Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 139
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Bibla profetizon se Mbreteria e Zotit do ti largohet popullit hebre

    (Zoti) tha: "Unė do t'u fsheh atyre fytyrėn time dhe do tė shoh cili do tė jetė fundi i tyre, sepse janė njė brez i degjeneruar, bij tek tė cilėt nuk ka fare besnikėri. Ata mė kanė bėrė ziliqar me atė qė nuk ėshtė Perėndi, kanė provokuar zemėrimin tim me idhujt e tyre tė kotė; dhe unė do t'i bėj ziliqarė me njerėz qė nuk janė njė popull, do tė ngacmoj smirėn e tyre me njė komb qė s'ėshtė nė vete.Sepse njė zjarr ėshtė ndezur gjatė zemėrimit tim dhe ka pėr tė djegur pjesėt mė tė thella tė Sheolit; do tė gllabėrojė tokėn dhe prodhimet e saj dhe do t'u vėrė zjarrin themeleve tė maleve. Unė do tė mblesh mbi ta mjerime, do t'i mbaroj shigjetat e mia kundėr tyre.Ata do tė veniten nga uria, do tė pėrpihen nga njė vapė djegėse dhe nga njė murtajė e tmerrshme; do tė dėrgoj kundėr tyre dhėmbėt e kafshėve tė egra, me helmin e gjarpėrinjve qė hiqen zvarrė nėpėr pluhur. Nga jashtė shpata do t'i privojė nga fėmijėt, nga brenda terrori, duke shkaktuar njėkohėsisht vdekjen e tė riut dhe tė virgjėreshės, tė foshnjės sė gjirit dhe tė plakut tė thinjur. Unė kam thėnė: "Do t'i fshij njė herė e mirė, do tė zhduk kujtimin e tyre nė mes tė njerėzve", por hardhia e tyre vjen nga hardhia e Sodomės dhe nga fushat e Gomorės; rrushi i tyre ėshtė i helmatisur dhe vilet e rrushit tė tyre janė tė hidhura; vera e tyre ėshtė njė helm gjarpėrinjsh, njė helm mizor gjarpėrinjsh helmonjės. E tėrė kjo a nuk ėshtė ruajtur vallė pranė meje, e vulosur nė thesaret e mia?(Ligji i pėrtėrirė 32/20-26, 32-34)

    Dhe nė tė vėrtetė po ju them se ditėn e gjyqit, vendi i Sodomės dhe i Gomorės do tė trajtohet me mė shumė tolerancė se ai qytet(Juruzalemi).(Mateu 10/15)

    Mbreteria e Zotit do ti jepet nje populli tjeter

    Prandaj po ju them se juve do tu hiqet mbretėria e Perėndisė dhe do ti jepet njė kombi qė do ta bėjė tė japė fryt.
    Dhe ai qė do tė bierė nė kėtė gurė do tė bėhet copė copė; dhe ai mbi tė cilin do tė bierė ai do tė jetė i thėrmuar.
    (Mateu 21/33-46)

    Ashtu sci thote ai te Osea”Unė do ta quaj popullin tim atė qė ska qenė populli im dhe tė dashur atė tė mosdashurin.(Romaket 9/25)

    E kush mund te ishte ai popull pervec pasardhesve te Ismaelit?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 29-09-2015 mė 13:54
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    I drejti mos eshte profeti Muhamed a.s ?

    Ata vranė edhe ata qė paralajmeronin ardhjen e tė Drejtit, pėr tė cilin tani ju jeni bėrė tradhtarė dhe vrasės; 53 ju, qė e morėt ligjin tė shpallur nga engjėjt dhe nuk dhe nuk e keni
    respektuar!''. veprat 7

    Sepse edhe ju keni vuajtur nga ana e bashkėkombasve tuaj tė njėjtat gjėra, sikurse edhe ata kanė vuajtur nga Judenjtė, tė cilėt e vranė Jezus dhe profetėt e tyre, dhe na pėrndoqėn edhe ne. Ata nuk i pėlqen Perėndia, dhe janė armiq me tė gjithė njerėzit,(1 e Thesalonikasve Kapitulli 2 /14-15)
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anėtarėsuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Asnje nuk eshte i drejte ne syte e Perendise qe nga Adami deri me sot perveē njerit !!! Jezusit Jeremia 23:5, Veprat 7:52, 1 Pjetri 3:18

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anėtarėsuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    E di qe eshte veshtir te heqesh dore nga Muhamedi, tradita e origjina etj por Jezusi mjafton ! nuk mund ti shtosh as ti heqesh asgje Atij

    Bindu o Shqipatar se s'ke asnje lidhe me Muhamedin, te ishe arab edhe mund te justifikoheshe nga origjina dhe eshte e veshtire te heqesh dore prej asaj qe duket si feja e origjines

    po je Shqipetar bir Shqipeje, qe kane vuajtur 500 e kusur vjet nga zgjedha e injorances

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    I drejti mos eshte profeti Muhamed a.s ?

    Ata vranė edhe ata qė paralajmeronin ardhjen e tė Drejtit, pėr tė cilin tani ju jeni bėrė tradhtarė dhe vrasės; 53 ju, qė e morėt ligjin tė shpallur nga engjėjt dhe nuk dhe nuk e keni
    respektuar!''. veprat 7

    Sepse edhe ju keni vuajtur nga ana e bashkėkombasve tuaj tė njėjtat gjėra, sikurse edhe ata kanė vuajtur nga Judenjtė, tė cilėt e vranė Jezus dhe profetėt e tyre, dhe na pėrndoqėn edhe ne. Ata nuk i pėlqen Perėndia, dhe janė armiq me tė gjithė njerėzit,(1 e Thesalonikasve Kapitulli 2 /14-15)

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Ronierjoni Lexo Postimin
    Asnje nuk eshte i drejte ne syte e Perendise qe nga Adami deri me sot perveē njerit !!! Jezusit Jeremia 23:5, Veprat 7:52, 1 Pjetri 3:18
    Noeu sipas bibles ishte i drejte dhe patemete.

    9 Kjo ėshtė prejardhja e Noeut. Noeu ishte njė njeri i drejtė dhe i patėmetė midis bashkėkohėsve tė tij.Zanafilla 6


    Perėndinė adhuroje! Sepse dėshmia e Jezusit ėshtė frymė e profecisė''.
    11
    Dhe pashė qiellin e hapur, dhe ja, njė kalė i bardhė, dhe ai qė e kalėronte quhet Besniku dhe i
    Vėrteti
    ; dhe ai gjykon dhe lufton me drejtėsi.
    12
    Dhe sytė e tij ishin si flakė zjarri dhe mbi kryet e tij ishin shumė kurora; edhe kishte njė emėr tė shkruar, qė askush
    nuk e di pėrveē atij;
    13
    Dhe ishte i veshur me njė rrobe tė ngjyer nė gjak; dhe emri i tij quhet: "Fjala e Perėndisė".
    14
    Dhe ushtritė qė janė nė qiell e ndiqnin mbi kuaj tė bardhė, tė veshur me rroba liri tė hollė, tė bardhė dhe tė pastėr.
    15
    Dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė pėr tė goditur me tė kombet; dhe ai do tė qeverisė me skeptėr prej hekuri dhe ai vet do tė shkelė vozėn e verės sė mėrisė dhe tė zemėrimit
    tė Perėndisė sė plotfuqishėm(hakmarrja ndaj vreshtit(hebre)
    .Zbulesa


    Fjalia e fundit tregon se luftrat qe beri profeti Muhamed a,s jane te profetizuara ne bibel.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anėtarėsuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Noeu gjeti hir ne syte e Perėndise ishte njeri i drejte dhe i ndershem per kohen qe jetonte por Noeu ishte mėkatar si tė gjithė njerėzit

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Noeu sipas bibles ishte i drejte dhe patemete.

    9 Kjo ėshtė prejardhja e Noeut. Noeu ishte njė njeri i drejtė dhe i patėmetė midis bashkėkohėsve tė tij.Zanafilla 6


    Perėndinė adhuroje! Sepse dėshmia e Jezusit ėshtė frymė e profecisė''.
    11
    Dhe pashė qiellin e hapur, dhe ja, njė kalė i bardhė, dhe ai qė e kalėronte quhet Besniku dhe i
    Vėrteti
    ; dhe ai gjykon dhe lufton me drejtėsi.
    12
    Dhe sytė e tij ishin si flakė zjarri dhe mbi kryet e tij ishin shumė kurora; edhe kishte njė emėr tė shkruar, qė askush
    nuk e di pėrveē atij;
    13
    Dhe ishte i veshur me njė rrobe tė ngjyer nė gjak; dhe emri i tij quhet: "Fjala e Perėndisė".
    14
    Dhe ushtritė qė janė nė qiell e ndiqnin mbi kuaj tė bardhė, tė veshur me rroba liri tė hollė, tė bardhė dhe tė pastėr.
    15
    Dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė pėr tė goditur me tė kombet; dhe ai do tė qeverisė me skeptėr prej hekuri dhe ai vet do tė shkelė vozėn e verės sė mėrisė dhe tė zemėrimit
    tė Perėndisė sė plotfuqishėm(hakmarrja ndaj vreshtit(hebre)
    .Zbulesa


    Fjalia e fundit tregon se luftrat qe beri profeti Muhamed a,s jane te profetizuara ne bibel.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Bibla profetizon se Mbreteria e Zotit do ti largohet popullit hebre

    (Zoti) tha: "Unė do t'u fsheh atyre fytyrėn time dhe do tė shoh cili do tė jetė fundi i tyre, sepse janė njė brez i degjeneruar, bij tek tė cilėt nuk ka fare besnikėri. Ata mė kanė bėrė ziliqar me atė qė nuk ėshtė Perėndi, kanė provokuar zemėrimin tim me idhujt e tyre tė kotė; dhe unė do t'i bėj ziliqarė me njerėz qė nuk janė njė popull, do tė ngacmoj smirėn e tyre me njė komb qė s'ėshtė nė vete.Sepse njė zjarr ėshtė ndezur gjatė zemėrimit tim dhe ka pėr tė djegur pjesėt mė tė thella tė Sheolit; do tė gllabėrojė tokėn dhe prodhimet e saj dhe do t'u vėrė zjarrin themeleve tė maleve. Unė do tė mblesh mbi ta mjerime, do t'i mbaroj shigjetat e mia kundėr tyre.Ata do tė veniten nga uria, do tė pėrpihen nga njė vapė djegėse dhe nga njė murtajė e tmerrshme; do tė dėrgoj kundėr tyre dhėmbėt e kafshėve tė egra, me helmin e gjarpėrinjve qė hiqen zvarrė nėpėr pluhur. Nga jashtė shpata do t'i privojė nga fėmijėt, nga brenda terrori, duke shkaktuar njėkohėsisht vdekjen e tė riut dhe tė virgjėreshės, tė foshnjės sė gjirit dhe tė plakut tė thinjur. Unė kam thėnė: "Do t'i fshij njė herė e mirė, do tė zhduk kujtimin e tyre nė mes tė njerėzve", por hardhia e tyre vjen nga hardhia e Sodomės dhe nga fushat e Gomorės; rrushi i tyre ėshtė i helmatisur dhe vilet e rrushit tė tyre janė tė hidhura; vera e tyre ėshtė njė helm gjarpėrinjsh, njė helm mizor gjarpėrinjsh helmonjės. E tėrė kjo a nuk ėshtė ruajtur vallė pranė meje, e vulosur nė thesaret e mia?(Ligji i pėrtėrirė 32/20-26, 32-34)

    Dhe nė tė vėrtetė po ju them se ditėn e gjyqit, vendi i Sodomės dhe i Gomorės do tė trajtohet me mė shumė tolerancė se ai qytet(Juruzalemi).(Mateu 10/15)

    Mbreteria e Zotit do ti jepet nje populli tjeter

    Prandaj po ju them se juve do tu hiqet mbretėria e Perėndisė dhe do ti jepet njė kombi qė do ta bėjė tė japė fryt.
    Dhe ai qė do tė bierė nė kėtė gurė do tė bėhet copė copė; dhe ai mbi tė cilin do tė bierė ai do tė jetė i thėrmuar.
    (Mateu 21/33-46)

    Ashtu sci thote ai te Osea”Unė do ta quaj popullin tim atė qė ska qenė populli im dhe tė dashur atė tė mosdashurin.(Romaket 9/25)

    E kush mund te ishte ai popull pervec pasardhesve te Ismaelit?

    Jeruzalem, Jeruzalem, qė i vret profetėt dhe i vret me gurė ata qė tė janė dėrguar!
    Sa herė kam dashur t'i mbledh bijtė e tu ashtu si i mbledh klloēka zogjtė e vet nėn
    krahė, por ju nuk deshėt!
    38
    Ja, shtėpia juaj po ju lihet e shkretė.
    39
    Sepse unė po ju them, se tash e tutje nuk do tė mė shihni mė deri sa tė thoni: "I bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit!"''.mateu 23

    http://www.answering-christianity.co...of_abraham.htm
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 29-09-2015 mė 15:47
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Merr lexo mos rri kot pergatitu mire per pergjigjet

    http://islamicweb.com/bible/


    Prophet Muhammad In The Old Testament

    Prefatory Remarks, Allah And His Attributes "And The Ahmed Of All Nations Will Come." - Haggai, ii.7.
    The Question Of The Birthright And The Covenant
    The Mystery Of The "Mispa"
    Prophet Muhammad Is The "Shiloh"
    Prophet Muhammad And The Emperor Constantine
    Prophet Muhammad Is The Son-Of-Man
    King David Calls Him: "My Lord"
    The Lord And The Prophet Of The Covenant
    Genuine Prophets Preach Only Islam
    Islam Is The Kingdom Of God On Earth

    Prophet Muhammad In The New Testament

    Islam And Ahmadiyat Announced By Angels
    "Eudokia" Means "Ahmadiyeh" [Luke ii. 14]
    John The Baptist Announces A Powerful Prophet
    The Prophet Foretold By The Baptist Was Certainly Prophet Muhammad - John The Baptist Foretold Prophet Muhammad
    The Baptism Of John And Jesus Only A Type Of Religious Marking "Sibghatullah"
    The "Sibghatullah," Or The Baptism With The Holy Spirit And With Fire
    The "Paraclete" Is Not The Holy Spirit
    "Periqlytos" Means "Ahmad"
    "The Son Of Man," Who Is He?
    By The Apocalyptical "Son Of Man," Prophet Muhammad Is Intended
    The Son Of Man According To The Jewish Apocalypses
    The Prophet Of Arabia As Spoken Of In The Bible "The Burden Upon Arabia" - Isaiah xxi. 13.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    18 Po atė ditė Zoti bėri njė besėlidhje me Abramin duke i thėnė: "Unė u jap pasardhėsve tė tu kėtė vend, nga pėrroi i Egjiptit deri nė lumin e madh, lumin e Eufratit (Zanafilla 15/18)

    12 Tani kėta janė pasardhėsit e Ismaelit, bir i Abrahamit, qė egjiptasja Agar, shėrbėtorja e Sarės, i kishte lindur Abrahamit.13 Kėta janė emrat e bijve tė Ismaelit, simbas emrit tė brezave tė tyre: Nebajothi, i parėlinduri i Ismaelit; pastaj Kedari, Abdeeli, Mibsami,14 Mishma, Dumahu, Masa,15 Hadari, Tema, Jeturi, Nafishi dhe Kedemahu.16 Kėta janė bijtė e Ismaelit dhe emrat e tyre, simbas fshatrave dhe fushimeve tė tyre. Ata qenė dymbėdhjetė princėrit e kombeve tė tyre pėrkatės.17 Por kėto janė vitet e jetės sė Ismaelit, gjithsej njėqind e tridhjetė e shtatė vjet; pastaj ai dha frymė dhe vdiq, dhe u bashkua me popullin e tij.18 (Dhe bijtė e tij banuan nga Havilahu deri nė Shur, qė ėshtė nė lindje tė Egjiptit, nė drejtim tė Asirisė). Ai u vendos nė prani tė tė gjithė vėllezėrve tė tij.(Zanafilla 25)

    Skedarėt e Bashkėngjitur 168776
    10
    Skeptri nuk do t'i hiqet Judės, as bastuni i komandimit nga kėmbėt e tij, deri sa tė vijė Shilohu; dhe atij do t'i binden popujt.(Zanafilla 49)



    1
    "Ja shėrbėtori im, qė unė pėrkrah, i zgjedhuri im qė mė kėnaq shpirtin. Kam vėnė Frymėn time mbi tė; ai do t'ju sjellė drejtėsinė kombeve.
    2
    Nuk do tė bėrtasė, nuk do ta ngrerė zėrin, nuk do tė bėjė tė dėgjohet zėri i tij nėpėr rrugė.
    3
    Nuk do ta copėtojė kallamin e thyer dhe nuk do ta shuajė kandilin qė bėn tym; do ta paraqesė drejtėsinė sipas sė vėrtetės.
    4
    Ai nuk do tė ligėshtohet dhe nuk do tė dekurajohet; deri sa tė vendosė drejtėsinė mbi tokė; dhe ishujt do tė presin ligjin e tij".
    5
    Kėshtu thotė Perėndia, Zoti, qė ka krijuar qiejtė dhe i ka shpalosur, qė ka shtruar tokėn dhe
    gjėrat qė ajo prodhon, qė i jep frymėmarrje popullit dhe jetė atyre qė ecin nė tė:
    6
    "Unė, Zoti, tė kam thirrur sipas drejtėsisė dhe do tė tė zė pėr dore, do tė tė ruaj dhe do tė bėj aleancėn e popullit dhe dritėn e kombeve,
    7
    pėr t'u hapur sytė tė verbėrve,pėr tė nxjerrė nga burgu tė burgosurit dhe ata qė dergjen nė terr.
    8
    Unė jam Zoti, ky ėshtė emri im; nuk do t'i jap lavdinė time asnjė tjetri, as lavdėrimet e mia shėmbėlltyrave tė gdhendura.
    9
    Ja, gjėrat e mėparshme kanė ndodhur, dhe tani po ju njoftoj gjėra tė reja; unė jua bėj tė njohura para se tė mbijnė".
    10
    I kėndoni Zotit njė kantik tė ri, lėvdimin e tij nga skajet e tokės, o ju qė zbrisni nė det, dhe atė qė ai pėrmban, ishujt dhe banorėt e tyre.
    11
    Shkretėtira dhe qytetet e tij tė lartojnė zėrin e tyre, bashkė me fshatrat nė tė cilat banojnė ata tė Kedarit.(Isaia 42)

    17
    Do tė kthejnė kurrizin plot me turp ata qė kanė besim nė shėmbėlltyrat e gdhendua dhe u thonė shėmbėlltyrave tė derdhura: "Ju jeni perėnditė tona!".(Per ikonat e ka ketu ?)
    18
    O tė shurdhėr, dėgjoni; o tė verbėr, shikoni dhe keni pėr tė parė!
    19
    Kush ėshtė i verbėr, nė mos shėrbėtori im, o i shurdhėr si lajmėtari im qė po dėrgoj? Kush ėshtė i verbėr si ai qė ėshtė nė paqe me mua, i verbėr si shėrbėtori i Zotit?
    20
    Ke parė shumė gjėra, por pa u kushtuar kujdesin e duhur; veshėt e tu ishin tė hapur, por nuk dėgjove asgjė".
    21
    Zoti u gėzua pėr hir tė drejtėsisė sė tij;Isai 42
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Xhemis Midis respektit qe te kam,me duhet te te them,se je bere per tu ardhur keq,Besimi ne zot nuk eshte Loje zaresh,ose llotari,nuk eshte parti politike,,,,,,Tani te keshilloj Boll na lodhe me pretendime te kota,ti di vetem te akuzosh,ndersa per pergjigje per pyetjet qe te kam bere une ti i ke grene me buke,pasi ti nuk ke argument,,dhe vazhdon akoma ne verberin tende dhe aq me shume kohe kalon aq me shume ti bene rrolin e fudullit dhe naiv,Tani o njeri nqs se ndopake respekt per veten mu pergjigj per postimet qe une kam bere,Ashtu sikurse une te jam pergjigjur,,,,,,Por ashti si te tjere Mysliman ketu ti ndjek te njejten praktike,dhe duket qarte se kjo eshte vetem propagand sic bejn partite politike,,dhe duket sikur ti e ke pune kete nuk e ke besim,se po ta kishe besim nuk do veproje keshtu,,,,,Te lutem Xhemis,nqs se te ka ngel ndopake kurajo,,pergjigju njehere pike per pike pyetjeve qe te kam drejtuar une ne te gjitha postimet e mia,,,,,Kam me shume se 1 jave qe te them qe mos merre vetem vargune qe te intereson nga bibla,,por merr edhe vargun pasardhes qe te kuptosh kontextin,,,dhe mos hajde ketu thate edhe ti hedhesh hi syve njerezve qe lexojne ketu,,Jetojme ne 2015 jo ne vitin 630,,keshtu qe Xhemis shpresoj qe ky postim te te ndergjgjesoj sa do pake qe te keshe kurajon e debatit,
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Lace merr lexo shkrimet qe kam postuar i ke aty te gjithe pergjigjet.Per arsye te mosmbajtjes se etiketimit ne bisede tendin, jarigasin dhe mesias dhe ronerjonit jo kam bere bllok per tju mos ju lexuar postet.eshte kenaqesi te debatosh me njerez si Albo ose Volsiv te cilet nuk dine te ofendojne ne bisede dhe as te shajne fene e tjetrin, sjellin argumente kundershtuese dhe kaq.Kjo eshte toleranca te debatosh duke mos u share dhe ofenduar personin qe i perket nje feje tjeter.Toleranca nuk eshte mos debatosh por mos e fyesh personin qe po debaton, te sjellesh argumente bindese per te hudhur drite mbi te verteten.


    Vendosja e Mbreterise se Zotit ne toke?

    Jezusi deklaron se mbreteria e Zotit, zbatimi i ligjeve dhe urdherave te tij do te largohej prej juruzalemit dhe do ti jepej nje populli tjeter.



    Tani kur tė vijė i Zoti i vreshtit, ēfarė do tu bėjė kėtyre vreshtarėve?
    Ata i thanė do ti vrasė keqas ata faqezinj dhe do tua besojė vreshtin vreshtarėve tė tjerė, tė cilėt do tė japin prodhime nė kohėn e vet.
    Jezusi u tha atyre: “A nuk e keni lexuar kurrė nė shkrimet: “Guri qė ndėrtuesit e nxorėn tė papėrdorshėm, u bė guri i qoshes.Kjo ėshtė vepėr e Zotit dhe ėshtė e mrekullueshme nė sytė tonė”?
    Prandaj po ju them se juve do tu hiqet mbretėria e Perėndisė dhe do ti jepet njė kombi qė do ta bėjė tė japė fryt.
    Dhe ai qė do tė bierė nė kėtė gurė do tė bėhet copė copė; dhe ai mbi tė cilin do tė bierė ai do tė jetė i thėrmuar.
    Dhe krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė, kur dėgjuan shėmbėlltyrėn e tij, e kuptuan se po fliste pėr ata.
    Dhe kėrkonin ta kapnin po kishin frikė nga turma, sepse ato e konsideronin profet”(Mateu 21/33-46) ose (Marku 12/1-13) ose (Luka 20/9-19)-



    Ai gjithashtu deklaron se Mbreteriae tij nuk do te ishte e kesaj bote sepsenuk kishte njerez me te cilet do luftonte dhe do ta ngrinte ate.Plus qe nuk kishte njerez qe te luftonte porse megjithe mrekullite e tij njerzit zgjodhen baraben kundrejt tij.

    36 Jezusi u pėrgjigj: ``Mbretėria ime nuk ėshtė e kėsaj bote; po tė ishte mbretėria ime e kėsaj bote, shėrbėtorėt e mi do tė luftonin qė tė mos u dorėzohesha Judenjve; porse tani mbretėria ime nuk ėshtė prej kėtej``(Gjoni 18).



    Kjo mbreteri eshte mbreteria Islame e cila zbaton me perpikmeri ligjet e Zotit dhe ka per baze kushteteten islame.

    19 Por ne e dimė se gjithēka qė thotė ligji, e thotė pėr ata qė janė nėn ligj, me qėllim qė ēdo gojė tė heshtė dhe gjithė bota t`i jetė nėnshtruar gjykimit tė Perėndisė,.(Romakėve 3)

    33 tė cilėt, me anė tė fesė nėnshtruan mbretėrira, realizuan drejtėsinė, arritėn ato qė u premtuan, ua zunė grykėn luanėve, Hebrenjve - Kapitulli 11

    Ja cilesite e kesaj mbreterie.

    Monoteizmi


    Markut 12/ 28-34: "28. atėherė njė nga skribėt qė e kishte dėgjuar diskutimin e tyre, duke kuptuar se si iu ishte pėrgjigjur mirė iu afrua dhe e pyeti: Cili ėshtė I pari I tė gjitė urdhėrimeve? 29. Dhe Jezusi iu pėrgjigj: -Urdhėrimi I parė I tė gjithėve ėshtė: Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot. 30. Dhe, duaje Zotin, Perėndinė tėnd me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me tė gjithė mėndien tėnde e me tė gjithė forcėn tėnde! Ky ėshtė I pari urdhėrim. 31. Dhe I dyti I ngjan kėtij: Duaje tė afėrmin tėndi porsi vetveten. Nuk ka urdhėrim tjetėr mė tė madh se kėta. 32. Atėherė skribi I tha: Mirė mėsues, the sipas tė vėrtetės se ka vetėm njė Perėndi dhe s'ka asnjė pėrve> Tij, 33. dhe ta duash me gjithė zemėr, me tė gjithė mėndien, me gjithė shpirti e me gjithė forcė dhe ta duash tė afėrmin porsi vetvetja vlen mė tepėr se sa tė gjithė olokaustet dh fllijimet. 34. Dhe Jezusi duke e parė se ai ishte pėrgjigjur me mend, I tha: Ti je nuk larg nga mbretėria e Perėndisė.
    Mateut 22/ 34-40: "Dhe tha Mesihu nė fund: Nga kėto dy urdhėrime varet I tėrė ligji dhe profetėt."


    Largimi i veseve te cilat shkatarrrojne njerzimin

    9 Ju kam shkruar nė letėr, tė mos pėrziheni me kurvarė,
    10 dhe aspak me kurvarėt e kėsaj bote, ose me lakmuesit ose me cubat, ose me idhujtarėt, sepse atėherė duhet tė dilni nga bota.
    11 Por tani ju shkrova tė mos pėrziheni me atė, tė ashtuquajturin vėlla, qė ėshtė kurvar, ose lakmues ose idhujtar, o shpi-fės, o pijanec ose cub; me njė tė tillė bile as tė mos hani bashkė.
    12 Sepse a mė takon mua tė gjykoj edhe ata qė janė jashtė? A nuk i gjykoni ju tė brendshmit?
    13 Por ata tė jashtmit Perėndia i gjykon. Prandaj nxirreni tė ligun nga vetja juaj.(1 e Korintasve 65 )


    Gjithashtu bibla tregon se keta nuk do trashegojne mbreterine e Zotit megjithese kristianet justifikohen vetem ne besim duke harruar thyerjen e ligjeve te cilen e shpiku Pali.

    9 A nuk e dini ju se tė padrejtėt nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė? Mos u gėnjeni: as kurvarėt, as idhujtarėt, as shkelėsit e kurorės, as tė zhburrėruarit, as homoseksualėt,
    10 as vjedhėsit, as lakmuesit, as pijanecėt, as pėrqeshėsit, as grabitėsit nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė.
    11 Dhe tė tillė ishit disa nga ju; por u latė, por u shenjtėruat, por u shfajėsuat nė emėr tė Jezusit dhe me anė tė Frymės sė Perėndisė tonė.(1 e Korintasve 6)


    14 Lum ata qė i kryejnė urdhėrimet e tij, qė tė kenė tė drejtėn pėr drurin e jetės dhe pėr tė hyrė nė portat e qytetit.

    15 Jashtė janė qentė, magjistarėt, kurvarėt, vrasėsit, idhujtarėt dhe kushdo qė do dhe zbaton gėnjeshtrėn.(Zbulesa 22 )


    Sipas bibles thyerja e ligjeve te Zotit dhe mos pranimi i mbreterise se Zotit eshte ka me denim te rende.


    28 Kushdo qė shkel ligjin e Moisiut vritet pa mėshirė me deponimet e dy ose tre dėshmitarėve. Hebrenjve - Kapitulli 10

    27 Veē kėsaj, i sillni kėtu armiqtė e mi, tė cilėt nuk donin qė unė tė mbretėroja mbi ta dhe i vritini pėrpara meje!"`(Luka 19/27)`.


    I mallkuar eshte ai qenuk i bindet ligjeve te Zotit sipas bibles

    26 "Mallkuar qoftė ai qė nuk u pėrmbahet fjalėve tė kėtij ligji pėr t'i zbatuar nė praktikė!". Tėrė populli do tė thotė: "Amen".(Ligji i perterire 27)

    26 Shikoni, unė vė sot para jush bekimin dhe mallkimin;

    27 bekimin nė rast se u bindeni urdhėrimeve tė Zotit, Perėndisė tuaj, qė sot ju pėrcaktoj;

    28 mallkimin, nė rast se nuk u bindeni urdhėrimeve tė Zotit, Perėndisė tuaj, dhe largoheni nga rruga qė ju pėrcaktoj sot, pėr tė ndjekur perėndi tė tjerė qė nuk i keni njohur kurrė.Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 11

    10 Dhe tė gjithė ata qė themelohen mbi veprat e ligjit janė nėn mallkim, sepse ėshtė shkruar: "I mallkuar ėshtė kushdo qė nuk qėndron nė tė gjitha ato qė shkruhen nė librin e ligjit pėr t'i praktikuar".(Galatsve 3)



    Jezusi nuk erdhi per ti shfuqizuar keto ligje


    “ Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt; unė nuk erdha pėr t’i shfuqizuar, po pėr t’i plotėsuar.” (Mateu 5:17)

    Prandaj i mallkoi ato qe nuk zbatojne dhe nuk njohin ligjet e Zotit

    Gjoni 7:49 Por kjo turmė, qė nuk e njeh ligjin, ėshtė e mallkuar''.


    Kjo Mbreteri e Zotit nuk pranon veren dhe pijet dehese

    9 "Mos pini verė as pije dehėse as ti as bijtė e tu, kur do tė hyni nė ēadrėn e mbledhjes, qė tė mos vdisni; do tė jetė njė ligj i pėrjetshėm pėr tė gjithė brezat tuaj,

    10 me qėllim qė tė mundni tė dalloni midis tė shenjtit dhe profanit, midis tė papastrit dhe tė pastrit,
    11 dhe tė mundni t`u mėsoni bijve tė Izraelit tė gjitha ligjet, qė Zoti u ka dhėnė atyre me anė tė Moisiut".(Leviticu 10)

    Vera eshte simbol paganeve

    37 Atėherė ai do tė thotė: "Ku janė perėnditė e tyre, shkėmbi nė tė cilin gjenin strehė,

    38 qė hanin yndyrėn e flijimeve tė tyre dhe pinin verėn e libacioneve tė tyre? Le tė ngrihen pėr t'i ndihmuar dhe pėr tė qenė strehimi juaj!".

    39 Tani e shikoni qė unė jam Ai dhe qė nuk ka Perėndi tjetėr pėrbri meje. Unė tė bėj qė tė vdesėsh dhe tė jetosh, unė tė plagos dhe tė shėroj, dhe nuk ka njeri qė mund tė tė lirojė nga dora ime.Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 32


    Mospirja e pijeve dehese argument per lindjen e njerzve te mire


    2 Ishte njė njeri nga Tsorahu, prej familjes sė Danitėve, qė quhej Manoah; gruaja e tij ishte shterpė dhe nuk kishte fėmijė.

    3 Engjėlli i Zotit iu shfaq kėsaj gruaje dhe i tha: "Ja, ti je shterpė dhe nuk ke fėmijė, por ke pėr tė mbetur me barrė dhe do tė pjellėsh njė fėmijė.

    4 Prandaj ruhu se pi verė o pije dehėse, dhe mos ha asnjė gjė tė papastėr.

    5 Sepse ti do tė mbetesh me barrė dhe do tė pjellėsh njė djalė, mbi kokėn e tė cilit nuk do tė kalojė brisku, sepse fėmija do tė jetė njė Nazireo kushtuar Perėndisė qė nė barkun e nėnes sė tij; ai do tė fillojė ta ēlirojė Izraelin nga duart e Filistejve".

    6 Atėherė gruaja shkoi t'i thotė bashkėshortit tė saj: "Njė njeri i Perėndisė erdhi tek unė; pamja e tij ishte si ajo e Engjėllit tė Perėndisė, me tė vėrtetė e frikshme. Unė nuk e pyeta se nga vinte, dhe ai nuk mė tha emrin e tij;

    7 por mė tha: "Ja, ti do tė mbetesh me barrė dhe do tė pjellėsh njė djalė; prandaj tani mos pi verė as pije dehėse, dhe mos ha asgjė tė papastėr, sepse fėmija do tė jetė njė Nazireo i kushtuar Perėndisė qė nė barkun e nėnės sė tij deri nė ditėn e vdekjes sė tij"".


    13 Engjėlli i Zotit iu pėrgjegj Manoahut: "Gruaja duhet tė ketė kujdes pėr tė gjitha ato qė i thashė.

    14 Tė mos hajė asnjė nga prodhimet e rrushit, tė mos pijė verė a pije dehėse, dhe tė mos hajė asnjė gjė tė papastėr; tė ketė parasysh tė gjitha porositė qė i kam urdhėruar".

    24 Pastaj gruaja lindi njė djalė tė cilit ia vunė emrin Sanson. Fėmija u rrit dhe Zoti e bekoi.(Gjyqtarėt - Kapitulli 13)

    13 Por engjėlli i tha: ``Mos u tremb, Zakaria, sepse lutja jote u plotėsua dhe gruaja jote Elizabeta do tė lindė njė djalė, tė cilit do t`ia vėsh emrin Gjon.

    14 Dhe ai do tė jetė pėr ty shkak gėzimi dhe hareje, dhe shumė vetė do tė gėzohen pėr lindjen e tij.

    15 Sepse ai do tė jetė i madh pėrpara Zotit; nuk do tė pijė as verė as pije dehėse dhe do tė jetė i pėrplotė me Frymėn e Shenjtė qė nė barkun e s`ėmės.(Luka 1)


    9 "Mos pini verė as pije dehėse as ti as bijtė e tu, kur do tė hyni nė ēadrėn e mbledhjes, qė tė mos vdisni; do tė jetė njė ligj i pėrjetshėm pėr tė gjithė brezat tuaj,
    10 me qėllim qė tė mundni tė dalloni midis tė shenjtit dhe profanit, midis tė papastrit dhe tė pastrit,
    11 dhe tė mundni t`u mėsoni bijve tė Izraelit tė gjitha ligjet, qė Zoti u ka dhėnė atyre me anė tė Moisiut".(Leviticu 10)





    Kjo perandori nuk do kete Ikona dhe figura te cilat adhurohen ne faltore.


    Dhiata e vjeter

    26 "Mallkuar qoftė ai qė nuk u pėrmbahet fjalėve tė kėtij ligji pėr t'i zbatuar nė praktikė!". Tėrė populli do tė thotė: "Amen".(Ligji i perterire 27)

    26 Shikoni, unė vė sot para jush bekimin dhe mallkimin;

    27 bekimin nė rast se u bindeni urdhėrimeve tė Zotit, Perėndisė tuaj, qė sot ju pėrcaktoj;

    28 mallkimin, nė rast se nuk u bindeni urdhėrimeve tė Zotit, Perėndisė tuaj, dhe largoheni nga rruga qė ju pėrcaktoj sot, pėr tė ndjekur perėndi tė tjerė qė nuk i keni njohur kurrė.Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 11



    Dhiata e Re

    10 Dhe tė gjithė ata qė themelohen mbi veprat e ligjit janė nėn mallkim, sepse ėshtė shkruar: "I mallkuar ėshtė kushdo qė nuk qėndron nė tė gjitha ato qė shkruhen nė librin e ligjit pėr t'i praktikuar".(Galatsve 3)



    Nuk lejohen Ikonat


    14 Dhe mua, nė atė kohė, Zoti mė urdhėroi t'ju mėsoj statutet dhe dekretet, qė t'i zbatoni nė vendin ku jeni duke hyrė pėr t'u bėrė zotėr tė tij.

    15 Me qenė, pra se nuk patė asnjė figurė ditėn qė Zoti ju foli nė Horeb nga mesi i zjarrit, tregoni kujdes tė veēantė pėr shpirtėrat tuaja,

    16 me qėllim qė tė mos shthureni dhe tė mos gdhendni ndonjė shėmbėlltyrė, nė trajtėn e ndonjė figure: paraqitjen e njė burri apo tė njė gruaje,(Jezusit apo Marise)

    17 paraqitjen e njė kafshe qė ėshtė mbi tokė, paraqitjen e njė zogu qė fluturon nė qiell,

    18 paraqitjen e ēdo gjėje qė zvarritet mbi dhe, paraqitjen e njė peshku qė noton nė ujėrat poshtė tokės;

    19 sepse duke ngritur sytė nė qiell dhe duke parė diellin, hėnėn, yjet, tė tėra, domethėnė tėrė ushtrinė qiellore, ti tė mos nxitesh tė biesh pėrmbys pėrpara kėtyre gjėrave dhe t'u shėrbesh, gjėrave qė Zoti, Perėndia yt, u ka dhėnė tėrė popujve qė ndodhen nėn tė gjithė qiejtė;


    23 Ruhuni se harroni besėlidhjen qė Zoti, Perėndia juaj, ka lidhur me ju, dhe bėni ndonjė shėmbėlltyrė tė gdhendur nė trajtėn e ēfarėdo gjėje qė Zoti, Perėndia yt, e ka ndaluar.

    24 Sepse Zoti, Perėndia yt, ėshtė njė zjarr qė tė konsumon, njė Zot ziliqar.

    25 Kur tė kesh pjellė bij dhe bij tė bijve tė tu, dhe tė keni banuar pėr njė kohė tė gjatė nė atė vend, nė rast se shthureni dhe sajoni shėmbėlltyra tė gdhendura nė trajtėn e ēfarėdo gjėje, dhe bėni tė keqen nė sytė e Zotit, Perėndisė tuaj, pėr ta ngacmuar,
    (Ligj perterire 4)

    7 Nuk do tė kesh perėndi tė tjera pėrpara meje.(Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 5)

    8 Nuk do tė bėsh asnjė skulpturė apo shėmbėlltyrė tė gjėrave qė janė atje lart nė qiell, kėtu poshtė nė tokė apo nė ujėrat poshtė tokės.

    9 Nuk do tė biesh pėrmbys para tyre dhe nuk do t'u shėrbesh, sepse unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xhelos qė dėnon paudhėsinė e etėrve ndaj bijve deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,(Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 5)

    Duhen djegur

    4 sepse do t'i largonin bijtė e tu nga unė pėr t'u shėrbyer perėndive tė tjera, dhe zemėrimi i Zotit do tė ndizej kundėr jush dhe do t'ju shkatėrronte menjėherė.

    5 Por me ta do tė silleni kėshtu: do tė shkatėrroni altarėt e tyre, do tė copėtoni kolonat e tyre tė shenjta, do tė rrėzoni Asherimet e tyre dhe do t'u vini flakėn shėmbėlltyrave tė tyre tė gdhendura.

    25 Do t'u vėsh flakėn shėmbėlltyrave tė gdhendura tė perėndive tė tyre; nuk do tė dėshirosh arin dhe argjendin qė ndodhet mbi to dhe nuk do ta marrėsh pėr vete, pėrndryshe do tė biesh nė kurth, sepse kjo ėshtė njė gjė e neveritshme pėr Zotin, Perėndinė tėnd;(Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 7)


    Duhen te shemben dhe te prishen

    3 Do tė rrėnoni altarėt e tyre, do tė copėtoni kolonat e tyre tė shenjta, do t'u vini flakėn Asherimėve tė tyre, do tė rrėzoni shėmbėlltyrat e gdhendura tė perėndive tė tyre, do tė zhdukni emrin e tyre nga kėto vende.Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 12


    Sduhet degjuar profetet te cilet formuan ikonografine dhe trinitetin

    1 "Nė rasat se midis jush del njė profet apo njė ėndėrrimtar dhe ju propozon njė shenjė apo njė mrekulli,

    2 dhe shenja apo mrekullia pėr tė cilėn ju foli realizohet dhe ai thotė: "Le tė shkojmė pas perėndive tė tjera qė ti nuk i ke njohur kurrė dhe le t'u shėrbejmė",

    3 ti nuk do tė dėgjosh fjalėt e kėtij profeti apo tė kėtij ėndėrrimtari, sepse Zoti, Perėndia juaj, ju vė nė provė pėr tė ditur nė se e doni Zotin, Perėndinė tuaj, me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirt.Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 13



    Kjo Mbreteri nuk i pranon profetet qe i ofrojne njerzve besimin ne shume zotera qofshin tre apo me shume.Kjo Mbreteri e anullon trinitetin.

    1 "Nė rasat se midis jush del njė profet apo njė ėndėrrimtar dhe ju propozon njė shenjė apo njė mrekulli,

    2 dhe shenja apo mrekullia pėr tė cilėn ju foli realizohet dhe ai thotė: "Le tė shkojmė pas perėndive tė tjera qė ti nuk i ke njohur kurrė dhe le t'u shėrbejmė",

    3 ti nuk do tė dėgjosh fjalėt e kėtij profeti apo tė kėtij ėndėrrimtari, sepse Zoti, Perėndia juaj, ju vė nė provė pėr tė ditur nė se e doni Zotin, Perėndinė tuaj, me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirt.Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 13

    Sepse Zoti eshte nje dhe jo tre

    Monoteizmi kunder trinitetit


    35 Tė tėra kėto tė janė treguar, nė mėnyrė qė tė pranosh se Zoti ėshtė Perėndi dhe qė nuk ka asnjė tjetėr veē tij.(Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 4)

    39 Mėso, pra, sonte dhe mbaje nė zemrėn tėnde qė Zoti ėshtė Perėndi atje lart nė qiejt dhe kėtu poshtė nė tokė, dhe se nuk ka asnjė tjetėr (Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 4)

    7 Nuk do tė kesh perėndi tė tjera pėrpara meje.(Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 5)

    39 Tani e shikoni qė unė jam Ai dhe qė nuk ka Perėndi tjetėr pėrbri meje. Unė tė bėj qė tė vdesėsh dhe tė jetosh, unė tė plagos dhe tė shėroj, dhe nuk ka njeri qė mund tė tė lirojė nga dora ime.Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 32

    Isaia per Monoteizmin

    5 Unė jam Zoti dhe nuk ka asnjė tjetėr; jashtė meje nuk ka Perėndi. Tė kam rrethuar, ndonėse ti nuk mė njihje,Isaia 45/5 dhe po tek

    9 Kujtoni gjėrat e kaluara tė kohėve shumė tė vjetra, sepse unė jam Perėndia dhe nuk ka asnjė tjetėr; jam Perėndia dhe askush nuk mė ngjet mua,Isaia 46/9

    Moisiu per Monoteizmin


    (Eksodi 20)


    1. "Nuk do tė kesh perėndi tė tjerė para Meje".
    2. "Nuk do tė bėsh skulpturė ose shėmbėlltyrė tė asnjė gjėje.... Nuk do tė pėrkulesh para tyre dhe as do t'i shėrbesh".
    3. "Nuk do ta pėrdorėsh emrin e Zotit, tė Perėndisė tėnd, kot".
    4. "Mbaje mend ditėn e shtunė pėr ta shenjtėruar".

    Gjashtė tė fundit janė rreth dashurisė pėr njeriun

    5. "Do tė nderosh atin tėnd dhe nėnėn tėnde".
    6. "Nuk do tė vrasėsh".
    7. "Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore".
    8. "Nuk do tė vjedhėsh".
    9. "Nuk do tė bėsh dėshmi tė rreme kundėr tė afėrmit tėnd".
    10. "Nuk do tė dėshirosh...asgjė tjetėr qė ėshtė e tė afėrmit tėnd".


    Jezusi per Monoteizmin kunder trinitetit

    Markut 12/ 28-34: "28. atėherė njė nga skribėt qė e kishte dėgjuar diskutimin e tyre, duke kuptuar se si iu ishte pėrgjigjur mirė iu afrua dhe e pyeti: Cili ėshtė I pari I tė gjitė urdhėrimeve? 29. Dhe Jezusi iu pėrgjigj: -Urdhėrimi I parė I tė gjithėve ėshtė: Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot. 30. Dhe, duaje Zotin, Perėndinė tėnd me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me tė gjithė mėndien tėnde e me tė gjithė forcėn tėnde! Ky ėshtė I pari urdhėrim. 31. Dhe I dyti I ngjan kėtij: Duaje tė afėrmin tėndi porsi vetveten. Nuk ka urdhėrim tjetėr mė tė madh se kėta. 32. Atėherė skribi I tha: Mirė mėsues, the sipas tė vėrtetės se ka vetėm njė Perėndi dhe s'ka asnjė pėrve> Tij, 33. dhe ta duash me gjithė zemėr, me tė gjithė mėndien, me gjithė shpirti e me gjithė forcė dhe ta duash tė afėrmin porsi vetvetja vlen mė tepėr se sa tė gjithė olokaustet dh fllijimet. 34. Dhe Jezusi duke e parė se ai ishte pėrgjigjur me mend, I tha: Ti je nuk larg nga mbretėria e Perėndisė. Dhe mė askush nuk guxoi mė ta pyesė."



    Ne te nuk hahet mish derri

    8 edhe derri, qė e ka thundrėn tė ndarė por nuk pėrtypet, ėshtė i papastėr pėr ju. Nuk do tė hani mishin e tyre dhe nuk do tė prekni trupat e tyre tė vdekur.Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 14

    7 derrin, sepse ėshtė dythundrak dhe e ka kėmbėn tė ndarė, por nuk ėshtė ripėrtypės; pėr ju ėshtė i papastėr.

    8 Nuk do tė hani nga mishi i tyre dhe nuk do tė prekni trupat e tyre tė pajetė; pėr ju janė tė papastėr.(Levitiku - Kapitulli 11)

    Nuk lejon magjistaret dhe shtrigat

    18 Nuk do ta lėsh tė jetojė shtrigėn.(EKsodi 22)


    Nuk perdoret Kamaten, fajden, interesin

    21 Mos keqtrajto tė huajin dhe mos e mundo, sepse edhe ju ishit tė huaj nė vendin e Egjiptit.
    22 Nuk do tė mundosh asnjė grua tė ve, as asnjė jetim.

    23 Nė rast se i mundon ata nė njė farė mėnyre dhe ata bėrtasin nė drejtimin tim, unė do ta dėgjoj pa tjetėr britmėn e tyre;(Palestinezet)

    24 do tė zemėrohem dhe do t'ju vras me shpatė; gratė tuaja do tė mbeten tė veja dhe bijtė tuaj jetimė.

    25 Nė rast se ti i jep para hua dikujt nga populli yt, tė varfrin qė ėshtė me ty, nuk do ta trajtosh si fajdexhi; nuk do t'i imponosh asnjė kamatė.
    (EKsodi 22)


    Psalmi 15:5
    5 nuk i jep paratė e tij me kamatė dhe nuk pranon dhurata kundėr tė pafajshmit. Ai qė bėn kėto gjėra nuk do tė hiqet kurrė.


    Grate mbajne shamia

    5 Edhe ēdo grua, qė lutet ose profetizon kokėzbuluar, turpėron kryet e saj, sepse ėshtė njėlloj sikur tė ishte e rruar.
    6 Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet.
    7 Sepse burri nuk duhet tė mbulojė kryet, sepse ėshtė shėmbėllimi dhe lavdia e Perėndisė, kurse gruaja ėshtė lavdia e burrit,
    8 sepse burri nuk ėshtė nga gruaja, por gruaja nga burri,
    9 edhe sepse burri nuk u krijua pėr gruan, por gruaja pėr burrin.
    10 Prandaj gruaja, pėr shkak tė engjėjve, duhet tė ketė njė shenjė pushteti mbi kryet. (Letra e korintesave 1)

    6 Asnjė nga ju nuk do t`i afrohet ndonjė tė afėrmi nga gjaku pėr tė zbuluar lakuriqėsinė e tij. Unė jam Zoti.
    7 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e atit tėnd apo lakuriqėsinė e nėnės sate; ajo ėshtė nėna jote; nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e saj.
    8 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e gruas sė atit tėnd; ajo ėshtė lakuriqėsia e atit tėnd.
    9 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e motrės sate, bijė e atit tėnd ose bijė e nėnės sate, qoftė e lindur nė shtėpi ose jashtė saj.
    10 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e bijės sė birit tėnd apo tė bijės sė bijės sate, sepse lakuriqėsia e tyre ėshtė vetė lakuriqėsia jote.
    11 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e bijės sė gruas tė atit tėnd, e lindur nga ati yt; ėshtė motra jote; mos zbulo lakuriqėsinė e saj.(Levitiku 18)


    28 Por unė po ju them se kushdo qė shikon njė grua pėr ta dėshiruar, ka shkelur kurorėn me tė nė zemrėn e vet.
    29 Nė qoftė se syri yt i djathtė tė ēon nė mėkat, hiqe dhe flake larg teje, sepse ėshtė mė mirė pėr ty qė tė humbėsh njė nga gjymtyrėt e tua se sa tė hidhet nė Gehenėn gjithė trupi yt;[Mateu 5 28-29]




    1) Mos shiko femer te huaj.[Mateu 5/28-29]
    2) Mos shfaq lakuriqesine (Levitiku 18/10, 11 ...)
    3)Te vendosi shami ose ti rruhet koka .((Letra e korintesave 1 11/5-10)


    Burra kanė mjekra

    27 Nuk do t`i prisni rrumbullak flokėt anėve tė kokės, as do tė shkurtosh fundin e mjekrės sate.Levitiku 19

    5 Priftėrinjtė nuk do tė bėjnė tonsurėn mbi kokėn e tyre, nuk do tė rruajnė mjekrėn e tyre dhe nuk do tė bėjnė prerje mbi mishin e tyre.(Lutviku21)

    32 Devetė e tyre do t'i ēojnė tutje si plaēkė lufte dhe shumica e bagėtisė sė tyre si pre. Unė do t'i shpėrndaj nė tė gjitha drejtimet ata qė presin cepat e mjekrės dhe do tė bėj qė t'u vijė fatkeqėsia nga tė gjitha anėt", thotė Zoti.(Jeremia - Kapitulli 49)

    25 "Ja, po vijnė ditėt", thotė Zoti, "nė tė cilat do tė ndėshkoj tė gjithė tė rrethprerėt qė janė tė parrethprerė:
    26 Egjiptin, Judėn, Edomin, bijtė e Amonit, Moabin dhe tėrė ata qė presin cepat e mjekrės dhe banojnė nė shkretėtirė; sepse tėrė kombet janė tė parrethprerė dhe tėrė shtėpia e Izraelit ėshtė me zemėr tė parrethprerė".Jeremia - Kapitulli 9


    17 Vajto nė heshtje, mos mbaj zi pėr tė vdekurit, lidhe kokėn me ēallmė, mbath sandalet, mos e mbulo mjekrėn dhe mos ha bukėn e njerėzve qė mbajnė zi".Ezekieli - Kapitulli 24

    Denimi i imoralitetit

    23 Kur njė vajzė e virgjėr ėshtė e fejuar, dhe njė burrė e gjen nė qytet dhe bie nė shtrat me tė,
    24 qė tė dy do t'i ēoni nė portėn e atij qyteti dhe do t'i vritni me gurė, dhe ata do tė vdesin: vajza sepse, ndonėse ishte nė qytet, nuk bėrtiti, dhe burri sepse ka ēnderuar gruan e tė afėrmit tė tij. Kėshtu do ta shkulėsh tė keqen nga gjiri yt. .(Deuteronomy 22)

    Mos lidhje martesore me idhujtare dhe politeiste

    3 Nuk do tė lidhėsh martesė me ta. Nuk do t`u japėsh bijat e tua bijve tė tyre dhe nuk do tė marrėsh bijat e tyre pėr bijtė e tu,
    4 sepse do t`i largonin bijtė e tu nga unė pėr t`u shėrbyer perėndive tė tjera, dhe zemėrimi i Zotit do tė ndizej kundėr jush dhe do t`ju shkatėrronte menjėherė.(Ligji i Pėrtėrirė 7)


    Sdo kete homoseksualizem

    26 Prandaj Zoti i dorėzoi ata nė pasioneve tė ulėta, sepse edhe gratė e tyre i shndėrruan marrėdhėniet natyrore nė atė qė ėshtė kundėr natyrės.
    27 Nė tė njejtėn mėnyrė burrat, duke lėnė marrėdheniet e natyrshme me gruan, u ndezėn nė epshin e tyre pėr njėri-tjetrin, duke kryer akte tė pandershme burra me burra, duke marrė nė vetvete shpagimin e duhur pėr gabimin e tyre.
    28 Dhe meqenėse nuk e quajtėn me vend tė njihnin Perėndinė, Perėndia i dorėzoi nė njė mendje tė ēoroditur, pėr tė bėrė gjėra tė pahijshme,
    29 duke qenė tė mbushur plot me ēdo padrejtėsi, kurvėrim, mbrapshtėsi, lakmi, ligėsi; plot smirė, vrasje, grindje, mashtrim, poshtėrsi,
    30 mashtrues, shpifės, armiq tė Perėndisė, fyes, krenarė, mburravecė, trillues ligėsish, tė pabindur ndaj prindėrve,
    31 tė paarsyeshėm, tė pabesė, pa dashuri tė natyrshme, tė papajtueshėm, tė pamėshirshėm.
    32 Por ata, ndonėse e kanė njohur dekretin e Perėndisė sipas tė cilit ata qė bėjnė gjėra tė tilla meritojnė vdekjen, jo vetėm i bėjnė, por miratojnė edhe ata qė i kryejnė.(Romakeve 1)

    Renegimi dhe denimi

    Dhe u tha: "Dilni nė mbarė botėn e predikoni Ungjillin tė gjithė popujve. Kush do tė besojė do tė pagėzohet, do tė shėlbohet, ndėrsa kush s'do tė besojė, do tė dėnohet". (Marku, 16:15-16).

    13 qė njerėz tė ēoroditur kanė dalė nga gjiri juaj dhe kanė mashtruar banorėt e qytetit tė tyre duke thėnė: "Shkojmė t`u shėrbejmė perėndive tė tjera", qė ju nuk i keni njohur kurrė,
    14 ti do tė bėsh hetime, kėrkime dhe do tė marrėsh me kujdes nė pyetje; dhe nė qoftė se ėshtė e vėrtetė dhe e sigurt qė ky veprim i neveritshėm ėshtė kryer me tė vėrtetė nė gjirin tėnd,
    15 atėherė do tė vrasėsh me shpatėn tėnde banorėt e atij qyteti, duke vendosur shfarosjen e tij dhe gjithēka qė ndodhet nė tė; do tė vrasėsh edhe bagėtinė e tij
    .(Ligji i Pėrtėrirė 13)

    Konsiderimi i Hebrejve te mallkuar dhe qe nuk i do Zoti dhe armiq te gjithe njerzimit

    50 me qėllim qė kėtij brezi t`i kėrkohet llogari pėr gjakun e tė gjithė profetėve, i cili u derdh qė nga krijimi i botėsLuka 11)


    sepse edhe ju keni vuajtur nga ana e bashkėkombasve tuaj tė njėjtat gjėra, sikurse edhe ata kanė vuajtur nga Judenjtė, tė cilėt e vranė Jezus dhe profetėt e tyre, dhe na pėrndoqėn edhe ne. Ata nuk i pėlqen Perėndia, dhe janė armiq me tė gjithė njerėzit,(1 e Thesalonikasve Kapitulli 2 /14-15)

    Cifutet do ti konsiderojne popull rebel

    4 Kur Zoti, Perėndia yt, do t'i ketė dėbuar para teje, mos thuaj nė zemrėn tėnde: "ɳhtė pėr shkak tė drejtėsisė sime qė Zoti mė dha nė zotėrim kėtė vend". Eshtė pėrkundrazi ligėsia e kėtyre kombeve qė e shtyu Zotin t'i dėbojė para teje.

    5 Jo, nuk ėshtė as nga drejtėsia jote as nga ndershmėria e zemrės sate, qė ti hyn pėr tė pushtuar vendin e tyre, por nga ligėsia e kėtyre kombeve qė Zoti, Perėndia yt, po i dėbon para teje, dhe pėr tė mbajtur fjalėn e dhėnė etėrve tė tu, Abrahamit, Isakut dhe Jakobit.

    6 Dije, pra, qė nuk ėshtė pėr shkak tė drejtėsisė sate qė Zoti, Perėndia yt, tė jep nė zotėrim kėtė vend tė mirė, sepse ti je njė popull kokėfortė.

    7 Kujtohu dhe mos harro si e ke provokuar zemėrimin e Zotit, Perėndisė tėnd, nė shkretėtirė. Prej ditės qė keni dalė nga vendi i Egjiptit, deri nė arritjen nė kėtė vend, keni mbajtur njė qėndrim prej rebeli, ndaj Zotit.

    8 Edhe nė Horeb provokuat zemėrimin e Zotit; dhe Zoti u zemėrua kundėr jush aq sa donte t'ju shkatėrronte.

    13 Zoti mė foli akoma, duke thėnė: "Unė e pashė kėtė popull; ja ai ėshtė njė popull kokėfortė;

    14 lė qė ta shkatėrroj dhe tė fshij emrin e tij nėn qiejt, dhe do tė tė bėj ty njė komb mė tė fuqishėm dhe mė tė madh se ai".

    15 Kėshtu u ktheva dhe zbrita nga mali, ndėrsa mali digjej nga zjarri; dhe dy pllakat e besėlidhjes ishin nė duart e mia.

    16 Shikova, dhe ja, ju kishit mėkatuar kundėr Zotit, Perėndisė tuaj, dhe kishit bėrė njė viē prej metali tė shkrirė. Kishit lėnė shumė shpejt rrugėn qė Zoti ju kishte urdhėruar tė ndiqnit.



    22 Edhe nė Taberah, nė Masa dhe nė Kibroth-Atavah ju provokuat zemėrimin e Zotit.

    23 Kur pastaj Zoti ju nisi jashtė Kadesh-Barneas duke thėnė: "Ngjituni dhe shtini nė dorė vendin qė ju dhashė", ju ngritėt krye kundėr Zotit, Perėndisė tuaj, nuk i besuat dhe nuk iu bindėt zėrit tė tij.

    24 U bėtė rebelė kundėr Zotit, qysh nga dita qė ju kam njohur.

    25 Kėshtu mbeta pėrmbys para Zotit dyzet ditė dhe dyzet net; dhe e bėra kėtė sepse Zoti kishte thėnė se donte t'ju shkatėrronte.Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 9



    34 "Kėshtu Zoti dėgjoi fjalėt tuaja, u zemėrua dhe u betua duke thėnė:

    35 Me siguri, asnjė nga njerėzit e kėtij brezi tė keq nuk do ta shohė vendin e mirė qė jam betuar t'u jap etėrve tuaj,

    36 me pėrjashtim tė Kalebit, birit tė Jenufehut. Ai do ta shohė; atij dhe bijve tė tij do t'u jap tokėn qė ai ka shkelur, sepse i ka shkuar pas Zotit plotėsisht".



    Besues se librat e meparshem jane ndryshuar dhe nuk adhurojne krijesen (jezus) ne ved te Zotit.25

    qė e ndryshuan tė vėrtetėn e Perėndisė nė gėnjeshtėr dhe adhuruan dhe i shėrbyen krijesės nė vend tė Krijuesit
    , qė ėshtė i bekuar pėrjetė. Amen.(Romaket 1)


    Mos shenjterimi i njerzve te vdekur


    28 Po kėshtu edhe ju, nga jashtė dukeni vėrtet njerėz tė drejtė, por nga brenda jeni plot hipokrizi dhe paudhėsi.
    29 Mjerė ju, skribė e farizenj, ju hipokritė! Sepse ju ndėrtoni varret e profetėve dhe stolisni pėrmendoret e tė drejtėve(Mateu 23)


    Mos festimi i festave pagane

    3 Sepse zakonet e popujve janė kotėsi: sepse ėshtė si dikush qė pret njė dru nė pyll, puna e duarve tė njė punėtori me sėpatė.
    4 E zbukurojnė me argjend dhe me ar, e fiksojnė me gozhda dhe ēekiēė qė tė mos lėvizė nga vendi.
    5 Idhujt qėndrojnė drejt si njė palmė dhe nuk mund tė flasin; duhet t`i mbartėsh, sepse nuk mund tė ecin. Mos kini frikė prej tyre, sepse nuk mund tė bėjnė asnjė tė keqe dhe as qė kanė mundėsinė tė bėjnė tė mirė".(Jeremia 10)

    Nuk degjojne muzike sataniste

    11 Mjerė ata qė ngrihen herėt nė mėngjes pėr t'u turrur pas pijeve dehėse dhe vonohen deri nė mbrėmje sa tė flakėrohen nga vera!
    12 Nė banketet e tyre ka qeste, harpa, dajre, fyell dhe verė, por ata nuk i kushtojnė kujdes veprės sė Zotit dhe nuk marrin parasysh atė qė ai ka bėrė me duart e tij. (isaia 5)

    4 Mjerė ata qė rrinė shtrirė mbi shtretėr prej fildishi, qė shtrihen mbi divanet e tyre dhe hanė qengjat e kopesė dhe viēat qė merren nga stalla. Kėndojnė me tingullin e harpės .(Amosi 6)

    Lahen dhe pastrohen kur falen

    “Pastaj vuri legenin midis ēadrės sė mbledhjes dhe altarit dhe e mbushi me ujė pėr t'u larė. Dhe me kėtė ujė, Moisiu, Aaroni dhe bijtė e tij lanė duart dhe kėmbėt; kur hynin nė ēadrėn e mbledhjes dhe kur i afroheshin altarit, ata laheshin, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun”. (Exodi 40:30-32) “Atėherė Pali i mori me vete ata burra dhe, tė nesėrmen, pasi u pastrua bashkė me ta, hyri nė tempull dhe deklaroi plotėsimin e ditėve tė pastrimit, dhe kur do tė paraqitej oferta pėr secilin nga ata”. (Veprat 21:26)


    Do falen duke vendosur koken ne toke

    3 Atėherė Abrahami pėruli fytyrėn nė tokė dhe Perėndia i foli, duke i thėnė:
    Zanafilla,17:3

    6 Atėherė Moisiu dhe Aaroni u larguan nga asambleja pėr tė vajtur nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes dhe ranė pėrmbys me fytyrėn pėr tokė ; dhe lavdia e Zotit iu shfaq atyre.Numrat,20:6

    14 Ai u pėrgjigj: "Jo, unė jam kreu i ushtrisė sė Zotit; sapo kam arritur nė kėtė ēast". Atėherė Jozueu ra pėrmbys para tij dhe tha: "Ēfarė dėshiron t`i thotė Zotėria ime shėrbėtorit tė tij?".Jozeu,5:14


    (Dhe si shkoi pak perpara (Jezusi) ra me fytyre ne toke dhe u lut (mateu 26-39)

    (I mbreterit 18-41)"por Elija u ngjit ne maje te karmelit ai u ul mbi gjunje dhe fytyren e uli ne mes te kembeve"

    Joshua u ul gjer ne toke e filloi te lutej(joshua 5 -14)

    (psallmet 95-6)Hajdeni ti lutemi ti perkulemi e ti gjunjezohemi Perendise krijuesit tone”

    ..Dhe ata Moisiu dhe Aroni u perkulen gjer mbi toke (numrat 20-61)

    Bibla tregon: 1) Abrahami: “Atėherė Abrami pėruli fytyrėn nė tokė dhe Perėndia i foli...”. (Zanafilla 17:3) “Kur shėrbėtori i Abrahamit dėgjoi fjalėt e tyre u pėrul pėr tokė pėrpara Zotit”. (Zanafilla 24:52)

    2) Moisiu dhe Aaroni: “Atėherė Moisiu dhe Aaroni u larguan nga asambleja pėr tė vajtur nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes dhe ranė pėrmbys me fytyrėn pėr tokė; dhe lavdia e Zotit iu shfaq atyre”. (Numrat 20:6) “Atėherė Zoti u foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė: "Ndahuni nga kjo asamble dhe unė do t'i zhduk nė njė ēast". Por ata ranė pėrmbys me fytyrėn pėr tokė dhe thanė: "O Perėndi, Perėndia i frymėve tė ēdo mishi! Sepse njė njeri i vetėm ka mėkatuar, a duhet tė zemėrohesh ti me tė gjithė asamblenė?". (Numrat 16:20-22) “Dhe Moisiu nxitoi tė pėrkulet deri nė tokė, dhe adhuroi”. (Exodi 34:8)

    3) Elija: “...por Elia u ngjit nė majė tė Karmelt, u pėrkul deri nė tokė dhe vuri fytyrėn midis gjunjėve...” (1 Mbretėrve 18:42)

    4) Jozeu: “...Atėherė Jozueu ra pėrmbys para tij” (Jozeu 5:14)

    5) Ezra: “Ezdra bekoi Zotin, Perėndinė i madh, dhe tėrė populli u pėrgjigj: "Amen, amen", duke ngritur duart; pastaj u pėrkulėn dhe ranė pėrmbys me fytyrė pėr tokė pėrpara Zotit”. (Nehemia 8:6)

    6) Solomoni: “Kur Salomoni mbaroi sė drejtuari Zotit tėrė kėtė lutje dhe kėrkesė, ai u ngrit para altarit tė Zotit ku ishte gjunjėzuar me duart e shtrira nė drejtim tė qiellit”. (1 Mbretėrve 8:54)

    7) Davidi: “Ejani, tė adhurojmė dhe tė pėrkulemi; tė gjunjėzohemi pėrpara Zotit qė na ka bėrė”. (Psalmet 95:6)

    8) Jezusi: “Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, ” Jezusi po lutej nė vetmi”, “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 5:16/ 9:18/ 22:41/ 6:12), “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39) “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra pėrmbys pėrtokė dhe lutej”. (Marku 14:35)

    tri herė nė ditė gjunjėzohej, lutej dhe falenderonte Perėndinė e tij, siē e bėnte zakonisht mė pare”. (Danieli 6:10)



    Agjerojne

    2 Dhe, mbasi agjėroi dyzet ditė e dyzet net, nė fund e mori uria.
    4 Por ai, duke iu pėrgjigjur, tha: "Eshtė shkruar: "Njeriu nuk rron vetėm me bukė, por me ēdo fjalė qė del nga goja e Perėndisė"".Mateu - Kapitulli 4

    21 Por ky lloji demoni nuk del veēse me anė tė lutjes dhe tė agjėrimit".(Mateu 17)

    Jezusi agjeroi

    2 Dhe, mbasi agjėroi dyzet ditė e dyzet net, nė fund e mori uria.(Mateu 4)



    “Atėherė Davidi iu lut Perėndisė pėr fėmijėn dhe agjėroi...”. (2 Samueli 12:16)


    Agjerimi vullnetar

    16 Dhe kur tė agjėroni, mos u tregoni tė pikėlluar si hipokritėt; sepse ata shfytyrohen pėr t'u treguar njerėzve se agjėrojnė; nė tė vėrtetė ju them se ata tashmė e kanė marrė shpėrblimin e tyre.

    17 Kurse ti, kur tė agjėrosh, vajose kokėn dhe laje fytyrėn,

    18 me qėllim qė tė mos u tregosh njerėzve se ti agjėron, por Zotit tėnd nė fshehtėsi; dhe Zoti yt, i cili shikon nė fshehtėsi, do ta japė shpėrblimin publikisht.(Mateu 6)

    15 Dhe Jezusi u tha atyre: "A mund tė mbajnė zi dasmorėt, ndėrsa dhėndėrri ėshtė midis tyre? Por do tė vijė koha kur do t'ua marrin dhėndėrrin dhe atėherė ata do tė agjėrojnė.(Mateu 9)




    Danieli 9:3
    E ktheva, pra, fytyrėn time drejt Zotit Perėndi, duke e kėrkuar me lutje e stėrlutje, me agjėrim, me thesin dhe me hirin.


    Filozofia e agjerimit

    58:2 Mė kėrkojnė ēdo ditė dhe dėshirojnė tė njohin rrugėt e mia, si njė komb qė zbaton drejtėsinė dhe nuk braktis ligjin e Perėndisė tė tij; mė kėrkojnė gjykime tė drejta dhe dėshirojnė t'i afrohen Perėndisė.

    58:3 Ata thonė: "Pse kemi agjėruar, dhe ti nuk e ke parė? Pse kemi hidhėruar shpirtėrat tona dhe ti nuk e ke vėnė re?". Ja, ditėn e agjėrimit tuaj ju bėni atė qė ju pėlqen dhe i detyroni punėtorėt tuaj tė kryejnė njė punė tė rėndė.

    58:4 Ja, ju agjėroni pėr grindje dhe mosmarrėveshje dhe pėr tė goditur pabesisht me grusht. Duke agjėruar ashtu si bėni sot, nuk bėni qė zėri juaj tė dėgjohet lart.

    58:5 A ėshtė ky agjėrimi tė cilin e pėlqej, dita nė tė cilėn njeriu pikėllon shpirtin e tij? Tė pėrkulėsh kokėn si xunkthi dhe tė shtrihesh mbi njė shtrat prej thesi dhe hiri? A e quan kėtė vallė agjėrim dhe ditė qė i pėlqen Zotit?

    58:6 Agjėrimi qė mė pėlqen a nuk ėshtė vallė ky: tė thyesh zinxhirėt e ligėsisė, tė zgjidhėsh verigat e zgjedhės, t'i lėsh tė lirė tė shtypurit, tė dėrmosh ēdo zgjedhė?

    58:7 A nuk konsiston vallė nė ndarjen e bukės sate me atė qė ka uri, nė sjelljen nė shtėpinė tėnde tė tė varfėrit pa strehė, nė tė veshurit e atij qė ėshtė lakuriq, pa lėnė pas dore ata qė janė nga gjaku yt?

    58:8 Atėherė drita jote do tė shpėrthejė si agimi dhe shėrimi yt do tė mbijė menjėherė, drejtėsia jote do tė tė pararendė dhe lavdia e Zotit do tė jetė praparoja jote.

    58:9 Atėherė do tė thėrrasėsh dhe Zoti do tė tė pėrgjigjet, do tė bėrtasėsh dhe ai do tė thotė: "Ja ku jam!". Nė rast se ti heq dorė nga zgjedha, tregimi me gisht dhe tė folurit mbrapsht,

    58:10 nė rast se plotėson nevojat e tė uriturit dhe ngop shpirtin e pikėlluar, atėherė drita jote do tė lindė nga terri dhe terri yt do tė jetė si mesdita.

    58:11 Zoti do tė tė udhėheqė vazhdimisht, do tė ngopė shpirtin tėnd nė vendet e thata dhe do t'u japė forcė kockave tė tua; ti do tė jesh si njė kopsht i vaditur dhe si njė burim uji, ujėrat e tė cilit nuk shterojnė.(Isaia 58)



    Agjerimi tek hebrejte eshte bere ne muajin e nente Henor qe sot bie me muajin e nente islam Ramazanin


    9 Nė vitin e pestė tė Jehojakimit, birit tė Josias, mbret i Judės, nė muajin e nėntė u shpall njė agjėrim para Zotit pėr tė gjithė popullin e Jeruzalemit dhe pėr gjithė popullin e ardhur nga qytetet e Judės nė Jeruzalem.Jeremia 36;9

    Muajt sipas vitit ne Islam jane si vijon:
    1)Muharrem,
    2)Safar,
    3)Rabia Aual,
    4)Rabia Thani,
    5)Xhumaada Aual,
    6)Xhumaada Thani,
    7)Rexheb,
    8)Sha'ban,
    9)Ramazan,
    10)Shau'al,
    11)Dhul-Ki'dah dhe
    12)Dhul-Hixhah (Muaji i Haxhit).


    1 Tani nė fund tė sė shtunave, kur po zbardhte dita e parė e javės(E diela), Maria Magdalena dhe Maria tjetėr shkuan pėr tė parė varrin.Mateu Kapitulli 28

    E diela Dita e pare
    E hena Dita e dyte
    E marta Dita e trete
    E merkura Dita e katert
    E enjtja dita e peste
    E premtja dita e gjashte
    E shtuna dita e shtate

    Dita e gjashte eshte dita kur u krijua Ademi njeriu i pare prandaj dhe ne Anglisht quhet FreDay dite pushimi.


    Mbreteria e Zotit nuk eshte sipas pasurise por sipas besimit dhe veprave te mira


    15 Mos e doni botėn, as gjėrat qė janė nė botė. Ne qoftė se ndokush do botėn, dashuria e Zotit nuk ėshtė nė tė, 1 e Gjonit - Kapitulli 2




    24 Dhe po jua pėrsėris: Eshtė mė lehtė tė kalojė deveja nga vrima e gjilpėrės, se sa i pasuri tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė".(Mateu 19)

    Vjedhesi dhe mekati

    43 Tani nėse dora jote tė skandalizon pėr mėkat, preje; ėshtė mė mirė pėr ty tė hysh dorėcung nė jetė, sesa tė kesh dy duar dhe tė shkosh nė Gehena, nė zjarrin e pashueshėm,(Marku 9)

    8 Kurse pėr frikacakėt dhe tė pabesėt, dhe tė neveritshmit dhe vrasėsit, dhe kurvėruesit, dhe magjistarėt, dhe idhujtarėt, dhe gjithė gėnjeshtarėt, pjesa e tyre do tė jetė nė liqenin qė digjet me zjarr dhe squfur, qė ėshtė vdekja e dytė"..(Zbulesa 20)


    .... o pijanec ose cub; me njė tė tillė bile as tė mos hani bashkė.
    Sepse a mė takon mua tė gjykoj edhe ata qė janė jashtė? A nuk i gjykoni ju tė brendshmit? 13 Por ata tė jashtmit Perėndia i gjykon. Prandaj nxirreni tė ligun nga vetja juaj.(1 e Korintasve 65 /11)


    9 A nuk e dini ju se tė padrejtėt nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė? Mos u gėnjeni: as kurvarėt, as idhujtarėt, as shkelėsit e kurorės, as tė zhburrėruarit, as homoseksualėt,
    10 as vjedhėsit, as lakmuesit, as pijanecėt, as pėrqeshėsit, as grabitėsit nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė.
    .(1 e Korintasve 6)



    15 "Por nė qoftė se vėllai yt ka mėkatuar kundėr teje, shko dhe qortoje vetėm pėr vetėm; nė qoftė se tė dėgjon, ti e fitove vėllanė tėnd;
    16 por nė qoftė se nuk tė dėgjon, merr me vete edhe njė ose dy vetė, qė ēdo fjalė tė vėrtetohet nga goja e dy ose tre dėshmitarėve.
    17 Nė se pastaj refuzon t'i dėgjojė, thuaja kishės; dhe nė qoftė se refuzon edhe ta dėgjojė kishėn, le tė jetė pėr ty si pagan ose tagrambledhės.
    18Nė tė vėrtetė ju them se gjitha gjėrat qė do tė keni lidhur mbi tokė do tė jenė lidhur edhe nė qiell; dhe gjitha gjėrat qė keni zgjidhur mbi tokė do tė jenė zgjidhur edhe nė qiell.(Mateu18)

    Jepni pushtetarit meriten qe i takon dhe Zotit meriten qe i takon

    Mė sillni njė denar qė ta shoh!".
    16 Ata ia prunė. Dhe ai u tha atyre: "E kujt ėshtė kjo fytyrė dhe ky mbishkrim?". Ata i thanė: "E Cezarit".
    17 Atėherė Jezusi u pėrgjigj dhe u tha atyre: "I jepni Cezarit atė qė ėshtė e Cezarit, dhe Perėndisė atė qė ėshtė e Perėndisė". Dhe ata u ēuditėn nga ai.(Marku12)

    Mbeteria e Zotit ishte zbatimi i ligjeve te Zotit ne toke.

    9 Ju, pra, lutuni kėshtu: "Zoti ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt.
    10 Ardhtė mbretėria jote. U bėftė vullneti yt nė tokė si nė qiell.(Mateu 6)





    RRobat e tyre


    5 Por tė gjitha veprat e tyre i bėjnė pėr t`u dukur nga njerėzit; i zgjėrojnė filateritė e tyre dhe i zgjatin thekėt e rrobave tė tyre.(Mateu23)

    Nuk kane Pape qe quhet ati i shenjte

    9 Dhe pėrmbi tokė mos thirrni askėnd atė tuaj, sepse vetėm njė ėshtė Ati juaj, ai qė ėshtė nė qiej.[ E ka fjalen per Papen qe i thojne ati i shenjte).(Mateu23)


    Luftojne si gjithe profetet


    Xhihadi i Abrahamit ne bibel.


    14 Kur Abrami mėsoi se vėllai i tij ishte zėnė rob, ai armatosi njerėzit e stėrvitur, shėrbyes tė lindur nė shtėpinė e tij, gjithsej treqind e tetėmbėdhjetė veta dhe i ndoqi mbretėrit deri nė Dan.

    15 Ai i ndau forcat e tij kundėr tyre natėn, dhe me shėrbyesit e tij i sulmoi dhe i ndoqi deri nė Hobah, qė ndodhet nė tė majtė tė Damaskut.

    16 Kėshtu ai rimori tėrė pasurinė dhe solli me vete edhe Lotin, tė vėllanė, dhe tėrė pasurinė e tij, si edhe gratė dhe popullin.(Zanafilla 14)


    Tjeter Xhihad Biblik


    25 Por ndodhi qė ditėn e tretė, ndėrsa ata vuanin, dy nga bijtė e Jakobit, Simeoni dhe Levi, vėllezėr tė Dinės, morėn secili shpatėn e vet, u vėrsulėn mbi qytetin qė rrinte nė siguri dhe vranė tėrė meshkujt.


    26 Vranė me shpatė edhe Hamorin dhe birin e tij Sikem, pastaj muarrėn Dinėn nga shtėpia e Sikemit dhe ikėn.


    27 Bijtė e Jakobit u vėrsulėn mbi tė vrarėt dhe plaēkitėn qytetin; sepse motrėn e tyre e kishin ēnderuar.


    28 Kėshtu ata morėn kopetė me bagėti tė imėt dhe tė trashė, gomarėt e tyre, gjithēka qė ishte nė qytet dhe gjithēka qė ishte nėpėr fushat,


    29 dhe morėn me vete si plaēkė tėrė pasuritė e tyre, tėrė fėmijėt e tyre tė vegjėl, gratė e tyre dhe gjithēka ndodhej nė shtėpitė.


    30 Atėherė Jakobi i tha Simeonit dhe Levit: "Ju mė keni futur nė telashe duke mė bėrė tė urryer nga banorėt e vendit, Kanaanėt dhe Perezejtė. Me qenė se ne jemi pakicė, ata do tė grumbullohen kundėr meje dhe do tė mė sulmojnė, dhe unė ashtu si shtėpia ime do tė shfarosemi".


    31 Por ata u pėrgjigjėn: "A duhet ta trajtonte ai motrėn tonė si njė prostitutė?".Zanafilla 34





    Xhihadi i Mosiut


    Xhizja BIBLIKE


    Ligji i Pėrtėrirė, kapitulli 20 dhe na e komentoni sipas llogjikės tuaj njerzore:

    “ Kur t’i afrohesh njė qyteti pėr ta sulmuar, do t’i ofrosh sė pari Paqen. Nė qoftė se pranon ofertėn tėnde tė paqes dhe t’i hap dyert e tij, tėrė populli qė ndodhet aty ka pėr tė paguar haraēin(xhizen) dhe do tė shėrbejė. Por nė rast se nuk do tė bėjė paqe me ty dhe kėrkon luftė kundėr teje, atėherė ti do ta rrethosh. Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij; por gratė, fėmijėt, bagėtin dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytet, tėrė prenė e tij, do t’i marrėsh si plaēkėn tėnde; dhe do tė hash plaēkėn e armiqve tė tu qė Zoti, Perėndia yt, tė ka dhėnė. Kėshtu do tė veprosh nė tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe qė nuk janė qytete tė kėtyre kombeve.



    Xhihadi i Jezusit ne Dhiaten e re

    Ai, pra, qė do tė shkelė njė nga kėto urdhėrime mė tė vogla, dhe do t`u ketė mėsuar kėshtu njerėzve, do tė quhet mė i vogli nė mbretėrinė e qiejve; kurse ai qė do t`i vėrė nė praktikė dhe do t`ua mėsojė tė tjerėve, do tė quhet i madh nė mbretėrinė e qiejve. (Mateu 5:19)

    “ Por ėshtė mė e lehtė qė tė mbarojnė qielli dhe toka, se sa tė bjerė poshtėė qoftė edhe njė pikė nga ligji.” (Lluka 16:17)

    “ Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt; unė nuk erdha pėr t’i shfuqizuar, po pėr t’i plotėsuar.” (Mateu 5:17)





    34 ``Mos mendoni se unė erdha tė sjell paqen mbi tokė; nuk erdha tė sjell paqen, por shpatėn.
    35 Sepse unė erdha ta ndaj birin nga ati, bijėn nga nėna, nusen nga vjehrra,
    36 dhe armiqt e njeriut do tė jenė ata tė shtėpisė sė vet.
    37 Ai qė e do tė atin ose nėnėn mė shumė se unė, nuk ėshtė i denjė pėr mua; dhe ai qė e do birin ose bijėn mė shumė se unė, nuk ėshtė i denjė pėr mua.(Mateu 10)

    49 ``Unė erdha tė hedh zjarr mbi tokė dhe sa dėshiroj qė ai tė ishte tashmė i ndezur.
    51 A kujtoni se erdha tė sjell paqen mbi tokė? Jo, po ju them, por mė shumė pėrēarjen;
    52 sepse, tash e tutje, pesė veta nė njė shtėpi do tė jenė tė ndarė: tre kundėr dyve dhe dy kundėr treve.
    53 Babai do tė ndahet kundėr tė birit, dhe i biri kundėr babait; nėna kundėr sė bijės dhe e bija kundėr nėnės; vjehrra kundėr nuses sė saj dhe nusja kundėr vjehrrės sė vet``. (Luka 12)

    sepse armėt e luftės sonė nuk janė prej mishi, por tė fuqishme nė Perėndinė pėr tė shkatėrruar fortesat, qė tė hedhim poshtė mendimet dhe ēdo lartėsi qė ngrihet kundėr njohjes sė Perėndisė dhe t`ia nėnshtrojmė ēdo mendim dėgjesės sė Krishtit, dhe jemi gati tė ndėshkojmė ēdo mosbindje, kur tė bėhet e pėrkryer bindja juaj.(2 e Korintasve 10/4-6)



    Dhe u tha: "Dilni nė mbarė botėn e predikoni Ungjillin tė gjithė popujve. Kush do tė besojė do tė pagėzohet, do tė shėlbohet, ndėrsa kush s'do tė besojė, do tė dėnohet". (Marku, 16:15-16).

    27 Veē kėsaj, i sillni kėtu armiqtė e mi, tė cilėt nuk donin qė unė tė mbretėroja mbi ta dhe i vritni pėrpara meje!"`(Luka 19/27)`.


    Shpata e Jezusit

    Mateu 10:34 ''Mos mendoni se une erdha te sjell paqen mbi toke; nuk erdha te sjell paqen, por shpaten"



    36 U tha, pra, atyre: ``Po tani, kush ka njė trastė le ta marrė me vete, dhe po kėshtu thesin; dhe kush nuk ka shpatė, le tė shesė rrobėn e vet e ta blejė njė.

    37 Sepse unė po ju them se ēfarė ėshtė shkruar duhet tė plotėsohet ende nė mua: "Dhe ai ėshtė radhitur ndėr keqbėrėsit". Sepse ato gjėra qė janė shkruar pėr mua do tė kenė kryerjen e tyre``.

    38 Atėherė ata thanė: ``Jezus, ja kėtu dy shpata``. Por ai u tha atyre ``Mjaft!``.


    49 Atėherė ata qė ishin pėrreth tij, duke parė ēfarė do tė ndodhte, i thanė: ``Jezus, a t`u biem me shpatė?``.

    50 Dhe njė nga ata i ra shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin e djathtė.
    51 Por Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha: ``Lėreni, mjaft kėshtu(Luka 22)

    51 Dhe ja, njė nga ata qė ishte me Jezusin, zgjati dorėn, nxori shpatėn e vet, iu hodh shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin(Mateu 26)




    Pse nuk luftoi Jezusi?

    50 Atėherė dishepujt e lanė dhe ikėn tė gjithė.(Marku 14)

    Jezusi donte qe te luftonin por ai iu nenshtrua fatit.

    36 Jezusi u pėrgjigj: ``Mbretėria ime nuk ėshtė e kėsaj bote; po tė ishte mbretėria ime e kėsaj bote, shėrbėtorėt e mi do tė luftonin qė tė mos u dorėzohesha Judenjve; porse tani mbretėria ime nuk ėshtė prej kėtej``(Gjoni 18).

    Feja e tyre do jete Islami (Paqa me Zotin)

    Unė(Jezusi) po ju lė Paqen, po ju jap paqen time: unė po jua jap, po jo si e jep bota; zemra juaj mos u trondittė dhe mos u frikėsoftė.(↓Gjoni 14/27)

    Sipas fjalės qė ai u ka dhėnė bijve tė Izraelit, duke u shpallur Paqen me anė tė Jezu Krishtit, (Veprat e apostujve 10-36)

    Dhe ai (Jezusi) erdhi pėr t`ju shpallur Paqen, juve qė ishit larg dhe atyre qė ishin afėr,(Efesianėve 2/17)

    Pra Islami,feja e Paqes me Zotin do tė triumfojė mbi thirrjen sataniste.
    Tani Perėndia e Paqes do ta dėrmojė sė shpejti Satananė nėn kėmbėt tuaja.(Romaket 16/20)





    E pra beni dallimin tani midis krishterimit laik dhe islamit fetar dhe do te shikoni se vullneti i Zotit ne toke zbatohet vetem nga muslimanet.


    9 Ju, pra, lutuni kėshtu: "Zoti ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt.
    10 Ardhtė mbretėria jote. U bėftė vullneti yt nė tokė si nė qiell.(Mateu 6)



    Permendja e Arabise dhe Tempullit te saj si Juruzalemi i ri

    22 Sepse ėshtė shkruar se Abrahami pati dy bij: njė nga shėrbėtorja dhe tjetri nga e lira.

    23 Dhe ai qė lindi nga shėrbėtorja lindi sipas mishit, por ai qė lindi nga e lira lindi pėr hir tė premtimit.

    24 Kėto gjėra kanė njė kuptim alegorik, sepse kėto dy gra janė dy besėlidhje: njė nga mali Sinai, qė ngjiz pėr skllavėri, dhe ėshtė Agari.

    25 Dhe Agari ėshtė mali Sinai nė Arabi dhe i pėrgjigjet Jeruzalemit tė kohės sė sotme ...(Galatsve 4)

    Emrin e Ri i Tempullit dhe i Zotit( -Allah)

    12 Kush fiton do ta bėj shtyllė nė tempullin e Perėndisė tim, dhe ai nuk do tė dalė mė pėrjashta; dhe do tė shkruaj mbi tė emrin e Perėndisė tim, dhe emrin e qytetit tė Perėndisė tim, tė Jeruzalemit tė ri, qė zbret nga qielli nga Perėndia im, dhe emrin tim tė ri.(Zbulesa 3)
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Xhemis Paske qene shume i cuditeshem! tani ti din vetem te akuzosh,nderkohe qe thoni se krishterimi eshte si rrjedhoje e letrave te palit,,vjen dhe na sjell argumenta nga letrat e palit dhe i perdore ato per interesin tende dhe i keq interpreton,,,,,Kjo taktike nuk shkon! Tani ka shume vargje qe ke sjell ne favorin tend nga profeti isaia do te beje njue pyetje shume te shkurter,,,dhe menqense ti je kaq i ditur dhe kembengul se Muhamedi paska qene i profetizuar jepi pergjigje kesaj pyetje qe do te beje une : Isaia 9:5 5

    Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.

    Tani ky varg kujt i pergjan Mhamedit? Apo Jezusit?..........apo mos ndoshta ju prisni dike tjeter qe ti pergjaje atije qe thuhet tek isaia?

    Xhemis Ki pake respekt o njeri ,sje pergjigjur asnjehere atyre qe une kam postuar,,,,,ti per veten tende i jep interpretim bibles sipas deshires tende,,,,por ku une e interpretoj kuranin ,,ti nuk pergjigjesh fare!!

    Pyetje tjeter : Alllahu nuk mban premtimin qe i beri Muhamedit per mbrojtje! Por Muhamedi Vdes i Helmuar dhe i thote gruas se tije aishes ,,Une po vdes si pasoje e nje ushqimi te helmuar.

    Pergjigju njehere Xhemis pergjigju,,se per te akuzuar te vjen mire ty,e ndersa per te pare bemat dhe veprat e profetiti Muhamed dhe mashtrimet qe ai ka kryer bashke me ndjekesit e tije ti nuk i shikon ,,dhe nuk i analizon,,ndersa per biblen paske qen expert?
    pergjigju njehere pergjijgu,,se e vetmja pergjigje qe kane dhene myslimanet ketu ne forum eshte : Muhamedin e helmuan pasi e permbushi Misjonin Hajde shfajesim hajde,,,po Premtimi i Allahut ku shkoi?

    Lere njehere qe ti pretendon per vargje nga bibla qe skane lidhje me Muhamedin,,,si pershembull vargu i profecise se mojsiut ku mojsiu tha se do te dale nje profet si mua,
    dhe ti pretendon se Muhamedi ishte si Mojsiu? kjo eshte e temrrsheme,,,ska pike lidhje,,Muhamedi vetem llafe kishte dhe nuk bere asnje shenje qe te vertetonte pejkamberllekun e tije ! e ndersa Mojsiu c'fare nuk beri,Keshtu qe Xhemis mos ngri pretendime koti,,,, Te jeshe i bindur se te gjithe ne do japim Llogari perpara perendise nje dite,,dhe mos e kalo si loje zaresh ose parti politke besimin ne zote,,i Mjeri ti qe Shprefill dhe i interpreton vargjet sipas deshires!
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
    Xhemis Paske qene shume i cuditeshem! tani ti din vetem te akuzosh,nderkohe qe thoni se krishterimi eshte si rrjedhoje e letrave te palit,,vjen dhe na sjell argumenta nga letrat e palit dhe i perdore ato per interesin tende dhe i keq interpreton,,,,,Kjo taktike nuk shkon! Tani ka shume vargje qe ke sjell ne favorin tend nga profeti isaia do te beje njue pyetje shume te shkurter,,,dhe menqense ti je kaq i ditur dhe kembengul se Muhamedi paska qene i profetizuar jepi pergjigje kesaj pyetje qe do te beje une : Isaia 9:5 5

    Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.

    Tani ky varg kujt i pergjan Mhamedit? Apo Jezusit?..........apo mos ndoshta ju prisni dike tjeter qe ti pergjaje atije qe thuhet tek isaia?

    Xhemis Ki pake respekt o njeri ,sje pergjigjur asnjehere atyre qe une kam postuar,,,,,ti per veten tende i jep interpretim bibles sipas deshires tende,,,,por ku une e interpretoj kuranin ,,ti nuk pergjigjesh fare!!

    Pyetje tjeter : Alllahu nuk mban premtimin qe i beri Muhamedit per mbrojtje! Por Muhamedi Vdes i Helmuar dhe i thote gruas se tije aishes ,,Une po vdes si pasoje e nje ushqimi te helmuar.

    Pergjigju njehere Xhemis pergjigju,,se per te akuzuar te vjen mire ty,e ndersa per te pare bemat dhe veprat e profetiti Muhamed dhe mashtrimet qe ai ka kryer bashke me ndjekesit e tije ti nuk i shikon ,,dhe nuk i analizon,,ndersa per biblen paske qen expert?
    pergjigju njehere pergjijgu,,se e vetmja pergjigje qe kane dhene myslimanet ketu ne forum eshte : Muhamedin e helmuan pasi e permbushi Misjonin Hajde shfajesim hajde,,,po Premtimi i Allahut ku shkoi?

    Lere njehere qe ti pretendon per vargje nga bibla qe skane lidhje me Muhamedin,,,si pershembull vargu i profecise se mojsiut ku mojsiu tha se do te dale nje profet si mua,
    dhe ti pretendon se Muhamedi ishte si Mojsiu? kjo eshte e temrrsheme,,,ska pike lidhje,,Muhamedi vetem llafe kishte dhe nuk bere asnje shenje qe te vertetonte pejkamberllekun e tije ! e ndersa Mojsiu c'fare nuk beri,Keshtu qe Xhemis mos ngri pretendime koti,,,, Te jeshe i bindur se te gjithe ne do japim Llogari perpara perendise nje dite,,dhe mos e kalo si loje zaresh ose parti politke besimin ne zote,,i Mjeri ti qe Shprefill dhe i interpreton vargjet sipas deshires!
    Kete shkrimin e ke lexuar?

    http://d1.islamhouse.com/data/sq/ih_...e_Albanian.pdf

    A gjendet kjo fjale hebraike ne Bibel?

    מחמד
    Si perkthehet ne google translate ne gjuhen angleze?

    Mohammad
    A ka gjuha angleze fjalen Mohammad? Apo ky eshte emer i profetit Islam.

    Kete fjale e gjen ne bible tek vargu Song of Solomon 5 /16

    lexoje linkun lart.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 10-10-2015 mė 17:23
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  14. #54
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Kete shkrimin e ke lexuar?

    http://d1.islamhouse.com/data/sq/ih_...e_Albanian.pdf

    A gjendet kjo fjale hebraike ne Bibel? Si perkthehet ne google?

    מחמד
    KANTIKU I KANTIKĖVE: 5. POEMA E KATĖRT
    5
    1 tė mė vijė i dashuri nė kopsht tė vet
    e t’i hajė frutat mė tė mirat!
    I fejuari
    Ja, pra, hyra nė kopshtin tim,
    motra ime, o nusja ime,
    mblodha mirrėn me erėra tė mia,
    hėngra fashollin me mjaltė,
    piva verėn me qumėshtin tim!
    Merrni, o miq, hani e pini,
    dehuni, o shumė tė dashur!
    POEMA E KATĖRT
    E fejuara
    2 Unė fle, por zemra mė rri zgjuar.
    Prit! I dashuri im troket!
    “Ma hap derėn, motra ime!
    Pėllumbesha ime, mikesha ime,
    e papėrlyera ime!
    Sepse plot vesė e kam kokėn,
    kaēurrelat me pika nate!”
    3 ‑ “Po unė jam zhveshur!
    Si tė veshem vetė pėrsėri?
    I lava kėmbėt!
    Si pėrsėri ato t’i zhys”?
    4 I dashuri im pėr vrime futi dorėn
    e njė rėnqethje ma pėrshkoi mbarė trupin.
    5 U ngrita tė dashurit derėn t’ia ēel,
    duart e mia riguan mirrė,
    me mirrė tė zgjedhur m’u mbushėn gishtat
    mbi dorezė tė kajnacės sė derės.
    6 Tė dashurit ia hapa derėn,
    porse ai ishte larguar,
    kishte ikur...
    Mė ra tė pakėt qė kishte shkuar.
    E kėrkova, por s’e gjeta,
    e thirra, por s’m’u pėrgjigj.
    7 Rojėtarėt qė ruajnė qytetin mė gjetėn,
    mė rrahėn e mė plagosėn...
    mė zhveshi petkun roja e mureve.
    8 O ju bija tė Rruzalemit, pash Zotin,
    nėse ma gjeni tė fejuarin tim,
    ēka pėr mua ju do t’i thoni?
    Se jam sėmurė nga dashuria.
    Kori
    9 Ēka ėshtė mė i mirė se tjerėt i dashuri yt,
    o mė e bukura ndėr gra?
    Ēka ėshtė mė i mirė se tjerėt i dashuri yt,
    qė ti kėshtu po na pėrben?
    E fejuara
    10 I dashuri im i bardhė e i kuq,
    ndahet nė shenjė ndėr njė mijė vetė!
    11 Koka e tij ėshtė ar i pastėr,
    kaēurrelat pinjollė palme,
    zi e zi si penda e korbit!
    12 Sytė e tij si pėllumbeshat
    bregut tė ujėrave tė pėrroit
    tė lara me qumėsht
    kur pushojnė brigjeve tė lumit!
    13 Mollėzat i ka porsi zagna
    tė mbjella me bimė tė erėndshme
    ‑ vllaja barnash qė erėzojnė;
    buzėt e tija janė porsi zambaku,
    rigojnė mirrėn e dorės sė parė!
    14 Duart e tija mbidorėsa tė arta,
    plot xhevahirė;
    barku i tij krejt i fildishtė,
    i stolisur me safirė!
    15 Kėmbėt e tija shtyllė mermeri,
    tė ngulura nė themele tė arta!
    Vigan nė tė pamė porsi Libani,
    ardhur shtatit porsi cedri!
    16 Fjala e tij veē ėmbėlsirė:
    veē i tillė mund tė dėshirohet!
    I tillė ėshtė i dashuri im,
    tė tillė mikun unė e kam,
    o bija tė Jerusalemit!


    Hajt pra, mazllem, vendose emrin e Muhameditnekete kenge dashurie, e shihe se si ndyhet e tere kenga!!
    Po si s'ju vjen turp te genjeni veten kerkoni prova te paqena te profetesise se profetit te rreme harap??!
    Jarigas

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Emri:  profeci 1.jpg

Shikime: 1006

Madhėsia:  37.3 KB

    Une fola per fjale ne gjuhen hebreje, o cuni mazllamit jo perkthime ne gjuhen shqipe.

    NE minuten 1.22 degjoje si thote

    Nuk ka kuptim Jezusi te jete Zot sepse ai i lan kembet njerzve.i Paster eshte Zoti madheshtor nga shpifjet e krishtereve se jezusi eshte Zot duke qene se ai i lane kembet njerzve.Zoti i gjithesise nuk eshte njeri qe i lan kembet njerzve o te krishtere.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 10-10-2015 mė 17:48
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  16. #56
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Jeni katandisur te zhgerryteni pas filmave qe kane bere te krishteret, per t'i dhene besueshmeri profetit tuaj ??!!
    Sa qesharake.....
    Jarigas

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Kete shkrimin e ke lexuar?

    http://d1.islamhouse.com/data/sq/ih_...e_Albanian.pdf

    A gjendet kjo fjale hebraike ne Bibel?



    Si perkthehet ne google translate ne gjuhen angleze?



    A ka gjuha angleze fjalen Mohammad? Apo ky eshte emer i profetit Islam.

    Kete fjale e gjen ne bible tek vargu Song of Solomon 5 /16

    lexoje linkun lart.
    Kjo ishte pergjigja jote? kjo eshte qesharake! si dhe pergjigje fare pyetjes time , ti je expert per biblen,jep pergjigje per pyetjet qe une kam bere,jo per ato qe don ti te shikoj une!,,,,dhe sa per djeni,ato tek kenga e kengeve jane lavderime jo profeci ,,mos i ngaterro gjerat.
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Emrat dhe emertimet e profetit te Zotit Muhamedit a.s

    EMRAT E TIJ
    (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė)

    Tė gjitha ato janė cilėsi e veti, e jo thjesht emra. Tė gjithė emrat e tij janė tė pėrfituar nga vetitė e tij, qė tė gjitha tregojnė lėvdata dhe pėrsosmėri.
    Prej tyre: Muhamed, i cili ėshtė edhe mė i shquari. Me kėtė ėshtė emėrtuar edhe nė Teurat qartazi. Kėtė e kemi qartėsuar me argumente tė qarta nė librin “Xhelaul-efham fi fadlis-salati ues-selam ala hajril-enam”. Ai ėshtė edhe libri i vetėm nė kuptimin e tij, asnjė libėr s`ka pasur si ai nė pėrfitimet e shumta. Nė tė qartėsuam hadithin e transmetuar pėrsa i pėrket salavateve pėr Profetin (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė), qartėsuam hadithet e sakta, tė mira e tė dobėta. Qartėsuam haptazi shkaqet e dobėsisė. Mė pas qartėsuam sekretet e kėsaj lutjeje, rangun e saj, si dhe pėrfitimet dhe gjykimin e saj. Mė pas bėmė tė qartė vendet dhe momentet e salavateve pėr tė, pasiqė sqaruam edhe sasinė e obligimit prej tij. Bėmė tė qartė diskutimin e dijetarėve nė kėtė ēėshtje si dhe thėnien mė tė saktė. Bėmė tė qartė falcifitetin e mashtruesve. Libri ėshtė njė laborator nė fushėn e vet qė s`mund tė cilėsohet.
    Qėllimi (nga e gjithė kjo) ėshtė tė qartėsojmė se emri i tij Muhammed ėshtė nė Teurat i qartė, gjė pėr tė cilėn bie dakort ēdo njeri i ditur prej besimtarėve tė pasuesve tė Librit.
    Prej tyre: Ahmed. Ky ėshtė edhe emri me tė cilin e emėrtoi Mesihu Isa. Arsyen dhe sekretin e emėrtimit e kemi pėrmendur nė atė libėr.
    Prej tyre ėshtė Mutevekil, el-Mahi, el-Hashir, el-Akib, el-Mukafi, Profeti i pendimit, Profeti i mėshirės, Profeti heroik, Ēlirimtari (El-Fatih), Besniku (El-Emin.)
    Bashkė me ato emra janė edhe: Esh-Shahid (Dėshmuesi), El-Mubeshir (Pėrgėzuesi), El-Beshir (Pėrgėzuesi), En-Nedhir (Qortuesi), El-Kasim (Ndarėsi), Ed-Dahuk (I buzėqeshuri), El-Katal (Luftuesi), Abdullah (Rob i Allahut), Es-Siraxh el-munir (Pishtar ndiriēues), Sejidul-veledi Adem (Zotėriu i njerėzve), Mbajtėsi i flamurit tė lavdėrimit, i Zoti i vendit tė nderuar, etj.

    Emrat e tij nėse pėrfitohen prej cilėsive, mund tė nxjerrėsh prej ēdo cilėsie tė mirė emėr pėr tė (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė). Porse kėtu duhet tė dallojmė se jo prej ēdo cilėsie mund tė pėrfitojmė emėr tė veēantė (tė pėrvetshėm) pėr profetin tonė, ato pėrfitohen prej cilėsive tė veēanta e jo prej atyre tė pėrbashėkta.
    Thotė Xhubejr ibnu ***`im:

    “Profeti (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė), na ka treguar pėr disa emra tė tij e tha: “Unė jam Muhammedi, Ahmedi, El-Mahi (Fshirėsi), me mua e fshin Allahu mosbesimin, unė jam El-Hashir (Tubuesi), nė kėmbėt e mia tubohen njerėzit Ditėn e Gjykimit. Unė jam El-Akib (I fundit), pas meje s`ka mė profet.”

    Emrat e Profetit (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė), janė dy llojesh:

    Sė pari: Emra tė veēantė pėr tė, s`i bashkangjitet ndonjė prej profetėve nė to. Si Muhammed, Ahmed, el-Akib, El-Hashir, el-Mukafi, etj.
    Sė dyti: Emra qė janė tė pėrbashkėt mes tij dhe profetėve tė tjerė, porse pėr tė janė mė tė plotė. E veēanta pra ėshtė se ai ėshtė i pėrvetshėm nė plotėsimin e tyre, jo thjesht nė emėrtim (origjinėn e tyre). Si: I Dėrguari i Allahut, Profet i Allahut, Rob i Allahut, Dėshmuesi, Pėrgėzuesi, Qortuesi, Profet i mėshirės, Profet i pendimit.

    Nėse prej ēdo cilėsie tė mirė, do t`i jepnim atij emėr, atėherė numri i emrave tė tij do t`i kalonte tė dyqindat. Si: Es-Sadik (I Sinqerti), El-Mesduk (I Besueshmi), I Dashuri, I Mėshirshmi, etj si kėto.




    SHPJEGIMI I KUPTIMEVE TĖ EMRAVE TĖ TIJ

    (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė)

    Pėrsa i pėrket emrit Muhammed: Ai ėshtė emėr i pėrfituar prej foljes “hamide”, qė do tė thotė falenderoi. Atėherė, njė person quhet Muhammed nėse posedon shumė cilėsi pėr tė cilat mund tė falenderohet. Kuptimi i tė parit (Muhammed) ėshtė: Ai qė falenderohet mė shumė se ēdo kush tjetėr prej njerėzve. Pėr kėtė arsye -Allahu e di mė sė miri- ėshtė emėrtuar me kėtė emėr nė Teurat. Si edhe pėr vetė shkakun se ai, feja e tij dhe populli i tij kanė cilėsi tė shumta me anė tė tė cilave falenderohen. Derisa edhe Musai a.s. preferoi tė jetė prej tyre.

    Pėrsa i pėrket emrit Ahmed: Ai ėshtė njė emėr qė nėnkupton cilėsi tė shkallės sipėrore. Ai gjithashtu ėshtė i pėrfituar prej foljes “hamide” falenderoi. Nė kuptimin e tij ka diskutime. Diskutimi qėndron: A ėshtė me kuptim tė kryefjalės apo tė mbiemrit. Njė grup thotė me kuptim kryefjale pra “mė falenderuesi”, qė do tė thotė se falenderimi dhe lavdėrimi i tij pėr Allahun ėshtė mė i madh dhe mė i shumtė se falenderimi dhe lavdėrimi i ēdokujt tjetėr. Atėherė kuptimi del: Mė falenderuesi i gjithė falenderuesve tė Zotit. Kėsaj thėnie i ėshtė dhėnė mė shumė pėrparėsi, sepse nė shumicėn e rasteve emrat e shkallės sipėrore (nė arabisht), kėshtu pėrftohen.

    Grupi tjetėr kundėrshton nė kėtė ēėshtje dhe thotė se lejohet qė kuptimi tė jetė Aĥmed = mė i falenderuari dhe i lavdėruari nga tė gjithė. Argument pėr kėtė ėshtė fakti se arabėt e vjetėr e kanė pėrdorur kėtė gjė nė gjuhėn dhe poezitė e tyre.

    Nė bazė tė thėnies sė parė kuptimi i emrit Ahmed ėshtė: Robi mė falenderues pėr Zotin e tij. Kurse nė bazė tė thėnies sė dytė: Njeriu mė i denjtė pėr t`u falenderuar. Nė bazė tė thėnies sė dytė emri Ahmed ka tė njėjtin kuptim si Muhammed. Ndryshimi mes tyre ėshtė se Muhammed ėshtė ai qė lavdėrohet pėr vetitė dhe cilėsitė e shumta qė posedon, kurse Ahmed ai ai qė lavdėrohet mė shumė se tė tjerėt. Muhammed ėshtė pėr volumin qė pėrmban, kurse Ahmed pėr vetitė dhe mėnyrėn; kėshtu qė meriton tė lavdėrohet mė shumė sesa lavdėrohen tė tjerėt. Lavdėrohet mė shumė e mė mirė.

    Kėshtu qė tė dy emrat janė tė pėrfituar nga emri foljor. Kjo mėnyrė ėshtė mė e mirė nė lavdėrimin e tij (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė) dhe mė kuptimplotė. Nėse do tė donim njė emėr tė shkėputur nga emri kudrinor do ta emėrtonim “Hamad” (falenderues i shumtė). Kjo pėr shkakun sepse nė tė vėrtetė Profeti (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė), ishte falenderuesi mė i madh i Zotit prej gjithė krijesave. Nėse emri i tij Ahmed do tė kishte kuptim falenderues i madh, do tė ishte mė parėsore tė emėrtohej “Hamad”, i cili ėshtė mė kuptimplotė nė kėtė drejtim, ashtu sikurse ėshtė emėrtuar populli i tij me kėtė emėr.
    Gjithashtu, kėta dy emra janė shkėputur prej moralit dhe prej atributeve tė tij tė lavdėruara, pėr shkak tė tė cilave meritoi tė quhej Muhammed dhe Ahmed, tė cilin e lavdėrojnė banorėt e qiellit e tė tokės, banorėt e dynjasė e tė ahiretit, pėr shkak tė vetive lavdėruese tė shumta tė cilat i posedon, aq shumė sa s`mund tė numėrohen. Kėtė kuptim e sqaruam nė librin “Es-Salatu ues-selam”. Kėtu pėrmendėm disa fjalė tė pakta nė kėtė ēėshtje tė cilat na i detyroi gjendja jonė si udhėtarė, si dhe mospėrqėndrimi me zemėr e me vendosmėri. Allahun kemi Ndihmės dhe Atij i mbėshtetemi.

    Pėrsa i pėrket emrit tė tij El-Mutevekil (I Mbėshteturi nė Allah), transmetohet nė librin e saktė tė Buhariut nga Abdullah ibnu Amėr i cili ka thėnė:

    Lexova nė Teurat cilėsitė e Profetit (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė): “Muhammedi ėshtė i dėrguari i Allahut, robi dhe i dėrguari im, e quajta el-Mutevekil, nuk ėshtė i vrazhdė as i ashpėr, as i lėvizur nėpėr tregje. Nuk e kthen tė keqen me tė keqe, porse fal shumė. Nuk do ta tėrheq drejt vetes derisa ta drejtojė fenė e shtrembėruar te tyre, derisa tė thonė “La ilahe ilAllah” Profeti (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė), ėshtė njeriu qė e meriton mė shumė kėtė emėr. Sepse ai i ėshtė mbėshtetur Allahut tė Madhėruar nė pėrhapjen e fesė aq sa nuk i ėshtė mbėshtetur askush tjetėr.

    Pėrsa i pėrket emertimeve: El-Mahi, El-Hashir, El-Mukfi, el-Akib; tė gjitha kėto janė shpjeguar nė hadithin e Xhubejr ibnu ***`im. El-Mahi ėshtė ai me anė tė tė cilit Allahu e fshiu mosbesimin, e kjo s`ka ndodhur me askėnd, ashtu sikurse ndodhi me Muhammedin (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė). Kur u dėrgua ai si profet, tė gjithė njerėzit ishin mosbesimtarė, me pėrjashtim tė disa ithtarėve tė Librit. Midis tyre kishte adhurues tė putave, ēifutė ndaj tė cilėve Zoti ishte i zemėruar, tė krishterė tė humbur nė fenė e tyre, ateistė, idhujtarė tė kohės tė cilėt nuk njihnin as Zot e as ditė tė gjykimit, e nė krahun tjetėr adhurues planetesh e yjesh, adhurues tė zjarrit, filozofė qė s`njihnin ligjet e profetėve e as i merrnin pėr bazė ato. Tė gjitha kėto Allahu i Madhėruar i fshiu me anė tė tė Dėrguarit tė tij, derisa triumfoi feja e Allahut mbi ēdo fe` e derisa arriti tė pėrhapet feja e Allahut atje ku arrinte dita e nata, derisa thirrja profetike ndoqi rrugėn qė ndjek dielli nėpėr kontinente.

    Pėrsa i pėrket El-Hashir: “hashr” do tė thotė mbledhje dhe grumbullim. Ėshtė emėrtuar kėshtu sepse njerėzit mblidhen pėrpara tij. Ėshtė njėsoj si tė jetė dėrguar pėr tė tubuar dhe grumbulluar njerėzit.
    El-Akib: Ėshtė quajtur kėshtu sepse ėshtė ai qė erdhi pas gjithė profetėve, e pas tij s`ka mė profet. Pra ai ėshtė i fundit. Nga kuptimi ai ėshtė si vula e gjithė profetėve. Prandaj ėshtė quajtur i fundit i tyre.

    El-Mukfi: Ai qė pasoi gjurmėt e atyre qė ishin pėrpara tij. Po ashtu edhe njerėzit pasuan gjurmėt e tij si dhe gjurmėt e profetėve para tij. Ky lloj emėrtimi ėshtė marrė prej foljes “pasoj” nė arabisht. Profeti (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė), ėshtė quajtur pasues i tyre ngase pasoi ata qė ishin para tij prej profetėve dhe ai ishte vula dhe i fundit i tyre.

    Nebijut-teubeh (Profet i pendimit): Ėshtė quajtur i tillė sepse me anė tė tij, Allahu e ka hapur derėn e pendimit pėr gjithė banorėt e tokės. Profeti (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė), ishte prej atyre qė kėrkonin sė tepėrmi falje tek Allahu i Madhėruar. Derisa nė njė tubim tė vetėm ia numėronin tė thoshte njėqind herė: “Rabigfir li ue tub aleje, ineke entet-Teuabul-Gafur” (Zot mė fal dhe mė prano pendimin Ti je Falės i Madh). Gjithashtu thoshte: “O njerėz pendohuni tek Allahu Zoti juaj, sepse unė pendohem tek Allahu njėqind herė nė ditė.”
    Pendimi i popullit tė tij ka njė formė mė tė plotė se pendimi i gjithė popujve tė tjerė, pranohet mė shpejt e pėrdoret mė lehtė. Pendimi i atyre qė ishin para nesh ishte nė njė formė e mėnyrė tepėr tė vėshtirė. Derisa tek bijtė e Israilit (ēifutėt) pranimi i pendimit tė tyre ishte tė vrisnin vetveten. Ndėrsa tek ky popull, Allahu i Madhėruar dha mirėsi dhe u mjaftua qė pendimi i tyre tė ishte keqardhja pėr mėkatin si dhe largimi prej tij.

    Pėrsa i pėrket emėrtimit Profet Melhameh (heroik): Ėshtė emėrtuar i tillė sepse ai ėshtė dėrguar pėr luftimin me armiqtė e Allahut. Asnjė profet e asnjė popull s`ka luftuar aq shumė sa ka luftuar i Dėrguari i Allahut dhe populli i tij. Luftėrat e mėdha dhe heoizmat tė cilat kanė ndodhur midis popullit tė tij dhe qafirave nuk janė parė mė parė. Muslimanėt, nė ēdo kohė i luftojnė qafirat nė ēdo vend, u hapin luftė e tregojnė heroizėm, ndryshe nga gjithė popujt e tjerė.

    Profet i mėshirės: Ėshtė quajtur i tillė ngase e dėrgoi Allahu mėshirė pėr gjithė botėrat. Me anė tė tij, Allahu i mėshiroi gjithė banorėt e tokės si besimtarėt, ashtu edhe jobesimtarėt. Besimtarėt arritėn tė merrnin pjesėn mė tė madhe prej mėshirės. Ndėrsa pėrsa i pėrket qafirave: Ata qė ishin prej ithtarėve tė Librit jetuan nėn hijen e tij, nėn besėn e tij. Ndėrsa ata qė u vranė u pėrshpejtuan pėr nė zjarr, u ndanė prej jetės sė gjatė me anė tė tė cilės vetėm se do t`u shtohej dėnimi i ashpėr pėr nė ahiret.

    El-Fatih (Ēliruesi): Ėshtė emėrtuar i tillė sepse me anė tė tij e hapi Allahu derėn e udhėzimit, pasiqė ishte e mbyllur. Ēliroi dhe hapi me tė, sytė e verbėr, veshėt e shurdhėr dhe zemrat e mbyllura. Me anė tė tij, Allahu ēliroi qytetet dhe shtetet e qafirave, hapi dyert e xhenetit, hapi rrugėt e diturisė dhe rrugėt e veprave tė mira. Me anė tė tij, Allahu ēliroi e hapi dynjanė dhe ahiretin, zemrat, dėgjimet, shikimet dhe vendbanimet.

    El-Emin (Besniku): Atij i takon sė tepėrmi ky emėrtim, i takon mė shumė se ēdokush tjetėr. Ai ėshtė besniku dhe i besuari i Allahut nė revelatėn dhe nė fenė e tij. Ai ėshtė i besuari i atyre qė janė nė qiej e nė tokė. Pėr kėtė arsye edhe pėrpara profetėsisė e emėrtonin “besnik”
    Pėrsa i pėrket emėrtimit i Buzėqeshuri Luftues: Janė dy emėrtime tė bashkangjitura tė cilat s`mund tė shkėputen nga njėra-tjetra. Ai ėshtė i qeshur nė fytyrė tė besimtarėve, nuk ėshtė i vrazhdė me ta, as i nxehur e as i ashpėr. Ėshtė luftues pėr armiqtė e Allahut pa iu trembur syri e pa iu dridhur dora (pa marrė parasysh qortimet e qortuesve).

    El-Beshir (Pėrgėzuesi): Ėshtė quajtur i tillė sepse ai ėshtė pėrgėzuesi me shpėrblime pėr ata qė e pasojnė. Nė tė njėjtėn kohė ėshtė qortues me dėnim pėr ata qė e kundėrshtojnė. Allahu i Madhėruar nė shumė versete Kur`anore, e ka emėrtuar si rob tė tij: “Dhe se kur u ngrit robi i Allahut ta adhurojė Atė, ata gati hipnin njėri mbi tjetrin pėr ta dėgjuar.” (El-Xhin 19) “Ai qė ia shpalli Furkanin robit tė vet (Muhamedit)...” (El-Furkan 1) “Dhe i shpalli robit tė tij atė qė i shpalli.” (En-Nexhm 10) “E nė qoftė se jeni nė dyshim nė atė qė Ne ia shpallėm gradualisht robit tonė...” (El-Bekareh 23) Sikurse ėshtė saktėsuar edhe nė “Sahih” se ai (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė), ka thėnė: “Unė jam zotėriu i pasardhėsve tė Ademit ditėn e Gjykimit, e kjo s`ėshtė pėr mburrje.”
    Gjithashtu Allahu e ka emėrtuar pishtar ndriēues, ashtu sikurse emėrtoi edhe diellin ndriēues. Profeti (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė me tė) ėshtė emėrtuar pishtar ndriēues me fjalėn arabe “el-munir” sepse kjo fjalė pėrdoret pėr atė qė ndriēon pa djegie, nė tė kundėrt tė “uehaxh” i cili edhe pse ndriēon, djeg.


    Ibn Kajim el Xheuzije
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Xhemis je bere per tu ardhur keq,duket haptazi qe ti ose je hoxhe,ose imam dhe paguhesh per kete pune ,te kam thene 1000 here,mos merr vetem vargjet qe te interesojne ty dhe ti interpretosh sipas qefit tend se nje dite do te japesh llogari para zotit,,,por duket qe spaske zot,,,,,,mos po te duket vetja se po merr terren?,,jo jo jo aspak,perkundrazi po bene figure te keqe,ti sjell ketu ato qe do ti te lexojne te tjeret dhe ti mashtrosh,aq me teper qe te ka mbytur krenaria dhe mendjemadhesia,,po vjen verdall ne deshperimin tende per te thene se Muhamedi juaj eshte i profetizuar,,,,ska shanse qe te jete i profetizuar ,,per te 1000 here te kam bere nje pyetje dhe sje pergjigjur, dhe po ta beje perseri kujt i referohet profeti Isaia 9:5 Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes. sepse ti na shet mend qe di te zberthesh profecite,,,,,Pergjigju XHEMIS,,,pergjigju Shkurt dhe paster Kujt i referohet ai Varg ,,,,Muhamedit? Jezusit? Apo mos ndoshta ju Myslimanet prisni dike tjeter qe ti pergjaje pershkrimit te Isaias?/Dhe boll bere propagand se le nam ,,,Nuk jemi ne Vitet 630 qe mund ti hedhesh hi syve njerzve,,,,,,Akoma ti pretendon se Muhamedi eshte profet i paqes? po keto more,,,Pergjigju njehere te vetme pike per pike ,,se le nam o njeri,,kjo ste bene aspak interesant,,por po bene figure te shemtuar keshtu,,,,, vetem per dicka te jape te drejete ,,vetem nqs se ty te paguajne per hoxhe ose imam,,nqs se eshte keshtu jepi vazhdo,,ushqe familjen vella,,Por nje dite do japesh llogari perpara zotit Pergjigju njehere pergjigju ku e gjen paqen tek muhamedi ti? ku se gjen Pasurin tek Muhamedi ti? ku e shikon ti se Muhamedi skishte interesa Pasurie dhe materjale qe bente lufte,:
    Mrekullite e Muhamedit:

    Fakte te tjeraEN'AME:109 ata u betuan ne nje betim te forte ne Allahun,se nese u vjen ndonje mrekulli,do ta besojne.Thuaj:"ceshtja e mrekullive eshte tek Allahu"e ku e dini ju,Ndoshta kur te vijne ato nuk u besojne.
    Sqarim: Me Pelqen me shume tek ky ajet ajo e nenvizuar,,asnje profet se ka vene ne dyshim me fjalen ndoshta kete pjese,kjo eshte natyra e pafuqishme e Muhamedit qe ska qene asnjehere i sigurt...nejse,,,por eshte nje e vertet unike per punen e profeteve: dhe ne kete pike ka nje pyetje: KUSH NGA PROFETET I KA KERKUAR NDIHME ZOTIT PER NDONJE MREKULLI DHE ZOTI NUK JA KA DHENE? Nejse Muhamedi shfajesohej dhe shmangej bukur kur i kerkohej mrekulli dhe thoshte,,,,une jam vetem kumtues,pergezues,qortues etj, dhe pyetja tjeter eshte pse nuk beri asnje mrekulli Muhamedi qe te vuloste pejkamberllekun e tije ? nejse kalojme te pjesa tejeter,,C'fare thote akoma si shfajesim Muhamedi tek ajeti tjeter me pas shife:

    EN'AME:111 edhe sikur ti zbritnim ne atyre engjejt,tju flitnin te vdekurit,tju tubonim atyre cdo send ( Gjallese) konkretisht,Ata nuk do kishin besuar, Vetem po te donte Allahu por shumica e tyre nuk e dine (se besimi eshte dhurate nga Zoti)
    Sqarimi i ketij ajeti: tani per ma aftesine e Muhamedit,dhe per mos kamberllekun e tije,sepse Muhamedi nuk ishte profet dhe e dinte qe ishte i pafuqishem per mrekulli,ja Mvesh te gjitha Allahut sic ka vepruar per gjate gjithe kuranit,kur ngecte Muhamedi i vinte kapak gjerave duke ja veshur Allahut,,atije Allah qe asnjehere si asnje send,si la asnje trashegimtar,etj etj, se skam as kohe te shkruaj., Kur ka ardh puna te mrekullite Muhamedi nuk beri asnje mrekulli praktike pasi ka qene ne prove nga njerezit,,,,,Shume e thjshte ,ti kerkonte ndihme Allahut dhe allahu do ja kishte dhen,,,por fatekeqeshit Allahu i Muhamedit nuk Ekziston.
    EN 'AME:37 dhe thone:"perse te mos i zbrese atije (Muhamedit)nje mrekulli nga zoti i tije"? Thuaj:S'ka dyshim se Allahu ka fuqi tia zberes nje mrekulli,por shumica e tyre nuk e dine se (se cka do ti gjente me pas)
    Sqarim per kete Ajet,Pjesa e nenvizuar nenkupton presjonin qe u bente ai njerezve per ta shmangur pjesen e mrekullive,dhe per tja veshur Allahut,pjesen e frikes ne menyre qe njerezit te kishin frike.
    ,Akoma disa fakte,,: Per Muhamedin sic pretendon ne kuran qe ishte Analfabet ja ku e ke se si Vete Muhamedi ka thene se di te lexoje:
    EN'NAME: 25 ka prej tyre qe degjone kur lexon Kuranin./........MAIDE:27 Lexoja atyre (Muhamed) Atyre(Jehudive te tjereve, ngjarjen e vertet te dy djemeve te Ademit. Pergenjshtrimin qe muhamedi di te lexoje ke edhe disa ajete te tjera qe une skam kohe ti shkruaj por po ti jape: A'RAFE:157/...151.

    Lufta Muhamedi

    Ja perse Muhamedi kishte qef Luften dhe se si jepte urdhera per lufte pa meshire.
    ENFALE: 65 O pjekamber! Nxiti besimtaret per lufte.Nese jane prej jush njezet te durueshem,(trim ate fuqishem),do ti mundni dyqind,e nese jane njeqind,do ti mundni njemije,sish qe nuk besuan,per shkak se ata jane njeres qe nuk kuptojne (pse luftojne).
    Sqarimi: Sic e shikoni ky eshte nje urdher I paster lufte,dhe duke abroguar Ajetin e Suretu el MAIDE: 99 I derguari nuk ka tjeter obligim vetem te kumtoj (shpalljen). Tani ky Muhamedi ka vetem per detyre Shpalljen c’fare kerkone ne lufte ky? Kete e ka derguar allahu si Meshire,c’fare kerkone ne lufte ky? Babezia e tije per lufte shkon edhe me tej kur shpall kete kete Ajet:
    ENFALE :67 per asnje pejgamber nuk qe me vend te kete rober derisa te kete dermuar me lufte (Armikun) ne toke.
    Pra ky Zoteria e do luften ne mbare token,por ka nje problem se ka harruar se net e gjithe kuranin shtiret si : Jam qortues,pergezues,kumtues,nuk eshte obligimi I pejkamberit ti drejtoj njerezit ne rruge te drejte,Zoteria ka harruar se ka shpallur kete Ajetin ketu:
    A’RAFE: 188 THuaj:’une nuk kam ne dore per veten time asnje dobi,as ndonje dem pos cka do Allahu.Sikura ta dija te fshehten,do te shumoja per vete te dobishmet,e nuk do me prekte gje e keqe.Une nuk jam tjeter vetem se qoretues dhe pergezues per njerezit qe besojne.
    Sqarim: Tani ky qoretuesi dhe pergezuesi c’fare do qe I udhezon njerezit per lufte? Aq me teper qe eshte vetem per besimtaret,C’fare do ky me idhujtaret,me jo besimtaret,me qafiret,me kurjeshit, etj,etj,? Por babezia e tije shkon edhe me tej dhe intesifikon gjake derdhjen duke sulmuar njeres te pa armatosur.dhe te pafajshem,tregetaret,kurejshit,etj,etj Ja Fakti shikoni si I nxit njerezit ai:
    ENFALE: 7 :Perkujtoni kur Allahu ju premtoi nje prej dy grupeve se eshte e juaja,e ju deshironit tju takoj ai (grup) I pa aramatosur,Ndrsa Allahu me premtimet e tija ta vendos te verteten,e te zhduk ne themel,mbeturinen e Mohuseve.
    Sqarim: Pra ketu kuptohet qe edhe pse ata ishin te pa armatosur,dhe ndjekes te Muhamedit kerkonin takim me kete grup,ai ja vesh Allahut pergjegjesin per shfarosje,dhe per grabitje pasi ky grup ishin trgetar,Tani lind pyetja: kur Allahu e udhezon ate popull qe do,dhe le ne humbje ate qe do,perse ky Qortues,pergezues,vetem per besimtaret merr rrolin e Allahut? Apo e Harroi Ajetin e shpallur me pare?,,,Nejse shikojme se si genjen Muhamedi me kumtese sepse kur ndodhi kjo ai ishte ne Meke,dhe ne Medine shikoni si shfajesohet Muhamedi pasi gjasme kishte pare enderr dhe doli bllof pasi mashtroi ndjekesit e tije se grupi qe do sulmonin ishin te paket ne numer.Ja Ajeti:
    ENFALE:43 Dhe (perkujto) kur Allahu ti deftoi ty ata ne enderr,te paket ne numer,e sikur ti deftonte shume,ju do te dobesoheshit e do te grindeshit per ceshtjen( e luftes)por Allahu ju shpetoi.
    Sqarim: Nenvizimi ,Allahu ju shpetoi, kjo nuk bene sens,Zoti asnjehere nuk bene mashtrime,Zoti asnjehere nuk do ta bente nje gje te tille per nje grup besimtaresh,e ti conte drejt vdekjes me mashtrim,,,nejse,,, por A e vini re se si ai Ja Vesh Allahut pergjegjesin per enderren qe ai pa se ata ishin te paket ne numer,dhe fakti eshte se Myslimanet nuk munden dote ti grabisnin karvanet qe sulmuan pasi ata ishin te shumte ne numer,dhe profecia dhe endra e Muhamedit doli huq,dhe per tu shfajesuar Muhamedi Zbriti ate Ajetin me siper duke thene se Allahu e beri qellimishte qe ma nxorri ashtu ne enderr,,,,,Kjo eshte sa Apsurde por edhe qesharake,injoranca ne vitet 620 ka qene e madhe ne meke edhe ne medine,,dhe kjo injorance vazhdon akoma me tej, perseri pyetja : pse e sulmoi karvanin tregetare Muhamedi? Duke ditur se eshte vetem qortues,pergezues? Por Babezia per Lufte dhe placke shkon edhe me tej:
    Perpara se Muhamedi te shpallte disa nga ajetet e siperpermendura kishte nje arsye shume te forte perpara se te nxiste njerezit per lufte,ai me pare kishte shpallur kete ajet,dhe e kishte me aq ngut sa e nisi suren ENFALE direkte me nje ajet mjaft te bukur,
    ENFALE: 1 Te pyesin ty (Muhamed)per placken e( fituar ne lufte) Thuaj:”Placka(menyra e ndarjes se saje) eshte ceshtje qe I takon Allahut dhe te derguarit,Prandaj kini frike Allahun,permiresoni gjendjen e unitetin tuajdhe nese jeni besimtare,respektone Allahun dhe te derguarin e tije.
    Thirjet per lufte ne Suren ENFALE qe nga 1 dhe vazhdojne: 7,12,13,39,43
    Le te bejme nje kumtes te ketyre ajeteve Brenda kesja sureje.
    ENFALE:12.e ju gotini ne qafe e larte,meshonjuni atyre ne cdo gjymtyre,
    13: Kete (ndeshkim per ta) ngase kundershtuan Allahun dhe te derguarin e tije,nuk ka dyshim se Allahu eshte ndeshkimforte.
    39,Luftoni ata derisa te mos mbetet idhujtari,I tere adhurimi te behet vetem per Allahun.
    Sqarim: Tani nga te gjitha keto sure,ajete ,sidomos suretu ENFALE Po ti marresh ne rend kronologjik,dhe se si fillon me ajetin 1 per ndarjen e plackes e cila sipas muhamedit I takon Allahut edhe Muhamedit,ku ndermjet kesaj edhe presjoni dhe frika qe I shtie njerezve duke thene kini frike Allahun etj, ka edhe nje gje shume te bukur me pas tek sure ENFALE Ajeti 41 por para se te shkojme tek Ajeti 41 do tju rikujtoja nje sure tjeter interesante e cila eshte perpara disa sure para ENFALE
    BEKARE:106,Ne nuk abrogojme (pezullojme) asnje nga argumentet tona,apo ti hedhim ato ne harrese e te mos sjellim edhe me te dobishem se ai,ose te ngjashem me te.a nuk e ke ditur se Allahu eshte i plotefuqishem per c'do send?

    Tani shikojme se si tek Sureja ENFALE Ajeti 1 ndaraja e plackes I takon Allahut dhe Muhamedit, Tani tek ENFALE 41 e shton dozen e ambicjes se tije duke sjelle nje ajet shume te dobishem per Muhamedin ja Sureja:
    ENFALE:41 Ju (Besimtare) ta dini se nje e pesta e asaj qe e fituat nga donje send, I takon (perkujtuesve te) Allahut,te derguarit te tije,te afermeve te tije(te derguarit) jetimeve,nevojtareve,dhe atyre ne megrim,(Ky eshte percaktim i Zotit) nese i keni besuar Allahun,dhe ate (Kur’anin) qe ia zbritem robit tone (Muhamedit)
    Sqarim: Tek ajeti Bekare jan shume te bukura,Muhamedi tek ajeti 1 Enfale tha qe ndarja e plackes I takon Allahut,dhe Muhamedit,ndersa 40 ajete me vone e sjell Ajet shume te dobishem per ndarjen e plackes duke I dhene 5% vetes ndjekesve te tije dhe soit dhe sorollopit te tije, ne fakte ai ska Abroguar asnje ajet,,vetem se ka sjelle edhe me te dobishem se ai qe ka qene ,gjithmone ne interest e Muhamedit dhe padyshim te < Allahut>,,, ka nje stonature shume te madhe,,perse Muhamedi nuk e tha se I takonte 5 % tek ENFALE 1
    por e tha pas nja disa kohesh,,,u mendua,,,e u mendua,,,avash,,avash,, edhe e tha tek Ajeti ENFALE 41 gjitha ato ajete me pare ,thirrje per lufte,gjake derdhje,presjone nga Allahu,,veshja e pergjegjesise qe I bene ai Allahut,,shfajesimi I tije nepermjet Fjales Allah,,dhe fjales Kini frike Allahun sa here qe Muhamedi shfaqte tendenca per perfitim personal,,ne funde te ajetit shton,,Kini frike Allahun,,kini dro Allahun,,Respektonie Allahun dhe te derguarin e tije,, Etj, etj,
    Pra gjithemone njerezit viheshin nen presjon ,,te ndikuar edhe nga nje injorance e thelle politeiste,.
    Habitem se si mundet qe Njerezit I kane gjerat para syve dhe nuk I shohin,? Eshte shume e cuditeshme qe gjithmone muhamedi kur kerkonte te perfitonte,,perdor gjithmone te njejtat shprehje,,kini frike Allahun,Allahu eshte ndeshkimforte, edhe kur nuk I jepte dote pergjigje pyetjeve ja vishte Allahut duke thene qe ate e di Allahu,ajo I takon Allahut,.

    Shpresoj te Mos keqekuptime ne kete teme,pasi ne jemi shqipetar,dhe jemi nje komb qe kemi harmoni fetare,ato qe kam sjelle i kam sjelle nga keqardhja per emigranetet,dhe nga lufta brenda lloit qe ka perfshire lindjen e mesme si pasoj e fese.C'do njeri ka te drejete te zgjedhe ,dhe te besoj,por me se shumti do te ishte mire qe te studjoj njehere ,e me pase te krijoj nje besim te qarte.
    Ju Uroj Paqe dhe Zoti i bekofte shqipetaret dhe shqiperin.

    Jep njehere pergjigje Jep Xhemis,,se le nam o njeri Je bere per ibret o njeri
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Xhemis ,,mos paraqit me vargje nga Zbulesa sikur i pergjajne Muhamedit se le nam: Ato vargje qe ke paraqitur kane te bejn me kohen e fundit,,Muhamedi jote si kane ngel as kocaket po bene rreth 1300 vjet qe ka shkuar atoje ku e ka derguar zoti,,/Te lutem Boll u bere qesharak!
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •