Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Berisha 23 vjet misionar serb
  Berisha 23 vjet misionar serb, ja 30 nga 100 shrbimet speciale pr t bllokuar futjen e Shqipris n BE.


  NGA: PERPARIM HALILI
  Sali Berisha prej 23 vjetsh, ka luajtur jo vetm rolin, por edhe prfaqsuesin m lart t agjenturs serbe n politikn dhe shtetin shqiptar, duke qen dhe vepruar aktivisht si misionar produktiv, me shrbime speciale, pr t bllokuar futjen e Shqipris n BE. Sali Berisha ka provuar me fakte konkrete n kto 23 vjet se sht skenaristi dhe aktori i vetm kryesor q ka krijuar bllokazhet e futjes s Shqipris n BE, duke projektuar dhe realizuar krizave t thella politike, kombtare, legjislative, n drejtsi, qeverisje, ekonomi, shoqri e deri diplomatike, t cilat i prpunonte, i servirte publikisht dhe i zgjaste pa fund. Sipas letrave q ka publikuar opozita n parlament, konfirmohet se Sali Berisha ka nisur shrbimin si agjent i UDB, qysh n rinin e tij, sidomos pasi u b dhndr i dy kolonelve t UDB, Rexhepovi dhe Milica Ramovi. Me kt profil, me kt mision antishqiptar sht desantuar e mbajt n politik e qeverisje prej 23 vitesh Sali Berisha, futur nga qarqet antishqiptare serbe-greke-ruse. Kjo frym e veprimtari 23 vjeare antishqiptare e politikanit, presidentit, kryeopozitarit dhe kryeministrit Sali Berisha sht shfaqur sa q Shqipria, gjendej n portn e BE. Kaq her prej Sali Berishs, jan sajuar e shkaktuar kriza t thella, q kan rrugn e Shqipris pr integrimin n BE. Kujtojm dy momente, pr t provuar kt mision t Sali Berishs.
  1. T dy hert n vitin 2010 e 2011, kur Shqipria nuk e ka fituar Statusin pr vend kandidat n BE, Sali Berisha ka dal n ekrane duke zbardhur dhmbt e duke mos shprehur asnj keqardhje pr kt bllokim, prkundrazi ka shprehur gzim e knaqsi t plot.
  2. Ditn q Serbia morri ftesn pr negociata me BE pr statusin e vendit kandidat, kryeministri shqiptar dhe dhndri serb Sali ram Berisha, doli brenda minuts n media dhe prshndeti me gzim e superlative, arritjen e madhe t Serbis n rrugn drejt BE! Q pas hipjes n gjith pushtetin e tij n 22 mars 1992, Sali Berisha ka regjistruar pothuajse nj krim t ideuar, organizuar, nxitur, lejuar, mbshtetur ose kryer direkt prej tij.
  Ja 30 krizat bllokuese t Berishs, q e kan ln Shqiprin jasht BE
  1. Dhjetor 1991: Opozita Sali, megjithse iu krkua t mos vepronte, krijoi 30 vatra zjarri, dhune e konfliktesh n Shqipri, pas t cilave BE deklaroi: Negociatat ndrpriten, opozita nxit lvizje dhune.
  2. Janar 1992: PD krijon trazira e dhun publike n Tiran, Durrs, Vlor, Kavaj, Shkodr, Elbasan. BE nuk firmos hapjen e negociatave, largohet nga Shqipria, fajson populizmin e Sali Berishs.
  3. N 8 Shtator 1992: Pushteti Sali, nuk pranon rekomandimet e BE dhe platformn e reforms politiko-ekonomike-administrative, ndalen negociatat.
  4. N 1 dhjetor 1992: Kjo marrveshje rikthehet dhe n hyn n fuqi, por shkelet n 5 pika, duke pezulluar zbatimin e saj pr 6 muaj.
  5. N vitet 1992-1993: BE dha mbi 1.5 miliard USD ndihm financiare, pr nisjen dhe zbatimin e pikave fillestare t Marrveshja s Tregti- Bashkpunimit, por pushteti Sali, i shprdoroi dhe kjo bllokoi financimet kapitale pr 1 vit.
  6. Mars 1992: BE planifikoi 20 milion ECU fond pr Shqiprin, sipas projektit CROSS BORDER, t detajuar pr segmentin Kor-Kapshtic-Tri Urat, por pushteti Sali, u fut n konflikt fals me shtetin Grek pr 5 ifte minoritarsh, duke nxitur Greqin t vendos veton pr bllokimin e tyre.
  7. N vitin 1993: BE planifikoi prsri 20 milion ECU pr Shqiprin, por prsri pushteti Sali, hapi konflikt pr lejimin e abetares greke n Dropull dhe Greqia vendosi veton bllokuese.
  8. Tetor 1993: BE i krkon pushtetit Sali, reformimin e sistemit t drejtsis, sipas standarteve t BE, por drejtsia u mbush me kursant 6 mujor, duke e detyruar BE t trhiqet.
  9. Data 30 korrik 1993: Pushteti Sali, arreston dhe burgos kreun e opozits shqiptare Fatos Nano, duke shprfillur krkesat e BE pr t ndalur kt hap politik q synonte asgjsimin e opozits, shkputen raportet me BE pr 6 muaj.
  10. N 16 mars 1994: U hodh ideja e Korridorit 8-t n vijn EGNATIA Durrs-Elbasan-Shkup-Sofje-Stamboll, firmosur nga Klinton, Berisha, Glikorov, Zheliev, Ozal, por pushteti Sali, e devijoi n favor t pals greke duke e kaluar nga Selaniku kt projekt, BE bllokoi financimin e negociatat, duke i shtyr 1 vit.
  11. Maj 1995: BE i krkon pushtetit Sali, bllokimin e veprimtaris s firmave piramidale, si kusht pr t vazhduar bashkpunimin por nuk u plotsua. BE pezullon 8 muaj, marrveshjet n 6 sektor: Hipotek, arsim, shndetsi, drejtsi, dogana, polici.
  12. N 3 mars 1996: Pushteti Sali, prfshihet n skemn pr shkatrrimin e sindikatave, duke prdorur deputetin Azem Hajdari pr uzurpimin e kreut t tyre, BE bllokon asistencs teknike n sistemin e administrats publike.
  13. N 12 maj 1996: BE dha alarmin pr ngjarjet e 97-s, ndrsa FMN largoi nga Shqipria prfaqsin pr shkak t krijimit t kolapsit ekonomiko-financiar prej piramidave t cilat pushteti Sali, nuk pranoi ti mbyllte.
  14. N 14 nntor 1997: BE u largua pa afat prej Shqipris, pr shkak t gjendjes s lufts civile dhe shkatrrimit total t vendit, shkaktuar prej pushtetit Sali,
  15. Shtator 1998: Ndrsa pritej nisja e negociatave pr liberalizimin e vizave, opozita Sali, futi Shqiprin n kryengritje te armatosur me shkatrrim institucionesh zyrtare e trazira fizike.
  16. N vitin 1999: BE miratoi nismn pr Shqiprin, Maqedonin, Kroacin, Bosnj-Hercegovinn e Serbin, t quajtur Procesi i Stabilizim-Asocimit (PSA). Opozita Sali, nuk firmosi Paktin e Stabilitetit me qeverin e PS dhe Shqipria u prjashtua nga kjo marrveshje pr 1 vit.
  17. Qershor 2000: KE i Feiras, vendosi q vendet e Procesit t Stabilizim-Asocimit, t jen kandidat pr BE, por opozita Sali, n zgjedhjet lokale t tetorit 2000, krijoi trazira e konflikte n 10 qytete t vendit, me epiqendr Tropojn, duke prjashtuar Shqiprin nga kjo mundsi deri n vitin 2002.
  18. Nntor 2000: BE vendosi n Zagreb t forcoj bashkpunimin me Shqiprin nprmjet Grupit t Nivelit t Lart Shqipri-BE, por opozita Sali, bojkotoi parlamentin dhe nisi protestat e sulmet mbi institucionet, ndaj kjo nism u bllokua.
  19. Qershor 2001: Kshilli i Ministrave i BE, miratoi raportin e KE dhe krkoi projekt-mandat pr hapjen e negociatave me Shqiprin, prpara fundit t vitit 2001, por opozita Sali, nisi protestat e dhunshme n prag t zgjedhjeve parlamentare dhe ky mandat negocimi extra u bllokua, mbasi opozita nuk ndali dhunn.
  20. Dhjetor 2001: KE vendosi ta paraqes Projekt-Mandatin e negocimit pr Marrveshjen e Stabilizim-Asocimit me Shqiprin, por opozita Sali, nuk njohu rezultatin e zgjedhjeve parlamentare dhe nisi dhunn n kuvend, n mjediset publike e ndaj institucioneve shtetrore. Grupi Konsultativ BE-Shqipri, ndaloi aktivitetin.
  21. N 21 Tetor 2002: Kshilli i shtjeve t Prgjithshme t BE, vendosi hapjen e negociatave me Shqiprin, me kusht paktin bashkpunues pr miratimin e ligjeve reformuese n drejtsi, dogana e ligjvnie, por opozita Sali, nuk bashkpunoi me qeverin, ndrsa BE bllokoi negociatat pa afat.
  22. N 31 Janar 2003: Hapen zyrtarisht negociatat nga Presidenti i Komisionit Europian, Romano Prodi dhe Kryeministri Shqiptar Fatos Nano, por opozita Sali, nuk shkoi n seancn e posame t kuvendit, duke vazhduar dhunn e protestave t rrugs, BE shtyu miratimin pr nj koh tjetr.
  23. N 20 qershor 2003: KE miratoi propozimet e KiE t Ballkanit Perndimor, Moving Toards European Integration, ku Shqipria ishte prfshir n fondin shtes prej 230 milion Euro pr programet rajonale 2004-2006, por u prjashtua, mbasi nuk jepte garanci zbatimi, prej destabilitetit t krijuar nga agresiviteti i opozits Sali.
  24. N 21 qershor 2003: Zhvillohet n Selanik, samiti BE-Ballkan Perndimor, me objekt integrimin e vendeve Shqipri, Bosnje-Hercegovin, Kroaci, FYROM dhe Serbi-Mali i Zi, por asistenca pr Shqiprin u la jasht liste pr shkak t trazirave t krijuara nga opozita Sali, prej zgjedhjeve vendore.
  25. Nntor 2006: BE publikon raportin pr nivelin e lart t korrupsionit n pushtetin Sali, dhe mungesn e siguris pr vazhdimin e reformave integruese, bllokon pr 5 muaj bashkpunimin pr realizimin e MSA.
  26. Mars 2008: Plas skandali i krimit ekonomik e njerzor me 26 viktima n Grdec, BE krkon rishikim t negocimit t pikave t Marrveshjes s Stabilizim-Asocimit, ndalon dhe anulon 12 projekte reformash n sigurin kombtare dhe administratn publike.
  27. Shtator 2008: Pushteti Sali, largon dhunshm FMN nga Shqipria, reagon dhe trhiqet BE me bllokim negocimesh pr reformat, duke caktuar fund-vitin 2010 pr liberalizimin e vizave.
  28. Dhjetor 2010: Pushteti i Sali Berishs vret 4 demonstrues n qendr t Tirans, BE krcnon me prjashtim t Shqipris nga negocimet pr Statusin e vendit kandidat.
  29. Maj 2011: Pushteti Sali, shkatrron qllimisht zgjedhjet vendore me manipulim, vjedhje vote e dhunim t opozits, BE shkput kontaktet me qeverin dhe anulon pa afat dhnien e Statusit vend kandidat pr Shqiprin.
  30. Data 12 tetor 2012: Raporti i BE njofton se refuzon dhe bllokon dhnien e Statusit si Vend Kandidat pr Shqiprin, vendi sht n kriz totale politike-ekonomike e institucionale, qeveria e drejtuar nga Sali Berisha nuk ka prmbushur 12 detyrimet e lna nga BE dhe KiE n 9 nntor 2011. Marre nga Gazeta SOT

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,477
  Faleminderit
  326
  423 falenderime n 355 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Vetem Berisha eshte misionar serb apo dhe populli qe e ka votuar per keto 25 vite ? Ata qe e kane votuar dhe pjesa tjeter qe kurre nuk kan kerkuar as te akuzohet e le me te gjykohet.

  Berisha eshte thjeshte nje mbeturine e sistemit te kaluar,o me sakte garanti i sistemit te kaluar. Sikur te ishte agjent o misionar serb do ishte e keqja me e vogel. Berisha eshte nje doktor qe mendon qe populli futet ne pune duke hapur kjoska,ku dhe kjoskat duhen te jene pa leje...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  552
  Faleminderit
  20
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Demostrata e 21 janarit ne Tirane Protestuesit sulmone ...

  www.youtube.com/watch?v=_A1piCaY-xU
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 08-07-2015 m 11:57

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,072
  Faleminderit
  2
  36 falenderime n 32 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Ne nuk e dime tamam ca eshte Sala por keto jane fakte.
  La verita' ti rendera' libero!

 5. #5
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  29
  Postime
  3,791
  Faleminderit
  141
  105 falenderime n 90 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Filo serbi e permbushi ne menyren me te mire te mundshme misionin tij.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 6. #6
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  14,008
  Faleminderit
  0
  666 falenderime n 474 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Jo 23 po 25. Akoma nuk eshte terhequr nga istikami. Vazhdon te beje lojen e serbit

 7. Anetart m posht kan falenderuar Darius pr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (09-07-2015)

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  155
  Faleminderit
  15
  14 falenderime n 10 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Citim Postuar m par nga Bossi Lexo Postimin  Berisha 23 vjet “misionar” serb, ja 30 nga 100 shrbimet speciale pr t bllokuar futjen e Shqipris n BE.

  NGA: PERPARIM HALILI
  Marre nga Gazeta SOT
  Perparim o djale, duket qe akoma nuk te ka dale efekti i shkolles se partise qe ke bere. Bravo ti po qe ja corre masken agjentit te huaj.
  Kastraveca si pune jote, vazhdojne akoma te quajne kundershtaret politike agjenta, jo shqiptar, shqipfoles, etj.
  Ne te vertete punen e agjentit e beni tamam tipa si puna jote, duke quajtur shqiptaret joshqiptar. Dhe e beni pa qene te tille e pa rroge sepse nuk keni kapacitetin.

 9. Anetart m posht kan falenderuar Shaboni pr postimin:

  Albo (09-07-2015)

 10. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Rugova dhe Berisha
  Rugova dhe Berisha


  Bedri Islami

  Postuar m: 24 Mars, 2015


  Rugova, ish presidenti i Kosovs, n dy koh t ndryshme, n t parn n miniatur dhe i paqen; dhe n t dytn i njohur, por i palvizur; dhe Berisha, ish presidenti i Shqipris q solli marsin e vitit 1997, ish kryeministri q la pas humnern financiare t pashoqe n historin e nj vendi, kan pak a shum nj histori t prbashkt politike, e cila, megjithat ka edhe t veantn e saj.

  E prbashkta e tyre e par sht se q t dy erdhn n politik n nj koh pak a shum t njjt, n nj diferenc t vogl kohore, dhe, ndrsa i pari i zgjodh si shefi politik i Lidhjes Demokratike t Kosovs; pasi at post e kishte refuzuar Rexhep Qosja; i dyti u zgjodh shefi i Partis Demokratike t Shqipris, pasi kishte przn Azem Hajdarin dhe kishte br puin e par ndaj Meksit. Koha, n t ciln ata u bn figura politike, ishte n pikun e ndrrimeve politike n t gjith botn e lindjes komuniste, dhe si e till ajo po krkonte me ngulm figura t reja, t cilat do t mund bartin mbi vete nj pesh q do t ishte e vshtir pr tu mbajtur. Do e shohim m tej se si ndodhi ardhja e tyre n kt shesh politik.

  E prbashkta e tyre e dyt sht se, as njri e as tjetri nuk kishin qen disident t regjimit t shkuar. ndryshe nga sa kishte ndodhur me drejtues t tjer t lvizjeve demokratike, as Rugova dhe as Berisha nuk kishin qen disident politik. Asnjri prej tyre nuk ishte arrestuar, nuk kishte qen i burgosur politik dhe as nuk kishte shpallur q m par nj platform politike q krkonte ndryshime thelbsore.

  E prbashkta e tyre e tret sht se, si njri n Prishtin, dhe tjetri n Tiran kishin qen komunist. I pari, Rugova kishte qen komunist i Lidhjes Komuniste t Kosovs, nj aneks i Lidhjes Komuniste t Serbis; ndrsa tjetri, Berisha kishte qen antar i Partis s Puns, pr m tepr e kishte t shnuar datn 8 nntor edhe si dit e pranimit t tij n parti. Nse Berisha ishte e natyrshme t jet pjes e Partis s Puns, pasi vinte nga nj familje e varfr, besnike e regjimit, pa asnj njoll n biografin puniste, ardhja e Rugovs n Lidhjen Komuniste ishte gj e pazakont. Normalisht ai duhej t ishte, n mos armik, kundrshtar i regjimit, pasi babai i tij, Uk Rugova, besohej se ishte vrar nga forcat serbe t Rankoviit, pikrisht n fundin e Lufts s Dyt Botrore. Nse Rugova do t kishte qen n Shqipri, ai nuk do t mund t ishte kurr antar i nj partie komuniste, por pak a shum e njjta gjendje ishte edhe n Kosov. Askush nuk mund t mendonte se nj pinjoll i Shaban Polluzhs, pr shembull, t ishte antar i Lidhjes Komuniste. Nse do t kishte ndodhur kjo, fisi i vet do e kishte br hasha. Rugova sht nj prjashtim nga rregulli brenda Lidhjes Komuniste.

  E prbashkta e tyre e katrt sht se, n kohn kur ata u prfshin gjersisht n politik, ata ishin , n t njjtn koh, njri n Prishtin dhe tjetri n Tiran, funksionar t lart t strukturave komuniste. Rugova pasi kishte qen m par sekretar i Lidhjes Komuniste n Institutin Albanologjik, q quhej qendra e irredentizmit, me vendim t Komitetit Krahinor, ishte emruar njkohsisht edhe kryetar i Lidhjes s Shkrimtarve t Kosovs. N postin e tij partiak, njeriu q dukej tepr i but, do t shfaqje disa nga vetit e egrsis politike, duke qen njri nga zdhnsit m t fuqishm n procesin e njohur si i Diferencimit. Le t citojm shkurt njrin nga deklarimet e tij n mbledhjet diferencuese, konkretisht n cilsimin e tij pr akademikun Rexhep Qosja: Problemi i diferencimit, thekson Ibrahim Rugova, duhet t jet i vazhdueshm dhe i gjithanshm, kurse prsa i prket mass s propozuar, si antar i sekretariatit t OTH t Lidhjes Komuniste, propozoj q Rexhep Qosjes ti shqiptohet masa vrejtje partiake- sipas propozimit t grupit t puns t dy kryesive, t ciln e kemi miratuar edhe ne. ( Rilindja, 30.IX.1982).

  Pr ata q nuk e din, procesi i diferencimit nuk ishte nj nat, dy, dhjet, pastaj nj javnat, nj muajnat, por dy vitenat, prmes t cilit u bn mbi 120 mij arrestime e denoncime. N fillimet e viteve 80 n Kosov shfaqej mjekra e inkuizicionit ortodoks serb, grshetuar me inkuizicionin komunist jugosllav.

  I njjt, ndoshta m i ashpr pr vet kushtet e tij t ngushtsis s veprimit, skematik dhe agresiv, do t shfaqej edhe Berisha n jetn politike t vendit. Dshmia e Hysen Shoshorit, dshmia e nj t dnuari politik, mund t jet nj sprov e vetme; ndrsa t tjerat gjendjen n t gjith katrahurn e tij politike. Tek Berisha, n kohn e lulzimit t fatit t tij politik brenda Partis s Puns do t gjendeshin dy vet: I pari n hije, i mllefosur me ata q nuk e kuptonin besnikrin e tij dhe devotshmrin e shrbimit; ndrsa i dyti i mbledhur rreth vetes pr t pritur nj ast t dhn, kur gjithka mund t kthehej n udhn e tij.

  E prbashkta e tyre e pest sht se q t dy u bn t njohur pr idet e tyre , t cilat n fakt nuk i prinin kohs, pas prononcimeve n shtyp. Shphesh her sht shkruar e rishkruar se Rugova erdhi n skenn politike t Kosovs pas disa intervistave t guximshme, sidomos pas nj interviste tepr t guximshme q i paska dhn revists gjermane Der Spiegel. Duhet t jesh tepr naiv pr ta besuar kt. M tepr se nj shkak i vrtet, ky sht nj shkak i gjetur pr t prligjur nj futje n loj, pr t pasur nj gjetje politike, pr t justifikim t ardhshm politik. far kishte pasur ajo intervist, t ciln m pas nuk e mbante mend askush, t veant dhe m tepr se intervistat e tjera q kishin dhn intelektualt e tjer n Kosov? Revista e njohur Der Spiegel i sht gjendur gjithnj pran Rugovs, edhe n ditt e bllokimit t tij n Velani, kur ishte nn kontrollin e policis serbe, n ditt e bombardimeve t Natos. Po ashtu, edhe shkrimet e Berishs, n gazetn Bashkimi nuk kishin ndonj domethnie t veant, megjithse kishte n to dika jasht rregullit. Por ishte nj koh, mesi i vitit 1990, kur regjimi ishte i gatshm t rrzohej dhe priste vetm rrzuesit e tij. Intervistat e mpasme n Zrin e Ameriks prmes Elez Biberajt, dukeshin m shum si nj nder q nj tropojan i bn nj tropojani tjetr, por edhe nj prcaktim i shefit t ardhshm politik.

  E prbashkta e fundit mes tyre sht se pothuajse n t njjtn koh do t jen pr specializim n Franc, dhe sht nj koh e uditshme, kur bhet gjithka nga shteti francez pr t shptuar Jugosllavin e mbetur, e n mos t trn, t paktn t ket nj pjes sa m t madhe serbe. T ket kaluar fillesa e rrugs s tyre t ardhshme prmes dyerve franceze? Asgj nuk sht e pamundur, por kjo sht vetm nj hipotez, e cila nj dit do t ket qartsimin e duhur.

  Rugova dhe Berisha, si njerz, si karaktere, ishin t ndryshm, krejt t ndryshm. Rugova ishte prgjithsisht njeri i qet, q e ngrinte zrin vetm kur mendonte se po shkeleshin t drejtat e tij vetjake. Kur delegacioni shqiptar n Rambuje po prcaktonte njerzit, Rugova krkoi t kishte pran ndihmsin e Tij, Merovci. Kur t tjert nuk ishin t nj mendje, ai ngriti zrin dhe i ra me grusht tavolins. N t gjitha ditt e tjera t Konferencs, askush nuk ia dgjoi zrin. Berisha sht ndryshe, ai sht impulsiv, pjesmarrs, sht nga politikan q nuk mund t rijn pa debatin, dhe nse nuk e kan e krkojn at. Rugova ishte i larguar nga njerzit, ishte mister pr to. Gjith jetn e tij si president i zgjedhur, pas lufts n Kosov, i doli vetm pak her, sa gishtat e nj dore nga Velania, ku ishte selia e tij; ndrsa Berisha nuk mund t rrij n zyr. Berisha ma pasion mitingjet, debatet, sht pjes e gjithkaje, t don dhe t urren me t njjtn forc. Rugova as nuk t donte as nuk t urrente. Ai ruante qetsin brenda vetes, duke pritur nj koh tjetr; Berisha e prish qetsin duke grumbulluar rrebeshin rreth vetes. Rugova ishte i dhn pas pijeve me ngjyra. N Paris, n pritje t prfundimit t Konferencs s Rambujes, ai ishte njeriu i shnuar si pijetar. Berisha sht i rregullt, ai e njeh vern, sidomos vern e kuqe, por nuk e tepron. Rugova e mbante t fsheht edhe familjen e tij, Berisha e afishoi at deri sa ia blozoi fytyrn. Rugova nuk kishte miq, t gjith i kishte t prkohshm, por autoritetin e kishte t jashtzakonshm. T gjith n partin e tij i druheshin. Berisha i njeh miqt pr deri sa i ka t till, dhe u bn favore t mdha. Pastaj i mallkon. Humori i Rugovs ishte fin, si ai i njeriut q flet pak. Nj her, kur disa nga lidert politik t Kosovs, bashk me ndonj t ftuar tjetr, po shkonin t ftuar tek zoti Kushner, n nj avion t vogl, dikush e pyet Rugovn se far do t ndodhte nse avioni do t rrzohej. Ai qetsisht u prgjigj se, s pari populli do t shptonte prej nesh, s dyti, Rexhep Qosja do t shkruante nj libr.

  N katr vitet e para ata ishin miq t ngusht, por me nj ndryshim: Berisha ishte i prirur q ta afishonte kt miqsi, Rugova e kishte n heshtje. Ky i fundit bnte udi se si kolegu i tij matan kufirit flet n t njjtn koh, edhe pr hyrjen n Evrop , edhe pr bashkimin kombtar, ka i binin ndesh njra tjetrs. Por nuk merakosej fort pr kt; ai e njihte lojn politike shum m mir se sa Berisha. Ai kishte hyr n lojn e madhe t pritjes dhe t durimit q para vitit 1981, kur, duke shtrnguar dhmbt kishte br nj hersh, edhe rolin e t dnuarit familjarisht nga regjimi, por edhe t t prkdhelurit t regjimit. N pamjen e par, n politik, Rugova ishte pa gjak, por gjaku i vlonte. Berisha n pamjen e par sht gjith gjak n politik, por ai i shter shpejt pas shprthimit t par. Nga t dy, atij q duhej ti ruheshe ishte Rugova, sepse ishte m i fsheht, ndrsa Berisha ishte m i rrezikshm.

  Vitet e para t miqsis kaluan shpejt, duke u ftohur gjithnj e m shpejt. Rugova kishte besuar shum n profilin politik t Berishs, por thyerja e par i erdhi kur nuk mendohej: N referendumin e par pr Kushtetutn e re t Shqipris, prmes s cils Berisha mund t shpallej mbret pa qen i till, por q humbi si nj aga i vogl fshati, megjithse kishte gjithka n duar. Rugova e donte edhe ai mbretrimin, por jo afishimin. Ai mbretroi si nj mbret vasal pr 9 vite nn pushtetin serb, q nuk ia turbulloi kurr ujt, por kur e vrejti se Kolegu i tij kishte dashur ta prdorte, humbi vetin e par t ndrsjelljes: Besimin. Rugova vuri re pr her t par se ai nuk mund t ishte mit n Shqipri, nse do t ishte i njanshm. Fjala e tij u ndrpre me fishkllima dhe ai u tregua i zgjuar, e ndrpreu at. Rugova mund t toleronte shumka, por jo ta prdorsh dyfish: Edhe nga pushteti serb, kt e lejonte; edhe nga pushteti n Shqipri, t cilit nuk i kishte asnj borxh.

  Ata ishin t larguar nga njri tjetri, por jo t hasmruar. Rugova e preu rrugn drejt Tirans, Berisha i ndrpreu kontaktet me t. Rugova krkoi e gjeti prkohsisht nj adres tjetr: Azem Hajdarin, nj profil i ult politik, por jam i bindur se ai nuk ishte maniak seksual. Ai prtonte t ishte i till. Berisha krkoi e gjeti matan kufirit dy figura: Hydajet Hysenin, njeri i sinqert deri n dhimbje, n at koh nnkryetar i par i Lidhjes Demokratike t Kosovs, dhe Adem Demain, njeriun q beson shpejt m shum se askush tjetr.

  Do t kishte edhe pak koh deri sa t hasmroheshin Rugova dhe Berisha. Miti i miqsis mes t dyve kishte marr fund. T dy u munduan ta fshihnin kt, por ajo dukej, megjithse nuk ishte shpallur. N fakt, megjith at q bnin, rruga e tyre ishte n nj cak e prfunduar; drejt Beogradit, por shtrimi i rrugve ishte i ndryshm.

  Kjo nuk i largoi. Kjo i kishte mbajtur deri ather.

  Prisha e tyre, ose sherri i madh filloi n vitin 1996. Do t jet n prishje prfundimtare, krejt e heshtur, me nj injorim t dukshm rugovian, si ishte n natyrn e tij, dhe me nj duf mbyts gjith mllef nga Berisha, si sht, po ashtu, n natyrn e tij.

  Ajo q sht shkruar nga Buxhovi se prishja e tyre erdhi pr interesa madhore sht nj fars politike. Buxhovi ka qen vrtet themelues i LDK-s, por ai sht nj nga figurat e njohura t shrbimit sekret serb. Lidhja Demokratike e ka fillesn e saj n zyrat e gazets Rilindja dhe, i ka dshmuar njri nga krijuesit e saj kryesor, Mehmet Kraja, programi i partis s re ishte shkruar s pari serbisht dhe m pas ishte prkthyer keq n gjuhn shqipe.

  Them se prishja e tyre nuk erdhi pr shkaqe politike, sepse as njri e as tjetri nuk mrziteshin fort pr kt. Berisha ishte partizan i hapur i qndrimit t Kosovs nn pushtetin serb, duke krijuar nj Kosov Autonome, me nj hapsir t madhe; Rugova, nga ana e tij ishte i deklaruar pr pavarsi, por nuk bnte asgj tjetr, vese konferencat bajate t shtypit t dits s premte. Kaq bajate ishin br kto, sa q n janarin e vitit 1997, shkaku i vetm pse Rugova nuk do t bnte nj t premte konferenc shtypi ishte se kishte rn bor n Vilani, aty ku ai jetonte. sht e njjta e premte , n t ciln do t vriteshin tre nga heronjt e par t Ushtris lirimtare t Kosovs, Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu.

  Cili ishin shkaku i prishjes s tyre prfundimtare, q nuk i takoi m, dhe q nuk e lejoi Berishn t ishte n Kosov pr deri sa Rugova ishte n jet?

  N t vrtet jan disa shkaqe, t cilat, n themel t tyre, kan pak, ose aspak gjra q lidhen me kombin, me shtetin, me mvetsin. Ata jan larg tyre, por kt le ta themi n vazhdimin e ktij shkrimi.

  Vijon numrin e ardhshm

 11. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  707
  Faleminderit
  1
  25 falenderime n 25 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Berisha eshte me kedo qe nuk e do shqiperine te jete Shqiperi dmth pak me e madhe, me e lire dhe me e begate cdo dite.
  Si nje agjent me shume se serb, nje agjent i klaneve te erreta Ballkanike qe duan ta shnderrojne ate ne nje Hong Kong tjeter, por plan qe ka hasur rezistence dhe pengesa serioze duke e lene pezull edhe Berishen te duket keq ashtu ne ngricen e luftrave profesionale.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ciarli : 10-07-2015 m 12:56

 12. #10
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  29
  Postime
  3,791
  Faleminderit
  141
  105 falenderime n 90 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Politikane te korruptuar Shqipria ka putur ka dhe do te kete. Ashtu sic jane dhe ne te gjithe boten. Por politikani i vetem qe eshte kunder interesave kombetare eshte vetem ky plan i qelbur nga vicidoli i humbur. Ky eshte ai qe prek ineteresat e kombit vetem per pasurite e tija familjare. Drejtesia asnjehere nuk e denoi kete katil ne shpirt, por jam i sigurte qe Zoti kte do e denoj per cdo jete te pafajshmi qe ka mare. O berish, me shpirt ta them qe Zoti te vendose per ty.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 13. #11
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,072
  Faleminderit
  2
  36 falenderime n 32 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Po ja shtojme dhe nje te zeze se shendet i behet.

  CIA: Sali Berisha ka krkuar ndihm ushtarake nga Irani, Libia....

  m.albeu.com/lexo.php?kat=126&nr=206613
  Ndryshuar pr her t fundit nga VOLSIV : 19-07-2015 m 04:18
  La verita' ti rendera' libero!

 14. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  452
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Artikull dhe akuza te kota, te pa-baza dhe qesharake. Te tilla akuza duke i renditur me numra 123456789 mund te krijoj edhe une per Ramen, Thain, Menduhun e per kedo tjeter, por a do te kishin vlere pa u argumentuar ? Jo !! Ku i ke argumentet per do numer - akuze te ngritur ?

 15. #13
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  18
  30 falenderime n 26 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Citim Postuar m par nga Wrangler Lexo Postimin
  Artikull dhe akuza te kota, te pa-baza dhe qesharake. Te tilla akuza duke i renditur me numra 123456789 mund te krijoj edhe une per Ramen, Thain, Menduhun e per kedo tjeter, por a do te kishin vlere pa u argumentuar ? Jo !! Ku i ke argumentet per do numer - akuze te ngritur ?
  Per detin ca mendon
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 16. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  452
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Eshte i ndotur

 17. #15
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  18
  30 falenderime n 26 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Pikerisht aty plasi muuti sheshit
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 18. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb
  “Sali Berisha i krkon ndihm Athins pr zgjedhjet 2017 dhe si e solli UDB-ja n pushtet”

  October 18, 2016

  Ish-truproja e Sali Berishs, Izet Haxhia, flet pr nj bosht Athin-Beograd, i cili ka investuar dhe ka pasur rol prcaktues n karriern politike t Sali Berishs gjat tranzicionit shqiptar, n kmbim t shrbimeve kundr interesave t Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe qeverive properndimore t Tirans.

  Pr Shqiptarja.com, Izet Haxhia shprehet se edhe rikthimi i shitjes s detit nga Sali Berisha, duke implikuar nj vend t tjer, sht nj shrbim ndaj Athins dhe kundr interesave t SHBA dhe sigurisht edhe ndaj qeveris “Rama”, e cila sipas Haxhis mbron linjn e Perndimit.

  Sipas Haxhis, Sali Berisha nuk i sht referuar Turqis, por Shteteve t Bashkuara t Ameriks, sa i takon vendit t tret q ka influencuar n rrzimin e marrveshjes s detit. Por, Haxhia shton se Berisha ka urdhruar mediat pran tij t’i referoheshin Turqis, pr t’a vn Ramn n shnjestr t sulmeve greke.

  Ai thot se Berisha, me rikthimin e paktit t tradhtis, krkon t fitoj mbshtetjen e Athins pr zgjedhjet parlamentare t 2017, me qllim rrzimin e Rams. Megjithat, Haxhia e konsideron tashm Berishn nj relike e ktij boshti, i cili krkon ndihm pr t shptuar PD n 2017.

  “Boshti Athin-Beograd ka qen aktiv dhe prcaktues n vendosjen n krye t shtetit shqiptar t atyre q na kan drejtuar n kto vite tranzicioni. Berisha erdhi n pushtet nn petkun e mbshtetjes amerikane, por pas ksaj mbshtetje qndronte lobi serb n Amerik, me mbshtes t shumt n administratn e Bushit, me prfaqsues Igellbeger dhe Elez Biberajn, me lidhje farefisnore me Berishn.

  Pastaj vjen rnia e Berishs po me ndihmn e lobit grek n Amerik, me prfaqsues Nikola Gejxh dhe shefit t CIA, George Tenet, n funksion t ardhjes n pushtet t Fatos Nanos, nj njeri i grekve.

  Politika e jashtme e qeverive shqiptare n vitet e qeverisjes deri m 2013 ka ecur sipas fjals se kryeministrit grek Micotaqis q pati thn n vizitn e par t tij n Shqipri n 1991, se rruga e Shqipris pr n Evrop kalon nga Athina, por q kjo tabu sht thyer nga Rama i cili deklaroi se po qe se rruga pr n Evrop duhet t kaloj nga Athina, ather pranoj q t mos futem fare n Evrop.

  Pra, me ardhjen n pushtet t Edi Rams, mund t themi se n saj t vizionit t tij properndimor dhe mos pasjes s kompleksit t inferioritetit ndaj fqinjve tan grabitqar, ndikimi i ktyre fqinjve ka rn dukshm n politikn e jashtme e n vendimet e ksaj qeverie.

  Berisha, duke aluduar pr paln e tret, ai e kishte fjaln pr Amerikn si pal t tret, por nga ana tjetr, me an t mediave t tij, hodhi iden se kjo pal e tret sht Turqia, me qllim q t bj diversion ndaj Rams q njihet si mik i Erdoganit dhe ta bj at (Ramn) nj shnjestr t sulmeve greke.

  Gjithashtu Berisha krkon t marr mbshtetjen greke n zgjedhjet e ardhshme pr klanin e tij antishqiptar dhe pr t rrzuar Ramn. Un nuk mendoj q Turqia t ket qen prapa vendimit t Gjykats Kushtetuese pr rrzimin e paktit t tradhtis s shitjes s detit Greqis”, shkruan Haxhia.

  Deklarata
  Ish-truproja e Sali Berishs, Izet Haxhia, thot se deklarata e Berishs pr rrzimin e paktit vjen pikrisht pas ngritjes pr her t par t shtjes ame nga komisioneri Han. “Deklarata e Berishs n parlament n lidhje me rrzimin e paktit detar me Greqin nga ana e Gjykats Kushtetuese pr llogari apo nn ndikimin e nj pale t tret, nuk duhet par e shkputur edhe nga zhvillimet e fundit diplomatike t politikes shqiptare.

  Ajo u b n kohn kur fill pas ngritjes pr her t par t shtjes ame nga komisioneri Han, vizits s papritur t Mets n Athin dhe vizits s planifikuar t Rams n Beograd.

  E par n kt kontekst, Berisha q nuk mund t’a pranoj q nuk sht m nj faktor (perverse) destabilizues n politiken vendimmarrse shqiptare, krkon t faktorizoj veten, qoft edhe duke prmendur marrveshjet antikombtare t nnshkruara prej tij, si ishte pakti detar me Greqin, duke u munduar t prfshij n kt loj t tij t pist e antishqiptare pal t treta, por pa cilsuar se ciln pal.

  N synimin e tij prars, ai do q t fitoj prkrahjen e Athins, e cila ka qen prcaktuese n politikn shqiptare t ktyre 25 viteve”, thot Haxhia.

  Loja e dyfisht
  Izet Haxhia thot se Berisha ka luajtur nj loj t dyfisht n raport me Beogradin, i cili ka mundsuar katapultimit e tij n majat e politiks.

  “Nga Berisha mund t pressh do gj e gjithfar mashtrimesh, sepse ishte po ai Berish q hyrjen n politik e bri me fjalt nacionaliste pr Kosovn e bashkimin kombtar, e nga ana tjetr takohej n mnyr t fsheht me ministrin serb Jovanovic n Crans-Montana, n qershor t 1992.

  Ndrsa n publik deklaronte se duhej bombarduar Beogradi, ishte po ky Berish q furnizonte me karburant makinn vrasse t lufts se Millosheviit e drgonte armatim pr vllai e tij biologjik, Radovan Karaxhic, pr t vrar myslimant e Bosnjs.

  Ishte ky Berish q przinte antishqiptarin Nikolas Gejxh n 1996 dhe n vitin 2005 shkonte e i lpihej e miqsohej me t, q ta ndihmonte t vinte n pushtet. Ishte ai Berish q prndiqte e burgoste lufttaret e UK n qeverisjen e tij dhe tani na flet me retorik patriotike e ngre n qiell luftn e UK.

  Por, koht kan ndryshuar dhe boshti antishqiptar Beograd-Athin po e humbet ndikimin n politikn shqiptare. Megjithat, ky bosht antishqiptar po prpiqet q me an t relikeve t tij t vjetra t tipit Berisha t vendos prsri ndikimin n politiken shqiptare. N zgjedhjet e ardhshme pritet nj betej prfundimtare n mes t njerzve t boshtit anti shqiptare Beograd-Athin dhe t atyre me vizionin pro perndimor t Shqipris”, shkruan ai.

  Haxhia: Si e solli UDB Sali Berishn n pushtet

  Ish-truproja i Sali Berishs, Izet Haxhia, identifikon UDB e ish-Jugosllavis si trampolinn e ngjitjes s Berishs n pushtet. Haxhia, pr vite me radh nj ndr njerzit m t afrt dhe t besuar t Sali Berishs, pohon se UDB kishte nj dosje pr Sali Berishn. Sipas tij, ish-ambasadori Rajerson, erdhi nga Beogradi n Tiran, me nj dosje t UDB, t prgatitur pr Sali Berishn dhe politikan t tjer.

  “Dihet tashm se rolin kryesor pr zgjedhjen e fitoren e Berishs dhe PD n ‘92 e luajti Elez Biberaj me Zrin e Ameriks, q e vuri n funksion t PD dhe Berishs dhe ambasadorin Rajerson, i ardhur uditrisht nga Beogradi me nj ant, ku kishte dosjet e politikanve t ‘rinj’ t pluralizmit shqiptar t marra nprmjet kanaleve t UDB. Elez Biberaj ka qen nj shqiptar i arratisur n Jugosllavi e pas qndrimit disavjear t familjes se tij u ndihmua nga UDB t emigronte n Amerik.

  Aty, ai, me ndihmn e njerzve t lobit serb n Amerik, arriti t bj karrier deri si kshilltar i Departamentit t Jashtm Amerikan. Pra Berisha erdhi n pushtet i mbshtetur nga lobi serb ne Amerik q ka pasur ndikim t madh n administratn e Bushit n vitet ‘90 nprmjet Igellberger, i cili kishte lidhje e interesa ekonomike me Serbin e konkretisht firmn Zastava”, ka pohuar Haxhia.

  Sipas Haxhis, Sali Berisha nn urdhrat e padronve n Beograd, her pas here, sht divorcuar me SHBA, n dm t interesave kombtare. “Berisha, duke marr forc nga ky lob serb dhe urdhra nga padront e tij n Beograd, her pas her sht prplasur e divorcuar me Amerikn, gjithmon duke dmtuar interesat jetike t shtetit shqiptar dhe shtjen kombtare.

  A ka ndihme m t madhe q mund t’u bsh armiqve tan shekullore, se ajo q u ka dhn e po jep Berisha vetm me faktin q ka penguar e po pengon konsolidimin e nj shteti t s drejts e ligjor n Shqipri? Kur ishte n pushtet, duke e prdorur shtetin dhe institucionet e tij si pron t tijat apo partis e familjes s tij mafioze e antishqiptare dhe tani q duket sikur sht n opozit, duke krijuar shtetin e tij paralel me president, shrbim sekret, kryeprokuror e gjykata n shrbim t tij?”, thot Haxhia.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #17
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Sali Berisha arrestoi Adem Jasharin

  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  707
  Faleminderit
  1
  25 falenderime n 25 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb

  Sali Berisha mund te konsiderohet si politikan profesionist dhe ne vazhden e 'tradhetareve' dhe agjenteve te Esateve te Shqiperise, te cilet e mendojne shpetimin e saj vetem ne kalimin e saj ne province, ciflig apo protektorat te Serbise apo Greqise(qe nuk i do). Mirepo Shqiptaret kane treguar qe nuk i duan as heronjte dhe as tradhetaret e tyre vetem se neper sofra qejfi dhe ahengjesh. Pra nje gen tataresh, pre-sllavesh qe fsheh ne shpirtin e saj djallin dhe engjellin apo Caprashutrat Indiane dhe Zaratustrat Perse apo Djallin(meqe eshte me i vjeter) dhe Zotin me fete apo endrrat e Tij te bardha.

 21. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Berisha 23 vjet misionar serb
  Ish-trupoja e Berishs rrfen pengun e jets: Si nuk e hodha n det ta hanin

  09:46 / E premte, 03 Mars 2017  Dikur nj ndr njerzit m t afrt t ish-kryeministrit Sali Berisha, sot armik i betuar dhe i penduar pr kohn q ka qndruar afr tij. Bhet fjal pr Izet Hazhin, ish-trupojn e Berishs n vitin 1997.

  Ai quhet Sali Berisha dhe ndihem fajtor q nuk ia shmanga vendit tim nj fatkeqsi si ai. E kisha n dor, ta lija t arratisej, por pendohem q e ndalova.

  Tia kisha hedhur peshqve n det ta hanin, ta mbyllja n nj nga tunelet e Dajtit, kt duhet t bja, u shpreh Izet Haxhia n nj intervist pr Shqiptarja.com.

  Z. Izet Haxhia, prshndetje. Kan kaluar 20 vjet nga ngjarjet e vitit 97, por dua t fokusohemi tek disa moment kulminante. Ka pasur shum ngjarje q kan tronditur jett e shqiptarve, ka pasur vrasje, shtetrrethim, banda. N pak muaj, u hapn shum varre, pati shum protesta kundr pushtetit t asaj kohe. Ju keni qen njeriu m i afrt i ish Presidentit Sali Berisha. Si e prjetonte Presidenti at situat. far urdhrash keni marr, cili ishte m ekstremi?

  -Viti i zi pr shqiptart e Shqiprin dhe ngjarjet e rnda q ndodhen nuk erdhn n mnyr t papritur. Ata erdhn si pasoj e nj politike autoritare t Berishs dhe qeverisjes s tij q patn si shkndij t shprthimit t tyre falimentimin e firmave piramidale. Ishte represioni i shtetit dhe instrumenteve t tij q uan n vjedhjen e votave n muajin Maj 1996, dhuna ndaj opozits dhe mediave q ishin me frym opozitare dhe kjo e br n funksion t nj mandati t dyt presidencial t Berishs ,q uan n kt revolt masive t shqiptarve.

  E majta e tulatur dhe pa asnj mundsi reagimi ndaj ksaj shtypje u mundua ti prdori kto revolta q shum shpejt morn karakter politik. Ka pasur shum ngjarje e episode t rnda q tronditen shtetin apo antishtetin e ndrtuar nga Berisha. Q nga ngjarjet e Lushnjes ato t Beratit e m von ato t Vlors.

  Berisha n vend q t ndiqte politikn e zgjidhjes s problemit q n dukje ishte ekonomik, por n thelbin e tij kishte ato q thash m lart, shtypjen politike, vendosi ti prgjigjej me dhun dhe prarje ktyre revoltave ka do t sillte rnien e shtetit n mars 1997 dhe futjen e vendit ne kaos dhe spiralen e dhuns.

  Berisha u kujtua t bnte zgjidhje ather kur zjarri i ksaj revolte i erdhi tek dera e zyrs s tij n Presidenc. Dhe kjo zgjidhje nuk ishte pr t shptuar shtetin q kishte rn, por veten e tij dhe amnistuar krimet e bra. Berisha nuk ndjen kurr keqardhje pr ato krime q ka br, por mund t ndjej keqardhje pr ato q nuk ka mundur t bj.

  Si u tulat e majta?

  Opozita ra n kurthin e Berishs q para nj jave para se t zgjidhej president nn mbshtetjen e tankeve e armve nga nj parlament ilegjitim, apo nj Berishe q shpallte gjendjen e jashtzakonshme e drgonte rekrut e ushtrin t shtypte jugun duke u munduar t ndizte nj konflikt jug-veri.
  Kush ishte iniciatori i ksaj lvizje q mund t ndizte Luftn Civile?

  -Iniciatori i ksaj marrveshje t filluar n fshehtsi ishte Prec Zogaj nj bashkpuntor i sigurimit dhe shrbimit sekret grek. Jo rastsisht u zgjodh ky person nga qarqet antishqiptare. Ktu qndron edhe kurthi dhe tradhtia q ju b popullit t revoltuar, me kt marrveshje, duheshin lar hesapet njher e mir me shkaktarin e saj, Berishn e trembur, e friksuar.

  Pra marrveshja e 9 Marsit ishte nj marrveshje q amnistoj Berishn dhe e la at n politik, ndrsa nata e 13 marsit sht nata kur un me njerzit e mi e kthyen nga rruga e arratis Berishn dhe ia lam peshqesh ktij vendi e populli sot e ksaj dite.

  Pasojat e ksaj marrveshje ndihen edhe sot e ksaj dit n politikn e kriminalizuar shqiptare sepse u legalizua krimi n politik u amnistua pr t mos u ndshkuar sot e ksaj dite.
  A u qetsua gjendja pas marrveshjes s 9 Marsit? A funksionoi Qeveria e Pajtimit, Fino? Dukeni i penduar pr kt peshqesh
  -Qeveria Fino edhe pse u krijua n baz t ksaj marrveshje nuk filloi funksionim e saj deri m 15 Mars. Prkundrazi, situata u b me kaotike dhe jasht kontrollit.

  Po peshqeshi?

  -Sa pr pyetjen se, a jam penduar q ja lash peshqesh Berishn ktij vendi? Jo vetm Berishn q sht kryekusar dhe kryebanditi i ktij vendi, por edhe shum politikan t tjer duhet ti kisha ose hedhur n det si ushqim pr peshqit apo ti kisha mbyllur n nj nga tunelet e shtabit t prgjithshm n malin e Dajtit, t hanin njri-tjetrin. Ky sht i vetmi peng dhe e vetmja pendes n jetn time.

  Po ama theksoni q e mbajtt me zor. Prse?

  -Un e them prap q duke mbajtur me zor at nat t 13 Marsit, Berishn pr t mos u arratisur kemi prishur nj skenar t coptimit t Shqipris q ishte vn n zbatim dhe Berisha me ikjen e tij ishte guri i fundit n kt skenar, duket paradoksale q mbajtja e tij me zor ndaloj kt skenar, por duhet thn q shteti kishte rn dhe i vetmi institucion q ngeli n kmb ishte presidenca pavarsisht se ky institucion ishte shkaku dhe aktori kryesor i shkatrrimit t shtetit dhe coptimit t Shqipris. Dhe fatkeqsisht gjith historia e jon si komb sht e mbushur me paradokse t tilla.

  Mir, qndrojm tek katrahura e vitit 97. Nuk gaboj kur e quaj kshtu, apo jo? Kshtu e cilson dhe historia, dhe ju tashm jeni pjes e historis s ktyre muajve

  -Kryefajtori pr vitin e katrahurn e 1997 padyshim q sht Berisha dhe bashkpuntort e tij, edhe un e pranoj pjesn e fajit tim n ndihmn q i dhash atij pr t mbijetuar. Por pa faj nuk jan as opozitart e athershm q bn at marrveshje famkeqe t 9 marsit dhe u dorzuan prpara oferts se Berishs s trembur deri n palc pr t ndar pushtetin dhe amnistuar krimet.

  Jo vetm q nuk sht dnuar as edhe nj shkaktar i asaj katrahure, por ai kryesori krcnon edhe sot me nj skenar t njjt t atij viti t zi.

  far kan br ato banda q u dnuan e vran m tepr se ata q u dhan armt n duar e u than na mbshtesni n luftn ton pr pushtet e sundim? Ata ishin thjesht ushtar t gjeneralve t zinj t politiks me n krye Marshallin Berisha apo kundrshtar t tij.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •