Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Zgjedhjet parlamentare evropiane: Interes i ult, triumfojne konservatort

  qypi
  Anetar i ri
  Posts: 24
  (11/29/01 10:51:30 pm)
  Reply Danubi dhe mundsit e reja pr Serbin!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Sot u shpall zyrtarisht rifillimi i lundrimit ujor nprmjet Danubit n territorin e Serbis. Pas tre vjetsh lnie pas dore t urave t shkatrruara t Beogradit dhe t urave t tjera(bombardimi i tyre nga NATO) arrihet t rihapet lundrimi i lir i anijeve n kt lum. Bashkimi Evropian investoi kto muajt e fundit n riparimin e urave dhe heqjen e mbeturinave t lufts. Danubi sht historikisht arteria m e rndsishme e lidhjes s Evrops Veri-perndimore me vendet e Evrops Qendrore dhe Ballkanin. Vllimi i puns nprmjet lundrimit t ktij lumi arrin n 100 milion ton material n vit. Lumi sht i gjer dhe i thell dhe sht nj nga mnyrat m t leverdisshme pr transportimin e mallrave nprmjet ktyre vendeve. Tani mallrat q vijn nga vendet perndimore dhe veriore mjaft lehtsisht mund t arrijn n vendet e Evrops Qendrore dhe t Ballkanit.
  Kjo sht nj humbje ekonomike edhe pr Shqiprin pasi kto vite nj pjes e transporti kryhej nprmjet Shqipris. E famshmja Korridori i Tet dukej si investimi i mir, por praktikisht nuk sht br asgj pr t rritur rndsin e Shqipris si pik strategjike transporit dhe logjistike. Besoj se ka mjaft rndsi t njihet ky fakt.
  Gjermant duhet t jen mjaft t kanaqur q tani mallrat e tyre mund t arrijn m shpejt n Ballkan, Evrop Lindore, Turqi e gjetk. Jo fort e lezetshme!

  Enip
  Moderator
  Posts: 406
  (11/30/01 4:17:03 am)
  Reply Re: Danubi dhe mundsit e reja pr Serbin!
  --------------------------------------------------------------------------------
  E degova dhe une mbreme kete lajm Qypi dhe te njejten gje mendova.
  Duket se Jugosllavia me taktiken e zgjuar te ndryshimit te drejtimit ia arriti ta beje Evropen per vete dhe te harroje te kaluaren dhe po merr ndohmat e duhura per rimekembjen e ekonomise jugosllave.Dihet qe Evropa ka dobesi per Jugosllavine,por ama po aq e vertete eshte Shqiperia spo di te tregohet e afte te thithe investicionet e duhura per rimekembje dhe po tregohet si gjithmone e "dobet & e trashe".
  Por po te kemi parasysh se kush drejton e qeveris ne vendin tone,kjo nuk eshte ndonje hata,thjesht realiteti i zakonshem shqiptar...

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 803
  (11/30/01 6:05:11 am)
  Reply Re: Danubi dhe mundsit e reja pr Serbin!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me vetedijen shteterore te tyre dhe me ndihmen e vendeve miq te tyre serbet do te ecin shume shpejt perpara per kete duhet te jemi te ndergjegjshem.

  Akoma nuk e kemi siguruar pavaresine e Kosoves prandaj duhet te hapim syte.

  Shnet Anton!

  burimuji
  Deputet
  Posts: 225
  (11/30/01 4:45:23 pm)
  Reply > Danubi dhe mundsit e reja pr Serbin!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eshte e kuptueshme se Serbia do te fillonte perdorimin e Danubin, per veten e saj, dhe te vendeve te tjera ku ai lume kalon, dhe ne nuk kemi pse te mendojme e aspirojme qe nje embargo te jete e perjetshme, qofte edhe per Serbine. Duam, s'duam ne, Serbia eshte fqi i Shqiperise e i Shqiptareve, dhe tek e fundit, eshte me mire te kesh nje fqi te mjeruar, apo prosper?

  Shqiperia ka Adriatikun e Jonin, dhe per cfare perdoren valle? Faktikisht Roja Bregdetare Italiane eshte e ulur kembekryq ne bregun shqiptar. Perse? Sepse perdoret per trafik te paligjshem, dhe preteksti eshte "i ligjshem".

  Sa mundesi te paeksploruara ka shfrytezimi i Adriatikut, aq te mira qofshin.


  anton1as
  i Djathte
  Posts: 816
  (12/1/01 6:37:22 am)
  Reply Re: > Danubi dhe mundsit e reja pr Serbin!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Dje pashe qe Xhinxhic kishte ardhur ne Gjermani,nuk e ndoqa shume por eshte e natyrshme qe europa ti ndihmoje serbise.

  Jane nje shtet relativisht i madh dhe ne qender te Ballkanit.

  shnet anton!

  Ps O burim ca te keqe kemi ne nga rojet italiane nuk po e kuptoj, nga vendet fqinje vetem me Italine nuk mund te konkurojme dhe as qe na vjen ndonje e keqe, perkundrazi.
  Ju lutem mos harroni se na mbajten me buke ne vitet 90 e sa e sa te ikur pranune ne 91


  tirana
  Ekonomist
  Posts: 918
  (12/1/01 8:24:42 am)
  Reply Re: > Danubi dhe mundsit e reja pr Serbin!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Do te ishte gomarllek te konsideroje Danubin nje infrastrukture.
  Ka kosto te larte dhe nuk eshte flesbel.

  Kjo tregon qe vendet ish-komuniste,nuk duan inovacion por vazhdojne me metodat kineze.

  Anglia ndertoi La Manche per te shpejtuar trafikun(levizja me rrota eshte 100 here me flesibile sesa ajo me vozitje.

  burimuji
  Deputet
  Posts: 228
  (12/1/01 9:30:10 pm)
  Reply Re.: Rojet Italiane
  --------------------------------------------------------------------------------
  "...ca te keqe kemi ne nga rojet italiane nuk po e kuptoj,"

  Italia, e cfaredo shteti tjeter ne kete rruzull, te mbajne me buke, strehojne refugjate, etj, deri dhe te ruajne kufirin per interesat e veta ne radhe te pare, e jo thjesht per arsye humanitare apo per syte e bukur te Shqiptareve. Ne kete kontekst, a eshte me mire me hanger qyl nji ose disa vakte peshk, apo me msue me xane peshk?

  Ruajtja e kufirit eshte nje nga elementet e sigurise te nje vendi, e nese ti nuk e ruan, por ta ruan dikush tjeter, ai tjetri te ve "kufirin te thana", sipas rregullave e normave te diktuara prej tij, e jo mbi baze respektimi sovraniteti, etj. Keshtu merr forme e institucionalizohet edhe ne rrafsh nderkombetar "sovraniteti" i kufizuar, apo shtet i dores se dyte, ose i deres se prapme, deri dhe tek ai me bisht.

  A iu kujtohet parrulla elektorale e fillimit te viteve '90: " Ne Qeverisim, Bota Na Ndihmon!" Gjuha kocka nuk ka, e kocka thyen.  anton1as
  i Djathte
  Posts: 819
  (12/2/01 12:42:38 pm)
  Reply Re: Re.: Rojet Italiane
  --------------------------------------------------------------------------------
  O burimo ai qe vrau ofizeret e sherbimit sekret shqiptar dhe te shkaterroi bazen me te rendesishme ushtarake detare shqiptare u be minister i mbrojtjes se shqiperise dhe tani eshte keshilltar i presidentit.

  A di ti sesi do te mendoja une po te isha italian?

  Ndersa si shqiptar mendoj:

  Shqiptari eshte dhi e zgjebosur e bishtin perpjete.

  Shnet Anton!

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 921
  (12/2/01 1:55:59 pm)
  Reply Re: Re.: Rojet Italiane
  --------------------------------------------------------------------------------
  Jo vetem aq por per boten po konsiderohet nje rrezik publik.Per fat te keq,ngjarjet e 1997-es u transmetuan ne shume media te huaja dhe tmerruan boten

  Enip
  Moderator
  Posts: 421
  (12/3/01 3:05:27 am)
  Reply Re: Danubi dhe mundsit e reja pr Serbin!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Problemi ketu nuk eshte tek Italia apo xhelozia jone e shqiptareve se pse u hap Danubi si nyje komunikimi mes Evropes Perendimore dhe asaj Juglindore,por tek fakti se Shqiperia nuk shfrytezon mundesite e veta me tere ate bregdet te mrekullueshem qe ka,por e ka kthyer Adriatikun ne nyje kontrabande,trafiqesh te shumellojshme.

  qypi
  Anetar i ri
  Posts: 31
  (12/7/01 10:44:24 pm)
  Reply Danubi nuk sht gjithka pr Serbin, por...
  --------------------------------------------------------------------------------
  Vnia e shkrimit tim nuk don t thot se personalisht jam naiv t mendoj se shfrytzimi i transportit nprmjet Danubit sht industria kryesore e Serbis. As nuk i lejoj vehtes t zhytem n inferioritetin e trashguar shqiptar(ne jemi m t varfrit, m t pazhvilluarit, m t pafatt e Evrops, e t tjera fatalizma), por ajo q duhet theksuar sht se krert serb nuk po e fusin vehten kollaj nn presionin ndrkombtar(kupto mediat e vendeve perndimore q kan qllime ekonomike dhe strategjike n Ballkan). Dihet avazi "perndimor" :"demokraci", t drejtat e njeriut, privatizimi i industrive fitimprurse, privatizimi i sistemit bankar me mime qesharake "ndihmuesve" perndimor, etj.
  Ajo q i mungon politikanve dhe prfaqsuesve lindor(vendet ish-socialiste) sht fuqia bashkbiseduese(negotiating power) q do t bnte t mundur vnien e interesave kombtare me nj mim mjaft t lart dhe fitimprurs pr periudhn afatgjat t vendeve prkatse. Pikrisht kt besoj se ia kan arritur serbt n njfar mnyre n lidhje me transportin e Danubit. Danubi e ka burimin n Zvicr dhe prej ktu zbret posht drejt vendeve t Evrops Qendrore dhe Ballkanike. T interesuar jan industrit zvicerane, austriake, gjermane, sllovene, serbe, hungareze, bullgare, rumune, etj. Vetm disa muaj nga arrestimi i Millosheviqit marrveshja bri t mundur q t rindrtoheshin urat dhe objektet e shkatrruara nga lufta trsisht me parat evropiane. Prderisa vendet perndimore kan eksport t fuqishm n drejtim t vendeve lindore, athere Serbia nuk e pati t nevojshme ta vinte vehten nn presion, por i mori parat nga perndimort dhe i investoi me shpejtsi(kjo sht mjaft e rndsishme).
  Dikush prmendi se transporti nprmjet lumit nuk zen nj prqindtje t lart t transportit. Kjo nuk don t thot se ky lloj transporti nuk sht efikas dhe i leverdisshm pr mallra t caktuara. Gjermania, Hollanda dhe Belgjika e prdorin lumin Rhein pr transportin e mineraleve, makinerive t mdha, e veturave e shum produkte t tjera. Vendevet perndimore nuk i lejojn vehtes prrallat shqiptare q shfajsojn dembelizmin dhe paaftsin pr t prballuar situatat.

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 866
  (12/9/01 3:39:04 am)
  Reply Re: Danubi nuk sht gjithka pr Serbin, por...
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ke shumet e drejte

  Anton!

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 936
  (12/9/01 5:02:52 am)
  Reply Re: Danubi nuk sht gjithka pr Serbin, por...
  --------------------------------------------------------------------------------
  E keqja e lindjes eshte qe kane kerkuar te shfrytezojne vetem burimet natyrore,pa kerkuar te inovohen.Ne shqiperi u zgjodh teknollogjia e nxjerrjes se energjise nga hidrocentralet,pa llogaritur koston e larte te tyre ne raport me prodhimin e saj.
  U ndertua metalurgjiku,pa llogaritur qe ishte nje ndermarrje rentabel qe me shume humbiste sesa fitonte.

  Danubin,personalisht nuk e konsideroj burim natyror apo infrastrukture pasi eshte shume pak flesibel(i ngadalte).nuk ka zhvillim ekonomik me nje infrastrukture te ngadalte.

  Lindja duhet te ndertoje autostradat e hekurudhat elektrike si e vetmja infrastrukture flesibel dhe efikase.Duhet te ndertoje centralet atomike,te ndertoje fibrat optike per internetin e jo te vazhdoje e te mbaje nje infrastrukture te ngadalte.

 2. #2
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Burimuji: BE te Zere Vendin e NATO-s ne Firom?

  burimuji
  Deputet
  Posts: 396
  (2/1/02 11:39:11 am)
  Reply | Edit | Del All BE te Zere Vendin e NATO-s ne Firom?
  --------------------------------------------------------------------------------

  Spanish want EU force in Macedonia
  By Stephen Castle in Madrid
  01 February 2002
  www.news.independent.co.u...ory=117607

  The European Union could start an unprecedented military operation within months under proposals outlined yesterday for the EU to take over control of peace-keeping duties from Nato in Macedonia.

  Jose Maria Aznar, the Prime Minister of Spain, which holds the revolving EU presidency, said the prospect of an EU force operating in Macedonia was now "possible". He hoped to win agreement on the plan from his fellow leaders in June.

  Germany heads a mission of about 1,000 mainly European peace-keepers operating under a Nato umbrella in Macedonia. Their job is to guarantee the safety of international observers, but the mandate expires in March and Mr Aznar envisages a replacement force as a trial run for Europe's nascent defence ambitions.

  Mr Aznar said he would like "Macedonia to be the first example of European security and defence policy operationability and we would like the decision on that effectively to be reached under the Spanish presidency [of the EU]."

  Nato officials reacted coolly yesterday, saying that they had yet to see the details of any proposal, which some might see as a further blow to an organ-isation that has been margin-alised during the war against terrorism in Afghanistan.

 3. #3
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Enip: Shkrim i Doris Pack (interesant)

  Enip
  (1/30/02 9:38:16 am)
  Reply | Edit | Del All Shkrim i Doris Pack (interesant)
  --------------------------------------------------------------------------------
  NJe artikull interesant i Doris Pack mbi zhvillimet ne rajonin e Ballkanit prej 1990-1995.

  Shkrimi me pelqeu dhe i rriti ca dozat e simpatise per Packun.

  Doris Pack
  Member of the European Parliament;
  President of the delegation of the European Parliament for south-eastern Europe


  COWARDLY ACTIONS OF THE WEST


  During the course of 1990 I attempted unsuccessfully to convince my colleagues in the European Parliament and the European Union, that Yugoslavia, an artificial creation, could not survive.

  The events in Kosovo clearly showed Greater Serbian expansionism. The calls for help from Croatia and Slovenia to western countries should have given them cause to assist in the process of establishing new national countries not retarding it.

  Still today, after four years of war, ethnic cleansing, killings and burning, concentration camps and countless rapes there are politicians in western Europe who still think Yugoslavia is ideal and would rather re-establish Yugoslavia again.

  Many chose not to see that "Yugoslavia" was to the Serbs de facto Greater Serbia or a single party country. On the other hand, maybe they saw and thought this sort of situation as being correct. The words and actions of the so called mediators for the European Community, Lord Carrington and Lord Owen are proof enough of their manner and thinking.

  UN mediator Stoltenberg recently announced that all the people of the former Yugoslavia were originally Serbian, and that this conflict should be viewed from a new stand point. It shows how little these "experts" in fact know about the structure of these countries.

  Western countries had their embassies located in Belgrade. The people from these embassies were only acquainted with one side - Serbian, so their reports to their governments contained only the Serbian viewpoint.

  This was clearly stated in 1992 by the newly appointed ambassador of Great Britain to Croatia, namely, prior to Zagreb he had been in the English Embassy in Belgrade.

  In a conversation with me he stated that he had only now become familiar with the reality of the other side and that he deeply regretted this was so.

  Bearing in mind that England and France regard Serbs as their allies in the Second World War nobody finds it particularly difficult to attribute to the Germans the same manner of thinking in relation to the Croats.

  We apparently want an outlet to the Adriatic Sea - at least that was talked about after Germanys insistence upon the recognition of Croatia after the fall of the Croatian town of Vukovar and four months of war in Croatia.

  Such openly proclaimed thoughts show something terrifying: after the Second World War the Germans started from nothing, forever burying the idea of a Greater Germany and were re-educated into a democratic way of thinking. Nobody forced the victors to change their way of thinking, and even today they are burdened with the unchanged prejudices from the first half of this century.

  A unified Germany represents in their eyes such a clear German dominance, so that many politicians in the West would have nothing against a great and strong Serbian counter-balance, allowing ethnic cleansing in order to create a strong Serbia. Such thoughts are found undisguised in French and English media.

  Today we stand before the remnants caused by the inconsiderate, selfish and cowardly politics of the West.

  SREBRENICA HAS FALLEN!
  I remember my discussion with French General Morillon when he left the Srebrenica safe haven. I accidentally met him in the Hotel Esplanade in Zagreb. I asked him whether he realised that he was doing the work for the Serbs. He had disarmed the Muslims and left behind a handful of UN soldiers so that the Muslims no longer had access to their weapons (the UN soldiers could not protect these people anyway because they were too few) thereby opening the way for new Serb conquests. Being in a bad mood, he arrogantly tried to hide his anger towards my words and then later attempted to counter my "naive" analysis. His words have recently been disproved in the most atrocious way.

  The Muslims of Srebrenica which he disarmed had nothing to defend themselves with when the Serbs attacked. 35,000 women, children and elderly men are on the run, thousands of men have been imprisoned.

  Zepa, a neighbouring safe haven looks as if it awaits the same fate. The Bosnian government asked the UN to return the confiscated weapons so the population could defend itself. The answer was "No"!

  The UN has promised protection, however, it is these safe havens which are the least safe places in Bosnia. I suppose that by safety they do not mean the safety which is offered by a UN tank when people hide behind it while running across the most dangerous places in Sarajevo.

  Safety also includes access to gas, water and electricity. The UN has not undertaken any measures to ensure the provision of these elementary needs. When I asked Mr. Akashi, the UN Special Envoy in Zagreb, this question he could only smile tiredly. The provision of these items depended entirely on the Serbian side and he could not achieve anything there.

  During my last stay in Sarajevo the Serbs stopped the tank in which I was travelling from the airport. I, therefore, had the opportunity to speak to the French UN soldiers who were accompanying us. They believed they had been left on their own to complete a duty which they simply were not able to do.

  "To keep the peace where there is none and shelling and explosions are a daily event. Assistance is limited to aid following Serbian attacks, it is not possible to stop them." Those poor youths, they will go mad there.

  The Security Council came to a grotesque decision about Bosnia three years ago. By imposing an embargo on the import of weapons on the Muslims, Croats and Serbs the Council took the side of the Serbian aggressor. The Serbs had then, and still do today, enough weapons - and supplies from Serbia are still guaranteed despite Milosevics insistence to the contrary. The victims continue to be helpless so that they can continue to be expelled, killed and raped.

  The Bosnian Premier has from the time of the imposition of the embargo repeated that the embargo was an immoral and illegal act. Every member state of the UN has according to Article 51 of the UN Charter a right to self-defence. The West has effectively prevented this by not allowing the victim to actively defend itself.

  This attitude of the West which many in Bosnia and outside of it interpret as anti-Muslim, could have serious consequences. I have often been told, and not only by Muslim leaders, but also by Bosnian citizen of all classes that we Christians do not want the Muslims and that they have know taken the role of Jews.

  I tried to explain that the cowardly actions of the West were not anti-Muslim but that they were the inarticulate attempts by the West not to get involved and not to anger the aggressor. Did the Croats as a Catholic people receive help? No.

  The so called Christian world allowed the Serbian aggressor to do what it wanted. From this the moderate Muslims in Bosnia could reach a conclusion that their moderation was of no help. The truth is that since 1992 we have tolerated Serbian aggression and even rewarded it by territory.

  During many conversations in Mostar, Tuzla and Sarajevo I was warned by wise men, Muslims. I was told that the West would promote the road to Islamic fundamentalism, of which they were all afraid, if they lifted the carpet from under the feet of the Bosnian Muslims who were Europeans of the Muslim faith just as the Croats are Europeans of the Catholic faith.

  It is only through their short-sightedness that, faced with a possible conflict between Islam and Europe, we have not been able to keep the Bosniacs as our allies.

  The supposed neutrality, which the West at one time proclaimed, has led it to share the guilt since it has not made a distinction between victim and aggressor.

  Rapid reaction troops cannot be used to protect Bosnians, they are to be used for the protection of the UN soldiers, whose lives are clearly more valuable than those of the Bosnian population.

  The withdrawal of the UN troops and the arming of the Bosnians is the only action which can follow from the chain of our defeats. Those who continue to place all hope in negotiations should listen to the French General Lasprelle who has clearly stated that a political solution through negotiations is only possible if equally strong military forces exist on both sides. Why should the stronger party in negotiations give something to the weaker party if it can obtain more through war?

  The West, since the beginning of this war, has not taken notice of its experiences in the last 50 years. It did not use any means to frighten whilst it still could have achieved results - when the Yugoslav Army attacked Croatia - the West should have arrived with aircraft carriers in the Adriatic. Later, after the attack on Bosnia-Herzegovina, it did not bomb the Serb position around Sarajevo, as was the wish of the then NATO Secretary General Wrner, and the Serbs continued to conquer, expel and kill. We were always told that such military intervention was not possible due to the Serbs and the geographic location of the war zone. These were the lies fed to us to hide the bias of the West.

  That this was possible had to be demonstrated by the Croats, firstly in western Slavonia and later in the Krajina region and Bihac. It is shameful for the West that the people in the so-called safe haven of Bihac were liberated thanks to the brave action of the Croatian Army. Following this, the US was encouraged to take military steps which, perhaps, bought the war closer to an end.

  Croats from western Slavonia and Krajina waited from February 1991 for the implementation of the Vance Plan so that they could return to their homes. Nothing happened in three years, aside from the fact that their homes and churches in the Serb-occupied areas were destroyed.

  Now, when Croatia has with one quick action returned its formerly occupied areas, there is no need to lament, but rather, it should welcome this act of liberation which should have occurred long ago. When the European mediator Bildt condemns this action and states that it is an invasion which deserves every condemnation and that President Tudjman, alongside Karadzic, should be placed on the defendants dock in the Hague, then this arrogant and stupid statement clearly exposes his pro-Serbian stance and disqualifies him as a European Mediator.

  The coming peace agreement must deal with all the problems. I sincerely hope that the Serbian side is prepared to return eastern Slavonia to Croatia by peaceful means. To maintain a united Bosnia and at the same time allow a confederation with Belgrade and Zagreb actually spells the end of a united Bosnia. It would be dangerous not to solve the problem of Kosovo, which was in fact the initiator of the disintegration of Yugoslavia and to leave the Albanians at the mercy of the Serbs.

  The question of refugees and displaced persons also has to be solved by peaceful means so that conditions can be created for their return to their homes. Ethnically clean areas are unnatural, areas like Krajina and eastern Slavonia in Croatia were the homes to many Serbs, just as Banja Luka was, for example, the home of many Croatians.

  I very much hope that this war will soon end and that the peace agreement will not carry with it the seeds of a new war.

  shkrim qe me pelqeu shume dhe qe ju ftoj ta lexoni me vemendje,pasi ne te dalin mire ne pah pikat kye te idealizimit te Serbise se Madhe dhe simpatise qe evropianet kane akoma per kete shtet.Ky artikull eshte i vitit 1995,por une akoma gjej pika takimi me vitin 2002.Ne perendim duket hapur simpatia e evropianeve per sllavet e serbet kryesisht,dhe kete simpati shume bukur po di ta shfrytezoje Koshtunica e Gjingji  burimuji
  (1/30/02 6:49:20 pm)
  Reply | Edit | Del > Shkrim i Doris Pack (interesant)
  --------------------------------------------------------------------------------
  D. Pack shkruan nga pozitat e nje gjermaneje.

  Gjermania eshte me e interesuara per integrimin europian, sepse me nje fuqi te atille ekonomike eshte boll e veshtire te permbahet ekspansioni gjerman, i cili sa here lidhi aleance me ruset, vetem fatkeqesi e lufte i sollen Europes e botes. Drejtuesit gjermane e dijne kete, ndaj edhe jane promotore te integrimit Europian, pershpejtues te procesit BE.

  Jugosllavia, nga nje territor asnjanes ne Luften e Ftohte, do te duhej te percaktonte kahjen e veshtrimit e te asocimit; ndodhi ajo qe te gjithe i frikesoheshin: dizintegrimi me dhune i Jugosllavise, ku predominancen si force ushtarake do ta kishte Serbia (si leberit ne Shqiperi) qysh nga mbarimi i LIIBot.

  Duke pare kercenimin serb (e kush fshihet mbas serbit) ndaj integrimit Europian, dhe per ti paraprire procesit ne te mire te Europes dhe te vetes se saj, Gjermania e Kohl-it njohu nxitimthi Sllovenine e Kroacine, dhe ngjarjet dihen si rodhen me pas.

  Ne kete labirinth e zinxhir ngjarjesh spjegohen vonesa ne Kosove, ashtu dhe ngjarjet aq dramatike ne Shqiperi e Fyrom.

  Doris Pack-ut i vleresoj edhe dicka tjeter: pavarsisht te eshte e nje kahu tjeter politik me Kohl, ajo nuk e sulmoi, minoi, apo ironizoi politiken shteterore gjermane ne kete drejtim. Perkundrazi.

 4. #4
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Enip: A duhet zgjeruar Bashkimi Evropian (EU)?

  Enip
  Moderator
  Posts: 349
  (11/19/01 9:02:04 am)
  Reply | Edit | Del All A duhet zgjeruar Bashkimi Evropian (EU)?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eshte nje pyetje e thjeshte qe besoj se na perfshin edhe ne shqiptaret si admirues te Perendimit,kultures dhe vlerave qe ai rrezaton.Komuniteti Evropian apo me iniciale EU eshte nje sfide per shume shtete evropiane per te aderuar ne te,keshtu mendoj edhe per Shqiperine.Nqs keto dite bisedohet per t'u futur ne EU shtete te tilla si Sllovenia,ekia,Polonia,Bullgaria,mund te themi per Shqiperine,a i ka shancet e duhura vendi yne per nje anetaresim te tille ne EU?

  Po ashtu si mendoni a eshte i mundshem nje zgjerim i EU-se,ketu e kam fjalen edhe per shtete te tjera e jo vetem per Shqiperine.

  Dhe nqs EU zgjerohet ky zgjerim a do te jete ne dem te interesave amerikane ne Evrope?

  Jeni te lutur te shprehni mendimin tuaj per kete subjekt.

  Flmd.

  reaaaa
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 9
  (11/19/01 12:00:48 pm)
  Reply | Edit | Del Re: A duhet zgjeruar Bashkimi Evropian (EU)?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Teme interesante per diskutim... Ju beni nje pyetje me vend ne lidhje me shancet e Shqiperise per antaresimin ne EU.. Do t'ju pergjigjem jo me argumenta qe vijne prej propagandes shqiptare, propagande e cila eshte ne funksion te politikave partiake, por prej fakteve te sjella, nga nje europarlamentar italian ne nje konference te zhvilluar mbi EU. Shteti Shqiptare ka shance te pakta per te mos thene te aspakta per te hyre ne EU. Nder vendet kandidate qe hyjne se afermi, ne vend te pare eshte Sllovenia, dhe me pas 11 shtete te tjera. Kur u pyet ne lidhje me Shqiperine, europarlamentari theksoi se ne komisionin e jashtem parlamentar te EU problemi Shqiperi anashkalohet. 1.nese Shqiperia do te ishte thjesht nje shtet me 3 milion banore, procesi i hyrjes do te ishte me i shpejt dhe me i thjeshte, por vendit tone i bashkangjiten problemet etnike te shqiptareve ne Kosove dhe ne Maqedoni, te cilat luajne nje rol te rendesishem ne krizat ballkanike ( sipas fjaleve te europarlamentarit).2. Gjithashtu Shqiperia shihet si nje nga pikat kyce te hyrjes se trafiqeve te njerezve, te droges, dhe me pak te armeve, ne EU, dy pikat e tjera ishin Sllovenia dhe Spanja. 3. Stabiliteti politik i Shqiperise ka vend per t'u diskuatuar akoma. Krimi i organizuar ne shtetin shqiptar ose eshte shume i fuqishem sa dikton politiken shqiptare, ose eshte pjese e politikes shqiptare. Prandaj me keqardhje shpreh se vendi yne edhe pse evropian gjeografikisht, politikisht dhe ekonomikisht mbetet jashte EU. Pse anashkalohet problemi Shqiperi ne komisionin e jashtem te EU?
  Vendet pjesmarrse te EU, kur marrin ne shqyrtim kerkesat e vendeve per antaresim shohin edhe riskun ekonomik, social dhe politik qe ky shtet (kandidat) mbart me vete. Jua shpjegova me lart risqet e Shqiperise. Ne ate konference u theksua qe Serbia ka shance me te mira per te hyre ne EU edhe pse e renuar ekonomikisht nga luftrat e zhvilluara prej saj. ( behet fjale pas 20012, pasi proceduart per antaresim jane shume te gjata, p.sh Sllovenia e cila eshte ne vend te pare per te hyre ne EU mendohet te futet ne qershor te vitit 2005).
  Persa i perket shteteve te tjera, ne lidhje me hyrjen per ne EU, kerkese kane bere shtete si Turqia( kerkese ne shqyrtim) Izraeli ( kerkese e hedhur poshte per pozicionin gjeografik) por me intresantja eshte se kekrese kane bere edhe shtete si Tunizi, Algjeri: Kjo do te thote qe deti mesdhe te merret si qender e EU.( keto jane vetem disa fakte te sjella ne ate konference). EU i intereson zgjerimi i metejshem, dhe mendohet qe te mos cilesohet vetem si nje formacion ekonomik, politik, social mbi bazen e shtrirjes gjeografike. Marrja ne shqyrtim e kerkeses se Turqise ( edhe pse ka akoma ne kushtetute denimin me vdekje) tregon qarte interesat e shtrirjes se influences se EU, interesa qe padyshim kontradiktojne me interesat e influences amerikane. Tashme politiken boterore po e dominojne dy aktore kryesore, Amerika dhe EU. Po ju flas pak pse kerkesa e Turqise merret ne shqyrtim. Kjo sepse kihet parasysh ndikimi qe ky shtet ka mbi shtetet e kauakzit, dhe nevoja e kontrollimit prej EU te percjellesve te naftes qe duhet te kalojne ne keto vende.
  EU i intereson qe te hyjne shtetet nordike , por perderisa kohet e fundit Norvegjia ka deklaruar se ka rezerva nafte, pra s'ka probleme energjie, nuk i intereson te marri persiper riskun e shqyrtimeve te problemeve ekonomike, politike dhe sociale te vendeve pjesmarese ne BE. Po keshtu edhe Anglia, Finlanda, Zvicra. Jane shtete te cilat hyjne ne partneritet me BE vetem ne rastet kur u interesojne, dhe qendrojne larg problemeve qe mund te mbartin vendet pjesmarese te BE. ( ambasadori zvicerian ne Itali shprehet:" ne do hyjme ne BE vetem kur te duam ne dhe jo kur te doje BE"). Perderi sa nje nga interesat ekonomik te BE eshte te gjej burime energjie (NAFTA) detyrymisht do te kete kerkim per zgjerim te influences se saj ne arenen boterore.
  Nese keni pyetje te tjera jam e gatshme t'ju pergjigjem, por keni hap nje debat qe ka shume per te thene, sepse nderthuren shume faktore ne lidhje me antaresimet ne BE, apo edhe me influencat e ketij formacioni ne arenen nderkombetare.
  me respekt reaaaa ( diplomaci)

  vicianum2
  Anetar i respektuar
  Posts: 91
  (11/20/01 4:09:55 am)
  Reply | Edit | Del reeaaaa
  --------------------------------------------------------------------------------
  Mir q qenke e gatshme t prgjigjesh n pyetjet tona eventuale, por sa pr informim do t t thoja q:
  1) Anglia nuk sht shtet n vete por sht pjes e Britanis s Madhe e cila sht antare e BE-s (EU),
  2) Finlanda sht gjithashtu antare n EU q nga viti 1995.
  3) EU ka momentalisht 15 antar, prej tyre 12 jan kyur n marrveshjen financiare EMU (t cilat q nga 01.01.2002 do ta marrin si valut t tyre t vetmen EURON, ).
  Tri shtetet q mbeten jasht n fillim t prdorimit EURO-s () jan: Britania e Madhe, Danimarka dhe Suedia.

  Tung.

  Enip
  Moderator
  Posts: 352
  (11/20/01 6:51:16 am)
  Reply | Edit | Del Re:A duhet zgjeruar Bashkimi Evropian (EU)?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une jam per nje zgjerim te metejshem te BE,pasi kjo do ishte nje faktor pozitiv ne stabilitetin e vete Evropes,dhe sidomos te pjeses Jug-Lindore te saj,po te kemi ketu parasysh se nje zgjerim i saj perfshin shtete te tilla si Sllovenia,Polonia etj.

  Si nje pike kye ne kete eshtje mendoj se eshte dhe eshtja e Turqise,ne duhet te hyje ky vend apo jo ne BE.Ka shume kundershtime per nje anetaresim te Turqise,pasi mendohet se mbrapa saj qendron ndikimi amerikan ne rajon dhe aq me teper qe Turqia konsiderohet si nje shtet me popullesi myslimane,'ka nuk shihet me sy te mire per evropianet ne shumice te krishtere.Por gjithesesi mendoj se thelbi i futjes apo jo te ketij shteti nuk varet dhe aq shume ne eshtjen fetare se sa ne ate gjeoploitike.Pra pozicioni i Turqise si nje urelidhese ndermjet Evropes dhe Azise,por me ndikim te forte amerikan ne politiken e jashtme turke.Po ashtu Turqia ne keto kohe nuk po perjeton nje gjendje te stabilizuar ekonomike,'ka nenkupton se i duhet kohe te rimarri dhe te stabilizoje ekonomine vendase,per te mos qene nje shkak luhates ne ekonomime mbare evropiane.

  Kurse mbi Sllovenine them se ky shtet do jete i pari qe do aderoje ne EU,pasi eshte ne rrugen e plotesimit te "kushteve" te vena prej EU-se mbi nje anetaresim te suksesshem.

  Sa per vendin tone,them se Shqiperia ne kete rast ndodhet "mbrapa liste"......  Enip
  Moderator
  Posts: 522
  (12/17/01 3:38:06 am)
  Reply | Edit | Del Re: Re:A duhet zgjeruar Bashkimi Evropian (EU)?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nga takimi i Bashkimit Evropian ne Belgjike ceshtja kryesore qe doli ishte zgjerimi i EU-se nga viti 2004 dhe lista shkonte deri ne 10 shtete te reja nder to me kryesoret Sllovenia dhe vendet baltike Letoni,Lituani e Estoni.

  burimuji
  Deputet
  Posts: 302
  (1/1/02 1:50:26 pm)
  Reply | Edit | Del Zona "euro"
  --------------------------------------------------------------------------------
  East Europe watches, waits for euro party
  Published 12/31/2001 6:06 PM


  FRANKFURT, Germany, Jan. 1 (UPI) -- As the euro currency era dawned Tuesday for 300 million residents of West Europe, millions living across the eastern half of the continent had good reason to feel like a teenager dumped by a date.

  Romanians, Latvians, Poles and other East Europeans outside the 12-nation "euro zone" were not invited to the huge party staged by the European Central Bank in Frankfurt to kick off the new currency, which officially began circulating at the stroke of midnight.

  Only euro-country bands and dancers were represented at a celebration at the bank's 20-story, headquarters.

  Neither did banks and automatic teller machines in the formerly communist east begin kicking out fresh euro bills instead of local bank notes just after 2002 arrived; that was a technological miracle seen only in the more economically mature west.

  Nevertheless, reasons for optimism kept any hard feelings about "E Day" to a minimum in East Europe.

  That's because the region hopes to benefit economically from the new, multinational currency. And in two to four years, after the anticipated enlargement of the European Union, at least some eastern countries may be eligible to join the euro club.

  The biggest benefit for eastern countries, according to the region's central banks and the European Commission, involves the euro's affect on international trade relations.

  Single-currency trade will streamline business with euro zone countries, which comprise the largest export markets for East Europe's factories, farms, mines and service industries. Romanian food manufacturers, for example, will no longer have to invoice sales in lira for Italian customers and schillings for Austrians -- they'll all pay in euros.

  "The introduction of the euro will present a structural break in the invoicing practices in international trade relations, and trade invoicing in euro will increase very rapidly," concludes a report on non-EU countries' response to the euro, written by the European Commission economist Peter Bekx. "The overall impact on exports of non-EU countries should... be positive."

  East Europeans also expect West Europe's economy to improve under the euro. Most experts think the currency will bring all 12 euro zone countries the same monetary confidence and stability that Germany has enjoyed for years under the strong deutschmark. And if the west is economically healthy, they say, the export-dependent east will benefit.

  Moreover, dealing in euros will be easier and more cost-efficient for firms in the tourist industry, such as Croatian sea resorts and Slovakian spas. To a lesser extent the change will simplify business for the small retailers in border towns in Poland and the Czech Republic, where sprawling outdoor markets draw bargain-shoppers from Germany and beyond.

  Some fear a dark side to the easier-to-handle euro, too, especially in East Europe. One argument is that gangs of counterfeiters may be preparing to exchange phony bills for local currency at eastern banks, before tellers get used to handling euros.

  The new currency is loaded with safety tricks designed to foil counterfeiters. Nevertheless, bankers in big cities such as Prague and Warsaw fear the gangs may be even craftier.

  The impact of the euro will vary from country to country depending on the depth of trade relations with the 12 euro countries. Latvia, for example, will be less affected than most because euro zone countries buy less than 40 percent of its exports. Latvia's biggest trading partners are three countries that refused to adopt the new currency -- Denmark, Britain and Sweden.

  "The immediate or short-term effects of the introduction of the euro are and will be rather limited in Latvia," said Einars Repse, the governor of the country's central bank, in a recent speech to the European Banking Congress.

  However, Repse is among those East Europe banking leaders promoting expansion of the euro zone in step with E.U. enlargement, the first wave of which is expected in 2004. He predicted, "In due time after its EU accession... Latvia will adopt the euro as its national currency."

  Similar voices can be found in Poland, Hungary and Estonia.

  E.U. officials have cautioned the enlargement candidates to be patient about joining the euro party. Indeed, countries that want to adopt the euro will have to meet strict economic requirements, ranging from inflation controls to exchange rate checks to government spending limits.

  In the past two years, financial systems in several post-communist countries -- including the Czech Republic, Hungary and Poland -- have earned the E.U. tag "functioning market economy," thus raising their status to near-euro zone level.

  But the east and west remain far apart in areas such as personal incomes and securities market regulation, and E.U. officials want those gaps closed before the euro zone grows. Some say the euro notes may be confined to the west until at least 2006.

  Copyright 2001 United Press International


  burimuji
  Deputet
  Posts: 309
  (1/4/02 7:24:07 am)
  Reply | Edit | Del HOMBACH SLAMS EU BALKAN POLICY
  --------------------------------------------------------------------------------

  Bodo Hombach, who is returning to private business after serving two years as coordinator of the EU Balkan Stability Pact, told the "Frankfurter Allgemeine Zeitung" on 28 December that the EU's policies are holding the Balkan countries back from integrating into the rest of Europe Hombach said the EU should administratively classify the west Balkan states together with the other countries seeking admission. As it stands, he noted, Albania and the former Yugoslav republics -- except Slovenia -- are "thrown into the same pot as East Timor or 48 African countries." Hombach said that EU enlargement chief Guenter Verheugen should be responsible for the EU's policy toward the region, not foreign policy chief Chris Patten. Hombach added, however, that he is convinced that the Stability Pact is essentially sound and can be applied as a model to other troubled regions. He argued that one must deal with problems step-by-step, and make it clear to aid recipients that assistance, security, and democratization are inseparably linked.

  Shqiptar
  Nder i kombit
  Posts: 2430
  (1/14/02 2:12:02 am)
  Reply | Edit | Del Re: HOMBACH SLAMS EU BALKAN POLICY
  --------------------------------------------------------------------------------
  A do te kete nje lufte te III boterore?

  Une di te them, qe une fundin e botes nuk e pres as nga terrorizmi, as nga Rusia dhe as nga bota arabe. Gjithmone njerezimit i ka ardhur e keqja nga Europa!

  Nuk thone kot, e treta e verteta.
  Do Zoti Shqiperia asnjehere nuk pranohet ne BE !


  Enip
  Moderator
  Posts: 670
  (1/14/02 9:28:44 am)
  Reply | Edit | Del A do te kete nje lufte te III boterore?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shqiptar,
  nga nje interviste e Helmut Kohlit dhene nje kanali gjerman mbi EU dhe euron,ai pak a shume si konkluzion nxorri qe me Bashkimin Evropian eshte arritur ndoshta dicka vertete e mrekullueshme,dmth evitimi i luftrave ne Evrope.Pra do te kemi nje Evrope te Bashkuar dhe dhenie-marrje te lire mes evropianeve.

  Pastaj une e di qe ti je nje amerikano-dashamires,pos mos harro se Amerika eshte ne kontinentin tjeter dhe Shqiperia ndodhet/shtrihet ne Evrope dhe kesisoj eshte ne te miren e saj te integrohet ne proceset evropiane.
  Se paroi partneret tane ne tregti,ekonomi a politke i kemi ne Evrope.
  Amerika eshte shume larg,sa do qe mbetet bastion i demokracise.

  armando2001
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 1
  (1/25/02 8:43:25 pm)
  Reply | Edit | Del Re: America
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nje gje desha te shtoj per Ameriken. Megjithse do te kisha shume deshire te mendoja se Superfuqia boterore na ka miq te mire dhe do te na ndihmoje, nje fakt me behet cdo dite e me i qarte:
  Amerika ne realitet nuk eshte miku i vertete i askuj pervecse interesave te saj. Prandaj per mendimin tim e ardhmja e Shqiperise qendron ne nje integrim ne "Shtetet e Bashkuara te Europes"

  Amerika u pelqen vetem atyre qe jetojne ne Amerike, kurse te tjeret, madje edhe aleatet e ngushte (Anglezet) nuk kane ndonje simpati. E di mire se kam jetuar gjate ne Angli. Me guxim do te shtoja se amerikanet jane njerezit me "brainwashed" prej qeverise se tyre se cdo komb tjeter, sepse cdo ngjarje ju paraqitet e lustrume prej qeverise.

  Pershendetje te gjitheve

 5. #5
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Burimuji: Era e Konservatizmit ne Europe

  burimuji
  (1/17/02 5:22:40 pm)
  Reply | Edit | Del All Era e Konservatizmit ne Europe
  --------------------------------------------------------------------------------
  By DERK KINNANE ROELOFSMA
  Published 1/17/2002 2:49 PM
  CONSERVATIVE WAVE SEEN SWEEPING OVER EUROPE
  EUROPE --

  A conservative wave appears to be sweeping Europe that is likely to see France's President Jacques Chirac defeat his Socialist challenger in elections in May and the newly chosen leader of German conservatives, Edmund Stoiber, trounce Chancellor Gerhard Schroeder in September. The swing to the right claimed its first victory last year when Silvio Berlusconi, the richest man in Italy, became prime minister. His conduct since then indicates the kind of changes that will alter the European
  political scene if the conservative wave continues. He recently fired his Foreign Minister, Renato Ruggiero, to the consternation of the Italian political establishment and the Eurocrats in Brussels. While Ruggiero supported strengthening the European Union's powers over its member states, Berlusconi has said that the EU must be reformed so as to "present an alternative solution to the centralizing vision supported by European socialist parties."
  In France, the voters seem as indifferent to allegations that Chirac misused funds when he was mayor of Paris, as Americans were to President Clinton's peccadilloes. Polls show him ahead of Socialist Prime Minister Lionel
  Jospin. If Chirac wins decisively on his program for tax cuts and protecting France's national sovereignty, the right will probably also be able to gain parliamentary majority and put an end to the cohabitation of a conservative president and leftist government.
  As elsewhere in continental Europe, Chirac can expect to benefit from a reaction against diminished national sovereignty, against the libertarian, anti-authority culture that grew out of the 1960s, and against political
  establishment, notably that of the EU, whose interference in the lives of ordinary people is increasingly resented. To this may be added a dim outlook for the economy, though France's is doing better than others, especially better than Germany. It is the sorry state of the German economy that is the strongest propellant
  carrying Stoiber toward Berlin from Munich where he has headed a state government that has delivered tax breaks and a degree of deregulation and that has close working relations with big business. Bavaria is also the only German state with full employment. Germany, once the locomotive that pulled along the rest of Europe's
  economies, how has a growth rate of 0.75 percent, the lowest in Europe. There may be as many as 4.3 million unemployed, as federal authorities have admitted. Schroeder came to office in 1998 on a promise of cutting back unemployment. Instead it has climbed. At the insistence of Germany, the 12 countries using the euro adopted a "growth and stability pact,' making it an offense for governments to run budget deficits over 3 percent. The German budget deficit is already 2.7
  percent so Schroeder cannot spend public money freely to provide work. The measures he can afford and has taken are seen as too little and too late. Stoiber, who last weekend was elected leader of the Christian Democrat-Christian Social alliance, is promising tax cuts and an end to phasing out nuclear power. An end to using nuclear power is dear to the Green Party, Schroeder's junior coalition partner. But recent polls indicate the Green may not achieve even the 5 percent of the vote required for them to have a seat in parliament. Polls also show Stoiber five points ahead of
  Schroeder. Stoiber has also made opposition to immigration a campaign issue. Last year, 1,460,000 new immigrants arrived in Europe and hostility to them is
  widespread across the continent. "With 4.3 million unemployed, we can't have more foreign workers coming to Germany," he has said. Berlusconi, too, opposes more heavy immigration into Italy. Rejecting the multiculturalist stance prevalent in European political establishments, he has also declared last year that Western civilization is superior to that of Islam and Muslims make up perhaps the greatest number of immigrants to Europe.

  As for Chirac, he is remembered in France for his reference in 1991, when he was mayor, to the "odors coming from the immigrant districts of Paris." The odd man out on the European scene is Britain. Despite growing dissatisfaction with Prime Minister Tony Blair, the strength of his Labor party and the pitiful weakness of the Conservatives is such that the British appear assured of more of the same after the next elections that must be held sometime within the next four years.


  Enip
  (1/18/02 4:53:16 am)
  Reply | Edit | Del Re: Era e Konservatizmit ne Europe
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une shpresoj qe ne Evrope te mundte kemi ne fuqi forcat konservatore,qe per mua jane te djathta,pasi forcat te ashtequajtura "liberale" vetem orba po ngaterrojne ne Evrope duke krijuar dhe konflikte me njera-tjetren,le te mos flasim per ngaterresat qe po krijojne dhe me vendet e Evropes Juglindore.

  konservatore
  (1/18/02 8:52:11 am)
  Reply | Edit | Del Re: Era e Konservatizmit ne Europe
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eshte ere e mire dhe shpresedhenese.

  Nderime
  Konservatore

 6. #6
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Mbi Politiken e Jashtme dhe Integrimin e Bashkimit Europian.

  Euroentuziazmi dhe kontradiktat ne BE


  Shkeputur nga Gazeta "SHEKULLI"
  Nga Ermir Hajdini*

  Mendimi i entuziasteve ne eksperimentin e integrimit te Bashkimit Evropian, madje dhe i shume skeptikeve, u ndrthur ne nje pike te vetme para disa muajsh, dhe pikerisht ne Samitin e Kopenhages. Praktikisht ajo ka ndodhi aty ishte miratimi i propozimeve te Komisionit Evropian te bera publike ne tetor 2002. E gjithe kjo gjeti dashamiresine e publikut europian dhe per rrjedhoje pati shume publicitet nga politika, media, analiste, etj. Raporti i vitit 2002 i Komisionit Evropian per progresin e vendeve kandidate drejt anetaresimit ne Bashkimin Evropian ishte me te vertete i rendesishem pasi arriti, me ne fund, te binde Keshillin per te vendosur qe 10 shtete kandidate do te jene te gatshme te perfundojne negociatat brenda fundit te 2002 dhe te pranohen me 2004.
  Keshtu, Bashkimi Evropian ndodhet perpara nje ekspansioni historik qe perfundimisht do te sjelle fundin e ndarjeve te shkaktuara si pasoje e luftes se ftohte ne Evrope. Ekspansioni eshte me i madhi qe nga koha kur institucionet e Bashkimit Evropian u krijuan 50 vjet me pare dhe i pari qe perfshin vende dikur te dominuara nga ish -Bashkimi Sovjetik.
  Pra me pak fjale do gje shkon per mrekulli me Bashkimin Evropian, me idene fisnike te Jeanne Monnet-se per integrim pa kompromis, me qellim final bashkimin e kontinentit tone. Ne pamje te pare keshtu duket. Ndersa me nje veshtrim me te thelle, tabloja e prgatitur nga politikanet europiane ndryshon rrenjesisht. Se pari, ekspansioni historik i Bashkimit Evropian ka nje kosto shume te larte, pasi standardet e gjithanshme te vendeve kandidate do te ngrihen artificialisht ne nivelet me te vertete te larta te Bashkimit Evropian. Kjo do te thote qe fshatari polak te marre nga Bashkimi Evropian kompensime te barabarta me fshatarin francez. Po keshtu do te ndodhe dhe me deget e tjera te ekonomise. Le te kujtojme industrin e prapambetur te elikut ne Poloni.
  Pra vlera e kesaj marrezie ekonomike arrin ne shifra kolosale. Arsyeja kryesore e kesaj fatkeqesie eshte zbatimi jo rigoroz i parimeve ekonomike, pra interpretimi politik i kritereve ekonomike. Shkallmimi i ligjeve te ekonomise, per hir te interesave politike solli kete koklavitje te situates. Per fat te mire apo te keq, vendet kandidate jane mjaft te dobeta per te paguar faturen e ketij ekspansioni. Detyrimisht, dikush duhet ta paguaje kete fature dhe te medhenjte e Bashkimit Evropian do te kujdesen per kete.
  Meqenese jo te gjithe vendet anetare jane njesoj t begata, dikush do te paguaje me shume e dikush me pak.
  Dhe sigurisht ata qe paguajne me shume, kane kerkuar dhe vazhdojne te kerkojne privilegje ne kembim te parave qe japin. Privilegje qe kane te bejne me vendimmarrjen ne BE, me me shume vota, me shume komisionere etj. do gje me shume se te tjeret. Pikerisht kjo situate ka sjelle krijimin e fraksioneve me interesa te ndryshme edhe brenda Bashkimit Evropian.
  Divergjenca te theksuara ne gjirin e Unionit jane shfaqur s fundi edhe ne politiken e jashtme te unifikuar te tij. Boshti jetedhenes pr Bashkimin Evropian, ka qene aleanca franko- gjermane, tashme e rinovuar. Kjo aleance i ka dhene zgjidhje disa problemeve te rendesishme qe lidheshin drejtperdrejt me mbijetesen e familjes europiane. Se fundi ky bosht eshte shprehur mjaft qarte kunder luftes ne Irak, duke dale kunder interesave amerikane. Qendrim te kundert kane mbajtur nderkohe Mbreteria e Bashkuar, Italia, Danimarka, etj. Keto divergjenca te dukshme brenda Bashkimit, mbeshteten mbi nje logjike te paster politike dhe mund te kene pasoja derrmuese ne te ardhmen. Strumbullar i ketyre divergjencave eshte roli dominues qe kane Shtetet e Bashkuara te Amerikes ne Evrope. Aleanca franko-gjermane synon qe ky dominim te kete firmen e saj. Mbreteria e Bashkuar dhe Italia deshirojne te kunderten, perve arsyeve te tjera edhe per te kundershtuar pushtetin e boshtit franko-gjerman. Themelore eshte se integrimi evropian humbet sa me shume thellohen keto divergjenca.
  Ne keto kushte, retorika e entuziasteve ne favor te procesit te integrimit t Bashkimit Evropian duket disi cinike. Po keshtu edhe ekspansioni i Bashkimit Evropian me 10-12 vende deri me 2007, n kushtet e gjendjes aktuale te tij, do te sillte shnderrimin e endrres evropiane ne nje forme gjeometrike jo simetrike, ku te gjithe do te gjenden ne pozicione t ndryshme. Nje nga rruget per daljen nga kjo situate do te ishte vendosja e raporteve te reja te forces brenda Bashkimit. E kjo mund te behet nepermjet shtimit te numrit te vendeve anetare. Duke qene italian, Prodi duket entuziast ne ndjekjen e kesaj rruge. Eshte gje e mire qe ai, me euroentuziastet e gjithe Evropes i gjeti ne Shqiperi. Le te shpresojme se ky do te jete nje ogur i mire per ne shqiptaret.

  *Master of Arts ne Diplomaci
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 7. #7
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Europa e percare mbi poltiken ndaj luftes ne Irak

  Shumica e shteteve megjithat kan ln nj der hapur pr t bashkpunuar me SHBA- Por qeveria gjermano jo.

  Politika e jashtme evropiane po prjeton aktualisht nj kriz t thell. Pr bashksi nuk mund t flassh. Prkundrazi, prmes BE kalon nj e ar. Shkaku: evropiant jan t mendimeve t ndryshme pr faktin se si duhet t sillen n rastin e krizs s Irakut. T qndrohet n ann e SHBA, ashtu si e kan krkuar kt tet vende evropiane n nj manifest t prbashkt? A duhet t futet Evropa me kto shtete n nj luft t mundshme kundr despotit irakian? Apo t ruhet edhe m tej qndrimi kritik ndaj kursit amerikan, t manovrohet me nj "jo" t qart ndaj nj lufte t mundshme- ashtu si e bn Gjermania, apo n mnyr m diplomatike, por n thelb po me kaq vendosmri, Franca?

  Carja sht e thell - dhe me sa duket ajo aktualisht nuk mund t ngjitet. Aq m pak me kompromise formulash. Prandaj edhe nj takim i nivelit t lart t BE, edhe nse do t realizohej, premton pak sukses. Sepse diferencat, mosprputhjet- ato do t vazhdojn t ekzistojn.

  Cshtja "Luft apo jo?" sht vendimtare vetm n vshtrim t par. Pas saj ndodhet nj dallim thelbsor, pr faktin se si duhet vepruar me nj diktator dhe tiran si Sadam Huseini: a duhet pritur pafundsisht me durim pr suksesin e mjeteve diplomatike, dhe t prjashtohet lufta preventive pr do rast, edhe nse besohet se Sadami po ndrton arm t shkatrrimit n mas? Apo duhet ndrhyr me vendosmri- nse sht e mundur edhe n ann e Uashingtonit?

  Jan prvojat historike ato q i japin prgjigje ksaj pyetjeje. Pr gjermant, prvoja e shekullit t 20-t sht "kurr m luft". Pr anglezt, p.sh. prvoja kryesore sht "kurr m Mynih!": para shprthimit t Lufts s Dyt Botrore, kryeministri britanik Cambrlen kujtoi se pengoi nj luft me marrveshjen e Mynihut me Hitlerin, e cila megjithat shprtheu nj vit m von. Po Franca? Ajo ka n thelb prvojn angleze, por tradicionalisht sht kritike ndaj SHBA. Dhe n mes t ktyre vlersimeve lundrojn t gjith evropiant e tjer, njher n njrn an dhe njher n ann tjetr: pr evropianolindort dhe evropianoqendrort -pr shembull pr baltikt, ekt, polakt ose hungarezt - pas dekadave t tra shtypje sovjetike liria sht malli m i shtrenjt. Dhe ato jan t bindura se lirin mund ta mbrojn vetm SHBA, gj e cila i ka kaluar automatikisht n ann e Londrs dhe Madridit.

  Pr Gjermanin gjendja sht veanrisht e parehatshme. Sepse Franca i ka mbajtur gjithmon t gjitha opcionet hapur. Dhe askush nuk pret q Parisi- kur t jet ora e vendimit - t thot jo dhe t vr veton e tij. Gjermania- me nj fjal qeveria kuq e gjelbr nga ana tjetr ka nj pozicion t qart. Ajo nuk do t votoj n asnj mnyr me "po" dhe do ta gjej ndoshta n fund veten n Kshillin e Sigurimit t OKB-s n krah t Siris. Ather do t dal veanrisht n pah pozicioni i mnjanuar i Gjermanis.

  Esht nj rrug pa krye ajo n t ciln e ka futur veten pa asnj detyrim diplomatik qeveria kuq-e gjelbr dhe nga e cila ajo duhej t qe larguar m e vonta pas zgjedhjeve parlamentare t Bundestagut. Edhe Berlini ka ngatrruar rrugn - dhe as q mendon ta ndryshoj kursin.

  Ky sht n thelb shkaku i vrtet pr carjen e madhe n BE: Evropn nuk e prau manifesti i t tetve, por kursi kokfort refuzues i Berlinit, i cili ka uar n paknaqsin e t tjerve. Sepse as kancelari Gerhard Shrder dhe as ministri i jashtm Joshka Fisher nuk u konsultuan pr pozicionin e tyre m krknd, por shumicn e herve deklaruan n mnyr lapidare at q u prshtatej atyre n konceptin e fushats elektorale. Rezultati: Gjermania e izoloi veten dhe koha e kompromiseve me formula n krizn e Irakut prfundoi. Dhe kjo ka sjell t paktn qartsi n BE.

  Por e hidhur pr Berlinin sht dika krejt tjetr: deri tani politika e jashtme gjermane ka qen etalon pr nj politik t pavarur evropiane n marrdhniet e saj me Uashingtonin. Kjo sepse politika e jashtme gjermane ka qen e arsyeshme transatlantike, pra as pro dhe as antiamerikane- masa e nj politike t pavarur evropiane n raportin e saj me Uashingtonin. "Jo"-ja e fort rigoroze e ka dmtuar kt politik duke e zvogluar n mnyr drastike peshn e Gjermanis.


  DW 2003
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 8. #8
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Impakti i Politiks s BE-s

  sht interesante t analizosh politikn e prcaktuar nga BE-ja pr integrimin e vendeve t Ballkanit Perndimor n familjen evropiane. Deri m tani, BE-ja ka qen mbshtetsja kryesore ekonomike e vendeve ballkanike, prfshi Shqiprin n gjith periudhn e zhvillimit demokratik dhe pr kt duhet ti jemi absolutisht mirnjohs. Por, nga ana tjetr, sht e arsyeshme t vshtrojm me sy kritik s pari impaktin e ksaj ndihme dhe, s dyti, krahasimin e mbshtetjes financiare n raport me nevojat e arritjes s standarteve t integrimit. Prsa i prket arritjes s standarteve t krkuara integruese, duhet t pranojm se mbshtetja financiare e BE-s nuk sht e mjaftueshme. Diferenca ndrmjet realitetti shqiptar dhe standarteve t BE-s sht shum e madhe. Pikrisht pr kt arsye, edhe ndihma ekonomike dhe financiare duhet t jet mjaft m e madhe. Argumenti m binds sht krahasimi me ndihmn e q vet vendet-lider t BE-s kan marr me Planin Marshall nga SHBA-ja pas Lufts. Ndihma llogaritet n shifrn totale prej mbi 8 % t GDP-s s ktyre vendeve gjat tre vjetve. Ndrsa pr vendet e Ballkanit Perndimor ndihma e premtuar pr vitin 2006, p.sh., sht vetm 1% e GDP s tyre! Nuk duhet t harrojm se, nga pikpamja strukturore ekonomike dhe institucionale, nuk kishte ndryshime kaq t mdha cilsore si paraqitet sot situata e vendeve ish-komuniste t Ballkanit me BE-n. Arritja e standarteve t integrimit pr Shqiprin paraqitet shum m i vshtir, nse edhe politika e BE-s nuk ndryshon. N kt kuptim, edhe ndihma ekonomike dhe financiare e BE-s duhet t rritet n sasi, t ndryshoj destinacion dhe, mbi t gjitha, duhet t kushtzohet me kushte shum t forta ndaj shtetit shqiptar, prsa i prket orientimit t mnyrs s ndrtimit t ekonomis shqiptare. S pari, duhet t kuptohet sa m shpejt se n Shqipri tashm sht formatuar nj ekonomi q praktikisht asfiksohet menjher, n kushtet e tregjeve t hapura t Evrops s Bashkuar. S dyti, ekonomia shqiptare tashm zotrohet plotsisht nga monopolet, sidomos n sektort strategjik, q praktikisht prbjn penges shum t fort pr hyrjen e vendit n BE. Shkaku sht se prfitimet prrallore n kushtet e tregut t mbyllur, ku vendimarrja vendore politike sht lehtsisht e manipulueshme, nuk mund t arrihen n kushtet e Evrops s Bashkuar. Prandaj edhe vshtirsit e arritjes vetm me forcat e veta t standarteve evropiane nga Shqipria sht pothuaj e pamundur! Ktu duhet shtuar pushteti gjithmon e m i madh i parave t zeza, papunsia, niveli shum i ult i jets, q t gjitha bashk prbjn nj fush t tr t minuar pr t hyr n portn evropiane. Me qllim q pushteti i mafias ndrkombtare dhe vendore t mos konsolidohet prfundimisht n vendet ballkanike, BE-ja duhet t prpiqet sa m shpejt t ndrhyj energjikisht. Pr kt qllim, ndihma e BE-s duhet t jet ndjeshm m e madhe. S dyti, ekonomit e vendeve ballkanike, prfshi Shqiprin, duhen vshtruar q n kt moment si pjes e ekonomis s prbashkt evropiane dhe jo t barabarta me vendet e Afriks dhe Oqeanis. Ndihma m e madhe q BE-ja mund t jap sht vendosja e kushteve t forta pr ristrukturimin trsor t ekonomis ekzistuese shqiptare, q n thelb sht liberalizimi real ekonomik, shkatrrimi i monopoleve, t cilat n nj mase t madhe kontrollohen nga vet oligarkt e disa prej vendeve antare t BE-s! Vetm kshtu mund t shpresohet q ndihma bujare e BE-s t ket efekt, ndryshe rrezikon t ushqej korrupsionin dhe t shtyj pr n kalendat greke integrimin e dshiruar.

  "KORRIERI"
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  E ardhmja e Bashkimit Europian

  Qipro
  Malt
  Turqi
  Sllovaki
  Hungari
  Letoni
  eki
  Letoni
  Lituani
  Estoni

  N nj ceremoni luksoze n Akropolis firmoset antarsimi i 10 vendeve n Bashkimin Evropian

  10 vende t reja hyjn n BE

  Simitis: Dit historike q kaprcente prarjet e vjetra midis Evrops lindore dhe perndimore.

  ATHINE- N nj ceremoni luksoze t pasur me simbolizm, t zhvilluar n kmbt e Akropolis, djepi i lasht i demokracis perndimore, 10 vende evropiane, kryesisht ish-komuniste, u bn formalisht antare t reja t Bashkimit Evropian. Kryeministri grek Kostas Simitis i priti ngrohtsisht lidert e vendeve kandidate n Stoa t Atalos nj ndrtes e gjat dykatshe me kolona q daton q prej vitit 150 para ers son, vendi i zhvillimit t ceremonis 135 minutshe. Simitis hapi ceremonin duke thn se "Kjo sht nj dit historike. Kjo sht nj arritje q krijon angazhime t reja pr ne pr ta par t ardhmen me optimizm ". Kryeministri grek tha se ishte dit historike q kaprcente prarjet e vjetra midis Evrops lindore dhe perndimore. Udhheqsit e pesmbdhjet shteteve antare t BE-s dhe t dhjet shteteve q pritet t antarsohen n maj t vitit t ardhshm nnshkruan traktatin e pranimit n nj ceremoni nn hijen e Akropolit antik. Me fotografin e prbashkt t familjes s zgjeruar evropiane t 25 antarve, nga perndimi dhe lindja e kontinentit evropian, prfundoi ceremonia dyorshe e nnshkrimit t marrveshjeve t aderimit t 10 antarve t rinj. U deshn t hidhen 50 firma, dy nga do delegacion, nga presidenti ose kryeministri dhe nga ministri i Jashtm i secilit vend, n protokollin e marrveshjeve, pas prshndetjeve treminutshe t secilit kryetar shteti. Ktij mjedisi dhe simboliks s tij historike iu referuan pothuajse t gjith oratort pr t theksuar rndsin e ktij evenimenti historik pr Evropn, t Evrops s re dhe unike, si u tha, q i dha fund ndarjes s saj t pas Lufts s Dyt Botrore. Pr "manifestim themelor, uniteti, pavarsisht nga mosmarrveshjet e njohura" foli dhe kryeministri britanik Toni Bler, pr "Evrop t re q mban dern t hapur dhe pr t tjer". Ant pozitive dhe t ardhmen e Evrops i ndrioi dhe kryeministri grek Simitis, i cili me cilsin e kryetarit t radhs t Bashkimit Evropian dhe t zotit t shtpis hapi ceremonin dhe cilsoi Evropn nj "hapsir ekonomike dhe politike q trheq, inspiron dhe imponon respekt". "T avancojm procesin e kompletimit t Evrops, t'i japim skems q krijuam nj form m t plot dhe sigurisht nj prmbajtje m t madhe dhe esenciale. T'i japim Evrops prmbajtje n politikn e jashtme, n sigurin dhe mbrojtjen, t luaj rolin q u prgjigjet mundsive dhe ambicjeve t saj dhe t mos ftohemi t administrojm vetm t nesrmen e nj lufte por t kemi dhe fjaln vendimtare nse do t bhet dhe kur", -tha kryeministri grek duke prcjell kshtu si mesazhe t s ardhmes dhe problemet, t cilat ose u lan mnjan n Kshillin e djeshm Evropian, ose u trajtuan nga pozita dhe kndvshtrime t ndryshme. Kjo sigurisht dhe pr hir t fests, e cila mund t ket ln pr m von problemet e unitetit politik dhe reformimit institucional, por n drejtim t atmosfers dhe t marrdhnieve personale t liderve evropian, t dmtuara aq shum nga klima konfliktuale e lufts, duhet pranuar se arriti shum.

  Pavarsisht se burime gazetareske nuk flasin pr nj klim esenciale afrimi dhe sjellin si shembull faktin se kancelari gjerman Shrder erdhi vetm n ceremonin e zgjerimit evropian, por jo dhe n mbledhjen e Kshillit Evropian, q si tha Zhiskar D'esten pati dhe mosmarrveshje t mdha pr t ardhmen institucionale, apo faktin tjetr se Bler dhe Berluskoni nuk shkuan n konferencat e programuara pr shtyp, kurse Athnar pranonte pyetje vetm n spanjisht nga gazetar spanjoll.

  T ftuarit

  I pranishm ishte edhe sekretari i prgjithshm i OKB-s, Kofi Annan, i cili pritet t takohet me udhheqsit m t lart evropian. Bie n sy mungesa e presidentit rus Vladimir Putin, edhe e kryeministrit turk Rexhep Taip Erdogan. Turqia, q sht kandidatja e tret pr antarsim t mundshm pas Rumanis e Bullgaris, do t prfaqsohet nga ministri i Jashtm Abdullah Gul, i cili mbrriti von n mbrmje, me qllim q mos t asistoj n ceremonin e nnshkrimit, ku, sipas rendit alfabetik, vendi i par q do t hedh firmn e antarsimit do t jet Qipro.

  Siguri e lart

  Qendra e Athins t kujtonte dje nj situat t mirfillt shtetrrethimi dhe kshtu do t jet deri t enjten pasdite, kur mysafirt e lart do t fillojn t largohen. N nj unaz t madhe rreth zonave ku do t zhvillohen veprimtarit sht ndaluar qarkullimi, ndrsa qeveria vendosi q dita e sotme t jet pushim pr sektorin publik. Jan paralajmruar nj numr manifestimesh proteste, pr t cilat policia ka vendosur t kryhen n zona t caktuara larg zonave t nxehta. Por organizatort e manifestimeve kan thn se do t tentojn t ajn kordonet policore me qllim q zrat e tyre t dgjohen nga udhheqsit evropian.
  Demonstruesit n fakt protestuan kundr pranis n Athin t kryeministrit britanik Toni Bler dhe atij spanjoll, Hose Maria Aznar, mbshtets t lufts kundr Irakut.
  Policia q kujdeset pr sigurin gjat samitit, prdori gaz lotsjells gjat prleshjeve me protestues kundr lufts, derisa nj numr bomba me benzin u hodhn kundr policis.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Do te isha i interesuar te lexoja se cfare mendoni ju mbi te ardhmen e Bashkimit Europian?

  Cili eshte qellimi i bashkimit Europian?
  Sa ka arritur dhe sa do te arrije ne te ardhmen?
  Cfare roli do te luajne shtetet e ndryshme?
  Cfare impakti do te kete anetaresimi ne BE i vendeve qe sapo hyjne ne te?
  Cili do te jete roli i BE ne maredheniet nderkombetare ne kete realitet te ri europian?
  A jeni optimiste per te ardhmen e Europes? Pse?

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 11. #11
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Europa e zgjeruar q pret t zgjerohet

  Nga Mustafa Nano

  Pardje dhe dje, n Athinn e demokracis antike (kjo sht nj rastsi e pakrkuar, q prkon me drejtimin e Presidencs gjashtmujore nga ana e Greqis), m n kmbt e Akropolit, u prurua zgjerimi m spektakolar i Bashkimit Europian. Pesmbdhjet vendeve t njohura iu bashkuan edhe dhjet vende t tjera, tet prej t cilave, pak m shum se nj dekad m par, ishin pjes e bots komuniste dhe as q shpresonin se do t arrinte kaq shpejt kjo dit. Polonia, Hungaria, Republika eke, Slovakia, Sllovenia e tre vendet baltike nga njra an, dhe Malta e Qipro nga ana tjetr, me siguri q do ta regjistrojn ditn e djeshme si nj nga m t rndsishmet n historin e tyre politike e kombtare. Por kjo nuk sht nj dit e rndsishme vetm pr to. Kjo sht e till edhe pr Europn e Vjetr, e cila bash kto javt e fundit ka prjetuar nj kriz, e cila pr pak vuri n dyshim t sotmen e t ardhmen e vet. Lufta e SHBA-s n Irak e ndau si asnjher tjetr n dy pjes Europn, e cila ndrsa ka koh q prbn nj entitet impresionant ekonomiko-financiar, nuk ka arritur akoma t jet nj entitet i qart politik. Kjo luft pra, e mbshtetur nga Britania e Madhe, Polonia, deri diku Spanja e n nj far mnyre Italia, dhe e kundrshtuar fort nga Franca e Gjermania, u duk se e largoi ca m shum shpresn q BE-ja t shndrrohet n nj entitet politik. Kjo u vu re tek fakti, q prpjekjet disavjeare pr t hartuar nj kushtetut t prbashkt, e cila do t shnonte fillimin e ktij procesi, u tulatn frikshm, pr t mos thn q u shpalln si t teprta.
  Dy ditt e summit-it dshmuan prve t tjerash se BE-ja nuk mund t ndalet n rrugn drejt institucionalizimit t nj Europe federale apo konfederale. Rruga do t jet e gjat, por sht gjithsesi e prshkueshme. Mund t ket e do t ket pengesa, keqkuptime, moskuptime, por duket se nevoja pr ti kaprcyer sht m e madhe se vullneti pr ti krijuar ato. Bashkkryetari i Konvents Europiane, francezi Giscard DEstaign, deklaroi se projekti i Kushtetuts do t jet n tavolinn e puns t kryetarve t shteteve e t qeverive antare t BE-s nga fundi i qershorit. Ky projekt do t paraqitet s pari po n Greqi, n Selanik, dhe shqyrtimi i tij do t prbj pa dyshim hapin m t rndsishm politik t hedhur q nga momenti i krijimit t realitetit me emrin Europa e Bashkuar. Ky hap i pritshm, s bashku me hapin e br dje n Athin, tregojn se ky proces e ka kaluar pikn, prtej s cils nuk ka m kthim prapa.
  Esht gj e bukur, q vende si Polonia, Hungaria, ekia, t cilat kan qen e jan pjes e kontinentit t vjetr, qoft edhe n kuptimet e interpretimet m ekskluzive q i japin ktij realiteti disa dashnor t nj Europe dallueshmrisht historike e fetare, nnshkruan m n fund aktin e bashkimit. Por europiant, sidomos ata q rendin shum pas prkufizimeve kulturore t ktij entiteti politik, do t bnin nj gabim tragjik, nse do t refuzonin t merrnin n gjirin e tyre vende si Turqia, apo rajone si Ballkani. Pr t arritur n kt prfundim nuk sht e thn t jesh turk apo ballkanas, me fjal t tjera nuk sht e thn t jesh hallexhi e nevojtar. Ka edhe nj logjik t pastr europiane, sipas s cils, sht e udhs dhe e detyrueshme t mos lsh n fatin e tyre pjes t rndsishme t kontinentit. Nuk sht se ka t shar apriori ndrtimi i nj Europe t Krishter, ndrtimi i nj Europe q i krkon themelet e saj tek trashgimia romake e antibizantine, tek Perandoria e Karlit t Madh, ndoshta tek Kryqzatat, tek Rilindja, tek iluminizmi, etj, etj, por shtrohen pyetjet: A nuk sht ngritur kjo Europ e re s pari e s shumti mbi shqetsimin e ruajtjes s paqes n kontinent? A sht e mundur t garantohet siguria e paqja n kontinentin europian, nse lihet mnjan Ballkani, nse lihet mnjan Turqia?
  Ndrsa shtrojm kto pyetje, nuk sht se injorojm ngritjen e Europs mbi disa vlera t qytetrimit t sotm perndimor, si jan t drejtat e njeriut, solidariteti, demokracia, shteti i s drejts, ekonomia e tregut, ndarja e fes nga shteti, etj, etj. Jo! Thjesht kemi parasysh q kto vlera po prqafohen e po bhen natyrshm e gradualisht pjes e kulturs e qytetrimit t vendeve ballkanike. Bjn shum mir q krkojn demokratizimin e mtejshm t Turqis, garantimin e ushtrimit t kontrollit civil n ushtrin e ktij vendi, heqjen dor prej disa praktikave qemaliste t kaprcyera e t paprputhshme me praktikat e demokracive t sotme, ashtu si bjn gjithashtu mir q krkojn shndoshjen institucionale t demokracive e pjekjen civile t shoqrive t Ballkanit. Por nga ana tjetr, jan bezdiss e jo konstruktiv zrat europian, q jo vetm nuk duan tia din pr europianizimin e Ballkanit e t Turqis, por edhe gzohen tek i shohin kto realitete jo t gatshme e jo t pajtueshme me realitetin e madh me emrin Bashkimi Europian.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 12. #12
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Euro forcohet n kohn m t keqe pr t

  "New York Times"

  Nse po hakmerren Shtetet e Bashkuara ndaj Francs dhe Gjermanis (q e kundrshtuan at pr luftn n Irak), me an t rnies s vlers s dollarit, sht shtje e njerzve vetullngrysur n dy brigjet e Atlantikut.
  Sekretari i Thesarit t Shteteve t Bashkuara, Xhon Snou, tha fundjavn q shkoi se ata do ta tolerojn edhe m dollarin e dobt. Rnia e dollarit prkthehet drejtprdrejt me ngritjen e euros, gj q i bn automjetet gjermane dhe vern franceze m t shtrenjta n Shtetet e Bashkuara. Dollari i dobt mund t ndihmoj n ringjalljen e ekonomis amerikane, por euroja e fryr ndikon keq n nevojat pr rritje t eksportit evropian.
  Disa evropian besojn n mnyrn e tyre se politika amerikane sht e motivuar m shum pr hakmarrje se sa n interes t saj. Por teorit e konspiracionit shkaktojn frustrim t thell. Evropa, gati e mundur nga prdorimi i fuqis ushtarake t Uashingtonit, ndien gjithashtu se sht shtyr brrylas n ekonomi.
  Euro sht supozuar t prmirsoj jobalancin ekonomik. Duke i bashkuar 300 milion evropian n nj valut, n nj politik monetare dhe politika fiskale t koordinuara rrept, arkitektt e Evrops s re besojn se ata mund ti krijojn nj kundrpesh fuqis ekonomike amerikane, nga Dublini n Athin.
  Patm tri vite t rritjes s paqndrueshme ekonomike dhe lkundje n politikn amerikane t dollarit, pr ta rigjykuar kt. "Ky sht nj eksperiment i paprecedentt",- thot Niall Ferguson, ekspert i historis s ekonomis. "Ende nuk ma merr mendja se se kjo do t mund t shpallet sukses. M par do ta quaja se ky sht nj dshtim i ngadalt",- thot Ferguson. Pr turistin apo tregtarin amerikan t valutave q viziton Evropn kjo mund t duket bizare. N fund t fundit, euro po tregtohet m shtrenjt, q nga paraqitja e tij n vitin 1999. Euro po bhet pasuri e preferuar pr investitort ndrkombtar, t cilt nuk trazohen pr deficitin n Shtetet e Bashkuara. Problemi, i quajtur "fuqia e euros", po vjen pikrisht n astin m t pavolitshm pr fatin e ekonomis evropiane. Gjermania, Italia dhe Holanda jan n prag t recesionit dhe ky do t jet i dyti n kto dy vjet.
  Mnyra m e shpejt pr t ngadalsuar rritjen e euros sht zvoglimi i shkalls s kamatave, dika q sht br disa her n SHBA. "Kreatort e politiks amerikane nuk jan dogmatik",- thot Dejvid Maki, ekonomisti kryesor n Morgan Cejs. "Ata blejn pr nj stin dhe i heqin qafe kur vjen koha pr t lvizur nga vendi. Kreatort e politiks evropiane jan ngulitur n dogma",- konkludon Dejvid Maki.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 13. #13
  ~NiGoTo~
  Antarsuar
  20-02-2003
  Vendndodhja
  Durresi jone Qytet bregdetar
  Mosha
  33
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pse Shteti shqiptar mos te bej pjse ne BE ??!!
  Do ishte nje + me shume per ne si Shqiptar dhe per te ardhmen tone.
  Dashuri te hedh ne LUM
  E te thote nuk te hodha UNE
  ______________________
  Nje lule celi ne zemren time
  nje trup u shtri mbi mua
  nje dor me perkedheli embel
  dhe nje zemer me tha te dua
  ______________________
  Te dashurosh eshte VEPER
  Te mos ta tregosh eshte KRYEVEPER

  Me Rrespekt NIKU-DR

 14. #14
  *Forever* Maska e malli
  Antarsuar
  24-09-2002
  Vendndodhja
  Antwerpen
  Mosha
  38
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kush na merr ne ne Be , se do njeri Shqiperine.
  **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

 15. #15
  ~NiGoTo~
  Antarsuar
  20-02-2003
  Vendndodhja
  Durresi jone Qytet bregdetar
  Mosha
  33
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pse moj se dashka shqiperin njeri ) ne jemi popull trim me gomone shkojm ne itali
  Dashuri te hedh ne LUM
  E te thote nuk te hodha UNE
  ______________________
  Nje lule celi ne zemren time
  nje trup u shtri mbi mua
  nje dor me perkedheli embel
  dhe nje zemer me tha te dua
  ______________________
  Te dashurosh eshte VEPER
  Te mos ta tregosh eshte KRYEVEPER

  Me Rrespekt NIKU-DR

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Te faleminderit Enri per perkthimin e shkrimit te NYT "Euro forcohet n kohn m t keqe pr t", por ajo qe gazetari nuk ka nxjerre ne drite eshte fakti se ngritja artificiale e Euro eshte diktuar nga politikat monetare te ndermarra nga shteti amerikan. Administrata amerikane me anen e kesaj politike te perkohshme do ti beje nje dush te ftohte shteteve europiane si Franca dhe Gjermania qe te kuptojne se nuk ka nje Europe te Bashkuar pa nje prezence amerikane ne te qe i fal europes sigurine dhe prestligjin ne arenen nderkombetare.

  Ajo qe europianet e kane te veshtire te kuptojne eshte fakti se nje Europe e Bashkuar ekonomikisht eshte ne interesin e vete SHBA-se. Ajo qe SHBA nuk do te lejojne eshte rrembimi i enderres europiane nga vende ish-kolonizatore qe perpiqen ta perdorin Europen e Bashkuar per te demtuar dhe sfiduar interesat amerikane ne bote. Qendrimi i Frances dhe Gjermanise me Irakun demtoi ndjeshem maredheniet midis aleateve dhe detyrimisht edhe te ardhmen e BE. Europa tashme eshte ndarre ne shtete qe e kerkojne prezencen amerikane dhe ne shtete qe duan te minojne misionin e NATO dhe prezencen ushtarake amerikane ne Europe.

  Europianet po debatojne mbi rolin e interesave amerikane ne kontinentin e tyre dhe ky ne vetevete eshte problemi. Shtetet aleate nuk ndermarrin debate te tilla pasi keto minojne pikerisht mirebesimin shekullor midis popujve.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 17. #17
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Euro e fryre artificialisht eshte ne dem te interesave europiane te tregtise me vendet jashte BE-se, pasi forcimi i Euros e ben me te veshtire eksportin. Pikerisht kete doja te thosha, por s'pata kohe.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 18. #18
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Putin: Tani Rusia m afr BE-s

  Shn Petrburgu mbledh 40 udhheqs shtetesh. Samiti Rusi-BE, firmoset deklarata Nj Evrop e vetme pr gjith evropiant

  Putin: Tani Rusia m afr BE-s

  T hiqet muri Shengen q ndan Evropn. Putin krkon heqjen e vizave pr n BE pr qytetart e Rusis

  SHN PETERBURG Rusia po pret lidert e 40 shteteve t ndryshme t bots, ku fokusi i bisedimeve do t prqndrohet n shtjet e lidhjeve ekonomike e politike mes ktyre vendeve. Presidenti rus Vladimir Putin u ka krkuar zyrtarve t BE-s t heqin vizat pr udhtimin e rusve n shtetet e bllokut. Ne shpresojm q t kemi nj partneritet n nj nivel t ri, -tha Putin dje n fund t samitit n pallatin Konstaninovski, Shn Peterbug. Putin gjat ktij samiti me udhheqsit e BE-s theksoi se shtja e udhtimit t lir n Evrop kishte nj rndsi shum t madhe pr vendin e tij. Duke kuptuar vshtirsit e ktij problemi ne kemi t njjtat shqetsime, qllimet tona jan t qarta, -tha Putin pr shtjen e vizave. Ai theksoi se udhtimi i lir i qytetarve rus sht shum i nevojshm tani q 10 shtete t tjera (shumica q ndodhen afr Rusis), po i bashkohen BE-s. T dy palt firmosn nj deklarat finale t quajtur Nj Evrop e vetme pr gjith evropiant. Lideri rus vlersoi rezultatet e samitit me BE-n. Ne morm nj hap tjetr t rndsishm pr ta afruar Rusin me Bashkimin Evropian. Ne po zhvillojm me BE-n marrdhniet politike, ekonomike dhe sfera t tjera n interes t t gjith shteteve, t gjith qytetarve tan, -tha ai.
  Sipas Putinit, muri Shengen krcnon rnien e Evrops, duke e ndar at nga Rusia. Ne nuk duam, dhe sigurisht as partnert tan nuk duan, q muri Shengen t kthehet n nj tjetr mur Berlini q t ndaj Evropn, -tha Putini. Gjat t njjtit takim shefi i Komisionit Evropian, Romano Prodi tha se ai e ndiente q Rusia dhe BE kan tashm nj partneritet shum t fort. Por na duhet t punojm, jo vetm pr regjimin e vizave, por edhe pr t gjitha problemet e tjera t lidhura me to (droga dhe krimi). Ky samit ishte i pari q pas lufts n Irak mblodhi q lidert kryesor t bots, pro dhe kundrshtar t lufts. Ky ishte nj shans pr t treguar se mosmarrveshjet mes tyre kishin marr fund. Adoptimi i rezoluts s fundit t Kshillit t Sigurimit t OKB-s, e cila hoqi sanksionet ndaj Irakut, tregoi se sherret ndrkombtare mbi luftn ishin zgjidhur, -tha Putin. N at rezolut, vendet antare t KS -s, prfshir dhe kundrshtart Rusia, Franca e Kina, ran dakord q Iraku i paslufts t qeverisej pafundsisht nga SHBA e Britania. N lidhje me kt rezolut, presidenti rus Putin, cituar nga AFP, u shpreh: Shum vende bjn kompromise. Por un do t doja t theksoja se SHBA lvizi pak drejt qndrimit rus, dhe do t doja t falenderoj veanrisht presidentin Bush pr punn e br. Sot Putin do t takohet pr bisedime t veanta me presidentin amerikan Xhorxh W Bush. Ky i fundit nisi turin e tij n Evrop me nj udhtim n Poloni e m pas vizits n Rusi do t niset pr n Franc, ku do t mblidhen lidert e G8, (shtat vendeve m t industrializuara t bots, plus Rusin).
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 19. #19
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Samiti i Selanikut.

  Nga Pierre Glachant: /BRUKSEL - Udheheqesit europiane, si dhe homologet e pese vendeve ballkanike, do te marrin pjese te shtunen ne takimin e nivelit te larte te Selanikut, ku do te riafirmojne tendencen e tyre per t'u futur nje dite ne BE dhe per t'u angazhuar ne rrugen e reformave aq te domosdoshme per pranimin e tyre ne BE. Presidenca greke e BE-se e mori kete inisiative per zhvillimin e ketij takimi mes udheheqesve te Maqedonise, Bosnje Hercegovines, Kroacise, Serbi-Mali i Zi dhe Shqiperise dhe homologeve te tyre te 15-tshes, si dhe te dhjete anetareve te ardhshem te BE-se dhe te tre vendeve kandidate si Rumania, Bullgaria dhe Turqia. Pra, kryetaret e shteteve dhe te qeverive te te 33 vendeve, anetare te Bashkimit do te ulen ne te njejten tryeze.

  Per Kryetarin e Komisionit Europian, mesazhi qe do t'u drejtohet pese vendeve te Ballkanit perendimor eshte i thjeshte: "Ne deshirojme qe vendet e ketij rajoni te behen nje dite anetare

  te Bashkimit", thekson Romano Prodi. "Harta e Bashkimit Europian nuk do te jete e plote derisa aty mungojne vendet e Ballkanit perendimor", ka vene ne dukje kohet e fundit Komisari europian per Marredheniet me Jashte, Kris Paten.

  Qellimi eshte i qarte: zgjerimi i BE-se me dhjete vende te tjera, Polonine, Hungarine, Republiken Ceke, Sllovakine, Sllovenine, Lituanine, Letonine, Estonine, Qipron dhe Malten ne maj te vitit

  2004 dhe pranimi i pritshem ne vitin 2007 i Rumanise dhe i Bullgarise, nuk do te thote qe te mos pranohen dhe pese vendet e ish-Jugosllavise. Por, meqenese keto vende po vuajne ne menyre te

  dhimbshme pasojat e luftes se viteve '90-te, stabiliteti i tyre eshte i nevojshem per BE-ne. "Te gjithe jane dakort me mendimin se situata ne Ballkan eshte e brishte", vuri ne dukje dje ministri francez per Ceshtjet Europiane, Noelle Lenoir,duke permendur dhe vrasjen ne mars te Kryeministrit serb Zoran Xhinxhic.

  Presidenca greke e BE-se, e cila e perfundon mandatin e saj ne fund te muajit, afrimin e vendeve te Ballkanit e ka pare si nje nga epersite e saj. Per t'i inkurajuar keto te fundit, 15-tshja me propozim te Komisionit ka pranuar te mobilizoje per keto vende 200 milione euro shtese mes viteve 2004 dhe 2006. Propozimi grek per t'u dhene atyre nje ndihme "para-pranimit", sic marrin vendet kandidate, me qellim per t'ua bere atyre me te besueshme perspektivat e nje hyrjeje ne BE, u hodh poshte kohet e fundit nga 15-tshja, njoftohet prane presidences. Perkrahja per Ballkanin Perendimor mbetet, pra, per momentin, vetem me dhenien e nje ndihme te jashtme.

  Tani per tani vetem Kroacia ka dorezuar nje kerkese per pranim ne BE. Ajo do te deshironte te hynte ne vitin 2007. Por, europianet kerkojne angazhimin e te gjitha vendeve te Ballkanit

  per reformat. "Nganjehere keto vende shprehin me pak vullnet politik se sa do te donim ne", shprehu keqardhjen ne mars Kris Paten. "Ne nuk mund t'u japim ketyre vendeve vullnetin politik qe iu mungon", shtoi ai.

  Shefi i diplomacise se 15-tshes tha ne Luksemburg se afrimi i vendeve te Ballkanit me BE do te varet perfundimisht nga ata vete. 15-tshja u ka bere thirrje autoriteteve te ketyre vendeve te shprehin angazhimin real per te zhvilluar reformat e domosdoshme, ne vecanti ne luften kunder kriminalitetit te organizuar dhe korrupsionit. Sipas Komisionit Europian, ndihma financiare e BE-se per rajonin eshte rritur ne 4,65 miliarde euro per periudhen 2002-2006.

  Kjo ndihme perfshihet ne kuadrin e procesit te stabilizimit dhe asociimit qe prej vitit 2000 nga BE ne drejtim te vendeve te Ballkanit.Per t'u pranuar ne BE keto vende duhet te angazhohen

  per te zbatuar reformat si ne planin ekonomk ashtu dhe ne ate politik.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 20. #20
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Udhheqsit e BE-s diskutojn kushtetutn

  Ish presidenti francez, Valeri Zhiskar Desten, pritet t paraqes projektkushtetutn e Bashkimit Evropian para udhheqsve t tij, q jan mbledhur n afrsi t qytetit grek Selanik.

  Projektkushtetuta parasheh ndryshime t thella, prfshir edhe emrimin e nj presidenti t Evrops dhe nj ministri t jashtm t Bashkimit Evropian.

  Presidenca greke e Bashkimit Evropian thot se korniza do ta bj Evropn nj partner t barabart me Shtetet e Bashkuara n shtjet botrore.

  Por nj korrespondent i BBC-s thot se vendet e BE-s ende kan dallime t mdha rreth projektit.

  Udhheqsit evropian gjithashtu do t debatojn pr nj politik t jashtme kolektive m agresive.

  Dokumenti ka br thirrje pr nj bashkpunim m t ngusht ushtarak dhe pr rritje t shpenzimeve ushtarake n luftimin e krcnimeve t reja q shkaktojn terorizmi dhe armt e shkatrrimit masiv.

  Udhheqsit e Bashkimit Evropian n ditn e par te samitit bn nj paraqitje t mir uniteti. Ata u pajtuan q t punojn s bashku pr shtjen e cila i prau publikisht - Irakun - pr t ndihmuar n rindrtimin politik dhe t infrastrukturs fizike t vendit.

  Por, bisedat ball pr ball pr shtjen e projektkushtetuts evropiane do t dshmojn se sa t thella jan mosmarrveshjet mes tyre pr kt projekt madhor politik.

  Disa nga udhheqsit mendohet se do t paraqesin kundrshtime t rndsishme pr aspekte t ndryshme t dokumentit, por do t pajtohen se teksti prbn nj fillim t mir pr negociatat serioze q do t mbahen n vjesht pr versionin prfundimtar t kushtetuts.

  Ndoshta, pika kryesore e ksaj projektkushtetute do t miratohet.

  Por, Gjermania dhe disa shtete t tjera krkojne kompetenca m t mdha mbikombtare pr BE-n, prfshir vendimet pr politikn e jashtme e t ndrrimeve prmes votimit me shumic.

  Britania dhe Danimarka jan n mesin e atyre vendeve q krkojn t kufizojn kompetencat e BE-s dhe t bllokojn lvizjet pr t'i dhn Bashkimit Evropian nj rol n fushn e mbrojtjes - i pavarur nga NATO.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historiku i shkurtr i LDK-s, 1989-2004
  Nga Arb n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 20-07-2012, 08:58
 2. PS pergatit skenarin e bojkotimit te zgjedhjeve te vitit 2009!
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 124
  Postimi i Fundit: 07-03-2010, 08:37
 3. Fatos Nano: PS ka per ti humbur zgjedhjet e qershorit
  Nga juanito02 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 07:02
 4. Vetm shqiptart mund t'i fitojn zgjedhjet
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-06-2005, 01:24
 5. Strategjia e opozits n zgjedhjet lokale
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-08-2003, 11:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •