Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 152
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e IllyrianPatriot
    Anëtarësuar
    27-06-2010
    Postime
    1,027

    Për: Njoftim për shtyp - Incident, dhunohet kisha e sh. Athanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Nuk shoh asnje sulm djallezor ndaj kishes ortodokse. Shof nje perpjekje per ta paraqitur shtetin si tendencioz ndaj ortodoksise dhe krejt papritur (normalisht, aspak cudi) shoh qeverine greke te fuse hundet menjehere. Ne vend te merresh me kete qe eshte ne fakt skandali i vertete me thua mua se kujt propagande i besoj. Mire une qe i besokam propagandes se shtetit shqiptar (qe ne fund te fundit eshte shteti im). Po ti kujt propagande i beson, asaj te shtetit grek?
    Kujt shteti po i beson ? Atij qe e ka kthyer shqiperine ne shtetin n.1 per capita azilkerkuesish ? Ati qe ta ka cuar borxhin publik te 74 % nga 58 % qe ishte brenda 3 vitesh ? Ati qe e ktheu premtimin e 300.000 vendeve pune ne 300.000 azilkerkues ? Ati shteti qe e ka cuar naften ne cmimin me te larte gati ne bote ? Ati shteti qe e ka futur ne nje marredhenje okupimi ekonomik shqiperine , ku dinastia e IMF ( FMN ) po na del okupatori i ri ?

    Do pergigje ? : Une nuk i besoj asnje propagande qofte te shtetit shqiptar , qofte te grekut . E di perse ? Sepse kam mendje edhe arsyetoje per vete ....

    Nqs ti gjen ndonje arsye legjitime perse duhet dikush te vej kazmen nje kulti fetar qe nuk ngacmon asnjeri , qe sherben thjesht boten shpirterore , atehere je i lutut te me iluminosh .

    Thene me thjesht : Shteti jot qe i beson verbersisht inicjoj nje sulm kundra nje kishe ne nje zone e mixuar etnikisht , duke e ditur qe do kishte reagim nga qeverja greke , per te shperqendruar vemendjen publike . E njeta sic u be nga Gruevski me sulmin kundra UCK-es .

    Cdo palaco e ka zgidhjen kur kapet nguste ... prandaj mos i beso palacove , por arsyes .

    Pra ky shtet eshte tendecioz ... jo se shqiptaret jan tendecion , por sepse Rama jote eshte nje psikopat ne metastaza serjoze mentale .

    Mua si i krishtere me dhimbset ajo kishe , edhe aj i kryq i hedhur ne plehra ...! Sidomos kur nuk ka qofte arsyen me minimale per nje akt te tille makaber .
    Ndryshuar për herë të fundit nga IllyrianPatriot : 22-08-2015 më 10:47

  2. #22
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Kush eshte ky bire bushtre qe i kerkon llogari shtetit shqiptare!???
    Te gjithe qytetaret shqiptare gezojne te drejten e tyre kushtetuese qe ti kerkojne llogari shtetit shqiptar, ore e minute, e per cdo qendrim qe ai mban. Ju Maqellarioten edhe pse keni vite ne Amerike, prape keni mbetur me mentalitet anadollako-komunist, dhe nuk e konceptoni dot se si shqiptaret te mund te ngrejne zerin e tyre te lire e te mbrojne te drejtat e tyre ligjore e kushtetuese kur u shkelen te drejtat e tyre hapur nga vete shteti. Por nuk ke faj ti, ka faj Amerika qe mban e ushqen njerez si puna juaj, qe nuk mesojne asgje edhe pas vitesh qe jetojne ne Amerike dhe quajne "bij bushtrash" te gjithe ata qe kerkojne mbrojtjen e te drejtave te tyre.

    Te pashe ne forum te perdoresh kete fjalor, te fluturova me shkelma nga forumi shqiptar se nuk ka vend ne kete forum ku levrohet liria e fjales per koke shpellare si puna tende qe nuk dine te respektojne e jo me te vleresojne lirine e fjales se njeriut.

    Lexo e meso ne forumin shqiptar, qe te biesh ere njeri e te mos ngelesh arri nga mendja.


    Qetesohu ti admin se nuk po flet me ndonje halabak. Une komentova per aq sa ishte ne lajm dhe ne momentin qe nuk ishte postuar asgje tjeter pervec se nje llogje ne facebook. Mos valle kjo fraza ketu poshte te duket sikur po injoroj ate qe ndodhi apo spo denoj cenimin e besimit?
    Llogje ben vetem ti ne kete teme. Nderhyrja e shtetit ne punet e nje komunitet fetar te pavarur te nje vendi, do te ishte skandal e kryelajm ne cdo shoqeri demokratike e te qyteteruar. Pasi keta njerez, ndryshe nga ty, e kuptojne qe nderhyrje te tilla 1) dhunojne lirite kushtetuese te qytetareve te atij vendi, te cilet kane lirine e ndergjegjes dhe lirine e praktikimit te besimit te tyre 2) dhunojne unitetin shoqeror te atij populli, pasi kur shteti sulmon komunitetin e dyte me te madh ne numer ne vend, eshte duke prishur rendin kushtetues duke shkelur vete ato ligje qe duhet ti mbroje per llogari te qytetarit 3) kercenojne sigurine kombetare te nje vendi si Shqiperia pasi kush ve dore mbi nje Kishe Orthodhokse, ve dore mbi Kishen e qindra miliona besimtareve orthodhokse ne mbare boten, qe neser mund ta kthejne Shqiperine me keq se Siria e Iraku.


    Dhe e fundit, te paret e mij ortodoks (per aq breza sa mund te rregjistrohen nga kujtesa njerezore) me kane mesuar nje gje: te mos llomotis per besim e fe me te tjeret po ta mbaj besimin tim personal, pa gjykuar ate qe e beson fene time apo qe se beson fene time. Po mos ti qendroja ketyre mesimeve do te thoja ty qe me drejtohesh me ate ton qe ndersa ti shfryn mushkrine ne forum duke gjykuar te tjeret, disa breza nga familjaret e mij lane me gjakun e tyre guret e altaret e kishave ortodokse per t'i mbrojtur ato.
    Se cfare "ortodoksi" je e ben te qarte me ato qe shkruan e shpreh ne forum. Familja jote mund te kete derdhur gjak per te mbrojtur kishat orthodhokse, por ti pinjolli i tyre sot nuk gjen kurajon qe te mbrosh me fjale lirine e besimit te shqiptareve orthodhokse dhe mosperdhosjen e altareve te kishave shekullore te te pareve te tu. As me fjale, se gjak as qe behet fjale.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 22-08-2015 më 13:05

  3. #23
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Njoftim për shtyp - Incident, dhunohet kisha e sh. Athanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Zoteri kush po mundohet ta prishe Qeveria Qendrore apo Bashkesia e Himares?! Ndani gjerat mos i beni lemsh sikur ata tjeret qeflasin ne hava...
    Po ta lexosh mire prononcimin e KOASH-it, do te shohesh se qe te dyja keto pushtete jane invilvuar ne kete sakrilegj. Vete z. Shkreli, njeriu i k/m eshte shprehur me fjale te pergjithshme dhe pa arsyetim. Ndersa k/bashkiaku i himares thote se aty ka qene nje kishe katolike,..pra "lemsh" gjerat i kane bere pushtetaret e te dyja niveleve dhe jo une. Une e konsideroj sakrilegj dhe shkelje te te drejtave elementare te njeriut veprimin qe u krye me Kishen,...keta pushtetare nuk e meritojne me kete emer, pasi jane thjesh diktatore,...keshtu qe orthodhokseve j`u mbetet t`a mbrojne vete Kishen (sic edhe jane prononcuar para kamerave), qofte edhe me gjak.
    Duaje te afermin tend si veten

  4. #24

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin


    Llogje ben vetem ti ne kete teme. Nderhyrja e shtetit ne punet e nje komunitet fetar te pavarur te nje vendi, do te ishte skandal e kryelajm ne cdo shoqeri demokratike e te qyteteruar. Pasi keta njerez, ndryshe nga ty, e kuptojne qe nderhyrje te tilla 1) dhunojne lirite kushtetuese te qytetareve te atij vendi, te cilet kane lirine e ndergjegjes dhe lirine e praktikimit te besimit te tyre 2) dhunojne unitetin shoqeror te atij populli, pasi kur shteti sulmon komunitetin e dyte me te madh ne numer ne vend, eshte duke prishur rendin kushtetues duke shkelur vete ato ligje qe duhet ti mbroje per llogari te qytetarit 3) kercenojne sigurine kombetare te nje vendi si Shqiperia pasi kush ve dore mbi nje Kishe Orthodhokse, ve dore mbi Kishen e qindra miliona besimtareve orthodhokse ne mbare boten, qe neser mund ta kthejne Shqiperine me keq se Siria e Iraku.

    Ca flet pash zotin? Une te solla shembull deklaraten e KOASH. Aty nuk lexoj asnje akuze ndaj shtetit. Qe ne komentim tim te pare kete gje po kerkoj, ku qendron implikimi i shtetit dhe dhunimi i te drejtes se besimit nga ana e shtetit?



    Se cfare "ortodoksi" je e ben te qarte me ato qe shkruan e shpreh ne forum. Familja jote mund te kete derdhur gjak per te mbrojtur kishat orthodhokse, por ti pinjolli i tyre sot nuk gjen kurajon qe te mbrosh me fjale lirine e besimit te shqiptareve orthodhokse dhe mosperdhosjen e altareve te kishave shekullore te te pareve te tu. As me fjale, se gjak as qe behet fjale.

    Albo
    Albo ti mund te perdoresh thonjeza sa te duash qe te etiketosh besimin tim. Qenien time ortodoks (NE TRADITE FAMILJARE) une nuk e konsideroj objekt debati. Prandaj le te mos gjykojme sesi jam une ne lidhje me te paret e mij.

  5. #25

    Për: Njoftim për shtyp - Incident, dhunohet kisha e sh. Athanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga IllyrianPatriot Lexo Postimin
    Do pergigje ? : Une nuk i besoj asnje propagande qofte te shtetit shqiptar , qofte te grekut . E di perse ? Sepse kam mendje edhe arsyetoje per vete ....
    Jo te them te drejten, sme intereson asnje pergjigje.

    Nqs ti gjen ndonje arsye legjitime perse duhet dikush te vej kazmen nje kulti fetar qe nuk ngacmon asnjeri , qe sherben thjesht boten shpirterore , atehere je i lutut te me iluminosh .
    Arsye legjitime ska por ka palacollek dhe qellime te keqija per te realizuar kete qe po lexojme, acarimin e nje komuniteti fetar. Se kush e ka bere une nuk e di. Sjam as xhandar e as hetues. Me ate gje te merret drejtesia.

    Thene me thjesht : Shteti jot qe i beson verbersisht inicjoj nje sulm kundra nje kishe ne nje zone e mixuar etnikisht , duke e ditur qe do kishte reagim nga qeverja greke , per te shperqendruar vemendjen publike . E njeta sic u be nga Gruevski me sulmin kundra UCK-es .
    Faleminderit per keshillen po skam nevoje per asnje te tille. Une nuk i besoj verberisht asnje shteti sic nuk i besoj asnje deklarate neper faqe sociale pa lexuar e pare se si jane faktet dhe ngjarja.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Aha, me mire spo komentoje ketu ne kete teme se te fluturonkan nga forumi me shkelma.

    Hajde mendje hajde, bej si them une dhe mos bej si bej une.

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar BARAT për postimin:

    martini1984 (22-08-2015)

  8. #27
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Njoftim për shtyp - Incident, dhunohet kisha e sh. Athanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Jo te them te drejten, sme intereson asnje pergjigje.



    Arsye legjitime ska por ka palacollek dhe qellime te keqija per te realizuar kete qe po lexojme, acarimin e nje komuniteti fetar. Se kush e ka bere une nuk e di. Sjam as xhandar e as hetues. Me ate gje te merret drejtesia.



    Faleminderit per keshillen po skam nevoje per asnje te tille. Une nuk i besoj verberisht asnje shteti sic nuk i besoj asnje deklarate neper faqe sociale pa lexuar e pare se si jane faktet dhe ngjarja.
    Ne SHQIP veprohet: ti ruajtesi i rendit UNE jam Kryeministri i Alabanilesh!Bej detyren,na dhe firmen time para kamerave qe mos te heqin nga puna neser.
    Pra thyji brinjte mjekermuterrve.
    Ndryshe ik,se je i pa afte!
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  9. 2 antarët më poshtë falenderuan martini1984 për mendimin e shprehur në këtë postim:

    pranvera bica (22-08-2015)

  10. #28
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Te gjithe qytetaret shqiptare gezojne te drejten e tyre kushtetuese qe ti kerkojne llogari shtetit shqiptar, ore e minute, e per cdo qendrim qe ai mban. Ju Maqellarioten edhe pse keni vite ne Amerike, prape keni mbetur me mentalitet anadollako-komunist, dhe nuk e konceptoni dot se si shqiptaret te mund te ngrejne zerin e tyre te lire e te mbrojne te drejtat e tyre ligjore e kushtetuese kur u shkelen te drejtat e tyre hapur nga vete shteti. Por nuk ke faj ti, ka faj Amerika qe mban e ushqen njerez si puna juaj, qe nuk mesojne asgje edhe pas vitesh qe jetojne ne Amerike dhe quajne "bij bushtrash" te gjithe ata qe kerkojne mbrojtjen e te drejtave te tyre.

    Te pashe ne forum te perdoresh kete fjalor, te fluturova me shkelma nga forumi shqiptar se nuk ka vend ne kete forum ku levrohet liria e fjales per koke shpellare si puna tende qe nuk dine te respektojne e jo me te vleresojne lirine e fjales se njeriut.


    Albo
    Shiko ketu z. "Albo"...

    E para me ate shkrim qe ke bere me lart ke treguar ngushtesine tende te gjithanshme sepse ti japesh nje pergjigje te tille nje shqiptari qe i drejtohet ministirt grek i cili fund hundet ne punet e shtetit shqipetare si 'bire bushtre' eshte vetshpjeguese rreth mentaltetit dhe formimit tend si individ. Shpresoj ti te mos jesh rreflektim i familjes dhe farefisit sepse ke kohe qe ben rrolin e nje kryqezator i shekullit te 21. Por jo kryqezator besimtar por mercenar!!! Dhe ke guxim te me etiketosh anadollako-komunist pa ditur as nje gje te vetme rreth meje thesht duke u bazuar tek nofka ime, sikur kjo ne vetvete te jepka ty te drejten te kolektivizosh nje krahine te tere si anadollak-komunist.

    Ajo qe me beri te te kthej pergjigje,te harxhoje pak kohe te lire shume te vlefshem, ishte fakti se me akuzove si anadollak-komunist ne nje rresht dhe ne tjetrin manipulove termin qe perdora per ministrin grek sikur ju drejtova qytetareve shqiptare. Kjo nuk eshte e vertet. E shkruajta me te zeze mbi te bardhe. Lexoje ti apo kushdo tjeter i interesuar dhe do te shohi qe nuk e kisha me qytetaret shqiptare por me birin e bushtres grek qe mendon se eshte aq i rendesishem sa ti kerkoje llogari shtetit shqipetare per ate qe ben ne vendin e tij. Tani ti qe jeton ne amerike duhet ta dishe se edhe ne shtepine tende kur ndrron nje vaske duhet ta besh me lejen e qytezez e jo me te ndertosh nje pallat apo ndertes te tere.

    Te paret e mij kan qene katilike nga Peshkopia dhe ortodoks nga Gjirokastar. Prift ortodok, me vone edhe mysliman te cilet edhe pse ishin besimtare fen e tyre te pare e kan konsideruar Shqiptarizimin. Ai flamuri qe ti ke zgjedhur te vesh ne avatarin tend eshte i ndezur me gjakun e te pareve te mij nga mercenaret filogrek, turqit,greket, serbet, italianet, gjermanet, komunistete, bijete e te cileve kan drejtuar shtetin shqiptare gjat 25 vjeteve te fundit. Dhe une jetoj per dite me nje te vertet te hidhur. Edhe sot mercenaret si puna jote bashk me bijte e komunisteve flasin ne emre te shqiperise e te flamurit kur 'ju' jene pergjegjes per gjakderdhejt qe jane bere ne ate vend, per vrasjen dhe persekutimin e te pareve te mij, te nje populli te tere. Dhe kur ju dilin te na beni moral sot eshte nje KAFSHAT QE SKABERDIEHT'. Eshte njesoj sikur te degjosh nje prostitute te bej moral!!!

    Une jam rritur ne kamp interrnimi kujton ti se me tremb mua me kercenimin e perjashtimit? Jam perjashtuar dy here deri tani nje here ketu nga Ti sepse shava filogreket pra fanatiket mercenaret fetar qe punojne ne dem te kombit tim dhe ne nje forum tjeter shqiptare sepse ju kunderpergjigja nje ateisti ekstremist.

    Familja dhe farefisi im e ka pesuar shume keq nga komunistet por ama nese do te kisha te zgjedh midis komunisteve shqiptare dhe grekeve qe synojne te marrin jugun e shqiperise me cdo kusht aq sa mundohen te bejen cdo ortodoks shqipar grek dhe cuditerisht "gjeten" nje ortodoks shqiptar te vetem ne greqi (sepse kisha autoqefale shqiptare kerkon qe ne maj te saj te jete nje shqiptar) per te qen kryesia shpirterore e ortodoksve 'grek' ne shqiperi!!??? A e kupton sa absurde eshte kjo gje.


    Nje familjarit tim greket i kerkonin, si Kryeminister de fakto, te firmoste hyrjen e ushtire greke ne shqiperi gjoja per te cliruar shqiperine nga komunizmi, duke i premtuar postin e kryeministrit. Mbasi nuk pranoj e torturuan me dite te tera. Pergjigja e tij qe

    "Ne pranojme komunizmin ne shqiperi edhe per 100 vjet se sa coptimin e shqiperise ne duart e grekeve 'demokrat'"! ne nje kohe qe familja e tij ishte ne kampin famkeq te tepelenes. Ka disa gjera qe per njeriun e thjeshte, ose akoma me keq nje mercenar si ti jane absurde prandaj nuk eshte mire te hy ne debat me ty per ceshtje te tilla. Por meqe me citove mendova se meriton te te tregoj vendin.

    Pra z.Albo ndryshimi jon eshte shume i madh. Ne venat e mija qarkullon gjak i kuqe, kursi ne venat tuaja qarkullon gjak blu me kryq te bardh. Ky eshte ndryshimi yne themelor.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Maqellarjot : 22-08-2015 më 20:48
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Maqellarjot për postimin:


  12. #29
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Shiko ketu z. "Albo"...

    E para me ate shkrim qe ke bere me lart ke treguar ngushtesine tende te gjithanshme sepse ti japesh nje pergjigje te tille nje shqiptari qe i drejtohet ministirt grek i cili fund hundet ne punet e shtetit shqipetare si 'bire bushtre' eshte vetshpjeguese rreth mentaltetit dhe formimit tend si individ. Shpresoj ti te mos jesh rreflektim i familjes dhe farefisit sepse ke kohe qe ben rrolin e nje kryqezator i shekullit te 21. Por jo kryqezator besimtar por mercenar!!! Dhe ke guxim te me etiketosh anadollako-komunist pa ditur as nje gje te vetme rreth meje thesht duke u bazuar tek nofka ime, sikur kjo ne vetvete te jepka ty te drejten te kolektivizosh nje krahine te tere si anadollak-komunist.

    Ajo qe me beri te te kthej pergjigje,te harxhoje pak kohe te lire shume te vlefshem, ishte fakti se me akuzove si anadollak-komunist ne nje rresht dhe ne tjetrin manipulove termin qe perdora per ministrin grek sikur ju drejtova qytetareve shqiptare. Kjo nuk eshte e vertet. E shkruajta me te zeze mbi te bardhe. Lexoje ti apo kushdo tjeter i interesuar dhe do te shohi qe nuk e kisha me qytetaret shqiptare por me birin e bushtres grek qe mendon se eshte aq i rendesishem sa ti kerkoje llogari shtetit shqipetare per ate qe ben ne vendin e tij. Tani ti qe jeton ne amerike duhet ta dishe se edhe ne shtepine tende kur ndrron nje vaske duhet ta besh me lejen e qytezez e jo me te ndertosh nje pallat apo ndertes te tere.

    Te paret e mij kan qene katilike nga Peshkopia dhe ortodoks nga Gjirokastar. Prift ortodok, me vone edhe mysliman te cilet edhe pse ishin besimtare fen e tyre te pare e kan konsideruar Shqiptarizimin. Ai flamuri qe ti ke zgjedhur te vesh ne avatarin tend eshte i ndezur me gjakun e te pareve te mij nga mercenaret filogrek, turqit,greket, serbet, italianet, gjermanet, komunistete, bijete e te cileve kan drejtuar shtetin shqiptare gjat 25 vjeteve te fundit. Dhe une jetoj per dite me nje te vertet te hidhur. Edhe sot mercenaret si puna jote bashk me bijte e komunisteve flasin ne emre te shqiperise e te flamurit kur 'ju' jene pergjegjes per gjakderdhejt qe jane bere ne ate vend, per vrasjen dhe persekutimin e te pareve te mij, te nje populli te tere. Dhe kur ju dilin te na beni moral sot eshte nje KAFSHAT QE SKABERDIEHT'. Eshte njesoj sikur te degjosh nje prostitute te bej moral!!!

    Une jam rritur ne kamp interrnimi kujton ti se me tremb mua me kercenimin e perjashtimit? Jam perjashtuar dy here deri tani nje here ketu nga Ti sepse shava filogreket pra fanatiket mercenaret fetar qe punojne ne dem te kombit tim dhe ne nje forum tjeter shqiptare sepse ju kunderpergjigja nje ateisti ekstremist.

    Familja dhe farefisi im e ka pesuar shume keq nga komunistet por ama nese do te kisha te zgjedh midis komunisteve shqiptare dhe grekeve qe synojne te marrin jugun e shqiperise me cdo kusht aq sa mundohen te bejen cdo ortodoks shqipar grek dhe cuditerisht "gjeten" nje ortodoks shqiptar te vetem ne greqi (sepse kisha autoqefale shqiptare kerkon qe ne maj te saj te jete nje shqiptar) per te qen kryesia shpirterore e ortodoksve 'grek' ne shqiperi!!??? A e kupton sa absurde eshte kjo gje.


    Nje familjarit tim greket i kerkonin, si Kryeminister de fakto, te firmoste hyrjen e ushtire greke ne shqiperi gjoja per te cliruar shqiperine nga komunizmi, duke i premtuar postin e kryeministrit. Mbasi nuk pranoj e torturuan me dite te tera. Pergjigja e tij qe

    "Ne pranojme komunizmin ne shqiperi edhe per 100 vjet se sa coptimin e shqiperise ne duart e grekeve 'demokrat'"! ne nje kohe qe familja e tij ishte ne kampin famkeq te tepelenes. Ka disa gjera qe per njeriun e thjeshte, ose akoma me keq nje mercenar si ti jane absurde prandaj nuk eshte mire te hy ne debat me ty per ceshtje te tilla. Por meqe me citove mendova se meriton te te tregoj vendin.

    Pra z.Albo ndryshimi jon eshte shume i madh. Ne venat e mija qarkullon gjak i kuqe, kursi ne venat tuaja qarkullon gjak blu me kryq te bardh. Ky eshte ndryshimi yne themelor.
    bravo Mano. ka burra maqellara

  13. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-03-2013
    Postime
    245

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Kudo , ne cfaredo shkrim , nese ne vend te fjales -ortodokse- e sheh te zvendesuar nga -orthodhokse- atehere arsyeja e vetme qe ngelet eshte -PROVOKIM- pamvaresisht cfare shkruajne dhe cfare mbrojne .

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar WesternBlot për postimin:


  15. #31
    i/e regjistruar Maska e IllyrianPatriot
    Anëtarësuar
    27-06-2010
    Postime
    1,027

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Forumi te komentet e fundit eshte mikrografja e injorances ekstreme shqiptare . O qenje te cuditshme ne nje bote cudirash , ku eshte faji i ortodokseve shqiptare perse greku reagon ? C faj kan ortodokset perse dikush vete edhe rrenon kishat ?

    Te shikoni vetem disa nga komenet ketu , kuptohet kollaj kujt i ka ngelur patriotizmi shqiptar ... ej zot na ruaj ! Juve nuk ka nevoj njeri t ju bej dem , mjafton tu le te lire te beni c fare te doni .

    Edhe qe te sqarohemi : Keto po ja u thote dikush qe ka upgreduar edhe ka korektuar cdo pretendim ne wikipedia kundra shqiperise , edhe editori kryesor i artikullit 'Albania' ne wikipedia . Per ke paskam luftuar edhe une .....

    Ne fund te fundit nuk keni faj , aq keni ne kaptine aq beni .
    Ndryshuar për herë të fundit nga IllyrianPatriot : 23-08-2015 më 09:07

  16. #32
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Devijohet biseda, sic ndodh rendom, eshte e treta here qe kjo qeveri perdhos vendet tona te shenjta, as qe ia vlen te diskutosh me sepse nese i thoni te bardhes e zeze, nuk ka kuptim debati, por ky forum si forum VETEM PER ORTHODHOKSET E VERTETE, ka vetem nje zgjidhje: ORTHODHOKSET DUHET TE BEHEN NJE TRUP I VETEM DHE T`I KUNDERVIHEN RREGJIMIT ATEIST NE PUSHTET, DUKE BERE MUR MBROJTES RROTULL CDO KISHE ORTHODHOKSE, DHE MBROJTUR VENDET TONA TE SHENJTA ME GJAK MARTIRI...
    Duaje te afermin tend si veten

  17. #33
    i/e regjistruar Maska e IllyrianPatriot
    Anëtarësuar
    27-06-2010
    Postime
    1,027

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Devijohet biseda, sic ndodh rendom, eshte e treta here qe kjo qeveri perdhos vendet tona te shenjta, as qe ia vlen te diskutosh me sepse nese i thoni te bardhes e zeze, nuk ka kuptim debati, por ky forum si forum VETEM PER ORTHODHOKSET E VERTETE, ka vetem nje zgjidhje: ORTHODHOKSET DUHET TE BEHEN NJE TRUP I VETEM DHE T`I KUNDERVIHEN RREGJIMIT ATEIST NE PUSHTET, DUKE BERE MUR MBROJTES RROTULL CDO KISHE ORTHODHOKSE, DHE MBROJTUR VENDET TONA TE SHENJTA ME GJAK MARTIRI...
    Kush jan ortodokset e vertet sipas teje ? Sqaroje pak pozicionimin tend qe ta kuptojme kush eshte pozicionimi jot ne kete mersele . Te thuash ky forum eshte vetem per ortodokset e mirekuptoj ... por 'ortodokset e vertet ' nuk te ngelet ty ta percaktosh . . asnjerit ... pervec Krishtit !
    Ndryshuar për herë të fundit nga IllyrianPatriot : 23-08-2015 më 09:30

  18. #34
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga IllyrianPatriot Lexo Postimin
    Kush jan ortodokset e vertet sipas teje ? Sqaroje pak pozicionimin tend qe ta kuptojme kush eshte pozicionimi jot ne kete mersele . Te thuash ky forum eshte vetem per ortodokset e mirekuptoj ... por 'ortodokset e vertet ' nuk te ngelet ty ta percaktosh . . asnjerit ... pervec Krishtit !
    Orthodhoks i vertete eshte nje orthodhoks me fryme orthodhoksie jo thjesht me "tradite" familjere,..konkretisht urdheruesi i ketis sakrilegji eshte Jorgo Goro Kryebashkiaku i Himares, i cili nga emri eshte orthodhoks kurse nga veprat eshte armik i Orthodhoksise. Kjo kohe ndan orthodhokset nga pseudoorthodhokset.
    ketu e kisha fjalen kur permenda orthodhokset e vertete, une perjashtova rrenegatet dhe uniatet
    Duaje te afermin tend si veten

  19. 2 antarët më poshtë falenderuan ilia spiro për mendimin e shprehur në këtë postim:

    Albo (23-08-2015),IllyrianPatriot (23-08-2015)

  20. #35
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Ca flet pash zotin? Une te solla shembull deklaraten e KOASH. Aty nuk lexoj asnje akuze ndaj shtetit. Qe ne komentim tim te pare kete gje po kerkoj, ku qendron implikimi i shtetit dhe dhunimi i te drejtes se besimit nga ana e shtetit?
    Po ta shkoqit me mire qe ta mesosh ti, e kushdo:

    1. Vete akti i tille, dhunimi i nje institucioni te shenjte fetar i nje komuniteti, eshte AKUZE per shtetin e atij vendi. Nese nuk e di, eshte detyra e shtetit qe te mbroje me forcen e ligjit te gjithe institucinet fetare te vendit, ashtu sic eshte detyra e shtetit te mbroje po me forcen e ligjit lirine e ndergjegjes se gjithe qytetareve te atij vendi. KOASH me prononcimin e pare i beri thirrje shtetit qe te nderhyje e beje detyren.

    2. Nese do te luash shurdh-memecin, shko e luaje me ndonje leshko jo me mua. Prononcimi i bashkise Himare, prononcimi i keshilltarit te qeverise ne Tirane per incidentin, treguan qe shteti jo vetem nuk i vuri veshin thirrjes se KOASH e besimtareve orthodhokse per kete sakrilegj, por dolen e thane se ne e kemi inskenuar kete ngjarje dhe kjo eshte bere me QELLIM te plote nga bashkia e qeveria e Rames. Nese ti nuk ke sy ne balle ta lexosh e kuptosh ate qe lexon shqip ne kete teme, atehere une po lodh shqipen me ty.

    3. Nje shtet qe nuk nderhyn per te bere detyren e mbrojtur qytetaret e institucionet fetare te vendit, ai shtet eshte BASHKEFAJTOR ne krimin e bere. Ai shtet po shkel me kembe si kushtetuten e te gjitha ligjet e atij vendi, qe i njohin si qytetareve, si KOASH, priviligje dhe mbrojtje ligjore. Dhe ketu ndahen qytetaret si puna ime qe ngrejne zerin ndaj ketyre padrejtesive qe behen, e atyre qe tregohen indiferente apo dashakeqes.


    Albo ti mund te perdoresh thonjeza sa te duash qe te etiketosh besimin tim. Qenien time ortodoks (NE TRADITE FAMILJARE) une nuk e konsideroj objekt debati. Prandaj le te mos gjykojme sesi jam une ne lidhje me te paret e mij.
    Ti e familja qofsh me nder e qofsh shendoshe. Por sic ke ti te drejten te mendosh e gjykosh sic e sheh te udhesh, apo te gjykosh mua apo mendimin qe une shpreh, ashtu kam edhe une te drejten te te gjykoj ty dhe qendrimin qe ti mban. Nese nuk te pelqen kur te gjykojne te tjeret, ky eshte problemi yt e jo i imi.

    Albo

  21. #36

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Serisht po e them, nuk lexova asnje akuze ndaj shtetit ne deklaraten e KOASH. Dhe po ashtu serisht po e perseris, ne momentin qe kam bere komentin nuk ka patur asnje lajm zyrtar pervec se nje deklarate ne facebook. Nuk e di se kush po luan shurdhmemecin ne kete rast.

    Une nuk merrem me ndjenjat personale te qytetareve apo sesi acarohen e eksitohen njerezit nga lajmet. Une po kerkoj te informohem dhe aq informacion sa kisha, aq komentova.

    p.s. Faleminderit per urimet per familjen. Qofsh me nder edhe ti e familja jote. Dhe je gabim kur thua qe po gjykoj dike. Une nuk gjykoj asnjeri. Nuk eshte puna ime te merrem me ate qe mendon ti apo ndonje tjeter. Per mua ka rendesi te mos ndryshoj bindjet e mendimet e mija sepse ti mendon te kunderten. Por ne kete kontekst as qe me intereson fare se cfare mendojne apo besojne te tjeret.

  22. #37
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Shiko ketu z. "Albo"...

    E para me ate shkrim qe ke bere me lart ke treguar ngushtesine tende te gjithanshme sepse ti japesh nje pergjigje te tille nje shqiptari qe i drejtohet ministirt grek i cili fund hundet ne punet e shtetit shqipetare si 'bire bushtre' eshte vetshpjeguese rreth mentaltetit dhe formimit tend si individ. Shpresoj ti te mos jesh rreflektim i familjes dhe farefisit sepse ke kohe qe ben rrolin e nje kryqezator i shekullit te 21. Por jo kryqezator besimtar por mercenar!!! Dhe ke guxim te me etiketosh anadollako-komunist pa ditur as nje gje te vetme rreth meje thesht duke u bazuar tek nofka ime, sikur kjo ne vetvete te jepka ty te drejten te kolektivizosh nje krahine te tere si anadollak-komunist.

    Ajo qe me beri te te kthej pergjigje,te harxhoje pak kohe te lire shume te vlefshem, ishte fakti se me akuzove si anadollak-komunist ne nje rresht dhe ne tjetrin manipulove termin qe perdora per ministrin grek sikur ju drejtova qytetareve shqiptare. Kjo nuk eshte e vertet. E shkruajta me te zeze mbi te bardhe. Lexoje ti apo kushdo tjeter i interesuar dhe do te shohi qe nuk e kisha me qytetaret shqiptare por me birin e bushtres grek qe mendon se eshte aq i rendesishem sa ti kerkoje llogari shtetit shqipetare per ate qe ben ne vendin e tij. Tani ti qe jeton ne amerike duhet ta dishe se edhe ne shtepine tende kur ndrron nje vaske duhet ta besh me lejen e qytezez e jo me te ndertosh nje pallat apo ndertes te tere.

    Te paret e mij kan qene katilike nga Peshkopia dhe ortodoks nga Gjirokastar. Prift ortodok, me vone edhe mysliman te cilet edhe pse ishin besimtare fen e tyre te pare e kan konsideruar Shqiptarizimin. Ai flamuri qe ti ke zgjedhur te vesh ne avatarin tend eshte i ndezur me gjakun e te pareve te mij nga mercenaret filogrek, turqit,greket, serbet, italianet, gjermanet, komunistete, bijete e te cileve kan drejtuar shtetin shqiptare gjat 25 vjeteve te fundit. Dhe une jetoj per dite me nje te vertet te hidhur. Edhe sot mercenaret si puna jote bashk me bijte e komunisteve flasin ne emre te shqiperise e te flamurit kur 'ju' jene pergjegjes per gjakderdhejt qe jane bere ne ate vend, per vrasjen dhe persekutimin e te pareve te mij, te nje populli te tere. Dhe kur ju dilin te na beni moral sot eshte nje KAFSHAT QE SKABERDIEHT'. Eshte njesoj sikur te degjosh nje prostitute te bej moral!!!

    Une jam rritur ne kamp interrnimi kujton ti se me tremb mua me kercenimin e perjashtimit? Jam perjashtuar dy here deri tani nje here ketu nga Ti sepse shava filogreket pra fanatiket mercenaret fetar qe punojne ne dem te kombit tim dhe ne nje forum tjeter shqiptare sepse ju kunderpergjigja nje ateisti ekstremist.

    Familja dhe farefisi im e ka pesuar shume keq nga komunistet por ama nese do te kisha te zgjedh midis komunisteve shqiptare dhe grekeve qe synojne te marrin jugun e shqiperise me cdo kusht aq sa mundohen te bejen cdo ortodoks shqipar grek dhe cuditerisht "gjeten" nje ortodoks shqiptar te vetem ne greqi (sepse kisha autoqefale shqiptare kerkon qe ne maj te saj te jete nje shqiptar) per te qen kryesia shpirterore e ortodoksve 'grek' ne shqiperi!!??? A e kupton sa absurde eshte kjo gje.


    Nje familjarit tim greket i kerkonin, si Kryeminister de fakto, te firmoste hyrjen e ushtire greke ne shqiperi gjoja per te cliruar shqiperine nga komunizmi, duke i premtuar postin e kryeministrit. Mbasi nuk pranoj e torturuan me dite te tera. Pergjigja e tij qe

    "Ne pranojme komunizmin ne shqiperi edhe per 100 vjet se sa coptimin e shqiperise ne duart e grekeve 'demokrat'"! ne nje kohe qe familja e tij ishte ne kampin famkeq te tepelenes. Ka disa gjera qe per njeriun e thjeshte, ose akoma me keq nje mercenar si ti jane absurde prandaj nuk eshte mire te hy ne debat me ty per ceshtje te tilla. Por meqe me citove mendova se meriton te te tregoj vendin.

    Pra z.Albo ndryshimi jon eshte shume i madh. Ne venat e mija qarkullon gjak i kuqe, kursi ne venat tuaja qarkullon gjak blu me kryq te bardh. Ky eshte ndryshimi yne themelor.
    Se kush je ti, cfare mentaliteti ke dhe sa kulture ke, e ben te qarte me budalleqet qe shkruan ne kete teme e ke shkruar ne faqet e ketij forumi. Eshte e drejta jote te jesh i tille, pasi lirine e fjales e gezon edhe i dituri edhe i padituri. Fatkeqesia e te diturve eshte qe duhet te bejne te duruarin me budalleqet qe dalin nga goja e te paditurve, kurse fati i te paditurve eshte qe nuk u mbyllet goja asnjehere e flasin me vend e pa vend, e per gjera qe nuk i kuptojne. Ti je nje njeri i paditur, dhe prandaj te thashe me lart lexo e meso ne forumin shqiptar, pasi forumi per ate pune eshte hapur, qe edhe ti qe nuk di, te mesosh nga ata shqiptaret e ditur qe vijne e shkruajne ketu me shpresen se ajo qe shprehin do tu vleje atyre shqiptareve qe nuk kane kulturen e duhur. Duke bere te mundur keshtu emancipimin e shoqerise shqiptare qe te mos ngelemi ende peng i mentaliteve te shekujve te kaluar por te ecim me kohen.

    Thjeshte qe te kuptosh injorancen e atyre qe shpreh me lart:

    1. Se ke qene ne kamp internimi, nuk do te thote se je imun nga mentaliteti i kultures andollake e komuniste. E ilustrove vete shume bukur me fjalet qe shkruan me siper: "Me mire 100 vjet komunizem se te na e copetojne Shqiperine!" Ky eshte mentaliteti komunist qe ti e shpalos me se miri, pasi te denosh nje popull me komunizem, do te thote ti mohosh cdo shqiptari cdo forme lirie njerezore. Dhe qe te kuptosh se ky mentalitet komunist tek ty (e shume si ty) eshte vetem nje zgjatim i mentalitetit anadollak te gjysherve e baballareve te tu, po te kujtoj se jo me larg se 120 vjet me pare, babai e gjyshi yt thoshin "Me mire edhe 500 vjet te tjera nen Turqi, se sa nje Shqiperi e pavarur!" Pavaresia per brezin e gjyshit tend ishte e barabarte me "copetimin e vendit" sic thua edhe ti me lart. Dhe kur plaku i urte ngriti flamurin bizantin ne Vlore, gjyshi yt e quajti ate qafir pasi ai nuk e kuptonte dot jeten e ekzistencen e tij, te familjes se tij, edhe te popullit te tij, pa Turqine.

    2. Nacionalizmi eshte ideologji, or tunxh! Eshte vetem nje ide qe u shitet kokave bosh qe ti mbushin me ndjenjen e krenarise boshe. Qe ti dhe kushdo ti bini gjoksit pasi ne mendjet tuaja te vogla te qenit shqiptar qenka nje privilegj i madh pasi shqiptaret na paskerkan rene nga qielli, e popujt e tjere qe jetojne mbi kete toke i paska lindur "bushtra e maleve" sic i quajti ti me lart. Nacionalizmi tek shqiptaret eshte nje ideologji 130 vjecare, vete shteti shqiptar eshte vete 103 vjet. A e ke idene se sa vjet eshte ajo kisha qe po perpiqen te prishin ne Dhermi? A e ke te qarte se sa eshte jetegjatesia e Kishes Orthodhokse, tradites se saj mes shqiptareve? Eshte aq sa vete epoka e re e njerezimit. Ideologjite vdesin ashtu sic lindin, nje ideologji tjeter ka dale sot e do te dali neser per te zevendesuar nacionalizmin tend te dashur. Por Besa Orthodhokse, besa qe epirotet e lashte i dhane Zotit, nuk shkelet me kembe e as nuk zevendesohet nga asnje ideologji njerezore. Per kete Bese, ky popull eshte martirizuar dhe kete bese ruajme e trashegojme ne orthodhokset gjak shprishur sot.

    Nese Gjergj Kastrioti do te ngrihej nga varri sot e do ti thoshin, ja tek i ke pasardhesit e tu, shqiptaret, a e di se cili do te ishte reagimi i tij kur te te shihte ty e shoket e tu? Ngushellimi i vetem qe do te gjente per dhimbjen e shkaktuar do te ishin vetem ato kishat e manastiret shekullore orthodhokse dhe ata besimtaret orthodhokse qe e ruajten e mbajten gjalle besimin e traditen e te pareve te tij, per te cilin ai dhe bashkekohesit e tij u bene theror.

    Albo

  23. #38
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Sapo dha nje interviste zedhenesi i qeverise shkreli, ku nxjerr qarte se aresyet e shkaterrimit te Kishes, (qe i paratha para 2-3 ditesh) jane se ne themelet e saj ndodhen eshtrat e nje prifti uniat, i cilili sipas shkrelit kishte ardhur ta hapte shkolla shqipe, por ne te vertete qellimi i tij ishte t`i vinte orthodhokset e zones nen hijen e papes. Se cfare shqipeje mund te flitet 400 e ca vjet me pare, kur shkronjat shqipe u aporovuan ne kongresin e manastirit, kete e di romano-katholiku shkreli, zedhenes i bashkebesimtarit k/minister. Mesa duket qellimet per uniatizem nuk paskan shterrur ende, kete tregojne ngjarjet e fundit, me kot nuk i beri gjithe ato nderime papes,.....,
    Duaje te afermin tend si veten

  24. #39

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi

    Sipas teje cfare gjuhe qenka folur 400 vjet me pare ne ate zone, greqisht?

    Une e di qe serbi e greku paguan shume shtrenjte sherbimet qe i behen po ti dhe ca te tjere duhet te jeni nga ta qe sherbeni falas.

  25. 2 antarët më poshtë falenderuan Darius për mendimin e shprehur në këtë postim:

    cool_shqype (31-08-2015),jarigas (26-08-2015)

  26. #40
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Skandali: Shteti dhunon Kishen e Shen Thanasit ne Dhermi



    Qëllimi qenka te nxirret kisha katolike e dikurshme.

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •