Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-03-2016
    Vendndodhja
    Durrës
    Postime
    2

    si të shkoj në Angli

    Psh forumi shqiptar
    Desha te di se si mund të shkoj nga Shqipëria në Angli.?
    Ju lutem me tregoni disa mënyra se si të shkoj gjithmonë me pak lek...

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-03-2016
    Vendndodhja
    Durrës
    Postime
    2

    Për: si të shkoj në Angli

    Ju lutem përgjigjuni?

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe
    Anëtarësuar
    23-01-2009
    Postime
    152

    Për: si të shkoj në Angli

    Si fillim duhet te dij se kush eshte qellimi qe po shkon per te te orientuar, pasi ka disa lloj aplikimesh per lejeqendrim ne shtetin Anglez. Do te shkosh per studime apo per punesim, apo ke bashkeshorten atje apo familjen dhe kerkon te bashkohesh. Duhet te me japesh disa informacione.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-01-2016
    Postime
    4

    Për: si të shkoj në Angli

    Ju lutem me duhet ndima juaj per ne Angli...
    Ju lutem me duhet ndima e dikujt ..
    Un jetoj ne angli prej 4 muajsh kam pashaport greke ,kam kontrrat pune ,kam shtepi ,kam llogari banke ,kam Insuras Number ...jam e martur me nje shqipetar ,per arsyjen qe ne bem cilibrimet ai ka mar VEVEOSi grek dhe esht ne pritje te kartes 5 vjecar ..por ajo karta mase vonohet shum ..pyetja ime esht qe a mundet ai te vi ketu me veveosi ..pyeta avokate dhe me tha qe te nisemi se bashku nga Franca te jem dhe un me te per te arrdhur ne angli dhe qe te perkthejm ne gjuhen angleze Ceftikaten e marteses ...pyetja ime esht a esht e vertet kjo gje ?? Cfal letra na duhen , me cfar do nisemi nga franca per ne londer me tren apo me avion ? Cfar duhet te bej kujdes ??
    Ju lutem me ndimoni me jepni cdo informacion qe dini..
    Ju falimenderit shum

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe
    Anëtarësuar
    23-01-2009
    Postime
    152

    Për: si të shkoj në Angli

    Rudina ti duhet qe te aplikosh per bashkeshortin tend qe ai te marre te drejten per te hyre ne Angli dhe aplikimi quhet "EEA family permit" ,pra duhet te mbushesh nje formular qe ti japesh atij te drejten te vije e te jetoje me ty : " Retained rights of residence" .
    Ti nuk ke perse e shoqeron nese nuk do, mjafton te jesh ne UK ne momentin kur ai vjen, ose nese ke deshire ta shoqerosh mund ta besh brenda 6 muajve te aplikimit. Bashkeshortit i jepet e drejta te jetoje ne UK per 6 muaj, por ai mund ta rinovoje perseri dhe te vije perseri pran teje per 6 muaj te tjera. Te drejten e qendrimit pastaj si rezidente te perhershem duhet ta filloni nepermjet kontrates tende te punes dhe behet ndersa je ne UK. Aplikon per ty punedhenesi yt pasi nepermjet kontrates qe ai te siguron ty ti behesh banore e perhershme ne UK derisa te marresh passport. Bashkeshortit i duhet passport e tij, pra ne kete rast pass shqiptare ,2 foto me ngjyra per dokumenta, evidenca qe tregojne martesen, ne kete rast certifikata martesore, kontraten tende te punes mund ti japesh ti nje kopje dhe te kartes tende shendetsore, te ardhurat qe ti ke nga puna etj. Ai mund te udhetoje si te doje sepse kontrolli ne momentin e hyrjes ne Angli eshte njesoj i hollesishem e i detajuar si me tren apo me avjon. Se mos harroj cdo dokument qe ke duhet te perkthehet patjeter ne gjuhen e kombit ku kerkon te hysh pasi ato duan te kuptojne se cfare evidencash po i jep, pra te leverdis edhe ty kjo gje qe te mos te te nxjerrin probleme.
    Ndryshuar për herë të fundit nga luleshtrydhe : 16-05-2016 më 14:30
    https://m.youtube.com/watch?v=drMWD6kOyb4

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-04-2017
    Postime
    1

    Për: si të shkoj në Angli

    Mirmrama une kam bashkeshortin ne angli dhe nuk kemi mundur qe te bashkohemi sepse ai eshte pa letra une kam aplikuar disa here per vize por me eshte refuzuar
    Nese mund te me ndihmoni a keni dojne info se si mund te iku ilegalisht ne Angli
    Faliminderit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •