Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 152 prej 152
  1. #141
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,461
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Rama-Dules: Ti dhe vëllezërit e tu grekë s’jeni pronarë të ortodoksisë në Shqipë

    K/ministri, ne kete debat ka hedhur zjarr per percarje mes komuniteteve ne Shqiperi, pervecse mes orthodhokseve, duke i kundervene shqiptaret grekeve, ne nje kohe qe ne Kishen Orthodhokse, nuk ka "jude ose grek", pasi te gjithe jemi Nje ne Jisu Krishtin, Zotin tone. Kisha eshte prone e KOASH-it, por pronat e Kishes K/ministri nuk i respekton, perkundrazi i perdhos, i fyen dhe i zapton, sikurse beri me Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi. Mesa duket, protestat e KOASH-t, te njepasnjeshme, po bien ne vesh te shurdher, megjithate ato duhen bere dhe shume mire, sepse duhet sensibilizuar opinioni kombetar e nderkombetar, per persekucionin e ri te filluar nga orthodhokseve.
    Duaje te afermin tend si veten

  2. #142
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511

    Për: Edi Rama i shpall luftë edhe Zotit: Shemb Kishën e Shen Thanasit në Dhërmi

    Ilia jane teza te vjetra keto;"kisha eshte nje nuk eshte as greke e as shqiptare", "denancimet nderkombetare"...jane te kohes se Nolit,kane me shum se 100 vjet.Se po na beni te hyme edhe ne mekat,permendim Nolin permendim dhe Ramen.

  3. #143
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,461
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Edi Rama i shpall luftë edhe Zotit: Shemb Kishën e Shen Thanasit në Dhërmi

    shprehja e futur ne thonjza, nuk eshte "teze", kam cituar Letrat e Shen Pavlit kur flet per te Krishteret, keshtu qe nuk ka dallime si ato qe permend Rama, cilido qofte, pavaresisht nga origjina duhet te mbroje Kishen, nese eshte orthodhoks. Perpjekjet jane te k/m qe perpiqet te fuse percarje, duke ndare orthodhokset mbi bazen e etnise.
    Duaje te afermin tend si veten

  4. #144
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511

    Për: Edi Rama i shpall luftë edhe Zotit: Shemb Kishën e Shen Thanasit në Dhërmi

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    shprehja e futur ne thonjza, nuk eshte "teze", kam cituar Letrat e Shen Pavlit kur flet per te Krishteret, keshtu qe nuk ka dallime si ato qe permend Rama, cilido qofte, pavaresisht nga origjina duhet te mbroje Kishen, nese eshte orthodhoks. Perpjekjet jane te k/m qe perpiqet te fuse percarje, duke ndare orthodhokset mbi bazen e etnise.
    Ate pra po themi,qe Fan Noli nuk kishte cituar Shen Pavllin.Dule po e Rama jo.


    Nje gje nuk kuptoj ! Si shpegohet qe Dule flet,kerkon,per bashkimin e ortodokesve dhe Rama i pergjigjet,me,per perçarje ?

  5. #145
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,461
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Edi Rama i shpall luftë edhe Zotit: Shemb Kishën e Shen Thanasit në Dhërmi

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Ate pra po themi,qe Fan Noli nuk kishte cituar Shen Pavllin.Dule po e Rama jo.


    Nje gje nuk kuptoj ! Si shpegohet qe Dule flet,kerkon,per bashkimin e ortodokesve dhe Rama i pergjigjet,me,per perçarje ?
    Per kete pyet k/m, Serafim, por s`besoj te marresh informacion te sakte. Dhe sic ka thene edhe vete, ka ndermend ta shtrije aksionin edhe me tej gjate bregut, (per shkaterrimin e Kishave e kisha fjalen)
    Duaje te afermin tend si veten

  6. #146
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2015
    Postime
    2

    Për: Rama-Dules: Ti dhe vëllezërit e tu grekë s’jeni pronarë të ortodoksisë në Shqipë

    Citim Postuar më parë nga WesternBlot Lexo Postimin
    Nga gjithe ato qe ka deklaruar Kisha po te them nje gje me 100 % siguri.Ne kishen e Spiridhonit ne Vuno nuk jane shpenzuar KURRE 130 000 dollar per restaurim. Ndoshta jane dhene aq leke kane vajt tek ndonje xhep. Kurse sa per temen une besoj fjale per fjale ato qe the Rama.
    Pa na thuaj nga e di ti sa para jane shpenzuar per Shen Spiridhonin? Ke te dhena ti apo ja fut kot ashtu kot prej ndonje vendi nordik?

  7. #147
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Rama-Dules: Ti dhe vëllezërit e tu grekë s’jeni pronarë të ortodoksisë në Shqipë

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    K/ministri, ne kete debat ka hedhur zjarr per percarje mes komuniteteve ne Shqiperi, pervecse mes orthodhokseve, duke i kundervene shqiptaret grekeve, ne nje kohe qe ne Kishen Orthodhokse, nuk ka "jude ose grek", pasi te gjithe jemi Nje ne Jisu Krishtin, Zotin tone. Kisha eshte prone e KOASH-it, por pronat e Kishes K/ministri nuk i respekton, perkundrazi i perdhos, i fyen dhe i zapton, sikurse beri me Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi. Mesa duket, protestat e KOASH-t, te njepasnjeshme, po bien ne vesh te shurdher, megjithate ato duhen bere dhe shume mire, sepse duhet sensibilizuar opinioni kombetar e nderkombetar, per persekucionin e ri te filluar nga orthodhokseve.
    A ka pas ndonje deklarate te Komuniteteve fetare ne sinkron dhe unitet per kete ngjarje apo dora e eskavatorit te qeverise nuk ka lene hapesira te tilla?
    Une mendoj se shteti duhet te jete i kujdesshem me simbolikat fetare pavarsisht se kujt feje i takon sidomos dhe per opinionin qe kjo lloj menyre nderhyrjeje krijon nje psikoze ne publik te asaj historie qe e vaujten paraardhesit tone ne komunizem.Ka ligje, shtet por ka dhe mirekuptim, bisedime, tolerance.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  8. #148
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Edi Rama i shpall luftë edhe Zotit: Shemb Kishën e Shen Thanasit në Dhërmi

    Nga iterpelanaca e kerkuar nga Z.Dule ne kuvend,Z, Rama midis te tjerash ka thene"c'fare pune kane komshinjte tane me keto ceshtje te brendeshme qe kemi ne?,,,duke i bere te ditur keshtu,se ka pasur zera nga fqinjet tane grek per veprimet e enukut per prishjen e kishes ne dhermi,,,,,ajo cka vura re gjate interpelances ishte nje fjalim nda dy palet me batuta,dhe ironi ne ndryshme,,ku midis te tjerash Rama i tha Dules,nuk eshte e hijshme per ty kjo pune,vetem nese te paguajne per ta bere nje gje te tille,,,,,,/ Une personalisht jam kundra prishjes se objekteve te kulitit me vjetersi historike,por jam pro prishjes se objekteve qe skane leje ndertimi dhe kalojne ne pronesi te Koash sipas deshires,
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  9. #149
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,461
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Edi Rama i shpall luftë edhe Zotit: Shemb Kishën e Shen Thanasit në Dhërmi

    qeveria ka vene dore mbi pronen e Kishes, truallin, pervec sakrilegjit te prishjes se Kishes se Shen Athanasit. Kane arritur deri aty sa te projektojne nje ndertim qe ata e quajne "Kishe", duke shkelur ne menyre te pashembullt, mbi pronen e Kishes Orthodhokse dhe laicitetin e shtetit shqiptar. Mes besimtareve orthodhokse nuk ka "judej ose greke" apo shqiptare, por te gjithe jemi Nje ne Jisu Krishtin, Zotin tone. Prandaj debatet nacionaliste nuk kane aspak vend ne kete rast, per Dulen. Detyrimin per mbrojtjen e Kishes Orthodhokse e ka cdo i pagezuar ne kete Kishe, prej femijeve qe s`kane folur akoma e deri tek pleqte qe presin te ikin nga kjo bote, nga cdo njeri me i thjeshti deri tek Kryepiskopi.
    Nuk mund te dalesh e t`u japesh leksione orthodhokseve ndersa vete nuk je i tille (si k/m)
    Duaje te afermin tend si veten

  10. #150
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511

    Për: Edi Rama i shpall luftë edhe Zotit: Shemb Kishën e Shen Thanasit në Dhërmi

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    qeveria ka vene dore mbi pronen e Kishes, truallin, pervec sakrilegjit te prishjes se Kishes se Shen Athanasit. Kane arritur deri aty sa te projektojne nje ndertim qe ata e quajne "Kishe", duke shkelur ne menyre te pashembullt, mbi pronen e Kishes Orthodhokse dhe laicitetin e shtetit shqiptar. Mes besimtareve orthodhokse nuk ka "judej ose greke" apo shqiptare, por te gjithe jemi Nje ne Jisu Krishtin, Zotin tone. Prandaj debatet nacionaliste nuk kane aspak vend ne kete rast, per Dulen. Detyrimin per mbrojtjen e Kishes Orthodhokse e ka cdo i pagezuar ne kete Kishe, prej femijeve qe s`kane folur akoma e deri tek pleqte qe presin te ikin nga kjo bote, nga cdo njeri me i thjeshti deri tek Kryepiskopi.
    Nuk mund te dalesh e t`u japesh leksione orthodhokseve ndersa vete nuk je i tille (si k/m)
    Ti ke shume te drejte. Shteti nuk duhet te futet ne punen e kishes,nuk duhet krijuar perçarje mbi pronen e kishes. Po hajde dhe thuaja Shtetit Grek qe thote kisha eshte e jona.

    Se eshte shume e drejte ajo qe thua : Per shtetin shqiptar kisha duhet te jete ortodokse,ndersa per shtetin grek po e njejta kishe eshte greke.

    Natyrisht qe faji eshte i kryeministrit qe kerkon te fusi perçarje.

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar SERAFIM DILO për postimin:

    Xhemis (23-10-2015)

  12. #151
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,461
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Edi Rama i shpall luftë edhe Zotit: Shemb Kishën e Shen Thanasit në Dhërmi

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Ti ke shume te drejte. Shteti nuk duhet te futet ne punen e kishes,nuk duhet krijuar perçarje mbi pronen e kishes. Po hajde dhe thuaja Shtetit Grek qe thote kisha eshte e jona.

    Se eshte shume e drejte ajo qe thua : Per shtetin shqiptar kisha duhet te jete ortodokse,ndersa per shtetin grek po e njejta kishe eshte greke.

    Natyrisht qe faji eshte i kryeministrit qe kerkon te fusi perçarje.
    Kryeministri ka shkelur ligjet e vendit: ka bere sakrilegj duke shkaterruar Kishen, ka cenuar pronen e KOASH-it, ka nderhyre ne punet e brendshme te nje komuniteti fetar, te gjitha shkelje kushtetuese,
    Duaje te afermin tend si veten

  13. #152
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Edi Rama i shpall luftë edhe Zotit: Shemb Kishën e Shen Thanasit në Dhërmi

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro;3808975 [QUOTE
    Mes besimtareve orthodhokse nuk ka "judej ose greke" apo shqiptare, por te gjithe jemi Nje ne Jisu Krishtin, Zotin tone.
    Ke shume te drejte jemi nje ,nuk ka judej,grek,,,,,,poor duhet pare qe per cdo vendim marrje ne KOASH eshte shume evidente nderhyrja e strukturave Greke,,duke qene se ne jemi ne punen tone ,nuk ka duhet qe dikush te japi orjentime duke e bere kishen ortodokse prone te grekut.

    Prandaj debatet nacionaliste nuk kane aspak vend ne kete rast, per Dulen.
    Per Z.Dule kam shume respekt eshte nga te paket politikan qe kane seder,karakter,,dhe se ka bere shpesh Faqe,,( By,,,,,), por ne kontextin e prishjes se Kishes e cila me shume ngjante si nje garzh traktori sesa nje kishe,,Dulen e perfshiu euforia.
    Detyrimin per mbrojtjen e Kishes Orthodhokse e ka cdo i pagezuar ne kete Kishe, prej femijeve qe s`kane folur akoma e deri tek pleqte qe presin te ikin nga kjo bote, nga cdo njeri me i thjeshti deri tek Kryepiskopi.
    Nuk mund te dalesh e t`u japesh leksione orthodhokseve ndersa vete nuk je i tille (si k/m)
    E para Ja ke futur kote per pagezemin e femije qe skane folur,,se femija eshte i pa pergjegjeshem,,Dmth,,,Pendohuni dhe pagezohuni,,ky eshte urdheri,ndersa femija praktikisht ska si te kryej mekate,
    e dyta,Kryepeshkopi eshte janullatosi,,keshtu qe cdo janullatos me kete pune,,skemi klerik ortodoks ketu ne qe e keni lene ne dore te Janullatosit? aq me teper qe nderhyjne shpesh zera nga qeveria greke
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •