Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-03-2015
    Postime
    4

    Të jetuarit në Norvegji.

    Pershendetje qe te gjithve shqipeve qe jetojn andej ne Norvegji.

    Kam nje lutje per gjith shqiptaret qe jetojn ne Norvegji, un dua qe te vije dhe te jetoj andej ne Norvegji, por paraprakisht un nuk kom as nje te aferm andej, keshtu qe a kish mund ndo'kush t'me ndihmoj, te pakten t'me jep nje pershkrim te shkurter rreth jeteses ne Norvegji,
    si jan kushtet dhe mundesit e te jetuarit atje,.. .

    Po ashtu kur te vij andej ne Norvegji, kish pas mundesi qe fillimisht ndo'kush tme ndihmoj, se paku te me njoh me vendin andej,

    Ju jam shum falenderues te gjith atyre qe shprehin gadishmerin e tyre per t'me ndihmuar rreth saj.

  2. #2
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Të jetuarit në Norvegji.

    E si mendon te jetojsh?
    A ke leje qendrimi ? Kjo eshte kusht nr 1.
    Une jam ne Suedi, por rregullat jane perafersisht te njenta.
    Po pate pyetje konkrete, un mund te interesohem dhe te informoj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 07-03-2015 më 10:20
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar iliria e para për postimin:

    Xiaa (07-03-2015)

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-03-2015
    Postime
    4

    Për: Të jetuarit në Norvegji.

    Flimisht u jam falenderues 'Iliria e para', mendimi mbi jetesen ne ket vend eshte te jetuarit pergjith'her ne kete vend, thjesht po mendoja a ja vlen qe njeriu te jetoje ketu ne Norvegji.
    Madje, fillimisht un nuk kom leje qendrimi ne Norvegji, por po mendoja qe kur te vije atje fillimisht te shkruhem si azilkerkues, per te ardhur atje ne norvegji nuk e kam problem.
    Kam ndegjuar se nese keni nje argument te fuqishem mun edhe te fitoni azil, sa eshte e vertet kjo?
    Madje kam degjuar se edhe jep nje leje pune fillimisht 6 mujoresh, sa eshte e vertet kjo?, kam degjuar se gjat procesit te azilit te leshojn nje leje pune per 6 muaj, sa eshte e sakt?
    Madje nese shkruhesh azilant, a ke kufizime, psh , ne Gjermani nese shkruhesh Azil, ne Republiken e Bayernit, ne ate komun ku te vendosin, je i kufizuar, dmth thjesht 35 kilometra mund te largohesh nga vendi ku banon, a eshte e njejta gje edhe ne Norvegji,
    apo nese shembull shkruhesh si azil kerkues atje ne Norvegji, a je i kufizuar apo nuk ke kufizim fare, dmth a mund te levizesh nga do neper ter republiken e Norvegjis?
    Madje, sa zgjatin procedurat e azilkerkuesit atje?
    Kjo eshte e tera qe po me duhej te dija rreth temes ne fjal.

    Edhe nje herit u jam shum falenderues per ndihme e bere ndaj meje, respekt.

  5. #4
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Të jetuarit në Norvegji.

    Ne Norvegji nuk ka kufizim levizje, por si shqiptar shanset tua jane pothuajse baraz me zero te marresh leje qendrimi ne kete vend.
    Kan ndrysharat gjerat.
    Shume njerez po vine ne Skandinave, dhe astaj po zhgenjehen. I degjoj duke thene : " me thane keshtu dhe ashtu, me paskan genjyere..."
    Ketu eshte mbushur vendi me njerz nga Siria, Somalia, Eritrea...
    Pothuajse nuk ka vend per strehim. Ky eshte realiteti. Te keshilloj qe mos te bejsh shpenzime te kota.
    KLM
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar iliria e para për postimin:

    hyrem (10-03-2015)

  7. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-03-2015
    Postime
    4

    Për: Të jetuarit në Norvegji.

    Faliminderit per gjitha informatat e dhena, ju uroj gjith t'mirat per gjatë gjith jetes suaj, respekt.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •