Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Arkeologët janë në kërkim të një thesari të fshehur ne lume

    Për origjinën e shqiptarëve Ajo që duket më e pranueshmja, është se shqiptarët e sotëm janë pasardhës të një grupi fisesh të ilirëve që banonin në juglindje të Ballkanit Perëndimor. Fiset tjera ilire të Ballkanit ku sot gjendet Serbia, Kroacia, Bosnjë-Hercegovina, Mali i Zi, dhe Sllovenia, si dhe në jug të Italisë, janë asimiluar. Ilirët mendohet se ishin grup etnik në kuadër të pellazgëve,

    Gjate dhjetë vitet e fundit arkeologët sllovene jan shfaq rregullisht në një zone të lumit Ljubljanica për të marrë një pasqyrim të shumta te pasurise që gjenden të fshehura në baltën e funde te lumit mbi 15.000 objekte, me e vjetra 9.000 vite , është marrë, dhe konservatorët janë duke punuar shumë për të ruajtur zbulimet dhe t'i bëjë ato të gatshëm për të treguar pasurit e lumit.

    1.Lumit Ljubljanica më parë ishte lidhur në rrjetin e rrugëve ujore me Adriatikut dhe Detin e zi. Moqali me thesar shtrihet rreth 19 kilometra në lindje të qytetit Vrhnika
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 19-01-2015 më 14:05

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Arkeologët janë në kërkim të një thesari të fshehur ne lume

    Lumi ka marrë dhurata për mijëra vjet
    zbulimi më i vjeter në lumë është 9000 vite i vjetër,
    dhe arkeologët besojnë se objektet në secilin rast gjatë një mijë viteve të para qellimisht gjerat jane hedhur në lumë, ndoshta si sikur dhurate e sakrifices, atëherë qe Ljubljanica ka pasur një domethanje fetare.

    Arkeologu Andrej Gaspari është ne gjedje përsëri edhe një herë për të zhytur posht në ftofsin e Ljubljanices,ne ujin e baltosur.

    Ai dhe grupi i zhytesve te tij do të shqyrtojën nje sipërfaqe pranë Zalogut, ne afersi qytetit Vrhnika, per ti kontrolluar disa te mbetura te medha prej kohes se qeramikes mesjetare.
    Duke u mbështetur prej përvojes e mëparshme Gaspari esht përgatitur për pjesën më të shumta.
    Prej atyre kontrollimet me te shumta perbajne me te vertet befasira, grupi i tij kur zbuloi nje pishtolet nga viti 1600,keshtu qe athere analizuan qermiken parahistorike, ose kur analizuan nje anije druri e cila rezultoi nje nga zbulimet 2500 vjet e vjeter byzylyk Hallstatt dhe një vulë nga Epoka e Bronzit

    Si gjith her kur Gazpari fundosej ne lume ai perbane nje vezhgim pas shtresave ne fundin e lumit p.sh.te shkaktuara prej termeteve.
    Shtresat jane ne gjendje te keqe, dhe kjo ka ndodhur me shume vershime, por gjate vegjetacionit Gazpari merr nje shikim te nje rripi te thinjur.
    Keshtu qe ai kontrollonte gjendjen ne afersi, ai sheh se esht perplot me vegla prej guri dhe brir dreri. Kjo nga koha e gjuetarve te kohes se gurit rrethe 9000 vjet te vjetra. Kjo eshte me i vjetri objekt i cili eshte gjetur deri me tashe ne lume. Para se ata ta paraqesin, matja e gjendjes eshte 3D, dhe informacioni transmeton me vone deri te nje harte e Gasparit ne kompjuter.
    Kjo duhet te jete shume me e kjarte. Ne shtresat e fundit gjendet nje kafke e nje gruaje rrethe 20 deri 34 vjeq - kjo esht njeriu me i vjeter nga Sllovenia. Arkeologet mendojne se pran qytetit Zallog gjedej nje kurthe, atje gjuetaret e kohes se gurit kane prere ndrimin e sllave, dhe ketu te gjetura kane rrjedhur nga atje.
    Kontrollimet(zbulimet) prej lumit eshte nje udhezim i madhe te nje projekti i arkeologjik te nen ujrave i cili esht ne rruge te perfundimit. Nje nder qellimit te projektit ishte qe te vije sa me afer arsyeve te gjithave zbulimeve (te mbeturave).
    Fuzhnjë lloj shtize përdoret për peshkim.Kjo është rreth 3000 f.kr dhe është prerë në kockë. Shumë zbulime të tilla jane gjetur te mbledhësit privat
    Në fund të Epoka e Gurit janë moqal banuara

    grupet më të hershme të mëdha të gjeturat janë nga tranzicioni mes Epoka e Gurit dhe Bronzit në 2000 dhe 3000 pes.
    Gjetjet, të përbërë nga saksi, vegla guri, kockat e kafshëve dhe brirë sëpata, është veçanërisht përqendruar në zonat që mund të lidhen me gjetjet e mbrojtes te dyrekve. Kjo është vetëm nga kjo periudhë e antikitetit si një mund të shoqërojnë gjetjet me gjurmë të qarta gjurmët e banuesit në moqalin Ljubljanica

    Kafka është nga një grua që ka jetuar 9000 vjet më parë, dhe esht njeriu me i vjetër i gjetur në Slloveni
    2.-Kjo gotebronzi e bukur me dorezë është nga koha rrethe 800 vite pes, e ashtuquajtura kultura e Urnave.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 19-01-2015 më 13:35

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Arkeologët janë në kërkim të një thesari të fshehur ne lume

    Nga Epoka e Gurit dhe deri në kohën të fundit vendasit lokal dhe shtegtaret në lumë kane hedhur qellimisht shume gjera me vler ne lume.
    Ne përgjithësi miren mese 15000 gjera jane ndodhur ne lume gjat kesaj kohe,si pershembull, sepata briri,prej kohes se gurit deri te shpatat nga viti 1600. Zbulimet e reja nuk gjende shpesh si me heret per arkeologet zhyten vetum per pjese nese lumi kercenohet nga donji arsye tjeter, si psh.nga ndertimet.
    Andreja Gaspari, i cili u rite dhe u arsimua në Ljubljane te Sllovenisë, gjatë dekadës së fundit intensivisht ka punuar me gjetjet nga lumi gjat viteve te fundit si udhëheqës i një ekipi nënujore arkeologjike nën Instituti Slloven për ruajtjen e kulturës, i cili ishte përgjigjesh për gërmimet.
    Përveç kësaj, ai është përqendruar edhe duke punuar për të siguruar shumë zbulime që janë ende të fshehura në baltën e lumit.
    Kështu, ai ka kontribuar për shtetin në vitin 2003 per pushtuar lumin Ljubljanica në procesverbalin dërkombëtar.
    Kjo do te thote që tufa e gjuetarët e thesarit i cili u shfaq në lume gjate fundit të viteve 1970
    dhe duke hequr shuma të mëdha dekoratave të kulturës sllovene është ngadalësuar, si ajo tani është e ndaluar të zhyten pa leje
    Lumi ishte një rrugë e rëndësishme
    Ljubljanica ishte në kohët e lashta një pjesë e rëndësishme e rrugëve tregtare trans-evropiane
    Sistemet e lumit përmes Evropës eshtë përdorur gjerësisht për transportin e mallrave të ndryshme, atëherë vendi lulëzim me sporte të tilla si karrocat me kje- ishin dukshëm te ngadalshme dhe më të kushtueshme se transporti lumor
    Ljubljanica shtrihet më shumë se 40 kilometra dhe do të e cila përfundon jasht lumit Sava, është e lidhur me Danubin.
    Prej burimit të lumit, ju duhet vetëm të udhëtojnë një distancë të shkurtër me rrugë tokësore në detin Adriatik nga ku ka qasje në Mesdhe.Në rrugën e tij të kalon lumi neper qytetet Vrhnika dhe Lubjanë.
    Këto qytete jane rrethuar me moçalin e madhe Ljubljana,si shkurtime lumi përmes
    Rëndësia e lumit si një rrugë tregtare është përmendur tashmë në burimet greke dhe romake.
    Për shembull, një nga gjeografi grek Straboni i cili ka jetuar rreth lindjes së Krishti, për të lexuar artikuj nga një nga qytetet më të rëndësishme tregtare romake, Aquileia në bregdetin Adriatik, u transportuar në karroca në qytetin Nauportus (Vrhnika) ku mallrat u ngarkuan për në anije dhe u transportuar për në Danub dhe nga atje.Kjo shtrirje ishte pjesë e rrugës më të famshme tregtare të Evropës lashtë, e njohur si "RRuga e qelibarit."
    Ajo doli nga brigjet Polonisë e Detit Baltik, ku qelibar i madh me bollëk, përmes lumenjve të Aquileia në Italia
    -Kjo esht sopata me madhe si arme qe esht gjetur ne lume dhe daton nga viti 900-1200 p.e.sone.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 19-01-2015 më 14:17

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Arkeologët janë në kërkim të një thesari të fshehur ne lume

    Të dyat sakrifikuan dhe humbas
    Gjetjet në lumë kan treguar në veçanti rruga 19 km e gjatë përmes moqalit Ljubljana nga Vrhnika gjeri te kryeqyteti Ljubljan ishte e rëndësishme për komunikim ishte e rëndësishme për komunikim për te dhe nga Italia.
    Lumi ishte për mijëvjeçarë e vetmja rrugë nëpër kënetë të madhe, e cila shpesh mbushet mbi, deri në vitet 1800 filloi të thahet pjesë të tij, dhe ndërtohet një hekurudhë.
    Një perceptim i zakonshëm në lashtësi ishte se të gjitha pjesët e natyrës banuar nga qenie hyjnore apo të mbinatyrshme.
    Kështu qe njerzit i kan konsideruar se lumenjtë, liqenet dhe ujerat tjera i përkisnin perëndive, nimfave ose të ngjashme
    Për këtë arsye është e vështirë të imagjinohet se rruga përmes moqalit Ljubljana me mjegullen e saj te dendur shpesh mund të ketë bërë një përshtypje të tmerrshme në të dy vendasit dhe udhëtarët.
    Prania e fortë mistike gjithashtu duhet të përforcohet me këtë rrugë ka qenë vetëm i lundrueshëm në qoftë se ata donin për të vazhduar në drejtim të Lindjes apo të Perëndimit, si një portë e ruajtur nga forcat e mbinatyrshme.
    Teoria mbizotëruese është se shumica e objekteve të hedhur qëllimisht në lumë, si pjesë e një rituali të shenjtë
    Cila është arsyeja e saktë ka qenë është e vështirë për të thënë,dhe kjo ishte mundur te gjendet me shume.
    Për shembull, ne e dimë se njeriu në kohët e lashta sakrifikuar armën pasi mundi armiqtë e tyre në betejë.
    Një tjetër arsye e mundshme mund të jetë, që udhëtarët deshironin të falenderojn zotin e lumit për kalimin e sigurt për lundrim apo qetësimin e moçalit
    Mundësi të tjeter janë që ju kan humbur objektet nga anija, ose
    ata kanë rënë në lumë gjatë betejave në lumë ose në ura
    Në disa raste ajo është gjithashtu e mundur për të identifikuar ngarkesës nga anijet e mbytura apo maune mallrash, tulla romake ose amforë për verë apo vaj.
    Në vitin 1890, ata gjithashtu ka zhvilluar një lundër 30 metra të gjatë nga shek parë ndërtuar sipas tradites romake per transport.
    Rezultatet e tjera mund të rrjedhin nga një funeral ose nga lumi ose direkt në ujë, për shembull, dy enë balte, një pjate dhe një vaske e madhe, të cilat duke gjykuar nga dizajnin qe shkojnë së bashku.
    Ata kanë prejardhjen nga mesi i epokes se Bronzit, rreth vitit 1500 para Krishtit.

    -Një konservatore në Muzeun Kombëtar të Sllovenisë pastron një La Tene Shpate p.e.sone
    - Shtrëngojse kostumi, një kërci, është nga Epoka e Hekurit, pra ne periudhën para lindjes se Krishtit.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 19-01-2015 më 15:42

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Arkeologët janë në kërkim të një thesari të fshehur ne lume

    Emri:  skanna0011.jpg

Shikime: 975

Madhësia:  65.9 KBEmri:  skanna0008.jpg

Shikime: 892

Madhësia:  110.7 KBnga fotoja
    Nje medalion romak me portretin e Augustit

    GJetjet nga kjo periudhë tregon se romakët kan fituar terrenin në Slloveni nga pjesa e treta të shekullit 1
    Në këtë pikë kjo domethan fillon pikërisht qe objekte romake dominojnë në mesin e gjetjeve
    Kjo është nën perandorin Augustit (31 BC kr- 14 AD) romakët pushtuar vendin e Alpine Lindore dhe Ballkanin.
    Lumi Ljubljanica bëhet pjesë e infrastrukturës romake me qytetet komerciale Nauportus (Vrhnika) dhe Emna (Ljubljana)
    Kjo Dekorim brez ushtarake Romak janë nga Perandoria Romake gjateviteve te fundit ose nga vitet 300 apo 400 të eres sone

    Gjetjet do të vazhdojën, por janë të shpërndara
    Gjetjet vazhdojnë, por janë të shpërndara Nga Mesjetës dhe Renesanca gjenden po asht sasi të mëdha te zbulimeve qe do te thot tradita nuk e ka len anash qellimet e lumit.
    Kjo eshtë shtizë franqeze- me maje te preht e viteve 700-800
    dhe nga shekulli 1000-1300 janë gjetur mbi 60 shpata dhe disa shtiza dhe majashigjeta
    lumi ka treguar edhe gjera te rendesishme ditore si pershembull ene nga balta shishe qelqi llampa vaji , qelsa ,dry,monedha dhe jan dekoruar dhe pjekur ne furra-
    Romaket e kan perfshire ne rrjetin e rruges se vet
    Nga Mesjeta dhe renesanca
    Gjetjet janë të ruajtura më mirë në lumë
    Qysh nga vitet 1800 ajo filloi nga Ljubljanica ujë me baltë të kthehet deri ne sasi të mëdha shuma të gjetura shumë të bukura nga periudhat të ndryshme
    Kjo ka ndodhur kryesisht në lidhje me kryerjen e mirëmbajtjes dhe pastrimin e lumit
    Para pothuaj se, gati 100 vjet më vonë, zhytësit seriozisht zhyten në ujrat e trazuara te Ljubjanices
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 19-01-2015 më 16:13

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •