Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 112
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Si ka mundsi qe Jezusi e thot troc ne bible qe osht njeri dhe prap t'krishteret e bojn zot?

    A i besoni bibles?

    Lexoni me posht se ca thot bibla.

    John 8: 40"But as it is, you are seeking to kill Me, a man who has told you the truth, which I heard from God; this Abraham did not do.
    Gjoni 8:40 Por ju tani kėrkoni tė mė vrisni mua, nje njeri qe ju ka folur tė vėrtetėn qė kam dėgjuar nga Perėndia; Abrahami kėtė nuk e bėri.
    Kjo ishte shokuese dhe per mu.

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    1. Une si i krishtere orthodhoks nuk i besoj Bibles. Une i besoj deshmise se Kishes Orthodhokse, se Jisu Krishti eshte Zot.

    2. Bibla e nxjerre jashte Kishes dhe kur lexohet jashte Tradites se Shenjte te Kishes, eshte thjeshte nje liber. Bibla brenda altarit te Kishes, dhe kur lexohet nga goja e peshkopit apo priftit te dielave, eshte Shkrim i Shenjte. Vete Bibla apo Shkrimi i Shenjte ka dale nga Kisha Orthodhokse, dhe jo Kisha nga Bibla. Shkrimi i Shenjte eshte pjese e Tradites se Shenjte te Kishes.

    3. Deshmia Apostolike e Kishes, eshte qe Jisu Krishti eshte Perendi-Njeri. Ai eshte Zot pasi eshte Biri i Vetem i lindur prej Atit ne Qiell, dhe ndan te njejten natyre hyjnore me Atin dhe Shpirtin e Shenjte. Na meson edhe qe Jisu Krishti eshte Fjala e Misheruar e Zotit: Jisu Krishti lindi nga Virgjeresha Mari dhe u be njeri. Zoti zgjodhi qe te behet njeri me Vullnetin e Tij. Krishti eshte Perendi-Njeri. Asnjehere nuk rreshti se qeni Perendi edhe kur lindi nga Virgjeresha Mari, ashtu si per asnje moment Ai nuk rreshti te qeni njeri si une e ti. Natyra hyjnore dhe natyra njerezore jetonin se bashku te pandara dhe te paperziera ne personin e Jisu Krishtit.

    4. Nuk duhet te shokohesh qe Zoti u be njeri, pasi asgje nuk eshte e pamundur per Zotin. Duhet te shokohesh kur lejon koken tende qe te besoje se "Zoti nuk mund te behet njeri". Edhe njehere: asgje nuk eshte e pamundur per Zotin!

    5. Ne ato tre vite qe Jisu Krishti predikoi mes popullit te Izraelit, Ai deshmoi jo vetem natyren e tij njerezore, te plote: qau, qeshi, perjetoi dhimbje, vuajtje, tortura, vdekjen si gjithe ne te tjeret. Por ai na tregoi edhe natyren e tij hyjnore: shperfytyrimi i tij ne malin Tavor perpara syve te tre apostujve te tij te zgjedhur, ku trupi i Krishtit u mbulua nga nje drite vezulluese e pakrijuar, dhe ne krah te Tij apostujt pane profetet Ilia dhe Moisi.

    Problemi yt, eshte problemi i epokes qe jetojme: njerezit kujtojne se mund te mesojne mbi besimin ne menyre autodidakte: mjafton te lexoj, interpretoj ato qe lexoj me mendjen time, dhe per aq kohe sa bind koken time se ajo qe lexova dhe interpretimi me te cilin dola jane te verteta per mua, atehere kaq mjafton. Nese kjo do te mjaftonte, Krishti nuk kish perse therriste peshkataret e Galilese qe ta ndiqnin nga pas kudo qe Ai shkonte, si nxenes, ne menyre qe tu deshmonin brezave per ate qe pane. Dhe ky ishte akti i pare qe Krishti ndermori kur filloi misionin e Tij mbi toke. Dhe detyra e ketyre apostujve nuk ishte qe te "shkruanin libra", detyra e ketyre apostujve ishte qe te ngrinin Kishen e Krishtit e t'iu sherbenin besimtareve te krishtere qe besonin e merrnin dhuratat e shenjta te Krishtit ne kete Kishe.

    Pra hapi i pare i nje njeriu qe deshiron me te vertete te njohi Ungjillin e Vertete, eshte hyrja ne Kishen Orthodhokse, takimi me nje prift, dhe nje kerkese e thjeshte: A me ndihmon te mesoj per besimin orthodhoks? Ne kete menyre, e shpeton veten tende nga kurthi i te ligut, interpretimi personal i te vertetave universale qe Jisu Krishti na la per te gjitha brezat e njerezimit.

    Albo

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
    1. Une si i krishtere orthodhoks nuk i besoj Bibles. Une i besoj deshmise se Kishes Orthodhokse, se Jisu Krishti eshte Zot.
    Si nuk i beso bibles? Ka pas kish ortodokse n'kohen e Jezusit? Nqoftse nuk do egzistote bibla ku do ti gjete kisha ortodokse referencat per t'ndertu bazat e besimit ortodoks?

    Nuk duhet te shokohesh qe Zoti u be njeri, pasi asgje nuk eshte e pamundur per Zotin.
    Ti bibles nuk i beso fjal per fjal por beso qe zoti bohet njeri vetem pse kisha ortodokse e thot? Jo kur ta thot bibla? Absurditet i gjall per mu.

    Teoria se zoti nuk e ka asgjo t'pamundur osht teori me i mbyll gojen njerezve dhe me i thon ''beso'' sic du un.

    Besimi n'zot duhet t''jet dicka qe e kap llogjika jo besim kot n'hava. Un kom miq e shok t'krishter por me sinqeritet te plot asnje nga ato nuk osht i bindur per teorin e trinitetit por thjesht besojn me iden se duhet me e besu ne t'kundert je n'ndikimin e djallit. Kjo nuk osht llogjike.

    Zoti osht zot dhe njeriu njeri. Ne momentin kur prishet ky ekuiliber dhe zoti bohet njeri dhe njeri zot at'here nuk quhet me besim n'zot por besim n'djall.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Shokuese do ishte sikur Krishti te thoshte une jam Zot-i,jo e kunderta qe ishte njeri.

    Por me shokuese eshte qe Zoti nuk behet dot njeri ! Qe Zoti nuk mund te behet dot njeri eshte nje nga misteret e fese,ose eshte mbrekullia e vertete e fese.

  5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

    mesia4ever (29-09-2015)

  6. #5
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anėtarėsuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Jezusi eshte Zot ! dhe jetoi si njeri Jezusi ishte sakrifica e persosur e Perendise per faljen e Mekateve

  7. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga Sayan2003 Lexo Postimin
    Si nuk i beso bibles? Ka pas kish ortodokse n'kohen e Jezusit? Nqoftse nuk do egzistote bibla ku do ti gjete kisha ortodokse referencat per t'ndertu bazat e besimit ortodoks?
    Guri i themelit i Kishes Orthodhokse, eshte pikerisht Jisu Krishti. Trupi mistik i Kishes eshte Jisu Krishti. Nese Krishti vuri gurin e themelit te Kishes se Tij te Shenjte, Katolike dhe Apostolike, apostujt e zgjedhur prej Tij ngriten muret, catine e gjithcka qe ti shikon edhe sot e kesaj dite ne Kishen Orthodhokse.

    12 apostujt e Kishes, te mbledhur se bashku, 50 dite pas Ngjalljes se Krishtit nga varri, dhe 10 dite pas Lartesimit te Krishtit ne Qiell, njihet si Ditelindja e Kishes Orthodhokse. Ne ate dite lindi Kisha Orthodhokse pasi ne ate dite te bekuar u plotesua i plote plani i Perendise per njerezimin: Krishti u ngjit ne Qiell, Fryma e Shenjte zbriti ne toke, dhe iu shfaq 12 apostujve te Krishtit si gjuhe te zjarrta mbi koke. Dhe Apostujt filluan te predikonin ne popull ne gjuhe te ndryshme, ashtu sic i udhezonte Fryma e Shenjte.

    Asnje liber nuk ra nga qielli, sic besoni ju muslimanet per Kuranin. Vete Personi i Trete i Trinise se Tereshenjte, Shpirti i Shenjte qe buron nga Ati, zbriti nga qielli per te udhezuar apostujt e zgjedhur te Krishtit ne misionin e tyre, ngritjen e Kishes Orthodhokse.

    Pse ti shkruaja te gjitha keto?

    Qe te kuptosh se perpara se Kisha nuk u ngrit me "doreshkrime" e "libra". Kisha lindi dhe u ngrit ne menyre mistike, nga Trupi i Krishtit dhe Shpirti i Shenjte. Levizja dhe veprat e Shpirtit te Shenjte brenda Kishes, jane ajo qe une i referohem me lart si Tradita e Shenjte e Kishes. Para se te kishim nje Bibel apo nje Ungjill te vetem, apo nje Dhiate te Re, kishim Traditen e Shenjte. Te gjitha te tjerat, erdhen me pas dhe linden nga gjiri i Tradites se Shenjte te Kishes.

    Doreshkrimet e para, qe jane pjese e asaj qe ne njohim si "tradita e shkruar" e Kishes, u bene 4-5 dekada pas ngjalljes se Krishtit. Ungjilli i Shen Joan Theologut mendohet te jete shkruar nga Apostulli ne moshe te thyer, ne ishullin Pathos ne Greqi, disa dekada pasi ngjarjet me Krishtin ndodhen. Si predikonin valle keta Apostuj te Krishtit ne popujt e perandorise romake, kur nuk kishin "nje liber" qe tu jepnin njerezve ne keto dekadat e para te Krishterimit? Predikonin me goje, dhe Tradita gojore e Kishes, eshte po aq e pasur dhe po aq me vlere sa edhe vete tradita e shkruar e saj. Tradita gojore ishte trashegimi i besimit goje me goje, e brez pas brezi, duke iu referuar gjithmone mesimeve te Apostujve. Prandaj Tradites se Shenjte te Kishes i referohemi si Tradite e Shenje dhe Apostolike.

    Dhe sa per dijeni, botimet e librave ne mase filluan te behen ne shekullin e XV me shpikjen e shtypshkronjes. 60 breza te krishteresh nuk kane deshmuar dhe besuar ne Krisht duke lexuar Biblen! Kane deshmuar e besuar ne Krisht duke degjuar per Ungjillin nga goja e peshkopit, priftit, nga arti kishtar ne Kishe: kishat orthodhokse jane te mbuluara me ikona te ngjarjeve biblike, dhe kjo eshte nje tjeter forme deshmie ungjillore per ata njerez qe nuk dinin as shkrim e as kendim. Pjesa derrmuese e ketyre brezave, nuk dinin as shkrim e kendim, edhe sikur te kishin libra, nuk do ti lexonin dot. Por kjo nuk i pengonte ata te njiheshin me besimin orthodhoks dhe ta besonin e praktikonin ate me gjithe shpirt, duke u bazuar gjithmone tek Tradita e Shenjte dhe Apostolike e Kishes Orthodhokse.

    Po do te lexosh e kuptosh me shume:
    http://www.forumishqiptar.com/thread...po-Dhiata-e-Re
    http://www.forumishqiptar.com/thread...hpie-nė-shtėpi


    Ti bibles nuk i beso fjal per fjal por beso qe zoti bohet njeri vetem pse kisha ortodokse e thot? Jo kur ta thot bibla? Absurditet i gjall per mu.

    Teoria se zoti nuk e ka asgjo t'pamundur osht teori me i mbyll gojen njerezve dhe me i thon ''beso'' sic du un.

    Besimi n'zot duhet t''jet dicka qe e kap llogjika jo besim kot n'hava. Un kom miq e shok t'krishter por me sinqeritet te plot asnje nga ato nuk osht i bindur per teorin e trinitetit por thjesht besojn me iden se duhet me e besu ne t'kundert je n'ndikimin e djallit. Kjo nuk osht llogjike.

    Zoti osht zot dhe njeriu njeri. Ne momentin kur prishet ky ekuiliber dhe zoti bohet njeri dhe njeri zot at'here nuk quhet me besim n'zot por besim n'djall.
    Qe asgje nuk eshte e pamundur per Zotin, nuk eshte "teori", eshte nje e vertete qe e gjen ne te gjitha fete e botes, perfshi fene qe ti beson, fene islame. Te besosh nuk do te thote te kuptosh. Kjo ne vetvete eshte herezi, pasi nje qenie e krijuar si njeriu, nuk mund te "kuptoje" edhe sikur te doje natyren e pakrijuar te Zotit. Eshte njesoj si ti apo une te dalim e te themi, qe me kete gote uji, une kam per borxh te pi gjithe ujin e oqeaneve qe mbulojne boten! Dija dhe punerat e mistershme te Zotit jane si puna e ujit te oqeanit. Kurse gota perfaqeson limitet e natyres sone njerezore. Ne si njerez mund te bejme vetem dy gjera: a) te deshmojme vetem aq sa Zoti na tregon mbi Veten b) te deshmojme vetem aq sa na lejon natyra jone e krijuar njerezore.

    Nese do te ndjekesh "llogjiken" e mendjes tende, nuk je duke njohur Zotin e vertete, je duke njohur Zotin qe po shpik mendja jote. Zoti nuk njihet me mendje, Zoti njihet me zemer. Dhe vetem nje mendje e perulur dhe nje zemer e paster mund te njohi Zotin. Zoti u qendron larg kryeneceve qe bejne ashtu sic ben ti, perpiqen te "llogjikojne" mbi ceshtjet e besimit. Kjo eshte edhe arsyeja perse shume njerez te shenjte, e kane te veshtire gati te pamundur te pershkruajne me fjale perjetimet e tyre qe Zoti u ka dhuar me Hirin e Tij te Shenjte. I perjetojne, por nuk munden dot ti pershkruajne me fjale, pasi jane te papershkrueshme e te pashpjegueshme nga mendja njerezore.

    Besimtar eshte ai njeri qe zgjedh te nenshtroje vullnetin e tij njerezor, Vullnetit te Zotit. Ai njeri qe thote: Le te behet ne mua Vullneti Yt o Zot e jo vullneti im i mbrapshte njerezor! Ai njeri qe as nuk gezohet pa mase kur Zoti e bekon, e as nuk hidherohet pa mase kur Zoti e ndeshkon apo e ve ne sprove! Ai njeri qe ben kryqin e falenderon Zotin si per bekimin, edhe per vuajtjen, i pranon pa bere dy Vullnetin e Zotit!

    Ti them keto qe te mesosh, se per aq kohe sa te kesh ate perspektive qe ke tani, ti jo vetem qe nuk je besimtar i krishtere, por ti nuk je as besimtar musliman. Ti je: "zot i vetvetes". Zoti yt e ka emrin mendja jote.

    Albo

  8. #7
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Kjo s'eshte asgje shpkuese, Jezusi ishte edhe njeri por edhe Zot. Te qenit Zot ate nuk e ben jo njeri, por edhe te qenit njeri nuk e ben ate me pak se Zot.
    Kete e thote Bibla. Debatin me te thelle me refereca nga Bibla ne jemi te hapur ta bejme.

  9. #8
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Qe Zoti mund te behet njeri e njeriu zot eshte nje diskutim i vjeter fetar e filozofik,eshte aq i vjeter sa qe diskutohej se Zoti ka zbritur ne malin e Sinait per te diskutuar me njeriun, i vjeter sa ka dhe terminologjin e vet ne ebraishte;Shekhinah,qe do te thote i "pabanueshem" o edhe "prezenca" qe kerkon te shpegoje "qendrimin" e Zotit ne kete bote.

    I gjithe ky diskutim nis nga Torah qe jane pes librat e pare te Bibles ku diskutohet se Zoti zbriti realisht ne Sinaj,sepse ne qofte se ka zbritur tregon qe Zoti ka dialoguar me njeriun qe do te thote se eshte vendosur ne nivelin e tije;"i pabanueshmi dialogon me krijesen e tije" Mbi kete koncept egzistojne dy shkolla te ebraizmit antik,ajo e "maestros" Rabi Aqiva dhe Rabi Ishmael.

    Rabi Ishmael e interpreton strikt-tradicionalisht simbas tekstit ndersa Aqiva ka nje interpretim me mistik e mbase me llogjik qe bazohet mbi "bashk"-qeversjen e Zotit me popullin e Izraelit. Keto dy interpretime nisen nga dy reshtat ne Torah o me sakt ne Shemot ("Emrat") o Eksodi,19,18 ku thuhet " Zoteria zbriti mbi malin Sinaj". Rabi Aqiva duke u nisur nga ky resht shpegon se Zoti ka zbritur realisht duke perkulur qiellin dhe qe e ka bashkuar me token (afrimi o ngushtimi i distances qiell-toke). Rabi Ishmael nuk niset vetem nga "Zoti zbriti ne malin e Sinait" po shton ate qe me mbrapa shkruhet (Ekdodi,20,22) " Nga qielli kam folur me ju". Pra sipas tij kjo pjese eshte e qarte e nuk ka nevoje per interpretime.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 29-09-2015 mė 19:23

  10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

    mesia4ever (29-09-2015)

  11. #9
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Serafim Jezusi ishte njeri 100% por ishte edhe Perendi 100%. Myslimanet, cifutet dhe ateistet nuk e pranojne kete por ky eshte problem i tyre.

    Nese do te ishte vetem njeri Ai nuk do te mund te sakrifikohej ne kryq dhe 'te vdiste' per mekatet e krejt botes (e pastaj te Ringjallej) pasi sakrifica e tij nuk do te vlente asgje. Po te ishte vetem Zot 100% atehere Ai nuk do te mund te vdiste ne Kryq sepse Perendia i Universit nuk do te mund te vritej nga dora e krijeses se tij, njeriut. Me fjale te tjera Jezusi per nje kohe hoqi dore nga fuqia e Tij e pa kufishme per nje kohe e kjo u mundesua duke u bere njeri.

    Myslimanet gabojne pasi besojne teologjine e shpikur nga nje pedofil i qelbur qe jetoi 600 vite pas e rreth 2000 km larg nga vendi i ngjarjes. Per me keq Kurani askund nuk thote se Ungjilli eshte i pa besueshem, madje Kurani i madheruar thote nje te vertete te madhe se Librat apo Shpalljet e Zotit nuk mund te ndryshohen. Secili mysliman Monoteist i sinqerte nuk beson dhe nuk duhet te besoje se Bibla nuk duhet te besohet pasi aty jane Urdheresat e Zotit dhe keshillat e profeteve. Monoteisti jeten e tij e fillon me vargun e pare te Bibles, 'Ne fillim Perendia...'

  12. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Serafim Jezusi ishte njeri 100% por ishte edhe Perendi 100%.
    I ke be zbor matematikes.

    Jezusi ishte 100% njeri. Zoti ka cilsit e tij per me qen zot.

    Zoti osht nji = jo tre.

    Zoti nuk osht i lindur = sikur Jezusi.

    Zoti nuk fle = sikur Jezusi.

    Zoti nuk vdes = sikur Jezusi.

    Un me shpirt t'paster ju boj thirrje ti ktheheni islamit si e vetmja fe monoteiste n'bot. Besimit t'vetem t'paster ku zotit nuk i bohet shok. Zoti ju udhzoft!

  13. #11
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    A Ringjallet njeriu vetvetiu sic u Ringjall Jezusi. Sayan per ty Jezusi ishte vetem nje njeri sepse per ty Jezusi ska nevoje te jete Zot e te sakrifikohet per mekatet tua, pasi ti beson se kur te vdesesh gjate Haxhit do te shkosh ne parajse. Saudat me bagere dhe kolica per bartjen e druve do te te dergojne ne parajse...

  14. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    A Ringjallet njeriu vetvetiu sic u Ringjall Jezusi. Sayan per ty Jezusi ishte vetem nje njeri sepse per ty Jezusi ska nevoje te jete Zot e te sakrifikohet per mekatet tua, pasi ti beson se kur te vdesesh gjate Haxhit do te shkosh ne parajse. Saudat me bagere dhe kolica per bartjen e druve do te te dergojne ne parajse...
    Mos fol me ironi dhe mllef. Shpirti dobsohet sa her qe flet me mllef. Cdo gjo qe e ben per sakrific ndaj zotit meriton shperblim. Parajsen nuk e ka t'sigurt askush.

    Jezusi nuk munet me vdek dhe me u ringjall e pralla te tjera si kto per me la mekatet e mia. Nqoftse un jom kriminel meritoj denim, sa koh qe nuk i kthehem zotit per shpetim. Islami nuk ka nevoj per nderjetsa. Lidhjet me zotin bohen direkt. Kjo osht kenaqsia e t'qenurit muslimon. Komunikon me zotin 5 her n'dit. A nuk ke qejf me e taku zotin 5 her ne dit?

  15. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga Sayan2003 Lexo Postimin
    I ke be zbor matematikes.

    Jezusi ishte 100% njeri. Zoti ka cilsit e tij per me qen zot.

    Zoti osht nji = jo tre.

    Zoti nuk osht i lindur = sikur Jezusi.

    Zoti nuk fle = sikur Jezusi.

    Zoti nuk vdes = sikur Jezusi.

    Un me shpirt t'paster ju boj thirrje ti ktheheni islamit si e vetmja fe monoteiste n'bot. Besimit t'vetem t'paster ku zotit nuk i bohet shok. Zoti ju udhzoft!
    Shihe more kete"njeri",ben thirrje per tu kthyer ne islam!!!!....Hhahhaha,jo more efendi mjergullues,ja aresyet me temel qe feja e juaj eshte pleh dhe njeriu me mendje te kthjellet nuk beson ne fene berllog:1,po mua nuk ma lejon TRADITA ARBERORE per tu martuar ne fis,pa le ma me marr per grua nusen e axhes,gruan e vellaut,qiken e tezez,qiken e halles,qiken e dajes.Mandej,si te besoj ne fene berllog qe thote ne vargjet e kuranit se te mbysesh hardhuca te behet kabull,te luftosh te tjeret qe nuk jane musliman eshte shnjteri(xhihadi eshte pjese e shtyllave te islamit),mandej pas vdekjes ne boten tjeter te presin shtatedhjete e dy gra virgjera(hahha),njeriu te ju mu ne mes te dites,pasi t'ja kan marr parate ne meke e grumbullojne me bager qenjen e tij fatkeqe.Mandej,ju besoni ne muhamedin i cili per grua beri femijen nent vjeqe(disa musliman i kam degjuar te'k thone se ishte e bashme haha),ju besoni muhamedin i cili u helmua nga nje skllave se ciles ja kishte vrare burrin dhe familjen(qe i bije qe ju te besoni ne nje kriminel te pa shpirt)...etj etj...

  16. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga dielli1 Lexo Postimin
    po mua nuk ma lejon TRADITA ARBERORE ..
    Pse i thu vetes arbresh kur shum mir mund tjesh kopili i noj serbi? Skenderbeu grun e vet kishte serbe p.sh.

  17. #15
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga Sayan2003 Lexo Postimin
    Pse i thu vetes arbresh kur shum mir mund tjesh kopili i noj serbi? Skenderbeu grun e vet kishte serbe p.sh.
    Po si ta quajn vehten kur me thene "shqiptar" do te mendojne njerezit tjere se eshte "musliman"....shqiptare eshte synonym per "musliman".....nuk e ke verrjet se edhe me kete emertim kane "probleme" delet e vatikanit ???....disa mundohen ta datojne bile edhe ne kohen e per. osmane per me ja dhane edhe bojen !!!....imagjino te ishin me shume se nje katun keta dardaleca....mjere shqiptaria.....po Allahu don qe mos shtohen !!!
    albanish by nature

  18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Nuh Musa pėr postimin:

    Sayan2003 (30-09-2015)

  19. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Po si ta quajn vehten kur me thene "shqiptar" do te mendojne njerezit tjere se eshte "musliman"....shqiptare eshte synonym per "musliman".....nuk e ke verrjet se edhe me kete emertim kane "probleme" delet e vatikanit ???....disa mundohen ta datojne bile edhe ne kohen e per. osmane per me ja dhane edhe bojen !!!....imagjino te ishin me shume se nje katun keta dardaleca....mjere shqiptaria.....po Allahu don qe mos shtohen !!!
    I papam je. Un i kom von re qe kto katolikt e kosoves pergjithsisht thojn qe jena arbresh e jo shqiptar. Por kurr se kisha menu qe e kapshin muhabetin kaq thell.

  20. #17
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga Sayan2003 Lexo Postimin
    I papam je. Un i kom von re qe kto katolikt e kosoves pergjithsisht thojn qe jena arbresh e jo shqiptar. Por kurr se kisha menu qe e kapshin muhabetin kaq thell.
    Pyetja eshte se "kush i meson keshtu" ???....nga mendja nuk ju dalin, se nuk i kan pustolleqet...., pra, kush i meson ???
    albanish by nature

  21. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Pyetja eshte se "kush i meson keshtu" ???....nga mendja nuk ju dalin, se nuk i kan pustolleqet...., pra, kush i meson ???
    Andon Kqira me shok....

  22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Sayan2003 pėr postimin:

    Nuh Musa (30-09-2015)

  23. #19
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anėtarėsuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga Sayan2003 Lexo Postimin
    I papam je. Un i kom von re qe kto katolikt e kosoves pergjithsisht thojn qe jena arbresh e jo shqiptar. Por kurr se kisha menu qe e kapshin muhabetin kaq thell.
    Ne Kosove, katolicizmi eshte me i vonshem se Islami. Me pare ne kete vend jetonin shqiptar te ritit Ortodoks, dhe per kte egzistojn shume fakte qe katoliket jan ardhacak nga veriu i Shqiperis qysh pas ēlirimit te vendit.

    Per t'iu kthye temes, mendoj se deklarata e Albo's i cili perjashton komunitetet tjera te krishtera nga e "verteta-biblike" eshte po aq shokuese sa te besojn se bibla i'a fut kot kur e hedhe posht trinitetin !

  24. #20
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Pėr: Shokuese ; Jezusi thot ne bible une jam njeri.

    Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
    Ne Kosove, katolicizmi eshte me i vonshem se Islami. Me pare ne kete vend jetonin shqiptar te ritit Ortodoks, dhe per kte egzistojn shume fakte qe katoliket jan ardhacak nga veriu i Shqiperis qysh pas ēlirimit te vendit.

    Per t'iu kthye temes, mendoj se deklarata e Albo's i cili perjashton komunitetet tjera te krishtera nga e "verteta-biblike" eshte po aq shokuese sa te besojn se bibla i'a fut kot kur e hedhe posht trinitetin !
    Je gabim, katolicizmi ne Kosove eshte dy here me i vjeter se islami dhe osmanlinjte bashke.

    http://www.telegrafi.com/lajme/washington-post-kosovaret-myslimane-rizbulojne-rrenjet-e-tyre-katoliko-romane-2-63144.html
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •