Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    24-12-2015
    Postime
    16

    Kufri i demokracis‏

    M i Larti thot: Feja e vrtet tek Allahu sht vetm Islami (AL-IMRAN 3: 19) Dhe m i Larti thot: zgjodha q Islami t jet feja juaj (EL-MAIDE 5: 3) Pra ne adhurojm me kt dhe shfaqim refuzim ndaj do gjje q e kundrshton kt. Nuk besojm n asgj q e anulon apo q e kundrshton kt nga metodologjit jobesimtare, rrugt e rreme dhe Medhheve t korruptuara, prej ktu, edhe kufrin e shpikur modern, dhe ate t demokracis. Pra, kushdo q e pason, dhe e krkon ate, ka krkuar fe tjetr pos Islamit. I Lartsuari thot:

    Kush krkon tjetr fe prve Islamit, nuk do ti pranohet dhe ai n botn tjetr do t jet i humbur (AL-IMRAN 3: 85)

    ... pr kt arsye, ne e shpallim Kafir, ate q ligjson n prputhje me dinin e demokracis, ashtu si e shpallim Kafir, at q zgjedh, cakton apo n emr t tij voton nj ligjvns. Kjo, sht sepse ai me kt ka krkuar gjykats, ligjvns dhe zot tjetr krahas Allahut.

    I Lartsuari thot:

    A kan ata idhuj, t cilt u kan caktuar nj fe q nuk e ka lejuar Allahu?! (ESH-SHURA 42: 21)

    Dhe i Lavdruari thot:

    N vend t Allahut, ata kan zgjedhur pr zot rabint dhe murgjit e tyre. (ET-TEUBE 9: 31)

    Me prmendjen e ksaj, ne nuk i shpallim si Kufar n prgjithsi njerzit q marrin pjes n zgjedhje, ngase jo secili prej tyre krkon zota ligjvns n pjesmarrjen e tij. Mbase prej tyre ka t till q krkojn t zgjedhin prfaqsues pr shrbime t dynjas pr jetes. Mbi kt shtje jan prhapur shum fatkeqsi gjer e gjat. Dhe motivet e kandidatve n zgjedhje dallojn mes tyre ka q drejtprdrejti nuk marrin pjes apo praktikojn ligjvnie, si prfaqsuesit. Pr kt arsye, ne nuk shkojm pr t shpallur kufrin e individve prej tyre si bjm me ata q drejtprdrejt bjn kufr t qart, si n ligjvnie dhe t ngjashme me kt.1

    Dhe themi: pjesmarrja n zgjedhje legjislative sht vepr e kufrit, por mbi kt nuk bjm Tekfir t prgjithshm. M sakt, bjm dallim midis brjes s veprs s kufrit t nj personi dhe vendosjes s gjykimit t Kufrit mbi t, me ka merret n konsiderat ngritja e argumenteve nse gjrat bhen konfuze dhe t prziera, si dhe konsiderata q merret pr motivet dhe t ngjashme me kto gjra.2

    Shejh Ebu Muhamed el-Makdisi

  2. #2
    not exist Maska e skender76
    Antarsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pr: Kufri i demokracis‏

    teuhid,

    me fare te drejte, nje njeri si ti/tjeter mund te gjykojne nje njeri tjeter ne emer te Zotit/Allahut/Krishtit/etc?

    Kush ua ka dhene kete te drejte?

    Si ka mundesi qe Zoti, i cili krijoi gjithesine, ka mbet ne duart tuja per te gjet drejtsi?!


    Zoti me ka dhene mundsin te njoh njerez para dhe pasi jane bere hoxhallare/prifterinj.
    Hajduter, te pa-moral qe flasin ne emer te Zotit...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  3. #3
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    24-12-2015
    Postime
    16

    Pr: Kufri i demokracis‏

    Une nuk jam duke gjykuar por une jam duke thene qe vetem Allahut i perket Gjykimi e jo njerzve, siq bejne sot demokratet. "Paqen e sjell vetem drejtesia" eshte e vertete qe vetem Ligji i Allahut e sjell drejtesine e jo Ligjet Njerzore.

  4. #4
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Antarsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pr: Kufri i demokracis‏

    Citim Postuar m par nga teuhid Lexo Postimin
    Une nuk jam duke gjykuar por une jam duke thene qe vetem Allahut i perket Gjykimi e jo njerzve, siq bejne sot demokratet. "Paqen e sjell vetem drejtesia" eshte e vertete qe vetem Ligji i Allahut e sjell drejtesine e jo Ligjet Njerzore.
    A ke shembuj per te argumentuar ate qe thua, teuhid?!
    Ae ka sjellur ndonjehere "paqen" me drejtesi, Ligji i Allahut?!
    Jarigas

  5. #5
    not exist Maska e skender76
    Antarsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pr: Kufri i demokracis‏

    S'me the, kush ua ka dhene kete te drejte per te folur/vepruar ne emer te Allahut?


    Ligjet e njerezve jane gjithmon ne evolim/ndryshim, ligje per njerezit ne emer te njerezve!!
    Ligje/rregulla te vendosura nga njeriu per te miren e tij (njeriut).
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  6. #6
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Pr: Kufri i demokracis‏

    Demokracia eshte nje tjeter intrige e Iblisit, por qe iu be jehone ne kohen e besimtareve greke apo ne greqine e lashte, ku edhe arriti ta shkaterroje ate vend, ne mekate dhe pabesi. Ajo eshte njesoj si historia e khalifatit dhe njelloj e denueshme prej Zotit te plotfuqishem.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •