Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime

  Partite e reja:

  Keto kohe degjova se disa intelektuale nga komuniteti shqiptar ne SHBA krijuan Partine e Diaspores, qe kryesisht synon ne perfundimin e reformave, si edhe duket se do kete plan progresiv-liberal ne ekonomi. Nuk e di sa vota dhe sa fuqi mund te mbledh nje parti e tille, por ne Vjene duket sikur edhe Nano jep e merr me grupin e tij dhe behet fjale te hapi parti seshpejti....

  Qe te mos zgjatem, desha te pyes forumistet sesi i shikojne keto levizje politike. Duhet te merguarit, ish studente te Dhjetorit (si Shenasi Rama), apo ish udheheqes, si Nano, ti kthehen politikes ne vend. A kane keta njerez dicka per te ofruar ne aktualitetin politik?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,901
  Faleminderit
  405
  497 falenderime nė 418 postime

  Pėr: Partite e reja:

  Nuk mund te pergjithesohet gjithēka,sidomos ne politik, ku eshte nje fushe qe kerkohet nga personi o politikani qe te kete nje te "kaluar" o nje veprimtari te shkuar jetese,per aq sa eshte e mundur morale dhe etike.
  Pra,nuk mund te "baraz-krasohet" Nano me njerez te tjere. Nano,aq sa kishte ne dore per te vjedhur e shkaterrur e beri. Ne shkaterrimin e vjedhjen e sotme ka nje perqindje te madhe fajesie.
  Megjithate,mbetet politikani "me i mire" qe ka nxjerr Shqiperia gjate ketyre 25 viteve. Gje, qe mund te tregoje realisht se ne ēfare gjendje eshte Shqiperia. Qe do te thote;qe ai vend po "kalbet",nuk leviz me asgje.Nuk ka shoqeri civile,nuk ka shtet,nuk ka prone private e shtetrore,nuk ka zgjedhje te lira,nuk ka drejtesi,arsim,shendetsi,ekonomi...Nuk ka asnje prespektive,nuk ka me as shprese.
  Prandaj,ēdo levizje,qofte dhe negative,qe mund te tundi sa-do pak ate vend duhet pare ne aspektin pozitiv. Qofte edhe lufta,pushtimi i huaj,nje parti e formuar nga al Kaeda,Haxhi Qamili si president o Nexhmija si kryeminister.
  Cdo levizje e re,edhe se mbase e pashprese mundet te ket nje propabilitet ndryshimi. Se perndryshe do qendrojme siē jemi sot,ku pritet qe Rama,Meta dhe Berisha te bejne nje reforme per drejtesi. Pra,presim nga keta, qe vodhen e prishen ēdo gje te vendosin drejtesine...Marrezi e shkuar marrezis.Qe do te thote;o jemi popull "budalla" o eshte nje sistem qe nuk lejon te levizi asgje.

  Keshtu edhe per Fatos Nanon,qe natyrisht ka te drejte te formoj parti o organizata. Dhe duke qene politikani me i mire i ketyre 25 viteve eshte nje e drejte qe nuk mund ti mohoet. Natyrish,edhe Nano perpara duhet te dali perpara Drejtesise.Dhe,teorikisht, me shume propabilitet sikur drejtesia te funksionoje Nano duhet ta formoje partine e tije nga o brenda tek burgu.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime

  Pėr: Partite e reja:

  Nuk e di se cfare eshte me qesharake:

  1. Ideja se Shqiperise i duhet nje Parti me shume per ti dhene zgjidhje gjithe problemeve te atij vendi
  2. Fatos Nano dhe Shenasi Rama qenkerkan perfaqesuesit apo alternativa me e mire e diaspores.

  I uroj suksese Fatos Nanos ne kete nismen e re, meqenese e ndriti ne nismen e vjeter. Dhe shokut Shenasi Rama i uroj po ashtu suksese, e ishallah nuk ka ngelur njeri ne Shqiperi nga brezi i 1991 qe ta mbaje mend si spiun te Sigurimit te Shtetit brenda levizjes se dhjetorit.

  Albo

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Partite e reja:

  Me sa kuptoj ka ardhur koha qe ne Shqiperi te vihet ne krye nje Monark(mbret)
  me filozofi progresive demokratike,jo si Ahmeti injoranti.
  Ky pluralizmi i corientoi dhe i percau komplet shqiptaret
  Shtet i vockel me shume parti te con ne kaos social dhe politik dhe
  me shume ka efekt negativ se sa pozitiv ne popull.
  Shtete te vogla si Shqiperia duan nje monarki,nje parlament monarkik
  pa parti te djathta dhe te majta dhe liri fjale,kaq.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 14-01-2016 mė 20:46
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Partite e reja:

  Per Nanon, nuk bie ne kundershtim me ato qe u thane. Thjesht te sqarojme ketu se ne vitin 1996, Organizata e Drejtave te Njeriut botoi 100 faqe raport per Shqiperine dhe aty duket qarte qe gjyqi ndaj Nanos ka qene nje nga gjyqet me skanadaloze ne historine e Evropes. Madje kryetari i Gjykates se Larte (emrin e kishte Zef, mbiemrin nuk ia mbaj mend) nuk e vinte firmen per kete shkelje barbare dhe si pasoje mori valixhet dhe u zhduk ne Amerike (e theksoj, ky zoteri ishte kryetari i Gjykates e Kazacionit ne Shqiperine e Saliut).

  Se c'njeri u be Nano ne burg, eshte tjeter muhabet. Nuk kam qene 4 vjet ne burgjet e Shqiperise qe te mundem t'ju sqaroj si transformohesh atje.

  Qe ta mbyll, jam dakord me Albon kur ve ne pyetje se cte mira mund te sjellin partite e reja, por nuk jam dakord te shfaqen Nano dhe Shenasi Rama me negative se barbari Sali Berisha. Te ndjekesh raportet e Organizates per te Drejtat e Njeriut ne Shqiperine e Berishes, vetem masakra dhe barbari do konstatosh. Sapo te gjej kopje ne PDF so i sjell per kuriozitetin tuaj.

 6. #6
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Partite e reja:

  Ja edhe raporti i Organizatet se Drejtave te Njeriut.... fjala skandal eshte e paket per kete flagrance barbare nga grupi barbar i Berishes, qe sot flasin per drejtesi.

  https://www.hrw.org/reports/pdfs/a/a...albania963.pdf

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,563
  Faleminderit
  43
  59 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Partite e reja:

  ska gje te krijohen sa te duhen
  Populli i shkrete popull mbetete
  prape ne kurriz te tij do te hane
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 8. #8
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,103
  Faleminderit
  22
  71 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Partite e reja:

  Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
  Ja edhe raporti i Organizatet se Drejtave te Njeriut.... fjala skandal eshte e paket per kete flagrance barbare nga grupi barbar i Berishes, qe sot flasin per drejtesi.

  https://www.hrw.org/reports/pdfs/a/a...albania963.pdf
  Nuk te duket se e tepron pak me fjalen "barbar"?

  E para duhet te kuptojme se ne Shqiperi politikanet tane, ka patur dy anet e medaljeve! Ate te te qenurit ne opozite apo ne bashki dhe ate ne mazhorance.

  Pra kemi Nanon e viteve 90 dhe ate te 1997-2005!
  Kemi Meten me Fresh-in, kryeminister ne kohen e Nanos, gjysem opozitar me LSI-ne gjate viteve 2004-2009 dhe Meten ne qeveri me PD-ne dhe PS-ne!
  Kemi sigurisht Berishen e viteve 90-e dhe Berishen e 1998-es e deri me sot.
  Eshte edhe Rama i viteve te para ne bashki, te cilit i eshte ējerrur gradualisht maska dhe ka mbetur ky qe eshte sot: mashtruesi qe e shet mjeshterisht sapunin per djathe!

  Me pak fjale, te gjithe keta me siper kane njohur periudha deri diku te lavdishme dhe sigurisht periudha te zeza.
  Prandaj me pak fjale jemi besoj te gjithe dakort se figura te ndritura nuk kemi patur, por kemi votuar ate qe do bente diēka. Dhe te gjithe keta me siper sado qe eshte manipuluar vota, kane hipur dhe rene nga pushteti me vote!

  Sa per kete Shenasi Ramen, personalisht nuk e kuptoj perse e pompon veten kaq shume! Une kam bere kete sa isha student dhe i thashe atij kete. Ky tipi ka nja 20 vjet, qe e vetmja gje qe di te bej, eshte anatemimi i te gjitha figurave te PD-se.
  Ne ēdo lloj deklarate qe ben e ka me teper me faktin sesi e zbythen nga PD-ja, sesa me situaten aktuale. Te njejten gje ben prej dy dekadash. Dhe ē'eshte me e bukura, iu ben jehone te gjitha deklaratave nga Turqia te nje rojeje si Izet Haxhia, nje roje qe perfshire ketu gjykatat shqiptare njihet si kriminel edhe nga gjykata e Strasburgut!
  Tani nga ky lloj tipi do e presim shpetimin? Me mendte e Izet Haxhise do i zgjidhim problemet ne ekonomi, arsim, shendetesi, etj etj...

  Gjithesesi une personalisht jam per rrotacione sa me te shpeshta. Sepse keta tanet kur e kalojne nje mandat ia bejne naften vendit ne te dytin.

  Psh, qeveria Berisha 2005-2009, me statistika eshte qeveria me shifrat me pozitive ne Shqiperi! Mandatini dyte me LSI-ne ishte diēka tjeter. Por nje fakt ketu eshte i pakontestueshem se per anetarsimin ne Nato, liberalizimin e vizave, ēeljen e negociateve per anetaresimin ne BE, jane bere me firmen e Berishes! Edhe ato pak vepra publike qe kemi jane bere gjithashtu ne kohen e Berishes (iu referohem rrugeve anembane shqiperise).
  Ashtu sikunder mendoj se Berisha e ndonje tjeter, e kane te konsumuar vazhdimin e tyre ne politike...
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 9. #9
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  972
  Faleminderit
  95
  91 falenderime nė 79 postime

  Pėr: Partite e reja:

  #NukeshteVone te heqim dore nga liderrat dhe partite!

  PD, PS, LSI etj jane vetem ne mendjet tona!
  Atje jashte ka vetem plackites dhe uzurpatore te demokracise.

  enveret, ramizet, berishat, nanot. metat dhe edat nuk do na ndahen kurre, nese nuk i kthejme pushtetin qytetareve si cdo popull tjeter ne Evrope!

  Ndryshojme Perspektiven!
  Kerkojme nje Kushetute ku vendosin qytetaret dhe jo partite apo liderrrrat!
  Nėse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bėje dhe djallin tė mendojė!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  169
  180 falenderime nė 148 postime

  Pėr: Partite e reja:

  ...ka ardhur koha qe Shqiptaret e vertete te formojne edhe nje parti,e kjo parti te emertohet,PARTIJA E GJERGJ KASTRIOTIT.Platforma e kesaj partije,duhet te jete rruga e GJERGJ KASTRIOTIT.Programi duhet te jete mbarkombetar etjetj,....Ne kete parti te mos u lejohet pjesmarrja hajnave(qe na dermuan me rrena e matrapazlleqe),"inetelektualeve"qe jane neper partite e tjera,gjithashtu duhet te mos lejohen te hyne ne kete parti,sepse e flliqin partin.
  ...E per udheheqes te kesaj partije do kisha propozuar ISMAIL KADARENE....Shendet.

 11. #11
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Partite e reja:

  Krijoni nje parti me emrin forumi shqiptar.
  Merrni firma dhe regjistrojeni qe te njihet
  dhe pastaj organizoni mitingje konferenca
  per te krijuar popullaritet dhe besim ne popull.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 12. #12
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Partite e reja:

  A DO TĖ VOTOJNĖ TĖ DJATHTĖT E ZHGĖNJYER NR. 17, APD?-NGA EDUARD ZALOSHNJA


  Emri: Te-persekutuar-1.jpg

Shikime: 91

Madhėsia: 21.8 KB
  Emri: Te-persekutuar-2.jpg

Shikime: 92

Madhėsia: 22.2 KB

  Mund te lexoni te gjith artikullin ketu:
  http://afp.al/news/2017/06/a-do-te-v...loshnja-31451/
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •