Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    A i ndan dot femra dashurinė dhe interesin?

    Si vend i prapambetur qė jemi supozohet qė bara ekonomike pėr tė ngritur njė familje anon mė shumė nga meshkujt. Ata emigrojnė mė shumė, pėr ata ka punė mė shumė nė njė vend ku akoma ndėrtohen pallate pėr tė ardhurit qė dynden nė qytete, etj. Thuhet sikur femrat kanė pėrparuar goxha, sepse femrat tani edukohen mė shumė se meshkujt, por vetė fakti qė femrat ndiejnė nevojė mė tė madhe pėr edukim tregon se sa e vėshtirė ėshtė pėr ato qė tė gjejnė punė nė Shqipėri dhe gjetkė. Qė tė mos zgjatem, pėr shkak tė kėtyre fenomeneve duket sikur pak janė ata meshkuj qė shikojnė interes ekonomik tek femrat. Nėse ka tė tillė ne shqiptarėt zakonisht i quajmė kollovarė, tė paaftė, leshko, etj. (dhe mirė ua bėjmė ).

    Ajo qė vras mendjen ėshtė nėse femrat thonė tė njėjtėn gjė pėr femrat qė shikojnė interesin tek meshkujt, nėse psh. e quajnė njėra tjetrėn kollovare, dembele, e paaftė, etj. Nuk ma do mendja se ndodh diēka e tillė dhe me ato pak vajza shqiptare qė kam pasur muhabet (por edhe shumė femra amerikane qė kam njohur) duket sikur aftėsia e femrės ėshtė qė tė krijojė lidhje nga ku ka interes nė mes. Kėtu nė Nju Jork do thosha se shumė femra turpėrohen tė thonė se duan seks pėr hir tė seksit, ndėrkohė qė nuk turpėrohen aspak nėse thonė se duan seks pėr hir tė parave dhe se kanė nevojė pėr njė "sugar daddy" qė do u plotėsojė nevojat ekonomike. Mė kanė qėlluar raste, do thosha, qė tjetra tė kėmbėnulte aq shumė tek ēėshtja e lekėve saqė tė vrisja mendjen mos ajo donte seks pėr hir tė seksit por nė shoqėrinė qė jetojmė i ishte mė kollaj tė bėnte sikur donte seks pėr hir tė parave. Kėto ndodhin me shumė gra (amerikane apo shqiptare pak rėndėsi ka) nė SHBA, ndėrkohė qė kur kisha ardhur nė fillim ia kisha nevojėn njėrės tė mė ndihmonte pak me anglishten dhe pastaj nxori fjalė se e desha pėr interes (pra asaj i lejohej qė nga unė tė priste njė djalė me katandi, kurse mua nuk mė lejohej qė t'i kėrkoja sikur pak ndihmė me anglishten.... unė isha interesaxhiu demek).

    Qė tė mos zgjatem, mė thonė kėta djemtė shqiptarė nė USA, mos u ngatėrro me filanen se i do burrat pėr interes dhe sa herė ma thonė unė e pėrgjigjem: a ka femėr qė mund ta bėjė dallimin midis interesit dhe dashurisė?

    Meshkujt shqiptarė, pėr shkaqet qė sqarova, besoj se dinė ta bėjnė dallimin. Pėr femrat dua argumente dhe sqarime tė holla qė tė bindem, se unė asnjėherė nuk e kam kuptuar se ku ndryshon interesi dhe dashuria pėr njė femėr. Nėse dikush e ndihmon njė femėr mė shumė se njė tjetėr, nuk ia ngrin kjo gjė pikėt pėrpara atij tjetrit? Mirėpo me meshkujt nuk jemi tė sigurtė nėse ēėshtja funksionon kėshtu, pėr mashkullin nė fillim ėshtė bukuria, pastaj zgjuarėsia dhe nė raste shume tė radha (psh. nėse kam vajtur azilant nė Gjermani dhe mė jep ndonjėra bukė) ėshtė ndihma qė marrim nga njė vajzė...

  2. #2
    ღ♥ aNtipatrea ♥ღ Maska e Albela
    Anėtarėsuar
    16-05-2006
    Vendndodhja
    mEs iLuzionesh te hUmbura
    Postime
    2,718

    Pėr: A i ndan dot femra dashurinė dhe interesin?

    kryeplaku qe esht bot e interesit kte se mohon askush
    Por kjo si per femrat dhe meshkujt
    Sa per ate qe a din te ndajn ndjenjat femrat nga interesi esht pyetje pa vend
    Ke shum qe lidhen per interes e vertet kjo , ato qe sjan te afta te ndertojn jeten e tyre
    Dhe varen dhe per gjen me te vogel nga mashkulli qe kan per kra
    Po ashtu sic ke dhe femra qe bejn karier dhe zgjedhin te shkojn me nje mashkull
    Qe mund ti lehtesoj ngjitjen e shkallve te karieres
    Por ka dhe femra qe sakrifikojn gjithcka per hir te ndjenjave
    Ndoshta me te pakta kto per mos te then "specie" ne zhdukje
    Por interesin e ndjekin shum dhe meshkujt
    "Mirmengjes o interes" Esht motoja e shumices se njerzve sot
    Sja vlen qe kte tja u adresosh vec femrave
    La Femme est le Chef-d'0euvre de Dieu
    sur tout quand elle a
    le Diable au corps...
    ✿⊱╮✿⊱╮ ✿⊱╮

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: A i ndan dot femra dashurinė dhe interesin?

    Nga eksperienca personale kom kuptu qe shumica e femrave nuk kan nevoj ''tamom'' per interes financiar ose e thonme troc ''pare'' sesa kan nevoj per nje mashkull qe osht i zoti dhe e di se ca kerkon n'jet. Femra kerkon qe mashkulli te ket nje profesion ku te jet i zoti vetes dhe t'jet n'gjendje ti krijoj asaj disa gjona minimale ku ajo te ndihet e mbrojtme ne t'ardhmen. Jon shum ekstreme rastet kur femra i kerko lek mashkullit , ose e ngren mardhonien me qellim qe ta ket dike si ''sugar daddy''.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-09-2015
    Postime
    44

    Pėr: A i ndan dot femra dashurinė dhe interesin?

    Une s do lija anash faktorin MOSHE.
    Argumentimi sayan-it qendron per vajzat duke filluar nga mosha 27-28 vjeē, kur kane fituar nje fare pjekurie.

    Me ne pergjithesi mund te them qe interesat kane hyre deri ne berthamen e shoqerise : Familjen.
    Jo pak raste kam degjuar kur dhe prindi perkrah femijen qe ka ekonomie me te forte.
    E ē pyet me per lidhjet dashurore, martesore apo shoqerore.

  5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar lellalola pėr postimin:

    Poeti (10-09-2015)

  6. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-03-2008
    Postime
    224

    Pėr: A i ndan dot femra dashurinė dhe interesin?

    Me kte shoqeri sot eshte bere veshtire te jesh njeri me karakteristika njerzore por une jam me idene qe dhe femrat edhe meshkujt duhen te insistojne per te qene vetvetja, pra nqs u ka mbetur ndonje pike vlere humane te mos heqin dore nga ajo prej presionit shoqeror.

    Edhe pak pershtatje duhet, do sdo do besih pak ne nivelin e ambientit, por po te detyroi ambienti te behesh aq kafshe me mire vetem e i turperuar sesa me shoke e ashtu.

    Se di si ju duket juve po ata ato qe duan per interes rrojne kot ne ket bote, eshte shume e ulet.

  7. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-06-2016
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    2

    Pėr: A i ndan dot femra dashurinė dhe interesin?

    E di qe e kerkon pergjigjen nga femrat, por po te them nje gje. Shumica e vajzave qe kam patur ne klase/shoqeri kane patur para sa per te shkundur dynjane dhe kushedi se sa conin vetem per qejfet personale ditore. Skishe shans ti ndiqje po te mos kishe dhe ti "suggar daddy". Keshtu qe nuk mendoj se jane shume te dhena mbas parase, te pakten ketej nga qendra, flas gjithmone rrotull meje.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •