Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Emri: plisi.jpg

Shikime: 3786

Madhsia: 77.3 KB

  6.6 Dita e plisit !
  https://www.facebook.com/BesirBajram...13024418745329

  Ja vetem disa nga artifaktet q dshmojn vazhdimsin e Plisit (qeleshes), nga pellazgt deri m sot, vetm tek shqiptart !

  1=Odiseu
  2=Uliksi
  3=Odiseu
  4=Hefesti
  5=Theti (hyjnia e ujit dhe detrave - sot ne shqip:"Deti"), shkon terheq armet e Akilit tek Hefesti "hyjnore". Qe te tre kan plisa (Rom, shfaqje rreth Iliads n Kolose-2007, Muzeu Arkeologjik i Napolit)
  6=Hefesti
  7=Lloj i nje pllake ilire e gjetur ne Kroaci afer Dubrovnikut te sotem
  8=Poseidoni
  9=Nepermjet etruskeve(pellazgve), populli i mevonshem romak e emertoi "pileus libertatis" (plis i liris), ketu paraqitet ne monedhen romane e shtypur nga Brutus, pas vrasjes se Cezarit.
  10=Statuj antike ne Laberi (e ngjajshme edhe me kete:http://sphotos.ak.fbcdn.net//75144_...14258_1000010)
  11=Artikaft antik (duke luajtur shah)

  Duke filluar nga Plisi i ZEU_s- it(Zojsi/Diasi) e deri tek Bardulusi(Ylli i bardh-Bardhyli dardan/bardhan), te gjithe keta plisa jane simbole te Liris tek shqiptaret, shifni kete lidhje per me shume:
  http://picasaweb.google.com/1/Alban...oneIlllyriens (...shkeputur nga galeria e Dardan Leks: http://picasaweb.google.fr/dartre93)
  Ja edhe Zuesi:
  "A19 SG#0671 Bruttium, Lokroi Epizephyrioi, possibly from the time of Pyrrhus. AE 20. 300-268 BC. First part of 3rd Cent BC. Conjoined busts of the Dioskouroi right wearing PILEI - Zeus enthroned holding patera nd Sceptre, cornucopiae behind, LOKRWN. SNG Cop 1895. HN Italy 2399. Sear 671. 4.9g."
  http://photos-b.ak.fbcdn.net//4625_...53_1356335703

  Ketu e kemi edhe Pirron me shqiptaret e tij me plisa dhe me kurore nga dushku i shenjte i Dodons:
  http://photos-a.ak.fbcdn.net//4625_...53_1356335703
  ...per ta mbajtur traditen kulturore dhe per te deshmuar se cilit popull i takone, ai eshte identifikuar edhe me shqiponjen dhe te gjitha simbolikat tjera, (si dybrireshi qe duket ne kete foto) qe rrjedhin qe nga Thoti (Idrizi); Dhulkarnejni; Trojanet; Leka; dhe nepermjet tij, deri tek Kastrioti https://www.facebook.com/photo.php?f...3&l=9a1e52b212, i cili pervec se trashegoi te njejten kulture, madje ai e mbante figuren e Pirros edhe ne shpat: http://img114.imageshack.us/img/359...enderbeyg0.jpg

  Pak etimologji:
  P-LIS~pe- lies~pi(prej) leshi (qeleshe)
  Fjala plis eshte e njejte me ate latine pile-us e cila jo rastesisht ka te njejten rrenje me fjalen "greke"(sigurisht ate te lashte)
  Po ta shikosh me vemendje rrenja eshte e njejte me fjalen angleze pile=pirg.
  Ndoshta kjo per arsyen e formes se ngjashme me nje pirg.
  E vecanta eshte se shqipja ruan thelbin antik te te folurit dhe ne nuk kemi nevoje te kerkojme "shqipen e lashte". Ajo eshte prezent ne cdo fjale, ne cdo germe, ne cdo simbol, ne cdo diftong, ne cdo klaster te "latinishtes" dhe "greqishtes se vjeter" ... http://www.facebook.com/photo.php

  ______________________________________________
  - Plisi symbolizon gjysmen e vezez kozmike, nga e cila "veze" Zoti krijoi do gje, krijoi jeten (http://www.facebook.com/photo.php) ...Eshte mjaft interesante te studiosh me thelle ne traditen tone, se si p.sh. nusja kur hyne s'pari here ne shtepin e burrit te saj, i duhet te ulet ne nje Plis te kthyer mbrapsht dhe ta vendose nje Plis tjeter ne koke (njejte si ne figuren qe e kam paraqit me siper) dhe te palohet, apo te merr qendrim si keto figura misterioze dardane: http://www.facebook.com/photo.php
  Pra, sikur fara qe doli nga veza kozmike apo veza e botrave dhe solli jeten, ashtu edhe nusja "del" nga veza dhe sjell jeten ne ate shtepi.

  Madje e tere veshja kombetare paraqet ate religjion monoteist te pellazgeve, ose simbolizon Perendine/Krijuesin e plotfuqishem.

  Si per shembull menget e Gunes qe nuk vishen por perthakohen ose lidhen pas shpines qe simbolizojne krehet/flatrat e hyjnis. Sepse religjioni i vjeter (ose me mire te themi religjioni origjinal nga i cili kopjuan popujt tjere, e sidomos popujt semit) thot qe kur Krijuesi krijoi jeten nga veza kozmike/veza e botrave, ai paraqitej me kreh/flatra...
  Kete far teorije te krijimit e thot edhe Bibla ne menyre indirekte ne Gjeneza apo Genesis.

  Ja shikoni krehet/flatrat hyjnore:
  (shum me vone krishterimi falsifikoj (sikur do gje tjeter) dhe jua mbathi keta kreh/flatra Engjujve)
  http://www.forumishqiptar.com/attachment.php

  Zu_s
  ________
  Perndryshe, Iliret kane perdorur disa lloje kesulash (Kapelash-kapuesh-qeleshe-plisa) te ngjajshme me njera-tjetren.
  http://www.mallalbania.com/uploads/...43/6224922.jpg
  Dardanet kane perdorur kapucin e rrumbullaket qe e perdorin sot kosovaret. Dardania e mevonshme ishte nga Nishi (Naisus) e deri te Bylazora (velesi), Astipi (Shtibi), Shkupi(Skupi), Tetova(Oaeneum), Gostivari(Draudakum)...
  Nga mali Bukovik ne jug te Gostivarit e deri te Ohri, Struga, Dibra e deri te Mavrova, kane jetuar Penestet me kryeqytet Uscana (Kercova) dhe ky fis ilir e ka pasur kapuqin e rrafshet, qe ne kohen e Skenderbeut eshte quajtur kesule dibrane sepse e ka perdore e gjith krahina e Dibres. Shqiperia e Veriut mban kapuq te rrafshet por eshte shume me i shkurter se ai dibran. Shqiperia e jugut mban qeleshe te rrumbullaket por shum me e gjate se ajo dardane (shiko 10), kapuqi i Laberise.
  Kesulat qe i perdorin shqiptaret jene te kohes se lashte iliro-pellazge. Qelesha e bardhe, fustanella, tirqit, mintani me gajtana te zeze, apo xhubleta shqiptare si veshja me e vjeter e botes, e mbetur ende gjalle... pra, keto jane origjinal shqiptare, sepse asnje popull ne bote nuk i ka perdorur me heret se shqiptaret dhe akoma kane ngelur ne tradite pa patur asnje shkeputje.
  Per me shume: http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php

  - Zeus-Poseiodn; Zues-Hades; Zeus
  http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net//249...238803053_100

  - Dielli dhe Merkuri (Hermesi/Thoti/Idrizi)
  http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net//260...438803033_100

  -Poashtu kemi edhe qeleshen PHRYGASE ose e fisit Ilir te Brugasve qe ishin aleate te Trojaneve per te mos thene ishin vete Trojanet
  http://www.forumishqiptar.com/attachment.php

  - Apollo
  http://www.grisel.net/images/greece/Olympia79.JPG

  - Ketu kemi mollet e famshme, te cilat Atlasi me QELESHE n'krye i dhuron Herkulit qe mban peshen e botes me ndihmen e Athines
  http://www.grisel.net/images/greece/OlympiaHercules.JPG

  - PATROCLES and ACHILES
  http://www.historyforkids.org//lit...patroclose.jpg

  - Odysseus
  http://img184.imageshack.us//394pxo...aramontoq7.jpg

  + http://www.google.com/search

  + http://www.google.com/search

  + http://www.google.com/search

  + http://www.google.com/search
  ...

  John Flaxman (1755-1826)
  http://faculty.saintleo.edu//HON150...es/flaxman.htm

  http://www.google.com/search

  http://i.ebayimg.com//$%28KGrHqYOKp0E3usf6!3gBOIMQVrbZg~~0

  http://www.philipresheph.com/demodokos/odyssey/od5.htm

  http://www.tate.org.uk//flaxman-uly...fied-by-the-g

  http://www.tate.org.uk/search?page=1...D=im_vid_49%3A

  John Flaxman (1755-1826)
  Illustrations for Homer's Iliad
  http://faculty.saintleo.edu//L/Fla...ofAchilles.jpg

  John Flaxman (1755-1826)
  Thetis entreating Zeus to honor Achilles
  http://faculty.saintleo.edu//Le/Fl...d/Iliad004.gif

  John Flaxman (1755-1826)
  Zeus sending the evil dream to Agamemnon
  http://faculty.saintleo.edu//Le/Fl...d/Iliad005.gif

  John Flaxman (1755-1826)
  Council of the Gods
  http://faculty.saintleo.edu//Le/Fl...d/Iliad008.gif

  http://i.ebayimg.com//$%28KGrHqYOKp0E3usf6!3gBOIMQVrbZg~~0

  John Flaxman (1755-1826)
  The Embassy to Achilles
  http://faculty.saintleo.edu//Le/Fl...d/Iliad017.gif

  John Flaxman (1755-1826)
  Hera commanding the sun to set
  http://faculty.saintleo.edu//Le/Fl...d/Iliad027.gif

  John Flaxman (1755-1826)
  Hephastus and Charis receiving Thetis
  http://faculty.saintleo.edu//Le/Fl...d/Iliad029.gif

  John Flaxman (1755-1826)
  Thetis bringing the armour to Achilles
  http://faculty.saintleo.edu//Le/Fl...d/Iliad030.gif

  John Flaxman (1755-1826)
  The Council of Zeus with Hermes and Athene
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic15.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Penelope discovered by the suitors
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic18.htm

  Bust of Penelope
  http://www.philipresheph.com/demodok...ey/odyss86.jpg

  Penelope is surrounded by the suitors
  Pintoricchio
  1509
  National Gallery, London
  http://www.philipresheph.com/demodokos/odyssey/pic1.htm

  Penelope is besieged by the suitors
  John William Waterhouse
  1912
  Aberdeen Art Gallery and Museum
  http://www.philipresheph.com/demodokos/odyssey/pic2.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Telemachos, accompanied by Athene disguised as Mentor, searches for his father
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic19.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  The sacrifice of Nestor
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic20.htm

  Odysseus and Calypso
  Max Beckmann
  1943
  Hamburger Kunsthalle
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic11.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Leucothea preserving Odysseus
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic14.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Odysseus weeps at the singing of Demodocos
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic30.htm

  Nausicaa
  Frederic, Lord Leighton (1830 - 1896)
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic28.htm

  Odysseus encounters the Cyclops
  17th century etching
  Theodor van Thulden (1606 - 1669)
  Fine Art Museum of San Francisco
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic34.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Odysseus mixes wine for the Cyclops
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic35.htm

  Odysseus and Polyphemus
  Mosaic floor, Roman villa
  Early 4th century
  Piazza Armerina, Sicily
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic36.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Odysseus at the table of Circe
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic83.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Hades
  Odysseus is terrified by the ghosts
  http://www.philipresheph.com/demodok...ssey/pic90.htm

  Odysseus and the Sirens
  Roman mosaic from Dougga, Tunisia
  3rd century AD
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic101.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  The Sirens
  Engraving
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic102.htm
  + Cule dyjare:
  https://www.facebook.com/photo.php?f...0&l=fad9015f90

  Odysseus and the Sirens
  Roman sarcophagus
  University of Texas
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic106.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Athene restores Odysseus to his own shape
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic122.htm

  Le retour d'Ulysse
  Lithograph from the series Histoire Ancienne
  Honor Daumier
  1842
  Fine Arts Museums of San Francisco
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic126.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Iros is terrified by Odysseus' physique
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic129.htm

  Odysseus, disguised as a beggar, and Penelope
  Roman sculpture
  1st century AD
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic170.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Eurykleia discovers Odysseus
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic133.htm

  Odysseus, Eurykleia and Penelope
  Roman relief
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic134.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  Odysseus killing the suitors
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic141.htm

  John Flaxman (1755-1826)
  The meeting of Odysseus and Penelope
  http://www.philipresheph.com/demodok...sey/pic147.htm
  ...
  + http://ferrebeekeeper.files.wordpres...turncronus.jpg

  + http://farm5.staticflickr.com/4/499...2fa3dcc5_z.jpg ...

  Creative collecting histories
  The "Merrin Zeus" is a reminder that purchasers need to have fully documented collecting histories that can be traced back to the period before 1970. If the Zeus was indeed removed from the Museo Nazionale Romano in 1980 it would appear that the collecting history that it had been in an old Swiss collection in the 1960s was fabricated. Who created the account? Who knew it was fiction?

  The Castor and Pollux statues now on loan to the Metropolitan Museum of Art also have an interesting collecting history. Where did they acquire the reported find-spot of the Mithraeum in Sidon? The curatorial staff at the Met have yet to present their documented and authenticated collecting history.

  What do the Zeus and the Dioskouroi have in common?
  Head from Roman marble statuette. The Schinoussa Archive.
  Dioskouroi
  http://4.bp.blogspot.com//aeEG2D/s...ouroi_head.jpg

  The loan of Castor and Pollux
  http://lootingmatters.blogspot.com/...astor-and-pol
  http://4.bp.blogspot.com//X/s1600/..._composite.jpg

  http://lootingmatters.blogspot.com/...astor-and-pol
  http://4.bp.blogspot.com//jQxcXj/s...ouroi_loan.jpg

  ____
  http://lootingmatters.blogspot.com/...collecting-hi

  http://lootingmatters.blogspot.com/search/label/Albania
  ...
  Video:
  Albanian Hat - Odysseus, Patroculus, Ptolemey

  -
  THE CREDITS BELONG TO THE PELASGIANS.-(Part I)-
  http://www.youtube.com/user/2B1985#p/f/119/_ulZ_OeP3nk

  THE CREDITS BELONG TO THE PELASGIANS.-Part II-
  http://www.youtube.com/user/2B1985#p/f/118/SDqe7iHqjTw

  THE CREDITS BELONG TO THE PELASGIANS.-Part III-
  http://www.youtube.com/user/2B1985#p/f/117/rJf1GpjjvUc

  ____________________
  http://zeus10.webs.com/
  http://zeus10.wordpress.com/2009/01/

  ... edhe presidenti Klinton i dha nje mesazh simbolik botes ne lidhje me plisin:
  http://tiranacalling.wordpress.com/2012/06/06/qelesh/

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Veshjet m te shpeshta qe i kane veshur (bartur) meshkujte Ilire ishin nj tunik apo kmisha t gjata, prmes t cilit kane bartur nj mantel t rnd,si esht e vizatuar n Japodian urn djegje nga Ribica pran Bihaqit.
  N Reliefin Romak eshte e njohur e tipit tuniks ilire kishte menget e gjer dhe rrip, sikur relefi i jashtzakonshme nga Zenica ku skulptori esht prpjekur pr t imituar prerjen pems (shih Figura 26).
  Ky version i tunik ilire mundet me qen version i dalmatinkes,rrobet e preferuar me von personalitetet romake kishtaret dhe fetare, t cilat sot mbijeton si nj petku(veshje) kishtare.
  Ilirt gjithashtu kane veshur nj mantel t rnd, sagum Romak i ngjajshme m chlamysm greke,e cila perthekohet posht lidhet me shtrguesen metalike .
  Pantallona ishin stereotipi Romak per rrobat barbare dhe ndoshta kan qen t prhapura n mesin e Ilirve.
  Ata jan n urnat djegse te japode dhe reliefin e vareve nga Livna ne mesin e Delmatve.
  N mesin e kapelave te ndryshme te ngushta, kapela e njohur e Ballkanit (qeleshja shqiptare) shfaqet n relefin e Zenices.[/COLOR]

  Iliret John Wilkes Split 2001
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 22-12-2015 m 11:50

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Qeleshja(plisi) dhe origjina e saj !

  Jam bere kurioz te dij se a eshte autentike apo e huazuar qeleshja(plisi) , por nuk po gjej material per kete gje , a ka mundesi te me ndihmoni me mendimet e diturine tuaj per ceshtjen apo te me tregoni ndonje sit ku mund te lexoj dicka me shume ?
  Faleminderit.

  http://www.forumishqiptar.com/thread...jina-e-saj-%21

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Citim Postuar m par nga fegi II Lexo Postimin
  Qeleshja(plisi) dhe origjina e saj !

  Jam bere kurioz te dij se a eshte autentike apo e huazuar qeleshja(plisi) , por nuk po gjej material per kete gje , a ka mundesi te me ndihmoni me mendimet e diturine tuaj per ceshtjen apo te me tregoni ndonje sit ku mund te lexoj dicka me shume ?
  Faleminderit.

  http://www.forumishqiptar.com/thread...jina-e-saj-%21
  Askund n bot nuk eksiston plisi prve se te shqiptart, kt mund t vresh edhe n ditt e sodit; cili komb ka plis si veori kombtare?Asnj-lexo me vmndje tekstet n lidhjen(link) q e ke prezentuar ti vet dhe kupton m mir.

  Tirqet q prezantohen n video n youtube jan ndoshta nj variant/lloj q jan kopjuar nga Polakt ose jan shfaq n tokat e Arbrit paralelisht me shfaqjen e saj n shtetin sllav t veriut me t cilt shqiptart n t kaluar nuk kan pas lidhje t drejtprdrejta pr shkak t largsis dhe komunikacionit....Me sa kam njohuri, shqiptart gjat historis nuk kan pas kontakte me Polakt....

  Nse i studijon veshmbathjet/llojet/variantet e ndryshme t plisave npr krahinat e ndryshme shqiptare dhe t Arbreshve shqiptare dhe i krahason me kombet tjera Europiane do vresh nj pasuri jashtzakonisht t madhe t kreativitetit dhe orgjinalitetit t shqiptarve; dhe ather konstaton shpirtin krijues shqiptar q dallohet bukur shum nga kombet tjera.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 22-12-2015 m 21:42

 5. #5
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Citim Postuar m par nga Rrjeti Lexo Postimin
  Askund n bot nuk eksiston plisi prve se te shqiptart, kt mund t vresh edhe n ditt e sodit; cili komb ka plis si veori kombtare..
  kush te tha qe shqiptaret e kane veqori kombetare plisin..a ke informacion qe zona te tera shqiptare as nuk ja kane idene cka eshte plisi dhe jo me ta kene veqori kombetare te tyre...kush te tha qe askund ne bote nuk egziston plisi perveq se te shqiptaret..ajo qe mbajne ne koke turqit cka eshte ..po ajo qe mbajne indonezianet..

  ke prure ca skulptura te antikitetit dhe ca fotografi qe i perkasin historise sone shume te vone..ku ke fakte vazhdimesie te plisit nder shqiptaretnga koha e mesjetes deri ne fillimet e rilindjes kombetare..egziston nje periushe shume shume e gjate pa asnje fakt qe te tregoje se shqiptaret kan pasur tradite mbajtjen e plisit..

  nuk eshte vertetuar shkencerisht qe plisi eshte autentik shqiptar..kot lodheni duke prure ca statuja antikiteti qe nuk vertetojne asgje ne lidhje me plisin..thjeshte po e perdorin plisin per marketing..asgje me shume..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  kush te tha qe shqiptaret e kane veqori kombetare plisin..a ke informacion qe zona te tera shqiptare as nuk ja kane idene cka eshte plisi dhe jo me ta kene veqori kombetare te tyre...kush te tha qe askund ne bote nuk egziston plisi perveq se te shqiptaret..ajo qe mbajne ne koke turqit cka eshte ..po ajo qe mbajne indonezianet..

  ke prure ca skulptura te antikitetit dhe ca fotografi qe i perkasin historise sone shume te vone..ku ke fakte vazhdimesie te plisit nder shqiptaretnga koha e mesjetes deri ne fillimet e rilindjes kombetare..egziston nje periushe shume shume e gjate pa asnje fakt qe te tregoje se shqiptaret kan pasur tradite mbajtjen e plisit..

  nuk eshte vertetuar shkencerisht qe plisi eshte autentik shqiptar..kot lodheni duke prure ca statuja antikiteti qe nuk vertetojne asgje ne lidhje me plisin..thjeshte po e perdorin plisin per marketing..asgje me shume..
  Njeriu kur diskuton duhet t jet i qet dhe t argumenton me fakte-nse dshiron dialog apo debat publik mblidh materiale dhe diskuto me studijues-brtitjet dhe aroganca nuk japin fryte...
  Nuk sht i sakt pohimi q n mesjet nuk sht prdoror plisi apo nuk ka argumete pr kt;

  Ja fakte:
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  “Dita e Plisit”, n kulln e Zenel Berishs mes plisabardhve...
  01/11/15

  sht viti i dyt q n komunn e Klins n Kosov mbahet nj aktivitet mbarkombtar, i vetmi n trojet shqiptare pr nga lloji dhe organizimi,duke evidentuar nj t vrtet t pamohueshme t plisit t bardh,simbol i identitetet kombtar. Ideatori dhe organizatori i ktij evenimenti sht drejtuesi i kulturs,krijuesi dhe aktori Ismet Krasniqi,i cili me prkrahjen e kshillit komunal dhe kolegve t tij, Prend Buzhala, Gjon Gjergjaj dhe Idriz Berisha,tashm sht zyrtarizuar plotsisht organizimi I prvitshm i “Dits s Plisit” . E ditn e shtun,m 31 tetor,n fshatin Dobrdol,n odn e kulls s Zenel Hasan Berishs, u shnua edicioni i dyt i Dits s Plisit.

  Pr nder t ksaj dite, aty kishin ardhur mysafir nga t gjitha trevat shqiptare. Kurse, nuk mungoi as muzika folklorike me lahut e ifteli, ndrsa pr rndsin q e ka plisi foln t pranishmit,studiues dhe krijues vendor,nga Prishtina,Instituti Albanologjik,Gjakova,Maqedonia,Tirana,Shkodra, Tropoja, Mali i Zi,etj. Plisi i bardh, i quajtur edhe kapuc, qeleshe, zn vend t rndsishm n trashgimin kombtare,kurse n Kosov sht evidente ruajtja dhe trasmetimi ndr breza I ksaj tradite,mbajtja n kok e plisit t bardh.N kt konkluzion arritn edhe kumtuesit Muhamet Rogova, Fahri Xhara,Migena Arllati, Prend Buzhala Lulzim Logu, etj.

  E pikrisht ideatort kan shnuar nj dit n 12 muajt e vitit t’ia kushtojn plisit, duke menduar s ai nj dit duhet t hyj nn mbrojtje t UNESCO-s. N fundgusht t ktij viti, tj fest e njjt pr plisin u mbajt edhe n Dajt t Tirans,nga Shoqata “Bytyi” e Tropojs. Diskutant t ndryshm n takim,hodhn iden q festa e Plisit t bhet e prbashkt ,duke caktuar mes qershorin e do viti si dit kushtuar plisit. Si u shpreh pr “Shqiptarja.com” edhe organizatori i aktivitetit, Ismet Krasniqi, plisi ka ekzistuar te shqiptart q n kohn e ilirve,duke e mbajtur t rinj e t moshuar deri n ditt e sotme. N fotografi t vjetra,tha ai,si n dyluftime,n mesh n kishn e Deanit,n afresket e kishave t hershme,jan gjurmt e plisit q mbanin n kok formn origjinale t plisit. N Shqipri sht ln n harres plisi,ashtu sikundr edhe xhubleta apo veshjet e tjera popullore,n dallim nga viset e Kosovs,ku trashgimia popullore sht ruajtur dhe po ringjallet.

  Madje ,sipas studiuesve ,t cilt e cekn edhe n kumtesat e tyre,n krijimin e gojdhns , ksula e bardh e paps q i prngjet plisit,qeleshes ton t rrumbullakt q mbahet n Shqiprin veriore dhe n Kosov,(jo e atij me maje t theksuar), mund t ket ndihmuar nj fakt tjetr i njohur historik. Ky fakt sht se n fillim t shekullit XVIII-t u zgjodh pap Klimenti XI, q kishte prejardhje shqiptare, i fisit Kelmend. Me iniciativn e tij, m 1703 u mbajt nj konzilium i peshkopve t Shqipris, ku u mor vendimi q literatura kishtare t prhapej n gjuhn shqipe. Kapui i bardh q ne shqiptart e quajm plis, qeleshe ose qylaf, i br nga lesh deleje i shkelur, konsiderohet si ksul tradicionale e jona. Pr plisin ekzistojn tek ne gojdhna t shumta e t ndryshme, n lidhje me lashtsin dhe prejardhjen e tij. Mbajtja e Dits s Plisit n Klin t Kosovs,sht ora ndreqs e rikthimit t tradits s plisit,si pjes e veshjes son popullore dhe e identitetit ton kombtar.


  http://shqiptarja.com/fotogaleri/ind...&IDCategoria=4

  http://botasot.info/kultura/474668/p...ise-shqiptare/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 23-12-2015 m 12:34

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  kush te tha qe shqiptaret e kane veqori kombetare plisin..a ke informacion qe zona te tera shqiptare as nuk ja kane idene cka eshte plisi dhe jo me ta kene veqori kombetare te tyre...kush te tha qe askund ne bote nuk egziston plisi perveq se te shqiptaret..ajo qe mbajne ne koke turqit cka eshte ..po ajo qe mbajne indonezianet..

  ke prure ca skulptura te antikitetit dhe ca fotografi qe i perkasin historise sone shume te vone..ku ke fakte vazhdimesie te plisit nder shqiptaretnga koha e mesjetes deri ne fillimet e rilindjes kombetare..egziston nje periushe shume shume e gjate pa asnje fakt qe te tregoje se shqiptaret kan pasur tradite mbajtjen e plisit..

  nuk eshte vertetuar shkencerisht qe plisi eshte autentik shqiptar..kot lodheni duke prure ca statuja antikiteti qe nuk vertetojne asgje ne lidhje me plisin..thjeshte po e perdorin plisin per marketing..asgje me shume..
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Njeriu kur diskuton duhet t jet i qet dhe t argumenton me fakte-nse dshiron dialog apo debat publik mblidh materiale dhe diskuto me studijues-brtitjet dhe aroganca nuk japin fryte...
  Nuk sht i sakt pohimi q n mesjet nuk sht prdoror plisi apo nuk ka argumete pr kt;

  Ja fakte:
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  “Dita e Plisit”, n kulln e Zenel Berishs mes plisabardhve...
  01/11/15

  sht viti i dyt q n komunn e Klins n Kosov mbahet nj aktivitet mbarkombtar, i vetmi n trojet shqiptare pr nga lloji dhe organizimi,duke evidentuar nj t vrtet t pamohueshme t plisit t bardh,simbol i identitetet kombtar. Ideatori dhe organizatori i ktij evenimenti sht drejtuesi i kulturs,krijuesi dhe aktori Ismet Krasniqi,i cili me prkrahjen e kshillit komunal dhe kolegve t tij, Prend Buzhala, Gjon Gjergjaj dhe Idriz Berisha,tashm sht zyrtarizuar plotsisht organizimi I prvitshm i “Dits s Plisit” . E ditn e shtun,m 31 tetor,n fshatin Dobrdol,n odn e kulls s Zenel Hasan Berishs, u shnua edicioni i dyt i Dits s Plisit.

  Pr nder t ksaj dite, aty kishin ardhur mysafir nga t gjitha trevat shqiptare. Kurse, nuk mungoi as muzika folklorike me lahut e ifteli, ndrsa pr rndsin q e ka plisi foln t pranishmit,studiues dhe krijues vendor,nga Prishtina,Instituti Albanologjik,Gjakova,Maqedonia,Tirana,Shkodra, Tropoja, Mali i Zi,etj. Plisi i bardh, i quajtur edhe kapuc, qeleshe, zn vend t rndsishm n trashgimin kombtare,kurse n Kosov sht evidente ruajtja dhe trasmetimi ndr breza I ksaj tradite,mbajtja n kok e plisit t bardh.N kt konkluzion arritn edhe kumtuesit Muhamet Rogova, Fahri Xhara,Migena Arllati, Prend Buzhala Lulzim Logu, etj.

  E pikrisht ideatort kan shnuar nj dit n 12 muajt e vitit t’ia kushtojn plisit, duke menduar s ai nj dit duhet t hyj nn mbrojtje t UNESCO-s. N fundgusht t ktij viti, tj fest e njjt pr plisin u mbajt edhe n Dajt t Tirans,nga Shoqata “Bytyi” e Tropojs. Diskutant t ndryshm n takim,hodhn iden q festa e Plisit t bhet e prbashkt ,duke caktuar mes qershorin e do viti si dit kushtuar plisit. Si u shpreh pr “Shqiptarja.com” edhe organizatori i aktivitetit, Ismet Krasniqi, plisi ka ekzistuar te shqiptart q n kohn e ilirve,duke e mbajtur t rinj e t moshuar deri n ditt e sotme. N fotografi t vjetra,tha ai,si n dyluftime,n mesh n kishn e Deanit,n afresket e kishave t hershme,jan gjurmt e plisit q mbanin n kok formn origjinale t plisit. N Shqipri sht ln n harres plisi,ashtu sikundr edhe xhubleta apo veshjet e tjera popullore,n dallim nga viset e Kosovs,ku trashgimia popullore sht ruajtur dhe po ringjallet.

  Madje ,sipas studiuesve ,t cilt e cekn edhe n kumtesat e tyre,n krijimin e gojdhns , ksula e bardh e paps q i prngjet plisit,qeleshes ton t rrumbullakt q mbahet n Shqiprin veriore dhe n Kosov,(jo e atij me maje t theksuar), mund t ket ndihmuar nj fakt tjetr i njohur historik. Ky fakt sht se n fillim t shekullit XVIII-t u zgjodh pap Klimenti XI, q kishte prejardhje shqiptare, i fisit Kelmend. Me iniciativn e tij, m 1703 u mbajt nj konzilium i peshkopve t Shqipris, ku u mor vendimi q literatura kishtare t prhapej n gjuhn shqipe. Kapui i bardh q ne shqiptart e quajm plis, qeleshe ose qylaf, i br nga lesh deleje i shkelur, konsiderohet si ksul tradicionale e jona. Pr plisin ekzistojn tek ne gojdhna t shumta e t ndryshme, n lidhje me lashtsin dhe prejardhjen e tij. Mbajtja e Dits s Plisit n Klin t Kosovs,sht ora ndreqs e rikthimit t tradits s plisit,si pjes e veshjes son popullore dhe e identitetit ton kombtar.


  http://shqiptarja.com/fotogaleri/ind...&IDCategoria=4

  http://botasot.info/kultura/474668/p...ise-shqiptare/  Papa n Vatikan me plis/kapu q ka ngjajshmri t madhe me plisin ton...
  Emri: papa-Bo-adr.jpg

Shikime: 1339

Madhsia: 29.8 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 23-12-2015 m 13:43

 8. #8
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Citim Postuar m par nga Rrjeti Lexo Postimin
  Njeriu kur diskuton duhet t jet i qet dhe t argumenton me fakte-nse dshiron dialog apo debat publik mblidh materiale dhe diskuto me studijues-
  brtitjet dhe aroganca nuk japin fryte...

  ku bertita o i uruar..nga e sheh bertitjen time mor aman..ku eshte arroganca ime ne kete mes more..thjeshte bera ca pyetje per cka ti kishe shkruar dhe nuk te bertita per ate qe ke shkruar..apo te duken bertitma ty..apo cdo pyetje te duket arrogante ty..paske probleme i dashur ..

  une nuk hyra per te debatuar pasi ska cka te debatosh ne kete teme por thjeshte bera ca pyetje qe ja ti na qenke pergjigjur me '' fakte shkencore '' te odave te klines..pash zoti cfare fakti shkencore gjete ne nje aktivitet privat ne kline mor aman..sa here njerez te ndryshem bejne festa neper familjet e tyre ti na i perkthen ne festa kombetare..jo rrjet jo..fjala kombetare eshte shume shume e madhe saqe nje aktivitet ne kline eshte sa nje pike uje ne oqean..bile edhe nje aktivitet ne mbare kosoven nuk e ben kombetare dicka..na lodhet me '' kombetare kombetare '' pa ja dite fare kuptimin e saj

  plisi eshte i ardhur ne trojet tona bashke me ardhjen e islamit..vetem me fillimin e rilindjes kombetare shqiptaret filluan te mbajne plis te bardhe ..perpara mbanin plis turk te kaft te erret apo edhe te zi..mos u lodhne me me fakte bajate pellazge pasi asgje nuk vertetojne ckulpturat antike..

  une do te bej nje aktivitet ne krahinen time per nder te brekusheve dhe do ti shpalli brekushet ''identitet kombetar shqiptar ''..
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 23-12-2015 m 14:34
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Po, plisi paska ardh me turqit n trojet tona, mund ta vizitosh kishn n Dean dhe ti pyesish priftrinj serb atje pse i kan vizatuar turqit me plisa npr muret e kishs....
  Po pyet edhe Papn pse e mban kapuin, a aq dashuri ka pr turqit....
  Drejtohu tek instituti Albanologjik n Prishtin ose Qendrs s studimeve Albanologjike n Tiran dhe parashtro tezat tua shkencore
  Nuk ia vlen bara qiran pa ta lshoj rrugn...flit t dshirosh....

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Citim Postuar m par nga Rrjeti Lexo Postimin
  Po, plisi paska ardh me turqit n trojet tona, mund ta vizitosh kishn n Dean dhe ti pyesish priftrinj serb atje pse i kan vizatuar turqit me plisa npr muret e kishs....
  Po pyet edhe Papn pse e mban kapuin, a aq dashuri ka pr turqit....
  Drejtohu tek instituti Albanologjik n Prishtin ose Qendrs s studimeve Albanologjike n Tiran dhe parashtro tezat tua shkencore
  Nuk ia vlen bara qiran pa ta lshoj rrugn...flit t dshirosh....
  PLISI – MITI I ORIGJINS S PLLAZGV HYJNOR
  Emri: f-1.jpg

Shikime: 1248

Madhsia: 21.4 KB

  Imazh nga kalaja n Beograd(i quajtur Kalemegdan)-vnd i mrekullueshm ku bashkohen lumenjt Danubi dhe Sava. Autori i veprs sht Ivan Meshtrovi-kroat.

  Emri: ilir.jpg

Shikime: 1610

Madhsia: 24.5 KB

  Nj gj marrim ne prsipr : Gjithshka sa kemi sqaruar n lidhje me historin, sht e bazuar mbi llogjikn e fakteve … N qoftse do t merren me to njerz t tjer, m t zot dhe m t ditur se ne, ata do t jen t shoqruar n punn e tyre nga bekimet tona m t zjarrta.

  Pashko Vasa (1825 – 1892) E vrteta mbi Shqiperin dhe shqiptart

  Shkruan Fatbardha Demi

  Si simbol i Beogradit , kryeqytetit te Serbise, ngrihet madhshtore Kolona “Fitimtari i Kosovs” (e peruruar me 7.10.1928) kushtuar , sipas medias srbe, fitores n Fushkosov mbi turqit. Statuja shpreh forcn ushtarake (kolona, trupi nudo i mashkullit dhe shpata) si dhe mbrojtien hyjnore (shqiponja).

  Modeli i monumentit, e ka origjinn tek tradita e Pellazgve t lasht, t cilt ngrinin shtylla t gurta mbas do fitoreje. Kt fakt na e dshmon Diodorit ( Diodorus Siculus, shk 1 pK) i cili pohon se faraoni Sheshoshi (Sesostri) ndrtoi shtyllat n formn e organeve gjinitale t burrit, n rastin e popujve luftarak, duke besuar se mnuria e shpirtit t do populli do t faqet qart n brezat pasardhs nga pjesa kryesore e trupit (1)

  Natyrn jo sllave t ktij monumenti e dshmon edhe mbulesa e koks (fig.1), origjina e s cils, lidhet me mitet Pellazge dhe n t gjitha format e saj historike, ka qen karakteristik e veshjes tradicionale t Shqipetarve deri n ditt e sotme.


  Sa e lasht sht mbulesa e koks s shqipetarve ?

  Si ka ndodhur edhe n studimet e tjera pr traditn e Kombit ton, edhe kjo tem t on n periudhat m t hershme t historis njrzore. Pr t ndjekur kt rrug dhjetra-mij vjeare, si udh-rrfenjs do t prdorim mjetet e mbijetuara nga ajo koh e largt: GJUHN pellazgo-shqipe, gjetjet arkeologjike dhe mitet.

  Mbulesa tradicionale e koks (sot e prdorur vetm nga meshkujt) n shqip emrtohet Qeleshe, Plis, apo Qylaf . Pikrisht, tek dy emrtimet e para do t nis edhe studimi yn. Emrtimi Qeleshe tregon se materiali i prdorur sht leshi i bagtis. Sipas legjendave popullore t trashguara nga periudha Ilire, Qeleshia punohej prej leshit t deles i shkelur (i shtypur me kmb). (2)

  Punimi me leshin e deles i Qeleshes, kishte nj domethnie, sa historike aq edhe besimtare.

  N kohn kur njeriu primitiv, filloi t vriste mndjen duke shfrytzuar natyrn jo vetm pr t’u ushqyer, si veprojn kafsht, mund t themi se nis edhe historia e NJERIUT t sotm. “Njeriu, pohon Mircea Eliade (1907 -1986), sht produkti prfundimtar i nj vndimi t marr q n Krijim (al principio del Tempo): t vras pr t jetuar”. (3) Materialet arkeologjike tregojn se kafsha e par e zbutur prej tij ka qen delja (para 8000 vjetsh). Studiuesja M.Gimbutas (1921- 1994) pohon se delet dhe dhit, prbjn 90% t kockave t gjndura n shtresat neolitike. (4) Me delen nisi edhe profesioni i bariut, emer q simbolikisht e mori mbreti n lashtsi (mbreti-bari) dhe drejtuesit e besimit kristian (bariu i tufs s besimtarve).


  Delja bn pjes n t njejtn familje (caprinae) sikurse edhe dhia. Mishi dhe qumshti i saj jan nj ushqim q sigurohej leht, ndrsa lshi i dndur, ritej shpejt dhe ngrohte shum. Prgjithsisht leshi i saj sht n ngjyr t bardh. Ngjyra e bardh sht zotruese n veshjen shqipetare. N lashtsi ngjyra, forma apo materiali pr objekte t rndsishme, kishte nj domethnie beimtare.


  Pr hir t ktyre cilsive, kjo familje (delja, dashi, dhia ) z vend t rndsishm n simbolet dhe mitet e besimit Pellazg dhe jan trajtuar krahas kaut, si kafsh t shenjta. Sipas studiuesit t tradits shqipetare, Mark Tirta (1935), dhia paraqitet me cilsit e hyjnis s pyllit (…) Gjahtart para se t dilnin pr gjah n vendet ku kishte dhi t egra, laheshin dhe kryenin nj sr ritesh. (5)

  Dashi sht prdorur n lashtsi pr flijime kushtuar Perndive.(fig.b posht), huazuar n mitin kristian, ku Abrami flijon nj dash n vnd t birit t tij Isakut.

  a b c d

  (6)

  Q n mijvjearin e VII-te, gjat periudhs s bakrit e bronxit, figurinat e dashit t zbukuruara me figurat gjeometrike (V, zig-zaku,vijat paralele), prdoreshin si objekte kulti t Perndeshs me kok zogu (Perndeshs Shqiponj –shn im), n hapsirn Euro-Aziatike. N kulturn ilire Vinka, figurina t Perndeshs para-historike kan brir t dhis (4500 pK). (7)


  N pjesn m t madhe t qytetrimeve t lashta delja ishte nj kafsh simbolike q mishironte forcat e natyrs dhe lidhej me Perndin Hermes (Thot tek egjiptiant e lasht) i cili mbahet edhe si shpiksi i shkrimit. Herodoti (484-425 pK) tregon se barbart , pr shkrimin e librave, kan prdorur lkur delesh dhe dhish.(8) N prkthimin e Strabonit (libri VII kapitull 5) pr gadishullin e Ballkanit, nuk figuron emri i Dalmacis, por emri Ardi (…) N gjuhn baske, (q sht gjuh e trashguar nga fiset pellazge -shn im), “ardia”quhet delja. (9) Ndr fiset e njohur t Ilireve kan qen edhe Ardiant, emrtim i cili mund t ket patur lidhje m kafshn hyjnore.

  Prdorimi i leshit t deles dhe ngjyra e bardh e saj (e ndriimit hyjnor), dshmonin rolin SIMBOLIK , fetar dhe administrativ, t vet Qeleshes. Kjo vrehet tek fakti se n pikturat e enve t qeramiks dhe skulptura e lashta, Perndit dhe gjysm-Perndit e Olimpit, q ishin Mbretr-Kryepriftrinj, kan mbi krye Qeleshen e rumbullakt apo n form konike, por jo njerzit e thjesht (fig a,b,c). Figura e Qeleshes, n objektet arkeologjike t periudhs romake, prfaqsonte fmijt e Zeusit- binjakt Dioskur, si simbol i origjins s tyre mbretrore dhe hyjnore.

  a b c

  (10)

  E thn m qart : Qeleshja i shprehte popullit t thjesht, te drejtn hyjnore t Mbretit apo Faraonit, pr t gjykuar, drejtuar dhe mbajtur rrgullin tek nnshtetasit e tij. Sipas studiuesit t besimeve t lashta M.Eliade “Rregulli shoqror prfaqsonte nj an t rregullit kozmik. Q n krijim e Bots, t qnit mbret ka qen nj akt hyjnor. Krijuesi ishte Mbreti i par (…)Ai ia kalon kt detyr birit dhe pasardhsit t tij, Faraonit t par. Ky akt e shenjtroi mbretrimin, si nj institucion hyjnor” (11)


  Qeleshja si simbol fetar dhe mbretror sht hyjnizuar n shum objekte prej guri t etruskve (fig.a posht) : n Marzabotto, Bologna, Pisa, Settimello (Firenze), Populonia, Volterra, Orvieto etj. dhe fiset e tjera pellazgo-ilire. Qeleshe/guri jan gjendur edhe n Delfi, q sipas studiuesve, prfaqsonin Perndin Apollon dhe n Teb, Perndin Amon. Objekte t tilla arkeologjike njihen edhe n qytetrimin babilonez dhe hitit.  Ndr objektet arkeologjike hasen edhe Qeleshe-guri me simbolin e pellazgve, shigjetn dy krahshe (fig.c). Sipas studiuesit Petro Zhei (“Shqipja dhe sanskritishtja”) ,simboli i shigjets me dy krah (fig.c), tregon NDARJEN e kryer nga ZOTI, q solli krijimin e Bots materiale. (12)

  a b c

  (b) Qeleshja u prdor si simbol i fmijve t Zeusit, Dioskurt (Castore dhe Polideuce).


  Si do t vrejm m posht, jo vetm elementet e prbashkta t gjuhs, riteve, simboleve apo miteve, por edhe veshja n objektet arkeologjike, dshmon prkatsin etnike, prhapjen apo ndikimin e fiseve t caktuara n hapsira t ndryshme gjeografike.

  Mbretrit, q ishin n krye t ushtris apo fiseve, kan sulmuar apo kan marr arratin, t zbuar nga rivalt, drejt vndeve m t prshtatshme. Kjo vendosje ka qen e PRHERSHME. Si pohon Nikola Lahovari : “Dihet tashm s ka patur nj epok, nga mijvjeari III dhe IV, ku qytetrimet e t njejtit trung shtriheshin nga India deri buz Adriatikut. Duke kaluar npr Iran , Mesopotami dhe Egjipt, n at koh, njerzit q i prkisnin nj trsije, tipeve t njejt fizik dhe q flisnin gjuh t s njejts familje, banonin n luginn e Indusit, Persi dhe Kaukaz, Mesopotami si dhe brigjet e Detit t Zi dhe Egjeut, Afriks s Veriut, Greqis, Italis,Francs, Iberis dhe Anglis. (13)  Ky fakt, na lejon q pr Qeleshen t gjurmojm n t gjith hapsirn Euro-Afro-Aziatike. Nga e majta n t djatht (fig.a,b,c,d posht), kemi t pasqyruar Qeleshen shqipetare tek Perndia henore Men e frigeve, mijevjeari i katrt (Mesopotami) ; tek statuja e gjetur n malin Lykaion-Arkadi (Hellad); tek ifti mbi varrin etrusk (Itali); Faraoni (Egjipt) dhe Albani 6 vje i ditve t sotme.

  a b c d e

  (14)

  Si vihet re Qeleshia, n lashtsi prdorej n Europ, Afrikn Verior dhe Azin e Afrt, fakt q prputhet me t dhnat historike t prhapjes s fiseve pellazgo-ilire. Emri Alban (fig.e) dhe Qeleshja, dshmojn trashgimin pellazge nga para-historia deri n shk21. N mijvjeart e fundit pK, shikojm se Qeleshia nuk prdorej vetm nga Mbrti-Kryeprift, rrethi i tij familjar apo krert e ushtris, por edhe nga ushtart e fiseve me prkatsi pellazge, si parqiten n shum relieve murale n t gjith hapsirn mesdhetare.


  Qeleshja ishte pjes e vshjes s lufttarve dhe qllimi i prdorimit t saj ka qen gjithmon besimtar: Mbrojtia hyjnore e prdoruesit dhe sht paraardhse e helmets s mvonshme metalike, si tek fiset ilire, galo-kelte, etj. N periudhat para-historike, por edhe n ditt e sotme, simbolet e besimit pellazg kan patur nj vend t rndsishm, n veprimet ushtarake. Kt na e dshmon edhe nj ngjarje historike: “N vitin 1715, feldmarshalli prusian Schulenburg, i kshillonte autoritetet veneciane, q ta bazonin ushtrin e tyre tek elemnti shqiptar: edhe n rast se do duhej t rekrutonin ushtar nga kombsi t tjera, kta duhet t mbanin kapel shqiptar”. (15)

  Cilsimi vetm pr kapeln dhe jo veshjen, dshmon s ajo luant rolin e mbrojtjes hyjnore “t dors s Zotit”, q ndikonte n moralin, si t lufttarve edhe mbi kundrshtart (fig.a,b,c posht).

  a b c

  (16) Nga e majta: Lufttare hitite; beteje t fiseve sarmate (Rossolani) banort e lasht t Europs qndrore ; Helmete e Kultures Golasecca; Monedhe romake 108-107 pK. n t majt ndodhet nj shpat, e cila posht dorezs ka nj qeleshe ku varet nj yll/kryq (Zoti-mbrojtja hyjnore).

  a b

  (17)

  N foton (fig.a lart) kemi nj skulptur “kok” pa trup, e shk7-6 pK, e emrtuar “Daun”. Si shihet, Qeleshja sht e njejt me t Faraonit, Menhotep III n Egjiptin e lasht (fig.b). Kto skulptura – Kok, shprehin nje shkalle t re n besimin e pellazgve: hyjnizimin e trurit. Sipas M.Eliade, “shpirtit” ne trupin e njeriut nuk shikohej m tek zemra, por tek truri. “Koka ,si burim i forcs hyjnore u b keshtu nje objekt kulti”. (18)


  Dauni jan nj nga popullsit e lashta t krahins s Pulies (Itali), por legjendat e tyre tregonin se Dauno, ishte bir i mbretit t Arkadis (Hellad) q u hodh pr t pushtuar toka n Italin qndrore. (19) Origjinn trako-ilire, e dshmojn edhe “kokat” e ngjashme t gjetura n krahinn e Panonis dhe Trakis (Hellad). Sipas studiuesve , shumica e ktyre kokave me qeleshe u prkisnin femrave priftresha.

  Megjithse n shum skulptura t fiseve etruske, maqedone, trako-ilire dh fiset iliro-trojane t Azis s Vogl dhe deri n dinastit e para t Egjiptit vrehet Qeleshja , uditrisht, studiuesit e lashtsis dhe t arkeologjis, nuk e zbulojn kt lidhje me mbulesn e koks n veshjen tradicionale t shqipetarv t sotm. “Krahasimi – thekson K. Nieri -shpesh lejon t dallosh lashtsin e hershme apo m t vonshme, t disa fakteve kundrejt t tjerave” (20) Studiuesi O. Rexhepi (Preshev), vren se “Veshjet e lufttarve t ruajtura n rasat e Mikens dhe n poeri jan po ato veshje t sotme kombtare shqipetare , fustanella dhe plisi”. (21)

  Por historia e Qeleshes nuk mbaron ktu! Objektet arkeologjike, dshmojn se ajo ka patur nj para-rendse m t hershme, e cila nuk kishte lidhje m figurn e shenjt t deles dhe formn gjysm-sfrike q i vishet mitit t Vezs, por m mitin e ORIGJINS s NJERIUT . Pr kt fakt, na ndihmon po gjuha pellazgo-shqipe: emrtimi “Plis”, i prdorur n Malsin e Shqiperis, Kosovs dhe Malit t Zi. Ky emrtim sht edhe m i lashti.

  Historia e Plisit

  Fjala PLIS n gjuhn shqipe emrton nj cop dheu, q shkputet kur hapet brazda pr mbjellje apo ndonj punim tjetr . Kur filloi t punohej toka dhe t mbilleshin bimt e egra, q shnoi lindjen e agrokulturs (afro para 7-8000 vjetsh) dhe vnd-banimeve t prhershme, athere ka lindur edhe hyjnizimi i dheut. Etruskt e Tarkuins (Tarquinia, Itali), nj fis pellazg, e shikonin fatin e tyre tek plisi i nj toke t punuar n ort e para t mngjesit.(22) Si pohon albanologu Hahn (Johann Georg von Hahn,1811-1869) : “Pellazgt e kohs para-historike, ishin bujq t mir, mjeshtr t zot dhe tek ata kulti fetar isht mjaft i zhvilluem“. (23) N kt periudh lindi edhe miti i Dhemitrs.


  Nga toka buronin lumenjt q me ujin magjik ushqenin bimt dhe gjallesat e tjera dhe nga thellsia e saj, rrnjt lartsonin pemt e pyllit drejt qiellit. Toka “lindte” natyrn prreth, por edhe trette n gjirin e saj do gj, sigurisht edhe njeriun q ecte mbi t dhe ushqehej me prodhimet e saj. Mund t pohojm ,vren M.Eliade, s disa mite njiheshin nga njerzit paleolitik: n rradh t par mitet kosmogonike dhe MITET e ORIGJINS (origjina e njeriut, e kafshve dhe e vdekjes etj) (24) sht interesant nj e dhn e Hahnit : “M duket se kam kndue te nj vjershtor i vjetr , se krijesa e par e bots asht delja, e cila ka dal nga Toka (25)

  Njeriu i lasht, njohu fuqin krijuese t Dheut dhe e quajti “Mm-dhe”, si e emrtojn edhe sot shqipetart vnd-lindjen e tyre, por edhe disa popuj t tjer europian, duke bsuar s prej saj kan lindur. “Pellazgu, babai i par i popullit Pellazg, mbret n Argolid. Sipas legjendave dhe miteve ishte Njeriu i Par q jetoi n bot dhe n Arkadi, kisht lindur nga dheu.” (Vojtech Zamarovsk ,(1919-2006), “Heronjt e Miteve Antike” f260, 1983) (26)

  Vet dy emertimet e lashta te fiseve te para, “lelege” dhe “pellazge”, ne gjuhn shqipe shprehin mitin e origjins se tyre. Sipas studiuesit Niko Stillo (“Toskerishte Etruskishte” ): Emrtimi “Leleg”, do t thot lindur t lindses tok dhe Pellazg do t thot pjell (dial.am femij) e lindses tok (t lindur nga toka-shn im) ( 27) Nga ajo koh para-historike, tek shqipetart ka mbetur emrtimi FAR pr njerzit e nj fisi, i perjetsuar n Egjiptin e lasht tek emri Faraon (fara+ (j) on, dmth prej fisit ton). Ky emrtim diktohej pr t br dallimin midis popullsis vendse t Egjiptit dhe sunduesve pellazg. Sipas Herodotit, egjiptiant q kishin origjin vendese, ishin t vetmit q nuk lejoheshin t hynin n asnj tempull. (28)

  Hyjnizimi i Toks nuk lidhej vetm me iden e lindjes s njeriut, por edhe t RILINDJES s tij mbas vdekjes brenda saj. Kjo dshmohet nga prdorimi q n koht m t hershme, t ngjyrs s kuqe (simbol i gjakut dhe i jets), me t ciln lyheshin kockat e t vdekurve. N rast se m prpara i linin t vdekurit n nj guv t shpells, tani njeriu “bujk” i fuste n dhe, me bindjen se do “t rilindnin” prsri. Kt e deshmon edhe modeli, n formn e mitrs t varreve me nj zgjatim “pr t dal”. Si pohon M.Eliade , n periudhn Neolitike, pr paraardhsit tan, jeta mbas vdekjes vijonte n botn e nndheshme. (29)


  Ky besim, e bnte varrin t shihej si nj vend i shenjt, tradit q sht trashguar n malsit shqiptare n Veri dhe n Jug edhe sot, ku respektohen jo vetm varret e t parve, historia e t cilve njihet pak a shum nga populli, por dhe varret e vjetra, historin e t cilve nuk e njohin fare. (30) Hahn tregon edhe nj zakon q kan patur fiset e origjins pellazge, si arment, frigt dhe dardant e Europs , t cilt “jetonin n banesa nn tok” (Straboni, VII, f316) (31)


  N objektet arkeologjike shohim figurina q ju blatoheshin Perndive , q mbanin mbi kok nj cop dheu-Plisin (fig.1,2 posht,nisur nga e majta). Pr ta br m t qart simbolin mitik, kjo pjes lyhej m bojn e zez, si sht ruajtur n foton e dyt (Hyjnesha nga Siria dhe Iraku (periudha Halaf…). Me kt “shenj” dshmonin prkatsin e fisit t tyre “t lindur prej dheut” dmth prej fiseve pellazge. Forma konike (fig.3) si e fmijve t Zeusit, binjakve Dioskur apo e Aleksandrit t Madh sht ruajtur tek shqipetart e sotm (fig.4) t zons s Labris dhe amris (Molosia e lasht). N skulpturn e Perndis toksore Serapi, Plisi(dheu) sht i zbukuruar me bim ; tek Perndsha Astarte, copa “e dheut” ka formn cilindrike(fig.5,6) e cila sht forma e qeleshes m e prhapur tek popullsia shqipetare (fig.7). Sot e gjejm si mbules t koks, po n ngjyr t zez edhe tek priftrinjt e Kishs ortodokse (fig.8) .  Vendosja e cops s dheut mbi kok, isht nj ide e njeriut primitiv q e praktikonte mbi figurinat prej balte, t cilat liheshin n altare apo vndet e shenjta. Praktikisht, njeriu e vendosi mbi kok, shum m von, n kohn kur msoi ta prpunoj leshin e deles (kur filloi artizanati) gjithmon pr t treguar origjinn e tij hyjnore. Gjurmt m t lshta t perdorimit te Qeleshes jane gjendur ne mijevjearin e tret pK.

  Prfundimi i par : Qeleshja n zanafill, ka shrbyer si simbol fetar dhe administrativ, fakt q e dshmojn objektet arkeologjike. Emrtimi PLIS sht i periudhs para-historike dhe prcakton kohn e hyjnizimit t Toks dhe krijimin e mitit t ORIGJINS dhe t RINGJALLJES s njeriut. Kto mite, shprehin nj faz t re n besimin e lasht, kur krahas forcave t natyrs, q mbizotronin deri athere n mitt e para, u ndrfut edhe figura e Njeriut. Miti para-historik i origjins, mbijeton edhe sot tek emrtimi PLIS i Qeleshes dhe emri ARBAN-ARBRESH (i banun/ i br nga Ara) t shqipetarv. N gjuhn shqipe Toks s punuar i thon – Ara, ku rrenja “ar” tregon natyrn hyjnore t saj. Edhe emri Pellazg dshmon mitin e lasht dhe n shqip, do t thot :”T lindur nga dheu” (Spiro Konda) . Ky fakt, krahas shum t tjerave, pohon se shqipetart e sotm e kan origjinn prej banorve t par europian – fiseve Pellazge.  Qeleshja simbol i Krijuesit  Sipas M.Eliade: “Duhet t kemi gjithmon parasysh, se shenjtrimin parsor, e kan patur dukurit qiellore dhe t shndritshme” (32) Xh. Katapano pohon se Pellazgt besimtar t Egjiptit(12000 pK), e shikonin “ prejardhjen dhe natyrn e burimit t ndritshm : Zotin, mendimin e tij (…) si nj “drit bardhsore”. (33) Pra ngjyra e bardh , q sht ngjyra historike e Qeleshes son, ka shprehur Dritn hyjnore dhe e ka zanafilln kur n bsimin para-historik lindi idea e nj ZOTI qiellor t cilin njeriu primitiv E SHIKONTE dhe i lutej. Kush ka qen ky ZOT pr Pellazgt?  N rrjedhn e mijera-vjearve, duke vzhguar Hnn, ndrmjet shum zbulimeve t rndsishme si matjen e kohs, natyren ciklike t jets etj, ai zbuloi ndikimin e saj mbi vet njeriun. Mark Tirta pohon se: Studimi i tradits dhe i besimit tek shqipetart, na bind se kemi t bjm me nj kult t lasht vends, sidomos n lidhje m Hnn, si fuqidhnse t prodhimeve bujqsore e blegtorale dhe fertilitetit t grave. (34)  Hna, n kultin e njriut primitiv -pohon Giovanni Semerano- sht nj nga hyjnit m t mdha dhe m e rndsishme se sa Dielli.(35) Ndrsa Edith Durham (1863 – 1944) vren se n shumicn e tatuazheve q bnin femrat shqipetare n krah, duar dhe gjoks, pasqyrohej figura e gjysm-Hns. (36)  Me figurn e Hns (nj burim sferik DRITE) n besimin primitiv lindi edhe idea e ZOTIT t ngjashm me figurn e njeriut. Ky prfundim mbshtetet tek fakti, se t gjitha Perndit e para, kan qen hnore. N kt periudh besimi ishte MONOTEIST sepse besohej tek nj Krijues.  M zhvillimin e shoqris njerzore, q u shoqrua edhe me ndryshime n besim dhe krijimin e miteve t reja, Zoti nuk ishte m Hna, por nj burim hyjnor DRITE aq i largt, sa nuk mund t shihej nga syri i njeriut. Sot emrtimin PAPA( shqip: pa/nuk+pa/shikoj ) e mban kreu m i lart i besimit katolik (Papa), emr q buron nga roli i tij si ndrlidhs i Zotit (t padukshm) me njeriun toksor.  Ndriimi hyjnor i Zotit, prcillej n Tok nprmjet rrezeve. Zoti shprehej n objektet arkeologjike me simbole t caktuara si : n formn e nj vrime n rreth apo ruaze n mes t lules, rombit; pike a topthi n mes t kryqit, etj.

  “Sipas mendimit mitik- pohon Petro Zhei – Qndra (pika e prerjes s vijave t drejta) prcaktohet si prputhja e t kundrtave q identifikohet n instanc t fundit me ZOTIN. Qndra = Zoti, Qndra = Drit ” (37)

  Si e shikojm n fotot posht (nga e majta fig.1) mbi nj pllak varri, kemi simbolin e Zotit –topthi, n pikn e ndrprerjes s kryqit, ku do rreze ndodhet brnda rrethit (qiellit hyjnor); (fig.2) kemi nj mburoj romake ku topthi brnda katrorit shpreh simbolikisht Zotin n tok, ku kryqi/yll formohet me kraht e shqiponjs. Zarathustra (profet persian ,shk 6 pK) n veshjen e t cilit kemi nj varg ruazash ,simbole t Zotit (fig.3), q i gjejm edhe n veshjen tradicionale t shqipetarve, t t dyja gjinive (fig.5) roli i t cilave sht vetm besimtar. Toptha t till n formn e komave, shohim edhe n veshjen e prelatve katolik (fig.4)


  N fotot posht (nisur nga e majta fig.1) paraqitet mbulesa e koks s Perndis hnore Horos, Orfeut , Amazonave, Attis dhe Shqipetarve t shk19-20. Si vihet re, kemi theksimin e majs s Qeleshs n formn e topthit, i cili, n varsi t mnyrs s punimit, anohet mbi kok. Ky topth i drejt apo i anuar i Qeleshes sht nj nga format e shprehjes simbolike t Krijuesit (Zotit).

  Tek Qeleshja e shqipetarve (fig.5) kemi t shtuar edhe nj “bisht kali”, t njejt si n helmetat romake, i prdorur si n veri t Shqipris (Shkodr shk19-20) dhe tek shqipetart e Thesprotis (Hellad shk 19) . Sipas besimit pellazg, tek bishti dhe koka e kalit, ndodhej “energjija e pavdekshme” (e Zotit).  Me lindjn e besimit kristian, krahas forms s qeleshes pellazge (konike, gjysm-sferike dhe cilindrike) u huazuan edhe tre ngjyrat e prdorura n lashtsi : e bardha, e kuqja e purpurt dhe e zeza, t cilat kan gjithashtu domethnie mitike. Me poshte (nga e majta fig.1) kesula e zeze e shrbenjsit t kishs izraelite; (fig.2,3) ngjyra e kuqe dhe e bardhe tek katolikt dhe (fig.4) ngjyra e bardhe dhe e zeze tek ortodokst.


  Studiuesi Robert Graves (Robert Ranke Graves, 1895 –1985), kto tre ngjyra i lidh me tre ngjyrat e Hns n mite, q personifikonin „tre fytyrat e saj“ dhe n objektet arkeologjike e gjejm me grupin e tre Perndive, n t gjith hapsirn Euro-Afro-Aziatike .

  Hna e re sht Perndesha e bardhe: e lindjes dhe dashuris . Hna e plot, Perndesh e kuqe : e dashuris dhe lufts. Gjysm-hna, Perndesha e zez: e vdekjes, (38) por edhe e ringjalljes.

  Si vihet re n fotot e sipr-paraqitura t materialit, Shqipetart i kan prdorur n jetn e prditshme (deri n shk19-20), t gjitha format historike t Qeleshes (konike, cilindrike, gjysm-sferike dhe me maj t prkulur) si dhe ngjyrat (t bardh, t zez, t kuqe), t ardhura nga lashtsia. Format dhe ngjyrat e mbuless s koks, q i shikojm sot tek shrbenjsit e besimit kristian, dshmojn se kur u krijua Qeleshja nga para-ardhsit e shqipetarve, nuk kishte qllim praktik (mbrojtjen nga t ftohtit apo nn helmet) apo si simbol t liris, si lexojm n disa enciklopedi, por LIDHJEN me ZOTIN, prandaj shqipetart edhe n shekullin e 19 e quanin veten bij t nj populli hyjnor.

  E fshehta e bishtit t Qeleshes

  Nj „bisht“ i vogl q ngrihet mbi ksuln e Paps, nuk do t na trhiqte shum vmndjen, po t mos zbukuronte edhe Qeleshen e shqipetarve t amrise (Hellad, Shqipri) dhe Labris (Shqipri). A sht nj ngjashmri e rastsishme, apo brnda saj fshihet nj nga simbolet m t rndsishme t besimit ?

  Me qnse e gjith veshja e shrbenjsve t besimit, ka nj domethnie q lidhet me detyrn e tyre, llogjika na on tek arsyetimi se ky “bisht” duhet t jet nj simbol i lidhur me Hyjnoren, q nnkupton figurn e Zotit.

  Pr njeriun primitiv Zoti ishte Drita, q njihet me shprehjen Ndriimi hyjnor . Njeriu i Paleolitit, nuk e zotronte dhuntin e fantazis, por ka shprehur n “artin” e tij vetm at q shikonte. Ay habitej me rripat e ndritshme q anin ret n perndim t diellit ose pas shtrngatave, me nj form prsosmrie q nuk gjndej n Tok. Kto rreze drite, mund t preknin gjithshka mbi tok, sikurse edhe duart e tij. Meqnse “studimet” e t lashtve bazoheshin mbi krahasimin, ai e gjykoi rrezen si “dorn” e Zotit, si i shikojm n murret e Piramidave egjiptiane apo skulpturat me shum duar t besimit indian. Me kto vija t drejta (rrezet), ay krijoi simbolin e Yllit ( , simbole t kultures Vinka/ Vinča), “fytyrn kozmike” t Krijuesit, objektit m t largt qiellor. Dhimitr Pilika (1923 – 2003) pohon se : “…Tek Ilirt, ylli lutej si perndi e Drits”. (39) Sipas P.Zheit Ylli = Qndra = O (Zoti) dhe fjales “yll” n shqip i prgjigjet fjala El n hebraisht , emr q prdoret pr Zotin. (40)

  Ylli/kryq dy, tre e m shum rrezesh, si simbol t Drits hyjnore -Zotit, e gjejm q nga vizatimet e shpellave (fig.1 Grotta dei Cervi) dhe gjat t gjith historis s zhvillimit t shoqris njerzore (fig.2,3,4). N ikonn ruse t shekullit 19,shprehet qartas figura e Zotit me simbolin e yllit (fig.3). Edhe n ditt e sotme Ylli/kryq sht simboli kryesor i besimit kristian dhe atij mysliman. N mozaik (fig.4,s. Apollinare Nuovo a Ravenna) shikojm Yllin , shenj e Zotit n mitin kristian, i cili lajmron lindjen e Krishtit. T bn prshtypje Qeleshja e Magjistarve, e njejt nga forma dhe ngjyra me ato t shqipetarve t shk 19-20) .

  Yllin e kan patur n monedhat e veta qytetet ilire t Apollonis (t shoqruar me hnn), Dyrrahut,Amantias, Korkyrs dhe Leukada (n trevat kaono-thesprote) n monedhn e mbretit ilir Monunit (shk IIIpk), n Etruri. (41)

  Kjo „rrug“ e ndjekur nga pellazgo-ilirt gjat mijra vjetve, pr t pasqyruar simbolin e Zotit tek Qeleshja, shprehet qartsisht n objektet arkeologjike. Nj kuror rrezesh drite, rezaton mbi qeleshen labe t Tiseut (Teseo,mbret i Athins) i miteve pellazge duke shprehur lidhjen me t Plotfuqishmin ( nga e majta fig.1). T njejtn ide kan edhe rrezet mbi kokn (fig.2) e mbretit Antiochos VI Dionysos, t seleukve (Siria e lasht). Simboli i Zotit, ylli (fig.3) ndodhet gjithmon pran Qeleshes s binjakve Dioskur (fmijve t Zeusit) n shum monedha romake (211-208 pK ). N (fig.4) ylli qndron mbi Qeleshe, i mbajtur nga nj rreze m e z

  N pikturat murale, relievet e gurta apo monedhat metalike, pasqyrimi i Zotit me simbolin e yllit, nuk ishte problem. Priftrinjt e lart t Kishs ortodokse (nga e majta, fig.2 posht) dhe t Kishs kopte (Egjypt, fig.3) kan vendosur nj kryq metalik (q njihet si kryq latin), i cili qndron mbi ksuln e koks.

  Por Ilirt apo m sakt “t diturit” q merreshin me simbolet e besimit n lashtsi, kishin gjetur nj zgjidhje m praktike. Ata vendosn mbi Qeleshe, elementin e Yllit dmth RREZEN, at q sot e shikojm mbi ksuln e Paps dhe tek shqipetart.

  Ndryshimet n besimin pellazg kan ndodhur shum koh prpara s t shpallej kristianizmi. Karakteristik ka qn, se do faz e re e tij apo do besim i ri q sht faqur , ka vijuar t prdor po ato simbole ,por me nj mit t ri. Tek kristiant, Kryqi/Yll shpreh tashm jo Zotin, por sakrificn e Krishtit. Q kryqi kristian sht huazuar nga lashtsia, na e deshmojn objektet arkeologjike. N faqen ballore t varrit t Darios (Naqsh-e Rostam 486 pK, Persia e lasht ,Siri) Kryqi/Yll dhe topthat tek pragu, tregojn rrugn drejt Zotit, q ka ndjekur shpirti i mbretit t vdekur. (fig.1 posht)

  Tek Qeleshja e shqipetarve, “bishti” shpreh RREZEN –“fytyrn kozmik” t Zotit (Drits hyjnore), ndrsa n zbukurimet (kryesisht argjendi) dhe veshjen e trupit, simboli i Zotit shprehet me yllin/kryq , topthin apo ruazn. A ka qen “bishti” i sotm, q n kohn e krijimit t institucioneve t besimit katolik dhe far ka prfaqsuar? Kt prgjigje mund t’a japin vetm materialet arkivore dhe studiuesit e Vatikanit.

  Si prfundim: Plisi apo Qeleshja e shqipetarve t sotm sht objekti q ka ruajtur dhe prcjell MITIN e Origjins s njeriut dhe Historin e zhvillimit t besimit pellazg. Ajo ka simbolizuar lidhjen e njeriut toksor me Krijuesin, si e shprehnin edhe vet pellazgo-ilirt, duke e quajtur veten HYJNOR.

  Kt e dshmon edhe emrtimi ILIR ,i paraardhsve t shqipetarve t sotm, q sht emrtimi i simbolit kozmik t Zotit: YLLI -t( n dialektin am – Illi).

  Edhe sot, ky popull mban tre emra, q vijn gjithashtu nga mitet m t hershme t Europs : 1) Arbr-esh /Arv(b)an-it : T lindur nga dheu; 2) Shqipetar (Ipe- dial am shqiponj): Zogut q prfaqson Zotin n Tok. Sipas Moisiut, shqiponja dhe ylli, jan sinonime (42) Pra t thuash ILIR apo SHQIPETAR shpreh t njejtin simbol: ZOTIN ! ; 3) Alban (Alpan/Pan) : Mbret i amris (Thesproti , Hellad), m i shquari n lashtsi, familjen e t cilit e njohim n mite si Perndi t Olimpit, gjysm-perndi dhe gjykats t shpirtrave mbas vdekjes.
  http://atunispoetry.com/2014/11/22/p...fatbardha-demi

  fatbardha_demi@yahoo.com

  19.11.2014  f281- 285 Niko Stillo “Etruskishte Toskerishte” West Print
  Ancient Illyria – Dita e plisit pr t gjith shqiptart…https://www.facebook.com/illyria.al/...56690494371582
  f15 ,17 Mircea Eliade Storia delle credenze e delle idee religiose. Dall’eta della pietra ai misteri eleusini Bur Saggi, Milano, 2013
  f75 Maria Gimbutas Il linguaggio della Dea VNXA, Roma, 2008
  63 Mark Tirta Mitollogjia ndr shqiptar
  (a) Reljev i periudhs ilire, Perndia Silvan me brirt e dhis (b) Flijimi i dashit para betejes, vihet re prdorimi i dy tipeve t Qeleshes : gjysm-sferike dhe me maj t perkulur.http://www.zemrashqiptare.net/news/i...3%ABm-(7).html

  (c) Alle de bliers , Temple de Karnak Louxor (gypte) (d) Jo vetm Zeusi, Giove-Amon, Hermes, por edhe n monedhat romake portrete jan t paisur me brirt e dashit www.truciolisavonesi.it

  7- f75-79 Marija Gimbutas “Il Linguaggio della Dea”,VENEXIA, Roma, 2008

  8-f 19 Orhan Rexhepi “Pellazgo Dardant, nga Atlandita deri n Hn”,Preshev,2012

  9- f357 Dr. Johan George von Hahn “Studime shqipetare” (Albanesische studien, Jena 1854) IDK.

  10- (a)Testa di Poseidone , figlio di Crono e di Rea, fratello maggiore di Zeus, scultura greca V sec. a.C. http://www.licriso.it/it/mitologia_...idone/(b)Elena

  (c) Odisea me Qeleshe por jo shokt e tij.

  11- f105,106 M.Eliade (po aty)

  12- f531 Zhei “Shqipja dhe Sanskritishtja” (pjesa e dyt),Tiran, Tertiumdatur, 2006

  13- f 416 Arif Mati “Mikenet=Pellazget” Tirane, Plejad, 2008

  14- (a) http://en.wikipedia.org/wiki/Men_%28god%29 (b) Statuj e gjetur n malin Lykaion n Arkadi. (Hellade) (c) http://www.summagallicana.it/lessico/e/Etruschi.htm , Museo di Villa Giulia – Roma (d) Site Web pour cette image 31e154fdd38a9532 fr.goldenmap.com

  15- Pllumb Xhufi “4000 dokumenta pr shqipetart n arkivat veneciane”

  16- (a) Lufttart hitit me qeleshe.Private Tour of Hattusaswritten www.turkeyforholidays.com – (b) Reliev e nj beteje t fiseve sarmate (Rossolani) banort e lasht t Europs qndrore dhe Rumanis. (http://it.wikipedia.org/wiki/Roxolani)

  (c) Elmo della Cultura di Golasecca. (tek matr “ITALIA e lasht”) (d) Perndia Mars, prpara tij shpata me dorez t mbrojtur n formn e qeleshes q prfundon me yllin/kryq t varur. 402 – Denario L. Valerius L.f. L.n. Flaccus Ag 18-21 mm 3,29-4,03 g 108-107 a.C.

  http://www.antiqva.org/Monetazion%2...20Sc%20aC.htm

  17- (a) http://www.artepreistorica.com/wp-co.../07.oppio_.pdf

  (b) Mentouhotep III Site Web pour cette image PHM- place-hecataei-milesii.net

  18- f46 M.Eliade (po aty)

  19- f81, Delia Guasco “Popoli italici L’Italia prima di Roma”, Giunti, Firenze,2006

  20- f.69 Colette Nieri, Tabu Miti e Socet, Economia e religione nell’analisi delle culture -Edizioni Dedalo, Bari,2007)

  21- f156 Orhan Rexhepi “ Pellazgo Dardant,nga Atlandita deri n Hn”,Presheve,2012

  22- f21 Giovanni Semerano, “Il popolo che sconfisse la morte”, Paravia Bruno Mondadori Editori, 2003

  23- f408 Dr. Johan George von Hahn (po aty)

  24- f37 M.Eliade (po aty)

  25- f356 Dr. Johan George von Hahn (po aty)

  26- f74 Orhan Rexhepi “Pellazgo-Dardant…” Preshev, 2012

  27- f144 Niko Stillo (po aty)

  28- http://ilmondodiaura.altervista.org/EGIZI/Egiz (Egizi alimentazione)

  29- f109 M.Eliade (po aty)

  30- f.214M.Tirta Mitollogjia ndr shqiptar

  31- f410 Dr. Johan George von Hahn (po aty)

  32- f38 M.Eliade (po aty)

  33- f8 Xhuzepe Katapano „Thot-i Fliste Shqip“ Botimet enciklopedike, Tiran,2007

  34- f350 “Panteoni dhe Simbolika” Mark Tirta, Tiran Nna Teresa ,2007

  35- f 31 Giovanni Semerano “Il popolo che sconfisse la morte”

  36- Edith Durham, Brenga e Ballkanit dhe vepra t tjera pr Shqiprin dhe shqiptart,Tautazhi dhe simbolet e vizatuara pr t (Tautazhi n Shqipri), f.470-475. Edibe Selimi –Osmani Simbole vendse ilir te shqiptart e Maqedonis Studime Albanologjike 3, Shkup, 2011

  37- f24,49,50 Petro Zhei (po aty)

  38- Dea triplice – Wikipedia it.wikipedia.org/wiki/Dea_triplice

  39- f92 Dhimitr Pilika “Pellazgt origjina jon e mohuar”,Botimet Enciklopedike, Tiran 2005

  40- f265,521 P.Zhei (po aty)

  41- f 92, Dh.Pilika (po aty)

  42- f88 Xhuzepe Katapano “THOT-i FLISTE SHQIP“ (botim ne Itali nga Bardi Editore, Roma,1984) ne shqip nga Botimet enciklopedike ,2007
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 04-01-2016 m 10:25

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Pa koment.....

  Emri: B98DUYsIIAA4vOe.jpg

Shikime: 1523

Madhsia: 45.4 KB

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Murale ku paraqet Akilin dhe Odiseun me plis, POMPEI- Itali!

  Emri: 65.jpg

Shikime: 910

Madhsia: 60.0 KB

  Rom, Itali....

  Emri: 61.jpg

Shikime: 952

Madhsia: 49.0 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 01-10-2016 m 02:08

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime n 27 postime

  Pr: Plisi-prej Pellazgve deri m sot

  Plisi apo atdhetarizmi eshte nje kulture denim falur njeriut nga Krijuesi. Por karakteristike e Tij eshte se Ai ka gjithnje te drejte.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •