Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Ja kush është 20-vjeçari që hodhi veten në erë në Siri, 2 muaj më parë iu vra edhe vëllai

    Emri:  fatlum-shalaku-ok.jpg

Shikime: 798

Madhësia:  14.8 KB

    SIRI– Studenti nga Kosova Fatlum Shalaku ka qenë një student i shkëlqyer në Britaninë e Madhe, por ai braktisi studimet për t’iu bashkuar Shtetit Islamik. Shtetasit shqiptarë që kanë shkuar për të luftuar në territoret e okupuara nga ISIS në Siri dhe Irak, janë me dhjetëra, por për 20-vjeçarin nga Kosova bashkimi me ISIS ka qenë fatal.

    Fatlum Shalaku, ishte pjesë e një grupi prej 6 personash që hodhën veten në erë në Ramad, në mënyrë që ISIS të merrte në dorë këtë qytet.

    Por për familjen e Fatlumit kjo nuk është e vetmja tragjedi, pasi edhe vëllai i tij humbi jetën 2 muaj më parë gjatë luftimeve.

    Mediat në Britani shkruajnë se dy vëllezërit vinin nga një familja jo e devotshme myslimane nga Kosova, por ata u kishin thënë familjarëve të tyre se janë angazhuar me punë vullnetare.

    Fatlumi bashkë me 5 shokë të universitetit ku studionte në Britani kishin lënë studimet dhe i ishin bashkuar Shtetit Islamik.

    Miqtë e tij në Universitet e kanë përshkruar si miqësor dhe të shoqërueshëm dhe shprehen të çuditur nga radikalizimi i tij.

    (el.sp/BalkanWeb)

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    ...e more fatzi,
    familja prisniin nga ty te rriteshe me shkolle,
    te beheshe mendjeholle,
    por ti harrove shkollen dhe u bere musliman,
    domosdo qe shkove per hamam....

    ...pra,mjregulluesit trurin ta shperlane,
    te bashkangjiten me te tjere mjeran
    e per isis ju derguan,
    copa copa ju masakruan.

    ...ishe fatlum(shqiptar)e u bere fatzi musliman
    per isisi re kurban.
    enderrat qe pate dikur nuk i realizove,
    e humbe jeten kot,per isisin shkove...

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar dielli1 për postimin:

    martini1984 (26-05-2015)

  4. #3

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Hajt ne rrot s'omes shkofte. Nje kerme me pak ne mes te shqiptareve.

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    martini1984 (26-05-2015)

  6. #4
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Student i shkelqyer???
    E cfar pastaj.....ha dhe tashti.
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  7. #5
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Gabimi me i madh qe kane bere shqiptaret eshte pranimi i teorise se evolucionit dhe fese islame. Veshtire qe do te dalim njehere e mire ne binare

  8. #6
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Gabimi me i madh qe kane bere shqiptaret eshte pranimi i teorise se evolucionit dhe fese islame. Veshtire qe do te dalim njehere e mire ne binare
    Gabimi me FATAL qe kane bere Shqiptaret eshte ndarja midis tyre e feve.
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  9. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    Mudder
    Postime
    447

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Hajt ne rrot s'omes shkofte. Nje kerme me pak ne mes te shqiptareve.
    Darius

    Me vjen keq qe shprehesh ashtu per nje 20 vjeçar. Nuk kam synimin te te gjykoj dhe as te keshilloj pasi je aq i pjekur sa ta kuptosh qe dikujt ja shperlan trurin feja, dikujt politika, e dikujt gruaja qe ka ne shtrat. Mendje eshte e shkreta dhe mund te manipulohet lehte nese ja gjen anen. Shoqeria e cilivizuar duhet te punoje me shume per ta ruajtur brezin e ri qe te mos bie pre e manipulimeve te çfardolloji qofshin ato.

  10. #8
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Citim Postuar më parë nga Wrangler Lexo Postimin
    Darius

    Me vjen keq qe shprehesh ashtu per nje 20 vjeçar. Nuk kam synimin te te gjykoj dhe as te keshilloj pasi je aq i pjekur sa ta kuptosh qe dikujt ja shperlan trurin feja, dikujt politika, e dikujt gruaja qe ka ne shtrat. Mendje eshte e shkreta dhe mund te manipulohet lehte nese ja gjen anen. Shoqeria e cilivizuar duhet te punoje me shume per ta ruajtur brezin e ri qe te mos bie pre e manipulimeve te çfardolloji qofshin ato.
    Me fal qe po te citoj por kam fotografine(nga gazetat) e dy vellezerve gjermane(nuk e di si veprohet se e kam mbushur limitin) qe bene harakiri per PISIS. 24 dhe 25 vjecar,njeri kishte mbaruar shkollen e larte ne USA dhe top profesion kishte.I dyti bente pjese ne ushtrine gjermane,dhe i jati i tyre POLIC.
    Nuk e di familja se cfare shpelarje truri ju kane bere,si dhe organet kompetente nuk e shpjegojne persene.
    Te dy ishin bjond dhe me sy te kalter,dhe nuk ishin asociale.
    Ngushellime families!
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  11. #9
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anëtarësuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Citim Postuar më parë nga Wrangler Lexo Postimin
    Darius

    Me vjen keq qe shprehesh ashtu per nje 20 vjeçar. Nuk kam synimin te te gjykoj dhe as te keshilloj pasi je aq i pjekur sa ta kuptosh qe dikujt ja shperlan trurin feja, dikujt politika, e dikujt gruaja qe ka ne shtrat. Mendje eshte e shkreta dhe mund te manipulohet lehte nese ja gjen anen. Shoqeria e cilivizuar duhet te punoje me shume per ta ruajtur brezin e ri qe te mos bie pre e manipulimeve te çfardolloji qofshin ato.
    + edhe fakti qe i vellai i ish vrare andej. Ndjenja e hakmarrjes te shtyn te besh lloj lloj budalliqesh.

  12. #10
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Me kujtohet ai klyshi skipetar qe kishte lindur ne Gjermani,dhe axha apo mixha i beri terapi truri!
    Akoma se kane varrosur te gjalle.
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  13. #11

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Citim Postuar më parë nga Wrangler Lexo Postimin
    Darius

    Me vjen keq qe shprehesh ashtu per nje 20 vjeçar.
    20 vjecari te ben gjemen. 20 vjecar qe te vret e vritet per fene.

    Shoqeria e cilivizuar duhet te punoje me shume per ta ruajtur brezin e ri qe te mos bie pre e manipulimeve te çfardolloji qofshin ato.
    Ishte ne mes te Londres biri i botes. Cfare civilizimi do me shume? Keta jane turp i shqiptarise. Palaco te tille jane ata qe na njollosin emrin neper bote. Dikur kur u hapen kufijte, na doli nami per vjedhje, prostitucion, droge. Mezi sa po rregullohet ai imazh. Shpirti na e di ne qe jemi jashte se sa me mundim e krijojme opinionin pozitiv e sa shume punojme qe te na respektojne per ata qe jemi e jo te na etiketojne per faj te disa te tjereve. Tani te na dali nami dhe per terrorrizem islamik? Te na etiketoje dynjaja si vend nga ku dalin xhihadiste? E kupton se cfare skandali eshte ky?

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    martini1984 (01-06-2015)

  15. #12
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    20 vjecari te ben gjemen. 20 vjecar qe te vret e vritet per fene.



    Ishte ne mes te Londres biri i botes. Cfare civilizimi do me shume? Keta jane turp i shqiptarise. Palaco te tille jane ata qe na njollosin emrin neper bote. Dikur kur u hapen kufijte, na doli nami per vjedhje, prostitucion, droge. Mezi sa po rregullohet ai imazh. Shpirti na e di ne qe jemi jashte se sa me mundim e krijojme opinionin pozitiv e sa shume punojme qe te na respektojne per ata qe jemi e jo te na etiketojne per faj te disa te tjereve. Tani te na dali nami dhe per terrorrizem islamik? Te na etiketoje dynjaja si vend nga ku dalin xhihadiste? E kupton se cfare skandali eshte ky?
    Per keta funderrinat sme vjen aspak keq.Ke lindur atje,ke studiuar atje,je punesuar atje(qe disa te tjere i enderrojne keto vende pune) cfar do me teper????
    Shko ha dhe,dhe te tjeret te vejne mend se tru skane, keta qafirat.
    Kam parasysh ate plehren ne Frankfurt qe axha e .
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  16. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Fatlum Shalaku, studenti i shkëlqyer në UK që hodhi veten në erë në Siri

    kjo tregon nostalgji te fshehte, te forte per ate kohe kur arnautet krenoheshin nen hijen e perandorise Otomane

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •