Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 44 prej 44
 1. #41
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  E bukura ne kete mes, eshte se vazhdon deja vu-ja! Rama jo vetem i paafte por edhe kopiac i keq i dy viteve me te keqia te mandatit te dyte te Berishes.

  Taksa jo, vende pune jo, investime jo, prodhime zero! Me te drejte lind pyetja si do e nxjerrin vendin nga gremina rilindaxhinjte?!

  Se fondet per rikonstruktimin e kryeministrise, ministrise se Vilajet Qyrkut, ate te kultures si dhe fonde per palmat e autostrades se Rinasit i gjen Rama, po fonde per shtresat ne nevoje ku i ka! Apo do vazhdojme me parrulllen, ju mbeshtesim ne opozite dhe ju harrojme ne qeveri!

  Me poshte kam sjellur nje artikull investigues sesi vazhdon kapterr Rramiu te ece nen hijen e Berishes!

  Duke i kerkuar falje ndonje gallataxhiu-qyfyrxhi, qe nuk kam mundesi ta ilustroje me grafik:


  Video-Investigim/Si refuzoi qeveria shqiptare 22 milion euro investime n bujqsi

  Postuar n 03 Gusht, 2015 06:08

  Kompania norvegjeze “Frupor” shfaq interes pr t ndrtuar nj ferm t madhe n Komunn Topoj t Fierit. Investimi kapte shifrn e 22 milion eurove ndrsa do t punsoheshin mbi 1300 persona. Pavarsisht planit t detajuar t investimeve, norvegjezt u eleminuan pas 7 vitesh zvarritje nga nj kompani e cila nuk publikoi asnj projekt. Dyshime t forta ngrihen pr mnyrn sesi u zhvilluan procedurat konkuruese. Kompania fituese prbhet nga nj administrator nga Bangladeshi, i cili rezulton t ket shtetsi shqiptare, pavarsisht se vendin ton e ka vizituar vetm dy her dhe ka qndruar pr pak dit. Nga ana tjetr, Ministria e Bujqsis refuzon t jap shpjegime.

  Nga Endrit Habilaj dhe Leonard Bakillari

  Kalvari i zvarritjes s kompanis norvegjeze “Farm Albania”, deg e prestigjozes “Frupor” fillon q n vitin 2008. Asokohe nj delegacion shqiptar n prbrje t t cilit ishin edhe drejtues t Bashkis Fier vizituan nj ferm bujqsore t “Frupor” n Portugali. Qllimi ishte pr t par modelin q do t implementohej n Shqipri, m saktsisht n Komunn Topoj t qytetit t Fierit. Vizitat pasuan me krkesn e par m 11.02.2010 ndaj Ministris s Bujqsis q n at koh drejtohej nga Genc Rulin. N krkes shfaqej interesi pr t marr me koncesion tok me siprfaqe 1000-2000 hektar, duke u mbshtetur te projekti i lanuar nga qeveria e djatht “Shqipria 1 euro”.

  “N fillim ka pasur nj dshir t mir t politikanve shqiptar pr ta mbshtetur projektin. Nuk e kam kuptuar dhe lexuar se cilat jan arsyet me t ciln burokratt shqiptar startojn me shum pozitivitet po humbasin interesin deri sa trhiqen nga mbshtetja e ktyre projekteve q jan projekte madhore pr zhvillimin e bujqsis.”- shprehet prfaqsuesi i Kompanis “Farm Albania”, Bujar Zhuri.

  Pas nj muaji, Ministria e Bujqsis kthen prgjigje zyrtare. Sipas saj, toka ishte n pronsi t Agjencis s Kthimit dhe Kompensimit t Pronave (AKKP), ndrsa u krkua edhe nj plan investimi se pr far do t prdorej konkretisht kjo tok. T njjtin qndrim mbajti edhe ministri i Bujqsis, Genc Ruli, n nj takim q zhvilloi me investitort norvegjez rreth 3 muaj m von. Nj dit pas takimit me ministrin Ruli, t mbajtur m 03.06.2010, investitort norvegjez u pritn edhe nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili i shprehu mbshtetjen maksimale t qeveris pr investimin n fjal. 10 muaj m von “Farm Albania” kishte gati projektin pr ndrtimin e ferms moderne duke nisur q nga studimi i toks e deri te prezantimi i produkteve q do t prodhoheshin pr eksport n vendet e Bashkimit Europian

  Por Ministria e Bujqsis nxjerr nj tjetr penges, at t verifikimit t siprfaqes s toks. Edhe pse kishin kaluar rreth 3 vite, Ministria e Bujqsis po ecte me ritme shum t ngadalta pr t prfunduar proceduarat. N fillim t vitit 2012, “Farm Albania” dorzon edhe studim fizibilitetin teknik dhe financiar pr zhvillimin e nj ferme me siprfaqe 1000 hektar. Studimet dhe analizat u bn n laboratoret m t mira t Norvegjis. Gjat ksaj kohe, kryetari i ri i Komuns Topoj, Arben Voja, i cili kishte pak muaj q ishte zgjedhur, u njoh me investitort norvegjez dhe projektin ambicioz pr ndrtimin e ferms.

  Shoqata e Gazetarve pr Drejtsi udhtoi pr n Komunn Topoj pr t’u njohur me tokat ku do t ngrihej ferma si dhe kontaktuar kryekomunarin. “Me marrjen e mandatit si kryetar i Komuns Topoj n qershor t vitit 2011, menjher ka pasur takime me paln norvegjeze q sht e interesuar pr zhvillimin e nj projekti agrobujqsor n komunn ton, n rreth 1300 hektar tok bujqsore t ish-ndrmarrjeve bujqsore t mparshme. Investimi konsistonte n ngritjen e nj ferme bujqsore pr prodhime bujqsore, kryesisht perime pr eksport. Ndikimi q do t sillte projekti do ishte edhe m i gjer n ekonomi”, shprehet pr investigim.al, Arben Voja, kryetar i Komuns Topoj.

  Projketi i kompanis norvegjeze

  Projketi i kompanis norvegjeze
  Investitort norvegjez t “Farm Albania” vijuan t prisnin edhe pr disa muaj me radh deri n drgimin e nj MEMO m 04.09.2012 ndaj kryeministrit t asaj kohe Sali Berisha, ku krkonin prshpejtim t procedurave duke kaprcyer pengesat ligjore. Prgjigja mbrriti menjher n dyert e norvegjezve, por me nj rikthim n piknisje. Ministria e Bujqsis prsriti t njjtin qndrim t dy viteve m par se tokat ishin n administrim t AKKP. E sikur t mos mjaftonte zvarritja, m 14.03.2013 ndryshuan edhe rregullat e “lojs”. Ministria e Bujqsis i krkoi norvegjezve q t hiqnin dor nga marrja e toks me koncesion dhe t aplikonin pr ta marr me qira. Investitort norvegjez nuk u dorzuan edhe ksaj here, duke krkuar 2 muaj m von kt siprfaqe toke dhe me qira. Por Ministria e Bujqsis duke qen n fund t ndrrimit t pushtetit nuk kthehu asnjher prgjigje.

  Me ardhjen e qeveris s majt n pushtet, n muajin gusht 2013 z. Ilir Meta, ende pa u zgjedhur Kryetar i Kuvendit viziton fermn bujqsore “Frupor” n Portugali. N muajin nntor 2013, investitort norvegjez priten nga ministri i ri i Bujqsis, Edmond Panariti, i cili pasi u vu n dijeni t projektit disa miliona eurosh, krkoi rinisjen nga e para t procedurave duke u kthyer n pikn “zero”. Megjithat gjat ksaj kohe disa procedura filluan t ecnin me ritme t shpejta. Fillimisht e gjith toka kaloi nga AKKP n pronsi t Ministris s Bujqsis, ndrsa investitorve norvegjez iu premtua se toka do t’u jepej me koncesion “Shqipria 1 euro” dhe jo me qira.

  Por nuk kaluan as 3 muaj, m 24.02.2014 investitorve norvegjez iu komunikua se sht ndryshuar strategjia dhe se toka duhej marr me qira. Gjat ksaj kohe, m 11.03.2014 norvegjezt zhvilluan takimin e radhs me ministrin e Bujqsis, Edmond Panariti, ku dhe pan nga afr terrenin n Topoj t Fierit. Pas shqyrtimit, u arrit konkluzioni se n Ministrin e Bujqsis nuk ishte paraqitur kurr m par ndonj projekt i prmasave t tilla me destinacion eksportin n treg shitje t ngritur q do t ishte model pr bujqsin ton.

  Ndrkoh nj “Dejavu” u regjistrua pr invesitort norvegjez, pasi pr udi nj dit pas takimit me Panaritin ata u pritn n Kryeministri edhe nga vet kreu i qeveris Edi Rama. E njjta situat ishte prsritur m par edhe me ish-kryeministrin Berisha. Prgjat takimit me kryeministrin Rama, u sigurua mbshtetja maksimale nga qeveria, pasi ky projekt ishte model pr bujqsin. Nj burim pran Ministris s Bujqsis, i tha investigim.al se kreu i qeveris Edi Rama ka qen i informuar pr do hap t procedurave duke angazhuar edhe personelin e Kryeministris. Kshtu dukej se interesimi i qeveris “Rama” ishte i lart, pasi edhe takimet ishin intesive. N takimin e tret me ministrin Panariti, ky i fundit deklaroi se institucioni i tij do t niste edhe njher studimin e plot t toks, ndrsa krkoi nga investitort norvegjez q t depozitonin nj krkes pr marrjen e toks me qira.

  Investitort e “Farm Albania” duke tentuar pr t kursyer koh ofruan edhe asistenc financiare pr Ministrin e Bujqsis pr studimin e toks, por kjo u refuzua. Pavarsisht ksaj, “Farm Albania” prpiloi edhe njher dosjen e plot bashk me krkesn pr marrjen e toks me qira. Shoqata e Gazetarve pr Drejtsi disponon edhe nj kopje t krkess s marrjes s toks me qira, e cila mban datn 30.10.2014, dit n t ciln jan dorzuar t gjitha dokumentet e nevojshme q kishte krkuar Ministria e Bujqsis.

  M 17.01.2015 Ministria e Bujqsis hapi procedurat pr dhnien e toks bujqsore me qira prej 1146 hektar n Komunn Topoj, Qarku Fier. Njoftimi u publikua n gazetn “Sot” dhe thirrja do t ishte e hapur deri n datn 17 shkurt 2015, ora 10:00. Pikrisht m 17 janar dhe fiks n orn e prcaktuar 10:00, investitort norvegjez t “Farm Albania” ndodheshin n salln e hapjes s ofertave pr t prezantuar projektin. Por me nj vendim t dyshimt, investitort norvegjez, t cilt ishin t vetmit n salln e ofertave, njoftohen pr nj shtyrje t orarit t hapjes s ofertave pr n orn 14:00, pr shkak t mungess s njrit prej antarve t Bordit t Qiradhnies s Tokave Bujqsore. Nj zyrtar i lart i Ministris s Bujqsis n kushte anonimiteti shprehet pr investigim.al se kjo lloj praktike e ndjekur nga institucioni ku dhe ai bn pjes sht shkelje flagrante e ligjit. Sipas zyrtarit t lart, nse do t shtyhej afati, ather kjo duhej t bhej me njoftim zyrtar n gazet, duke ndjekur procedurn e njjt me at t shpalljes s hapjes s ofertave.

  I kontaktuar nga investigim.al pr t sqaruar nse ka shkelje apo jo n procedurat e ndjekura, avokati Eduard Mullaraj sqaron problematikn e vrejtur. “sht nj shkelje e hapur ligjore, sht nj diskriminim q i bhet t interesuarit i cili ka shfaqur interes pr kt koncesion dhe ndrmjet komisionit t prpunimit q duhet ta trajtonte kt shtje e cila duhet t dilte me nj vendim t arsyetuar se prse e ndryshon datn ose orn e shqyrtimit t ofertave koncesionare,” thot avokati Eduard Mullaraj.

  Por ndryshimi i orarit dhe prbrja e antarve t komisionit t vlersimit nuk u regjistruan n nj procesverbal si e krkon procedura e rregullt duke shprehur kshtu mangsi serioziteti ndaj miliona euro investime. Pavarsisht ksaj, investitort norvegjez t “Farm Albania”, insistuan t presin deri n or 14:00 pr t marr pjes n procedurn e konkurrimit. N orn 14:00, hyn n gar befasisht nj kompani e cila nuk ishte prezantuar asnjher dhe q shfaq interes pr t njjtn parcel toke q krkonin t merrnin me qira investitort norvegjez. Pr udi, kjo kompani e cila quhej “Agri Product Europe”, me administrator nj hollandez Servatius Petrus Gerardus Huibers dhe ortak nj shtetas nga Bangladeshi Mohammad Karim del fituese pa prezantuar asnj projekt konkret n momentin e vlersimit t ofertave.

  Zyrtari i lart i Ministris s Bujqsis, n mnyr konfidenciale shprehet se projekti i prezantuar nga kompania fituese “Agri Product Europe” nuk sht firmosur nga asnj prej antarve t Bordit t Qiradhnies s Tokave Bujqsore, duke krijuar kshtu mundsi pr ndrrimin e dokumenteve n t ardhmen. Zyrtari i Ministris thot se n dokumente mund t mos ket pasur asnj projekt dhe pr kt sht shmangur n mnyr flagrante hedhja e firms nga 6 antart e bordit, mes tyre edhe nj i drguar nga kryeministri Edi Rama pr t ndjekur procesin n fjal.

  Investigim.al pyeti edhe kryetarin e Komuns Topoj, Arben Voja, lidhur me interesin e kompanive t tjera pr kt parcel toke prej 1200 hektarsh. “M prpara se t dilte n sken si fituese e ktij ankandi, un nuk kam pasur asnjher kontakt me prfaqsues t kompanis ‘Agri Product Europe’. Nuk kan ardhur pr t m thn se duan t investojn ktu. Pasi u b ankandi, ather jam njohur q sht edhe kjo kompani e interesuar pr kto toka dhe fillimisht kemi marr informacionin sikur ata donin t bnin blegtori n kto toka, por ende sot e ksaj dite un nuk kam pasur asnj kontakt me investitort”, shprehet kryetari i Komuns Topoj, Arben Voja.

  Shoqata e Gazetarve pr Drejtsi nisi t investigonte pr kompanin n fjal pr t vrtetuar seriozitetin e investimeve dhe nse ka shkelje n procedurat e fitimit t ktij konkurrimi. Fillimisht kontaktoi me an t telefonit me nj prfaqsues t “Agri Product Europe”. Gjat komunikimit prfaqsuesi u shpreh: “Administratort e ksaj kompanie ndodhen pr pushime, nuk vijn tani. Gjith gushtin nuk do t jen n Shqipri. Ata jan investitor serioz. Kan projekt, por kt duhet tia merrni Ministris s Bujqsis”.

  Shitja e aksioneve nga shtetasi holandez tek ai bangladeshes (nnshkrimi i njjt)

  Shitja e aksioneve nga shtetasi holandez tek ai bangladeshes (nnshkrimi i njjt)
  Investigim.al zbulon nj kontrat fiktive. N vitin 2013, administrator i “Agri Product Europe” nga Holanda, Servatius Petrus Gerardus Huibers, i shet aksionet e kompanis shtetasit nga Bangladeshit Mohammad Karim. Por n kontratn q disponon investigim.al, shihet se firma e shtetasit holandez ishte edhe si shits edhe si blers. Pr juristt kjo sht nj shkelje e hapur ligjore e cila ka pr qllim pastrimin e parave t pista. “Kontrata sht shprehje e vullnetit t dy palve. Nuk mundet q t bhet shitja e aksioneve n mnyr t njanshme kur njri ja shet njrit. do lloj autoriteti q mund t marr ky shtetas ose person juridik ka nj procedur pr shitjen e aksioneve. Edhe prokura nuk parashikon t drejtn e shitjes s aksioneve. N kt rast kemi t bjm me fshehje dhe trukime. sht nj fshehje e qllimshme e t gjith t ardhurave t tij. Pra veprim i kundraligjshm”, sqaron avokati Eduard Mullaraj.

  Shkelja e radhs s kompanis “Agri Product Europe” ka t bj edhe me konfliktin e interesit. Kompania ka kontraktuar pr ndihm juridike avokatin B. N., i cili punon pran studios ligjore n pronsi t vjehrrit t nj zyrtari t lart t Ministris s Bujqsis. Deri para 18 muajsh, kjo studio ligjore drejtohej nga Vojo Bregu, i cili aktualisht mban postin e Sekretarit t Prgjithshm n Ministrin e Bujqwsisw.

  “Un e them me bindje se “Agri Product Europe” sht nj kompani fantazm, ja kam thn edhe kryeministrit shqiptar, ja kam thn z. Meta. N celularin tim ka plot SMS komunikimi q un ja kam thn cop se ata jan nj kompani fantazm, sepse ata jan shfaqur n nj moment t vonuar dhe nuk kan pasur asnj njohuri pr kto toka dhe produktshmrin e tyre.”– shprehet prfaqsuesi i Kompanis “Farm Albania”, z. Bujar Zhuri.

  Kompania “Agri Product Europe” n pasqyrn financiare t siguruar nga investigim.al, rezulton t ket nj borxh prej 71 milion leksh t reja duke ngritur kshtu dyshime pr kapacitetet e kompanis dhe fuqin pr investuar n 1200 hektar tok. Por historia nuk prfundon ktu, pasi ortakui i kompanis “Agri Product Europe” nga Bangladeshi, Mohammed Karim rezuton t ket marr shtetsin shqiptare n vitin 2014. Investigim.al disponon t dhnat e sistemit TIMS t cilat tregojn se shtetasi nga Bangladeshi ka hyr n Shqipri vetm dy her dhe ka qndruar pak dit. Por Kushtetuta parashikon qart se kush prfiton shtetsin shqiptare. “sht nj ligj q duhet par nga ligjvnsit por q nuk mund t marr nnshtetsin nj i huaj q vjen nj-dy apo m shum her n shqipri. Nj kriter sht se ai duhet t qndroj 3 vjet”, thot avokati Eduard Mullaraj.

  T dhnat e sistemit TIMS pr shtetasin Mohammad Karim i cili ka marr edhe shtetsin shqiptare

  T dhnat e sistemit TIMS pr shtetasin Mohammad Karim i cili ka marr edhe shtetsin shqiptare
  Duke u kthyer te investimet n tokn tashm t fituar nga “Agri Product Europe”, rezulton se kta investitor t dyshimt nuk jan prezantuar asnjher n Topoj t Fierit, qoft edhe pr t par parcelat q ata kan marr me qira. “Projektin e “Agri Product Europe” e kemi par, bhet fjal pr ndrtimin e nj sere krpudhash por q deri tani ka mbetur aty. Numrin nuk e kam n shifra por siprfaqja e sers ishte rreth 1700 metra katror ndrkoh q kjo kompani po merr 1200 hektar. Nuk e di se far kan ata ndrmend, do ecin me kt parashikim apo do ndryshojn destinacion”, shprehet kryetari i Komuns Topoj, Arben Voja.

  Shoqata e Gazetarve pr Drejtsi u prpoq disa her t kontaktonte me ministrin e Bujqsis Edmond Panariti nse kompania fituese kishte nj projekt por edhe pr t shprehur qndrimin institucional pr kt shtje. Prgjigja e ministrit ishte e shkurtr dhe pa detaje: “Pasi pyeta, shtjes s cils ju i referoheni sht n Gjykat. Kini durim dhe prisni vendimet e gjykats.”

  Aktualisht “Farm Albania” ka depozituar nj padi n Gjykatn Administrative, ku krkon pavlefshmrin e shpalljes fituese t kompanis “Agri Product Europe”. N seancat e zhvilluara deri tani kan munguar prfaqsuesit e Ministris s Bujqsis, t cilt nuk kan dhn ende nj shpjegim pr shtjen, pavarsisht interestimit t vazhdueshm t investigim.al.

  “Do t shkojm deri n Strazburg. Kt do ta bjm si model. Ne donim t ndrtonim nj ferm model dhe nse nuk e bm kt investim model pr shqiprin dhe pr shqiptart, do t bjm nj model n Gjykatn e Strazburgut, jam i vendosur pr kt.” – shprehet Buajr Zhuri, prfaqsuesi i Kompanis “Farm Albania”.

  Pr kt shtje, sipas z. Zhuri jan informuar Ambasada Amerikane, ambasadat Skandinave, dhe Ambasada Gjermane./Intestigim.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #42
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  E bukura ne kete mes, eshte se vazhdon deja vu-ja! Rama jo vetem i paafte por edhe kopiac i keq i dy viteve me te keqia te mandatit te dyte te Berishes.

  Taksa jo, vende pune jo, investime jo, prodhime zero! Me te drejte lind pyetja si do e nxjerrin vendin nga gremina rilindaxhinjte?!

  Se fondet per rikonstruktimin e kryeministrise, ministrise se Vilajet Qyrkut, ate te kultures si dhe fonde per palmat e autostrades se Rinasit i gjen Rama, po fonde per shtresat ne nevoje ku i ka! Apo do vazhdojme me parrulllen, ju mbeshtesim ne opozite dhe ju harrojme ne qeveri!

  Me poshte kam sjellur nje artikull investigues sesi vazhdon kapterr Rramiu te ece nen hijen e Berishes!

  Duke i kerkuar falje ndonje gallataxhiu-qyfyrxhi, qe nuk kam mundesi ta ilustroje me grafik:


  Video-Investigim/Si refuzoi qeveria shqiptare 22 milion euro investime n bujqsi

  Postuar n 03 Gusht, 2015 06:08

  Kompania norvegjeze “Frupor” shfaq interes pr t ndrtuar nj ferm t madhe n Komunn Topoj t Fierit. Investimi kapte shifrn e 22 milion eurove ndrsa do t punsoheshin mbi 1300 persona. Pavarsisht planit t detajuar t investimeve, norvegjezt u eleminuan pas 7 vitesh zvarritje nga nj kompani e cila nuk publikoi asnj projekt. Dyshime t forta ngrihen pr mnyrn sesi u zhvilluan procedurat konkuruese. Kompania fituese prbhet nga nj administrator nga Bangladeshi, i cili rezulton t ket shtetsi shqiptare, pavarsisht se vendin ton e ka vizituar vetm dy her dhe ka qndruar pr pak dit. Nga ana tjetr, Ministria e Bujqsis refuzon t jap shpjegime.

  Nga Endrit Habilaj dhe Leonard Bakillari

  Kalvari i zvarritjes s kompanis norvegjeze “Farm Albania”, deg e prestigjozes “Frupor” fillon q n vitin 2008. Asokohe nj delegacion shqiptar n prbrje t t cilit ishin edhe drejtues t Bashkis Fier vizituan nj ferm bujqsore t “Frupor” n Portugali. Qllimi ishte pr t par modelin q do t implementohej n Shqipri, m saktsisht n Komunn Topoj t qytetit t Fierit. Vizitat pasuan me krkesn e par m 11.02.2010 ndaj Ministris s Bujqsis q n at koh drejtohej nga Genc Rulin. N krkes shfaqej interesi pr t marr me koncesion tok me siprfaqe 1000-2000 hektar, duke u mbshtetur te projekti i lanuar nga qeveria e djatht “Shqipria 1 euro”.

  “N fillim ka pasur nj dshir t mir t politikanve shqiptar pr ta mbshtetur projektin. Nuk e kam kuptuar dhe lexuar se cilat jan arsyet me t ciln burokratt shqiptar startojn me shum pozitivitet po humbasin interesin deri sa trhiqen nga mbshtetja e ktyre projekteve q jan projekte madhore pr zhvillimin e bujqsis.”- shprehet prfaqsuesi i Kompanis “Farm Albania”, Bujar Zhuri.

  Pas nj muaji, Ministria e Bujqsis kthen prgjigje zyrtare. Sipas saj, toka ishte n pronsi t Agjencis s Kthimit dhe Kompensimit t Pronave (AKKP), ndrsa u krkua edhe nj plan investimi se pr far do t prdorej konkretisht kjo tok. T njjtin qndrim mbajti edhe ministri i Bujqsis, Genc Ruli, n nj takim q zhvilloi me investitort norvegjez rreth 3 muaj m von. Nj dit pas takimit me ministrin Ruli, t mbajtur m 03.06.2010, investitort norvegjez u pritn edhe nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili i shprehu mbshtetjen maksimale t qeveris pr investimin n fjal. 10 muaj m von “Farm Albania” kishte gati projektin pr ndrtimin e ferms moderne duke nisur q nga studimi i toks e deri te prezantimi i produkteve q do t prodhoheshin pr eksport n vendet e Bashkimit Europian

  Por Ministria e Bujqsis nxjerr nj tjetr penges, at t verifikimit t siprfaqes s toks. Edhe pse kishin kaluar rreth 3 vite, Ministria e Bujqsis po ecte me ritme shum t ngadalta pr t prfunduar proceduarat. N fillim t vitit 2012, “Farm Albania” dorzon edhe studim fizibilitetin teknik dhe financiar pr zhvillimin e nj ferme me siprfaqe 1000 hektar. Studimet dhe analizat u bn n laboratoret m t mira t Norvegjis. Gjat ksaj kohe, kryetari i ri i Komuns Topoj, Arben Voja, i cili kishte pak muaj q ishte zgjedhur, u njoh me investitort norvegjez dhe projektin ambicioz pr ndrtimin e ferms.

  Shoqata e Gazetarve pr Drejtsi udhtoi pr n Komunn Topoj pr t’u njohur me tokat ku do t ngrihej ferma si dhe kontaktuar kryekomunarin. “Me marrjen e mandatit si kryetar i Komuns Topoj n qershor t vitit 2011, menjher ka pasur takime me paln norvegjeze q sht e interesuar pr zhvillimin e nj projekti agrobujqsor n komunn ton, n rreth 1300 hektar tok bujqsore t ish-ndrmarrjeve bujqsore t mparshme. Investimi konsistonte n ngritjen e nj ferme bujqsore pr prodhime bujqsore, kryesisht perime pr eksport. Ndikimi q do t sillte projekti do ishte edhe m i gjer n ekonomi”, shprehet pr investigim.al, Arben Voja, kryetar i Komuns Topoj.

  Projketi i kompanis norvegjeze

  Projketi i kompanis norvegjeze
  Investitort norvegjez t “Farm Albania” vijuan t prisnin edhe pr disa muaj me radh deri n drgimin e nj MEMO m 04.09.2012 ndaj kryeministrit t asaj kohe Sali Berisha, ku krkonin prshpejtim t procedurave duke kaprcyer pengesat ligjore. Prgjigja mbrriti menjher n dyert e norvegjezve, por me nj rikthim n piknisje. Ministria e Bujqsis prsriti t njjtin qndrim t dy viteve m par se tokat ishin n administrim t AKKP. E sikur t mos mjaftonte zvarritja, m 14.03.2013 ndryshuan edhe rregullat e “lojs”. Ministria e Bujqsis i krkoi norvegjezve q t hiqnin dor nga marrja e toks me koncesion dhe t aplikonin pr ta marr me qira. Investitort norvegjez nuk u dorzuan edhe ksaj here, duke krkuar 2 muaj m von kt siprfaqe toke dhe me qira. Por Ministria e Bujqsis duke qen n fund t ndrrimit t pushtetit nuk kthehu asnjher prgjigje.

  Me ardhjen e qeveris s majt n pushtet, n muajin gusht 2013 z. Ilir Meta, ende pa u zgjedhur Kryetar i Kuvendit viziton fermn bujqsore “Frupor” n Portugali. N muajin nntor 2013, investitort norvegjez priten nga ministri i ri i Bujqsis, Edmond Panariti, i cili pasi u vu n dijeni t projektit disa miliona eurosh, krkoi rinisjen nga e para t procedurave duke u kthyer n pikn “zero”. Megjithat gjat ksaj kohe disa procedura filluan t ecnin me ritme t shpejta. Fillimisht e gjith toka kaloi nga AKKP n pronsi t Ministris s Bujqsis, ndrsa investitorve norvegjez iu premtua se toka do t’u jepej me koncesion “Shqipria 1 euro” dhe jo me qira.

  Por nuk kaluan as 3 muaj, m 24.02.2014 investitorve norvegjez iu komunikua se sht ndryshuar strategjia dhe se toka duhej marr me qira. Gjat ksaj kohe, m 11.03.2014 norvegjezt zhvilluan takimin e radhs me ministrin e Bujqsis, Edmond Panariti, ku dhe pan nga afr terrenin n Topoj t Fierit. Pas shqyrtimit, u arrit konkluzioni se n Ministrin e Bujqsis nuk ishte paraqitur kurr m par ndonj projekt i prmasave t tilla me destinacion eksportin n treg shitje t ngritur q do t ishte model pr bujqsin ton.

  Ndrkoh nj “Dejavu” u regjistrua pr invesitort norvegjez, pasi pr udi nj dit pas takimit me Panaritin ata u pritn n Kryeministri edhe nga vet kreu i qeveris Edi Rama. E njjta situat ishte prsritur m par edhe me ish-kryeministrin Berisha. Prgjat takimit me kryeministrin Rama, u sigurua mbshtetja maksimale nga qeveria, pasi ky projekt ishte model pr bujqsin. Nj burim pran Ministris s Bujqsis, i tha investigim.al se kreu i qeveris Edi Rama ka qen i informuar pr do hap t procedurave duke angazhuar edhe personelin e Kryeministris. Kshtu dukej se interesimi i qeveris “Rama” ishte i lart, pasi edhe takimet ishin intesive. N takimin e tret me ministrin Panariti, ky i fundit deklaroi se institucioni i tij do t niste edhe njher studimin e plot t toks, ndrsa krkoi nga investitort norvegjez q t depozitonin nj krkes pr marrjen e toks me qira.

  Investitort e “Farm Albania” duke tentuar pr t kursyer koh ofruan edhe asistenc financiare pr Ministrin e Bujqsis pr studimin e toks, por kjo u refuzua. Pavarsisht ksaj, “Farm Albania” prpiloi edhe njher dosjen e plot bashk me krkesn pr marrjen e toks me qira. Shoqata e Gazetarve pr Drejtsi disponon edhe nj kopje t krkess s marrjes s toks me qira, e cila mban datn 30.10.2014, dit n t ciln jan dorzuar t gjitha dokumentet e nevojshme q kishte krkuar Ministria e Bujqsis.

  M 17.01.2015 Ministria e Bujqsis hapi procedurat pr dhnien e toks bujqsore me qira prej 1146 hektar n Komunn Topoj, Qarku Fier. Njoftimi u publikua n gazetn “Sot” dhe thirrja do t ishte e hapur deri n datn 17 shkurt 2015, ora 10:00. Pikrisht m 17 janar dhe fiks n orn e prcaktuar 10:00, investitort norvegjez t “Farm Albania” ndodheshin n salln e hapjes s ofertave pr t prezantuar projektin. Por me nj vendim t dyshimt, investitort norvegjez, t cilt ishin t vetmit n salln e ofertave, njoftohen pr nj shtyrje t orarit t hapjes s ofertave pr n orn 14:00, pr shkak t mungess s njrit prej antarve t Bordit t Qiradhnies s Tokave Bujqsore. Nj zyrtar i lart i Ministris s Bujqsis n kushte anonimiteti shprehet pr investigim.al se kjo lloj praktike e ndjekur nga institucioni ku dhe ai bn pjes sht shkelje flagrante e ligjit. Sipas zyrtarit t lart, nse do t shtyhej afati, ather kjo duhej t bhej me njoftim zyrtar n gazet, duke ndjekur procedurn e njjt me at t shpalljes s hapjes s ofertave.

  I kontaktuar nga investigim.al pr t sqaruar nse ka shkelje apo jo n procedurat e ndjekura, avokati Eduard Mullaraj sqaron problematikn e vrejtur. “sht nj shkelje e hapur ligjore, sht nj diskriminim q i bhet t interesuarit i cili ka shfaqur interes pr kt koncesion dhe ndrmjet komisionit t prpunimit q duhet ta trajtonte kt shtje e cila duhet t dilte me nj vendim t arsyetuar se prse e ndryshon datn ose orn e shqyrtimit t ofertave koncesionare,” thot avokati Eduard Mullaraj.

  Por ndryshimi i orarit dhe prbrja e antarve t komisionit t vlersimit nuk u regjistruan n nj procesverbal si e krkon procedura e rregullt duke shprehur kshtu mangsi serioziteti ndaj miliona euro investime. Pavarsisht ksaj, investitort norvegjez t “Farm Albania”, insistuan t presin deri n or 14:00 pr t marr pjes n procedurn e konkurrimit. N orn 14:00, hyn n gar befasisht nj kompani e cila nuk ishte prezantuar asnjher dhe q shfaq interes pr t njjtn parcel toke q krkonin t merrnin me qira investitort norvegjez. Pr udi, kjo kompani e cila quhej “Agri Product Europe”, me administrator nj hollandez Servatius Petrus Gerardus Huibers dhe ortak nj shtetas nga Bangladeshi Mohammad Karim del fituese pa prezantuar asnj projekt konkret n momentin e vlersimit t ofertave.

  Zyrtari i lart i Ministris s Bujqsis, n mnyr konfidenciale shprehet se projekti i prezantuar nga kompania fituese “Agri Product Europe” nuk sht firmosur nga asnj prej antarve t Bordit t Qiradhnies s Tokave Bujqsore, duke krijuar kshtu mundsi pr ndrrimin e dokumenteve n t ardhmen. Zyrtari i Ministris thot se n dokumente mund t mos ket pasur asnj projekt dhe pr kt sht shmangur n mnyr flagrante hedhja e firms nga 6 antart e bordit, mes tyre edhe nj i drguar nga kryeministri Edi Rama pr t ndjekur procesin n fjal.

  Investigim.al pyeti edhe kryetarin e Komuns Topoj, Arben Voja, lidhur me interesin e kompanive t tjera pr kt parcel toke prej 1200 hektarsh. “M prpara se t dilte n sken si fituese e ktij ankandi, un nuk kam pasur asnjher kontakt me prfaqsues t kompanis ‘Agri Product Europe’. Nuk kan ardhur pr t m thn se duan t investojn ktu. Pasi u b ankandi, ather jam njohur q sht edhe kjo kompani e interesuar pr kto toka dhe fillimisht kemi marr informacionin sikur ata donin t bnin blegtori n kto toka, por ende sot e ksaj dite un nuk kam pasur asnj kontakt me investitort”, shprehet kryetari i Komuns Topoj, Arben Voja.

  Shoqata e Gazetarve pr Drejtsi nisi t investigonte pr kompanin n fjal pr t vrtetuar seriozitetin e investimeve dhe nse ka shkelje n procedurat e fitimit t ktij konkurrimi. Fillimisht kontaktoi me an t telefonit me nj prfaqsues t “Agri Product Europe”. Gjat komunikimit prfaqsuesi u shpreh: “Administratort e ksaj kompanie ndodhen pr pushime, nuk vijn tani. Gjith gushtin nuk do t jen n Shqipri. Ata jan investitor serioz. Kan projekt, por kt duhet tia merrni Ministris s Bujqsis”.

  Shitja e aksioneve nga shtetasi holandez tek ai bangladeshes (nnshkrimi i njjt)

  Shitja e aksioneve nga shtetasi holandez tek ai bangladeshes (nnshkrimi i njjt)
  Investigim.al zbulon nj kontrat fiktive. N vitin 2013, administrator i “Agri Product Europe” nga Holanda, Servatius Petrus Gerardus Huibers, i shet aksionet e kompanis shtetasit nga Bangladeshit Mohammad Karim. Por n kontratn q disponon investigim.al, shihet se firma e shtetasit holandez ishte edhe si shits edhe si blers. Pr juristt kjo sht nj shkelje e hapur ligjore e cila ka pr qllim pastrimin e parave t pista. “Kontrata sht shprehje e vullnetit t dy palve. Nuk mundet q t bhet shitja e aksioneve n mnyr t njanshme kur njri ja shet njrit. do lloj autoriteti q mund t marr ky shtetas ose person juridik ka nj procedur pr shitjen e aksioneve. Edhe prokura nuk parashikon t drejtn e shitjes s aksioneve. N kt rast kemi t bjm me fshehje dhe trukime. sht nj fshehje e qllimshme e t gjith t ardhurave t tij. Pra veprim i kundraligjshm”, sqaron avokati Eduard Mullaraj.

  Shkelja e radhs s kompanis “Agri Product Europe” ka t bj edhe me konfliktin e interesit. Kompania ka kontraktuar pr ndihm juridike avokatin B. N., i cili punon pran studios ligjore n pronsi t vjehrrit t nj zyrtari t lart t Ministris s Bujqsis. Deri para 18 muajsh, kjo studio ligjore drejtohej nga Vojo Bregu, i cili aktualisht mban postin e Sekretarit t Prgjithshm n Ministrin e Bujqwsisw.

  “Un e them me bindje se “Agri Product Europe” sht nj kompani fantazm, ja kam thn edhe kryeministrit shqiptar, ja kam thn z. Meta. N celularin tim ka plot SMS komunikimi q un ja kam thn cop se ata jan nj kompani fantazm, sepse ata jan shfaqur n nj moment t vonuar dhe nuk kan pasur asnj njohuri pr kto toka dhe produktshmrin e tyre.”– shprehet prfaqsuesi i Kompanis “Farm Albania”, z. Bujar Zhuri.

  Kompania “Agri Product Europe” n pasqyrn financiare t siguruar nga investigim.al, rezulton t ket nj borxh prej 71 milion leksh t reja duke ngritur kshtu dyshime pr kapacitetet e kompanis dhe fuqin pr investuar n 1200 hektar tok. Por historia nuk prfundon ktu, pasi ortakui i kompanis “Agri Product Europe” nga Bangladeshi, Mohammed Karim rezuton t ket marr shtetsin shqiptare n vitin 2014. Investigim.al disponon t dhnat e sistemit TIMS t cilat tregojn se shtetasi nga Bangladeshi ka hyr n Shqipri vetm dy her dhe ka qndruar pak dit. Por Kushtetuta parashikon qart se kush prfiton shtetsin shqiptare. “sht nj ligj q duhet par nga ligjvnsit por q nuk mund t marr nnshtetsin nj i huaj q vjen nj-dy apo m shum her n shqipri. Nj kriter sht se ai duhet t qndroj 3 vjet”, thot avokati Eduard Mullaraj.

  T dhnat e sistemit TIMS pr shtetasin Mohammad Karim i cili ka marr edhe shtetsin shqiptare

  T dhnat e sistemit TIMS pr shtetasin Mohammad Karim i cili ka marr edhe shtetsin shqiptare
  Duke u kthyer te investimet n tokn tashm t fituar nga “Agri Product Europe”, rezulton se kta investitor t dyshimt nuk jan prezantuar asnjher n Topoj t Fierit, qoft edhe pr t par parcelat q ata kan marr me qira. “Projektin e “Agri Product Europe” e kemi par, bhet fjal pr ndrtimin e nj sere krpudhash por q deri tani ka mbetur aty. Numrin nuk e kam n shifra por siprfaqja e sers ishte rreth 1700 metra katror ndrkoh q kjo kompani po merr 1200 hektar. Nuk e di se far kan ata ndrmend, do ecin me kt parashikim apo do ndryshojn destinacion”, shprehet kryetari i Komuns Topoj, Arben Voja.

  Shoqata e Gazetarve pr Drejtsi u prpoq disa her t kontaktonte me ministrin e Bujqsis Edmond Panariti nse kompania fituese kishte nj projekt por edhe pr t shprehur qndrimin institucional pr kt shtje. Prgjigja e ministrit ishte e shkurtr dhe pa detaje: “Pasi pyeta, shtjes s cils ju i referoheni sht n Gjykat. Kini durim dhe prisni vendimet e gjykats.”

  Aktualisht “Farm Albania” ka depozituar nj padi n Gjykatn Administrative, ku krkon pavlefshmrin e shpalljes fituese t kompanis “Agri Product Europe”. N seancat e zhvilluara deri tani kan munguar prfaqsuesit e Ministris s Bujqsis, t cilt nuk kan dhn ende nj shpjegim pr shtjen, pavarsisht interestimit t vazhdueshm t investigim.al.

  “Do t shkojm deri n Strazburg. Kt do ta bjm si model. Ne donim t ndrtonim nj ferm model dhe nse nuk e bm kt investim model pr shqiprin dhe pr shqiptart, do t bjm nj model n Gjykatn e Strazburgut, jam i vendosur pr kt.” – shprehet Buajr Zhuri, prfaqsuesi i Kompanis “Farm Albania”.

  Pr kt shtje, sipas z. Zhuri jan informuar Ambasada Amerikane, ambasadat Skandinave, dhe Ambasada Gjermane./Intestigim.al
  https://m.youtube.com/watch?t=611&v=uDTO6uZ7h9M
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #43
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Nje tjeter artikull per mendjendriturit e forumit, qe i gezohen rritjes se taksave te kesaj qeverie. Ia vlen te lexohet!
  Ndjese qyfyrxhinjve, por artikulli nuk eshte i ilustruar me grafiqe...

  Taksat si shkop kundr biznesit

  Postuar n 04 Gusht, 2015 10:08

  Qeveria po prgatitet t hartoj nj ligj t rrept kundr evazionit fiskal, ku ndr t tjera parashikohet deri dnim me burg pr ata individ q nuk kan kas fiskale apo nuk lshojn kupon tatimor n bizneset e tyre. Por edhe kjo betej e madhe e shpallur nga kryeministri duket se sht n vazhdn e masave ndshkimore dhe jo t reformave t strukturuara. Krcnimi me burg nuk mund t kompensoj gropn e qeveris n mbledhjen e t ardhurave dhe as dshtimin e nnshkrimit t kontrats me FMN. Ky krcnim pr t mbledhur me frikn e krbait thrrimet e mbijetess s bizneseve t vogla nuk mund t mbuloj gjithashtu miliona euro t vjedhura e t humbura n dogana e tatime.

  Vajzat reformatore t Edi Rams q do t’i ndryshonin faqen administrats publike, doln pr faqe t zez n misionin q ua ngarkuan n shpin. Nj dshmi m shum se shteti nuk mund t funksionoj as me gjetjet e rrejshme t imazhit dhe as me krcnimin e burgut. Duhen reforma t thella e t studiuara, duhen njerz q kan prgjegjsi ndaj detyrs dhe ndaj emrit t tyre, duhen m par ekonomistt e ekspertt dhe pastaj polict e taksidart.

  Nj ilustrim t ksaj gjendjeje m qlloi ta shoh n jug t vendit, n zonn e plazhit n Drimadh. Ndrsa lajmet u bombarduan nga kryqzata e radhs e kryeministrit kundr evazionit fiskal, si nj justifikim pr dshtimin me FMN, nj tabor me polic tatimor zbarkoi pr t vn n jet porosin e partis dhe t udhheqsit. T mbuluar nga djerst, t ndrsyer ca nga urdhri nga lart e ca nga t nxehtit prvlues, ata ngjanin m shum me nj grup terrori sesa me inspektor normal t nj shteti normal.

  N pikun e sezonit, shfaqja e tyre ishte m shum se e shmtuar. T brtitura, kontrolle n vitrina e banak, madje kontrolle edhe n makinat private mos kishte t fshehur ndonj shishe alkool pa pull fiskale… Shum mir, mund t thot dikush nga mbshtetsit e dors s fort t shtetit kundr evazionit q nuk po e l t ngrej krye ekonomin shqiptare. Shum mir, do t thosha edhe un, po t mos e dija q t paktn prej disa ditsh q gjendem ktu, energjia elektrike mungon nga 7-9 or n dit. Mungojn shum gjra q jan detyrim i shtetit, q krkon taksa ndaj biznesit q duhet t’i paguaj ato. Por t mbetemi tek energjia.

  Kush ua kompenson naftn q harxhohet pr gjeneratort ktyre individve q u krcet n shpin edhe shkopi i tatimorve? Po pajisjet q shkatrrohen, peshkun e mishin q prishet… Si mundet q pa br minimumin pr nj shrbim normal t krkosh maksimumin pr arkn tnde? A e di kryeministri q 30 dit, vetm 30 dit, kta njerz mund t punojn dhe jo m shum, pasi ktu gjithka sht e shkret dhe kurr nuk pati nj projekt serioz pr t zhvilluar turizmin, gjallruar bregdetin, stimuluar prodhimin e vogl n fshatra e plot mundsi t tjera q sezoni t zgjatet si n vendet fqinje t paktn katr muaj. Pastaj flasim pr mime t larta n nj situat ku pr 30 dit, nj operator apo shrbim n zonn turistike duhet t paguaj puntort, t siguroj furnizim n kushte t vshtira, t prballoj taksat dhe mungesn e energjis elektrike njkohsisht.

  Sigurisht q taksat duhen paguar, por t’i prdorsh ato si shkop vetm pr t goditur biznesin pa ofruar asgj, nuk sht reform. Nj gj e till vetm e armiqson individin me shtetin e tij, nuk e bn t kuptoj se taksat duhen paguar si nj detyrim qytetar pr arkn e prbashkt. N t kundrt, e tentojn t krkoj rrug pr t’i fshehur ato, pr t’i shptuar detyrimit, pr t gjetur mnyra mbijetese dhe jo investime pr t’u rritur e zhvilluar.

  N ligjin e ri q pritet t dal n shtator, thuhet se do t ket dnim me burg n rast prsritjeje t mosdhnies s kuponit tatimor nga nj biznes. Po n rastin kur nuk ka energji elektrike, nga ta prodhoj kuponin biznesi? Mjafton ky fakt banal pr t kuptuar q shteti duhet t pranoj prgjegjsin e tij, t ofroj shrbime e pastaj t flas pr arrestime. Edhe Rama i vogl i bashkis s madhe t Tirans, i frymzuar nga atmosfera e prangave e krcnimeve, po mendon t dnoj ata q kryejn nevojat personale posht urave e npr parqe. Mir do bnte, por m par duhet t ndrtoj tualetet publike e pastaj t krkoj llogari pr ujt e derdhur vend e pa vend.

  Dallimi mes reformave dhe masave ndshkimore ka t bj n radh t par me raportin me asaj q i ofron qytetarit dhe detyrimit q ka ky pastaj pr ta paguar at shrbim. Nse ky raport bhet i njanshm do t mbetemi gjithnj brenda nj rrethi vicioz, ku taksat dhe detyrimet i mbledh frika dhe jo ndrgjegjsimi. Sado t flas pr burg kryeministri, arka e shtetit nuk mbushet me krcnime. Shembulli i keq i korrupsionit n zyrat e larta t tatimeve e doganave dhe impotenca e shtetit pr t ofruar shrbime ndaj qytetarit, nuk japin asnj garanci se situata mund t ndryshoj. Reforma duhet t filloj pikrisht me kto dy elemente dhe pastaj do mas tjetr do t ishte e legjitimuar. Por q n fillim, kryeministri yn ka dshmuar se preferon ta nis nga fundi. Mapo
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  te kesh mbi koke disa legena njerez te shitur te Greku sigurishtqe edhe tregon per situaten e ndodhur qe nuk ka ndonje skandal historik por vetem ndodhi te rastit Rama(Ramanuji)!

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •