Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 53
 1. #21
  Qyteti pa lum Maska e Damastioni
  Antarsuar
  16-07-2004
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  152
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  Turqit qene te paret qe na konsideruan njerez dhe qe hapen portat e diturise, per ne.
  Qellimi yt per te provokuar eshte mese transparent, gje qe te ben me shume qesharak sesa provokues.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Une jam Qesharak e pranoj por nuk jam i poshter si ti dhe te mohoj nje fakt diellor.

 3. #23
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,053
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Jane 500 vjet, jo pak, madje eshte nje mrekulli edhe se si u ruajt gjuha, per te cilen osmanet mendonin se do zhdukej vetvetiu. Ne kohen kur u pushtuam pra 1468, pas vdekjes se Gjergj Kastriotit, nuk ekzistonte koncepti "komb", i cili u fut pas revolucionit francez, nga napoleon bonaparti dhe gjithe iluministet. Ajo qe beri turqia eshte qe na konsideroi se nuk ekzistonim fare, u mor pak me ne dhe keshtu arritem te mbijetonim. Per ate qe ka bere pushtuesi turk flet historia. Fatkeqesia jone eshte qe pushtuesin nuk e konsiderojme te tille, por e nderojme per "formimin tone kombetar". Kjo ka edhe nje shpjegim. Pas spastrimeve etnike dhe masakrave, turqit sollen kolone ne Arberi, per te prishur rracen, te cilet jane edhe ata qe mbajne qendrim "pro" pushtimit duke e konsideruar "bashkejetese", etj. dhe per kete ka edhe marreveshje mes shteteve qe dihen tashme. Megjithate shumica e koloneve u shqiptarizuan, aq sa sot nuk njihen sepse flasin vetem shqip dhe jo tjeter. E megjithate ndikimi pro turk eshte i ndjeshem ne Shqiperi, patjeter do ishim nje komb i qyteteruar prej kohe po te mos ishin keto 500 vjet. Ndersa sot nxitja proturke eshte nga islamiket, ata qe jane perkrah ISISI-t, antiorthodhokset, etj. rryma, "nacionaliste", por qe me kete fjale nenkuptojne neo osmanizmin e sotem te moderuar, etj. Perqindja e atyre qe nuk pranojne Gjergj Kastriotin si Hero Kombetar eshte shtuar, e drejta e tyre, por ky eshte realiteti shkurtimisht sipas mendimit tim.
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #24
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Antarsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime n 51 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Ore me duket se pavaresia e trojeve etnike shqiptare u be kur i shpallem trojet te pavarura nga perandoria osmane mongolite qe na pushtoje, na mohoj gjuhen na percau dhe na shperndahu ne te katra anet e botes. Tani qe perandoria mongolite la gjurmet e veta ne trurin e disa shqiptareve te cilet nga natyra nuk ishin aq large mongoleve primitive nuk mund te diskutohet, por te thuash qe osmanet paten ndikim ne formimin e kombit shqiptare eshte njesoj sikur te thuash qe bellshevizmi pati zanafillen ne Shqiperi sepse aty u praktikua si ne asnje vend tjeter te botes. Apo te thuash qe greket e sotem jane pasardhes te heleneve, dhe pse jo edhe 'shpikesit' e sektit Krishtere Ortodoks meqe gjuha greke u zgjodh si gjuha zyrtare e saje.

  Ne kemi nje te mire por edhe nje te keqe te cilat jane te dyja po aq shkaterruese sepse cdo gje e bejme me teprice. Edhe te miren edhe te keqen e bejme me budallallek. Besojme ne gjera absurde me nje lloj pedantizmi qe vetem shqiptaret mund ta kuptojne.
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 5. #25
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Antarsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime n 51 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Jane 500 vjet, jo pak, madje eshte nje mrekulli edhe se si u ruajt gjuha, per te cilen osmanet mendonin se do zhdukej vetvetiu. Ne kohen kur u pushtuam pra 1468, pas vdekjes se Gjergj Kastriotit, nuk ekzistonte koncepti "komb", i cili u fut pas revolucionit francez, nga napoleon bonaparti dhe gjithe iluministet. Ajo qe beri turqia eshte qe na konsideroi se nuk ekzistonim fare, u mor pak me ne dhe keshtu arritem te mbijetonim. Per ate qe ka bere pushtuesi turk flet historia. Fatkeqesia jone eshte qe pushtuesin nuk e konsiderojme te tille, por e nderojme per "formimin tone kombetar". Kjo ka edhe nje shpjegim. Pas spastrimeve etnike dhe masakrave, turqit sollen kolone ne Arberi, per te prishur rracen, te cilet jane edhe ata qe mbajne qendrim "pro" pushtimit duke e konsideruar "bashkejetese", etj. dhe per kete ka edhe marreveshje mes shteteve qe dihen tashme. Megjithate shumica e koloneve u shqiptarizuan, aq sa sot nuk njihen sepse flasin vetem shqip dhe jo tjeter. E megjithate ndikimi pro turk eshte i ndjeshem ne Shqiperi, patjeter do ishim nje komb i qyteteruar prej kohe po te mos ishin keto 500 vjet. Ndersa sot nxitja proturke eshte nga islamiket, ata qe jane perkrah ISISI-t, antiorthodhokset, etj. rryma, "nacionaliste", por qe me kete fjale nenkuptojne neo osmanizmin e sotem te moderuar, etj. Perqindja e atyre qe nuk pranojne Gjergj Kastriotin si Hero Kombetar eshte shtuar, e drejta e tyre, por ky eshte realiteti shkurtimisht sipas mendimit tim.
  Kush je ti qe na fliske ketu per 'ne'. "Ne" perdorkemi pushtuesin per formim kombetar? A po flet per veten tende dhe rrethin tend te ngusht? mos po flet per ate pjese te ortodokseve shqiptare qe duan greqine me shume se Shqiperine?

  Ne fakt turqit shperngulnin fise te tera shqiptare te cilet organizonin kryengritje kunder tyre. I katandisnin ne Anadoll. Prandaj sot ne Turqine moderrne ke miljona shqiptare qe jetojne atje me breza te tere. Kurse greket beheshin bashke me osmanet dhe luftonin shqiptaret. Aq sa kisha greke mallkoje gjuhen shqipe dhe e luftoje me te gjitha menyrat. Aq sa vrane prifterinje shqiptare ortodoks qe mundoheshin ti mesonin femijeve te fshatit si te shkruanin dhe te lexonin shqip. Osmanet kane qene po aq amrik te shqipereve dhe identitetit tone kombetar edhe me perpara se te quhej 'shqiptare' sa ishin edhe greket. Keta te fundit edhe sot vazhdojne me politiken e tyre tinxare per te krijuar c'rregullime dhe probleme ne pjesen e shqiperise qe ata duan ta quajne 'vorio epiri'.

  Gjergj Kastrioti eshte Hero kombetar i te gjith shqiptareve, pa c'ka se nje pjese e indoktrinuar e Kosovareve te cilet ne menyren e tyre jane munduar te ruajne identitetin kombetar mes fese perpara krimineleve serb ortodoks. Te pakten serbia e ka njohur 'minoritetin' shqiptare kurse greket e kane shtypur tmerreisht.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Maqellarjot : 04-01-2017 m 17:42
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Shqiptaret origjinal,pellazget, jane te larte sikur kuaj te eger, gjysem njerez, me vithe te medha, mendjemedhej jo te demshem. Ata preferonin te rronin brenda zones Vorio Epiri me pare. Pas luftes kulturore qe i shpalli Greqia e lashte, shume prej tyre moren forma Minotauri, me koke dhe buze te medha qe pelqenin imoralitetin familjar, por gjithnje gjysem njerez. Pas pushtimit dhe shtypjes Tyrke, forma e tyre mori ate te Luanit te shkretetirave apo zotit te dhunes, gjysem Akrep dhe gjysem Luan apo Mbret, por gjithnje ata mbeten gjysem njerez. 500 vjet tirrani nuk jane pak, por edhe 50 vjet te lidhur ne gropen e tirranes nuk jane pak, po ashtu.

 7. #27
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,053
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Maqellarjot Lexo Postimin
  Kush je ti qe na fliske ketu per 'ne'. "Ne" perdorkemi pushtuesin per formim kombetar? A po flet per veten tende dhe rrethin tend te ngusht? mos po flet per ate pjese te ortodokseve shqiptare qe duan greqine me shume se Shqiperine?

  Ne fakt turqit shperngulnin fise te tera shqiptare te cilet organizonin kryengritje kunder tyre. I katandisnin ne Anadoll. Prandaj sot ne Turqine moderrne ke miljona shqiptare qe jetojne atje me breza te tere. Kurse greket beheshin bashke me osmanet dhe luftonin shqiptaret. Aq sa kisha greke mallkoje gjuhen shqipe dhe e luftoje me te gjitha menyrat. Aq sa vrane prifterinje shqiptare ortodoks qe mundoheshin ti mesonin femijeve te fshatit si te shkruanin dhe te lexonin shqip. Osmanet kane qene po aq amrik te shqipereve dhe identitetit tone kombetar edhe me perpara se te quhej 'shqiptare' sa ishin edhe greket. Keta te fundit edhe sot vazhdojne me politiken e tyre tinxare per te krijuar c'rregullime dhe probleme ne pjesen e shqiperise qe ata duan ta quajne 'vorio epiri'.

  Gjergj Kastrioti eshte Hero kombetar i te gjith shqiptareve, pa c'ka se nje pjese e indoktrinuar e Kosovareve te cilet ne menyren e tyre jane munduar te ruajne identitetin kombetar mes fese perpara krimineleve serb ortodoks. Te pakten serbia e ka njohur 'minoritetin' shqiptare kurse greket e kane shtypur tmerreisht.
  Gjergj Kastrioti pervec se eshte Hero Kombetar eshte edhe Shenjtor i Kishes Orthodhokse, ende i pa kanonizuar. Gjergj Kastrioti luftoi per ruajtjen e besimit orthodhoks dhe Kishes, pervecse krijoi edhe identitetin "shqiptar", nepermjet luftes se Tij heroike ndaj hordhive osmane. Lufta e Tij eshte lufte e Shenjte, jo thjesht lufte per clirim kombetar. (Dhe ti mos me jep mend se cilin vleresoj e cilin jo, tema ishte provokuese e shkruar nga osmanet e "rinj").
  Duaje te afermin tend si veten

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Reliko-Kombtar
  Antarsuar
  25-01-2017
  Vendndodhja
  Mitrovic, Kosov.
  Mosha
  22
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Kryeplaku Lexo Postimin
  Vazhdimisht flitet se te keqiat shqiptareve (dhe disa ballkanasve) u vijne nga vitet e turqinise, ose nga pushteti osman (sic preferohet ne terminologjine historiografike).
  Mu pr at' arsye, q ende vazhdon t flitt, t kqijat sa vijn' e shtohn. Pr mua gjithmon do t qndrojn faktet e mposhtme;

  - T'ka pagu pr me ndrru fen, Shqiptari i mjer duke vdek nga uria e ka marr kt opsion.
  - T rinjt e shtpis ti ka marr n ushtri, dhe ti sht dasht q fmijut tnd t'ja thyesh kmbn -- pra praktikisht t'a bsh hendikep q ai t mos mirret me dhun nga shtpia pr bashkangjitje n ushtrin Osmane.
  - Sado q ka t dhna se Shqiptart kan qen t lir kjo nuk sht aspak e vrtet. T lir kan qen ata tradhtart/kolaboracionistt q bashkpunonin me pushtetin Osmanli pr shembje t mtutjeshme t Shqiptarizmit, dhe indoktrinimit kah Shqipria.
  - Ke qen i kufizuar n'do aspekt prderisa je dashur ta paguash at taksn e fes.

 9. #29
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  Turqit qene te paret qe na konsideruan njerez dhe qe hapen portat e diturise, per ne.
  Jeni nja 7 a 8 idiote myslimane, ateiste e ortodokse ne kete forum qe nuk beni gje tjeter pervecse ua vrisni miliona qeliza te trurit forumisteve dhe vizitoreve te ketij forumi. Suksese
  Destroyer of falsehood :)

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  62
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Gjergj Kastrioti pervec se eshte Hero Kombetar eshte edhe Shenjtor i Kishes Orthodhokse, ende i pa kanonizuar.
  Di gj se kur mund ta kanonizojne?
  Gjergj Kastrioti luftoi per ruajtjen e besimit orthodhoks dhe Kishes, pervecse krijoi edhe identitetin "shqiptar", nepermjet luftes se Tij heroike ndaj hordhive osmane. Lufta e Tij eshte lufte e Shenjte, jo thjesht lufte per clirim kombetar. (Dhe ti mos me jep mend se cilin vleresoj e cilin jo, tema ishte provokuese e shkruar nga osmanet e "rinj").
  Pra Sknderbeu sipas teje ishte udhheqsi i nj lloj xhihadi ortodoks, kshtu? Mundet, por problemi komplikohet sepse Patriarkana e Stambollit ishte aleate e Otomanve, pr mos t folur pastaj pr kishn serbe. Si mendon ta zgjidhesh kt problem?
  Ndryshuar pr her t fundit nga King Bardhyl : 12-02-2018 m 09:17

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Kryeplaku Lexo Postimin
  Fillimisht do u lutesha moderatoreve te mos e levizin kete teme tek forumi i historise, perderisa nuk i intereson kesaj teme vete historia apo ngjarjet, sesa i intereson interpretimi i influences osmane ne kombformimin apo mentalitetin e sotem shqiptar.

  Vazhdimisht flitet se te keqiat shqiptareve (dhe disa ballkanasve) u vijne nga vitet e turqinise, ose nga pushteti osman (sic preferohet ne terminologjine historiografike). Megjithat kam vn re shpesh se ne shqiptart kemi shum her gjra apo defekte t prbashkta me rust, rumunt, kinezt dhe ata popuj q ndonse jo t influencuar nga turqinia, jan influencuar nga komunizmi. Nuk po them se turqinia nuk la shenjat e veta tek shqiptart. Ajo q dua t them sht se flasim shum kollaj pr turqinin, pa e vendosur cakun se ku e kishte fajin turqinia, ku e kishte fajin komunizmi dhe ku e kan fajin vet shqiptart, si nj komb me prejardhje t prbashkt dhe me veori negative apo pozitive q nuk mund t'u atribuohen as turqve dhe as komunistve.

  A mundemi sot t veojm efektet e njrit apo tjetrit pushtet nga ato doke apo zakone t kqia q kryekput u prkasin shqiptarve? Nse nuk pushtoheshim nga turqit a do ndryshonim ndopak sot nga sllavt, rust dhe ukrainasit? Do ndiheshin m t lumtur shqiptart nse anonin m shum nga etika sllave dhe m pak nta etika turke?


  Para pushtimit Turk, kombet Ballkanike ishin te qyteteruara dhe ndjeknin 2 vija kulture, ate Bizantine dhe ate te Perandorise Perendimore, Romes.

  Te dyja keto kuktura ishin pothuajse te njejta, perve ndarjes se riteve besimtare.

  Pushtimi Osman nuk ndikoi vetem ne shkaterrimin e kulturave Ballkanike, por dhe ato te Lindjes se Mesme.

  Kudo qe shkelen Tartaret e fushave Mongole shkaterruan gjithka autoktone, per ta zevendesuar me nje kulture Aziatike dhe fetare jo Europiane.

  Ne burimet Osmane te kohes se pushtimit Osman te Ballkanit flitet per Masakrat dhe shkaterrimin e vendeve si Shqiperia dhe Bosnja.

  Qyetete te tera u shkaterruan dhe nje popullsi e madhe ose u vra ose u skllaverua!

  Si nuk paska ndikuar per 500 vite nje Pushtim i gjithanshem Osman?!

  Gjuha Shqipe shkruhej para pushtimit Osman, ama nen pushtimin Osman nuk lejohej.
  Taksat e larta bene qe shume Shqiptare te nderrojne fe dhe emra.

  Po Arbereshet?

  Mbi 250.000 Shqiptare, qe nga Morea e deri ne Kosove emigruan jashte tokave Shqiptare.

  Po femijet qe u ndanin nga familja qe te beheshim Ushtare te perandorise Osmane?


  Nuk mund te besh krahasimin e komunizmit qe ekzistoi ne pushtet vetem per 50 vite me nje pushtim qe ekzistoi per 500 vite.

  E njejta gje ndodhi dhe me Indogjenet e Amerikes (Indianet, lekur kuqet).

  Me ardhjen e Europianeve ne brigjet e Amerikes filloi dhe ndryshimi masiv i Amerikes.

  Fillimisht , me nje tregti, pastaj me konvertime ne fe, perarje mes fisesh dhe me.se fundmi asimilimin e Kombeve Indiane.

  Masakrat e fiseve nga Europianet qe vazhduan deri me 1885-87.

  Te ishe zezak ne Amerike ishte me mire se te ishe autokton, Indian.

  Ik e pyti Indianet, a i ndikoi pushtimi 500 vjear Europian?


  do pushtim ka ndikim, sado i vogel ne vite.


  Ne kemi patur dhe ndikim sllav apo latin, pasi kemi qene ne pushtimin e Bullgareve dhe Romes.

  Por, keto kultura u afruan shume me njera tjetren, dhe ne nje menyre u adoptuan nga Shqiptaret.

  fare kulture kishin Osmanet?

  Pushtim, zhvatje dhe konvertim!

  Ti po mundohesh te fajesosh Kombet apo ideologjine e komunizmit dhe jo Osmanet?!

  Atehere, te bej nje pyetje:

  A mundesh te permendesh nje vend ne bote qe ka perparuar si rrezultat i pushtimit Osman?

  Edhe Lindja e Mesme i urren Turqit, sidomos perandorine Osmane.

  Sepse Tartaret Osman masakruan dhe Myslymanet e Lindjes se mesme pasi ishin "progresiv" , jetonin mes te krishteresh dhe ifutesh.


  Ndoshta ti ke interesa Turke, prandaj dhe mundohesh "nen hije" sulmon komunizmin per te nxjerre Osmanet (apo Turqinine?!) si neutrale.


  Mik, perss i perket eshtje Osmane, nuk ke as justifikim dhe as argumente qe ti mbrosh me te drejte dhe fakte!

  Nese ke interesat vetjake, athere ke te drejten tende, por jo te na predikosh propagande!

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  33
  71 falenderime n 65 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:


  Kush don me deke(vdeke) me iman, le te lufton me turkshak

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  Une jam Qesharak e pranoj por nuk jam i poshter si ti dhe te mohoj nje fakt diellor.
  Fakti diellor eshte ky:

  Ne Shqiperi ka nje pakice te vogel Turkofile, dhe kjo ndodh sepse jane mbetje spermatozoide Osmane!

  Ky eshte ai fakti diellor i padiskutueshem!

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  O Ilia, po si paskesh qene Skenderbeu Ortodoks ku lidhjen me te ngushte e kishte me Ferdinandin e Spanjes (Mbrojtesin e Katolicizmit)?
  Perpos kesaj, Skenderbeu vdiq ne Lezhe, dhe u varros me ritet katolike.

  Skenderbeu ishte aq ortodoks, sa ishte myslyman!


  Nuk ka asnje dokument qe provon teorine tende, per me shume, vete fakti qe Skenderbeu kishte lidhje te ngushte dhe me Romen, Vatikanin!


  Luftoi per te ruajtur fene Ortodokse?!

  Ku e ke burimin e ketij informacioni? Ku i ke dokumentat apo faktet qe pohojne dicka te tille?


  Ore, Greket kane vuajtur per heronj qe ne antikitet. Dhe atehere nuk kane pasur te tille, keshtu qe i prodhonin nga imagjinata.

  Ore, injoranca eshte kuptueshme, por idiotesia nuk mund te justifikohet ndrysh vecse mangesi mendimi!

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  skenderbeu qe nje bastard dhe greket dhjaksa!

  shqiperia nuk eshte qene nje shtet gjeografik por mund te quhet nje popull historik ku mbijetoi dicka, nje turme pa karakter origjinal por i lire ashtu si edhe popujt e tjere!
  turqit qene nje stuhi shkaterruese e qiellit shqiptar ashtu si enkeleasit dikur krijuan veshtiresi dhe cuan ne lufte fiset shqiptare! keto rraca mongolide vijne nga bota e zotave dhe nuk mund te ndalen vetem pas shkaterrimit te cdo populli te shendetshem!

 16. #36
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  197 falenderime n 163 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Lexoj disa q kur shkruajn pr historin e Shqipris, duken si pal e dyt dhe her her pal e tret. Shqipria sht n kto kushte q sht, pr shkak t mbetjeve osmane dhe greko-sllave. Po kto kan luajtur rol sot e 500 vjet m par q Shqiptart t jen inferior ndaj do populli tjetr.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Te gjitha shtetet e sotme, ne nje ojese se historise se tyre, nuk kane qene "shtete gjeografike" por Kombe!

  Tokat e Ilirise kane qene nen mbreteri, shtete.

  Keto toka jane pushtuar, nga Keltet, Gaulet, Gothet, Hunet, Sllavet, Avaret, Ostrogothet, Vikinget, Osmanet etj etj.......

  Jo vetem Shqiperia, por dhe Greqia dhe Maqedonia.

  Greqia nuk ekzistonte ne Hartat e mesjetes si shtet, ndersa Shqiperia njihej si Albania ose Illyricum dhe Epirus.

  Si paskesh qene Bastard Skenderbeu?!
  Shpjegohu, mos hidh fjalet si lopa bajgen.

  Nje bastard qe na dha krenarine si komb, arsye per te mbijetuar, nje bastard qe rrespektohet nga bota e civilizuar si pushtetar dhe strateg ushtarak, nje bastard qe fqinjet tane shpikin dhe shtermberojne historine si e si ta quajne Bastardin e tyre, sepse nuk kane heronj te tille!


  Heronjt e do kombi shihen si shenjtore ne vendet e tyre, ndersa ne i shperfytyrojme dhe i perbuzim tanet?!

  E si mund te bashkohemi apo te forcohemi si komb, kur hame njeri-tjetrin?!

  Fishta dikur thoshte:
  Asht ma e leht me mush nji thes me pleshta, se me ba dy Shqiptar bashk!

 18. Anetart m posht kan falenderuar Ilir-Arber pr postimin:

  bili99 (23-05-2018)

 19. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2018
  Vendndodhja
  Athine,Greqi
  Postime
  24
  Faleminderit
  17
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Ne formimin kombetar nuk kan patur ndikim Osmanet por ne mentalitetin e sotem te Shqiptarve Osmanet kan ndikuar ne te

 20. #39
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,053
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Ne keto tema mendimi im eshte radikal. Te kesh keto mendime per turqit do te thote te jesh kunder Heroit Gjergj Kastrioti. Kjo zgjidhet me referendum nje here e mire, qe keto tema dhe qendrime te tjera te mos lejohen me ne faqet e forumeve, etj. O je me Gjergjin o turkun, s`ka rruge te mesme. Te dytet per mua kane emrin tradhetare te kombit.
  Duaje te afermin tend si veten

 21. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  turqit, ruset, gjermanet, anglezet edhe disa raca pa ndonje peshe boterore jane rraca mongoloide apo qe cmenden ne fund te historise dhe qe mund te pershtatej qe sfumojne apo pengojne cdo progress apo ndryshim boteror!

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •