Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 152
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e IllyrianPatriot
    Anëtarësuar
    27-06-2010
    Postime
    1,027

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Qellimi ka qene te kriohet percarje fetare ortodoks-katolik , ortodoks-ateist , ortodoks-pseudonacionalist zakonisht te ardhur nga feja muslimane si puna jote . Duke i dhene edhe konotacione etnike mqs ka qene nje zone e miksuar etnikisht . Pra nje analgram konfliktesh te gjithanshme per te shperqendruar vemendjen publike .

    Ajo kishe eshte ortodokse , edhe pik mqs eshte ne pronesi te Koash-it . E kupton kete gje kaq te thjesht apo jo ?! . Fakti qe shteti nderhyn duke shkelur ligjin ne menyren me flagrante edhe duke revoltuar ndjenjat e cdo te krishteri me ate perdhosje kaq ekstreme e deshmon ne menyren me perfekte ky fakt kaq i thjesht : Prishja e nje kulti fetar pa asnje vendim gjykate edhe qe eshte ne pronesi te KOASH-it !!

    Po pate mundesi mos e sill me ate surratin e peshtire ketu , nje vegel qeveritare qe perdoret ne kembim te ndonje vendi publik .
    Ndryshuar për herë të fundit nga IllyrianPatriot : 23-08-2015 më 17:50

  2. #42
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Se kush je ti, cfare mentaliteti ke dhe sa kulture ke, e ben te qarte me budalleqet qe shkruan ne kete teme e ke shkruar ne faqet e ketij forumi. Eshte e drejta jote te jesh i tille, pasi lirine e fjales e gezon edhe i dituri edhe i padituri. Fatkeqesia e te diturve eshte qe duhet te bejne te duruarin me budalleqet qe dalin nga goja e te paditurve, kurse fati i te paditurve eshte qe nuk u mbyllet goja asnjehere e flasin me vend e pa vend, e per gjera qe nuk i kuptojne. Ti je nje njeri i paditur, dhe prandaj te thashe me lart lexo e meso ne forumin shqiptar, pasi forumi per ate pune eshte hapur, qe edhe ti qe nuk di, te mesosh nga ata shqiptaret e ditur qe vijne e shkruajne ketu me shpresen se ajo qe shprehin do tu vleje atyre shqiptareve qe nuk kane kulturen e duhur. Duke bere te mundur keshtu emancipimin e shoqerise shqiptare qe te mos ngelemi ende peng i mentaliteve te shekujve te kaluar por te ecim me kohen.

    Thjeshte qe te kuptosh injorancen e atyre qe shpreh me lart:

    1. Se ke qene ne kamp internimi, nuk do te thote se je imun nga mentaliteti i kultures andollake e komuniste. E ilustrove vete shume bukur me fjalet qe shkruan me siper: "Me mire 100 vjet komunizem se te na e copetojne Shqiperine!" Ky eshte mentaliteti komunist qe ti e shpalos me se miri, pasi te denosh nje popull me komunizem, do te thote ti mohosh cdo shqiptari cdo forme lirie njerezore. Dhe qe te kuptosh se ky mentalitet komunist tek ty (e shume si ty) eshte vetem nje zgjatim i mentalitetit anadollak te gjysherve e baballareve te tu, po te kujtoj se jo me larg se 120 vjet me pare, babai e gjyshi yt thoshin "Me mire edhe 500 vjet te tjera nen Turqi, se sa nje Shqiperi e pavarur!" Pavaresia per brezin e gjyshit tend ishte e barabarte me "copetimin e vendit" sic thua edhe ti me lart. Dhe kur plaku i urte ngriti flamurin bizantin ne Vlore, gjyshi yt e quajti ate qafir pasi ai nuk e kuptonte dot jeten e ekzistencen e tij, te familjes se tij, edhe te popullit te tij, pa Turqine.

    2. Nacionalizmi eshte ideologji, or tunxh! Eshte vetem nje ide qe u shitet kokave bosh qe ti mbushin me ndjenjen e krenarise boshe. Qe ti dhe kushdo ti bini gjoksit pasi ne mendjet tuaja te vogla te qenit shqiptar qenka nje privilegj i madh pasi shqiptaret na paskerkan rene nga qielli, e popujt e tjere qe jetojne mbi kete toke i paska lindur "bushtra e maleve" sic i quajti ti me lart. Nacionalizmi tek shqiptaret eshte nje ideologji 130 vjecare, vete shteti shqiptar eshte vete 103 vjet. A e ke idene se sa vjet eshte ajo kisha qe po perpiqen te prishin ne Dhermi? A e ke te qarte se sa eshte jetegjatesia e Kishes Orthodhokse, tradites se saj mes shqiptareve? Eshte aq sa vete epoka e re e njerezimit. Ideologjite vdesin ashtu sic lindin, nje ideologji tjeter ka dale sot e do te dali neser per te zevendesuar nacionalizmin tend te dashur. Por Besa Orthodhokse, besa qe epirotet e lashte i dhane Zotit, nuk shkelet me kembe e as nuk zevendesohet nga asnje ideologji njerezore. Per kete Bese, ky popull eshte martirizuar dhe kete bese ruajme e trashegojme ne orthodhokset gjak shprishur sot.

    Nese Gjergj Kastrioti do te ngrihej nga varri sot e do ti thoshin, ja tek i ke pasardhesit e tu, shqiptaret, a e di se cili do te ishte reagimi i tij kur te te shihte ty e shoket e tu? Ngushellimi i vetem qe do te gjente per dhimbjen e shkaktuar do te ishin vetem ato kishat e manastiret shekullore orthodhokse dhe ata besimtaret orthodhokse qe e ruajten e mbajten gjalle besimin e traditen e te pareve te tij, per te cilin ai dhe bashkekohesit e tij u bene theror.

    Albo
    1-E di ti kush eshte babai apo gjyshi im? qe flet me kaq siguri per te dhe per ate qe ai paska ndjer per turqit e per plakun e vlores e ku di une? A e kupton ti qe menyra jote e te shprehurit dhe aludimet qe ben gjajne me ato te nje adoleshenti me ndjenja te lenduara qe flet pa asnji lidhje me ate qe po diskutohet? Ablo une kam nje shoqeri shume te gjere, miq e shok qe me njohin nga afer, njohin farefisin tim historine e te dyja familjeve, qe daton te pakten 600 vjet ne ate toke, dhe te garantoj me siguri matematike nese do te lexonin ato aludimet tuaja per ndjenjat anadollake komuniste te babait time dhe gjyshit tim do te te thonin "pse harxon kohen duke bere debate me njerez te shitur"

    2-Nuk kam interesin me te vogel te debatoj te drejtat e njeriut me nje mercenar kryqeztor si ti. Gjyshi im nuk fimrosi sepse na paska qen komunist apo me bindje te tilla sic aludon ti, perkundrazi ishte anti komunizmit,por sepse e dinte qe komunizmi ne shqiperi nje dite do te binte nuk mund te vazhdonte perjetesisht, kurse greqia nuk hikte me. Sado i keq dhe kercenues qe ishte komunizmi prap shihej si nje e keqe me e vogel sesa marrja e jugut te shqiperise nga greqia, enderr e vjeter e greqise qe edhe sot akoma perpiqet me te gjitha menyrat tinxare per te percar e sunduar ne emer te drejtave te njeriut kur ai vend vet nuk praktikon te drejtat njerezore qe kerkon nga vendet e tjera Te kishte qen ti ne vendin e gjyshit tim sote do flisnim te gjith greqisht dhe do te ishim si ti, por shyqyr o Zot qe ne kohen dhe vendin e duhur ka patur njerez qe kan marre vendime qe per njerez me mentalitet klanor(lokalist) dhe mercenaret si puna jote jane te pakonceptueshem


    3-Nuk e di ku e pe paditurine time ti qe e paske vene ne dukje kaq gati. Une di nje gje qe shqipetaret dhe e gjith bota tjeter me perjashtim te grekeve dhe serbeve i referohen heroit tone kombetar me emrin Skenderbeu jo Gjergj Kastrioti edhe pse ky eshte emri i tij i vertet. Kurse grekeve dhe te gjith grekofileve te tejere nuk i pelqen ky emer se duan ta pervetesojne Georgeos Kastriotis, po ashtu edhe Xhon Kastriotin te cilin e quajn Jani Kastriotis. Heroi jone kombetar po ashtu edhe i qyteterimit europian perndimor njihet me emrin e tij 'Anadollak'. Emrin qe i dhan armiqte e tij, titullin Iskander (Bej) qe do te thote Aleksander. Keto jane fakte historike qe per historianet dhe studjueseit objektive,qe nuk kan shitur shpritin tek djalli, pranohen dhe rrespektohen ashtu sic jane. Ti me flet mua per qyteterim dhe ne te njejten shkrim me thua se Nacionalizmi eshte ideologji per njerezit koke bosh ne nje kohe qe ke zgjedhur si nofk nje emer me te ciln identifikohet nje komb i tere dhe flamurin qe perfaqson nje komb te tere. Vetem nje lokalist fetar fanatik si puna jote mund te shkruaj budallalleqe te tilla. Je ploteisht ne kontradikte me cdo rresht qe shkruan. E di qe jeton ne amerike biles jo me shume se 1 ore large nga ku jetoj une dhe ti e di shume mire se te flasesh keshtu me nje amerikan te shikojne sikur ke dy koka. Shko fol me Amerikanet dhe shpjegoja teorite tuaja rreth nacionalismit dhe te shohesh se cfar te thote e si te pergjigjet.

    4-Kush te beri ty zedhenes te ortodoksve shqiptare? Pastaj pse ka probleme gjithmone ne zonat shqipare ne kufi me kreqine dhe gjithmone me komunitetitn 'ortodoks' pse nuk ka ngaterresa me katoliket, myslimanet, hebrejt etj, pse vetem me 'ju'? Por ju keni gjet nje shtet anemik ne shqiperi mbushur me mercenar e hajdut qe shesin nene e komb me ne krye 'pistarin e demokracise' tende. Nuk mjaftuan 500 vjet roberimi nga mongolet, nuk mjaftoje copetmi trojeve shqiptare, nuk mjaftoje kanceri komunsit qe e sermuri shqiptarin per 46 vjet nuk mjaftoje ai 'tranzicjon' vrastar por sot duhet te durojme edhe 'pordhet' e komunitetit 'ortodoks' qe ngre kupen ne qell duke bere viktimen sepse ashtu i duhet atyre qe i kan punesuar (grekeve). Ne shkrimin me lart me tregova se jetoj ne amerike dhe prap kam ngelur anadollak komunist??? Ne nje kohe qe ti jeton me nje mentalitet kalanor mesjetar duke bere akoma luften e kryqezatave. Une nuk jam ateist e as nuk luftoje besimtaret, eshte e drejta elementare e njeriut te besoj dhe te jetoj ashtu si ai e ndjen por nese liria jote dhe besimi jot paska perioritet mbi cdo gje tjeter madje aq sa konsideron ndenjat patriotike dashuri per vendlinjen dhe rrespekin dhe afersin qe une ndjej me cdo kend qe ndjehet shqiptare qeka per koke boshet ateher kjo tregon se njerz shpirt tekanjoz e mendje ngusht si po tregon edhe ti veten jane dem per nje komb te tere.

    Albo mos te ishte per Darius ky forumi do te kishte marr fund me kohe sepse ajo pjese qe moderon ti eshte propagande pro berishian gjoja ne emer te Partise Demokratike dhe pro grek gjoja ne emer te ortodoksizmit. Ju jeni ujku qe qimen e nderron por zakonet nuk i harron.

    Se cfar do te medonte Skenderbeu per ate qe i ka ndodhur pasardhesve te tij nuk mund ta ti askush me siguri dhe vetem nje i gjth ditur si ti mund ta marri me mend kaq kollaj dhe me kaq bindje. Por nese do te kalojme ne keto kotesira atehere me duket se Skenderbeu do te ishte marr me shume me grekofilet mercenar qe shesin kombesine dhe shpirtin tek ata qe i kan mallkuar gjuhen e nenes!!! Skenderbeu ka thene per disa princa, dhe prifterinj politika e te cileve ishte aq e poshter saqe ne siperfaqe shanin perandorine osmane dhe ne prapaskena benin tregeti me to "do ishte mire qe te kisha luftuar keta prifterinjte ashtu sic kam luftuar osmanet"
    Ndryshuar për herë të fundit nga Maqellarjot : 23-08-2015 më 19:17
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Maqellarjot për postimin:

    cool_shqype (31-08-2015)

  4. #43

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Artan Shkreli: OMONIA deformon të vërtetën për Kishën në Dhërmi


    Dhima:Po lejohet prishja e një objekti fetar


    TIRANE- Kisha e Shën Thanasit në Dhërmi, ka pësuar deformime nga rindërtimi pa leje. Ndërhyrja e policisë ndërtimore (INUV) të Himarës për të ndaluar punimet pa leje në kishë është kthyer që nga data 20 gusht në një konflikt me disa banorë që e kanë kundërshtuar ndërhyrjen.

    Këshilltari i kryeministrit, Artan Shkreli që ka bërë një deklaratë publike për ngjarjen ka pohuar se “një ndërhyrje e tillë vjen nga OMONIA”. “Kisha historike e Shën Thanasit në Dhërmi fatkeqësisht pëson deformime nga rindërtimi pa leje, duke detyruar INUV-in e Himarës të ndërhyjë. Kontestimi antiligjor dhe i paarsyeshëm që OMONIA po i bën sot ndërhyrjes së policisë ndërtimore, ka të bëjë me faktin se ata injorojnë historinë e këtij vendi”, është shprehur Shkreli. Ka disa të dhëna historike që e specifikojnë kishën e Shën Thanasit në Dhërmi si monument të kulturës.

    Kisha ka shërbyer si varri i Nilo Catalanos, autor i një fjalori shqip-italisht. Sipas Shkrelit mendohet se Catalano dha mësime të shqipes në Himarë qindra vjet para se të themelohej shkolla e parë. Emri i tij lidhet me historinë e kishës shqiptare. Catalano ka qenë dijetar italian, që ka njohur gjuhën shqipe dhe ka shërbyer në Shqipëri dhe në Himarë në vitet 1677, i emëruar si kryepeshkop i Durrësit në janar të 1693-shit. Catalano njihet, jo vetëm për shkrimin e fjalorit shqip-italisht, por edhe për një përmbledhje të këngëve arbëreshe. Ai ka dhënë mësime të shqipes tek arbëreshët në Itali dhe mendohet se kishte hapur në Himarë një shkollë shqipe.

    Sipas Shkrelit, historia e Catalanos i rrëzon pretendimet e OMONIAS se zona ka qenë dhe është e banuar nga minoriteti grek. OMONIA pretendon se aty nuk është folur shqip”, tha Shkreli. Ndërkohë rreth këtij incidenti ka reaguar ashpër edhe kisha ortodokse shqiptare.

    Në emër të së cilës deklarohet se “në mënyrë të befasishme, punonjës të bashkisë Himarë shkuan në kishën e Shën Athanasit, hoqën ikonat dhe sende të tjera të shenjta dhe nisën ta shkatërronin atë. Këto veprime u bënë pa dijeninë e komunitetit ortodoks, pa asnjë njoftim paraprak dhe pa asnjë dokumentacion ligjor.” Kështu shkruhet thuhet në deklaratën e kishës ortodokse. Kisha ortodokse nënvizon se ky veprim përbën edhe shkelje të ligjit nr. 10057/22.01.2009/.

    Ndërsa Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut ka dhënë dje një deklaratë për incidentin në kishën e Dhërmiut, ku ndër të tjera shkruhet se “po tentohet rrënimi i një objekti të kultit Orthodhoks, konkretisht kishës së Shën Athanasit. Aktet që kanë nuanca të persekutimit përbëjnë shkelje të rëndë të respektit të imponuar të lirisë së besimit fetar, të karakterit hyjnor të vendit të shenjtë dhe cënim të pronës së ligjshme të një komuniteti fetar, përbëjnë precedent të rrezikshëm dhe janë të pakonceptueshme për realitetet europiane”.

    Por Bashkia e Himarës ka ndërhyrë për të ndaluar dëmtimin e kishës, monument kulture që, sipas kryetarit të Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, “nuk i përket kësaj kishe, por një misionari katolik nga Siçilia, i cili ka predikuar në këtë zonë në vitet 1600”. Goro është shprehur me vendosmëri “se bëhet fjalë për një monument, ndaj duhen ndaluar ndërtimet pa leje”. Ndër të tjera ai premtoi se “bashkia do të bëjë të gjitha përpjekjet që godina të rikonstruktohet dhe të kthehet siç ishte”

    Emri:  188062.jpg

Shikime: 304

Madhësia:  56.6 KB

    Shqiptarja

  5. #44

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Moikom Zeqo: Ju rrëfej kush ishte Nilo Catalano


    Emri:  188150.jpg

Shikime: 321

Madhësia:  49.8 KB

    Kam disa kohë që lexoj dhe rilexoj veprat e një dijetari të mrekullueshëm, që ka vdekur në Himarë më 3 qershor më 1694. Është fjala për Nil Katalanin (italisht : Nilo Catalano). Nil Katalani ka qenë italian. Ka lindur më 1637-n në fshatin e Sicilisë, të quajtur Terra Di Massa. Në moshën 22- vjeçare veshi petkun e murgut bazilian në manastirin e famshëm të Grotaferrates afër Romës. Në këtë manastir në shekuj meshonin arbëreshë. Më 1995-n unë e kam vizituar manastirin Grotaferrates, e kam takuar gjithashtu priftërinj arbëreshë, si dhe dy studentë shqiptarë nga Vlora, që kishin ardhur këtu. Më vonë Katalani u dërgua në manastirin bazilian të fshatit Munxifci, ku jetonin arbëreshë si lektor dhe mësues i rishtarisë, por dhe vikar i abatit. Këtu ky italian i Sicilisë u natyralizua mrekullisht me gjuhën shqipe. Librat e Bogdanit, Budit dhe të Bardhit, krijuan një magji të pashtershme mbi personalitetin e tij.

    Në moshën 48 vjeçe Katalani u rikthye përsëri në manastirin e rinisë. Ai nisi të shkruajë gjuhën shqipe me alfabetin tonë të vjetër të Veriut, alfabet i tipit latin, i ftillëzuar që nga Gjon Buzuku më 1555-n. Para vitit 1677 ai dërgohet nga Propoganda Fide në brigjet e Shqipërisë dhe konkretisht në Himarë. Aftësitë e tij të mëdha gjuhësore, karakteri i tij erudit, e bënë Katalanin drejtuesin e misionit bazilian në Himarë. Ai i dashuroi si askush shqiptarët dhe gjuhën shqipe. Qe vetë Papa i Romës, që mori vendimin për ta çuar Katalanin në Shqipëri dhe madje e emëroi si Kryepeshkop të Durrësit më 4 janar 1693 në Kolegjin e Propagandës në Romë. Në ceremoninë solemne, mori pjesë dhe një nga kardinalët më të mëdhenj të kohës, i quajtur Barbarigo i Ri. Kështu Katalani nisi misionin e tij të pavdekshëm në Himarë. Kishte me vete një shqiptar, të quajtur Filothe Zasi, 16 vjet më të ri se veten. U nisën me anije nga Lece në Himarë. Katalani u vendos në Dhërmi “vend i shëndetshëm dhe plot ujëra”, siç shkruhet në relacion.

    Përveç Zasit shqiptar, atë e shoqëronte dhe një italian nga Friuli afër Venedikut, i quajtur Lorenc Mariotti. Që të tre nisën të predikonin në fshatrat e bregdetit, pastaj në Dukat, në Shën Vasil, në Nivicë, në Tërbaç, në Kuç, në Zhulat, që bënin pjesë në krahinën e quajtur të Himarës, e cila në këtë lak kohor përmblidhte tërë Labërinë, me gjithsej 40 qendra të banuara, siç del në dokumentet e shkruara të shekujve XI - XVII. Predikimi i këtij misioni të çuditshëm bëhej në gjuhën shqipe. Ai shkroi libra dhe manuale në shqip. Ai sa zbriti në Dhërmi “krijoi shkollën e të rinjve dhe të fëmijëve duke i mësuar të gjithëve në shqip Doktrinën e Krishterë”. Dhërmiu më 1694-n kishte 1850 shtëpi. Shkolla shqip e Katalanit kishte 80 nxënës, gjë shumë e madhe për kohën. Shkolla e Dhërmiut kish nxënës nga Dukati dhe Tërbaçi, madje kishin ardhur nxënës për të mësuar shqipen edhe nga Vithkuqi, pranë Korçës, 5 ditë udhë larg. Përveç shkrimeve biblike, nxënësit mësonin edhe arithmetikën dhe disa shkenca të tjera. Shkollë u ngrit edhe në Himarë, drejtuar nga shqiptari Filothe Zasi, por turqit e dëmtuan egërsisht në nëntor 1694. Himara në atë kohë kishte 1430 frymë. Katalani predikoi shqip edhe në fshatin e Pilurit me 500 banorë dhe në fshatin Vuno me 600 banorë. Në Vuno Katalani u sëmur për vdekje. Paria shqiptare e Himarës e mbronte Katalanin nga sulmet e peshkopeve grekë të Janines.

    Kjo pari kish interës të ruante miqësinë me italianët e viseve të Pulias përtej detit dhe donte ta kishte mire më Vatikanin. Është për t’u habitur, por edhe shqiptarët myslimanë të kësaj krahine ishin të afruar ngushtë rreth misionarëve bazilianë. Lorenci i shkuan Propogandës në Romë se Nil Katalanin e sëmurë vendosën ta dërgonin në Korfuz për mjekim. I hipën varkës në Porto Palermo, por jo larg, i sëmuri vdiq në duart e Zasit, pra qenë të detyruar ta kthenin në Dhërmi dhe natën ta kalonin në plazh. Ishte 3 qershor 1694. Një ditë më vonë u ngjiten në fshat, ku edhe e varrosën. Më 18 qershor 1694 pleqtë e Himarës i shkruanin Romës për këtë fatkeqësi. Në këtë leter thuhet se Katalani u sëmur në Vuno më 17 maj dhe vdiq me 3 qershor. U varros në kishën e Shën Thanasit brenda Sancta Sanctorum. Mësuesi, siç e quanin pleqtë e Himarës u varros me tërë veshjet peshkopale dhe u bënë tërë shpenzimet për përshpirtjen d.m.th me grurë të zier dhe verë, që u shpërnda, si dhe në mosha të tjera sipas zakonit të vendit, ashtu siç i përkiste një bariu të tillë shpirtëror. Letra dërgohet nga Dhërmiu. Midis atyre që kanë nënshkruar është dhe protonoteri apostolik Zaharia Dimuci nga Himara, Dhimitri, protopapë i Dhërmiut, si dhe Kristofor Nina po nga Dhërmiu, i dekoruar si kavalier nga Papa dhe kolonel i Venedikut. Dokumenti ruhet në Arkivin e Propogandës dhe është botuar për të parën herë nga Nil Borgia.

    Një studiues arbëresh i shek.XVIII Pjetër Pompili Radotta, në një libër të tij historik me tri vëllime flet dhe për një portret në pikturë të Katalanit të vitit 1693, që ka në fund një "elogio" në latinisht. Nil Katalani është një figurë e madhe e kulturës. Ai ka lënë vepra gjuhësore të një rëndësie të veçantë. Më 1831 Krispi shkruan se në Bibliotekën e Seminarit Shqiptar të Palermos gjenden në dorëshkrim Fjalori shqip-italisht si dhe italisht-shqip si dhe një sprove gramatikore me autor Nil Katalanin. në dorëshkrimet e Katalanit. Skiroi më 1918-n përmend edhe dorëshkrimin e dy poezive me 8 vargje nga italishtja dhe dorëshkrimin e këngës popullore shqiptare mbi Pal Golemin. Katalani është i pari nga folkloristët, që ka mbledhur këngën e Pal Golemit, nga më të famshmet në folklorin shqiptar. Dhimitër Shuteriqi, por edhe Jup Kastrati i kanë studiuar dorëshkrimet e Katalanit dhe i kanë vlerësuar shumë lart. Këta e tregojnë Katalanin si një dijetar të një formati të madh. Studiuesi arbëresh Nil Borgia ka thënë se Katalani i hartonte vetë librat në shqip, i botonte dhe i shpërndante falas. Një nxënës i njohur i Katalanit, që dhe Dhimitër Gjileku nga Dhërmiu, që sipas Neofit Radinës, e shkruante në mënyrë elegante gjuhën shqipe sepse ishte shqiptar. Ky Dhimitër e përktheu në shqip Katekizmin. Në shkollat shqipe të Himarës ka punuar dhe një Kostandin Onufri, i cili dërgoi në Palase Dr.Krisafidin, që çeli shkollën shqipe në shtëpinë e Kapedan Lekës. Në Dhërmi kjo shkolle mbrohej nga ana e Kavalier Ninos. Më vonë përmendet në Dhermi Kamil Xhovani, i cili dha mësim në Dhërmi, Himarë, etj.

    Por këta misionarë të gjuhës shqipe u panë me sy të keq nga peshkopi grek i Janinës, që varej nga Fanari, i cili i mallkoi shkollat shqipe. Të dhënat historike tregojnë se për tre shekuj në fshatrat e Himarës kishte shkolla shqipe. Këto shkolla qenë të njëkohshme me ato, që u hapën në Shqipërine Veriore nga Bogdani dhe Budi dhe misionarë të tjerë katolikë. Kështu që pas vdekjes së Skënderbeut dy janë qenë qendrat koncentrike, ku mësohej gjuha shqipe në formën e një institucioni arsimor:
    Veriu i Shqipërisë dhe Himara, shumë shekuj më parë sesa të çelej shkolla shqipe në Korçë, për të cilën mrekullisht këndoi Naim Frasheri. Himara si një qendër kryesore e arsimit shqip i ka bërë kështu një nder kolosal arsimit shqip dhe kombit shqiptar. Përse të mos ngrihet në Himarë Muzeu Kombëtar i arsimit shqip, që përfshin gati tre shekuj gjatë sundimit të urryer otoman? Duhen harruar shkollat shqipe të Himarës për arsye të injorancës së sotme? Në revistat autoritative “Studi Orientali” dhe “Studi Albanesi”, një dijetar si Nil Borgia ka botuar dokumente të nxjerra nga arkivat e Vatikanit shumë të rëndësishme për Himarën, që përfshijne shekujt XII-XVIII. Por shkollat shqipe janë përndjekur egërsisht dhe mallkuar, qoftë nga Patriarkana e Stambollit, qoftë nga dhespoti i Janinës. Një histori e nxjerrë nga dokumentet e jep akademiku Dhimitër Shuteriqi "kur erdhi dhespoti i Janinës dhe pa nxënësit në shkollë dhe dëgjoi meshën nga prifti Kostandin Onufri, ju vërsul dhe e kapi nga mjekra brenda në kishë të Dhermiut". Kjo e vërtetë historike duhet mohuar? Nëse një italian si Nil Katalani u bë një misionar dhe dijetar i shqipes, mos vallë ne duhet ta përdhosim varrin e tij në kishën e Shen Thanasit në Dhërmi? A nuk është ky varr një monument i jashtëzakonshëm? A nuk duhet nderuar pafundësisht? Mos vallë duhet të sillemi si ksenofobe ndaj këtij italiani, i cili qe më i qyteteruar dhe me humanist sesa shumë njerez, që jetojnë sot?


    Ksenofobia primitive që deformon historinë

    Mungesa e diturisë, mungesa e leximit të historisë në të gjithë pasurine e saj të skajshme dhe të pamohueshme, do të ishte në të vërtetë, jo vetëm thjesht një provë demoniake e injorancës, por nuk do t'i shërbente aspak të ardhmes, e cila nuk është vetëm një nocion politik dhe ekonomik, por gjithnjë e me shumë një nocion kulturor. Pa këtë nocion kulturor nuk do të kishte kuptim asgjë. Nuk do ta kisha të vështirë që të shkruaja një libër për Himarën pikërisht si një monument ekumenik, emancipues dhe dlirësues për të gjithë pa përjashtim. Çdo grindje arkaike, çdo fundementalizem fetar, çdo keqkuptim i politizuar do të na bënte një dëm të pallogaritshëm dhe do të ishte një shembull keqndjelles sipas një fryme të Nemesis, që i ka sytë e mbyllura dhe nuk di të dallojë të vërteten nga gënjeshtra, humanzimin planetar, por dhe ballkanik nga nacionalizmat e vjetëruara, kelthitëse dhe të gjëmshme ballkanike. Historia e Himarës nis me vetë jetën njerëzore në Himarë. Mrekullitë natyrore të Himarës kanë përbërë statusin e një mjedisi të pashembullt, ndoshta në krejt brigjet ballkanike të Adriatikut dhe të Jonit.

    Shumë të vërteta janë të fshehura dhe janë pjesë e kancelarive të botës, kryesisht të bregut italik, por edhe të spanjollëve dhe anzhuineve të Evropës Perëndimore për Himarën. Këto dokumente mbushin biblioteka të tëra. Por përtej kureshtisë dhe studimit të specialistëve të thukët, të gjithëve u interëson një njohje sa më e saktë e së kaluarës, pa të cilën do të kishim një të tashme të vajtueshme, apo dhe një të ardhme fataliste ngjyrë gri. Himara mund të konsiderohet si vendi tipologjik kundër ksenofobisë. Është e habitshme që këto vitet e fundit kanë mundur të depërtojne ide ksenofobiste të huaja në Himare. Ky ksenofobizëm e mbyll karakterin e hapur të Himarës. Plotfuqishmëria e Himares është në karakterin e saj të hapur. Ksenofobizmi ka një karakter primitiv që nuk i takon absolutisht të ardhmes. Karakteri i hapur i Himarës përkon me konceptet e reja të globalizmit botëror, kurse ksenofobizmi ballkanik ka kahjen e një të kaluare të errët. Himara nuk është e hapur vetëm për Jugun, nuk është e hapur vetëm për Veriun, por Himara është e hapur sidomos për Evropën Perëndimore, me brigjet italike, pa përjashtuar edhe Lindjen. në shumë pikëpamje karakteri i hapur i Himares, të kujton tipologjinë e ishujve dhe bregdetit dalmatin, kryesisht të Kroacisë.


    Bazat e qytetërimit venecian të Himarës

    Himara dhe brigjet dalmate kanë të perbashket detin dhe kryesisht lidhjet me Italinë, historikisht dhe kulturalisht me Venedikun. Një tipologji ndërlidhëse e brigjeve dalmatine dhe Himarës prej shume shekujsh, e ka ftillesën në raportet shekullore të bregdetit shqiptar me Venedikun në antikitet, por sidomos në mesjetë. Kjo duket në stilin e shtëpive të ashtuquajtura dalmato-venedikase, në rikonstruktimet e kështjellave si dhe në reliefet në luanin e Shën Markut, që është emblema venedikase në të gjithë kohërat. Por kjo karakteristikë venedikase e krijuar historikisht nuk e ka mohuar, por e ka përforcuar identitetin e shqiptarëve të Himarës dhe ka qene një nga format hapëse më të plleshme dhe më të shumanshme të Himarës në Evropën Perëndimore. Pa mohuar dhe dimensionin kulturor grek të ndërthurrjeve mesjetare, kryesisht në lidhje me ishullin e madh të Korfuzit, i cili deri në kohën e Napolon Bonapartit ishte pjesë përbërëse e Republikës së Venedikut. Qe Napoloni, i cili shënoi vdekjen e Republikës së Venedikut, si një entitet në vetvete. Pra ndikimet venedikase tek shqiptarët e Himares qenë gati të njëjta në një kuptim edhe te grekët e Korfuzit. Venediku me lidhjet e tij të kryehershme me Kostandinopojën ka qenë një qendër shumeetnike, globale, tejet e hapur, ku ka qëlluar edhe riti i kishes lindore ortodokse, madje dhe i botimeve të ungjijve në greqisht, apo dhe i veprave hagjeografike për shenjtorët shqiptare, të porositura për shembull nga tregtarët e qytetit të Elbasanit dhe të shtypura tipografikisht në Venedik. Kjo që thashë ka lidhje edhe me artin afreskor dhe ikonografik. Kjo ka lidhje me një temë të jashtëzakonshme të historisë së artit, që lidhet me të ashtuquajturën shkollë ikonografike "kreto-venedikase".

    Emra shqiptarësh në kishat e Himarës, Dhërmiut e Vunoit

    Unë jam marrë një jetë të tërë me ikonografinë shqiptare dhe kam botuar libra shkencorë për Onufrin, gjeniun e shekullit XVI dhe për ikonografë të tjerë shqiptarë. Mund të them që ndikimi ikonografik i shkollës kreto-venedikase ka qenë më i vonë në Shqipëri dhe jo aq shumë zoterues. Kurse shkolla shqiptare e ikonografisë, ka qenë e madhërishme dhe e veçantë. Miku im, dijetari mesjetarolog, i ndjeri Theofan Popa gjithë jetën ja kushtoi një vepre të tij me rëndësi epokale. Ai mblodhi tërë mbishkrimet e kishave të Shqipërisë, duke i pajisur me shënime historike e shkencore. Theofan Popa ka meritën e padiskutueshme të mbledhjes se mbishkrimeve kishtare dhe në zonën Himarë-Delvinë. Çfarë mësojmë nga këto mbishkrime? Një pllakë në murin verilindor të kishës së shen Sergit dhe Bakut në Himarë mban vitin 786, pra i përket shek.VIII. një mbishkrim në manastirin e lindjes së Shën Mërisë në Dhermi flet për një lutje ndaj Perëndisë, nga një i quajtur Guzi në emër të gruas dhe fëmijeve të tij me 1756. Në kishën e Shën Thanasit në Dhërmi është një mbishkrim i vitit 1671 ku përmenden emrat e banoreve: Deda, Nikollë Leka, Dhimo Theodori, Nikollë Deda dhe bijve të tyre Gjini dhe Kokali. Duket qartë se këta jane emra shqiptaresh.

    Një tjetër mbishkrim i vitit 1751 permend emrat e priftërinjve Ilia Leka nga Dhermiu dhe Anton Stara Gjika, që kanë qene në kishën e Ipandisë në Himare. Në këmbanen e kishes se Shen Thanasit në Piqërras, është dhe një mbishkrim ku thuhet "Dhuratë me shpenzimet e kryeqindësit, kapedan Dhimitër Gjikës, bërë në Napoli më 1763. Në kishën e Shën Spiridonit në Vuno të Himarës më 1873 pikturon një lutje një grua e quajtur Lule Dhima. Vetëm gratë shqiptare deri më sot në botë janë quajtur Lule. Në Manastirin e Shën Mërisë mbi Athali të Himarës më 1795 është bërë në afresk një poezi e çuditshme, ku flitet për varrin e Aleksandrit të Madh të Maqedonisë. Kjo poezi është në greqisht dhe unë e kam botuar një herë tjetër të botuar në shqip, por ajo që është e rëndësishme është që jo rastësisht sillet në kujtesë nga ana e banorëve të Himarës, figura e Aleksandrit të Madh të Maqedonisë. Në një gur të murosur në portën jugore të kishës në Qiparo të Himarës është gdhendur "1796 Usta Koti". Është emri i kryemjeshtrit, që e ndërtoi kishën dhe viti i ndërtimit. Në një ikone në Qeparo të Himarës është një mbishkrim i vitit 1798, i një të quajturi Gjikë Pasi. Por ajo më e çuditshmja dhe më e befasishmja është një ngjarje e përjetesuar në mbishkrimin e një këmbane në këtë zone. Mbishkrimi në greqisht i këmbanës thotë: "Në kujtim të ushtarëve vullnetarë shqiptarë (stratioton alvaniton- në origjinal, shënimi im M.Z), të Mbretit të dy Sicilive, që ranë në betejë nga katundi Lukovë, Muzinë, më 1813, bërë prej meje Raponci".

    Ky mbishkrim i shkruar me gërma të përziera latine dhe greke dokumenton faktin historik të njohur për repartet e Himarës, që kanë sherbyer në ushtrine e Ferdinandit të Napolit, Mbretit të dy Sicilive. Një tjetër mbishkrim i çuditshëm është një kupë prej argjendi në kishën e Manastirit mbi Piqerras, ku shkruhet frëngjisht "Ecole s-t Catherine", pra "Shkolla e Shën Katerines". Ky fakt i fundit shpreh poliglosinë, shumësinë e gjuhëve të huaja dhe të kulturave evropiane në zonën e Himarës. Nuk po vazhdoj më tej. Por unë nuk dua të bëj ndarje me thikë, sepse nuk ka kufij të mbyllur në qarkullimin e kulturave. Ashtu si ikonografia ka më tepër karakter ekumenik dhe jo etnik, ashtu mund të them se dhe ritet e kishës perëndimore dhe lindore nuk mund të kenë boshllëk dhe humnera të frikshme, ose të pakapërcyeshme. Por nuk është shkencore që në emër të kishës të bëhen përcaktime etnike. Ortodoksizmi nuk i përket vetëm grekërve, por edhe shqiptarëve, edhe sllavëve, edhe italianëve, madje ky ndikim mund të arrijë deri në Indi dhe në Amerike. Ortodoksizmi nuk ka qene pasaportë etnike për të gjitha këto vende dhe popuj, sepse fetë në thelb në thelb nuk jane etnike, por ndëretnike. Ngatërrimi i qëllimshëm i këtyre koncepteve është një marrëzi dhe çdo marrëzi është e pakuptimtë dhe pa perspektivë.

    Shqiptarja

  6. #45

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    'Shën Athanasi' Dhima: Shteti po lejon prishjen e një objekti fetar

    Shkreli kundër kishës: U deformua


    Kisha Ortodokse e Shqipërisë ka denoncuar prishjen e Kishës së Dhërmiut nga punonjesit e Bashkisë së Himarës.Kisha shprehet se besimtarët u provokuan nga një incident i rëndë, shkaktuar nga struktura të pushtetit lokal me mbështetjen e organeve të rendit.

    Thoma Dhima: Shteti po lejon prishjen e një objekti fetar

    Zëvëndësi i Kishës Ortodokse shqiptare Thoma Dhima në një deklaratë për mediat u shpreh se "shteti po lejon të prishet një objekt fetar duke prishur kështu marrëveshjen që egziston mes shtetit dhe kishave sipas të cilit nuk mund të ndërhyhet në asnjë objekt fetar pa u njoftuar më parë ato. Sipas Dhimës objekti është prishur në vitin 1972 dhe më pas është ndërtuar sërish në 1992

    Anëtari i Kishës Ilia Gjikopulli për A1 Report: Punonjësit e Bashkisë po punojnë hajdutshe

    I kontaktuar për A1 Report Ilia Gjikopulli Anëtari i Korit të Kishës thotë se ndërhyrja në objektin e kultit ka qënë e panjoftuar më parë dhe krejt në mënyrë të fshehur nga ana e Punonjësvve të Bashkisë të cilët kanë qënë të pranishëm së bashku me disa persona të tjerë të cilësuar si arkeolog.Sipas tij vëndi në të cilin ndodhet kisha është vënd kulti 1000 vjet i lashtë ndërkohë që objekti është ndërtuar pas vitit 90’ pasi më parë ai është shëmbur disa herë nga sistemi komunist i kohës.

    “Pastrimi i territorit është bërë dhe bëhet vetëm nga arkeologët sepse kërkojnë objekte arkeologjike në të duke dëmtuar ikonat e besimit tonë.Objektet nuk do ti prekë askush,këta kanë vepruar fshehurazi,ktu ka patur punonjës të bashkisë por sapo kanë parë priftin janë larguar nuk kanë komunikuar me të”-shprehet Gjikopulli për A1 Report

    Kreu i Bashkisë së Himarës i kontaktuar nga A1 Report mohon faktin se objekti është një kishë

    Ndërkohë Jorgo Goro kreu i bashkisë së Himarës I kontaktuar nga televizioni A1 Report për këtë çështje ka pohuar se nuk merret më këtë problem pasi objeki në fjalë nuk është kishë. Ai ka refuzuar të japë shpjegime të tjera lidhur më këtë çështje si dhe me aksionin e inspektoriatit urbanistik vendorë

    Artan Shkreli këshilltari i kryeministrit në analizën e tij për këtë ngjarje argumenton se ndërhyrja e INUV ka qënë e nevojshme pasi gjatë ndërtimit ka pësuar deformime nga projekti i saj

    “Kisha historike e Shën Thanasit në Dhërmi, fatkeqësisht pëson deformime nga rindërtimi pa leje, duke detyruar INUV- in e Himarës të ndërhyjë. Kontestimi antiligjor dhe i paarsyeshëm që OMONIA po i bën ndërhyrjes së policisë ndërtimore, ka të bëjë me faktin se injorojnë historinë e këtij vendi.”Pos të tjerash, në këtë kishë u varros edhe misionari Nilo Katalano. “Aty është varrosur braziliani Nilo Katalano, që hapi shkollat e para shqipe”

    Ndërhyrja në Kishën ortodokse

    “Në mënyrë të befasishme, punonjës të Bashkisë Himarë shkuan në kishën e Shën Athanasit, hoqën ikonat dhe sende të tjera të shenjta dhe nisën ta shkatërronin atë. Këto veprime u bënë pa dijeninë e Komunitetit Orthodhoks, pa asnjë njoftim paraprak dhe pa asnjë dokumentacion ligjor.”- thuhet në deklaratën e Kishës Ortodokse.

    Sipas Kishës Ortodokse ky veprim përbën edhe shkelje të ligjit nr. 10057/22.01.2009/ “Për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë”, që garanton paprekshmërinë e vendeve të kultit dhe mbrojtjen e tyre nga shteti. Iniciativa të tilla abuzive private nën petkun zyrtar, duke iu nënshtruar interesave ogurzeza, duhen dënuar me forcë nga organet shtetërore, pasi cenojnë rëndë marrëdhëniet me komunitetet fetare.



    Deklarata e plotë e Kishës Ortodokse

    Sot, dt. 20 gusht 2015, në qytezën e Dhërmiut, në Himarë, komuniteti lokal i besimtarëve Orthodhoksë, në perudhën festive të së Kremtes së Tërëshenjtës Mari, u provokua nga një incident i rëndë, shkaktuar nga struktura të pushtetit lokal me mbështetjen e organeve të rendit. Në mënyrë të befasishme, punonjës të Bashkisë Himarë shkuan në kishën e Shën Athanasit, hoqën ikonat dhe sende të tjera të shenjta dhe nisën ta shkatërronin atë. Këto veprime u bënë pa dijeninë e Komunitetit Orthodhoks, pa asnjë njoftim paraprak dhe pa asnjë dokumentacion ligjor.

    Sapo ky veprim u bë i njohur, besimtarë bashkë me klerikun shkuan në kishë, protestuan, ndërhynë dhe e ndaluan shkatërrimin e mëtejshëm. Ata shprehën indinjatën e tyre për këto akte flagrante dhe janë të gatshëm në çdo moment ta mbrojnë kishën e tyre nëse do të ritentohet të shembet ky vend i shenjtë. Edhe pasdite ata u mblodhën përsëri për të protestuar.

    Tentativa për të dëbuar besimtarët nga një kishë e tyre, pronë e Komunitetit Orthodhoks, është edhe më skandaloze po të mendosh se u bë në shkelje të të gjitha ligjeve të mundshme, fshehurazi dhe në mënyrë tinzare. Ngjarja dëshmoi një mungesë të thellë të respektit ndaj besimit dhe komunitetit fetar, të ngjashëm me atë të sistemit ateist komunist, që shkatërroi kishën për herë të parë në vitin 1972 dhe gurët i përdori për të ndërtuar depon e ujit. Në vitin 1992, në vendin ku kishte qenë kisha e vjetër, banorët ngritën një kishë të thjeshtë, e cila ka 23 vjet që i shërben si vend adhurimi komunitetit. Por përsëri dikush po përpiqet ta shembë, si 43 vjet më parë!

    Ky veprim abuziv i disa punonjësve shtetërorë, përbën veç të tjerash edhe shkelje flagrante të Ligjit nr. 10057/22.01.2009/ “Për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë”, që garanton paprekshmërinë e vendeve të kultit dhe mbrojtjen e tyre nga shteti. Iniciativa të tilla abuzive private nën petkun zyrtar, duke iu nënshtruar interesave ogurzeza, duhen dënuar me forcë nga organet shtetërore, pasi cenojnë rëndë marrëdhëniet me komunitetet fetare. Aq më shumë që akte të tilla kanë ndodhur vetëm me objektet orthodhokse të kultit.

    Shpresojmë që në vazhdim ata që u implikuan në këtë skandal, do të kuptojnë se kanë vepruar në mënyrë të gabuar dhe do të pendohen përpara Perëndisë dhe komunitetit për përdhosjen e një vendi të shenjtë dhe do të respektojnë ligjin.

    Shqiptarja

  7. #46
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Ismail Kadareja duhet te shkruaje nje roman tjeter me titull: "Gjenerali i Ushtrise se Vdekur" por kesaj rradhe emri i gjeneralit duhet te jete Edi Rama! Se ky gjenerali qe kemi, ka dhene nje urdher qe te prishen Kisha, te kthehet permbys gjithe historia dhe populli i Himares, vetem e vetem qe Gjenerali te gjeje "provat" e romano-katolicizmit te tij. Jo per gje, por sic na tha para vizites se Papes, gjeneral Edi Ramen e kemi me origjine nga Himara, dha gjyshja e tij na paskerka qene katolike. Gjyshi orthodhoks, por gjyshen e kish katolike. Dhe Gjenerali tani po germon qe te gjeje origjinen e tij katolike ne Himare. Dhe mire ben ne fakt, pasi edhe shoku Enver keshtu bente: e shkruante njehere historine sic i vinte per mbare ne veprat e Tij, e pastaj vinte ne pune Zeqot qe t'i gjenin provat qe historia e shokut Enver ishte e vertete!

    Ruaje o Zot Kishen dhe gjithe sherbetoret e tu ne ate vend ku mbreteron i ligu!

    Albo

  8. #47
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga IllyrianPatriot Lexo Postimin
    Qellimi ka qene te kriohet percarje fetare ortodoks-katolik , ortodoks-ateist , ortodoks-pseudonacionalist zakonisht te ardhur nga feja muslimane si puna jote . Duke i dhene edhe konotacione etnike mqs ka qene nje zone e miksuar etnikisht . Pra nje analgram konfliktesh te gjithanshme per te shperqendruar vemendjen publike .

    Ajo kishe eshte ortodokse , edhe pik mqs eshte ne pronesi te Koash-it . E kupton kete gje kaq te thjesht apo jo ?! . Fakti qe shteti nderhyn duke shkelur ligjin ne menyren me flagrante edhe duke revoltuar ndjenjat e cdo te krishteri me ate perdhosje kaq ekstreme e deshmon ne menyren me perfekte ky fakt kaq i thjesht : Prishja e nje kulti fetar pa asnje vendim gjykate edhe qe eshte ne pronesi te KOASH-it !!

    Po pate mundesi mos e sill me ate surratin e peshtire ketu , nje vegel qeveritare qe perdoret ne kembim te ndonje vendi publik .
    Ilirian,

    Nuk kerkoi perçarje, por as nuk miratoi tendenca "reconquista" per t'i marr tokat e dikur motit, katolike, edhe nese per kte duhet rrenuar kisha fonksionale sikur kjo ne Dhermi.

    Un nuk miratoi prishjen e tempujve fetar, ne kete rast te nje kishe te vogel si kjo ! Le t'i rrenojn pallatet e tyre pa leje, bordelot/night club-at dhe rrjetet e trafikanteve te tjere qe vetem ne sherbim te miresis nuk jan !

  9. #48

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    I, e pastaj vinte ne pune Zeqot qe t'i gjenin provat qe historia e shokut Enver ishte e vertete!

    Albo
    Moikom Zeqo eshte arkeolog e historian. Ai nuk i lejon vetes interpretime por flet me dokumenta e te dhena arkivore lehtesisht te provueshme. Nuk e njoh M.Zeqon per bashibozuk apo mercenar. E njoh si studiues serioz e njeri qe mbi te gjitha i ka dhene shume vendit te tij. Me frazen e meposhtme ai i ka thene te gjitha ato qe duhen thene:

    Ashtu si ikonografia ka më tepër karakter ekumenik dhe jo etnik, ashtu mund të them se dhe ritet e kishës perëndimore dhe lindore nuk mund të kenë boshllëk dhe humnera të frikshme, ose të pakapërcyeshme. Por nuk është shkencore që në emër të kishës të bëhen përcaktime etnike. Ortodoksizmi nuk i përket vetëm grekërve, por edhe shqiptarëve, edhe sllavëve, edhe italianëve, madje ky ndikim mund të arrijë deri në Indi dhe në Amerike. Ortodoksizmi nuk ka qene pasaportë etnike për të gjitha këto vende dhe popuj, sepse fetë në thelb në thelb nuk jane etnike, por ndëretnike. Ngatërrimi i qëllimshëm i këtyre koncepteve është një marrëzi dhe çdo marrëzi është e pakuptimtë dhe pa perspektivë.
    Ai e ben te qarte qe ky "ngaterrim" nuk eshte i rastesishem por dicka e bere me qellim. Fakti qe Catalano ka qene nje pionier i shkolles shqipe, pra ne nje zone te debatuar nxehtesisht si greke, ku jane faktuar emra shqip, individe shqiptare e tani dhe shkollim ne gjuhen shqipe me siguri dikujt i vret syrin. Ne kete llogjike se kuptoj ca perfitimi ka shteti shqiptar te krijoje acarime nderfetare? Per mua dikush eshte duke perdorur fene dhe ndjenjat fetare te banoreve apo dhe besimtareve te tjere si arme per te arritur nje qellim tjeter qe nuk eshte aspak ai i fese.

  10. 3 antarët më poshtë falenderuan Darius për mendimin e shprehur në këtë postim:

    cool_shqype (31-08-2015),jarigas (26-08-2015)

  11. #49
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Moikom Zeqo eshte arkeolog e historian. Ai nuk i lejon vetes interpretime por flet me dokumenta e te dhena arkivore lehtesisht te provueshme. Nuk e njoh M.Zeqon per bashibozuk apo mercenar. E njoh si studiues serioz e njeri qe mbi te gjitha i ka dhene shume vendit te tij. Me frazen e meposhtme ai i ka thene te gjitha ato qe duhen thene:

    Ai e ben te qarte qe ky "ngaterrim" nuk eshte i rastesishem por dicka e bere me qellim. Fakti qe Catalano ka qene nje pionier i shkolles shqipe, pra ne nje zone te debatuar nxehtesisht si greke, ku jane faktuar emra shqip, individe shqiptare e tani dhe shkollim ne gjuhen shqipe me siguri dikujt i vret syrin. Ne kete llogjike se kuptoj ca perfitimi ka shteti shqiptar te krijoje acarime nderfetare? Per mua dikush eshte duke perdorur fene dhe ndjenjat fetare te banoreve apo dhe besimtareve te tjere si arme per te arritur nje qellim tjeter qe nuk eshte aspak ai i fese.
    Moikom Zeqo eshte historian i epokes se Enver Hoxhes, ku historiane beheshin pinjollet e familjeve me te besuara komuniste te rregjimit. Moikom Zeqo ka qene edhe eshte edhe komunist, sot eshte edhe anetar i Partise Socialiste. Moikom Zeqo mund te shesi injorancen e tij per dije kokebosheve te shumte ne shoqerine shqiptare, por nuk u jep dot leksione historie shqiptareve orthodhokse autoktone, qe i kane pare e deshmuar me syte e tyre transformimet ne ate vend, e historine e kane percjelle goje me goje e brez me brez. Moikom Zeqo ben mire t'iu tregoje shqiptareve origjinen e tij e te familjes se tij, para se te shkruaje historine e nje populli te lashte ne te cilin ai vete eshte refugjat. Zeqot, Kristo Frasheri, Pellumb Xhufi, Neritan Ceka, Paskal Milo e qerja qe u shkon nga pas jane mbrojtesit e vijes se Partise Komuniste ne revizionimin e historise se ketij populli nga diktatori komunist Enver Hoxha. Dhe zanatin e vjeter e vene ne pune edhe sot. Ne Shqiperi kur vjen fjala tek historia kishtare, ka patur vetem nje koke e nje profesor, te cilin Zeqoja me shoke i shkonin e mesonin prej tij, Theofan Popa. Dhe profesor Popa eshte arsyeja perse disa prej kisha e manastireve te atij vendi dhe ikonat e arti kishtar orthodhoks i shpetuan shkaterrimit komunist. Dhe profesor Popa leviz ne varr kur meson qe kishat e ikonat qe ai shpetoi e studioi nje jete te tere ne kushtet e nje terrori komunist, sot shkaterrohen nga pinjollet e Enver Hoxhes dhe nxenesit e tij si Zeqoja i justifikojne keto akte duke justifikuar nje krim dhe nje provokim me pasoja per ate vend e me gjere.

    Njerezit si puna juaj kane probleme mendore pasi ju nuk jeni ne gjendje qe te shikoni realitetin ne sy. Ju shikoni me sy. Degjoni me veshe. E dilni thone jo nuk eshte e vertete ajo qe pashe me sy e degjova me veshe. Nje Kishe Orthodhokse ne Himare, qe ka nje prift, qe ka nje keshill, ne te cilen shkojne gjithe besimtaret orthodhokse te zones, qe eshte nen pronesi e administrim te KOASH, eshte sulmuar, dhunuar nga njerezit e shtetit pa marre lejen e priftit, pa marre lejen e Kishes. Kjo po ndodh ne Himare, ky eshte realiteti i sotem ne Himare. Sot ne gushtin e vitit 2015. Ju i shikoni keto gjera, i degjoni njerezit e qeverise qe pranojne nderhyrjen e dhunimin e institucionit fetar, degjoni denoncimin e Kishes per kete shkelje te rende ligjore dhe njerezore, dhe ju hiqeni shejtane-budallenj! Nuk ka mundesi thua ti qe shteti shqiptar te beje gjera te tilla, kur keshilltari i Rames del e thote qe ne i derguam njerezit te germojne Kishen e te heqin ikonat e sendet e shenjta nga altari pa lejen e askujt! Te njejten gje ben edhe kryetari i bashkise Himare e ti akoma ne nje vrime i bie fyellit. Kjo qe po ndodh ne Himare eshte njesoj si shteti te vije e te futet ty ne shtepi, te te prishi shtepine ku ti jeton, te te levizi e vjedhi gjithe plackat e orendite qe ti ke ne shtepi, pa te dhene asnje arsye, pa te dhene asnje njoftim, pa te treguar asnje vendim gjykate apo prokurorie, dhe ti kur vjen nga puna ne shtepi dhe e gjen shtepine ne ate gjendje, dhe gruaja e femijet te thone qe ata qe te plackiten e shkaterruan shtepine ishin punonjes te shtetit me police nga pas, ti del e thua: "Jo! Nuk ka mundesi qe shteti im shqiptar te vjedhi e shkaterroje prona ne kete menyre!" Ti nuk arrin te kuptosh qe shteti ne Shqiperi sot eshte nje njeri me probleme mendore qe e ka deshmuar me vepra e jo me fjale qe nuk i behet vone per ligje e liri njerezish, ai ben sic i do qejfi atij. Dhe kur hap konflikt me nje Kishe qe numeron per besimtare cerekun e gjithe popullsise shqiptare dhe ka miliona shqiptare te tjeter ne bote, e miq e shoke plot ne mbare boten orthodhokse, cfare mendon se e pret ate qytetarin e thjeshte shqiptar qe i shembin e plackitin shtepine rruspat e Edi Rames?! Ky eshte realiteti i sotem.

    Tani ty, Moiko Zeqo zeshkanit, nuk doni te flisni per realitetin dhe keto shkelje flagrante, ju doni te flisni per historine e shekujve me pare ne Himare. Hajde flasim edhe per historine e shekujve me pare ne Himare qe te mesoje dhe Zeqo Mavrija ca gjera qe nuk i di, apo hiqet sikur nuk i di. Himara e himariotet nuk mburren me pushtimet e tyre nga latinet e Venedikasit, mburren me luften e tyre per autonomi e per mbrojtjen e traditave te tyre qe keta venedikas e latine u munduar te asimilonin e tjetersonin. Himariotet i hodhen ne det kryqezatoret latine. Himariotet ishin nder te paret qe iu bashkuan luftes se Dhespoteve te Epirit per ti dale zot Bizantit e Konstandinopojes kur latinet plackiten e perdhosen Kishat e shenjta ne Konstandinopoje. Himariotet ishin ata qe diten te ruajne fene e tyre orthodhokse dhe traditen e tyre shekullore edhe pas shekujsh pushtimi dhe influence venedikase ne brigjet e tyre. Dhe keta murgjit qe budallai kerkon te na i kujtoje e te na i shesi sot si "heronj te gjuhes shqipe", nuk dergoheshin nga Vatikani e Zyra e Propagandes ne Vatikan ne Shqiperi per tu mesuar shqiptareve shqip, dergoheshin per t'iu luajtur fene nga vendi, per ti kthyer nga orthodhokse ne kungim me Kishen Orthodhokse, ne romano-katolike uniate sic bene me arbereshet fatkeq orthodhokse qe vershuan ne brigjet italiane pas renies se Krujes. Si ne Himare, si ne Malesi, si ne zonen e Shpatit ne Elbasan, Vatikani ka derguar qindra murgj si ky qe keta na nxjerrin nga varri, me qellim konvertimin e shqiptareve orthodhokse ne katolike si ne Veri edhe ne Jug. Luftra jane bere per kete pune, gjak eshte derdhur, dhe keto nuk jane historira qe zgjojne ndjenjen e dashurise e harmonise mes komuniteteve fetare ne vend. Por budallai qe kemi kryeminister dhe budallenjte qe i shkojne nga pas, nuk i dijne keto gjera, as nuk u intereson qe ti dine, pasi budallait i intereson qe ti mbushi mendjen vetes dhe botes se ai eshte katolik nga Himara ashtu si gjyshja e tij. Edhe pse origjina e Edi Rames eshte coban malesh i ardhur nga Vllahia ne token e arberit.

    Ashtu si Enver Hoxha mundohej te hiqej si "fisnik" edhe pse ishte nje femije bastard dhe kete e njihte gjithe Gjirokastra, edhe Edi i Kristaqit e Anetes mundohet te behet fisnik kur ai eshte nje coban malesh. Njerez karikatura me gjysh orthodhoks, gjyshe katolike, prinder ateiste e komuniste, i lindur e rritur si komunist, i martuar per here te pare si orthodhoks e me femije orthodhokse, i martuar per se dyti me nje muslimane, u be katolik kur Kisha Orthodhokse i refuzoi martesen ne Kishe per here te dyte, dhe djalin e vogel sot po e rrit si katolik, meqenese e bekoi Papa qe erdhi ne Tirane.

    Po ju mos i shikoni keto gjera ne sy, ju bjerini fyellit sic i bie edhe Zeqo zeshkani: "ne po e prishim Kishen, ne po e provokojme popullin e Himares, gjithe orthodhokset e Shqiperise e botes, vetem qe te tregojme se Himara nuk eshte greke!" Sepse ne mendjen e komunisteve, ashtu si ne mendjen e osmanisteve, orthodhoks = grek. Perpara se ti shiste orthodhokset si greke rregjimi komunist me qellim qe te godiste Kishen dhe fene e traditen e atij populli, i pari qe i numeroi te krishteret orthodhokse epirote ne ate vend si greke ishte Sulltani e Perandoria Otomane. Turqit e benin qe te tregonin se nuk kish me shqiptare autoktone ne ate vend, kurse komunistet e bejne qe te tregojne se shqiptaret jane popull homogjen, nuk ka minoritete ne ate vend, pasi keshtu na mesoi shoku Enver ne veprat e tij.

    Albo

  12. #50

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Moikom Zeqo eshte historian i epokes se Enver Hoxhes, ku historiane beheshin pinjollet e familjeve me te besuara komuniste te rregjimit. Moikom Zeqo ka qene edhe eshte edhe komunist, sot eshte edhe anetar i Partise Socialiste. Moikom Zeqo mund te shesi injorancen e tij per dije kokebosheve te shumte ne shoqerine shqiptare, por nuk u jep dot leksione historie shqiptareve orthodhokse autoktone, qe i kane pare e deshmuar me syte e tyre transformimet ne ate vend, e historine e kane percjelle goje me goje e brez me brez. Moikom Zeqo ben mire t'iu tregoje shqiptareve origjinen e tij e te familjes se tij, para se te shkruaje historine e nje populli te lashte ne te cilin ai vete eshte refugjat. Zeqot, Kristo Frasheri, Pellumb Xhufi, Neritan Ceka, Paskal Milo e qerja qe u shkon nga pas jane mbrojtesit e vijes se Partise Komuniste ne revizionimin e historise se ketij populli nga diktatori komunist Enver Hoxha. Dhe zanatin e vjeter e vene ne pune edhe sot. Ne Shqiperi kur vjen fjala tek historia kishtare, ka patur vetem nje koke e nje profesor, te cilin Zeqoja me shoke i shkonin e mesonin prej tij, Theofan Popa. Dhe profesor Popa eshte arsyeja perse disa prej kisha e manastireve te atij vendi dhe ikonat e arti kishtar orthodhoks i shpetuan shkaterrimit komunist. Dhe profesor Popa leviz ne varr kur meson qe kishat e ikonat qe ai shpetoi e studioi nje jete te tere ne kushtet e nje terrori komunist, sot shkaterrohen nga pinjollet e Enver Hoxhes dhe nxenesit e tij si Zeqoja i justifikojne keto akte duke justifikuar nje krim dhe nje provokim me pasoja per ate vend e me gjere.
    Nuk ka rendesi se historian i kujt periudhe eshte. Shume nga intelektualet qe i perkasin fushes se historiografise dhe arkeologjise jane brezi i atyre qe studiuan ne kohen e Enver Hoxhes. Sipas teje cfare duhet te bejme? Te fshijme nga faqja e dheut cdo gje qe keta kane shkruar e studiuar? Te fshijme punen kolosale ne iliriologji te Selim Islamit te cilit i hiqte kapelen nje Europe e tere qe skishte universitet europian qe mos e kerkonte per lektura e simpoziume? Apo studimet e zbulimet fantastike te Hasan Cekes? (me ka lene kujtesa dhe spo me vijne ndermend emra te tjere dinjitoz) Vetem Moikoz Zeqjo nuk eshte injorant. Te konsiderosh kete studiues si injorant eshte seriozisht nje gafe e madhe. Mua nuk me duhet origjina e Moikom Zeqos, me duhet puna e tij dhe puna e tij eshte e admirueshme. Zeqo sa per dijenine tende i referohet shume Theofan Popes dhe e konsideron si vigan te ikonografise dhe etnografise shqiptare. Po ashtu Zeqjo nuk mban asnje qendriim fetar, pro apo kunder katolik e ortodoks. Gje qe bie ndesh me ate qe thua ti dhe rrezon pretendimin tend se ai eshte nje vegel e mentalitetit komunist. Juve ju jane errur syte nga ndenja fetare dhe nuk dini te shihni qarte edhe kur gjerat jane perpara syve.


    Njerezit si puna juaj kane probleme mendore pasi ju nuk jeni ne gjendje qe te shikoni realitetin ne sy. Ju shikoni me sy. Degjoni me veshe. E dilni thone jo nuk eshte e vertete ajo qe pashe me sy e degjova me veshe. Nje Kishe Orthodhokse ne Himare, qe ka nje prift, qe ka nje keshill, ne te cilen shkojne gjithe besimtaret orthodhokse te zones, qe eshte nen pronesi e administrim te KOASH, eshte sulmuar, dhunuar nga njerezit e shtetit pa marre lejen e priftit, pa marre lejen e Kishes. Kjo po ndodh ne Himare, ky eshte realiteti i sotem ne Himare. Sot ne gushtin e vitit 2015. Ju i shikoni keto gjera, i degjoni njerezit e qeverise qe pranojne nderhyrjen e dhunimin e institucionit fetar, degjoni denoncimin e Kishes per kete shkelje te rende ligjore dhe njerezore, dhe ju hiqeni shejtane-budallenj! Nuk ka mundesi thua ti qe shteti shqiptar te beje gjera te tilla, kur keshilltari i Rames del e thote qe ne i derguam njerezit te germojne Kishen e te heqin ikonat e sendet e shenjta nga altari pa lejen e askujt! Te njejten gje ben edhe kryetari i bashkise Himare e ti akoma ne nje vrime i bie fyellit. Kjo qe po ndodh ne Himare eshte njesoj si shteti te vije e te futet ty ne shtepi, te te prishi shtepine ku ti jeton, te te levizi e vjedhi gjithe plackat e orendite qe ti ke ne shtepi, pa te dhene asnje arsye, pa te dhene asnje njoftim, pa te treguar asnje vendim gjykate apo prokurorie, dhe ti kur vjen nga puna ne shtepi dhe e gjen shtepine ne ate gjendje, dhe gruaja e femijet te thone qe ata qe te plackiten e shkaterruan shtepine ishin punonjes te shtetit me police nga pas, ti del e thua: "Jo! Nuk ka mundesi qe shteti im shqiptar te vjedhi e shkaterroje prona ne kete menyre!" Ti nuk arrin te kuptosh qe shteti ne Shqiperi sot eshte nje njeri me probleme mendore qe e ka deshmuar me vepra e jo me fjale qe nuk i behet vone per ligje e liri njerezish, ai ben sic i do qejfi atij. Dhe kur hap konflikt me nje Kishe qe numeron per besimtare cerekun e gjithe popullsise shqiptare dhe ka miliona shqiptare te tjeter ne bote, e miq e shoke plot ne mbare boten orthodhokse, cfare mendon se e pret ate qytetarin e thjeshte shqiptar qe i shembin e plackitin shtepine rruspat e Edi Rames?! Ky eshte realiteti i sotem.

    Njerezit si puna ime i mbajne syte e hapur dhe e shohin realitetin sic eshte, jo nepermjet penxhereve te kishes. Une i shoh te dyja anet e medaljes dhe i marr ne konsiderate te dyja. Ti sheh vetem anen fetare. Dhe kjo te ben ty inferior ne llogjike sepse njeanshmeria ne arsyetimin tend te ben ty biased. Dhe ti po vazhdon e po interpreton fjalet e mija sipas qejfit tend. Une po kerkoj te di arsyen pse ndodh kjo gje dhe meqe shtetin na eshte perfshire po dua te kuptoj kush jane shkaqet. Nuk bie dot dakort me llogjiken tende sepse mungojne argumentat. Ti thua qe kjo eshte ne vazhden e persekutimit qe i behet kishes ortodokse ng shteti, eshte ne vazhden e qendrimit armiqesor ndaj kesaj feje nga ana e qeverise etj. Apo dhe me keq, qe po na sulmohet liria e besimit fetar. Pse kjo qeveria jone nuk na persekutoka myslimanizmin apo katolicizmin por na e paska kapur vetem me ortodoksine? Dhe pse mos pranohet si i qene fakti qe rikonstruksioni i kishes (nese e kam kuptuar mire situaten) do prishte autenticitetin e saj si dhe vendin ku prehen eshtrat e Catalanos.

    Tani ty, Moiko Zeqo zeshkanit, nuk doni te flisni per realitetin dhe keto shkelje flagrante, ju doni te flisni per historine e shekujve me pare ne Himare. Hajde flasim edhe per historine e shekujve me pare ne Himare qe te mesoje dhe Zeqo Mavrija ca gjera qe nuk i di, apo hiqet sikur nuk i di

    Seriozisht je duke folur ti? Ti do i mesozh Moikom Zeqos historine?


    Ashtu si Enver Hoxha mundohej te hiqej si "fisnik" edhe pse ishte nje femije bastard dhe kete e njihte gjithe Gjirokastra, edhe Edi i Kristaqit e Anetes mundohet te behet fisnik kur ai eshte nje coban malesh. Njerez karikatura me gjysh orthodhoks, gjyshe katolike, prinder ateiste e komuniste, i lindur e rritur si komunist, i martuar per here te pare si orthodhoks e me femije orthodhokse, i martuar per se dyti me nje muslimane, u be katolik kur Kisha Orthodhokse i refuzoi martesen ne Kishe per here te dyte, dhe djalin e vogel sot po e rrit si katolik, meqenese e bekoi Papa qe erdhi ne Tirane.

    Po cfare me duhet mua Edi Rama more zoteri? Keto qe po thua ti jane thashetheme e fjale pazari. Une te sjell nje shkrim te bazuar ne dokumenta arkivore e historike (pa asnje interpretim nga ana e autorit) e ti me kunderve si argument fjale pazari. Edi Rama eshte nje kokerr gomari qe as ja vlen te harxhosh kohe e te merresh me te.


    Po ju mos i shikoni keto gjera ne sy, ju bjerini fyellit sic i bie edhe Zeqo zeshkani: "ne po e prishim Kishen, ne po e provokojme popullin e Himares, gjithe orthodhokset e Shqiperise e botes, vetem qe te tregojme se Himara nuk eshte greke!" Sepse ne mendjen e komunisteve, ashtu si ne mendjen e osmanisteve, orthodhoks = grek. Perpara se ti shiste orthodhokset si greke rregjimi komunist me qellim qe te godiste Kishen dhe fene e traditen e atij populli, i pari qe i numeroi te krishteret orthodhokse epirote ne ate vend si greke ishte Sulltani e Perandoria Otomane. Turqit e benin qe te tregonin se nuk kish me shqiptare autoktone ne ate vend, kurse komunistet e bejne qe te tregojne se shqiptaret jane popull homogjen, nuk ka minoritete ne ate vend, pasi keshtu na mesoi shoku Enver ne veprat e tij.

    Albo

    Mos i pergjitheso gjerat. Mos thuaj ju. Askush spo perkrah prishjen e kishes, askush nuk po perkrah provokimin e popullit te Himares dhe ska nevoje njeri te perpiqet fort per te provuar qe Himara nuk eshte greke. Himara ka qene, eshte dhe do mbetet shqiptare. Po shteti grek ca te semes ka qe fut hundet, kete se trajton njeri. Cuditerisht ky fakt i shpeton komentimit te kujdo nga ju qe keni marre flamurin e ortodoksise ne dore e keni arrogancen te pretendoni se po flisni ne emer te gjithe ortodoksve shqiptare. Une nuk e njoh fene aq sa te diskutoj me parime fetare por di dicka nga feja qe, te keshillon mos gjykosh te tjeret qe mos te te gjykojne dhe ty si shkembim. Parim qe ti zotrote e shkel me te dyja kembet.

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    cool_shqype (31-08-2015)

  14. #51
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Po ashtu Zeqjo nuk mban asnje qendriim fetar, pro apo kunder katolik e ortodoks. Gje qe bie ndesh me ate qe thua ti dhe rrezon pretendimin tend se ai eshte nje vegel e mentalitetit komunist. Juve ju jane errur syte nga ndenja fetare dhe nuk dini te shihni qarte edhe kur gjerat jane perpara syve.
    Nuk po i kerkon njeri Zeqo zeshkanit qe te mbaje qendrim fetar, po i kerkojme te mbaje nje qendrim njerezor si intelektual i atij vendi: te denoje dhunen, provokimin e shkeljet e ligjeve e Kushtetutes se atij vendi ndaj Kishes, popullit te Himares, KOASH, gjithe komunitetit orthodhoks ne Shqiperi e ne mbare boten. Njerezit qe bien ere njeri pasi e njohin lirine dhe e cmojne ate si te shenjte ne jeten e tyre, e ngrejne zerin kur shohin padrejtesi ne shoqerine qe jetojne. Dhe kjo eshte nje padrejtesi e madhe qe i behet komunitetit orthodhoks te Himares e gjithe Shqiperise nga vete Shteti!

    Kete gje qe une ia kerkoj Zeqos, ta kerkoj edhe ty, ia kerkoj edhe cdo qytetari shqiptar, pavaresisht nga besimi apo bindja qe ka. Kjo nuk eshte pune fesh, kjo eshte pune SHKELJESH TE DREJTASH NJEREZORE NGA ANA E SHTETIT SHQIPTAR! Dhe sic e ngre une zerin sot per Kishen e Himares, e kam ngritur ne kete forum edhe ne ato raste kur jane cenuar lirite e besimtareve muslimane apo katolike po nga ana e shtetit.

    Nese nuk do te denoncosh kete akt antiligjor e antinjerezor te shtetit shqiptar, mos e bej. Vetem sa deshmon se kush je e me cfare mentaliteti je brumosur.

    Njerezit si puna ime i mbajne syte e hapur dhe e shohin realitetin sic eshte, jo nepermjet penxhereve te kishes. Une i shoh te dyja anet e medaljes dhe i marr ne konsiderate te dyja. Ti sheh vetem anen fetare. Dhe kjo te ben ty inferior ne llogjike sepse njeanshmeria ne arsyetimin tend eshte biased. Dhe ti po vazhdon e po interpreton fjalet e mija sipas qejfit tend. Une po kerkoj te di arsyen pse ndodh kjo gje dhe meqe shtetin na eshte perfshire po dua te kuptoj kush jane shkaqet. Nuk bie dot dakort me llogjiken tende sepse mungojne argumentat. Ti thua qe kjo eshte ne vazhden e persekutimit qe i behet kishes ortodokse ng shteti, eshte ne vazhden e qendrimit armiqesor ndaj kesaj feje nga ana e qeverise etj. Apo dhe me keq, qe po na sulmohet liria e besimit fetar. Pse kjo qeveria jone nuk na persekutoka myslimanizmin apo katolicizmin por na e paska kapur vetem me ortodoksine? Dhe pse mos pranohet si i qene fakti qe rikonstruksioni i kishes (nese e kam kuptuar mire situaten) do prishte autenticitetin e saj si dhe vendin ku prehen eshtrat e Catalanos.
    Shqiptaret kane nje shprehje: "Fshati digjet, kurv. krihet!" Kishes po i vene kazmen e po e rrethojne me police, ikonat po i heqin nga muret, po germojne ne Kishe sikur te ishte ndonje kanal anes rruges, priftit te fshatit po i bejne presion, dhe ti thua: "Une dua te di arsyen perse shteti i ben keto gjera?" Ose je me te vertete budalla, ose hiqesh i tille. Kur tjetri te rrenon shtepine e te debon nga shtepia jote me shkelma, ti nuk del e thua: "Po mire qe me le pa shtepi e me nxorre me shkelma, po perse po ma ben kete gje valle?!"

    Kisha eshte pronesi e KOASH. KOASH e rikonstrukson, menaxhon, pastron, investon per Kishen ashtu sic e sheh te arsyeshme ajo dhe besimtaret e zones. Nuk ka perse i merr leje askujt pasi eshte prone e saj prej shekujsh dhe e njohur me ligj si e tille qe nga viti 2008 me vendim Qeverie! Institucionet fetare te vendit njihen me ligj si "Entitete Ligjore te Pavarura" dhe jane te pavarura nga shteti: shteti nuk ka te drejte te nderhyje ne punet e brendshme te ketyre komuniteteve, si i administrojne ato punet e tyre.

    Por edhe sikur Kisha te kish bere ndonje gabim e te kish zaptuar toke qe nuk i takonte, prape shteti nuk ka te drejte te dergoje falangat e veta ne mes te nates qe te prishin e rrenojne Kisha. Shteti drejtohet me ligje, dhe ligjet i vene ne vend gjykatat. Shteti i drejtohet Gjykates dhe e hedh KOASH ne gjyq per te kerkuar te drejten pasi Kisha ka bere nje shkelje ligjore me pronen. Keta nuk e kane bere nje gje te tille. Nuk ka asnje vendim gjykate per Kishen ne fjale. Nuk ka asnje dyshim mbi pronesine e saj qe i perket Kishes Orthodhokse. Nuk ka asnje padi ne prokuori. KOASH apo Kishes se fshatit nuk i vajti ndonje njoftim nga gjykata apo prokuroria qe ti behej e qarte nderhyrja. Kjo eshte nje shkelje flagrante e ligjeve te atij vendi.

    Prandaj KOASH ngre zerin e saj e thote se kjo eshte mbi te gjitha SHKELJA LIGJORE!

    Prape ty, nuk te behet vone per shkeljet ligjore te vete strukturave te shtetit. Prape deshmon se kush je me qendrimin qe mban.

    Po cfare me duhet mua Edi Rama more zoteri? Keto qe po thua ti jane thashetheme e fjale pazari. Une te sjell nje shkrim te bazuar ne dokumenta arkivore e historike (pa asnje interpretim nga ana e autorit) e ti me kunderve si argument fjale pazari. Edi Rama eshte nje kokerr gomari qe as ja vlen te harxhosh kohe e te merresh me te.
    Keshilltari i Rames u prononcua per kete ceshtje dhe keto nuk jane fjale pazari, jane fjale qe vertetojne pa pike dyshimi qe kerkesa ka ardhur nga zyra e Kryeministrit. Keshilltari i tij nuk kish perse prononcohej per ngjarjen nese nuk do te ishte ne dijeni te asaj qe ndodhi. Gjithashtu, ishte po keshilltari i Rames qe na cuditi e na tha se e gjitha kjo po behet per te "shpetuar eshtrat e nje murgu katolik te shekullit te XVII". Edi Rama vete ishte me pushime me familjen e tij ne kete zone javen e kaluar. Goro socialisti i Himares u prononcua per kete ceshtje. Policet e Rames u shfaqen ne krah te germuesve me nje arkeolog nga pas tek Kisha. Dhe Moikom bythlepiresi i gjithe pushtetareve doli ne gazete te na mesoje se kush eshte ai murgu italian qe shoku Rama kerkon te na i gjeje eshtrat ne Himare.

    Lexo edhe si shpreh budallai kryeminister vetem pak muaj me pare:

    http://www.forumishqiptar.com/thread...-kam-myslimane

    Te gjithe keta njerez nuk do te viheshin ne levizje, nese kerkesa nuk do te kish ardhur nga kryebudallai ne Tirane.

    Mos i pergjitheso gjerat. Mos thuaj ju. Askush spo perkrah prishjen e kishes, askush nuk po perkrah provokimin e popullit te Himares dhe ska nevoje njeri te perpiqet fort per te provuar qe Himara nuk eshte greke. Himara ka qene, eshte dhe do mbetet shqiptare. Po shteti grek ca te semes ka qe fut hundet, kete se trajton njeri. Cuditerisht ky fakt i shpeton komentimit te kujdo nga ju qe keni marre flamurin e ortodoksise ne dore e keni arrogancen te pretendoni se po flisni ne emer te gjithe ortodoksve shqiptare. Une nuk e njoh fene aq sa te diskutoj me parime fetare por di dicka nga feja qe, te keshillon mos gjykosh te tjeret qe mos te te gjykojne dhe ty si shkembim. Parim qe ti zotrote e shkel me te dyja kembet.
    Heshtja eshte perkrahje!

    Te gjithe ata qytetare shqiptare, perfshi ty ne kete teme, qe heshtin para ketyre ngjarjeve, jane bashkefajtore ne krimin e bere! Ju nuk kini kurajon qe te denonconi shkeljet ligjore qe i ben vete shteti, e pak rendesi ka nese eshte nje kishe ne Himare apo nje kishe ne Has apo nje xhami ne Shkoder. Liria eshte e shenjte per te gjithe qytetaret e lire! Dhe te gjithe qytetaret e lire e dine qe liria nuk eshte e falur, ajo mbrohet me te gjitha mjetet, sa here qe njerez apo grupe te caktuara e cenojne lirine e nje qytetari te vetem, e jo me te nje komuniteti fetar te tere.

    Une gjykoj te tjeret? Nese te thuash te verteten eshte gjykim per te tjeret, atehere une jam fajtor. Por me mire te jem fajtor e i urryer ne syte e njerezve, se sa te perligj prishjen e perdhosjen e Shtepise se Zotit dhe Shtepise ku prehen shpirtrat e te gjithe te pareve te mi!

    Zoti na ka ruajtur e bekuar ne orthodhokset ne shekuj dhe ne rrojme me shprese Perendie! Por mjere ata qe vene dore mbi Kishen apo e ruajne te keqen ne shpirtin e tyre, pasi Zoti ka per tu shperblyer ashtu sic kini zemren! Eshte me mire te mos kesh lindur fare se sa te vesh dore mbi Kishen, Strehen e Shpirtit te Shenjte, pasi sic na meson Krishti, mekati ndaj Frymes se Shenjte, eshte mekati i vetem qe nuk njeh falje nga Perendia.

    Albo

  15. #52

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Nuk po i kerkon njeri Zeqo zeshkanit qe te mbaje qendrim fetar, po i kerkojme te mbaje nje qendrim njerezor si intelektual i atij vendi: te denoje dhunen, provokimin e shkeljet e ligjeve e Kushtetutes se atij vendi ndaj Kishes, popullit te Himares, KOASH, gjithe komunitetit orthodhoks ne Shqiperi e ne mbare boten. Njerezit qe bien ere njeri pasi e njohin lirine dhe e cmojne ate si te shenjte ne jeten e tyre, e ngrejne zerin kur shohin padrejtesi ne shoqerine qe jetojne. Dhe kjo eshte nje padrejtesi e madhe qe i behet komunitetit orthodhoks te Himares e gjithe Shqiperise nga vete Shteti!

    Kete gje qe une ia kerkoj Zeqos, ta kerkoj edhe ty, ia kerkoj edhe cdo qytetari shqiptar, pavaresisht nga besimi apo bindja qe ka. Kjo nuk eshte pune fesh, kjo eshte pune SHKELJESH TE DREJTASH NJEREZORE NGA ANA E SHTETIT SHQIPTAR! Dhe sic e ngre une zerin sot per Kishen e Himares, e kam ngritur ne kete forum edhe ne ato raste kur jane cenuar lirite e besimtareve muslimane apo katolike po nga ana e shtetit.

    Nese nuk do te denoncosh kete akt antiligjor e antinjerezor te shtetit shqiptar, mos e bej. Vetem sa deshmon se kush je e me cfare mentaliteti je brumosur.
    Zeqo eshte akademik dhe po sillet si i tille. Shqyrtoi nje pjese te lajmit dhe solli informacion shume te gjere per te. Ndersa qendrimin e tij personal e beri te qarte me frazen qe une ta kam cituar dhe me pare:

    Citim Postuar më parë nga Moikom Zeqo
    Por nuk është shkencore që në emër të kishës të bëhen përcaktime etnike. Ortodoksizmi nuk i përket vetëm grekërve, por edhe shqiptarëve, edhe sllavëve, edhe italianëve, madje ky ndikim mund të arrijë deri në Indi dhe në Amerike. Ortodoksizmi nuk ka qene pasaportë etnike për të gjitha këto vende dhe popuj, sepse fetë në thelb në thelb nuk jane etnike, por ndëretnike. Ngatërrimi i qëllimshëm i këtyre koncepteve është një marrëzi dhe çdo marrëzi është e pakuptimtë dhe pa perspektivë.
    Me qarte dhe me hapur se e ka thene ska ku te shkoje.


    Shqiptaret kane nje shprehje: "Fshati digjet, kurv. krihet!" Kishes po i vene kazmen e po e rrethojne me police, ikonat po i heqin nga muret, po germojne ne Kishe sikur te ishte ndonje kanal anes rruges, priftit te fshatit po i bejne presion, dhe ti thua: "Une dua te di arsyen perse shteti i ben keto gjera?" Ose je me te vertete budalla, ose hiqesh i tille. Kur tjetri te rrenon shtepine e te debon nga shtepia jote me shkelma, ti nuk del e thua: "Po mire qe me le pa shtepi e me nxorre me shkelma, po perse po ma ben kete gje valle?!"
    Mos u bej banal me komente te tilla. Je nje admin e une jam smod qe po debatojme. Nuk e kupton qe po e qelb me kete menyre te foluri dhe une jam ai qe po toleroj qe mos e kthej ne nje show per gjithe forumin? Ose modero te foluren ose do te te injoroj sic e meriton.

    E perseris, kerkoj arsyen sepse jane dy versione te ngjarjes, njera nga shteti e tjetra nga komuniteti ortodoks (eshte dhe nje pale tjeter, shteti grek qe po fut hundet duke mbajtur te njejten linje si komuniteti ortodoks, ose me sakte disa prej tyre). Nuk gjej dot llogjike qe shteti krejt papritur na e paska kapur inati me ortodoksine apo me kishen ortodokse ne Himare dhe po e nxjerr dufin tani se i erdhi rasti. Me duket me llogjike shpjegimi zyrtar qe nderhyrja ne riparimin e kishes demton autenticitetin e saj si dhe varrin e Catalanos.


    Kisha eshte pronesi e KOASH. KOASH e rikonstrukson, menaxhon, pastron, investon per Kishen ashtu sic e sheh te arsyeshme ajo dhe besimtaret e zones. Nuk ka perse i merr leje askujt pasi eshte prone e saj prej shekujsh dhe e njohur me ligj si e tille qe nga viti 2008 me vendim Qeverie! Institucionet fetare te vendit njihen me ligj si "Entitete Ligjore te Pavarura" dhe jane te pavarura nga shteti: shteti nuk ka te drejte te nderhyje ne punet e brendshme te ketyre komuniteteve, si i administrojne ato punet e tyre.

    Por edhe sikur Kisha te kish bere ndonje gabim e te kish zaptuar toke qe nuk i takonte, prape shteti nuk ka te drejte te dergoje falangat e veta ne mes te nates qe te prishin e rrenojne Kisha. Shteti drejtohet me ligje, dhe ligjet i vene ne vend gjykatat. Shteti i drejtohet Gjykates dhe e hedh KOASH ne gjyq per te kerkuar te drejten pasi Kisha ka bere nje shkelje ligjore me pronen. Keta nuk e kane bere nje gje te tille. Nuk ka asnje vendim gjykate per Kishen ne fjale. Nuk ka asnje dyshim mbi pronesine e saj qe i perket Kishes Orthodhokse. Nuk ka asnje padi ne prokuori. KOASH apo Kishes se fshatit nuk i vajti ndonje njoftim nga gjykata apo prokuroria qe ti behej e qarte nderhyrja. Kjo eshte nje shkelje flagrante e ligjeve te atij vendi.

    Prandaj KOASH ngre zerin e saj e thote se kjo eshte mbi te gjitha SHKELJA LIGJORE!

    Prape ty, nuk te behet vone per shkeljet ligjore te vete strukturave te shtetit. Prape deshmon se kush je me qendrimin qe mban.

    Nese ka shkelje ligjore apo dhumin te te drejtes se vendosjes e administrimit te prones qe i perket KOASH, ajo do gjehet dhe do zgjidhet. Ne 25 vitet e fundit qe eshte lejuar feja serisht, nuk kam degjuar te behen akte qe demtojne ndonje komunitet fetar apo tendenca per te kufizuar lirine fetare. Kjo eshte ajo qe une sjam dakort me reagimin tuaj.

    Keshilltari i Rames u prononcua per kete ceshtje dhe keto nuk jane fjale pazari, jane fjale qe vertetojne pa pike dyshimi qe kerkesa ka ardhur nga zyra e Kryeministrit. Keshilltari i tij nuk kish perse prononcohej per ngjarjen nese nuk do te ishte ne dijeni te asaj qe ndodhi. Gjithashtu, ishte po keshilltari i Rames qe na cuditi e na tha se e gjitha kjo po behet per te "shpetuar eshtrat e nje murgu katolik te shekullit te XVII". Edi Rama vete ishte me pushime me familjen e tij ne kete zone javen e kaluar. Goro socialisti i Himares u prononcua per kete ceshtje. Policet e Rames u shfaqen ne krah te germuesve me nje arkeolog nga pas tek Kisha. Dhe Moikom bythlepiresi i gjithe pushtetareve doli ne gazete te na mesoje se kush eshte ai murgu italian qe shoku Rama kerkon te na i gjeje eshtrat ne Himare.

    Lexo edhe si shpreh budallai kryeminister vetem pak muaj me pare:

    http://www.forumishqiptar.com/thread...-kam-myslimane

    Te gjithe keta njerez nuk do te viheshin ne levizje, nese kerkesa nuk do te kish ardhur nga kryebudallai ne Tirane.

    Heshtja eshte perkrahje!

    Une nuk po hesht, po komentoj e po kerkoj te shoh sic jane gjerat e t'i kuptoj ato pa bere etiketime e pa sulmuar shtetin tim. Pavaresisht se kush eshte ne krye te ketij shteti, ai mbetet shteti im dhe nuk eshte shtet i kurdeve, apo sirianeve apo grekeve. E ngrita disa here si pyetje dhe po evitohet nje pergjigje: Cpune ka shteti grek te fuse hundet ne punet e brendeshme te Shqiperise? Pse asnje nga ju qe po klithni per shkelje te te drejtave e lirive njerezore nuk po e cek faktin qe shteti fqinj po ben nje shkelje te hapur te normave nderkombetare duke u perzjere ne ceshtje te brendeshme te nje shteti tjeter?



    Te gjithe ata qytetare shqiptare, perfshi ty ne kete teme, qe heshtin para ketyre ngjarjeve, jane bashkefajtore ne krimin e bere! Ju nuk kini kurajon qe te denonconi shkeljet ligjore qe i ben vete shteti, e pak rendesi ka nese eshte nje kishe ne Himare apo nje kishe ne Has apo nje xhami ne Shkoder. Liria eshte e shenjte per te gjithe qytetaret e lire! Dhe te gjithe qytetaret e lire e dine qe liria nuk eshte e falur, ajo mbrohet me te gjitha mjetet, sa here qe njerez apo grupe te caktuara e cenojne lirine e nje qytetari te vetem, e jo me te nje komuniteti fetar te tere.

    Une gjykoj te tjeret? Nese te thuash te verteten eshte gjykim per te tjeret, atehere une jam fajtor. Por me mire te jem fajtor e i urryer ne syte e njerezve, se sa te perligj prishjen e perdhosjen e Shtepise se Zotit dhe Shtepise ku prehen shpirtrat e te gjithe te pareve te mi!

    Zoti na ka ruajtur e bekuar ne orthodhokset ne shekuj dhe ne rrojme me shprese Perendie! Por mjere ata qe vene dore mbi Kishen apo e ruajne te keqen ne shpirtin e tyre, pasi Zoti ka per tu shperblyer ashtu sic kini zemren! Eshte me mire te mos kesh lindur fare se sa te vesh dore mbi Kishen, Strehen e Shpirtit te Shenjte, pasi sic na meson Krishti, mekati ndaj Frymes se Shenjte, eshte mekati i vetem qe nuk njeh falje nga Perendia.

    Albo
    Po e perseris, une nuk po hesht. Po diskutoj e kerkoj informacion. Po kerkoj te kuptoj cfare po ndodh dhe spo e le veten te rrembehem nga pasionet fetare apo historike.

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    cool_shqype (31-08-2015)

  17. #53
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Por nuk është shkencore që në emër të kishës të bëhen përcaktime etnike. Ortodoksizmi nuk i përket vetëm grekërve, por edhe shqiptarëve, edhe sllavëve, edhe italianëve, madje ky ndikim mund të arrijë deri në Indi dhe në Amerike. Ortodoksizmi nuk ka qene pasaportë etnike për të gjitha këto vende dhe popuj, sepse fetë në thelb në thelb nuk jane etnike, por ndëretnike. Ngatërrimi i qëllimshëm i këtyre koncepteve është një marrëzi dhe çdo marrëzi është e pakuptimtë dhe pa perspektivë.
    Kush po ben percaktime etnike ne emer te fese? Pyete Zeqon se kush eshte ai institucion, apo ai person, qe po ben percaktime etnike ne emer te fese? KOASH nuk e ben nje gje te tille. Besimtaret e Himares qe shkojne ne ate Kishe nuk po bejne ndonje gje te tille. Te vetmit qe po e bejne kete gje jane shteti shqiptar me falangat e tij, se bashku me Zeqo Mavrine, qe mundohen te justifikojne dhunimin e Kishes dhe shkeljen e ligjeve te atij vendi ne emer te kerkimit te provave qe "Himara eshte shqiptare!" Sa per dijeni, gjithe jeten e tij shkencore, Zeqoja e ka shpenzuar duke na mbushur mendjen me propaganden komuniste ne shqiptareve ne bankat e shkollave se "Shqiperia eshte popull homogjen" e nuk ka minoritete etnike ne ate vend. Ironia eshte se vete kokat e atyre qe punuan per llogari te rregjimit komunist jane minoritare vete, perfshi Zeqon! Dhe kulmi i injorances eshte kur thone: "perse prononcohet ministria e jashtme greke ne mbrojtje te te drejtave te minoritetit te vete grek ne Himare sa here qe behen shkelje te tilla?"

    As Greqia nuk pretendon se Himara eshte Greqi! Te vetmit qe pretendojne se Himara eshte Greqi jane osmnallinjte dhe komunistet ne shoqerine shqiptare. Greqia kerkon mbrojtjen e te drejtave te minoritetit te vete grek qe jeton ne Himare e ne mbare Shqiperine, dhe kjo nuk eshte "pretendim territorial", kjo e ka emrin detyrim diplomatik i cdo shteti qytetaret e te cilit jane minoritet ne nje shtet tjeter. Eshte njesoj si shteti maqedon te dali e thote: "Perse ben prononcime ministria e jashtme shqiptare sa here qe ka incidente etnike ne Maqedoni mes shqiptareve dhe maqedonasve?!" Sigurisht qe shteti shqiptar do te prononcohet per incidente te tilla pasi ka minoritetin e vete ne Maqedoni dhe e ka per detyre te mbroje te te drejtat e tyre humane e ligjore. Himara eshte pjese e territorit te Shqiperise dhe kjo nuk eshte ceshtje per diskutim, askush nuk e ve me kete ne dyshim. Por ajo qe dihet boterisht, qe e deshmojne nje pjese e mire e banoreve himariote, eshte se ne Himare jeton nje minoritet grek. Ky eshte FAKT qe e degjon nga goja e vete banoreve te Himares! Dhe nuk ka asgje te keqe, pasi cdo njeri gezon te drejten te mbroje, trashegoje etnine e tij ne cdo shoqeri te lire e demokratike.

    Sa per budalleqet qe Zeqoja shkruan per "Ortodoksizmi", ben mire ta mbylli sqepin se krahas historise e politikes, kerkon te na hiqet edhe theolog tani. Meso nga orthodhokset e mos u jep mend orthodhokseve, or tunxh!

    Po e perseris, une nuk po hesht. Po diskutoj e kerkoj informacion. Po kerkoj te kuptoj cfare po ndodh dhe spo e le veten te rrembehem nga pasionet fetare apo historike.
    Ore je ne rregull ti apo jo? Vete ke sjelle ne kete teme prononcimin e priftit te fshatit. Vete ke sjelle deklaratat e KOASH. Kisha, banoret, besimtaret, prifti nuk duhet ti besojme si qytetare te rregullt e te denje te atij vendi, por duhet te besojme vetem falangat e shtetit qe shkelin me kembe te gjitha ligjet e atij vendi?

    Une nuk kam se cfare te diskutoj me ty apo me kedo qe hesht. Sic e thashe disa here me lart, te gjithe ju ne syte e mi jeni bashkefajtore ne krim. Sot eshte nje Kishe ne Himare, neser nje xhami ne Shkoder, e pasneser e gjithe Shqiperi zgjohet ateiste e komuniste. Heshtja e nje populli eshte nje drite jeshile per tiranet te konsolidojne pushtetin dhe dhunen ndaj qytetareve te atij vendi.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 24-08-2015 më 11:53

  18. #54

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Sipas kesaj qe thua ti, komuniteti ortodoks qe po proteston ne Himare eshte minoriteti grek? Feja (serisht duke ju referuar komentint te Zeqos) nuk ka etnicitet. Ajo i perket te gjitheve. Dhe ne kete pike ska pune shteti grek te fuse hundet se perpara se te kete ortodokse te minoritetit, ne Himare ka ortodokse shqiptare. E nese ka shkelje te te drejtave te tyre, eshte KOASH institucioni qe komunikon me shtetin shqiptar. Greqia te merret me borxhet qe e ka zhytur veten dhe qe eshte kthyer ne barbonin e Europes. Ortodokset shqiptare e KOASH ska nevoje per mbrojtjen e Greqise.

    Se po ndoqem llogjiken qe thua ti i bie qe per cdo problem pronesie apo mosmarrveshje midis shtetit e ndonje komuniteti fetar te perfshihen dhe shtete qe e kane fene si fe zyrtare. Psh ne rast te ndonje konflikti shtet-komunitet mysliman mos valle duhet te presim apo mirepresim perfshirjen e Turqise, Arabise Saudite e keshtu me rradhe?

    p.s. Pra sic e the the vete, jam une ai qe po bie prononcime te te dyja paleve ne forum. Jam une ai qe po sjell materialet dhe kete po e bej per te kuptuar cfare po ndodh e diskutuar. Jo mohuar apo me keq, heshtur sic po me akuzon ti.

  19. #55
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Sipas kesaj qe thua ti, komuniteti ortodoks qe po proteston ne Himare eshte minoriteti grek? Feja (serisht duke ju referuar komentint te Zeqos) nuk ka etnicitet. Ajo i perket te gjitheve. Dhe ne kete pike ska pune shteti grek te fuse hundet se perpara se te kete ortodokse te minoritetit, ne Himare ka ortodokse shqiptare. E nese ka shkelje te te drejtave te tyre, eshte KOASH institucioni qe komunikon me shtetin shqiptar. Greqia te merret me borxhet qe e ka zhytur veten dhe qe eshte kthyer ne barbonin e Europes. Ortodokset shqiptare e KOASH ska nevoje per mbrojtjen e Greqise.
    Domethene:

    1. Ti si qytetar nuk e denon dhunen ndaj Kishes duke perkrahur thirrjen e denoncimin e KOASH dhe banoreve te Himares.

    2. Shteti nuk i pergjigjet denoncimit te KOASH per shkelje te ligjeve por vazhdon dhunen ndaj Kishes.

    Dhe ti ankohesh se pse prononcohet shteti grek per ngjarjen?

    Pyetja qe duhet te besh eshte: Cfare po ben shteti im shqiptar per te zgjidhur situaten e krijuar?

    Dhe kur shteti jo vetem qe nuk i jep zgjidhje situates, por vazhdon dhunen ndaj Kishes e komunitetit, te garantoj une qe shtete e individe me te fuqishem se Greqia do te vihen ne levizje per ti djegur token nen kembe Ramave e kompani. Por po arriti puna deri atje, do te digjet i njomi me te thatin. Prandaj ju duhet te ngrini zerin si qytetare, qe shteti te zbrapset, qe te mos arrije puna deri atje.

    Babai e nena e ishte drejtorit te CIA ne Amerike kane lindur ne Himare. Dhe ai mjafton te beje nje telefonate qe kucedrat qe leshojne zjarr nga goja ti fluturojne mbi koke Rames ne Tirane.

    Albo

  20. #56

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Domethene:

    1. Ti si qytetar nuk e denon dhunen ndaj Kishes duke perkrahur thirrjen e denoncimin e KOASH dhe banoreve te Himares.
    Une si qytetar e individ denoj cdo lloj dhune. Por si individ kam detyrimin moral qe perpara se te denoj dicka, dua te njoh cdo ane te medaljes e mos nxitoj ne gjykimin tim.

    2. Shteti nuk i pergjigjet denoncimit te KOASH per shkelje te ligjeve por vazhdon dhunen ndaj Kishes.

    Shteti i ka dhene kete pergjigje KOASH:

    “Kisha historike e Shën Thanasit në Dhërmi fatkeqësisht pëson deformime nga rindërtimi pa leje, duke detyruar INUV-in e Himarës të ndërhyjë. Kontestimi antiligjor dhe i paarsyeshëm që OMONIA po i bën sot ndërhyrjes së policisë ndërtimore, ka të bëjë me faktin se ata injorojnë historinë e këtij vendi”, është shprehur Shkreli. Ka disa të dhëna historike që e specifikojnë kishën e Shën Thanasit në Dhërmi si monument të kulturës. Kisha ka shërbyer si varri i Nilo Catalanos, autor i një fjalori shqip-italisht. Sipas Shkrelit mendohet se Catalano dha mësime të shqipes në Himarë qindra vjet para se të themelohej shkolla e parë. Emri i tij lidhet me historinë e kishës shqiptare. Catalano ka qenë dijetar italian, që ka njohur gjuhën shqipe dhe ka shërbyer në Shqipëri dhe në Himarë në vitet 1677, i emëruar si kryepeshkop i Durrësit në janar të 1693-shit. Catalano njihet, jo vetëm për shkrimin e fjalorit shqip-italisht, por edhe për një përmbledhje të këngëve arbëreshe. Ai ka dhënë mësime të shqipes tek arbëreshët në Itali dhe mendohet se kishte hapur në Himarë një shkollë shqipe.

    Dhe ti ankohesh se pse prononcohet shteti grek per ngjarjen?
    Po, jo vetem ankohem por edhe shqetesohem nga nje tjeter nderhyrje komplet e pajustifikueshme e shtetit fqinje. Nderhyrje qe eshte ne vazhden e nderhyrjeve, qendrimeve antishqiptare e palacolleqeve qe na bere nga grekerit prej dekadash. Fraza e meposhtme:

    Historia e Catalanos i rrëzon pretendimet e OMONIAS se zona ka qenë dhe është e banuar nga minoriteti grek. OMONIA pretendon se aty nuk është folur shqip”,
    per mua shpjegon mire nderhyrjen e Greqise si dhe "acarimin" e palacove te Omonias


    Dhe kur shteti jo vetem qe nuk i jep zgjidhje situates, por vazhdon dhunen ndaj Kishes e komunitetit, te garantoj une qe shtete e individe me te fuqishem se Greqia do te vihen ne levizje per ti djegur token nen kembe Ramave e kompani. Por po arriti puna deri atje, do te digjet i njomi me te thatin. Prandaj ju duhet te ngrini zerin si qytetare, qe shteti te zbrapset, qe te mos arrije puna deri atje.

    Babai e nena e ishte drejtorit te CIA ne Amerike kane lindur ne Himare. Dhe ai mjafton te beje nje telefonate qe kucedrat qe leshojne zjarr nga goja ti fluturojne mbi koke Rames ne Tirane.

    Albo
    Nuk i hapet barku njeri nga CIA (perfshi ketu dhe Tenetin tend) per ate qe ndodh ne Shqiper. Sidomos kur krakitjet vijne nga Greqia. Ka ngordhur koha e influences greke ne politiken amerikane. Nuk levizi njeri muskul kur Enveri i vuri kazmen cdo feje ne Shqiperi. Greku fut hundet jo per arsye fetare por per arsye hegjemonie. Por harron qe nuk eshte me qeni qe ka qene. I kane rene dhembet dhe pervec lehjes nuk ka me gje ne dore. Koha i perket shqiptareve. Si popull fisnik qe jemi nuk ja kthejme reston te tjereve sic na e kane bere. Por nese ka drejtesi hyjnore atehere ajo do vihet ne vend. Mua me pelqen me shume t'i referohem asaj qe ketu ku jemi quhet Karma. Dhe te dy e kemi degjuar qe Karma's bitch.

  21. #57
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,462
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    "moikom zeqo rrefen per histrorine" dhe nilo katalano=patriot shqiptar, cfare masakre i ka bere historise se shkruar shqipe ky zeqo, vetem per urrejtjen qe mbart ndaj Kishes Orthodhokse. Kerkon te na shese si shqiptaro dashes papistet dhe venecianet. "Historia" e shpikur bie ndesh me ate qe njihet deri me sot dhe qe eshte e verteta.
    Gjergj Kastrioti u sabotua dhe u demtua pikerisht nga venecianet dhe papistet dhe mbeti i vetem deri ne fund.
    Ne orthodhokset nuk i hame keto brockulla z. zeqo edhe pse ke nevoje per financime nga rama-shkreli, nuk na hedh dot hi syve me keto perralla.

    nil katalano, si prift uniat, nuk erdhi ne Arberi per "gjuhen shqipe" por per te perhapur uniatizmin dhe per t`i vene orthodhokset e Shqiperise nen hijen e papes. Himara ka qene tradicionalisht orthodhokse me varesi nga Kostandinopoja dhe nuk ka lidhje me romano-katolicizmin.

    Por ja qe pas 400 vjetesh romano-katoliket ne qeverine "e rilindjes", duan perseri t`i vene orthodhokset nen pushtetin e papes, gje qe s`ka per te ndodhur kurre. Besimtaret kane rrethuar Kishen e Shen Thanasit dhe jane te vendosur per te mos lejuar prishjen e Saj.

    Me zemer dhe shpirt jam me ata,.Zoti qofte me ju vellezer ne Krishtin, pergezime per guximin tuaj.

    Me mire martir per mbrojten e Kishes Orthodhokse se bindje dhe leshim ndaj masoneve ne pushtet

    Durim!
    Duaje te afermin tend si veten

  22. #58

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    "moikom zeqo rrefen per histrorine" dhe nilo katalano=patriot shqiptar, cfare masakre i ka bere historise se shkruar shqipe ky zeqo, vetem per urrejtjen qe mbart ndaj Kishes Orthodhokse. Kerkon te na shese si shqiptaro dashes papistet dhe venecianet. "Historia" e shpikur bie ndesh me ate qe njihet deri me sot dhe qe eshte e verteta.


    nil katalano, si prift uniat, nuk erdhi ne Arberi per "gjuhen shqipe" por per te perhapur uniatizmin dhe per t`i vene orthodhokset e Shqiperise nen hijen e papes. Himara ka qene tradicionalisht orthodhokse me varesi nga Kostandinopoja dhe nuk ka lidhje me romano-katolicizmin.
    Catalano erdhi si erdhi dhe me cfare misioni ska shume rendesi. Rendesi ka qe hapi shkolle ne gjuhen shqipe qe ne vitet 1600 (atehere kur sipas hesapeve e injorances tende nuk shkruhej e flitej shqip) ne te cilen mesonin shkrim e lexim 80 nxenes shqiptare te zones. Kjo ka rendesi. Dhe historia qe njihet sot (ajo qe se njeh ti sepse nuk do te lexosh) eshte qe Venediku ka pare gjithmone interesin e saj gjeopolitik dhe ekonomik dhe shpesh ka dashur t'i ngule Gjergj Kastriotit thiken mbas shpine. Ndersa papati (pa llogaritur fene katolike se as qe me intereson) ka qene gjithmone jo vetem pro Gjergj Kastriotit por e kishte piketuar si udheheqesin e ardhshem te Kryqezates.

    Zona e bregdetit, perfshi ketu edhe Himaren eshte e dokumentuar qe ka patur emra te cilet jane perdorur gjeresisht nga katoliket shqiptare. Ne gjithe bregdetin ke patur mbiemra si Gjoni, Gjonbiri, Gjonbaba, Gjoka, Marku, Gjeka, Leka, Shkreli, Ndreu, Shkjazi etj. Dhe kjo nuk i perket kohes se Skenderbeut por mbi 700 vjet me pare, qe gjate dyndjeve te saraqeneve dhe atyre te normaneve me dy Guiskarded. Megjithate personalisht se vras shume mendjen nese jane mbiemra katolike apo ortodokse. Gjersa Shqiperia ka qene e ndare ne dy fe ne ate kohe, nuk ka asnje cudi qe te kete patur perfaqesues te te dyja feve ne gjithe territorin. Ajo qe ka rendesi per mua eshte qe kane qene te gjithe shqiptare.

  23. 2 antarët më poshtë falenderuan Darius për mendimin e shprehur në këtë postim:

    cool_shqype (31-08-2015)

  24. #59
    i/e regjistruar Maska e IllyrianPatriot
    Anëtarësuar
    27-06-2010
    Postime
    1,027

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    edit me mire . Gabim
    Ndryshuar për herë të fundit nga IllyrianPatriot : 24-08-2015 më 14:45

  25. #60
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Une si qytetar e individ denoj cdo lloj dhune. Por si individ kam detyrimin moral qe perpara se te denoj dicka, dua te njoh cdo ane te medaljes e mos nxitoj ne gjykimin tim.
    Lexoji te gjitha shkrimet e tua ne kete teme, dhe me cito nje rresht ku ke shkruajtur qe denon dhunen e shtetit ndaj Kishes ne Himare? Apo dhunen e falangave ndaj priftit te fshatit qe desh e shtypen me makine dhe i bejne presion?

    Nuk kemi nevoje ne orthodhokset per denoncimin e palo-ortodokseve ne emer si puna tende. Nuk kemi nevoje as per denoncimin e asnje shqiptari. U japim vete zgjidhje problemeve tona me kedo, dhe Perendia nuk ka braktisur ndonjehere. Denoncimin do ta beje per veten tende, e jo per mua apo per KOASH e orthodhokset. Kush denoncon krimin e padrejtesite e nje shteti ne kurriz te qytetareve te pambrojtur te atij vendi, DESHMON QYTETARINE E TIJ!

    Historia e Catalanos i rrëzon pretendimet e OMONIAS se zona ka qenë dhe është e banuar nga minoriteti grek. OMONIA pretendon se aty nuk është folur shqip”,
    Te uroj suksese ne misionin donkishotesk se bashku me Ramen, Zeqon e kompani, qe ti mbushni mendjen vetes, shqiptareve dhe botes, se Himara banohet nga qytetare me etni shqiptare. Nese nuk e di, ne Himare flitej e shkruhej greqisht qe ne kohen e Dulles. Pasi te mbaroni pune me shqiptarizimin e detyrueshem te Himares e himarioteve, duhet te vazhdoni misionin ne Kosove e Maqedoni: mbushuni mendjen ketyre kosovare e maqedonasave muslimane te sotem qe ju nuk jeni muslimane, por ju jeni te gjithe te krishtere orthodhokse, pasi ja shiko, Kosova e Maqedonia eshte e mbushur me Kisha e manastire orthodhokse, dhe ja tek i kemi edhe provat me emra ne gurrat e varreve!

    Mbase nje dite Zoti te jep mend qe te kuptosh idiotesine e qendrimeve te tilla. Nuk ka idiote me te medhenj ne kete bote se sa ata qe perpiqen ti mbushin mendjen njerezve te tjere qe nuk i perkasin nje etnie te caktuar. Ai qytetari himariot thote "jam me origjine greke", ti i thua: "Jo, ti nuk je grek, ti je shqiptar se keshtu thote Zeqoja ne maje te thanes!" Dhe sa per dijeni, ne Himare eshte folur e shkruar greqisht jo vetem ne keto 25 vjet, por edhe ne kohen e Dulles.

    Nuk i hapet barku njeri nga CIA (perfshi ketu dhe Tenetin tend) per ate qe ndodh ne Shqiper. Sidomos kur krakitjet vijne nga Greqia. Ka ngordhur koha e influences greke ne politiken amerikane. Nuk levizi njeri muskul kur Enveri i vuri kazmen cdo feje ne Shqiperi. Greku fut hundet jo per arsye fetare por per arsye hegjemonie. Por harron qe nuk eshte me qeni qe ka qene. I kane rene dhembet dhe pervec lehjes nuk ka me gje ne dore. Koha i perket shqiptareve. Si popull fisnik qe jemi nuk ja kthejme reston te tjereve sic na e kane bere. Por nese ka drejtesi hyjnore atehere ajo do vihet ne vend. Mua me pelqen me shume t'i referohem asaj qe ketu ku jemi quhet Karma. Dhe te dy e kemi degjuar qe Karma's bitch.
    Shikon sa mire, je bere edhe budist, beson ne Karma.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 25-08-2015 më 00:18

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •