Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    615

    Gazetari Islamofobik: Muslimanët "duhet të dëbohen" nga Franca

    Gazetari islamofobik: Muslimanët "duhet të dëbohen" nga Franca

    Gazetari francez, Eric Zemmour, vërejtjet e të cilit shpesh janë quajtur si raciste, ksenofobike dhe seksiste, foli për një dëbim të mundshëm të muslimanëve nga Franca, duke shkaktuar edhe një herë polemika.
    Franca debaton "fjalën e lirë" pasi një komentator televiziv u shkarkua për sugjerimin që të gjithë, pesë milionë muslimanë, duhet të dëbohen nga Franca, "për të parandaluar luftën civile."
    Komentet nga Eric Zemmour, i cili ka qenë më parë i dënuar për nxitje të urrejtjes racore, shkaktoi zemërim të madh.
    Eric Zemmour u shkarkua nga Kanali i Lajmeve 24-orëshe i TV pasi i tha një gazetari italian që Franca që vlerësohet që ka pesë milionë muslimanë duhet t’i "deportojë " për të shmangur "kaosin dhe luftën civile".
    Vendimi i Kanalit është miratuar nga grupet anti-raciste dhe disa politikanë të krahut të majtë. Ajo u kritikua ashpër nga disa figura të larta të djathta të politikës franceze, të cilët e adhurojnë Zemmour-in, por edhe nga disa të majtë, që e urrejnë atë, në bazë të të drejtës së tij për fjalën e lirë, njoftoi The India Times.
    I pyetur nëse ai do të sugjerojë deportimin e pesë milionë muslimanëve francezë, gazetar i diskutueshëm francez u përgjigj:
    "Unë e di se është joreale, por historia është e habitshme.
    "Kush do të kishte thënë se në vitin 1940, pothuajse një milion Pieds-Noirs [fjalë për fjalë do të thotë Këmbë –Zi, një term që i referohet njerëzve të origjinës franceze, evropiane që jetojnë në Afrikën e Veriut të Francës, njëzet vjet më vonë do të largohen nga Algjeria që të kthehen në Francë? "
    Ministri i Brendshëm i Francës, Bernard Cazeneuve lëshoi një deklaratë të martën, në mënyrë që të "dënojë me vendosmërinë më të madhe fjalët e Éric Zemmour-it."
    "Kombi francez është përcaktuar për të jetuar së bashku, dhe muslimanët e Francës, si të krishterët, hebrenjt, besimtarë dhe jobesimtarëve, të gjithë janë fëmijët e tij," shtoi ai.
    Edhe përdoruesit e internetit ishin të shpejtë për t’i denoncuar komentet e Eric Zemmour-it.
    Organizatat Franceze të Zezakëve janë bashkuar me Unionin e Studentëve Hebrenj dhe disa grupe të tjera anti-raciste në paraqitjen e ankesave kundër gazetarit Zemmour për nxitje të urrejtjes racore.
    Në krye të veprimit juridik, një grup i OJQ-ve dhe disa personalitete të famshëm kanë shkruar një letër të hapur për mediat e Francës, duke bërë thirrje për të ndaluar transmetimin e tij ”haptazi racist”.
    Libri i tij “Le Suicide Francais” është shitur në tre muajt e fundit në gjithsej 250.000 kopje. Ai pretendon se identiteti i Francës është shkatërruar nga imigrimi, feminizmi, homoseksualiteti, Evropa, tregtia e lirë dhe faji i tepruar, i panevojshëm për persekutimin e hebrenjve në Luftën e Dytë Botërore.
    Zemmour tha gjithashtu gjatë një intervistë televizive se Algjeria nuk ekziston, duke shtuar se fqinji i Marokut në lindje nuk është gjë tjetër veçse një shpikje franceze që ka qenë gjithmonë një vend kolonial.
    Popullsia e Francës prej pesë milionë muslimanëve është më e madhe se në çdo vend të Evropës, dhe se Franca, gjithashtu, ka diasporën më të madh hebraike në kontinentin evropian.
    Prindërit e Zemmour-it janë hebrenj – berberë, të cilët emigruan nga Algjeria në vitet 1950-ta.

    Burimi: Word Bulletin
    Përktheu nga anglishtja:
    Mexhid Yvejsi, Gjakovë

    ================================================== ====

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Gazetari Islamofobik: Muslimanët "duhet të dëbohen" nga Franca

    Franca si vend kontrast i kultures evropjane, si vend qe nuk e percjell dot lirshem mesjeten dhe duket sikur te vret syte prane disa vendeve te tjera, nuk ka pse per shkak te frikave te vjetra te mohoje muslimanet e vendeve lindore.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •