Close
Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 209 prej 209
 1. #201
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin

  Hashim Thai
  U ndava, si gjithmon, me prshtypjet m t mira nga takimi me mikun e madh t shqiptarve, senatorin Robert Doll.

  N takimin e przemrt q patm, diskutuam gjer e gjat t kaluarn dhe rolin e pazvendsueshm t SHBA-s pr lirin e Kosovs.

  Natyrisht, senatori Doll ka qen nj ndr kontribuuesit kryesor n afirmimin e shtjes s Kosovs dhe aspirats pr liri dhe pavarsi.

  Por, fokusi i biseds ishin zhvillimet aktuale n Kosov dhe nevoja q SHBA-ja t vazhdoj t luaj rol udhheqs pr t gjitha proceset e rndsishme n Kosov dhe n rajon.

  E falnderova, n emr t qytetarve t Kosovs, senatorin Doll pr kontributin e tij personal pr lirin dhe pavarsin e Kosovs. N shenj mirnjohjeje i dhurova nj suvenir me hartn e Kosovs t br me gur mineral nga toka e jon.

  Duhet gjithmon t jemi mirnjohs pr t gjith ata q ndihmuan Kosovn. Ne jemi t bekuar q kemi miq t till si senatorin Doll. HTH

  Senatori Bob Dole, miku i shqiptarve emrohet zvendsshef i ekipit t presidentit Trump
  10.01.2017 14:31:42
  Nj dit pas takimit t presidentin Hashim Thai me senatorin Robert Joseph Dole, i njohur si Bob Dole, ky i fundit sht emruar n njrn prej pozitave kryesore n ekipin e presidentit amerikan, Donald Trump.

  Senatori amerikan, Bob Dole, sht nga shteti i Kansasit dhe njhersh sht mik i madh i Kosovs, transmeton Telegrafi.

  Mediet botrore kan raportuar para disa orsh pr emrimin e senatorit Bob Dole si zvendsshef i ekipit transitor t presidentit t zgjedhur t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Donald Trump.

  Pr kt emrim t ri, senatorin Dole n rrjetin social Twitter e ka uruar edhe presidenti Thai.

  Urime senatorit Dole pr emrimin e tij zvendsshef i ekipit transitor t presidentit Trump. Nj zhvillim i mirpritur, ka shkruar Thai.

  Kreu i vendit ka takuar senatorin Dole dje n kuadr t vizits s tij zyrtare n SHBA, me rast e ka falnderuar edhe pr kontributin e tij pr lirin dhe pavarsin e Kosovs.

  Ndrkaq, senatori Dole n Twitter i ka shkruar presidentit Thai se jam i nderuar me miqsin tuaj dhe me njerz t shumt n Kosov, nj shtet i mrekullueshm me shum njerz frymzues.

 2. #202
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs
  Thai: Treni t ndalet menjher

  Presidenti i Kosovs, Hashim Thai ka deklaruar se hyrja e nj treni t mbshtjell me afishe nacionaliste nga Serbia, t cilat jan n kundrshtim me Kushtetutn dhe ligjet e Kosovs, sht krejtsisht e papranueshme.

  Thai n rrjetin social facebook ka shkruar se n kt tren ka udhtar dhe zyrtar t lart t Serbis t cilt nuk kan leje pr t hyr n Kosov sipas procedurave n fuqi.

  Prandaj, fardo q sht ilegale dhe cenon sovranitetin shtetror t Kosovs, duhet t parandalohet. Ky tren sht provokim i radhs dhe autoritetet e Kosovs duhet ti ndrmarrin veprimet e nevojshme ligjore pr ndaljen e menjhershme t tij, ka shkruar Thai.
  ------------------------------------------------------------------  Mediat n Beograd kan raportuar se nj tren i Serbis sht nisur n drejtim t territorit t Kosovs.

  N prcjelljen e ktij treni ishte edhe drejtori i zyrs pr Kosovn n Qeverin e Serbis, Marko Gjuriq, por ai pastaj ka zbritur, ndrsa udhtimin me kt tren e ka vazhduar zvendsi i tij, Dushan Kozarev, dhe drejtori i hekurudhave t Serbis, Mirosllav Stojiq, raporton agjencia Beta.

  Pjesa e jashtme e trenit sht e dekoruar me ngjyrat e flamurit t Serbis dhe me mbishkrimin Kosova sht serbe.

  Autoritetet n Kosov kt linj hekurudhore e kan quajtur ilegale dhe si nj provokim t radhs pr destabilizimin e situats n Kosov.

 3. #203
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs  Dje e kam nnshkruar Ligjin pr Investimet Strategjike, i cili krijon kushte shum m t mira pr investitor vendor dhe ndrkombtar.


  Me kt ligj i japim fund njher e prgjithmon procedurave burokratike dhe pr do projekt q merr statusin e investimit strategjik, tash investitort brenda 15 ditve t puns do ta marrin edhe vendimin lidhur me krkesat e tyre pr leje, licenca dhe autorizime ligjore.

  Pr projekte strategjike, investitorve do iu lejohet edhe shfrytzimi i pasurive t paluajtshme shoqrore me kohzgjatje maksimale deri n 99 vjet.

  Si ur lidhse mes vendeve t Evrops Juglindore, me mundsi t shumta, Kosova doher e m shum po shihet edhe si vend strategjik pr investime. HTH

 4. #204
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs
  Koordinohen pr Asociacionin, demarkacionin dhe ushtrin e Kosovs


  Presidenti Thai takoi kryeparlamentarin Veseli dhe kryeministrin Mustafa, koordinohen pr jetsimin e obligimeve ndrkombtare

  Presidenti i Kosovs, Hashim Thai, ka zhvilluar nj takim t prbashkt me kryeparlamentarin Kadri Veseli dhe kryeministrin Isa Mustafa, njofton zyra pr informim e Presidencs.

  N kt takim sht biseduar pr vazhdimin e koordinimit t prbashkt pr jetsimin e obligimeve ndrkombtare q Kosova sht zotuar ti realizoj.

  N kuadr t prgjegjsive kushtetuese dhe ligjore, ata jan pajtuar q t vazhdohet me themelimin e Asociacionit t komunave me shumic serbe, t prmbyllet demarkacioni me Malin e Zi dhe t punohet pr transformimin e FSK-s n ushtri t Kosovs, thuhet n komunikatn e Zyrs s presidentit.

  Kta hapa, prve q do t mundsojn prmbylljen e integrimit t plot t komunitetit serb n institucionet e Kosovs, do ti hapin rrug edhe liberalizimit t vizave pr qytetart e Republiks s Kosovs, por edhe konsolidimit t mtejshm t shtetsis dhe sovranitetit t shtetit t Kosovs.

 5. #205
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs  Hashim Thai  N emr t popullit dhe institucioneve tona, mikut t dshmuar t Kosovs, Frank-Walter Steinmeier, ia uroj zgjedhjen e tij President i Republiks Federale t Gjermanis.

  Jam i bindur se presidenti i zgjedhur Steinmeier dhe kancelarja Merkel do ti adresojn me prgjegjsit m t larta t gjitha sfidat me t cilat po ballafaqohen shtetet e Bashkimit Evropian dhe t Ballkanit Perndimor.

  Roli i Gjermanis sht dshmuar si vendimtar pr stabilitetin n rajon, kurse mbshtetja gjermane pr Kosovn ka ndikuar shum edhe n forcimin e subjektivitetit ton ndrkombtar.

  Miku i Kosovs, Frank-Walter Steinmeier, ka qen mbshtets i vazhdueshm edhe sa ishte Ministr i Jashtm i Gjermanis, veanrisht pr dialogun me Serbin, ndaj t cilit ne mbesim t angazhuar deri n normalizimin e plot t marrdhniet tona si dy shtete t pavarura.

  Gjermania sht mbshtetse e madhe e integrimit t Kosovs n Bashkimin Evropian dhe pasur rol jetik n progresin ton t gjithanshm, prandaj me presidentin e zgjedhur Frank-Walter Steinmeier, prve ruajtjes s raporteve t shklqyeshme ndrmjet dy vendeve tona, do ta rrisim edhe m shum bashkpunimin ton ndrshtetror. HTH

 6. #206
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs


 7. #207
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs  Thai: Nikoliq sht grditshm (Video)  GazetaExpress E shtune, 18 Mars 2017 22:31  Presidenti i Republiks s Kosovs, Hashim Thai e ka quajtur t grditshm homologun e tij serb Tomislav Nikoliq.

  I ftuar n emisionin Me Shukin t RTV Dukagjinit, Thai ka thn se takimet e zhvilluara me Nikoliqin kan qen t grditshme, derisa nuk ka nguruar ta quaj t grditshm personalitetin e homologut t tij serb.

  Mund t them se takimet q kam zhvilluar me kt Nikoliqin, defenitivisht grrdits grrdits si njeri. I zhytur edhe me kmish, por edhe me shpirt grrdits, ka thn Thai.

  Thai m tej ka folur pr takimet q ka zhvilluar n Bruksel me prfaqsuesit e lart t Serbis. Presidenti kosovar ka thn se nuk i ka ln prshtypje asnjher diplomacia serbe.

  T them t drejtn nuk kam ndonj prshtypje pr diplomacin serbe, nuk kam ndonj prshtypje se jan m t mir se kosovart. Prkundrazi, ne jemi treguar m t shkatht se diplomacia serbe, ka deklaruar Thai.

  Sipas Thait, Kosova ka fituar n nivelin e diplomacis ndaj Serbis n 30-vjetshin e fundit.

  Mund t them lirisht se n tri dekadat e fundit diplomacia e Kosovs ka fituar ndaj diplomacis serbe, u shpreh presidenti Thai.

  M 24 janar t ktij viti, presidenti Thai s bashku me kryeministrin Isa Mustafa kan zhvilluar takim n Bruksel me homologt e tyre serb, Tomislav Nikoliq dhe Aleksandar Vuiq.

 8. #208
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs
  110 deputet mbrapa meje pr ushtrin. Do ta bind NATO-n dhe SHBA-t [VIDEO]


  Ne nuk do presim Serbin. Nuk shkojm n NATO me shoqatn e gjuetarve apo peshkatarve, por me ushtri, thot numri nj i Kosovs, i prfshir n nj inisiativ q ka krijuar pshtjellim n Kosov, por dhe jasht saj. Nuk ka lidhje kjo q po bjm me Gjykatn Speciale, apo nuk po e bjm pr t marr dika n shkmbim.

  Nj nga temat m t rndsishme sot n politikn kosovare sht shtja e themelimit t ushtris n t ciln ju jeni iniciator edhe n pikpamjen kushtetuese, por edhe n pikpamjen politike. Cilat jan arsyet q e bn imediat themelimin e ushtris? Pra, pse sot? Pse n kt form?

  Hashim Thai: N kuadr t rishikimt t strategjis pr sigurin e Republiks s Kosovs, RSS, n kuadr t respektimit t plot t ktij rishikimi, duke respektuar edhe Kushtetutn dhe ligjet e Kosovs, mandatin dhe misionin tim si Komandant Suprem i Forcave t Siguris s Kosovs, kam propozuar nxjerrjen e projektligjit q do t nnkuptonte themelimin e Forcave t Armatosura t Kosovs. Nj forc kjo e re, multietnike. Nj forc q do ta mbroj integritetin territorial t Republiks s Kosovs dhe do t jet n shrbim t gjith qytetarve. Pse tani? N fakt duhet t ndodhte dje, mirpo jemi vonuar pikrisht duke u konsultuar me t gjith q t ndodh nj proces i ngadalshm, hap pas hapi, gradual gjithprfshirs, ku do t prfshihen t gjitha komunitetet. Ndrsa tani serbt, definitivisht, pas shum konsultimeve, takimeve, bisedave kan theksuar qart se nuk e prkrahin themelimimn e ushtris s Kosovs, thot Lista Srpska. Prandaj nuk kemi t humbim koh m tutje- edhe kshtu jemi vonuar tash e tri vite, kshtu q duhet t ndodh pikrisht tani.  Ka patur nj moment m prpara se tani, q Lista Srpska apo faktori politik serb, partit q prfaqsojn komunitetin serb, kan qen m t gatshm pr ta pranuar ushtrin?

  Hashim Thai: Vendimin pr themelimin e Forcave t Armatosura t Kosovs e kemi marr qysh n vitin 2014. N at koh t gjitha komunitetet serbe dhe joserbe, 25 prej tyre n parlamentin e Kosovs kan qen t zotuar t votojn pr themelimin e FAK-ut, por ka pasur mekanizma politik nga komuniteti shqiptar q nuk ishin t gatshm t pajtoheshin me t drejtat e rezervuara pr 5 vende shtes n kuvendin e Kosovs pr to. Dhe me kt arsyetim ne nuk jemi pajtuar q t shkohet n votim pr FAK-un, kshtu q tash e tri vite jemi peng i atij gabimi politik t 2014, t atyre subjekteve politike. Ndrsa tani jemi peng t refuzimit t plot t Lists Srpska. N fakt, duhet t bjm dallimin mes qndrimit t deputetve serb sepse jan njerz t mir, korrekt, konstruktiv, t prgjegjshm. Kam biseduar me ta ve a ve, n grupe t prbashkta, me t gjith bashk, dhe shprehin vullnet t mir q t hyjn n proces, mirpo problemi qndron n Beograd. Serbia refuzon dhe urdhron deputett serb q t mos votojn ushtrin e Kosovs. Njri prej tyre e tha shum hapur: M leht kemi pranuar pavarsin e Kosovs se pranimin e themelimit t ushtris s Kosovs.

  Athere, kur po flasim ishte nj moment tjetr, i mparshm. Kur po diskutohej pr numrin e ulseve. A ishte Beogradi m i gatshm pr ta pranuar ather, sepse edhe athere ata komandoheshin nga Beogradi?

  Hashim Thai: As athere, as sot, as nesr Beogradi nuk do t pyetet nga ana jon pr kt shtje. Ne jemi vend i pavarur, sovran, vendosim vet. Por realisht Beogradi sht duke penguar konsolidimin e shtetit t Kosovs, dhe ky sht nj sinjal dhe mesazh edhe pr ndrkombtart q duhet t punojn me Beogradin i cili duhet t trhiqet prej ktij qndrimi destruktiv n raport me Kosovn dhe sjelljen evropiane.

  Meq sht fjala te faktori ndrkombtar, m saktsisht, tek faktori evropianoperndimor-duket sikur ka konvergjenc midis ktij faktori n prgjithsi dhe Shteteve t Bashkuara t Ameriks (dgjova dje nj intervist t ambasadorit amerikan), pra edhe NATO-s, pr t zgjedhur nj koh tjetr pr ta themeluar ushtrin. Papritmas, ju q keni qen referenti kryesor i perndimit n Kosov, po prplaseni publikisht me ta.

  Hashim Thai: N asnj rrethan nuk ka ndonj prplasje. Ne n vitin 2014 jemi dakorduar plotsisht me SHBA dhe NATO pr themelimin e Forcave t Armatosura t Kosovs. Gjat ksaj kohe kam bashkpunuar shum ngusht edhe me ndrkombtar edhe me komunitetin vendor. Tani kemi nj konsensus t jashtzakonshm politik, t papar dhe qytetar n Republikn e Kosovs pr themelimin e ushtris s Kosovs, sht vullneti i dy milion qytetarve t vendit. Qytetart duan q ta ken Kosovn, ushtrin.

  Mentor Nazarko: Ather?

  Hashim Thai: Jo, edhe tash sht prkrahje masive e qytetarve, gjithashtu, duhet ta potencoj se nse deklaratn e pavarsis s Kosovs e kan votuar dhe nnshkruar 109 deputet, propozimin pr themelimin e ushtris do ta votojn 110 deputet q kan deklaruar. Do t thot, prtej deklarats se pavarsis do t shkoj dhe kjo nevoj imediate dhe e fuqizimit t unitetit t Kosovs. Un theksoj se ne edhe do ta themelojm ushtrin edhe do ta ruajm partneritetin me bashksin ndrkombtare, n veanti me SHBA-n dhe NATO-n. N kuadr t ksaj un i kam drguar dhe letr sekretarit t prgjithshm t NATO-s, zotit Stoltenberg. sht edhe mik i imi, ka qen kryeministr i Norvegjis n kohn kur sht njohur Republika e Kosovs, e njeh Kosovn, e afirmon Kosovn dokund. Gjithashtu, n letr paraqes argumentet pse tani, opsionin e par, opsionin e dyt.

  Pr modalitetet m s shumti flisnit ju n at letr

  Hashim Thai: kshtu q mendoj se dallimi sht vetm koha kur dhe si. Me rndsi pajtohemi q Kosova duhet ta ket ushtrin sa m shpejt q sht e mundur.

  Mentor Nazarko: Koha kur?

  Hashim Thai: Koha? Prej kur e kemi filluar s prezantuari projektin, un jam do dit n kontakt me njerzit, me t gjitha gjeneratat, me t gjitha komunitetet, me gjith spektrin politik. Jam duke dgjuar njerzit, jam duke sqaruar projektin tim, dje kisha takim dhe me komunitetin serb. Serbt e Kosovs duan t jen pjes e procesit: e ritheksoj se Serbia duhet t distancohet nga ai ndikim negativ q ka ndaj Lista Srpska, sepse sht n interes t tyre q t hyjn n parlamentin dhe n qeveri duhet t rikthehen t votojn. Pr Asosiacionin, t votojn, t votojn pr demarkacionin, t votojn pr ushtrin e Kosovs. Ushtria sht edhe e tyrja, Kosova sht edhe e tyrja, sht atdheu i tyre, nuk sht nj ushtri q do t themelohet kundr dikujt, apo n favor t dikuj n Kosov. Jan edhe serbt n kt ushtri, kshtu q mendoj dhe jam i bindur q gjrat do t prmbyllen saktsisht me themelimin e ushtris s Kosovs dhe afirmimin apo kultivimin e fuqishm t raporteve me SHBA-n dhe NATO-n.

  Un nuk dua q tju nxjerr se ju jeni n kundrshtim me faktorin perndimor, por duket se faktori koh, shtja koh sht shtja m e rndsishme. Koha sht e till, q n Serbi po bhen zgjedhje, n Maqedoni ka kriz qeveritare, n Shqipri ka nj lloj krize, n Mal t Zi gjithashtu! Dhe, ndoshta, n kt kuptim, faktori perndimor nuk e sheh si t prshtatshm krijimin e ushtris nga ana juaj bash tani

  Hashim Thai: Mirpo Kosova nuk mund t mbetet peng i krizave t Ballkanit: nse Bosnj- Hercegovina sht e bllokuar nga nacionalizmi serb, ather natyrisht q gjrat jan t ndrlidhura edhe n rajonin ton, por pse ta paguajm mimin ne? Nse Serbia e ka rrit nacionalizmin e vet, zhvillon nj fushat elektorale kryekput nacionaliste, nse Serbia ka hapur mendje, shpirt dhe gjithka ka ka pr prezencn ruse, pse Kosova t paguaj mimin? Nse Mali i Zi pengohet nga Serbia pr tu antarsuar n NATO, q e gjith Kosova e mbshtet fuqishm Malin e Zi pr antarsim, pse Kosova t paguaj mimin? Nse Shqipria ka problemet e veta politike, pse Kosova t paguaj mim? Nse Maqedonia me fajin e vet sht bllokuar politikisht dhe i ka t ndera raportet ndretnike, pse Kosova t paguaj mim? Kosova sht e zonja e vetes, merr vendimet vet, sht vend sovran dhe ne nuk duam asgj, as m pak, as m shum, vetm t kemi ushtri sikur vendet e tjera t rajonit. Sepse askush nuk pranon n NATO me zjarrfiks, shoqat t gjuetarve apo ndonj shoqat tjetr, ku ta di, pr shembull t peshkatarve.

  Nse

  Hashim Thai: Por, me ushtri, pa ushtri nuk ka as proces partneriteti pr paqe, as antarsim n NATO!

  Nse nga plani i brendshm lvizja juaj sht perfekte dhe papritmas keni marr me vete edhe Vetvendosjen, e cila ka kundrshtuar disa procese, n planin e jashtm, un vazhdoj t insistoj se ndoshta interesi perndimor sht q Serbia apo pjes t tjera t rajonit mos t rrshkasin nn ndikimin rus dhe n njfar mnyre kjo lvizje duket sikur

  Hashim Thai: Shqetsim pr bashksin ndrkombtare duhet t jet themelimi i ushtris s Kosovs; shqetsim pr bashksin ndrkombtare duhet t jet vonesa e Bashkimit Evropian pr Kosovn dhe krejt Ballkanit perndimor. Sepse kjo vones e Bashkimit Evropian pr inkuadrim dhe zgjerim t vendeve t Ballkanit perndimor po ndikon q t krijohet nj vakum. Vakum t cilin e shfrytzojn t tjert q kan ideologjin joperndimore, ndrkoh po kemi rritje t retoriks nacionaliste kudo dhe shtimin e ndikimit t Rusis n hapsirat e Ballkanit. Kjo sht realitet.

  Po ju mendoni q themelimi i ushtris do ta pengoj kt ndikim?

  Hashim Thai: Ndikimi rus n Kosov nuk do t ket hapsir. Por nuk mund t them q nuk mund t ket rritje t elementve ekstremiste, apo t fryms armiqsore me fqinjt dhe kjo shihet kudo. Qoft n parlamentin e Kosovs, qoft n debatet publike, qoft edhe nga prfaqsuesit e shoqris civile edhe gjith segmentit t shoqris s Kosovs.

  Ju flisni q nga pikpamja strategjike themelimi i ushtris sht edhe pr ti br ball, po themi, rritjes s ushtris serbe?

  Hashim Thai: Jo. Themelimi i ushtris s Kosovs pikspari si synim ka kultivimin e paqes n Kosov dhe rajon, q Kosova t prodhoj m tepr paqe

  Me arm t rnda? far armsh?

  Hashim Thai: Po do t ket njlloj si t gjitha vendet e tjera t rajonit, sikur t gjitha vendet e NATO-s, gjith arsenalin t cilin mund ta ket nj ushtri moderne, nj ushtri perndimore, nj ushtri multietnike dhe natyrisht n prputhshmri me Kushtetutn dhe ligjet e Kosovs. Edhe kur themelohet ushtria e Kosovs, roli i KFOR-it do jet i pazvendsueshm, nuk do t ket asnj implikim n rolin dhe misionin e NATO-s n Kosov. Kosova nuk po themelon ushtrin pr t filluar luft kundr ndonj shteti fqinj, por pr t mbrojtur veten, pr t kultivuar dhe forcuar paqen, t ndrtoj fqinjsi t mir me t gjitha vendet e rajonit. Tekefundit sht mekanizmi thelbsor i konsolidimit dhe forcimit t shtetit ton.

  Juve- duke u marr m pak me faktorin koh- te letra juaj pr Sekretarin e Prgjithshm t NATO-s, nnvizonit kontekstin. A ka lidhje, a ka prfaqsuar rrezik pr integritetin territorial t Kosovs, shtja e trenit apo ndonj krcnim tjetr pr t ciln ju jeni n dijeni dhe ne nuk e dim?

  Hashim Thai: T jem i sinqert, po. Treni ka qen provokim shum i rnd nacionalist. Nj tren i dhuruar nga Rusia pr tu drguar me mision nacionalist me njerz t politiks serbe, t estradave t tyre nacionaliste, t grupeve m t fuqishme radikale serbe

  Po kufiri mbrohet me polici n vende demokratike dhe jo me ushtri.

  Hashim Thai: Dgjo, sht e leht q t flasim n teori, por duhet t ballafaqohemi me realitetin. Ne, integritetin territorial t Republiks s Kosovs duhet ta mbrojm me mekanizmat ton t siguris. Treni ka qen nj provokim i rnd i qeveris s Serbis sepse treni u nis nga autoritete t qeveris s Serbis me mision t qart nacionalist pr t provokuar nj frym nacionaliste t re n veriun e Mitrovics dhe pr serbt e Kosovs pr t theksuar q, ja, ne pas 17 vitesh po kthehemi me tren n Kosov. Rikthimi i Serbis n Kosov nuk do t ndodh as me autobus, as me tren, as me tanke, aq me ushtri e as polici, ka marr fund njher e prgjithmon. Prandaj kemi marr vendim t qart q n asnj rrethan, n asnj mim, treni i nisur nga Beogradi nuk do t mund t futej as nj centimetr n Republikn e Kosovs. Ka qen nj vendim i qart me do mim dhe sht mir q autoritetet n Beograd e kan vn gishtin n kok edhe kan menduar dhe e kan kthyer n gjysm t rrugs, e kan kthyer prej nga u nis dhe ashtu do t ndodh edhe n t ardhmen. Edhe provokimi me murin. Kurr nuk do t ndodhte rrnimi sikur ne t mos ishim t vendosur dhe ti thonim qart bashksis ndrkombtare, se nse lejohet ndrtimi i ktij muri, ne do ta rrnojm vet. Edhe ndalimin e trenit e kemi br vet. Prkundrazi, lejimi i trenit n Kosov- t jesh i bindur do t na krijonte disa komplimente pr lidershipin e Kosovs, Good guys! Flexible. You are statesman. Its not enough (Djem t mir! Fleksibl! Ju jeni burr shteti. Kjo nuk sht e mjaftueshme). sht e turpshme t lejojm ngjarje t tilla. Pra, Serbia provokon incidente n Kosov, provokon probleme n Kosov dhe kush jan viktimat ktu? Viktimat jan serbt e Kosovs dhe kjo mua m dhemb, sepse ata jan qytetart tan, ata duhet t integrohen n institucione. Tjetr dshiroj t shpall prpara jush dhe prmes jush, pr tr opinionin: Serbia ka plan pr ndarjen e Kosovs, ka plan pr aneksimin e Kosovs. T njjtin model q ka br Rusia Krimen.

  Kt e di bashksia perndimore

  Hashim Thai: Nse bashksia perndimore e di, edhe ne duhet t jemi t kujdesshm se dika t till ne nuk do e lejojm t ndodh.

  Kjo nuk pengohet me ushtri, besoj sepse nj nga diplomatt kryesor t Bashkimit Evropian thot q Kosova sht vendi m i sigurt n Evrop.

  Hashim Thai: Un pajtohem q Kosova sht vendi m i sigurt n Evrop sepse ka prezencn e NATO-s dhe sht fat q edhe themelimi i ushtris s Kosovs nuk e implikon n asnj rrethan rolin e misionin e KFOR-it por i mban n rol sovran dhe natyrisht se duhet ta kemi ushtrin. Dgjo, a duhet t themelohet, apo jo? Kjo sht pyetja m qesharake q mund t dgjosh, shtja m qesharake q dikush mund t hap. Si duket sot, me ardhur dikush para Edi Rams, kryeministrit t Shqipris, apo presidentit Bujar Nishani dhe ti thot se Shqipria duhet ta ket apo nuk duhet ta ket ushtrin? far sht ajo pyetje? Ajo sht thjesht pyetja m idiote q mund ta ngrej dikush, qoft vendor, qoft ndrkombtar. Prandaj ne po bjm at ka t gjitha vendet e tjera kan br.

  Letra q ju i drejtuat Sekretarit t Prgjithshm (pr faktin q e bt publike), i theksoi diferencat n qndrimin tuaj me ato t bashksis perndimore. Madje, n njfar mnyre ishte nj prpjekje pr ti treguar atij Kushtetutn, ligjet e Kosovs ndrkoh q imagjinojm q ata i din kto

  Hashim Thai: Pr Kosovn sht shum e rndsishme ka sht diskutuar n Kshillin e NATO-s, se do shtet i NATO-s ka dhe opinionet e veta. Jam shum mirnjohs pr t gjith diskutuesit q askush nuk e konteston t drejtn e Kosovs pr themelimin e Forcave t Armatosura t Kosovs, ndrsa aspekti procedurial dhe kohor sht i mirseardhur pr tu diskutuar. Kjo sht ajo ka mendoj se veprimi yn ka arritur efektin maksimal.

  Ka ndonj divergjenc veanrisht me Shtetet e Bashkuara t Ameriks sepse

  Hashim Thai: As divergjenca m e vogl nuk qndron mes institucioneve t Kosovs, mes presidentit t Kosovs me SHBA-n e theksoj, pse qndrimi sht i qart. Duhet t themelojm forcat e armatosura t Kosovs edhe un jam n favor t ndryshimeve kushtetuese. Tani ftoj edhe bashksit ndrkombtare t punojn me serbt q ti bindin edhe ata pr ndryshimet kushtetuese. Por nse edhe bashksia ndrkombtare nuk e bind Beogradin q t trhiqet prej atyre reagimeve negative, agresive dhe destruktive n raport me Kosovn dhe aspak perndimore, athere ne jemi zot t vetes dhe do t lvizim me projektligj.

  Mos ka ndonj konvergjenc t tipit, ne po e kundrshtojm publikisht, por ju bjeni fakt t kryer dhe pastaj

  Hashim Thai: Un gjithka q punoj e bj n mnyr transparente dhe

  Amerika ndoshta nuk i bn transparente veprimet e veta

  Hashim Thai: ShBA-ja, e theksoj, ka qen shum afr prej dits s par t themelimit t forcs s siguris s Kosovs. Kan pasur ekspertt e vet dhe i kan edhe n NATO, prandaj do hap duhet t bhet i koordinuar edhe e theksoj, do ta bjm. Forcat e armatosura t Kosovs, jan nj forc multietnike dhe ne do ta ruajm partneritetin. Ky proces ka filluar dhe garantoj se do t prmbyllet suksesshm n partneritet me BE-n.

  Sdo ket pasoja? Ambasadori amerikan tha un nuk guxoj t mendoj pr pasojat.

  Hashim Thai: Dgjo, un mendoj vetm pr t mirat dhe nuk do t ket pasoja. Ne do ta themelojm ushtrin dhe do ta ruajm partneritetin.

  A ka dhe- me kt e mbyll kt kapitull brenda dhe mbrapa ktyre lvizjeve q Kosova ka br koht e fundit si shtja e ushtris, shtja e bisedimeve apo e ndrprerjes s tyre dhe n fund vendimit pr shtetzimin apo kalimin n pronsi t Kosovs t aseteve t Serbis, n territorin tuaj, nj qndrim t tipit: ose na jepni liberalizimin e vizave ose dika tjetr?

  Hashim Thai: I kam dgjuar edhe kto opinione, por nuk qndrojn. E para, trenin nuk e provokuam ne, e provokoi Serbia, ne reaguam me vendosmri. Dy, murin e provokoi Serbia, ne reaguam dhe e rrnuam, dhe bm shum mir, prndryshe Serbia nuk do ishte ndalur me veprimet e veta destruktive. Nga ana tjetr, asosacioni sht nj shtje q ka filluar hert, nuk ndrlidhet me aktualitetin, demarkacioni ka filluar hert nuk lidhet me realitetin. Mosvotimi i demarkacionit prej kuvendit do ti kushtoj Kosovs shum. Ktu Kosova do t paguaj mim pr fajin e vet. Megjithse kushti i demarkacionit sht plotsisht i pajustifikueshm nga BE-ja, por ja q sht kusht. N takimet q kam zhvilluar n Bruksel m sht thn qart: Pa kalimin e demarkacionit, nuk do ket liberalizim t vizave, dhe Kosova padrejtsisht sht vend i izoluar. Kshtu q nuk i kisha ndrlidhur kto gjra. Tjetr, ndalimi i zotit Haradinaj, nuk ka ndodhur nga kosovart. Nuk ka qen i koordinuar prej kosovarve, ka qen padrejtsi ndaj tyre, ndaj Ramushit, ndaj gjith bashklufttarve t Ushtris lirimtare t Kosovs. Prsri ishte provokim i Serbis, i aktakuzave t Serbis q oi n nj vendim ndalimi t autoriteteve t Francs. Kshtu q un do ta respektoj n trsi rezolutn e Kuvendit t Republiks s Kosovs.

  Nuk ka nj parim t shkmbimit, q ne trhiqemi nga kto, ju na jepni liberalizimin e vizave?

  Hashim Thai: shtja e ushtris sht e pandalshme, do t lviz prpara e do t realizohet suksesshm.

  sht dikush q n mnyr kritike e sheh kt lvizje t lidhur me shtjen e demarkacionit, me shtjen e Haradinajt, me shtjen e gjykats speciale?

  Hashim Thai: Asnj lidhshmri t shtjes s ushtis s Kosovs nuk ka me kto shtje politike q kan qen edhe m hert t ngritura. Dyshoj q kan ndodhur kto dit, kshtu q nuk ka ndonj lidhje shtja e ushtris me aspektet politike ditore apo t prioriteteve q i kemi pasur n axhend.

  Pra as me gjykatn speciale, as me

  Hashim Thai: T jem i qart, gjykata speciale duhet t ndodh, ashtu si jemi marr vesh me bashksin ndrkombtare, i kuptoj reagimet: sht padrejtsi historike, sepse serbt kan kryer krime dhe nuk po ndodhin dnime t atyre krimeve makabre deri n prmasat e gjenocidit! Pikrisht pr t ruajtur partneritetin me bashksin ndrkombtare, un kam paguar mim pr opinionet vendore q t udhheq at proces t ndjeshm t themelimit t Gjykats speciale. Kjo ka ndodhur pr t ruajtur partneritetin me SHBA-n dhe BE-n. Prndryshe nuk do t ndodhte n asnj rrethan sepse sht nj gjykat monoetnike, kjo sht e vrtet, dhe smund ta mohoj askush, ndaj debati sht i drejt. Por Kuvendi i Kosovs nuk duhet t bj nj gabim t radhs, sepse nga ana tjetr votimi i asosacionit duhet t kryhet sa m shpejt q sht e mundur. Un e mbshtes fuqishm, anipse tani serbt e bojkotojn procesin e themelimit t asosacionit edhe demarkacioni duhet t prmirsohet. Kshtu q ndaj mendime t ndryshme me tr spektrin q mendon ti ndaloj disa procese q kan qen t tmerrshme, por n t njjtn koh dshiroj ti falnderoj t gjitha partit politike, shoqrin civile, mediat, qytetart e Kosovs pr mbshtetjen unike ndaj themelimit t ushtris s Kosovs. Nuk sht nj projekt individual, sht institucional. 9. #209
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs

  ----------------------------------------------------------------------------------  I arrestuari pr terrorizm Rakio Abdyli: Kapni armt e sulmoni qeverin e ambasadat e huaja

  19:34 / E premte, 14 Prill 2017  Sipas Prokuroris Speciale, Rakip Abdyli, dyshohet pr veprn penale shtytje pr terrorizm duke br thirrje prmes rrjeteve sociale Facebook dhe Youtube pr sulm ndaj Qeveris s Kosovs dhe ambasadave t huaja n Kosov.

  Sipas Prokurores Bina-Rugova n prmbajtjen bhej thirrje pr sulme individuale dhe grupore ndaj udhheqsve t vendit.

  “Me ket prmbajtje: Do vij Hilafeti me prznien e hienave, do vij bereqeti, ngrihuni vllazni, ngrihuni o mysliman bni xhihad shptojeni kt vatan, bni sulme vetjake apo n grupe e dhelprave dinake frikn me jau fut.

  Sulme Istish hadie apo kallashnikov nga rruga selefie t’i mos u largo, dridhjani tok qafirave, vrisni tagutat hapni rrug t mirave Sheriatit, shijojani frutat bhuni emir t vendit tuaj, mos e leni n errsir nn udhheqjen e huaj, ata nuk ju a duan t mirn. Drog, bixhoz e zina jau kan lan errsirn, s’ju ln ju drit me pa.

  Kapni armt e sulmoni qeveri e ambasada vendin nga t kqijt, lironi nga udhheqsit ma katolik se Papa,” tha ajo.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 15-04-2017 m 08:54 Arsyeja: Ofendime.

Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •