Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 44
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Ashtu si Banka Botrore dhe Fondi Monetar Ndrkombtar, edhe Komisioni Europian vlerson se niveli i lart i borxhit publik mbetet nj burim i rndsishm i rrezikut makroekonomik, por rregullimet fiskale pritet ta ulin at. Niveli i borxhit t Shqipris, n m shum se 70% t PBB-s, ekspozon vendin ndaj rrezikut t dinamiks s borxhit n rast t goditjeve t mdha negative. Kjo dobsi sht reflektuar edhe n primet e larta t rrezikut n huamarrjen shtetrore e cila ndikon n normat e interesit, me t cilat prballen bizneset.

  Ulja e rrezikshmris s perceptuar ndaj atyre q mbajn borxhin e qeveris mund t ken impakt pozitiv n ekonomin reale. Megjithat, rreziqet jan prkeqsuar nga fakti se gati gjysma e borxhit t brendshm sht afatshkurtr, duke rezultuar n nevojn pr rifinancimin vjetor t borxhit me nj shum gati sa 20% e PBB-s, duke u mbshtetur n nj baz t ngusht t investitorve kryesisht nga bankat vendase. Pr m tepr, edhe pse nj pjes e borxhit t jashtm t Shqipris, e cila arrin n 29.1% t PBB-s dhe sht me kushte lehtsuese prbn rrezik nga ndryshimi i normave t interesit. Programi sht plotsisht i vetdijshm pr kto rreziqe dhe sht e angazhuar pr trajtimin e tyre. Konsolidimi fiskal dhe ringjallja e rritjes pritet t filloj uljen e raportit t borxhit ndaj PBB-s kt vit, dhe programi prcakton objektivin e uljes, at pr m pak se 66% n 2017 dhe nn 60% deri n fund t 2019-s.

  Strategjia e menaxhimit t borxhit synon n periudhn afatmesme t zgjasin profilin e maturimit t borxhit, t reduktoj varsin nga normat jo fikse t interesit, duke zhvilluar tregun sekondar dhe duke zgjeruar bazn e investitorve, si dhe duke mbajtur borxhin e jashtm n kontroll.

  N afat t shkurtr, Shqipria ka n plan t prdor nj garanci t Banks Botrore pr t zgjeruar huamarrjen e jashtme, duke liruar tregun e brendshm dhe t lehtsoj ringjalljen e kreditimit t ekonomis. /Monitor/


  .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ...........

  uditerisht Arben Ahmetaj na sjell analiza te tjera ne daljet e tij publike!

  Me pak fjale jemi drejt fundosjes, pavaresisht se vazhdojme te marrim para borxh per palmat ne autostraden Tirane-Durres, duke i hequr mbas disa javesh sepse shkaktonin anomali!!!

  Go on like this Rampalla!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Rama di se fare ben. Kot nuk u votua nga me shume se gjysma e gomereve qe ka Shqiperia !!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga Wrangler Lexo Postimin
  Rama di se fare ben. Kot nuk u votua nga me shume se gjysma e gomereve qe ka Shqiperia !!
  do popull meriton qeverine e tij!!!

  Fundja fundit ishim po ne qe mbajtem 50 vjet ne pushtet nje dylber sadisto-gjakatar si Enveri!

  Jemi po prape ne sot qe vume ne krye te shtetit nje debil me kartele skizofreni...

  Gjithesesi shifrat dhe faktet tregojne se po shkojme gjithmone e me shume drejt rrenimit...

  Mire te na behet, pis milet!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Keto jane diskutime kot,por borxhi nuk eshte faji i Rames. Rama nga borxhi sa erdhi ne qeveri ngriti taksat dhe detyroi miletin te paguante dritat.Per borxhin duhet ti drejtoheni shokut Sali.
  Si per do gje gjate ketyre 25 viteve,si te thuash;nuk mund te shash asnje socialist pa mallkuar shokun Sali.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Keto jane diskutime kot,por borxhi nuk eshte faji i Rames. Rama nga borxhi sa erdhi ne qeveri ngriti taksat dhe detyroi miletin te paguante dritat.Per borxhin duhet ti drejtoheni shokut Sali.
  Si per do gje gjate ketyre 25 viteve,si te thuash;nuk mund te shash asnje socialist pa mallkuar shokun Sali.
  Ti shoku e ke gjet fajtorin, s'ka gje eshte eshtje vazhdimesie historike!
  Edhe Enveri 50 vjet rrjesht fajin e gjente njehere tek Bashkimi Sovjetik, njehere tek Jugosllavia dhe njehere tjeter tek vellezerit kinez!

  Saliu e la borxhin, por ky pafillua ne dy vjet vetem e ka thelluar ate! Referohu statistikave...

  Qafsh mua kur flet per taksa qe po mbledh Rampalla, behesh shume qesharak!
  70 % te borxhlinjve qe nuk kishin paguar energjine elektrike ishin bizneset e rruges Tirane Durres.
  Jo vetem qe nuk i shlyen borxhet dhe as kamatvonesat, por shumica vazhdon te jete debitore tek OSHEE-ja!
  fare beri shoku Rampalla, iu tha atyre mos paguani se na financoni fushatat elektorale, se une iu marr fakireve dhe fukarenjeve! I burgos prinderit se nuk kane 15 mije leke te vjetra qe te pakten te lidh masken e oksigjenit per djalin azmatik... (Mund te te sjell dhjetera raste te ngjashme por pertoj t'i citoj me rradhe). Dhe si perfundim OSHEE-ja vazhdon te kete difiite te medha ne bilancet e fundit te vitit. Dhe kur mendon qe nje qeveri e majte, e cila duhet te kete planin dhe reformat sociale ne ADN e saj, fal e mban me hater milioneret dhe miliarderet per shkelje ligjore edhe ndjek penalisht fukarenjte, e kupton se kemi te bejme me nje republike bananesh!
  Premtimi elektoral ishte se nuk do rriste faturat e energjise dhe cmimin e karburantit por si mashtrues ordiner qe eshte beri te kunderten!
  Edhe arkat e shtetit vazhdojne te ngelin bosh pikerisht fare ketyre anomalive ne informalitet, fal reformave gjysmake te rilindaxhinjve!

  Sa per Saliun, bihemi dakort se kishte ardhur koha te mbyllte ciklin e tij, perndryshe do behej bajat, ndaj edhe populli i dha verdiktin ta dergonte ne opozite!
  Mirepo edhe me ato borxhe qe mori, beri rruget kryq e terthor (sigurisht edhe me te metat e tyre), anetaresoj shqiperine ne Nato nderkohe qe Rampalla lobonte qe Shqiperia te mos futej, punoj per pavaresine e Kosoves nderkohe qe Rampalla sajonte barcaleta per Viziten e George Bushit te tipit sa ula doren me vodhen oren', iu dha shqiptareve liberalizimin e vizave nderkohe qe Rampalla dergonte letra edhe me ngjarje te fallsifikuara qe shqiptaret do dergjeshin europes pavaresisht se per ironi te fatit shqiptaret po dergjen jashte gjate qeverise se Rilindaxhinjve, plotesoj me shume se do qeveri tjeter kushte per te qene shtet kandidat ne BE nderkohe qe Rampalla nuk argumentoj per 2 vjet rrjesht 4 ligjet e famshme dhe pranoj t'i firmos ato vetem kur e kuptoj qe do vinte ne pushtet!!!

  Nuk duhet as lupe dhe as llogjike per te pare ndryshimin, pavaresisht se idealet nuk i tradhtojme!

  Gjithesesi ky Rampalla qe po merr borxhe edhe per palmat e rruges se Rinasit e qe ne fund i hoqi de nuk ishin funksionale, fare ka bere deri tani me ato?

  Asgje, varferi, papunesi, rritje cmimesh, korrupsion, mungesa te te drejtave te lirise ne ekonomi dhe masmedia etj etj (fakte qe i harton bashkimi europian do vit dhe jo une e ti apo Rama me Bashen)....


  Nejse nderkohe qe vendi po shkon drejt falimentit, ne shikojme mbrapa duke pretenduar se po ecim mbrapa! Por si ta thashe edhe me larte, s'ka asgje te keqe, e kemi bere 50 vjet kete gje e do vazhdojme ta bejme edhe sot...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,575
  Faleminderit
  68
  185 falenderime n 171 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Kjo eshte rezultat i keshillave dhe formules magjike te Ajnshtajnit te ekonomise Toni Blerit
  dhe Rama i zbaton keshillat pike per pike dhe borxhi thellohet me shume.
  Brilante fare,lol.
  Si ka mundesi qe Toni Bleri nuk i merr askujt borxh,per te paguar per
  qerane e shtepise ,ushqimet rrobat vakancat etj?
  Buxheti i tij personal eshte surplus kurse buxheti i shtetit na del minus.
  Formula magjike eshte,use common sense,perdor llogjiken e shendoshe,
  shtri kembet sa ke jorganin,me fjale te tjera mos shpenzo asnjehere me
  shume se sa te ardhurat vjetore qe krijon ekonomia dhe nuk do marresh borxh asnjehere.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Borxhi si perqinde e PBB-s

  Emri: Albania National Debt 2015  countryeconomy.com.png

Shikime: 192

Madhsia: 15.3 KB

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Antarsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  306
  Faleminderit
  39
  28 falenderime n 21 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  @Qyfyre: Nuk m duken edhe aq e sakt pamja e grafikut q sjell. Nga e ke gjetur?

  Ti qartsisht si socialistofil q je po bn apologji pr Rama-Metn duke dashur t thuash se sht vetm faji i Sali Berishs. N fakt Berisha ka fajet e tij, por e vrteta e hidhur sht se qeverisja socialiste Rama-7%Meta sht ajo q e ka uar borxhin n qiell... n m pak se dy vite qeverisje...

  Ja shikoji statistikat ktu: http://www.tradingeconomics.com/alba...nt-debt-to-gdp

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Antarsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  306
  Faleminderit
  39
  28 falenderime n 21 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Keto jane diskutime kot,por borxhi nuk eshte faji i Rames. Rama nga borxhi sa erdhi ne qeveri ngriti taksat dhe detyroi miletin te paguante dritat.Per borxhin duhet ti drejtoheni shokut Sali.
  Si per do gje gjate ketyre 25 viteve,si te thuash;nuk mund te shash asnje socialist pa mallkuar shokun Sali.
  Borxhi sht edhe fajii i Rams, o tipi. Jam i sigurt se ti jo vetm q nuk ia ke iden, si nuk ia kan iden mediat q prsrisin propagand dylekshe, por je edhe aq budalla dhe shfaqesh guximtar duke prsritur broxkulla q as vet nuk i kupton.

  Shiko kto statistikat ktu: http://www.tradingeconomics.com/alba...nt-debt-to-gdp Kjo sht nj mnyr relative e tregimit t borxhit t nj vendit, duke e raportuar at, pra borxhin qeveritar, me PBB. Kjo n terma absolut sht nj fars, sepse edhe ta kesh borxhin 20% t PBB sht gj e keqe, jo vetm moralisht dhe etikisht por edhe keonomikisht pr ekonomin dhe brezat e ardhshm...

  Psh imagjino, ti jeton dot duke patur borxh nj % t caktuar t fitimevve t tua? Jo nuk jeton dot...! Ather prse idiott si ti dalin me radh, sa her ndryshohen qeverit dhe mbroj Berishn, Metn, Ramn etj pr borxhin q kta ndyrsira marrin n emrin tnd dhe timin? Prse more njeri?

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga CRO Lexo Postimin
  @Qyfyre: Nuk m duken edhe aq e sakt pamja e grafikut q sjell. Nga e ke gjetur?

  Ti qartsisht si socialistofil q je po bn apologji pr Rama-Metn duke dashur t thuash se sht vetm faji i Sali Berishs. N fakt Berisha ka fajet e tij, por e vrteta e hidhur sht se qeverisja socialiste Rama-7%Meta sht ajo q e ka uar borxhin n qiell... n m pak se dy vite qeverisje...

  Ja shikoji statistikat ktu: http://www.tradingeconomics.com/alba...nt-debt-to-gdp
  Lum si ti per trut qe ke qe te duket grafiku ndryshe ngaqe nje eshte me vije e tjetri me shtylla. Zgjidh opsionin per ta bere grafikun me vije te faqja qe solle dhe te del po i njejti grafik per te njejtat vite. Ti me verte kujton se gjith bota ka synim te shtremberoje grafiket shqiptare per arsye politike.

  Emri: Albania Government Debt to GDP  1997 2015  Data  Chart  Calendar.jpg

Shikime: 241

Madhsia: 13.4 KB

  Ramen e Salen ke ti per detyre ti mbrosh e ti shash. Une postova nje grafik dhe secili me mend ne koke nxjerr konkluzione.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Antarsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  306
  Faleminderit
  39
  28 falenderime n 21 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  @Qyfyre:

  Shikoj se i ke akoma qejf qyfyret, si qyfryrexhi i mire qe je. Fakti eshte se grafiku yt i pare eshte jo i plote dhe une mendoj se ti me te doje te tregoje se gjoja borxhin po e rriste vetem Sala. Ne fakt edhe Berisha ka pjesen e vet, por fakti eshte se Rama-Meta po marrin borxhe vazhdimisht dhe grafiku yt kete nuk e paraqiste.

  Ti dhe shume komentues te tjere ketu me shume mundesi nuk e keni kuptuar se qeveria aktuale po merr borxhe ngase mediat si Top Channel, Klan etj ua propagandojne dhe transemtojne duke i quajtur "kredi"... se dihet ajo pune kredia ta vret me pak veshin se sa borxhi... ndaj edhe delet rrine urte kur barinjte marrin borxhe ne emer te deleve... Si duket ne do jemi dele shurdh-qorre sepse nuk po e shikojme se cfare i punuan barinjt grek me mendesi socialiste* popullit te vet injorant...


  *Ka socialsite ne parti te majta, ka dhe socialsite ne parti te djathta... (socializmi eshte edhe mendesi, sikunder parazitizmi...)

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Me politike merru ti, per ato nuk te pergjigjem. Thjesht tu pergjigja se the eshte grafiku eshte mashtrim, kur ne fakt ishte i pari ne liste kur kerkon ne Google per "albania debt". Dhe nese nuk kupton nje grafik te thjeshte e ngatarrohesh me ngjyrat, eshte me mire te rrish jashte debatit per borxhe/kredi.

  Emri: albania debt  Google Search.jpg

Shikime: 213

Madhsia: 41.3 KB

  Nese do ta besh me dramatik akoma grafikun, filloje nga 1997 biles. Se ka qene akoma me i larte borxhi.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Ti shoku e ke gjet fajtorin, s'ka gje eshte eshtje vazhdimesie historike!
  Edhe Enveri 50 vjet rrjesht fajin e gjente njehere tek Bashkimi Sovjetik, njehere tek Jugosllavia dhe njehere tjeter tek vellezerit kinez!

  Saliu e la borxhin, por ky pafillua ne dy vjet vetem e ka thelluar ate! Referohu statistikave...

  Qafsh mua kur flet per taksa qe po mbledh Rampalla, behesh shume qesharak!
  70 % te borxhlinjve qe nuk kishin paguar energjine elektrike ishin bizneset e rruges Tirane Durres.
  Jo vetem qe nuk i shlyen borxhet dhe as kamatvonesat, por shumica vazhdon te jete debitore tek OSHEE-ja!
  fare beri shoku Rampalla, iu tha atyre mos paguani se na financoni fushatat elektorale, se une iu marr fakireve dhe fukarenjeve! I burgos prinderit se nuk kane 15 mije leke te vjetra qe te pakten te lidh masken e oksigjenit per djalin azmatik... (Mund te te sjell dhjetera raste te ngjashme por pertoj t'i citoj me rradhe). Dhe si perfundim OSHEE-ja vazhdon te kete difiite te medha ne bilancet e fundit te vitit. Dhe kur mendon qe nje qeveri e majte, e cila duhet te kete planin dhe reformat sociale ne ADN e saj, fal e mban me hater milioneret dhe miliarderet per shkelje ligjore edhe ndjek penalisht fukarenjte, e kupton se kemi te bejme me nje republike bananesh!
  Premtimi elektoral ishte se nuk do rriste faturat e energjise dhe cmimin e karburantit por si mashtrues ordiner qe eshte beri te kunderten!
  Edhe arkat e shtetit vazhdojne te ngelin bosh pikerisht fare ketyre anomalive ne informalitet, fal reformave gjysmake te rilindaxhinjve!

  Sa per Saliun, bihemi dakort se kishte ardhur koha te mbyllte ciklin e tij, perndryshe do behej bajat, ndaj edhe populli i dha verdiktin ta dergonte ne opozite!
  Mirepo edhe me ato borxhe qe mori, beri rruget kryq e terthor (sigurisht edhe me te metat e tyre), anetaresoj shqiperine ne Nato nderkohe qe Rampalla lobonte qe Shqiperia te mos futej, punoj per pavaresine e Kosoves nderkohe qe Rampalla sajonte barcaleta per Viziten e George Bushit te tipit sa ula doren me vodhen oren', iu dha shqiptareve liberalizimin e vizave nderkohe qe Rampalla dergonte letra edhe me ngjarje te fallsifikuara qe shqiptaret do dergjeshin europes pavaresisht se per ironi te fatit shqiptaret po dergjen jashte gjate qeverise se Rilindaxhinjve, plotesoj me shume se do qeveri tjeter kushte per te qene shtet kandidat ne BE nderkohe qe Rampalla nuk argumentoj per 2 vjet rrjesht 4 ligjet e famshme dhe pranoj t'i firmos ato vetem kur e kuptoj qe do vinte ne pushtet!!!

  Nuk duhet as lupe dhe as llogjike per te pare ndryshimin, pavaresisht se idealet nuk i tradhtojme!

  Gjithesesi ky Rampalla qe po merr borxhe edhe per palmat e rruges se Rinasit e qe ne fund i hoqi de nuk ishin funksionale, fare ka bere deri tani me ato?

  Asgje, varferi, papunesi, rritje cmimesh, korrupsion, mungesa te te drejtave te lirise ne ekonomi dhe masmedia etj etj (fakte qe i harton bashkimi europian do vit dhe jo une e ti apo Rama me Bashen)....


  Nejse nderkohe qe vendi po shkon drejt falimentit, ne shikojme mbrapa duke pretenduar se po ecim mbrapa! Por si ta thashe edhe me larte, s'ka asgje te keqe, e kemi bere 50 vjet kete gje e do vazhdojme ta bejme edhe sot...

  Disa gjera nuk kuptoj,kete katastrof financiare dhe ekonomike e solli Rama per dy vjet apo eshte e trasheguar ? Borxhin qe ka mare qeveria Rama eshte me interes me te ulet o me te madh se ai qe merte qeveria Berisha ? E fundit,pse e detyruan qeverine socialiste sa erdhi ne qeveri te ngrinte taksat... ? Kush dhe pse ?

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga CRO Lexo Postimin
  Borxhi sht edhe fajii i Rams, o tipi. Jam i sigurt se ti jo vetm q nuk ia ke iden, si nuk ia kan iden mediat q prsrisin propagand dylekshe, por je edhe aq budalla dhe shfaqesh guximtar duke prsritur broxkulla q as vet nuk i kupton.

  Shiko kto statistikat ktu: http://www.tradingeconomics.com/alba...nt-debt-to-gdp Kjo sht nj mnyr relative e tregimit t borxhit t nj vendit, duke e raportuar at, pra borxhin qeveritar, me PBB. Kjo n terma absolut sht nj fars, sepse edhe ta kesh borxhin 20% t PBB sht gj e keqe, jo vetm moralisht dhe etikisht por edhe keonomikisht pr ekonomin dhe brezat e ardhshm...

  Psh imagjino, ti jeton dot duke patur borxh nj % t caktuar t fitimevve t tua? Jo nuk jeton dot...! Ather prse idiott si ti dalin me radh, sa her ndryshohen qeverit dhe mbroj Berishn, Metn, Ramn etj pr borxhin q kta ndyrsira marrin n emrin tnd dhe timin? Prse more njeri?

  Ca ke me mu,pse na bje ne qaf kot neve anetarve te LSI.
  Ne propaganden e bejme vetem per integrimin. Kur jemi me PD ne qeveri,kur jemi me PS edhe per dekriminalizimin.
  Te fala nga KQZ-ja.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Eshte normale qe borxhi sot perdoret per politike dhe grafiku shihet si politike. Por ne fakt eshte pak a shume i njejte me shume vende te tjera dhe s'ka te beje fare me ramen e berishen. Po te shikosh shume vende te tjera te Europes, e kane pasur borxhin ne ulje dhe rreth vitit 2008 ka filluar te ngrihet.

  Cfare me ben me shume pershtyje te borxhi Shqiperise eshte se duket sikur sa here ka zgjedhje ka rritje drastike.

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  776 falenderime n 635 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Borxhi tani matet me trilion…

  Emri: edi-rama-dhe-shkelqim-cani-e1431105721515.jpg

Shikime: 143

Madhsia: 66.0 KB

  Borxhi publik i Shqipris tejkaloi q n mars kufirin e 1 mij miliard lekve dhe tani njsia matse e tij do t jet trilioni.

  T dhnat e fundit zyrtare nga Ministria e Financave tregojn se n fund t gjashtmujorit t par t ktij viti, borxhi kombtar arriti n 1 trilion e 15 miliard e 324 milion lek.

  Pjesa drrmuese e tij sht borxh i marr drejtprdrejt nga qeveria, ndrsa rreth 60 miliard lek jan detyrime t ndrmarrjeve publike, t cilat edhe pse nuk shrbehen nga buxheti jan garantuar me dorzani t qeveris.

  Krahasuar me fundin e vitit t kaluar, shifrat tregojn se borxhi sht rritur me 38 miliard lek, raporton TCH.

  Por edhe pse sht rritur n vler nominale, Ministria e Financave thot se pesha e tij ndaj prodhimit kombtar, q sht dhe treguesi m i rndsishm i borxhit, ka rn nga 69.17 pr qind n 68.1 pr qind.

  Megjithat kjo shifr sipas ministris nuk prfshin detyrimet e prapambetura ende t papaguara, t cilat llogariten n rreth 15 mld leke ose 1 pr qind e prodhimit kombtar.

  Borxhi publik i Shqipris filloi t rritej pas vitit 2007, kur ish qeveria e djatht zgjodhi t’i kundrprgjigjej krizs prmes nj stimuli agresiv fiskal.

  E kombinuar dhe me ngadalsimin e rritjes ekonomike kjo bri q borxhi t krcej nga 53.7 pr qind n 2007-n, n 62 pr qind e prodhimit n fund t 2012-s.

  Paralelisht ve detyrimeve formale, u krijua dhe nj borxh i fsheht ndaj biznesit n formn e faturave t papaguara.

  N vitin 2014, qeveria e majt s bashku me FMN-n than se kjo shifr ishte sa 5.3 pr qind e prodhimit kombtar.

  E sapoardhur n pushtet ajo vendosi legalizimin dhe shlyerjen e tij sipas nj plani trevjecar. Por demokratt thon se shifra reale sht shum m e vogl dhe se ajo u fry qllimisht nga qeveria pr ti krijuar asaj mundsi t marr borxh.  PD akuzon mazhorancn pr ligjin e pronarve dhe rritjen e borxhit

  Partia Demokratike kundrshtoi srish ligjin e ri t qeveris pr ish-pronart. Ajo tha se nuk do t pranoj kurr padrejtsin q dyshja Rama-Meta po u bn atyre.

  “Dyshja Rama-Meta vazhdojn ta thellojn rekordin e tyre negativ dhe korruptiv n lidhje me pronart. Edi Rama ka nisur nj skem djallzore, duke sjell nj ligj q synon kompensimin e pronarve me vlern e harts s vitit 1976. Ky sht nj qndrim ekstremisht kundr pronareve, kundr t drejts themelore t prons. Partia Demokratike nuk ka pr ta lejuar kt padrejtsi dhe nuk do ta pranoj kurr kt ligj q ridnon pronart dhe t sjell ndrmend luftn e klasave dhe prndjekjen e tyre”, deklaroi Drejtori i Departamentit pr t Prndjekurit Politik dhe Pronart n PD, Belind Kllii

  Po ashtu opozita akuzoi kryeministrin se ka dshtuar me borxhin publik dhe sipas saj partneret ndrkombtar jan t alarmuar pr korrupsionin n tatime dhe dogana.

  “Rritja e menjhershme e borxhit publik me 12 pr qind te Produktit te Brendshem Bruto (PBB) per te mbuluar evazionin e korrupsionin e dyshes Rama- Meta pergatiti recesionin ekonomik qe sipas Patrizio Pagano, drejtor ekzekutiv n Banks Botrore pr Shqiprin e krcnon seriozisht Shqiprin. Pas 2 vitesh qeverisje partnert ndrkombtare jan t alarmuar nga loja e borxheve t Edi Rams. Rritja e menjhershme e borxhit publik me 12 pr qind te Produktit t Brendshm Bruto (PBB) pr t mbuluar evazionin e korrupsionin e dyshes Rama- Meta prgatiti recesionin ekonomik, q sipas Patrizio Pagano, drejtor ekzekutiv t Banks Botrore pr Shqiprin e krcnon seriozisht Shqiprin. Edhe Komisioni Europian paralajmron se niveli i lart i borxhit publik mbetet nj burim rreziku pr ekonomin shqiptare. Dshtimet pranohen edhe nga kreu i “Crown Agents”, drejtori i s cils tha: “Dshtuam me doganat, nuk ka transparenc dhe ka korrupsion kudo”. Kjo pra sht gjendja reale e ekonomis s vendit, si pasoj e korrupsionit, abuzimit e vjedhjes masive t dyshes Rama-Meta dhe tr strukturs s tyre q ka kapur doganat e tatimet, duke mbushur xhepat e tyre, duke bler vota e duke thelluar krizn e varfrin pr shqiptart”, tha Kordinatorit pr Ekonomin dhe Financat, Mateo Spaho.

  MF: Borxhi po vihet nn kontroll. PD t shqetsohej 8 vite m par

  Ministria e Financave ka reaguar ndaj akuzave t Partis Demokratike pr borxhin publik. Sipas opozits, rritja e borxhit me 12 prqind pr dy vjet sht br pr t mbuluar evazionin fiskal dhe korrupsionin galopant.

  Por Ministria e Financave ka nj tjetr kndvshtrim pr kt shtje dhe kt e ka br t njohur prmes nj komunikate shprndar pr publikun.

  “Niveli i lart i borxhit sht produkt pikrisht i atyre q sot brtasin ‘borxhi i lart’. Sikur po kta individ t kishin dgjuar kshillat e ndrkombtarve vite m par, tani rreziku dhe kostoja e borxhit publik do t ishte shum m i ult pr shqiptart. Si dikur, Partia Demokratike e Shqipris ka nj lexueshmri t kufizuar t mesazheve t ndrkombtarve, duke i shtrembruar ato deri n mashtrim ndaj shqiptarve. Gjith bota ndjente peshn e krizs globale, por qeveria e asaj kohe nuk pranonte as t prmendej fjala kriz. Borxhi rritej, qeveria teorizonte q rreziqet e borxhit t lart mbi 60 prqind jan ulur. Tregjet dhe investitort po i kthenin kurrizin, qeveria si pa t keq nuk paguante faturat”, thot MF.

  Ministria e Financave thot se qeveria ka qn shum e qart n programin e saj pr t sjell borxhin publik nn kontroll dhe se kjo sht njohur edhe nga organizatat ndrkombtare dhe m kryesorja, sht reflektuar n uljen e kostos s borxhit.

  Sipas qeveris, borxhi publik do t ulet n vazhdim si pasoj e reformave t ndrmarra nga qeveria.

  “E vrteta mbi menaxhimin e borxhit publik sht lehtsisht e verifikueshme nga mbshtetja q i japin ndrkombtart politikave t qeveris aktuale. Borxhi publik do t vij n ulje graduale, si rrjedhoj e atyre reformave q qeveria e mparshme nuk pati kurajon t’i ndrmerrte. Reforma e pensioneve, reforma e sektorit t energjis, reforma e pronave, prmirsimi i administrimit t t ardhurave, jan t gjitha kto reforma q do t ojn n uljen e rreziqeve fiskale dhe t borxhit publik dhe jo ulja e shpenzimeve publike”, sqaron MF.

  N fund, Ministria e Financave akuzon opozitn se po manipulon publikun duke i paraqitur si borxh t ri rinovimin e borxhit aktual.

  MAPO

 17. #17
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Disa gjera nuk kuptoj,kete katastrof financiare dhe ekonomike e solli Rama per dy vjet apo eshte e trasheguar ? Borxhin qe ka mare qeveria Rama eshte me interes me te ulet o me te madh se ai qe merte qeveria Berisha ? E fundit,pse e detyruan qeverine socialiste sa erdhi ne qeveri te ngrinte taksat... ? Kush dhe pse ?
  Po te me kishe lexuar me pak me teper vemendje nuk do rrjeshtoje 4-5 pyetje retorike te pakuptimta... Ndoshta do te te shkoj ajo e jotja, eshtje tjeter pastaj.

  Po te pergjigjem vetem per njeren prej tyre:

  Borxhi qe lahet me borxh ka gjithmone interes me te larte dhe shlyhet ne nje plane akoma me afatgjate!!!

  Kriza qe lindi ne Amerike dhe kulmoi ne Greqi, ishte kryesisht pasoje e spekulimeve!!! Spekulimet jane aktualisht yne shqetesimi kryesor.

  fare po ndodh sot ne Shqiperi per ta menaxhuar krizen e rende ekonomike qe ndodhemi?
  Asgje!!!

  Dy arteriet kryesore te mbushjes se arkes se shtetit, jane keqmenaxhuar (me informalitet, shkelje te renda ligjore, kontrabande e nepotizem) ne menyren me skandaloze te mundshme!!!
  Ketu nenkuptoj, zyren e tatimeve dhe doganat! Dy impulset kryesore qe rrisin nivelin e mireqenies ose falimentojne ekonomine e vendit!

  Dhe sot qe flasim po hyjme dalengadale ne vitin e trete te qeverisjes, ose ate te fundit, meqenese ne vitin e katert si zakonisht fokusi eshte tek fushata elektorale!!!

  Kjo qeveri qe trashegoj nje ekonomi te dobesuar, erdhi si barka e fundit e shpetimit! Por po rezulton si barka e fundit e fundosjes...

  Super biznesmenet deputetet &co , Fidel Ylli, Koo Kokedhima, Sadri Abazi, Fatmir Xhafa, Tom Doshi, Bashkim Fino, Arben Ahmetaj, Vangjush Dako, nuk derdhin thuajse asnje kontribucion ne zyren e tatimeve! E njejta situate vazhdon edhe me ata 10 biznesmenet kryesor ne vend te cilet si me PD si me PS vazhdojne te jene te perkedhelurit e qeverise sepse i financojne fushatat elektorale!
  Statistikat e BSH treguan qarte se ne Shqiperi mblidhen shume pak taksa...

  Persa i perket doganave, u kontraktua nje kompani britanike (crown agents) me nje kosto teper te larte per taksapaguesit shqiptar, e cila jo vetem qe nuk e luftoj kontrabanden, por mblodhi akoma me pak te ardhura se ne vitet e kaluara!!!

  Nje shtet qe nuk eshte i afte te menaxhoje tatimet dhe doganat, nuk eshte i denje per te qeverisur. Jo vetem kjo, por Rama nuk qe i zoti te krijonte edhe nje klime te favorshme per thithjen e bizneseve te huaja! E di ti qe me ate pahavuren e takses progresive sot ne kemi sistemin e taksimit me te larte ne ballkan? E di ti zotrote qe subvencionimet dhe rimbursimi i TVSH-se qe nga shtatori i 2013-es, ne sektorin e tekstileve (sektor privat qe eksporton dhe puneson me shume ne shqiperi) eshte thuajse inefiient?!
  E di ti zotrote qe sot taksapaguesit shqiptar, paguajne shifra te majme e faraonike per familjen e Tony Blair-it, sepse Rama e ka perzgjedhur si keshilltarin e sfumimeve te skandalave (meqenese kontribut tjeter ne arenen nderkombetare nuk kemi marre me Blair-in)?
  E di ti zotrote se raporti i fundit i BE-se konstatoj se vitin e kaluar (2014), Shqiperia ka nje renie shqetesuese ne renditje persa i perket lirise ekonomike?

  Per situaten qe trasheguam, e njohim te gjithe fajtorin, jo me kot edhe verdikti i popullit ishte per ndryshim.

  Po per kete situaten dramatike aktuale qe po kalojme, per reformat e reja qe po hartojme, per implementimet e reja qe po vendosim ne sistemin fiskal, kush eshte fajtor????

  Sepse ai i kaluari, pertej mekateve dhe borxhit, i beri disa vepra ne sherbim te kombit. Rruget kryq e terthor, anetaresimin ne Nato- liberalizimin e vizave-angazhimi per pavaresine e Kosoves (me fjale te tjera u lobua qe te afroheshim sa me prane anetaresimit euro-antlantik, dhe lobizmi or mik behet kryesisht me Cash Money). Por ky aktuali fare po ben??????

  Prandaj gabimi qe shume tipa si puna jote bejne, eshte se analizen ekonomike e shikojne nga pikepamja historike! Nderkohe qe ekonomia eshte shkenca, arti apo filozofia qe ndikon direkt ne shendetin e do kombi... Dhe shifrat na tregojne qarte se kjo qeveri eshte e paafte ta menaxhoje krizen e njekohesisht e paafte per ta nxjerrur vendin nga kriza!

  PS: Ti vazhdo njesoj si Enveri me Sovjetiket/Jugosllavet/Kinezet, merru me paraardhesin..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 20-07-2015 m 13:46
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Mund te sjellesh disa shifra per taksat dhe doganat se sa jane te ardhurat vjetore. Ke shkruar nje hartim te gjate per financa dhe nuk ka as edhe nje shifer te vetme. Eshte shume me e lehte te sjellesh te ardhurat per 10 vitet e fundit si p.sh. dhe e shikon secili se si ka ecur Shqiperia.

 19. #19
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Mund te sjellesh disa shifra per taksat dhe doganat se sa jane te ardhurat vjetore. Ke shkruar nje hartim te gjate per financa dhe nuk ka as edhe nje shifer te vetme. Eshte shume me e lehte te sjellesh te ardhurat per 10 vitet e fundit si p.sh. dhe e shikon secili se si ka ecur Shqiperia.
  Qellimi i temes nuk eshte kush ka punuar me mire nder vite, por niveli i ulet i mireqenies dhe recesioni disa vjear nga i cili s'po dalim dot!

  S'kam nge te ti sjell me linke statistikat e BSH apo bilancin e Ministrise Ekonomike, por vete artikulli qe une kam sjell sqaron qarte nivelin e rende ku eshte zhytur ekonomia shqiptare!

  Nqs qeveria e kaluar u sanksionua me vote per situaten e rende ekonomike, sot do merremi me paaftesine e qeverise aktuale qe nuk eshte ne gjendje te hartoje nje plan shpetimi!!!

  PS: Sa per hartimin, ishte replike me dike qe pretendon se Rama po lufton informalitetin. Keshtu qe nuk je i detyruar as ta lexosh dhe as ta komentosh..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 20-07-2015 m 15:26
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Nuk permenda asnje qeveri. Thjesht thashe se per te pare se si eshte gjendja financiare e Shqiperise, duhet te kete shifra se si po ecim.

  Per shkrimin e gjate qe solle e kuptoj qe ishte replike me dike tjeter, por te te gjitha shkrimet nuk ke asnje shifer. Kur thua te ardhurat nga taksat e doganat e kur permend borxhe, eshte shume me lehte te sjellesh nje shifer apo nje grafik dhe s'ke nevoje te shpjegosh fare. Nese vitin e kaluar kane qene te ardhurat 200 e kete vit jane 100 besoj se e kuptojne te gjithe qe po perkeqesohemi.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •