
  Kt muaj Serbia mban zgjedhjet e saj parlamentare. A prisni ndryshime n qasjen e Beogradit pas ktyre zgjedhjeve, duke pasur parasysh edhe gjuhn politike q po prdoret nga politikant serb q ditve t fundit kan zhvilluar fushat edhe n Kosov?

  Presidenti Thai:
  sht n vullnetin e qytetarve serb se pr knd votojn dhe knd e zgjedhin udhheqs t vendit. Ata jan n nj proces elektoral dhe nuk sht n autoritetin ton q t przihemi por n t njjtn koh as t shqetsohemi pr at se far ndodh atje. N interes t Kosovs sht q t kemi edhe nj Serbi me nj udhheqje me orientim euro-atlantik dhe n t njjtn koh edhe serbt q jan n Kosov, ne do t respektojm t drejtn sipas Kushtetuts dhe ligjeve pr t shprehur opinionet e tyre dhe vullnetin edhe pr zgjedhjet atje dhe respektojm interesimin legjitim t Serbis pr komunitetin serb n Kosov, ashtu si i respektojm t drejtat e do shteti dhe t drejtn ton pr tu interesuar pr komunitetet prkatse n vendet tjera q jan t garantuara edhe sipas kushtetuts edhe sipas standardeve ndrkombtare. Un pres q dialogu t vazhdoj, pres q t vazhdojm procesin e normalizimit t marrdhnieve dhe pres nj dinamik t re qoft n negociata qoft n zbatimin e marrveshjeve t arritura. sht shum me rndsi q edhe Kosova edhe Serbia t lvizin sa m shpejt drejt perspektivs euro-atlantike dhe i gjith rajoni jon t jen nj rajon i kritereve dhe standardeve evropiane. Kosova presim q n t ardhmen pas fillimit t zbatimit t MSA-s t fitoj edhe rekomandimin pr zbatimin e procesit t liberalizimit t vizave dhe qytetart e Kosovs t lvizin lirshm si t gjith qytetart tjer t rajonit n territorin evropian.

  Zri i Ameriks:
  Si do t votojn serbt e Kosovs?

  Presidenti Thai: Gjithka sht e prcaktuar me kushtetut dhe ligje, do t jen disa qendra grumbullimi t cilat do ti mbikqyrin institucionet e Republiks s Kosovs. Por, n kuadr t s drejts s dyshtetsis dika till sht e respektuar dhe e lejuar.

  Zri i Ameriks:
  Zoti President, n fjalimin tuaj t inaugurimit n mesin e shtyllave t puns suaj keni prmendur luftimin e ekstremizmit t dhunshm. far saktsisht do t veproni pr t luftuar kt dukuri?

  Presidenti Thai:
  Edhe m hert edhe tash ne do t vazhdojm t jemi t pa kompromis n luft kundr fundamentalizmit islamik, kundr radikalizmit dhe kundr do ekstremizmi q paraqitet n Kosov. sht me rndsi q Kosova sht vlersuar lart edhe prej sekretarit Kerry si udhheqse n rajon n luftn kundr ekstremizmit. Ne do t vazhdojm edhe m tutje t jemi t pa kompromis dhe me t gjitha mekanizmat ton institucional t siguris do t bjm mos q ky fenomen t rrnjoset nga Kosova dhe n bashkpunim t ngusht edhe me autoritetet rajonale por edhe me miqt ndrkombtar t bashkrendohemi q ky fenomen i rrezikshm pr civilizimin t mos jet prezent as n Kosov por as n vendet tjera evropiane dhe kudo n bot. Natyrisht sht nj sfid. Por jam i bindur se edhe kt betej do ta fitojm. As Kosova si vendi m i ri n bot nuk ka qen imune. Kemi pasur individ q kan shkuar n Siri dhe Irak, por kemi qen t vendosur q ata njerz t prballen me drejtsin dhe do t prballen edhe t tjert q ende jan atje dhe do t jemi ta pa kompromis. sht shum me rndsi q n gjasht muajt e fundit nuk ka pasur asnj qytetar q nga Kosova ka shkuar pr t marr pjes n luftrat n Siri apo Irak. sht shum e rndsishme t theksoj se Kosova ka plotsuar zbrazsin institucionale apo ligjore q e ka pasur m hert, por tani e kemi nxjerr edhe ligjin q ndalon pjesmarrjen e qytetarve t Kosovs n luftrat e huaja.

  Zri i Ameriks:
  Zoti President, a rrezikohet shteti i Kosovs nga terrorizmi?

  Presidenti Thai:
  Un mendoj q ajo q ka ndodhur n Paris, Bruksel dhe Ankara mund t jet rrezik pr do vend n Evrop dhe jo vetm n Kosov, prandaj duhet t jemi shum t vendosur dhe shum syel dhe duhet t jemi t vmendshm jo vetm me funksionimin e ligjit dhe sistemin e drejtsis por edhe n kuptimin e edukimit qytetar se dika e till nuk ka t bj asgj me besim apo ideologji, thjesht jan veprime t nj organizate t ISIS financiaro-kriminale.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  795
  Faleminderit
  31
  67 falenderime n 61 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Thaci vs Dacic - Gangnam


Faqja 1 prej 11 123 ... FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •