Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime n 98 postime

  Me moton T mos e harrojm t kaluarn

  M 15 dhe 16 prill marshimi Mitrovic-Kuks

  PRISHTINE, 11 - Me moton T mos e harrojm t kaluarn, organizata joqeveritare Eksodi 99 n katrvjetorin e eksodit t par organizon Marshimin 2003 nga Mitrovica dhe mbar Kosova deri n qytetin e Kuksit. Organizatort than se jan br prgatitje t duhura pr kt manifestim, tashm, tradicional. Kryetari i ksaj organizate, Qemajl Sokoli tha se pret q n kt marshim t marrin pjes afro 100 mij vet. Edhe prfaqsuesi i Komuns s Mitrovics Murteza Berisha mbshteti manifestimin e marshimit nga Kosova deri n Kuks, por ai m kt rast theksoi se organizimi n do 5 vjet i manifestimit Ekzodi 99 do t mundsonte organizim m t mir. Nga ana tjetr, drejtuesit e organizats joqeveritare Ekzodi 99 than se manifestimi duhet t mbahet do vit. Manifestimi Marshimi 2003 mbahet m 15 dhe 16 prill. N konferencn e sotme pr gazetar ishin t ftuar edhe prfaqsues t institucioneve vendse e ndrkombtare, shumica prej t cilve nuk ishin t pranishm.
  *****************************************

  Edhe une e pershendes dhe e falenderoi edhe njiher Popullin Shqiptar ne mbar Shqiperin.
  Pershendetje te veqant per Kuksjanet Llapi
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime n 98 postime
  Lajme nga komunat


  Prgatitjet pr shnimin e "Eksodit "99" n prfundim e sipr

  Kryetari i Bashkis s Kuksit, Ylber Zeneli ka qndruar n

  Mitrovic, me 'rast sht takuar
  me kryetarin e komuns s Mitrovics, Faruk Spahija. Gjat ktij takimi sht biseduar lidhur
  me prgatitjet pr shnimin e manifestimit tradicional "Eksodi '99". Ata kan vlersuar
  se prgatitjet jan duke u br sipas dinamiks s parapar dhe se pritet q edhe manifestimi
  i sivjem t jet i suksesshm. N kt takim sht biseduar edhe pr kmbimin e prvojave,
  lidhur me funksionimin e pushtetit lokal, si dhe jan shqyrtuar mundsit pr nj
  bashkpunim t ndrsjell ndrmjet dy komunave.
  Kryetari i Bashkis s Kuksit ka ftuar kryetarin e KK t Mitrovics, q t jet mysafir nderi
  n manifestimin kryesor t "Eksodit '99", q do t mbahet n Kuks, m 16 prill.
  Kryetari i komuns s Mitrovics sht takuar edhe me prfaqsuesit e Fakultetit Xehetaro-
  Metalurgjik dhe Shkolls s Lart Teknike. M konkretisht sht biseduar pr sigurimin e
  lokalit msimor pr kto dy institucione diku brenda n qytet, si parakusht themelor pr
  mbarvajtjen e puns s tyre. Udhheqja komunale ka shprehur gatishmri t plot pr t'i
  ndihmuar kto dy institucione tejet t rndsishme, kan njoftuar t mrkurn zyrtart e
  komuns. (Hamdi Miftari)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime n 98 postime
  Rreth 15 mij manifestues nga Kosova me 1600 automjete prkujtuan dje n Kuks,4-vjetorin e eksodit
  Kosovart drejt Kuksit, marshimi i katrt n paqe

  KUKS- Rreth 15 mij qytetar nga Kosova si dhe 1600 automjete, midis tyre 80 autobuz, kaluan dje pikn Morinit (Kuks), ku manifestuan s bashku n qytetin e Kuksit, duke prkujtuar kshtu ditt e eksodit tragjik t rreth 700 mij banorve t Kosovs, t prndjekur nga regjimi i Milosheviit. Marsh-i 2003 filloi t martn n Mitrovic, pr t prfunduar t mrkurn n Kuks. Qindra qytetar nga Mitrovica, Sknderaj e Vushtria, por edhe nga Peja, Gjakova e Deani, pasi kan kaluar nj nat npr familjet e fshatit Xrx t komuns s Rahovecit, jan nisur drejt Kuksit. Komandanti i piks doganore t Morinit, major Nijat Karaj tha se numri i automjeteve q kan kaluar deri n ort e mesdits nga Kosova n Shqipri ka arritur n shifrn 1600, ndrkoh q numri i personave ka qen rreth 15 mij. Segmenti i rrugs Morin-Kuks patrullohej nga forca t shumta t policis, t cilt kishin rritur shkalln e gatishmris pr t siguruar aktivitetin. Dhe n Kuks prania e forcave policore ka qen e shtuar. N ndihm t policis s Kuksit kishin ardhur edhe ushtar t KFOR-it austriak q bjn pjes n Brigadn Shumkombshe Jugperendimore t Prizrenit. N pritjen e organizuar me kt rast kan marr pjes kshilltari ushtarak i presidentit, Alfred Moisiu, gjeneral Ruzhdi Ramadani, kryetari i AKK-s Lutfi Haziri, kryetari i komuns s Mitrovics Faruk Spahia, kryetari i komuns s Gjakovs, Haqif Shehu, etj. Ne do t ndrtojm nj obelisk madhshtor i cili do t jet simboli i prbashkt i yni pr t kujtuar ato dit t tmerrit t 99-s, tha Lutfi Haziri, kryetar i Asosacionit t Komunave t Kosovs. Kshilltari i presidentit, Ruzhdi Ramadani, tha se presidenti Moisiu nuk mundi t vinte n kt aktivitet pr shkak t ardhjes me vones t ftess n Presidenc. Por zyrtart e bashkis s Kuksit deklaruan se ftesa ishte nisur n koh. N vijim n nj ceremoni solemne, n sheshin para bashkis s Kuksit, u zhvillua ceremonia e vendosjes s gur-themelit pr ndrtimin e obeliskut n prkujtim t mikpritjes kuksiane dhe t gjith Shqipris gjat krizs s Kosovs s 99-s. Obelisku do t jet 15 metra i lart dhe 8 metra i gjer dhe do t ndrtohet me nj financim prej 40 mij eurosh nga Asosacioni i Komunave t Kosovs.
  B.Shala
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  44 falenderime n 34 postime
  Keto veprimtari jane nje mrekulli qe dikur as ne enderr nuk e mendonim.

  Sot eshte realitet.. Kuksi dhe Prizreni jane tashme si dy lagje.

  Kur kalon nga Kukesi e nisesh per Prizren rruga kalon mes ca malesh te Thata Gri qe pak Gjelberim u ka fal Natyra ose Njeriu e ka shkaterruar.
  Sapo mbrrin ne Morin e kalon at prroin e vogel hapet nje pamje tjeter. Cfaqet KOSOVA JESHILE me shpija te bukura te Bardha me cati te Kuqe e fusha e bahce pjellore plot bar e Peme..

  Do ish mire qe mes Prizrenit e Kukesit si dhe mes Tropojes e Gjakoves te kete linja autobusi Urban sikurse i ka gjithe Bota.
  Te shkojne e te vijne femijet e Kopshteve , nxenesit e mesuesit e Shkollave 8 vjecare Gjimnazet e Fakultetet e te miqesohen e vllazerohen.
  Miqesia e Kukesit e Tropojes me Prizren e Gjakove eshte tradicionale e tash asgje nuk e pengon te behet e fuqishme dhe e paster pa politik e ngatrresa.

  Te rregullohen Rruget e infrastruktura edhe ketej nga ana e Shqiperise si dhe te bashk rendohen gjitha punet.

  Kukesi e Tropoja skane nevoje te merren me Bujqesi alla PPSH por te koncentrohen ne Frutikulture e Blegtori e Pylltari e gjeologji e Kosova ka buk e pasul sa te duash.

  Kombinati ushqimor "ereniku" ne Gjakove fare mire mund te perpunoje gjithe frutat e kesaj zone e te sjelli begati dy paleve. Rinia e Tropojes dhe Kukesit ska nevoje te Shkoje ne Tirane sepse ja ku eshte Universiteti i Prishtines.
  Edhe per punesim krijohen mundesi qe rinia e Tropoj-Krum-Has-Lume-Kukes etj te gjindet ne Industrine Kosovare.
  Mendo dhe sa perparesi do sjelli transporti kur Kosova te Normalizoje lidhjet me pjesen tjeter te Botes..
  Riliefi e lejon qe midis Prizrenit e Kukesit te ndertohet autostrade dhe Hekurudhe..
  Athere nuk eshte cudi qe me aksion te perbashket te Rinise te ndertohet Hekurudhe midis Ferizait, Prizrenit e Kukesit dhe Kuksiani brenda 1 ore eshte me Tren ne Prishtine e me vone nga Kukesi i hypet trenit e shkohet ne VJENE, Mynih e Paris e kudo.

  Dikur ishin tregetaret e Mesuesit qe mbanin lidhjet vllazerore midis ketyre trojeve Shqiptare e sot ka tendence qe kjo tradite te prishet prej nji "RRace tjeter" anti Shqiptaresh sic jane banditet ketej e andej kufirit.

  Sa keq qe ka akoma ketej dhe andej Kufirit ka Bandite qe prishim kete atmosfere te bukur qe solli Liria.

  Por duke mos kapitulluar para bandave e duke ja treguar "biren e minit " mundet qe keto hapsira te jene nje Parajse ku jetohet e punohet me dinjitet.


  Thx Nato !

  ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 17-04-2003 m 13:47

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime n 98 postime
  Besim CENGU MONOGRAFI PR KUKSIN 99

  Besim R. Cengu, Prmasat e mbijetess, Luma, Kuks, 2003

  Shkruan: Abdyl KADOLLI

  Monografia publicistike Prmasat e mbijetess e autorit Besim R. Cengu sht nj dshmi tronditse pr dramn e eksilit shqiptar n fund t shekullit t prgjakshm. Libri do t mund t quhej ndryshe edhe Kuksi99.

  I vetdijshm se vetm kur shkruhet historia, nuk harrohet, autori nga pikvshtrimi i Kuksit rrezaton prmasat e ksaj drame kombtare n katr kapituj: Reflektime,Kronika e krizs, Mundja e kaosit dhe Plagt e hapura.

  Tragjedit e mhershme shqiptare nga terrori serb kan ndodhur n errsir, t prjetsuara vetm n disa rapsodi ose n kujtesn e disa brezave.

  Vetm gjat shekullit t fundit kishin ndodhur pes gjenocide serbe mbi shqiptart, me masakra, shprngulje e kolonizim.

  Krimet e fundit t gjenocidit serb nuk mund t mbeteshin n terrin e historis, sepse bheshin para syve t gjith bots.

  Sociologu frng Edgar Moren ka vrejtur: Tragjedit e Shekspirit kishin t bnin me mbretrit, ndrsa tragjedit bashkkohore kan t bjn me popujt.

  Gjenocidi serb
  Gjat viteve 1998-1999 Serbia zbaton n Kosov kartn e toks s djegur dhe spastrimin etnik, si akt t kryera historik. Terrori fashist i masakrave barbare, varrezave masive, prdhunimeve e deportimeve, djegieve t shtpive e kufomave ishte projektuar nga fantazmat e Akademis serbe dhe ishte bekuar nga Kisha ortodokse serbe.

  Pas tetorit 1998 Serbia kishte futur n Kosov 60 mij trupa policore-ushtarake. Me fillimin e bombardimeve t NATO-s, ajo kishte nxjerr nga burgu edhe kriminelt, duke i rekrutuar n hordhit e Arkanit, Mladiit, Sheshelit etj.

  Ishte kjo grahma e fundit serbe pr ta shkombtarizuar Kosovn.

  N kt trbim ajo fshinte do shenj t identitetit, duke rrnuar edhe simbolin e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit.

  E gjendur prball zjarrit t liris dhe ndshkimit ndrkombtar, at nuk mund ta mbronin m as aleatt e dikurshm, as manovrimet me tre ushtart e rrmbyer amerikan dhe muret e gjalla t njerzve, as shpallja e armpushimit t njanshm dhe ofrimi i nj marrveshjeje pr autonomi thelbsore.

  Grykat e tmerrit
  Dyndja e popullsis shqiptare t Kosovs ndodh prmes tri grykave t lumenjve, q derdhen n tri dete, nga pozita gjeostrategjike e nyjs m nevralgjike t Ballkanit.

  Gryka e Lums ishte e ngusht pr t prbir gjith at mizri njerzish. Nga 27 marsi-2 qershor 1999 n prefekturn e Kuksit hyjn 418.135 kosovar. Nga rreth nj milion t zhvendosur, n Shqipri gjejn strehim mbi gjysm milioni njerz.

  Nga 22 maj- 2 qershor n pikn e Morinit hyjn refugjatt e fundit -mbi 4378 t burgosur nga Smrekovnica.

  M 23 maj UNHCR shpallte se ishin dbuar 917.972 njerz nga Kosova: 434 mij n Shqipri, 225 mij n Maqedoni, 64 mij n Mal t Zi, 20 mij n Bosnj, 22 mij n Sanxhak, mbi 15 mij n Turqi, 6 mij n Kroaci, 3 mij n Bullgari, pastaj shum sish n Evrop, Amerik etj.

  M 20 prill 850 mij njerz ishin n rrezik brenda Kosovs, ndrsa m 4 maj 300 mij banor t Kosovs Veriore ishin strehuar npr male e lugina.

  Autori ka shnuar n form ditari deportimin e prmasave biblike dhe angazhimet pr prballimin e saj.

  Kolonat e refugjatve me t plagosur e t vdekur, nna t trishtuara me fmijt ngryk, pleq t drobitur, njerz me trauma t masakrave, djegieve e prdhunimeve. Bashk me ta vijn kumtet pr masakrat n Goden, Krush t Madhe, Therand, n lagjen Tusus t Prizrenit

  N at zallahi ishin edhe rreth 100 pleq t vetmuar, 68 fmij t paprindr dhe 170 familje t ndara. Aty gjendeshin edhe njeriun q kishte harruar emrin e vet, plaka 90-vjeare e humbur, kufoma e vajzs me kok t prer n liqenin e Fierzs.

  Kuksi ishte br aren e alarmit pr tragjedin njerzore. Ato dit vizitohej nga mbi 60 personalitete t larta dhe nga 1500 gazetar t masmediave botrore.

  Aty vepronin t gjitha strukturat shtetrore dhe 46 organizata joqveritare e humanitare ndrkombtare.

  Prmasa shqiptare
  Autori e cilson historikisht kt periudh dramatike: Vdekja e nj diktature neofashiste dhe fillimi i nj rilindjeje kombtare. uditrish, n kt tragjedi ndodh edhe rrnimi i kufirit t dhunshm, rinjohja dhe ribashkimi kombtar.

  Aty prjetsohet mbijetesa e nj kombi t lasht: fati i feniksit q rilind vazhdimisht dhe vitaliteti historik si mbrojtje natyrore ndaj shfarosjes.

  Kjo personifikohet me burrin me 22 fmij, ripagzimin e ups s humbur, familjet e mdha, magjin e kngs shqipe, sepse populli q kndon nuk vdes kurr. Dshmort nuk qahen, por kndohen.

  Kjo shquhet me sakrificn e solidaritetin e rrall, organizimin e reagimin kolektiv n astet historike.

  Shteti shqiptar ishte prapavij e fort e Kosovs. M 9 prill kryeministri Majko bnte thirrje pr moslargim t refugjatve: Shqipria sht e gatshme t strehoj t gjith kosovart, po qe nevoja.

  Rreth 10 mij vullnetar shqiptar nga Perndimi i prgjigjen thirrjes pr mobilizim t prgjithshm, ndr ta edhe shum vajza, prej t cilve 400 nga SHBA.

  Shqiptart e mrgats, si Ana Oksa, Edi Rama e Iliriana Mhilli, mbrojn me dinjitet n duele televizive shtjen e madhe shqiptare.

  Mu n ditt e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit, porta e tmerrit kthehet n portn e ngadhnjimit historik. Shkulen gurt e kufirit t mallkuar, thyhet tabela cirilike, digjet flamuri serb n zjarrin e uniformave t armikut. Ushtart serb ngren flamujt e bardh t kapitullimit. UK marshon n qytetin e krenaris kombtare, bashk me forcat aleate.

  Autori e cilson historikisht UK-n lev e Arkimedit, q vuri n lvizje botn, si faktor historik dhe aleat i natyrshm veriatlantik, ndrsa luftn lirimtare si riprtritje kombtare.

  Kshtu e vlersonin edhe miqt tan:

  UK-ja, prmes aksioneve t saja t vazhdueshme, po i shkakton dme t mdhaja ushtris jugosllave- Xhemi Shi, zdhns i NATO-s, m 16 prill.

  UK-ja e vetmja forc q mbron popullin e rrezikuar- nj zyrtar i lart amerikan, m 1 maj.

  M 22 maj Presidenti Klinton ngre lart rolin vendimtar t UK-s.

  NATO-ja dhe UK-ja bn q Miloshevii t nnshtrohet- The vvashington post, m 4 qershor.

  N kt botim gjejm edhe datat e formimit t Qeveris s Prkohshme t Kosovs, t Gards Ushtarake t Kosovs dhe Urdhrin e SHP t UK-s pr mobilizim t prgjithshm.

  Aty madhrohen fushbetejat e Drenis, Koshares, Pashtrikut, Shqiponjs, Junikut, Shals, Llapit, Vrrinit etj., rnia e komandantve Ilaz Kodra, Agim Ramadani, Sali eku dshmort e prillit Halit Riza Coka nga Arrni i Kuksit dhe Indrit Cara nga Kavaja.

  N kt dram kombtare shquhet edhe prkushtimi i gazetarve kuksian Bajazit Cahani, Bashkim Shala, Blerina Halili, Jonuz Hallai, Mirela Ymeri, Milazim Halili, Nermin Spahiu, Sylejman Dida etj. dhe i atyre kosovar Besim Muhadri, Demir Reshiti e Nexhat oaj. Jan t pshtir zrat grandavec t shkrdhatve t demokracis: Mero Baze, Astrit Patozi e Musa Tartari, q denigronin luftn lirimtare.

  N ato dit tragjike Berisha krkonte dorheqjen e qeveris, e cilsonte UK-n koleksion bandash rivale dhe nuk njihte kryeministrin e ri t Kosovs.

  Agolli, Demai, Godo, Kadare e Qosja dnonin ligsin e Rugovs. Pacifizmi i vdekjes s bardh prfundonte aty ku e kishte vendin.

  Prmasa ndrkombtare
  Tragjedia e fundit shqiptare kishte ndodhur para syve bots dhe kishte zgjuar natyrshm ndrgjegjen dhe reagimin energjik ndrkombtar kundr trbimit neofashist n truallin ballkanik, ku kishin nisur t dy luftrat botrore nga sherri serb. Nuk mund t prsriteshin m krimet fashiste serbe dhe krimet e diplomacis evropiane. Gjendja rrezikonte drejtpeshimin rajonal dhe shtrirjen e lufts totale. Kosova ishte br shtje e rendit t ri ndkombtar.

  Autori ka evidencuar me mprehtsi arsyet e ndrhyrjes s vendosur t gjigandit botror.

  Klinton, m 24 mars: Kosova sht nj vend i vogl, por ajo ndodhet n nj pik kye t rndsishme ndrmjet Evrops, Azis dhe Lindjes s Mesme, n piktakimin e fes islame me t dyja degt e krishterimit: perndimor e ortodoks.

  M 25 prill, n 50-vjetorin e NATO-s, ai theksonte:N Kosov mbrojm vizionin ton pr nj Evrop t lir, ndrsa m 11 qershor shtonte: kemi br at q duhej br녔

  Anan, m 13 prill: Nuk do t lejohet n asnj rast shtrirja e konfliktit n Shqipri dhe n vendet e tjera t Ballkanit.

  Kancelari gjerman Shreder e cilsonte nazist deportimin me forc t nj populli t tr. Ndihma gjermane pr refugjatt kishte arritur 200 milion marka.

  Shirak: Ne nuk mund t pranojm spastrimin etnik t nj populli

  Bler: Vshtir t imagjinohet, q Kosova mund t vazhdoj t jet m pjes e Jugosllavis.

  Solana deklarohet kundr ndarjes s Kosovs.

  N kt vazhd jan edhe vlersimet intelektuale.

  Nobelisti Gabriel Markez: Kosova nuk sht pjes e fardoshme e bots, por nj nga qendrat e saja nevralgjike.

  Analisti Andre Glaukcman: Evropa lind n nj Prishtin t lir.

  Analisti amerikan Zbigniev Bzhezhinski: Plani i Rambujes pr autonomin e Kosovs ka vdekur.

  N vendosmrin e Aleancs Veriatlantike ishte vendimtar faktori anglo-amerikan.

  M 30 mars nj grup senatorsh amerikan krkon armatosjen e UK-s, ndrsa m 1o prill kjo prsritet edhe nga kongresmen amerikan.

  M 2 prill britanikt krkojn hyrjen e forcave toksore n Kosov, ndrsa m 17 maj kt e pohon edhe Pentagoni.

  Bullgaria, Hungaria dhe Rumania lejojne hapsirn e tyre pr fluturime t NATO-s.

  Deri m 1 qershor nga 35 mij fluturime t NATO-s ishin shkatrruar mbi 2/3 e armatimit t rnd jugosllav, sistemi i radarve, shum aeroplan bombardues, 34 ura rrugore dhe 11 hekurudhore. Njoftohej se gjat lufts ishin vrar 5 mij e plagosur 10 mij forca serbe dhe kishin dezertuar mbi 13 mij ushtar jugosllav.

  Aleanca e Atlantikut ishte e vendosur n 5 kushtet e saja: ndalimi i dhuns, trheqja e t gjitha trupave militare serbe, vendosja e nj force dhe e nj administrimi ndrkombtar, kthimi i t gjith refugjatve dhe dhnia e statusit t Kosovs.

  M 20 maj G-8 harton projektrezolutn p Kshillin e Sigurimit.

  M 27 maj fashisti Miloshevi paditet n Gjyqin e Hags, bashk me 4 bashkpuntor t tij, pr krime t gjenocidit.

  M 3 qershor, n Beograd, kryekrimineli dorzohet para prfaqsuesit t BE-s, Mati Ahtisari dhe atij rus rnomerdin.

  M 9 qershor kapitullon ushtria serbe. Serbt festojn humbjen e tyre. Disidenti polak Adam Micnik e kishte cilsuar kt gjest: Serbt kan nj vetdije t thell t tragjizmit t bmave t veta.

  M 10 qershor Kshilli i Sigurimit i OKB-s miraton Rezolutn 1244. Vetm Kina abstenon. M 12 qershor forcat e NATO-s hyjn n Kosov.

  Aleanca proserbe
  Intrigat politike e diplomatike t aleancs proserbe nuk mund ta shmangnin ndshkimin e Serbis fashiste, e cila kishte shkaktuar tri luftra vetm gjat dekads s fundit.

  Rusia kishte futur n fillim t prillit armatim e mercenar n Kosov dhe krcnonte pr mosndrhyrje toksore. M 14 prill bjellorusi Lukashenko i ofron ndihm Beogradit. M 19 prill Jelcin pajtohet pr nj forc ndrkombtare, por me lejen e diktatorit serb. M 19 maj nj helikopter rus krkon t inspektoj repartet e Divizionit t Kuksit, por shporret nga gjeneral Kudusi Lame. Rusia pranon hyrjen e forcave ndrkombtare nn ombrelln e OKB-s, por kundrshton t jet nn komandn e NATO-s. M 10 qershor, n Mosk, zv-sekretari i shtetit amerikan Stet Talbot prjashton do zon t veant ruse n Kosov. M 11 qershor 150-200 trupa ruse vijn nga Bosnja dhe marrin aeroportin e Prishtins. Ministri i jashtm rus krkon falje pr kt akt, por Jelcin dekoron gjeneralin Zevazin t atyre tupave.

  Greqia nuk pranon fluturimin e avionve t NATO-s nga territori i saj dhe deklarohet pr mosndryshimin e kufijve n Ballkan. Parlamentar grek vizitojn Beogradin m 6 maj. Ajo nuk pranon as refugjat shqiptar, madje krkon t mos vendosen as n Shqiprin e Jugut!

  M 8 prill mininistri i Jashtm italian, Laberto Dini, deklarohet kundr bombardimeve t objekteve strategjike serbe, ndrsa m 8 maj, n Kuks, presidenti italian Skalfaro bn thirrje pr ndrprerjen e bombardimeve t NATO-s. Zhurmojn edhe komunistt italian proserb Bertinoti, Kosuta etj.

  Mirpo, n radht e UK-s vjen 38-vjeari Francisko, solidarizohen me shqiptart artist e kngtar italian, si Vitorio Zgrabi, Luiano Pavaroti etj.

  Tuxhman krkon ndarjen e Kosovs. Gligorov bllokon kufirin dhe e bn Bllacn golgot t re shqiptare. M 3 prill aty prisnin 100 mij veta, nga t cilt deri ather vdesin 24 fmij, ndrsa deri m 7 prill 70 veta.

  Traumat e Kuksit
  N kt botim autori ofron informacione t hollsishme pr prefekturn e Kuksit me 146 mij banor, e cila mbajti barrn e 150 mij t zhvendosurve. N rrethin e Kuksit m 24 maj ishin t strehuar 100 mij veta npr familje, ndrsa 30 mij npr 8 kampe. do familje n qytet strehonte mesatarisht 15, ndrsa npr fshatra 25-30 veta.

  N Kuks ato dit vepronin 14 qendra t shrbimit shndetsor, ku gjetn trajtim 147 mij veta, ndrsa 14.859 ishin t shtruar npr spitale. Aty lindn 351 foshnja, vdiqn 206 t zhvendosur, 45 prej t cilve t paindentifikuar.

  Gjat Lufts lirimtare kjo zon dha 22 dshmor pr lirin e Shqipris.

  Prefektura e Kuksit, me rrethet Kuks, Has e Tropoj, e shtrir prgjat vijs kufitare 120 km, psoi gjat lufts mbi 60 incidente ushtarake, me 23 civil t vrar e 68 t plagosur nga bombardimet serbe. Nga rrethet Has e Tropoj u zhvendosn 18.000 banor vends, nga t cilt vdiqn 17 veta. N minimet serbe t zons kufitare/ mbi 1400 ha/ gjetn vdekjen 27 veta dhe u plagosn 227 vends.

  Prefektura e Kuksit psoi gjat lufts mbi nj mij objekte t shkatrruara, 1200 ha t pambjell, 3000 ha t papunuar dhe gati tr infrastrukturn e shkatrruar. Dmet e lufts n prefekturn e Kuksit tejkalonin shifrn 15 milion dollar.

  Ky ishte fati i popullit t ndar n kufirin e mallkuar.

  Vlerat e veprs
  Vepra publicistike Prmasat e mbijetess e autorit Besim R. Cengu sht nj botim me interes shkencor dhe shum i rndsishm pr ata q e kan prjetuar dhe nuk e kan prjetuar kt ngjarje historike. Deri tash ky duket botimi m i plot pr kt dram kombtare.

  Forma eseistike e trajtimit me reflektime, prjetime, krahasime, detaje e imazhe t goditura shquan vlern letrare t ksaj publicistike.

  Akribia e t dhnave, shnimeve, fakteve demografike, gjeografike, sociale e ekonomike, t pajisura edhe me 24 tabela e 21 foto t ngjarjes, e bjn kt monografi me vlera t veanta arkivore e historike.

  Mendimet e personaliteteve politike e intelektuale, rezimea n gjuhn angleze dhe treguesi i emrave ngrisin vlern shkencore t ktij botimi.

  Porosia e veprs del shum e qart:

  Mos rnt t harrohet kurr kjo tragjedi shqiptare!

  ____________

  Shnim
  Autori Besim R. Cengu lindi n Kuks. Ka mbaruar studimet e gjuhs dhe t letrsis shqipe. I prket brezit t angazhuar n periudhn dramatike t viteve 90.

  Nj koh ishte drejtor i Qendrs s kulturs n Kuks. Gjat lufts n Kosov punoi gazetar n Radio-Kuks. Tash autori sht drejtues i Departamentit t arsimit e t kulturs n prefekturn e Kuksit.

  Fati deshi q autori ta krijoj kt vepr nga ngjarjet e mdha, ndrsa mua m ra hise ta redaktoja.

  /Abdyl Kadolli sht krijues i lir dhe jeton n Prishtin./
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  44 falenderime n 34 postime
  i angazhuar ne spiunlliqe..

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime n 98 postime
  Sot nga Mitrovica niset marshi n drejtim t Kuksit
  Mitrovic, 15 prill - Organizuar nga "Eksodi '99" dhe nga komuna e Mitrovics, sot Mitrovica niset marshi n drejtim t Kuksit, n prkujtim t prndjekjes s dhunshme t popullats shqiptare nga regjimi serb n vitin 1999. Ali Topalli, kryetar i Kshilli organizativ "Eksodi '99", tha se 99 veta do t marshojn pr n Kuks, t cilt simbolizojn vitin 1999 dhe dbimin e dhunshm q ka ndodhur n at koh. "Marshuesit do t shkojn n Prekaz, pr t vn kurora n varrin e komandatit legjendar t UK s, Adem Jashari, pastaj do t vazhdojn pr n Zllakuqan, ku nj delegacion i kshilit organizativ do ta falnderoj priftin e kishs katolike pr ndihmn e dhn pr qytetart e Mitrovics me rrethin gjat atij eksodi". Sipas Topallit, marshuesit do t vazhdojn n drejtim t Pejs, Gjakovs, kurse n ora 17:00 do t ndalen n Xrx, fshat ky q i kishte ndihmuar t prndjekurit. Aty do t mbahet nj program kulturo artisitik dhe m pastaj marshuesit do t shprndahen npr shtpit e xrxjanve. M m 16 prill, n ora 08:00 marshimi vazhdon drejt Kuksit npr Prizren, me 'rast marshuesit do ta kalojn kmb kufrin Kosov Shqipri n shenj simbolike t asaj q kishte ndodhur para dhjet vitesh. N orn 14:00 n Kuks organizohet prurimi i kulls s eksodit, ku presim q aty t jen edhe prfaqsuesit m t lart t Qeveris s Republiks s Kosovs dhe Shqipris si dhe personalitete t tjera. Kurse n orn 15:00 n stadiumin e sporteve t lojrave me dor do t mbahet nj program i madh atistik ku do t marrin pjes kngtart m t njohur t t dy shteteve.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime n 98 postime
  Sot n Kuks prurohet Kulla e Eksodit
  Marshi i organizuar me moton T mos e harrojm t kaluarn, nga qytetart e Mitrovics sot pritet t arrij n Kuks, n prkujtim t dhjetvjetorit t prndjekjes s popullats shqiptare, ku do t bhet edhe prurimi i Kulls s Eksodit, e cila simbolizon dbimin e qindra-mijra njerzve nga Kosova n vitin 1999.
  N dekadn e eksodit t shqiptarve nga Mitrovica, qytetart e ktij qyteti simbolikisht kan filluar dje marshin drejt Kuksit, ku fillimisht kan qndruar n Prekaz, pr t vn kurora n varrin e komandantit legjendar t UK s, Adem Jashari, pastaj kan vazhduar pr n Zllakuqan, pr ta falnderuar priftin e Kishs Katolike pr ndihmn e dhn qytetarve t Mitrovics me rrethin gjat atij eksodi".

  Sipas organizatorit, marshuesit pastaj kan vazhduar n drejtim t Pejs, Gjakovs, duke u ndalur n Xrx, fshat ky q i kishte ndihmuar t prndjekurit.

  Sot (m 16 prill) n ort e mngjesit marshimi ka vazhduar drejt Kuksit npr Prizren, me 'rast ata do ta kalojn kmb kufirin Kosov Shqipri, n shenj simbolike t asaj q kishte ndodhur para dhjet vitesh.

  Marshuesit do t ndalen n qytetin e Kuksit, ku organizohet prurimi i Kulls s Eksodit, ndrkoh q pritet aty t jen edhe prfaqsuesit m t lart t Qeveris s Republiks s Kosovs dhe Republiks s Shqipris, si dhe personalitete t tjera.

  Ndrsa n ort e pasdites, n stadiumin e sporteve t vogla, do t mbahet nj program i madh artistik ku do t marrin pjes kngtart m t njohur t t dy shteteve.


  | s.b & RTK staff |
  16 prill 2009 - 11:24:46
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime n 98 postime
  Zvendskryeministri Manaj: Prurimi i Kulls s Eksodit n Kuks, vetdije pr kohn, historin dhe kujtess pr to

  Prishtin, 16 prill 2009


  Dhjet vjet m par, mbi Kosovn,po derdhej trbimi i nj regjimi, ndaj nj populli etnik n trojet e veta dhe n t drejtn e tij pr identitet e mvetsi.


  Pr m se nj decenie,shqiptart dhe grupe t tjera etnike,t organizuar n parti politike ndrtuan nj lvizje t fuqishme demokratike ku artikuluan dhe institucionalizuan vullnetin politik t popullit t Kosovs pr liri,pavarsi dhe demokraci.


  Rezistenca dhe politika paqsore e ndrtuese institucionale afirmoj n botn demokratike t drejtn legjitime t mohuar e shtrembruar gati nj shekull.


  Funksionimi i pavarur e demokratik i institucioneve n fushat me interes vital dhe njohja e ktij procesi nga demokracit e zhvilluara perndimore e acaruan skajshmrisht regjimin e Beogradit.


  Humbja e betejs politike e diplomatike me Kosovn n bot bri q ti kthehen mjeteve dhe makineris vrastare q shum her u sul mbi ne gjat historis.


  Masakrat e provuara e t paralajmruara,n nj popull t pambrojtur,do t merrnin prmasa tragjike.


  Rezistenca me arm u imponua si zgjidhje.


  Prpjekjet diplomatike,konferenca e Rambujes nuk u pranuan.


  Fushatat ndshkuese dhe krimet ndaj civilve krijuan nj gjendje t katastrofs humanitare.


  Qendrat e vendosjes dhe opinioni demokratik ndrkombtar e morn n konsiderat prdorimin e forcs ushtarake q t parandalohej katastrofa.


  Intervenimi i NATO-s prshkallzoj edhe m luftn, krimet dhe masakrat nuk kishin t ndal.


  Afr nj milion njerz,pleq,gra e fmij,mes tyre,t smur,invalid,u dbuan nga shtpit e veta,me qllim ndrrimin e strukturs demografike e etnike n Kosov.


  Shteti shqiptar, Bashkia e Kuksit ishin porta e par e hapur e zemrs,e pritjes a mikpritjes t qindra e mijra kosovarve,t plagosur,keqtrajtuar,e si mos m keq.


  Prkrye gjith ksaj,ata nuk e kishin humbur shpresn se do t ktheheshin srish n shtpit e veta,n Kosovn e lir.

  Aq sa ishte me dhembje e vuajtje shprngulja dhe prmasa e saj,po aq e madhe qe dshira dhe sakrifica e shtetit shqiptar dhe qytetarve t Kuksit dhe gjith Shqipris,me prit dhe kujdes tej mundsive t veta pr vllezrit e tyre t gjakut.


  Duket se n kt fatkeqsi gjetm,e kuptuam dhe mirkuptuam m mire e m fort njri-tjetrin.


  Ja ku jemi sot,dhjet vjet pas,n prjetsim t kujtess, me kulln,simbolin mikpritjes e qndress,dhe, prurimin po e bjm bashk,n Kuks,n Shqipri,si vllezr me objektiv n Evropn e bashkuar.


  Shtetit shqiptar,popullit t Kuksit dhe t gjith Shqipris,ua prcjell prshndetjet dhe falnderimin e presidentit t Kosovs Fatmir Sejdiu dhe kryeministrit Hashim Thai pr gjith far keni br pr Kosov dhe popullin e saj.


  Prurimi i Kulls sht vetdije pr kohn,historin dhe kujtess pr to.


  Faleminderit!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime n 98 postime
  N Kuks u shnua 10 vjetori i eksodit t kosovarve

  Kuks, 17 prill - N pranin e mijra kosovarve, banorve t Kuksit e fshatrave rreth tij, u prurua dje, n 10 vjetorin e prkujtimit t eksodit t kosovarve, Obelisku i Mirnjohjes, n t cilin shkruhet "Mos harroni t kaluarn pr nj t ardhme t sigurt drejt bashkimit kombtar. Faleminderit Kuks. Mitrovic Xrx Kuks". Obeliskun e zbuluan zvends/kryeministri i Kosovs, Ram Manaj dhe deputeti i zons, Fatos Hoxha, ndrsa prshndeti kryetari i Bashkis s Kuksit, Hasan Halilaj. "Kjo sht kulla q simbolizon qndresn, mikpritjen e madhe, kjo kull do t pasurohet nga viti n vit me pamje t qndress shqiptare. Prkujtimi i ngjarjeve t tilla sht jo vetm nj detyrim moral, por edhe nj krenari kombtare, sepse nuk duhet t harrojm t kaluarn", tha Halilaj. Ndrsa, zvendskryeministri i qeveris s Kosovs, Ram Manaj, duke sjell n kt ceremoni, falenderimet e Presidentit t Kosovs, Fatmir Sejdiu e t kryeministrit, Hashim Thai, pr gjith 'far sht br pr Kosovn e popullin e saj, theksoi se, "n ato dit t vshtira, populli i Kuksit dhe gjith Shqipris ishin porta e par e hapur e zemrs s mikpritjes pr qindra e mijra kosovar t cfilitur, t keqtrajtuar e t plagosur". Manaj kujtoi kur 10 vjet m par, mbi Kosovn derdhej trbimi i egr i nj regjimi n kuadr t operacionit "Patkoi" q synonte shpopullimin e Kosovs, por q bri t mundur, q komuniteti ndrkombtar t ndrhynte pr t parandaluar katastrofn humanitare. "N kt kuadr populli i Kuksit e i Shqipris tej mundsive t veta, mbrojtn e mbajtn n shtpit e tyre vllezrit kosovar, me ta ndan ushqimin e dhimbjen. Jan kto arsyet q nuk harrojm mikpritjen", theksoi Manaj. Me kt rast, u shprndan ertifikata mirnjohjeje qeveris s Kosovs, Bashkis s Kuksit, shoqats s komunave t Kosovs, shoqats "Eksodi '99", etj. Banort kuksian dhe miqt kosovar vizituan Memorialin e Mirnjohjes, ndrsa ndoqn m pas, nj koncert t madh artistik me kngtar e valltar nga Kuksi e Kosova, organizuar n kndin e lojrave t qytetit t Kuksit, i cili mbylli veprimtarit e organizuara n prkujtim t 10 vjetorit t Eksodit t kosovarve n pranvern '99.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Bac Po Rrejn Se Nuk U Krye Akoma Jemi Ne Fillim Te Endrres Per Bashkim Kombetar.

Tema t Ngjashme

 1. Urrej kam inat.
  Nga tironce85al n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 04-05-2011, 03:24
 2. ...gjer ne eshtra ndezur.
  Nga MEDEA n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 136
  Postimi i Fundit: 16-09-2009, 12:08
 3. Mos te harrojme aktoret tane me te mire.
  Nga arbereshi_niko n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 07:52
 4. Lajmet nga Superliga 2006/2007
  Nga OO7 n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 1035
  Postimi i Fundit: 26-08-2007, 17:39
 5. MAVI grisi flamujt maqedonas
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-11-2005, 18:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •