Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
 1. #21
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Nuk permenda asnje qeveri. Thjesht thashe se per te pare se si eshte gjendja financiare e Shqiperise, duhet te kete shifra se si po ecim.
  Gjendja eshte optimale dhe teper e kenaqshme! Jo me kot Keshilli Europian eshte tejmase i shqetesuar persa i perket borxhit publik qe eshte thelluar shume! Sepse kemi filluar te marrim borxh edhe per shlyerjen e rrogave! Borxhi i ka kaluar tashme 80% te prodhimit kombetar! Sepse 5 muajt e pare te vitit jane mbledhur diku tek 90 milion euro me pak nga taksat dhe tatimet, pavaresisht se ka nje vit ku taksat dhe tatimet jane rritur me m shume sesa 10%! Te ardhurat ne dogane per 2015 kane rene me 7-8% krahasuar me vitin 2014, nderkohe qe sipas Rames pritej qe sot te kishim rritje me 14%! Eksporti sebashku me prodhimin e mbrendshem bruto kane ruajtur te njejtin nivel konstant!

  Nuk i mbaj mend fije per pe te gjitha te dhenat ekonomike, por mjafton te lexosh keto me siper dhe do dalesh ne nje deduksion shume te qarte:

  Konsumohet me pak e rrjedhimisht bie fuqia blerese; ato nderrmarje tekstilesh qe punesojne diku tek 300-400 mije veta, te detyruar nga rimbursimi i dobet i TVSH-se dhe subvencionimit skandaloz te shtetit, jane te detyruar te eksportojne shume me pak; shteti ndonese eshte i paafte te vjeli taksat, bazuar ne situaten ku ndodhemi e ka te pashmangshme te mbledhi shume me pak taksa!!!

  Te gjitha faktet e mesiperme jane shpjegimi i perkufizimit te termit 'krize ekonomike'!!!

  Me te thene te drejten, pertoj te hap excel-in dhe te t'i paraqes me grafik. E para nuk ka sens dhe e dyta me shume sesa gjysma e anetareve nuk do jene te afte ta kuptojne ate!

  Por s'ka problem, nderkohe qe vete KE-ja sugjeron nje ulje urgjente e drastike te borxhit publik, t'i vazhdo e kerko grafiqe neper internet qe te jesh i ndergjegjshem me koshiencen tende!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 21-07-2015 m 12:19
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #22
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Po te sjell shembullin e skandalit te fundit te barnave qe e ilustron me se miri faktin se shteti vjedh ne vend qe te mbushi arken e shtetit:

  Para disa javesh Banka Boterore publikoj nje raport ne lidhje me barnat. Sipas tyre cdo familje shqiptare, pavaresisht nese ka apo jo te semure ne shtepi, paguan diku tek 200$ ne vit ose 5% te prodhimit te mbrendshem bruto per barna dhe medikamente qe tregtohen ne shqiperi. Nderkohe qe te ardhurat mesatare jane diku tek 400$ ne muaj! Po ky raport sqaron se kemi mimet me te larta ne europe! Nderkohe qe 50-60% te shpenzimeve per barna paguhen nga qytetaret, shifra me e larte ne rajon!
  Skandali i fundit i minister Beqjes, tregonte se shqiperia blinte barna ne fund te mandatit te skandences ose te sapo-skaduara, perkundrejt mimit me te lire!
  E kupton do te thote kjo, blejme cilesine me te dobet per shendetin e per rrjedhoje me te liren ne treg dhe ia shesim popullit me mimin me te larte ne europe, nderkohe qe e taksojme me shume se do vend tjeter i Ballkanit?!
  Gjithesesi sipas kesaj situate, buxheti i shendetesise do te kishte rritje! Nderkohe qe ne realitet nuk eshte ndertuar asnje spital, jane po te njejtat kushte skandaloze neper qendrat shteterore spitalore, rroga e mjekeve nuk eshte rritur, cmimet dhe taksat e barnave dhe medikamenteve nuk jane ulur, te semuret apo shtresat ne nevoje nuk rimbursohen ashtu si u premtuan persa i perket sherbimeve shendetesore, etj etj..
  Nqs gjendja e shendetesise ka ngrire, ku shkojne keto me shume te ardhura qe hyjne ne arken e mjekesise?!

  Jo me kot pastaj shkruajne rendomtazi gazetat per vjedhjet e Beqjes ne tendera e ilae me vlera te konsiderueshme, qe i kalojne 1-2 milion dollare...

  Pak a shume te njejtat truke ne shendetesi, te njejtat ne arsim, te njejtat ne ekonomi, te njejtat ne drejtesi, te njejtat ne art/kulture/sport etj etj dhe jemi ne kete derexhe ku jemi! Me arken bosh dhe me borxhe te njepasnjeshme! E bukura eshte se kur marrim borxh, Rama del dhe e trumbeton sikur negociuam per nje kredi, duke eufemizuar gropen financiare!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 21-07-2015 m 13:10
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #23
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Ja nje artikull tjeter trondites persa i perket situates se rende ekonomike:  Kredit e kqija, ekonomia shqiptare n rrezik!

  Nj raport i brendshm po qarkullon mes qeveris shqiptare dhe institucioneve financiare ndrkombtare, ku shprehet alarmi pr bllokimin e ekonomis shqiptare pr shkak t kredive t kqija. Bankat e nivelit t dyt, pr shkak t ktyre kredive (shpesh t dhna n mnyr jotransparente dhe korruptive nga vet drejtuesit e ktyre bankave) nuk po japin m hua pr siprmarrjen n Shqipri dhe kjo gj ka br q kreditimi ta arrij n nivelin m t ult t mundshm.
  Kryetari i Misionit t FMN, Nadem Ilhahi, disa koh m par i vlersoi kredit me probleme si shqetsimin kryesor n ekonomis shqiptare. “Situata problematike n kthimin e huave nuk lejon rigjallrimin e kredive t reja, ka automatikisht prkthehet n m pak investime dhe m pak qarkullim", pati deklaruar ai n prfundim t nj vlersimi t FMN disa muaj m par.
  Zra nga qeveria thon se nj grup ekspertsh po punojn pr t gjetur nj zgjidhje q do ta lironte kt lak mbyts pr ekonomin. Duke patur parasysh situatn e rnd n vend, uljen e t ardhurave nga tatimet dhe doganat, rritjen e papunsis, mungesn e investimeve t huaja dhe krizn n vendet fqinj, problemi i bllokimit t kreditimit pr shkak t huave problematike do t rrezikonte t onte n nj kriz t rnd ekonomike. Ky grup ekspertsh po analizon rrugdaljet, q nga lehtsimi i nj prqindjeje t ktyre huave t kqija e deri tek nj ristrukturim i mundshm i tyre. Burime nga qeveria than pr lapsi.al se shum shpejt do t ket nj ndrhyrje n kt drejtim.
  Esht dyfish katastrofike pr ekonomin shqiptare kur mendon se rreth 70 prqind e ktyre kredive t kqija jan "dhurat" q vetm 35 kompani biznesi u kan br qytetarve shqiptar. Kta t fundit duhet t paguajn pr paprgjegjshmrin e disa biznesmenve dhe pandrshmrin e disa bankierve, q s bashku kan akumuluar mbi 600 milion euro hua problematike. Shum nga kta individ jetojn n luks me parat e marra nga bankat, jan pronar mediash e ndrmarrjesh t tjera t rndsishme, shihen n takime mondane e pritje ceremoniale, e kalsifikojn veten tek "elita" apo kategoria "vip" e shoqris shqiptare, ndrkoh q nuk jan n gjendje t paguajn detyrimet e tyre dhe rrezikojn t ardhmen e t gjith vendit.
  Nj list e ktyre individve qarkullon gjithashtu n duart e grupit t ekspertve dhe pritet t bhet publike n rrug jozyrtare kto dit. T paktn qytetart duhet t msojn se kush jan ata individ q kan krijuar luksin personal mbi rrezikun e falimentimit t ekonomis s nj shteti.
  Pr prpjekjet dhe mundsit e kaprcimit t ktij bllokimi dhe shmangies s nj katastrofe financiare, pati shkruar nj artikull mjaft t plot dy muaj m par edhe gazetarja Blerina Hoxha n revistn Monitor. N pritjen e gjetjes s nj zgjidhje kto dit pr kredit e kqija, lapsi.al po e sjell t plot kt shkrim.

  Kredit e kqija, plani pr rekuperimin

  Nga Blerina Hoxha

  Shqetsimi pr t gjetur nj mnyr se si t ulen kredit e kqija n kto momente kur zgjedhjet lokale po prthithin t gjith vmendjen e politikbrsve dhe opinionit publik, duket paradoksal. Por treguesit kryesor t ekonomis jan n rrezik, ndrsa FMN n dy misionet e fundit ka vlersuar kredit e kqija si nj emergjenc pr zgjidhje.
  Bankat tregtare n vend konfirmuan kto dit se, kushtet pr kreditimin e ekonomis do t shtrngoheshin edhe m tej, sidomos pr bizneset dhe shkaku kryesor pr kt ecuri mbetet niveli i lart i kredive me probleme, t cilat arritn n m shum se 22% t totalit t kredis s dhn n muajin shkurt.
  Shumkush mund t thot pse duhet t shqetsohemi pasi kredia me probleme n kto nivele sht prej vitesh. Por duket se, pilafi nuk mban m uj. Bllokimi i kredis nga bankat sht kthyer n rrezik pr rritjen ekonomike, dhe rritja e dobt shton rrezikun e moskthimit t kredis.
  T prfshira n nj rreth vicioz, ekonomia dhe kredia kan dmtuar njra-tjetrn dhe rrezikojn rritjen e qndrueshme afatgjat. Pr t prforcuar kt fakt, treguesi i besimit n ekonomi iu rikthye uljes me mbi 4% pas gati 20 muajsh. Shkaku kryesor pr rritjen e pesimizmit sipas anketimeve t Banks s Shqipris sht gjendja e rnduar financiare si pr bizneset dhe konsumatort. Kriza pr likuiditete sht rikthyer e fort kt vit, pas nj relaksimi vitin q shkoi nga efekti q dha shlyerja e detyrimeve t prapambetura, duke rrezikuar nj zinxhir t ri borxhesh. Eksportet ran me 2% n tremujorin e par pas rritjes s vrullshme t viteve t shkuara dhe t ardhurat nga tatimet dhe doganat, jo vetm q jan larg planit t vitit, po kan shnuar rnie me 2% krahasuar me tremujorin e par t 2014.
  Kto zhvillime jan nj sinjal i keq se kredia me probleme n vend q t ulet mund t rritet edhe m tej.
  FMN vren se, Shqipria ishte vendi me nivelin m t lart t kredive me probleme, jo vetm n rajon, por edhe n Europn n zhvillim, n rreth 24% t totalit t huas n fund t 2014-s.
  N prmbyllje t misionit t fundit n vendin ton, kryetari i Misionit, Nadem Ilhahi, n konferencn pr mediat, i vlersoi kredit me probleme si shqetsimin kryesor n ekonomis shqiptare. “Situata problematike n kthimin e huave nuk lejon rigjallrimin e kredive t reja, ka automatikisht prkthehet n m pak investime dhe m pak qarkullim”.
  N kt takim u njoftua se, Banka e Shqipris, qeveria, FMN dhe BB do t ndrmarrin nj strategji t re pr uljen e kredis me probleme. Fillimisht jan thirrur bankat tregtare pr t br propozimet e tyre, ndrsa n shtator pritet t formulohet dhe t nis zbatimi i projektit t ri, q synon t’i jap zgjidhje fenomenit n rritje t kredis s pakthyer.
  Banka e Shqipris ka br nj hulumtim rreth kredive me probleme dhe ka identifikuar disa masa q ulin nivelin e tyre me m shum se 5-8%. Ekspert t sektorit bankar jan skeptik pr mnyrat e ndrhyrjes. Shumica rekomandojn ristrukturimin n vend t masave q synojn falimentin e korporatave q kan kredi t kqija. Burimet konfidenciale pohojn se 35 kompani dhe korporata zotrojn 65% t totalit t kredis me probleme ose 600 milion euro. Ekspertiza e deritanishme ka evidentuar se gjysma e tyre duhet t prfshihen n faliment dhe pjesa tjetr t ristrukturohet.

  Falimenti si do t ndodh
  Banka Botrore po asiston Ministrin e Drejtsis pr t hartuar nj ligj t ri pr falimentin, i cili t mundsoj zbatimin praktik, pasi paketa ligjore aktuale nuk po e ezauron kt mision, tashm t krkuar edhe nga vet bizneset n vshtirsi. Madje msohet se, hartimi dhe funksionimi i ktij ligji do t jet kusht themelor n marrveshjen e re t bashkpunimit ndrmjet qeveris shqiptare dhe Banks Botrore.
  Drafti sht n diskutim q prej vitit q shkoi dhe ende nuk ka marr formn e projektligjit. Ministria e Drejtsis ka analizuar se, nga zbatimi n praktik dhe verifikimet e kryera n shtjet e falimentit t trajtuara nga Agjencia e Mbikqyrjes s Falimentit sht vn re se, kuadri ligjor aktual paraqet mangsi n detajimin apo qartsimin e procedurave t lidhura me falimentin, duke sjell zvarritje t procedurave dhe rritje fiktive t kostove t procedurs, ka ndikon drejtprdrejt n dm t palve t interesuara, debitor, kreditor dhe publik.
  Procedurat e falimentit n Republikn e Shqipris rregullohen nga nj kuadr ligjor q daton q n vitin 2002 dhe ndryshimet e fundit ligjore n kt ligj, i prkasin vitit 2010, kur u krijua institucioni i Agjencis s Mbikqyrjes s Falimentit, si institucion n varsi t Ministris s Drejtsis.
  Burimet n Ministrin e Drejtsis pohojn se kuadri i ri ligjor pr falimentin do t ket n fokus shtjet q lidhen me paaftsin paguese t subjekteve debitore, si dhe praktikat e ristrukturimit t borxhit, t cilat do t shmangin eliminimin e biznesit dhe do t rimodelojn strukturn financiare dhe organizative t subjekteve debitore. Organizimi i bizneseve me humbje nprmjet ristrukturimit do t mund t parandaloj edhe efektet negative n ekonomi.
  Ligji i ri synon gjithashtu shlyerjen, n mnyr kolektive t detyrimeve t debitorit, nprmjet likuidimit t t gjitha pasurive t tij dhe shprndarjes s t ardhurave ose nj plan riorganizimi, nprmjet arritjes s nj marrveshjeje tjetr, me synim kryesor ruajtjen e veprimtaris ekzistuese.
  Sipas analizs s Ministris s Drejtsis, ligji ekzistues paraqet disa mangsi. Krahasuar me ligje t tjera t brendshme dhe me legjislacionet e huaja, q trajtojn kt fush, ekspertt konsiderojn se pozitat e debitorit n nj procedur falimenti, jan n nj gjendje diskriminuese, kjo pr shkak se fryma q ligji ekzistues prcjell, sht e orientuar drejt zbatimit t procedurave t likuidimit, duke mos i ln hapsirn e duhur biznesit pr t shfrytzuar mundsin tjetr t njohur nga ligji, at t riorganizimit, q si qllim kryesor ka ruajtjen e aktivitetit.
  Kjo ndodh pasi dispozitat e ligjit ekzistues fokusohen m tepr n sqarimin e dispozitave q parashikojn likuidimin e nj biznesi, duke ln t paqart procesin e riorganizimit t nj biznesi. Ministria e Drejtsis thot se, n kto kushte sht e nevojshme t hartohen dispozitat e qarta ligjore, q t plotsojn kt mundsi q vet ligji jep, duke ruajtur njkohsisht balancn midis t drejtave dhe detyrimeve, q kan t gjith aktort n nj shtje.
  Ligji aktual nuk prcakton sakt se pr far mund t aplikohet n fazn fillestare t nisjes s procedurave t falimentit. Pra, nuk prcakton mundsi alternative nse nj procedur aplikimi mund t jet pr ndjekjen e procedurs s likuidimit. Ministria e Drejtsis sqaron se, ndrkoh q legjislacioni yn paraqet kt mangsi, legjislacionet e vendeve m t zhvilluara i kushtojn rndsi detajimit, q prej fillimit t aplikimit pr procedur falimenti, duke e sqaruar at q n momentin e aplikimit, ka i orienton m shpejt dhe sakt palt se cilat do t jen hapat e mtejshme n realizimin e procedurs.

  3% ulen nga rregullorja e re e Banks
  Nj rregullore e re e Banks s Shqipris q krkon fshirjen e detyrueshme t kredive t kategorizuara si “e humbur” pr m shum se tre vjet hyri n fuqi n fillim t 2015-s dhe pritet t zvogloj kredit me probleme me rreth 3 pik prqindjeje, sipas pritshmrive t Banks s Shqipris.
  Ndryshimet n rregulloren pr administrimin e rrezikut t kredis t miratuara nga Banka n pranver t vitit q shkoi kan hyr n fuqi m 1 janar t ktij viti. Sipas ksaj rregulloreje, n do rast banka fshin kredit, jo m von se tre vjet pas klasifikimit t tyre n klasn “t humbura”.
  N rregulloren e mparshme nuk kishte afate. Gjat ksaj periudhe, banka merr masat e nevojshme pr plotsimin e kushteve t prcaktuara n legjislacionin tatimor pr fshirjen e kredive. Prjashtim nga ky kusht bjn kredit, pr t cilat bankat argumentojn se, mbshtetur n analizn gjendjes financiare t kredimarrsit dhe cilsin e kolateralit, vrtetohet mundsia efektive e shlyerjes/ripagimit t saj. Gjithashtu jan t prjashtuara kredit n proces ristrukturimi.
  Rregullorja e re detyron bankat q t bjn riklasifikimin e kredive nj her n muaj dhe jo do tre muaj q sht br deri n fillim t ktij viti.
  Rregullorja thot se kredia duhet t quhet e humbur n rast se gjendja financiare e kredimarrsit vlersohet qart se nuk siguron prmbushjen e plot t kushteve t shlyerjes s principalit dhe t interesit; ose vlersohet se mungon i gjith dokumentacioni i nevojshm pr prcaktimin e gjendjes financiare; ose kredimarrsi sht n paaftsi paguese/ka falimentuar, sht prfshir n proces likuidimi; ose kredimarrsi ka vdekur dhe askush nuk mund t paguaj kredin; ose banka ka depozituar te prmbaruesi gjyqsor krkesn pr fillimin e procesit t ekzekutimit t detyrueshm t kolateralit, n rast se kredia sht e siguruar me kolateral. N rastet kur kredia nuk sht e siguruar me kolateral, kredia mund t quhet e humbur, pasi gjykata ka lshuar urdhrin e ekzekutimit.

  5% ulje nga njohja si shpenzim i zbritshm n tatime
  Banka e Shqipris parashikon se, niveli i kredive me probleme do t ulet me 5-6 pik prqindjeje, nse autoritetet qeveritare inkurajohen q t miratojn masa shtes pr t pastruar bilancet e bankave. Kryesorja n kt mes mbetet njohja si shpenzime t zbritshme nga tatimet e kredive t fshira nga bilancet e bankave. Fondi Monetar Ndrkombtar ka kshilluar pr kt shtje krijimin e nj grupi pune ndrinstitucional pr t sqaruar shtjet tatimore (dhe t propozoj masa, nse sht e nevojshme), q jan duke i penguar bankat t shuajn kredit e humbura.
  Autoritetet tatimore nuk e njohin si shpenzim t zbritshm fshirjen nga bilancet t kredive t humbura. Megjithat, sipas standardeve shqiptare t kontabilitetit, bankat mund t shuajn kredit e humbura pa marr parasysh shtjen me autoritetet tatimore. Pikrisht pr mosrakordim me tatimet aktualisht ngelen pa u shuar (6% n 22% t kredive me probleme).
  Ekspertiza e FMN, mosnjohjen si shpenzime t zbritshme nga tatimet t kredive t humbura e quan si nj justifikim t pamjaftueshm pr fshirjen e tyre pasi ka zgjidhje t tjera.
  Nse bankat do t fshinin kredit dhe tatimet nuk do t’i njihnin kto si shpenzime t zbritshme, ather procedura do t ndikonte s teprmi n fitimet e bankave. Por, nga ana tjetr, standardet shqiptare t kontabilitetit parashikojn mbartjen e fitimit kontabl t shtyr n bilanc, duke u ln dor bankave t fshijn kredit, pa kosto tatimore.

  Masat aktuale, rezultate modeste
  Ndryshimet rregullative dhe ligjore pr t lehtsuar ekzekutimin e kolateralit dhe pr t rritur arktimet nga kredit e humbura kan dhn rezultate modeste. Sipas analizs s Banks s Shqipris, ndryshimet n Kodin e Procedurave Civile, t cilat hyn n fuqi n shtator 2013, me qllim pr t minimizuar boshllqet pr ekzekutimin e kolateralit ka kontribuar n nj rritje n rikuperimit (vlern e kolateralit t mbledhura) me 36%. Megjithat, vllimi i kredive q mbetet n procesin e ekzekutimit sht shum i madh, n 20% e totalit ende i pazgjidhur. Gjithashtu, nj mas tjetr amendamenti i ligjit tatimor n prill 2014 pr t lehtsuar shtjet ligjore dhe teknike q pengojn fshirjen e kredis s humbur ka pasur nj efekt relativisht t kufizuar. Kjo mas, sipas analizs s BSH-s, ka pasur vetm 0.15% efekt n uljen e kredive nga 2.3% q ishin pritjet.

  Propozimet
  Ulja e kredis me probleme krkon prfshirjen e institucioneve jasht adrs s Banks s Shqipris. Qeveria, me entet e saj, Ministrin e Drejtsis, gjykatat, prmbarimin dhe tatimet duhet t prfshihen n loj. Fondi Monetar Ndrkombtar, pasi sht konsultuar edhe me Bankn e Shqipris, ka evidentuar se, duhen aplikuar tarifa suksesi pr prmbaruesit. Aktualisht aplikohet nj komision rreth 7% ndaj prmbaruesve t vlers s kolateralit t ekzekutuar, por Fondi Monetar Ndrkombtar ka kshilluar q stimuli t jet vetm pr rastet e suksesit dhe kjo t jet nj subjekt i negocimit ndrmjet bankave dhe prmbaruesve.
  Prve ksaj, disa nene t Kodit Civil duhet t ndryshohen pr t minimizuar keqinterpretime nga gjykatat. Ka raste pr shtje t njjta gjykatat japin vendime t ndryshme dhe kjo ndodh m s shumti n gjykatat e rretheve.
  Banka e Shqipris, nga ana e saj, vlerson se prvoja e deritanishme po tregon q prmirsimet ligjore dhe rregullative pr ekzekutimin/administrimin e kolateralit, mnyrn e tatimit t bankave n rastin e fshirjes s kredive nga bilancet e tyre, ristrukturimin e kredive me probleme, kan nevoj t interpretohen dhe t zbatohen me konsistenc.
  Paqartsit ligjore lidhur me procesin e falimentimit t subjekteve huamarrse, veanrisht t evidentuara n rastin e huamarrsve t ekspozuar n m shum se nj bank, theksojn nevojn pr prmirsime ligjore edhe n kt drejtim.
  Banka e Shqipris synon zhvendosjen e portofolit t kredive me probleme nga bankat drejt subjekteve financiare jobankare t specializuara, n formn e shitjes ose t transferimit, por ky proces po specifikohet nga ana e krkesave rregullative dhe po nxitet prmes formave t ndryshme, pr t shmangur pasigurin ligjore.
  Si msohet, kompanit t huaja kan rritur interesin q t blejn borxhin me probleme t bankave. Banka e Shqipris do t’i licencoj kto subjekte si institucione financiare jo banka.
  Por, pr t parandaluar prkeqsimin e situats n t ardhmen, Fondi Monetar i kshillon Banks s Shqipris q t mund t nxis nj mjedis t shndosh dhe transparent t kontabilitetit dhe auditimit. BSH do t duhet t inkurajoj praktikat m t forta t raportimit financiar nga huamarrsit m t mdhenj t korporatave. N fakt, kjo sht pjesa m delikate q synon reforma e re n drejtim t uljes s kredive t kqija.
  Disa nga korporatat e mdha q jan kreditor t kqij do t duhet t falimentojn. Por ky do t duket nj proces i vshtir pr arsye q lidhen me mbshtetjen politike q kan kreditort e kqij dhe mangsit e thella q ka aktualisht ligji i falimentit. Me zbatimin ktyre masave, kredia me probleme pritet t ulet sipas ekspertizs s Banks s Shqipris t paktn n nivelet 16-17%, n dy vitet e fundit.
  Pr shkak t kompleksitetit t ksaj situate shefi i FMN-s n nj intervist pak koh m par pr Monitor ka pohuar se duhen ndrhyrje n nivelet m t larta. “NPL-t po bhen nj faktor pengues pr rritjen dhe kjo duhet zgjidhur n nivel t lart, qeveria duhet t marr nj pozicion lidhur me strategjin pr reduktimin e NPL-ve, ky nuk sht vetm nj problem i Banks s Shqipris, Ministris s Ekonomis, duhet t jet nj shtje e politikave m t mdha, nse do t duhet t arrihet rritja n afatin e mesm”, ka pohuar Ilahi.

  FMN-duhet ndrhyrje me politika
  NPL-t po bhen nj faktor pengues pr rritjen dhe kjo duhet zgjidhur n nivel t lart, qeveria duhet t marr nj pozicion lidhur me strategjin pr reduktimin e NPL-ve, ky nuk sht vetm nj problem i Banks s Shqipris, Ministris s Ekonomis, duhet t jet nj shtje e politikave m t mdha, nse do t duhet t arrihet rritja n afatin e mesm.

  Skenari i FMN: Nse nuk ndrhyhet, kredit me probleme mund t shkojn 40%
  Prtej marrjes s masave pr t reduktuar kredit me probleme ekzistuese, Fondi Monetar Ndrkombtar sheh me rndsi forcimin e mjeteve pr parandalimin e kredive me probleme n t ardhmen. Nj skenar stresi, i publikuar n marrveshjen e fundit t rishikuar me FMN, ku merren n konsiderat zhvlersimi i monedhs kombtare kundrejt valutave, e shoqruar me rnie t ekonomis mund t oj treguesin e kredive me probleme n nivelet 40% n vitet 2015-2016.
  Institucionet financiare ndrkombtare kshillojn mbikqyrsit t vlersojn standardet e tanishme nn shkrimin e prdorur nga bankat m intensivisht pr t mbshtetur cilsin e kredive t reja.
  Pr t ndihmuar bankat n kt fush, BSH duhet t nxis praktikat m t forta t raportimit financiar nga huamarrsit e korporatave t mdha. Masa t tjera q mund t mbrojn kundr prkeqsimit t performancs n t ardhmen, lidhen me forcimin e rregullave pr menaxhimin e kredive q jan n faza t ndryshme t mosperformancs.
  Por, ndrkoh, kredit e kqija mund t jen n nivele edhe m t larta pr shkak t cilsis s dobt t aseteve t lna n koleteral. Ka t dhna se bankat nuk jan treguar transparente n raportimin e klasifikimit t kredive me probleme, duke forcuar dyshimet se treguesi sht edhe m i lart se sa raportohet aktualisht.

  Rreziqet q prkeqsojn kredit e kqija
  Fondi Monetar Ndrkombtar sheh dobsit dhe pasigurit n ekonomin shqiptare si shkak pr prkeqsimin e mtejshm t kredive me probleme.
  Kredit e reja do t mund gjithashtu t ndikojn pr keq, pr shkak t cilsis s pamjaftueshme t politikave dhe procedurave brenda bankave pr dhnien e tyre.
  N bilancet e bankave reflektohet nj rritje e aktiveve pr shkak t kontabilizimit t vlers s pronave q jan sekuestruar pr mosshlyerje detyrimi nga debitort. Edhe pse nuk sht materializuar ende, ajo mund t oj n nj rrezik t tregut (zhvlersimi i vlers) dhe rrezikut operacional (mungesa e ekspertizs pr t menaxhuar pronn).
  T gjitha rreziqet e prmendura mund t jen nj arsye pr nj shtim t kapitalit, pavarsisht se Banka e Shqipris krkon nj kapital m t lart (16%) sesa prcaktimi sipas Bazel 1 (m shum se 12%).
  N lidhje me nivelet e kualitetit t kapitalit vihet re se bankat jan t lira t paguajn dividentin. Kjo do t thot se pozicioni aktual i kapitalit mund t ndryshoj ndjeshm pas prfundimit t vitit, pr shkak t pagess s dividendit.

  Kredit e humbura arrijn gati 500 mln euro
  Kredit e humbura n fund t muajit shkurt arritn n 68 miliard lek ose 488 milion euro, duke prbr 11.5% t totalit t kredis s dhn pr ekonomin. Nga 22.8% q ishte niveli i kredive me probleme n fund t 2014-s, treguesi ra n 22.5% n fund t shkurtit duke arritur n 131.5 miliard lek ose rreth 1 miliard dollar, sipas t dhnave nga Shoqata e Bankave. Kredit e humbura pa shpres arktimi zun 52% t totalit t kredis me probleme n fund t muajit shkurt.
  Banka e Shqipris vlerson se, rreziku i kreditit mbetet nj shqetsim pr veprimtarin bankare. N fund t periudhs n analiz, raporti i kredive me probleme ndaj totalit t kredis n fund t 2014-s shnoi nivelin m t ult t dy viteve t fundit. Pr kredin n lek, raporti shnoi vlern 17.5%, me nj rnie vjetore prej 2.2 pik prqindje. Pr kredin n valut, raporti shnoi vlern 26%, me nj rritje vjetore prej 0.3 piksh prqindje.
  N dhjetor 2014, raporti i kredive me probleme pr individt u ul n nivelin 16.13%, n krahasim me 16.19% n fund t vitit 2013 dhe 16.62% nj gjashtmujor m par. Zgjerimi m i shpejt i teprics s kredis pr individt n krahasim me stokun e kredive me probleme, sht reflektuar n rnien e ktij raporti gjat vitit.
  Pr sa i prket cilsis s portofolit t kredis t pambuluar nga rreziku i kursit t kmbimit, n dhjetor 2014, raporti i kredive me probleme shnoi 17.5%, ndaj 20.0% t nj viti m par. Ndrkoh, portofoli i kredis n valut ka shnuar prkeqsim t cilsis, duke arritur n nivelin 19.31% nga 18.74% n fund t vitit 2013.
  Cilsia e portofolit t kredis pr bizneset sht prmirsuar n krahasim me fundin e vitit 2013. N dhjetor 2014, raporti i kredive me probleme shnoi nivelin 25.11%, nga 26.03% q shnonte n dhjetor 2013 dhe 26.72% nj gjashtmujor m par.
  Por gjashtmujori i dyt i vitit 2014 shnoi rritje t ekspozimit t bizneseve ndaj luhatjeve t kursit t kmbimit, n ndryshim nga prirja n rnie n gjashtmujorin e par. N dhjetor 2014, teprica e kredis n valut, e pambuluar nga rreziku i kursit t kmbimit, u rrit n 31.9% t totalit t kredis pr bizneset, krahasuar me 31.3% n fund t vitit 2013. Edhe pesha e kredis n valut n totalin e kredis dhn bizneseve sht rritur n nivelin 65.5%, nga 64.8% n fund t qershorit 2014. N krahasim me nj vit m par, pesha e kredis n valut ka mbetur thuajse n t njjtin nivel prej rreth 65.6%.
  Rreziku i kredis zbutet nga nivelet e mira t fondeve rezerv (provigjioneve). N fund t vitit 2014, n nivel sektori, raporti i mbulimit me provigjione arriti n 67.1%, nga 66.3% n qershor 2014 dhe 65.2% nj vit m par. N krahasim me fundin e vitit 2013, bankat kan ruajtur dhe/apo rritur normn e mbulimit me provigjione t kredive me probleme. Vetm n dy banka t sektorit, vrejm njherazi rnie t nivelit t provigjionimit dhe rritje t nivelit t huave me probleme. Gjithsesi, niveli i huas me probleme n kto dy banka sht nn mesataren e sektorit bankar, duke zbutur kt zhvillim.
  Gjat vitit 2014, n nivel sektori, raporti i kredive me probleme neto ndaj teprics s kredis sht ngushtuar n 7.5% nga 8.1% n qershor 2014. N fund t vitit t kaluar, ai vlersohej n nivelin 8.2%. Edhe aftsia e sektorit bankar pr t mbuluar me kapital kredit me probleme shfaqet e prmirsuar. Raporti “hua me probleme neto/kapital rregullator” n fund t vitit 2014, ra n nivelin 38.3% nga 40.5% n fund t qershorit 2014, ndikuar kryesisht nga zgjerimi i kapitalit rregullator.
  N dhjetor 2014, mbulimi me kolateral, nj faktor i rndsishm i mbrojtjes ndaj rrezikut t kredis, sht n nivelin 73%, n rnie referuar nivelit n qershor 2014 (79%) dhe dhjetor 2013 (78%). Kjo sjellje reflekton ecurin e kreditimit drejt kredis overdraft (pr qllime financimi afatshkurtr), ku prirja pr kolateralizim sht m e ult. N totalin e kredive t kolateralizuara, kredit q kan si kolateral pasuri t paluajtshme, zn 60%. Edhe pse n nivel t knaqshm mbulimi, sektori bankar mbetet i varur ndaj mirfunksionimit t tregut t pasurive t paluajtshme, si dhe ndaj procesit t ekzekutimit t kolateralit. N vlersimin e bankave mbi rreziqet sistemike, ndjeshmria drejt prmirsimit t strukturs s kolateralit sht rritur, ndrkoh q masat e ndrmarra pr shpejtimin e procesit t ekzekutimit t kolateralit, pritet t japin ndikim pozitiv n periudhn afatmesme.

  Emri: kredite e keqija1.jpg

Shikime: 358

Madhsia: 114.2 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #24
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Doni me per Behlulin?

  Keto nuk jane fakte per QYFYRE, por fakte tronditese. Nese te bezdisi romani im, pikerisht keto isha duke sqaruar:
  Kemi nje soj politikanesh-biznesmenesh-deputetesh-ministrash-pronare mediash-pronare universitetesh etj, qe jo vetem nuk paguajne detyrimet fiskale por vazhdojne te marrin kredi pa i shlyer ato, duke i lene bankat bosh!!!

  Grafiku i kredive te keqija qe ti e kerkoje me aq ngulm, sqaron me se miri, se dy vitet e fundit me te dobeta te qeverise se kaluar jane serisht me te mira se dy vitet e para te shkelqyera (sipas Rames) te qeverise aktuale!!!

  Por prape ta thashe se nuk eshte ky thelbi i diskutimit, por rrugedalja nga kjo grope borxhesh e huamarrjesh!

  Dhe fatkeqesisht, perve sesa fasades-marketingut-tamtamave elektorale, nuk po shikojme asnje nisme nga rilindaxhinjte per ta nxjerrur situaten nga kriza e rende ekonomike! Nuk kane asnje plan, por vazhdojne te imitojne keq dy vitet e fundit te paraardhesit! Me e bukura ne kete mes ishte deklarata e Rames para disa ditesh, ku i hidhte hi syve shqiptareve, duke i thene se sipas trendit te kompanive shqiptare dhe te huaja qe po krijohen, i bie te kemi ne fund te mandatit diku tek 80 mije kompani shqiptare dhe 5 mije kompani te huaja! Me pak fjale, sipas shifrave te Ahmetaj feat Rama & co, do jemi te afte te punesojme 6-7 milion veta, pak a shume sa numri i shqipetareve ne ballkan LOL
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Seriozisht duheshin dhe 7 faqet me shkrime? Nuk flet dot vetem me shifrat? besoj se e kupton se s'do i lexoj te gjitha ca ke shkruar. Sic te thashe dhe me lart nje tabele eshte sa per 1 faqe shkrim.

  Nje grafik te thjeshte me te ardhurat ne buxhet vit pas viti? Une nuk te kerkoj te mbash ti mend shifrat se nuk je robot, por meqe i di kaq mire si kane ikur lart e poshte besoj se i ke pare gjikundi.

  Une nuk po debatoj nese eshte Shqiperia lule apo ne pike te hallit. E dime te gjithe qe eshte ne pike te hallit. Por po diskutoj nese po keqesohet a rregullohen treguesit dhe keto shihen vit pas viti.

  Une e solla nje grafik per borxhin qe tregon qarte se Shqiperia ka nje borxh ne rritje qe nga viti 2008. Nuk eshte faji i Berishes qe filloi rritja e borxhit se ashtu ndodhi ne shume vende te tjera. Dhe tani vazhdon rritet sic po rritet ne shume vende te tjera. E gjitha kjo u shpjegua me nje grafik dhe me nje rresht. Nje teme si kjo duhej te ishte mbushur me tabela e grafike e jo me artikuj pa fund sepse po flitet per shifra.

  Do kerkoj vete me vone dhe do i sjell po gjeta.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Qyfyre : 21-07-2015 m 15:47

 6. #26
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Talking Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Seriozisht duheshin dhe 7 faqet me shkrime? Nuk flet dot vetem me shifrat? besoj se e kupton se s'do i lexoj te gjitha ca ke shkruar. Sic te thashe dhe me lart nje tabele eshte sa per 1 faqe shkrim.

  Nje grafik te thjeshte me te ardhurat ne buxhet vit pas viti? Une nuk te kerkoj te mbash ti mend shifrat se nuk je robot, por meqe i di kaq mire si kane ikur lart e poshte besoj se i ke pare gjikundi.

  Une nuk po debatoj nese eshte Shqiperia lule apo ne pike te hallit. E dime te gjithe qe eshte ne pike te hallit. Por po diskutoj nese po keqesohet a rregullohen treguesit dhe keto shihen vit pas viti.

  Une e solla nje grafik per borxhin qe tregon qarte se Shqiperia ka nje borxh ne rritje qe nga viti 2008. Nuk eshte faji i Berishes qe filloi rritja e borxhit se ashtu ndodhi ne shume vende te tjera. Dhe tani vazhdon rritet sic po rritet ne shume vende te tjera. E gjitha kjo u shpjegua me nje grafik dhe me nje rresht. Nje teme si kjo duhej te ishte mbushur me tabela e grafike e jo me artikuj pa fund sepse po flitet per shifra.

  Do kerkoj vete me vone dhe do i sjell po gjeta.
  Shoku romani ishte replike me dike tjeter dhe jo me ty!
  Sa per shifra do te te mjaftonte postimin tim te pare copy paste dhe do kuptoje qarte se analiza e KE-se flet per perkeqesim!

  Emri: image.jpg

Shikime: 629

Madhsia: 49.7 KB

  Emri: image.jpg

Shikime: 629

Madhsia: 49.7 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #27
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,575
  Faleminderit
  68
  185 falenderime n 171 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Sipas tabelave jepet krahasimi i kredive te marra ne vitet 2012 dhe 2013 dhe duket qarte qe banka e Tiranes ka marre me shume kredi ne 2013
  se sa ne 2012.
  Kjo perkthehet keshtu
  Mbase me shume shpenzime nga keto kredi per administraten shteterore.
  2.Me shume shpenzime nga kjo kredi per investime ne infrastrukture dhe
  modernizim ne komunikacione telfonike,dixhitale,pajisje hardware dhe kjo do te thote
  qe ky investim do KRIJOJE TE ARDHURA te MEDHA ne te ardhmen,varet nese jane investime afatgjata apo investime afatshkurtera.
  Konkluzioni
  Marrja e kredive/huave nga bankat e huaja nuk eshte gjithmone lajm i keq.
  Kjo do te thote qe me keto kredi nqs perdoren me zgjuarsi mund te gjenerohen
  te ardhura shume te medha per ekonomine,mund te cojne ne rritjen e volumeve tregetare,zhvillimin industrial,rritjen e standartit te jeteses
  se qytetareve dhe rritjen permirsimin e cilesise se jetes.Kjo krijon premisa edhe per uljen e nivelit te inflacionit.
  Per pasoje do krijohen nga ekonomia te ardhura te medha qe jo vetem do paguajne kete kredi(mbulojne kete borxh),por edhe do permirsojne, rrisin buxhetin e shtetit
  dhe ulin deficitin.
  Marrja e borxheve/huave/kredive nuk eshte lajm i keq.Rendesi ka qe ky borxh te perdoret me zgjuarsi dhe te mos shperdorohet,keqperdoret(perdoret per qellime te tjera jo te parashikuara
  ne kerkesen per hua) dhe as te mos vidhet.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Huat me probleme ne Shqiperi

  Emri: 11210092_10153207576518911_1974327843_n1.jpg

Shikime: 370

Madhsia: 140.5 KB

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Huat me probleme ne rajon


 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Si borxhi ashtu edhe huat me probleme kane nisur rritjen ne 2008 dhe kane ecur pothuajse aty aty me vendet e tjera te rajonit.

 11. #31
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,575
  Faleminderit
  68
  185 falenderime n 171 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Ato tabela skane ndonje fare vlere,japin vetem nje vlere totale se sa eshte rritur marrja e huave ne perqindje .
  Nuk jepen detaje si eshte shpenzuar huaja e marre ,kush ka marre hua dhe sa ka kthyer hua.
  Nga analiza mund te gjendet delikuentet si biznese qe kane marre hua dhe kane kthyer nje hic,banka qe kane marre hua dhe kthyer nje hic
  prej ketej mund te analizohet aktiviteti i elementeve delikuente mospagues dhe gjendet shkaku pse huaja nuk eshte paguar.
  Se cfare kupton nje gazetar qe i boton keto tabela nuk e di,mbase per gazetarin eshte zbulimi i shekullit,ne fakt keto tabela jane afer hicit
  dhe nuk ja ndricojne mendjen publikut por e lene ne gjendje paqartesie te plote.
  Ajo tabela Huate me probleme me kolona blu eshte komplet qesharake,hua te dyshimta????hua standarte,askush nuk mund te nxjerre ndonje konkluzion nga
  nje tabele e tille konfuze qe nuk tregon asgje,komplet budallik.
  Kush na i paska dhene keto hua te dyshimta??????Kjo eshte komplet bullshit sepse asnje banke ne bote qe jep hua nuk jep hua te dyshimta
  por hua solide te mbeshtetur ne historine e kreditit te atij vendi qe kerkon hua si dhe nje studim dhe plan se perse do perdoret kjo hua dhe qe garanton qe
  huaja do krijoje te ardhura me te cilat do mbulohet huaja e dhene plus interesi i huase brenda nje afati te vendosur ne marreveshje.
  Gazetare idiote.
  Sipas tabeles huate me probleme ne rajon me % del qe krahasuar me vitin 2005,ne vitin 2014 huaja e marre nga Shqiperia
  te bankat e huaja shenon nje rritje prej 21%.(2% ne 2005 dhe 23% ne 2015,diferenca i bie 21%).
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 22-07-2015 m 21:04
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Huat dhe borxhi publik jane gjera te ndryshme,huat jane kryesisht private ndersa borxhi publik eshte shteteror,ky borxh shteteror ndahet ne borxh te jashtem e borxh te brendshem,per te bere nje krahasim borxhi publik grek eshte pothuajse teresisht i huaj,ku pjesa me e madhe eshte e garantuar nga institucionet nderkombetare BCE FMN..,ku Greqia nuk mund te mare borxhe ne tregjet financiare,ndersa Italia borxhin e saj publik e ka kryesisht te brendshem i ndare midis investitoreve italian . Si interes ne shlyerjen e borxhit Italia paguan interes me te larte se Greqia..sepse borxhi grek eshte i institucioneve financiare.

  Ne vitet e fundit te qeverise Berisha institucionet financiare Boterore dhee Europiane ( FMN etj ) nuk i jepnin me borxhe qeverise demokratike,gje qe e detyroi qeverine te merte borxhe ne tregjet financiare me interes shume me te larte,ndersa me ardhjen e socialisteve borxhi o borxhet u moren (deri tani me interes shum me te ulet ) nga FMN.

 13. #33
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Huat dhe borxhi publik jane gjera te ndryshme,huat jane kryesisht private ndersa borxhi publik eshte shteteror,ky borxh shteteror ndahet ne borxh te jashtem e borxh te brendshem,per te bere nje krahasim borxhi publik grek eshte pothuajse teresisht i huaj,ku pjesa me e madhe eshte e garantuar nga institucionet nderkombetare BCE FMN..,ku Greqia nuk mund te mare borxhe ne tregjet financiare,ndersa Italia borxhin e saj publik e ka kryesisht te brendshem i ndare midis investitoreve italian . Si interes ne shlyerjen e borxhit Italia paguan interes me te larte se Greqia..sepse borxhi grek eshte i institucioneve financiare.

  Ne vitet e fundit te qeverise Berisha institucionet financiare Boterore dhee Europiane ( FMN etj ) nuk i jepnin me borxhe qeverise demokratike,gje qe e detyroi qeverine te merte borxhe ne tregjet financiare me interes shume me te larte,ndersa me ardhjen e socialisteve borxhi o borxhet u moren (deri tani me interes shum me te ulet ) nga FMN.
  Ama borxhi i FMN-se eshte i kondicionuar, njesoj si ai i Greqise, me masa ekstra shtrenguese! Jo me kot edhe raporti aktual i KE-se ishte shqetesues! Dhe sot sistemi fiskal me tatimet dhe doganen vazhdojne te mbledhin njesoj si ne te kaluaren shume pak, gje qe eshte e pamjaftueshme...

  PS: Per kredite e keqia edhe kjo qeveri njesoj si e kaluara ka pjesen e vete te fajit! Nuk mund te tolerohen me super-biznesmenet te cilet vazhdojne te marrin kredite duke mos i paguar me kurre ato...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Ama borxhi i FMN-se eshte i kondicionuar, njesoj si ai i Greqise, me masa ekstra shtrenguese! Jo me kot edhe raporti aktual i KE-se ishte shqetesues! Dhe sot sistemi fiskal me tatimet dhe doganen vazhdojne te mbledhin njesoj si ne te kaluaren shume pak, gje qe eshte e pamjaftueshme...

  PS: Per kredite e keqia edhe kjo qeveri njesoj si e kaluara ka pjesen e vete te fajit! Nuk mund te tolerohen me super-biznesmenet te cilet vazhdojne te marrin kredite duke mos i paguar me kurre ato...
  Natyrisht qe eshte me masa shternguese o reforma kursimi e ngritje taksash,eshte normale,jane borxhe me interes shume me te ulet se borxhi qe mund te meret ne tregjet financiare...Greqia pa keto borxhe do ishte falimentuar... Por edhe Shqiperia drejt asaj rruge po shkonte,prandaj u ngriten taksat dhe energjia.
  Nuk eshte se kjo qeveri do beje me mire se ajo demokrate,fati i kesaj qeverie eshte se eshte e veshtire te beje me keq se ajo demokratike...

  Nejse, ne ate vend nuk mund te behet nje diskutim serioz,sidomos ekonomik sepse mungojne shifrat,edhe nje ekonomist i profesjonit ja fut kot,perve te dhenave nuk ka asnje institut te pavarur,mund te dihet borxhi i jashtem por kredite e keqia o borxhet e tjera jane supozime.

 15. #35
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,575
  Faleminderit
  68
  185 falenderime n 171 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Natyrisht qe eshte me masa shternguese o reforma kursimi e ngritje taksash,eshte normale,jane borxhe me interes shume me te ulet se borxhi qe mund te meret ne tregjet financiare...Greqia pa keto borxhe do ishte falimentuar... Por edhe Shqiperia drejt asaj rruge po shkonte,prandaj u ngriten taksat dhe energjia.
  Nuk eshte se kjo qeveri do beje me mire se ajo demokrate,fati i kesaj qeverie eshte se eshte e veshtire te beje me keq se ajo demokratike...

  Nejse, ne ate vend nuk mund te behet nje diskutim serioz,sidomos ekonomik sepse mungojne shifrat,edhe nje ekonomist i profesjonit ja fut kot,perve te dhenave nuk ka asnje institut te pavarur,mund te dihet borxhi i jashtem por kredite e keqia o borxhet e tjera jane supozime.
  Kredite ,sa jane marre ku jane marr sa jane likujduar etj jane te gjitha te dokumentuara.
  Kush eshte vertet i interesuar dhe autorizuar mund ti marre ato te dhena dhe krijoje nje
  artikull te plote te sakte per te qene.
  Ato qe jane publikuar jane maja e ajsbergut.
  Gazetaret tane i kane te dyja dembelizmin dhe cektesine ne shkrimin e artikujve.
  Dembelizmi qendron ne marrjen e dy tre shifrave,dy tre tabelave dhe ja u be artikulli
  Artikulli del i ceket,pa detaje.Mungojne detajet sepse gazetari nuk shkon te germoje dhe mbledhe
  shifrat nga dokumentat e huave te dhena nga bankat kreditdhenese, sa jane likujduar etj.
  Ministria e Financave mund te kete databaza dhe arshiva gjigande me te dhena per huate.
  Pse gazetaret nuk shkojne atje te marrin info dhe krijojne nje artikull te hajrit?
  Pse nuk shkojne eshte beyond me,nuk e di dhe me cudit,Ministria eshte ne qender te Tiranes.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 16. #36
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Nuk permenda asnje qeveri. Thjesht thashe se per te pare se si eshte gjendja financiare e Shqiperise, duhet te kete shifra se si po ecim.

  Per shkrimin e gjate qe solle e kuptoj qe ishte replike me dike tjeter, por te te gjitha shkrimet nuk ke asnje shifer. Kur thua te ardhurat nga taksat e doganat e kur permend borxhe, eshte shume me lehte te sjellesh nje shifer apo nje grafik dhe s'ke nevoje te shpjegosh fare. Nese vitin e kaluar kane qene te ardhurat 200 e kete vit jane 100 besoj se e kuptojne te gjithe qe po perkeqesohemi.
  Hidhi nje sy artikullit me poshte dhe nqs ke mundesi, dergoi nje email FMN-se te na e ilustroje me grafik sqarimin, sepse jemi dyshues ne ketu te forumi:

  Dshtimi me tatimet dhe doganat, FMN nuk lidh marrveshje me qeverin!!!


  Fondi Monetar Ndrkombtar sqaron pr her t par n publik pse nuk e nnshkroi marrveshjen e radhs me qeverin shqiptare. Prfaqsuesi rezident i Fondit n Tiran, Jens Reinke zbuloi pr Top Channel se shkaku sht ecuria e dobt e t ardhurave n buxhet, pr t cilat FMN i ka krkuar qeveris t marr masa.

  Gjat ktij viti t ardhurat kan rn n mnyr thelbsore nga pritshmrit dhe plani. N kt pik, pr t kompletuar nnshkrimin e marrveshjes ne diskutuam me qeverin pr masat n krahun e taksave, t cilat do t mbyllnin gropn. Por qeveria vendosi t punoj njher n drejtim t administrimit prpara se t angazhohet n diskutime pr politika t reja taksash, ka n gjykimin tim sht nj rrug e prshtatshme, por edhe fisnike pr t lvizur prpara, deklaron Reinke.

  N 5 muajt e par t vitit, t ardhurat nga tatimet dhe doganat ishin 11 miliard lek m pak se plani. Shqetsimi i FMN-s sht se shkaqet e rnies jan afatgjata dhe kjo mund t vr n rrezik programin pr uljen e borxhit.

  Disa nga arsyet reflektojn faktor t jashtm, si rnia e mimit t nafts, interesat apo dhe inflacioni i ult. Por disa t tjera lidhen me zbatimin e ligjit dhe rregullave tatimore. Pra, ka nj problem administrimi. Taksat nuk jan aq t ulta n Shqipri, por performanca e t ardhurave nuk sht e fort, nnvizon Reinke.

  Prball ksaj situate dhe nn trysnin e shtuar t ndrkombtarve, nj dit m par kryeministri Rama lajmroi nj operacion t gjer antievazion.

  Mnyra se si qeveria do t prballet me kt problem sht sigurisht vendim i saj. Ky aksion shkon n linj me temn kryesore, q sht prmirsimi i administrimit fiskal, forcimi i shtetit ligjor dhe disiplins n sektorin privat. Por, ne do mund ta gjykojm at vetm kur t shohim rezultatet, shprehet Reinke.

  Pr momentin, bisedimet jan pezull. Por n tetor misioni i FMN-s do t rikthet srish n Tiran dhe nse deri ather qeveria nuk i ka prmirsuar t ardhurat, menuja q do ti ofrohet nuk do t ket shum mundsi zgjedhjeje.

  Programi sht i ankoruar n performancn fiskale dhe reduktimin e borxhit. Nse disa tregues nuk ecin sipas planit t paracaktuar, ather duhen masa korrektuese. Qeveria mund t shoh pr kursime, t shkurtoj shpenzime t panevojshme. Por, nse kto nuk do t mjaftojn, athere do t duhen masa n krahun e taksave. Por i takon qeveris t vendos se ciln nga kto instrumenta do t zgjedh, nse do t doj t ul shpenzimet apo t rris taksat, prfundon Reinke.

  Parashikimi pesimist pr ekonomin shqiptare nga Instituti i Vjens pr Studime Ekonomike

  Ndrsa Kryeministri dhe opozita e kan kthyer n debat rritjen ekonomike pr kt vit, nj parashikim pesimist vjen nga Instituti i Vjens pr Studime Ekonomike. Ne nje raport te publikuar se fundmi, Instituti parashikon q rritja ekonomine n Shqipri kt vit do t jet 2%. Nivel ky afr rritjes s shnuar nj vit m par.

  Pr kt vit institucionet financiare ne vend kishin parashikuar fillimisht nj rritje prej 3% t ekonomis, dhe e rishikuan at n ulje pak muaj m par, raporton Abc News.

  Instituti i Vjens ngre shqetesimin lidhur me ngarkesen fiskale ne Shqiperi, nivelin e larte te kredive me probleme dhe balancat me jasht. duke u bazuar n kto pasiguri, edhe parashikimet pr dy vitet e ardhshme jan m pesimiste krahasuar me qeverin shqiptare dhe institucionet ndrkombtare, prfshir edhe BERZH.

  Instituti i Viens, pret q vitin e ardhshm ekonomia shqiptare t rritet 2.2 % dhe n 2017-n 2.4 %. Por edhe ky nivel rritje do t vihet n pikpyetje sipas Institutit nga shtrengesa fiskale dhe kredit me probleme.

  Raporti thote se aktualisht ekonomia shqiptare vazhdon te mbeshtetet nga reforma ne sektorin e energjise dhe hyrjet e investimeve te huaja direkte.

  Parashikimet e fundit t qeveris shqiptare flasin pr nj rritje prej 2.7 % kt vit, ndrsa n dy vitet e ardhshme, rritja e parashikuar nga institucionet vendase sht dy her m e lart se ajo e institutit t Viens.

  Kt vit qeveria uli parashikimin e saj per rritjen ekonomike pr shkak t permbytjeve qe ndodhen ne muajin shkurt.

  Vitin e kaluar ekonomia jon shnoi nj rritje prej rreth 1.9 %, sipas t dhnave t Institutit t Statistikave. Edhe n kt rast, parashikimi i Institutit t Viens ishte m afr nga institutet e institucionet e tjera financare.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 17. #37
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Mire do bente ta lexonte edhe ndonje karafil tjeter i forumit, qe fantazon duke na thene se qeveria e Rames e detyruar nga situata e rende ekonomike, i ka rritur taksat jo per te vjedhur, por per t'i kanalizuar ato ne arken e shtetit...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 18. #38
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,575
  Faleminderit
  68
  185 falenderime n 171 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  FMN-ja nderpret financimin sepse nuk po merren te ardhurat e pritshme sipas nje plani te bere.
  Plani eshte plan dhe nuk eshte aspak cudi qe te jete bere jo realist.Nuk mund te parashikosh me saktesi asnjehere
  ne ekonomi.Atehere faji i ngelet FMN-se qe jep fonde me shume se sa duhet.
  Me fondet eshte abuzuar, jane harxhuar me shume ne sektore jo produktive, si asistence teknike nga specialiste te huaj,
  administrata shteterore dhe politike qe nuk jep asnje te ardhur.
  Te ardhurat kryesore shteti i merr nga taksat nga tregetia,taksat nga puna dhe taksat per pronen.
  Sasi me e vogel merret nga taksat ne sektorin industrial.
  Shteti duhet te krijoje programe trajnimi per krijimin e bizneseve te reja online nga shqiptaret nga ku mund te gjenerohen te ardhura te medha per shtetin
  duke marre taksa nga aktiviteti i ketyre bizneseve,mund te shiten mallra,apo ofrohen servise per miliona kliente ne Europe me cmime terheqese.
  Kjo eshte e ardhmja e ekonomise.Duhet zgjeruar tregu on line ne internet te rriten volumet e shitjeve dhe serviseve
  dhe nga kjo merren taksat dhe permirsohen te ardhurat ne shtet dhe buxheti.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Hidhi nje sy artikullit me poshte dhe nqs ke mundesi, dergoi nje email FMN-se te na e ilustroje me grafik sqarimin, sepse jemi dyshues ne ketu te forumi:

  Dshtimi me tatimet dhe doganat, FMN nuk lidh marrveshje me qeverin!!!


  Fondi Monetar Ndrkombtar sqaron pr her t par n publik pse nuk e nnshkroi marrveshjen e radhs me qeverin shqiptare. Prfaqsuesi rezident i Fondit n Tiran, Jens Reinke zbuloi pr Top Channel se shkaku sht ecuria e dobt e t ardhurave n buxhet, pr t cilat FMN i ka krkuar qeveris t marr masa.

  “Gjat ktij viti t ardhurat kan rn n mnyr thelbsore nga pritshmrit dhe plani. N kt pik, pr t kompletuar nnshkrimin e marrveshjes ne diskutuam me qeverin pr masat n krahun e taksave, t cilat do t mbyllnin gropn. Por qeveria vendosi t punoj njher n drejtim t administrimit prpara se t angazhohet n diskutime pr politika t reja taksash, ka n gjykimin tim sht nj rrug e prshtatshme, por edhe fisnike pr t lvizur prpara”, deklaron Reinke.

  N 5 muajt e par t vitit, t ardhurat nga tatimet dhe doganat ishin 11 miliard lek m pak se plani. Shqetsimi i FMN-s sht se shkaqet e rnies jan afatgjata dhe kjo mund t vr n rrezik programin pr uljen e borxhit.

  “Disa nga arsyet reflektojn faktor t jashtm, si rnia e mimit t nafts, interesat apo dhe inflacioni i ult. Por disa t tjera lidhen me zbatimin e ligjit dhe rregullave tatimore. Pra, ka nj problem administrimi. Taksat nuk jan aq t ulta n Shqipri, por performanca e t ardhurave nuk sht e fort”, nnvizon Reinke.

  Prball ksaj situate dhe nn trysnin e shtuar t ndrkombtarve, nj dit m par kryeministri Rama lajmroi nj operacion t gjer antievazion.

  “Mnyra se si qeveria do t prballet me kt problem sht sigurisht vendim i saj. Ky aksion shkon n linj me temn kryesore, q sht prmirsimi i administrimit fiskal, forcimi i shtetit ligjor dhe disiplins n sektorin privat. Por, ne do mund ta gjykojm at vetm kur t shohim rezultatet”, shprehet Reinke.

  Pr momentin, bisedimet jan pezull. Por n tetor misioni i FMN-s do t rikthet srish n Tiran dhe nse deri ather qeveria nuk i ka prmirsuar t ardhurat, menuja q do t’i ofrohet nuk do t ket shum mundsi zgjedhjeje.

  “Programi sht i ankoruar n performancn fiskale dhe reduktimin e borxhit. Nse disa tregues nuk ecin sipas planit t paracaktuar, ather duhen masa korrektuese. Qeveria mund t shoh pr kursime, t shkurtoj shpenzime t panevojshme. Por, nse kto nuk do t mjaftojn, athere do t duhen masa n krahun e taksave. Por i takon qeveris t vendos se ciln nga kto instrumenta do t zgjedh, nse do t doj t ul shpenzimet apo t rris taksat”, prfundon Reinke.

  Parashikimi pesimist pr ekonomin shqiptare nga Instituti i Vjens pr Studime Ekonomike

  Ndrsa Kryeministri dhe opozita e kan kthyer n debat rritjen ekonomike pr kt vit, nj parashikim pesimist vjen nga Instituti i Vjens pr Studime Ekonomike. Ne nje raport te publikuar se fundmi, Instituti parashikon q rritja ekonomine n Shqipri kt vit do t jet 2%. Nivel ky afr rritjes s shnuar nj vit m par.

  Pr kt vit institucionet financiare ne vend kishin parashikuar fillimisht nj rritje prej 3% t ekonomis, dhe e rishikuan at n ulje pak muaj m par, raporton Abc News.

  Instituti i Vjens ngre shqetesimin lidhur me ngarkesen fiskale ne Shqiperi, nivelin e larte te kredive me probleme dhe balancat me jasht. duke u bazuar n kto pasiguri, edhe parashikimet pr dy vitet e ardhshme jan m pesimiste krahasuar me qeverin shqiptare dhe institucionet ndrkombtare, prfshir edhe BERZH.

  Instituti i Viens, pret q vitin e ardhshm ekonomia shqiptare t rritet 2.2 % dhe n 2017-n 2.4 %. Por edhe ky nivel rritje do t vihet n pikpyetje sipas Institutit nga shtrengesa fiskale dhe kredit me probleme.

  Raporti thote se aktualisht ekonomia shqiptare vazhdon te mbeshtetet nga reforma ne sektorin e energjise dhe hyrjet e investimeve te huaja direkte.

  Parashikimet e fundit t qeveris shqiptare flasin pr nj rritje prej 2.7 % kt vit, ndrsa n dy vitet e ardhshme, rritja e parashikuar nga institucionet vendase sht dy her m e lart se ajo e institutit t Viens.

  Kt vit qeveria uli parashikimin e saj per rritjen ekonomike pr shkak t permbytjeve qe ndodhen ne muajin shkurt.

  Vitin e kaluar ekonomia jon shnoi nj rritje prej rreth 1.9 %, sipas t dhnave t Institutit t Statistikave. Edhe n kt rast, parashikimi i Institutit t Viens ishte m afr nga institutet e institucionet e tjera financare.
  Te pakten paska shifra artikulli. Jo vetem llafe.

  Qeveria shum keq qe s'ka arritur planin. Ose s'ka punuar sic duhet, ose ka qene shume optimiste per vjeljen e tatimeve. Nese vjel me shume tatime se me pare bravo, nese vjel me pak, atehere turp te kene qe i rriten kot dhe nuk nxorren gje ne drite.

  Emri: Albania  Data.png

Shikime: 158

Madhsia: 13.5 KB

  Kjo eshte rritja e ekonomise vit pas viti. Pika me e ulet eshte ne 2013 me 1.4% dhe me pas ka marre kthese per rritje me 1.9% vitin e kaluar dhe pak me lart kete vit ka mundesi. Dhe rritje me e madhe pritet ne vitet e ardhshme. Keto jane parashikime nga Banka Boterore, jo nga qeveria shqiptare.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Alarmi i KE pr Shqiprin: Borxhi publik nuk mban m!

  Borxhi ulet o me zhvillim ekonomik ku natyrisht supozohet qe femijet e shokut Sali te paguajn taksat e fitimit o me shkurtimin e administrates e rrogave te tjera shteterore ose e treta me ngritjen e taksave. E para e zhvillimit ekonomik nuk ka funksinuar ndonjehere ne Shqiperi sepse edhe kur kemi patur ritje ekonomike borxhi eshte ngritur,e dyta nuk mund te funksionoje ndonjehere sepse partite te gjithe elektoratin e tyre e bazojne tek punesimi ne shtet. Mbetet vetem rruga e trete ngritja e taksave,dhe ketu mund te ngrihen qe te vilen vetem taksat e detyruara si shtepia,uji,drita,benzina,makina etj etj. Prandaj kushdo qeveri te vije,per te paguar borxhin dhe borxhet e reja do te ngreje taksat se me kontrabante nuk rrohet .

  Ne rastin e Shqiperise te tre pikat duhet te ecin ne menyre te barabarte,zhvillim ekonomik,reformat shteterore,dhe ngritja e taksave,qe mund te behen vetem mbas; 1) Hapjes te dosjeve se politika e jeta shoqerore do etike e moral 2) Mbas reformes ligjore e kontrollit te pronave. 3) Kontrolli i pasurise publike e private...por natyrisht nuk mund ta beje nje qeveri socialiste qe eshte e njejte si ajo demokrate.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •