Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-03-2016
  Vendndodhja
  Durrs
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  si t shkoj n Angli

  Psh forumi shqiptar
  Desha te di se si mund t shkoj nga Shqipria n Angli.?
  Ju lutem me tregoni disa mnyra se si t shkoj gjithmon me pak lek...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-03-2016
  Vendndodhja
  Durrs
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: si t shkoj n Angli

  Ju lutem prgjigjuni?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe
  Antarsuar
  23-01-2009
  Postime
  153
  Faleminderit
  3
  26 falenderime n 24 postime

  Pr: si t shkoj n Angli

  Si fillim duhet te dij se kush eshte qellimi qe po shkon per te te orientuar, pasi ka disa lloj aplikimesh per lejeqendrim ne shtetin Anglez. Do te shkosh per studime apo per punesim, apo ke bashkeshorten atje apo familjen dhe kerkon te bashkohesh. Duhet te me japesh disa informacione.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-01-2016
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: si t shkoj n Angli

  Ju lutem me duhet ndima juaj per ne Angli...
  Ju lutem me duhet ndima e dikujt ..
  Un jetoj ne angli prej 4 muajsh kam pashaport greke ,kam kontrrat pune ,kam shtepi ,kam llogari banke ,kam Insuras Number ...jam e martur me nje shqipetar ,per arsyjen qe ne bem cilibrimet ai ka mar VEVEOSi grek dhe esht ne pritje te kartes 5 vjecar ..por ajo karta mase vonohet shum ..pyetja ime esht qe a mundet ai te vi ketu me veveosi ..pyeta avokate dhe me tha qe te nisemi se bashku nga Franca te jem dhe un me te per te arrdhur ne angli dhe qe te perkthejm ne gjuhen angleze Ceftikaten e marteses ...pyetja ime esht a esht e vertet kjo gje ?? Cfal letra na duhen , me cfar do nisemi nga franca per ne londer me tren apo me avion ? Cfar duhet te bej kujdes ??
  Ju lutem me ndimoni me jepni cdo informacion qe dini..
  Ju falimenderit shum

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe
  Antarsuar
  23-01-2009
  Postime
  153
  Faleminderit
  3
  26 falenderime n 24 postime

  Pr: si t shkoj n Angli

  Rudina ti duhet qe te aplikosh per bashkeshortin tend qe ai te marre te drejten per te hyre ne Angli dhe aplikimi quhet "EEA family permit" ,pra duhet te mbushesh nje formular qe ti japesh atij te drejten te vije e te jetoje me ty : " Retained rights of residence" .
  Ti nuk ke perse e shoqeron nese nuk do, mjafton te jesh ne UK ne momentin kur ai vjen, ose nese ke deshire ta shoqerosh mund ta besh brenda 6 muajve te aplikimit. Bashkeshortit i jepet e drejta te jetoje ne UK per 6 muaj, por ai mund ta rinovoje perseri dhe te vije perseri pran teje per 6 muaj te tjera. Te drejten e qendrimit pastaj si rezidente te perhershem duhet ta filloni nepermjet kontrates tende te punes dhe behet ndersa je ne UK. Aplikon per ty punedhenesi yt pasi nepermjet kontrates qe ai te siguron ty ti behesh banore e perhershme ne UK derisa te marresh passport. Bashkeshortit i duhet passport e tij, pra ne kete rast pass shqiptare ,2 foto me ngjyra per dokumenta, evidenca qe tregojne martesen, ne kete rast certifikata martesore, kontraten tende te punes mund ti japesh ti nje kopje dhe te kartes tende shendetsore, te ardhurat qe ti ke nga puna etj. Ai mund te udhetoje si te doje sepse kontrolli ne momentin e hyrjes ne Angli eshte njesoj i hollesishem e i detajuar si me tren apo me avjon. Se mos harroj cdo dokument qe ke duhet te perkthehet patjeter ne gjuhen e kombit ku kerkon te hysh pasi ato duan te kuptojne se cfare evidencash po i jep, pra te leverdis edhe ty kjo gje qe te mos te te nxjerrin probleme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga luleshtrydhe : 16-05-2016 m 14:30
  https://m.youtube.com/watch?v=drMWD6kOyb4

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2017
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: si t shkoj n Angli

  Mirmrama une kam bashkeshortin ne angli dhe nuk kemi mundur qe te bashkohemi sepse ai eshte pa letra une kam aplikuar disa here per vize por me eshte refuzuar
  Nese mund te me ndihmoni a keni dojne info se si mund te iku ilegalisht ne Angli
  Faliminderit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •