Close
Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 183 prej 183
 1. #181
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,149
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  FILARETI, I VETQUAJTUR PATRIK I UKRAINES, KA “BEKUAR” NJE MURALES ME AFRESK
  TE THEKSUAR JOKANONIK, ME SIMBOLE NAZISTE DHE NACIONALISTE.

  Shėn Gjergji po shkel njė shqiponjė me dy koka. Nė kėtė kontekst, ėshtė e qartė se kjo shqiponjė pėrfaqėson Rusinė, por (pyetje retorike) shqiponja me dy koka pėrfaqėson vetėm Rusinė?

  Shqiponja dykrenare e para, ishte njė simbol i Perandorisė romake tė Lindjes (Bizantine), para se tė adoptohej nga Rusia, dhe kjo shqiponjė vazhdon tė pėrdoret si nga grekėt dhe serbėt (edhe nga Mali i Zi ),
  nga rumunėt dhe shqiptarėt si dhe nga kultura dhe popuj tė shumtė, duke pėrfshirė edhe gjermanėt dhe austro-hungarezėt.

  Ndonjėherė thuhet se tė dy kokat pėrfaqėsojnė Kishėn dhe shtetin, disa thonė se nėnkuptohet pushteti mbi Lindjen dhe Perėndimin. Shqiponja ėshtė pėrdorur edhe nė shumė dekoracione kishtare,
  dhe me fjalė tė thjeshta mund tė quhet njė nuskė pan-orthodhokse.
  Por pėr monarkinė ėshtė njė simbol i shenjtė i mbretėrve dhe perandorėve tė mirosur ( me vajin e shenjtė ) tė Perėndisė.

  Nė rastin e kėsaj “ murales me afresk “ tė Filaretit, ėshtė ngritur sigurisht vetėm pėr arsye nacionaliste, dhe krijon njė dilemė pėr tė.
  Shqiponja me dy koka ėshtė gjithashtu njė simbol i dashur nga Patriarkana Ekumenike, e cila po e mbėshtet .
  Simboli ėshtė treguar nė njė flamur tė ēmuar pėr Kishėn e Greqisė; ky flamur ka njė kuptim po aq tė thellė pėr grekėt po aq sa pėr rusėt - dhe muralja e Filaretit ėshtė duke e pėrdhosur atė.
  Po ē’farė do tė mendojnė tani mėsuesit e rinj tė Filaretit pėr kėtė? Nė njė faqe interneti greke ėshtė shprehur njė indinjim i thellė, duke vėnė nė dukje shumė detaje antikanonike dhe deri te stilit satanik nė afreskun qė po flitet.
  Ku shkruhet ;
  "Shqiponja dykrenore e vrarė nga imazhi i rremė i Shėn Gjergjit, ėshtė simboli mė i njohur i krishterimit orthodhoks sot.
  Shqiponja mban njė kryq dhe njė glob, qė simbolizon njė sinergji harmonioze nė mes tė kishės dhe shtetit .
  Ky flamur ėshtė pėrdorur historikisht nga perandoritė bizantine dhe ruse. Sot ėshtė flamuri zyrtar i Patriarkanės ekumenike, i Kishės Orthodhokse greke ...por jo vetėm, ėshtė edhe e gjithė orthodhoksėve tė tjerė, po ėshtė edhe e Malit tė Shenjtė ( Athos ) .
  Nė njė isteri kolektive tė shpėrthimit publik tė pėrbuzjes ndaj besimit orthodhoks dhe pėrēmimin e shumė vendeve qė pėrdorin shqiponjėn nė flamujt e tyre, Filaret ka "bekuar" kėtė imazh satanik ...
  dhe pikėrisht tė nesėrmen Bartholomeu ka tėrhequr Anatemėn ( ē’kishėrimin ose mallkimin ) kundėr tij, kundrejt Filaretit.

  Urrejtja e Filaret dhe kishės sė tij nacionaliste ėshtė aq e fortė dhe qė e ka verbuar logjikėn e tyre deri nė pikėn ku kanė porositur njė mural blasfemues,
  fyerje tė gjithė orthodhoksėve qė e kanė ruajtur kėtė simbol pėr mijėra vjet, duke pėrfshirė Patriarkanėn Ekumenike, nė njė kohė qė ata ( kisha nacionaliste ukrainase ) kanė njė nevojė tė dėshpėruar pėr mbėshtetje nė aktivitetet e tyre jo-kanonike.
  Pėr Patriarkanėn Ekumenike kryesore ėshtė qė Filareti dhe kisha e tij tė sulmojnė Rusinė, nuk ka fare rėndėsi qė ata po shkelin nė malin Athos, Greqi, Serbi, Rumani dhe gjithė vėndet e tjera ku ka orthodhoks si ėshtė edhe vendi ynė.


  Burimi: dimpenews.com
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #182
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,149
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Po gjjithashtu kjo Faqe e internetit vuri nė dukje praninė e simboleve neonaziste.
  Psh. nga fotot dalin simbole nazi-fashiste si wolfsangel, zvastika, flamurėt me ngjyre te kuq e zi qė pėrfaqėsojnė ekstremizmin e djathtė ne Ukrainė, dhe qė janė simbole te nazizmit jo mė pak se zvastika.

  Emri: rune-in-original-context-1.jpg

Shikime: 23

Madhėsia: 47.4 KB  Shihni pranė flamurit te batalionit "azov" ē'farė flamurėsh ka..., njė nazist dhe majtas i Natos...!  por ka edhe simbole komunisto-sovjetike si mitralozėt kallashnikov ( shih nė foton lart pranė zvastikės ) dhe sulmi kundėr shqiponjės dykrenore…
  Duken sikur tė gjitha forcat e errėta janė nė kualicion..., mos po verifikohet ndonjė profeci...?

  Mbetet fakti qė ai popull po martirizohet me bekimet e fanariotėve prej Stambollit dhe dollarėt e Washingtonit

  Pėrshėndetje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 05-11-2018 mė 16:59
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 3. #183
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,149
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kisha Orthodhokse e “ Lindjes sė Krishtit dhe e Shėn Nikollės “ nė Firence ėshtė kthyer nė gjirin e Kishės Orthodhokse Ruse.

  foto: Gabriele Maltinti / Shutterstock.com


  "Nuk ishte fat i mirė, por fatkeqėsia qė ndihmoi". Fjalėt e kėsaj thėnie ruse, pėr aq sa ėshtė e mundur, tregojnė qė Perėndia nganjėherė realizon planet pėrmes momenteve tragjike tė historisė.
  Kėshtu, skizma e sotme e Fanarit, rreziku i tė cilit pėr tė gjithė botėn orthodhokse nuk mund tė nėnvlerėsohet, gjithashtu ka filluar tė japė fryte.
  Midis tyre ėshtė kalimi i njė prej famullive mė tė njohura tė diasporės ruse - Kishėn e Lindjes sė Krishtit dhe Shėn Nikollės nė Firence -
  nga juridiksioni i Patriarkanės sė Konstandinopojės nė Kishėn Ruse jashtė vendit, ndryshe njohur me ROCOR e cila u ribashkua nė vitin 2007 me Patriarkanėn e Moskės.


  Emri: Firenze_ROCOR2.jpg

Shikime: 21

Madhėsia: 53.1 KB


  "Prej sot [28 tetor], famullia ruse nė Firence gjendet nė juridiksionin e ROCOR-it (The Russian Orthodox Church Outside of Russia) .
  Hilarioni, mitropoliti i Amerikės Lindore dhe Nju Jorkut, u pėrkujtua nė funksionet ".


  Famullitė ruse tė Fanarit njė absurditet i vėrtetė kanonik:

  Njė vend i shenjtė i mrekullueshėm ngritur midis shekujve XIX dhe XX nė stilin e arkitekturės sė Moskės dhe Yarosllvit tė shekullit tė XVII,
  kisha fiorentinase e Lindjes sė Krishtit dhe Shėn Nikollės u bė njė stoli e vėrtetė e qytetit tė famshėm italian, dhe nė tė njėjtėn kohė qendra e kulturės ruse nė kėtė rajon.
  Por mė pak se dy dekada mė vonė, trazirat revolucionare nė Rusi ēuan nė njė largim tė detyruar tė kėsaj famullie me Kishėn Ruse
  dhe anėtarėsimin e saj me Patriarkanėn e Konstandinopojės, e cila filloi nė vitet 20-tė njė ekspansion tė gjerė kundrejt diasporės orthodhokse tė gjitha kombėsive.

  Ishte atėherė qė u ngrit nė juridiksionin e Fanarit "Ekszarkati i famullive ruse nė Evropėn Perėndimore" ( "Kryedioqeza e kishave orthodhokse ruse nė Evropėn Perėndimore").
  Struktura ėshtė shumė e diskutueshme nga pikėpamja kanonike e parė, por e lejueshme nė kushtet e atyre kohėrave tė trazuara,
  tė paktėn deri nė rivendosjen e rendit kanonik nė Kishėn ruse .
  Por, qė prej viteve '90, dhe sidomos pas ribashkimit tė Patriarkanės sė Moskės dhe Kishės Ruse jashtė Rusisė nė vitin 2007,
  kjo strukturė ėshtė bėrė jo vetėm njė absurditet, por njė ilegalitet i vėrtetė.

  Kanali televiziv "Tsargrad" kontaktoi rektorin e Kishės sė Lindjes dhe Shėn Nikollės, arqipriftin Georgy Blatinskii,
  i cili na tha se ēfarė bėri komuniteti orthodhoks rus nė Firence duke thyer kungimin me Fanarin dhe tė kalojnė nėn juridiksionin e Kishės Orthodhokse Ruse,
  e cila ėshtė e bashkuar me Patriarkanėn e Moskės.
  t Georgij pėr shumė vite ka qėnė dekani i famullive ruse tė Patriarkanės sė Konstandinopojės nė Itali, dhe kėshtu fakti i ribashkimit tė saj me Kishėn Ruse
  mund tė jetė njė shembull pėr famulli tė tjera ruse qende janė nėn juridiksionin e Fanarit.

  At Georgij Blatinskij thotė: "Tė gjithė ata qė janė tė lidhur me Patriarkanėn e Kostandinopojės janė jashtė Orthodhoksisė"

  Tsargrad: Ati Georgy, nė rrjetin social Facebook, ėshtė raportuar se famullia juaj ka ndėrprerė kungimin me Patriarkanėn e Konstandinopojės
  dhe u pranua nėn Omoforin e Kishės ruse jashtė Rusisė. A ėshtė e vėrtetė, dhe nėse po, ēfarė ju shtyu tė bėni kėtė hap?

  Archpriest Georgy: Pėr fat tė keq, vendimet jo-kanonike tė bėra mė 11 tetor nga Patriarku Bartolomeu me Sinodin e tij,
  bėjnė qė tė gjithė ata qė janė tė lidhur me Patriarkanėn e Konstandinopojės tė gjėnden jashtė Orthodhoksisė.
  Kjo pjesė ( Kostandinopoja ) ėshtė shkėputur nga Kisha, siē kishte ngjarė mė parė me Romėn. Prandaj,e vetmja mėnyrė pėr ne, tė krishterėt orthodhoksė rusė,
  ishte tė hynim nė njė strukturė kanonike, si kisha ruse jashtė vendit. Kėshilli ynė i kishės dhe asambleja jonė e famullisė mbėshtetėn njėzėri kėtė vendim.
  Dhe nuk ka asnjė ka asnjė rrugė tjetėr pėr ne.

  Tsargrad: A keni ndonjė informacion, nese ka edhe famulli tė tjera ruse tė Patriarkanės sė Konstandinopojės tė gatshėm tė ndjekin shembullin e komunitetit orthodhoks fiorentin?

  At Georgij: Deri tani, ka kaluar shumė pak kohė. Unė mendoj se kjo do tė ndodhė, por vetėm kur ata tė kuptojnė se janė jashtė fushės kanonike, jashtė Orthodhoksisė.  Emri: Firenze_ROCOR5.jpg

Shikime: 21

Madhėsia: 26.3 KB

  Patriku i Moskės dhe gjithė Rusive Foto: www.globallookpress.com


  Pra, nuk ėshtė rastėsi qė Shenjtėria e tij Patriarku Kirill, duke folur sot nė festivalin "Besimi dhe Fjala", ka theksuar veēanėrisht se ajo qė po ndodh
  ėshtė njė urdhėr "pėr shkatėrrimin e unitetit tė Kishės sonė, me njė dimension global" .
  Pėr mė tepėr, "kjo nuk ėshtė vetėm njė luftė pėr juridiksionin, ėshtė njė luftė pėr shkatėrrimin e forcės sė vetme orthodhokse tė fuqishme nė botė".
  Dhe pikėrisht pėr kėtė, tė gjithė ne, tė krishterėt orthodhoksė, tani duhet tė forcojmė lutjet tona tė pėrbashkėta pėr unitetin e Kishės Ruse,
  si edhe pėr njerėzit si At Georgij Blatinskij dhe pėr komunitetin orthodhoks tė Kishės fiorentinase tė Lindjes sė Krishtit dhe tė Shėn Nikollės ēudibėrės, tė ushqyer shpirtėrisht prej tij.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 05-11-2018 mė 17:02
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •