Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    615

    Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë


    Republika e Irlandës është e lidhur ngushtë me Kishën Katolike Romake, por feja më rritjen më të shpejtë në Irlandë është Islami – me një normë të tillë të shpejtë të rritjes së myslimanëve, rreth vitit 2043 parashikohet se Islami do të bëhet feja e dytë, duke zëvendësuar protestantizmin.
    Zyra e Statistikave Qendrore e Irlandës ka raportuar se midis viteve 1991 dhe 2011, përqindja e banorëve irlandez të cilët janë musliman është rritur nga 0.1 për qind në 1 për qind (që do të thotë për rreth 49.000 banorë. Deri në vitin 2020, popullsia muslimane e Irlandës do të dyfishohet. Rritja i atribuohet emigracionit dhe të rritjes së popullsisë. Rritja e dytë për nga besimi në Irlandë është Krishtërimi Orthodhoks, kryesisht për shkak të emigracionit nga Evropa Lindore.
    Statistikat e regjistrimit të popullsisë po ashtu tregojnë se 84 për qind e popullsisë irlandeze identifikohen si katolik, nga 91.6 për qind në vitin 1991. Për më tepër, vetëm rreth një e treta (34 përqind) e katolikëve në Irlandë rregullisht marrin pjesë në meshën. Protestantët tani përbëjnë vetëm 5 për qind të popullsisë. Një pjesë e zvogëlimit apo pakësimit të të krishterëve në Irlandë mund t'i atribuohet rritjes dramatike të numrit të njerëzve që pretendojnë se nuk besojnë në asnjë fe, duke u rritur me 400 për qind në mes të viteve 1991 dhe 2011 për pothuajse 280,000 banorë.
    Ndërsa numri i tyre rritet, muslimanët në Irlandë kanë nisur projekte për të ndërtuar më shumë xhami, duke përfshirë një xhami të re e cila do të kushtoi 50.000.000 dollarë, në veri të Dublinit dhe do bëhet xhamia më e madhe në Irland. Illume Magazine njoftoi se xhamia e re, në Qendrën Clongriffin, do të jetë mjaft e madhe, në të cilën mund të falen 3.000 besimtarë dhe do të ketë dy minare, një sallë për lutje, namaz, një qendër kulturore, zyra, librari, një bibliotekë, një morg, një sallë me 600 ulëse për ngjarje kulturore, një shkollë, madje edhe një palestër sportive dhe apartamente. Muslimanet në Irlandë janë të lejuara për të veshur shami, perçe.
    Gazeta irlandeze Independent njoftoi se numri i muslimanëve në Irland rritet, gjithashtu, për shkak të konvertimeve fetare të qytetarëve katolikë irlandezë – përqafojnë fenë Islame. Rreth 500 persona e përqafojnë fenë Islame çdo vit në Irlandë. Pjesa më e madhe e këtyre të konvertuarve irlandez në Islam janë gra. "Kur njerëzit [konvertohen], atëherë mund të jenë shumë entuziastë," thotë Dr. Ali Salem i Qendrës Kulturore Islame në Clonskeagh, Dublin. "Ne ju mësojmë Islamin e moderuar. Gratë që kanë përqafuar Islamin marrin udhëzime nga grupet si Motrat Muslimane, një organizate e drejtuar nga Gratë Muslimane Irlandeze.
    Një prej këtyre të konvertuarve, një grua 36-vjeçare irlandeze, tani quhet Aishe (ish- Liza) Caulfield, shpjegoi për gazetën Independent se si ajo e pranoi Islamin.
    "Unë jam nga Irishtown në Dublin, lindur dhe edukuar si irlandeze," tha ajo. "Unë u interesova për Islamin rreth 12 vjet më parë. Jetese ime nuk ishte tipike irlandez në nivel shoqëror. Unë nuk kam shkuar në klube të natës dhe as nuk kam pirë. Unë gjithmonë kam kërkuar një grup të njerëzve të cilët kanë një mënyrë jetese të qetë, një besim që përputhet me mënyrën e jetës sime. "Aishja vuri në dukje se Islami më ka ofruar atë që e kërkoja. Ajo e përqafoi Islamin tri vjet më parë dhe u martua vitin e kaluar me një burrë musliman nga Mauritiusi.
    Aishja ka thënë se familja e saj e ka përkrahur shumë."Familja ime më bleu shamitë, kurse gjyshi Kur’anin, "deklaroi ajo. "Ajo, gjithashtu, pohoi se ajo është shumë e lumtur tani. "Islami të sjellë qetësinë, paqen në jetë," vuri në dukje ajo.

    Burimi: Islamic Daily News
    Përktheu nga anglishtja:
    Mexhid Yvejsi, Gjakovë

  2. #2
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    "Ne ju mësojmë Islamin e moderuar.
    ....cfare eshte "islami i moderuar", Mexhid!??
    Jarigas

  3. #3
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    ....cfare eshte "islami i moderuar", Mexhid!??
    ai qe po shfaros kurdet

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    615

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Përshëndetje, jarigas, Islami i moderuar është féja Islame që thërret në butësi, tolerancë dhe mesatari. Mesataria është tipari më i dalluar prej veçorive të besimit islam, e me këtë edhe karakteristika më e rëndësishme e pjesëtarëve të tij – muslimanëve:
    “Dhe ashtu (siç ju udhëzuam në fenë islame) Ne u bëmë juve një popull të drejtë (një mes të zgjedhur) për të qenë ju dëshmitarë (në Ditën e Gjykimit) ndaj njerëzve…” (Kur'an, El-Bekare: 143)
    Prandaj do të shohim se Islami ofron mesataren dhe maturinë në të gjitha aspektet e jetës njerëzore. Dhe jo vetëm aq, por ai paralajmëron për të dy llojet e ekstremizmi: edhe teprimin në fé dhe lënien pas dore të fesë. Shembujt e mesatarisë dhe maturisë të fesë islame janë të shumtë dhe i përfshijnë të gjitha aspektet e jetës së njeriut. Të gjitha dispozitat islame janë, në fakt, në përputhje me të vërtetën, drejtësinë dhe natyrën njerëzore.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anëtarësuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    ai qe po shfaros kurdet
    Islamin mund ta kuptosh duke lexuar dhe studiuar i nderuar . E shfarosjet qe i pemend ti , ato jane vetem konflikte njerezish . Keto te dyja , Islami dhe konfliktet e disa njerezeve ne bote s'kane asgje te perbashket .
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu është Islami” (Ali Imran, 19).

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga Ceni-1 Lexo Postimin
    Islamin mund ta kuptosh duke lexuar dhe studiuar i nderuar . E shfarosjet qe i pemend ti , ato jane vetem konflikte njerezish . Keto te dyja , Islami dhe konfliktet e disa njerezeve ne bote s'kane asgje te perbashket .
    Vertete ..po problemi izraelito-palestinez eshte edhe ai konlikt njerezish?
    There is a special place in hell for women who don't help other women.
    Madeleine Albright

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Nga Kurani:
    "Pra, kur t’i takoni në (luftë) ata që nuk besuan, mëshonju në qafë.." (Surja Muhamed, ajeti 4)
    Thotë Kurtubiu Allahu e mëshiroftë në tefsirin e këtij ajeti: "Nuk ka thënë vritni ata sepse në shprehjen mëshonju në qafë ka më shumë ashpërsi sesa në shprehjen e vrasjes, kjo sepse e parafytyron vrasjen në formën më të keqe e ajo është prerja e qafës dhe ndarja e organit që është koka e trupit më i larti dhe më i shquari organ" [Tefsiri i Kurtubiut 16/226]
    Thotë Kesani në tefsirin e fjalës së Allahut: "..goditni mbi qafa.." kjo gjë është pas marrjes dhe burgosjes, sepse goditja mbi qafa është ndarja nga nyjet, ndërsa nuk ka mundësi të bëhet kjo gjë gjatë luftës por pas marrjes dhe burgosjes" [Bedeiu es-Sanai 7/119]
    Nga Suneti:
    Thotë Pejgmaberi salAllahu alejhi ue selem: "A po ndëgjoni i ju kurejsh, pasha Atë në dorën e të cilit është shpirti i Muhamedit kam ardhur tju therri juve" [Ahmedi, Bezari dhe Ibn Hibani Shejh Albani e ka cilësuar si të mirë]
    Nga Fejruz ed-Dejlemi thotë: "Ia solla Pejgamberit salAllahu alejhi ue selem kokën e el-Esved el-Ansit gënjeshtarit" [Nesaiu]
    Nga Bera thotë kaloi pranë meje daja im Ebu Burde Ibn Nejar dhe kishte një flamur me vete, i thashë ku po shkon? Tha: "Më dërgoi i Dërguari i Allahut salAllahu alejhi ue selem të shkoj deri te një njeri që ka martuar gruan e babait të tij dhe t'ja sjelli (Pejgamberit) kokën e tij" [Tirmidhiu, dhe e ka saktësuar Shejh Albani]
    Thotë Imam esh-Sheukani:
    "Prerja e kokave dhe bartja e tyre është vepër e mirë dhe administrim i saktë, për të forcuar zemrat e muslimanëve dhe dobësuar fuqinë e kafirëve" [es-Sejl el-Xherar 4/568]

    Paqe Paqe Paqe - Per te gjithe njerezine Qofte Myslima Qofte I Krishter Qofte Budist
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  8. #8
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    ai qe po shfaros kurdet
    Ne kobane luftohet islami, apo nuk jane kurdet musliman ?.....njeri nder muslimanet me te famshem te historise, qe jav çoj shurren perpjete kristianeve europjan ishte pikerisht kurd, i famshmi saladin ejub....qe e ripushtoje jerusalemin nga kryqezatoret...

    Meso !!!

    Tungi
    albanish by nature

  9. #9
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    Nga Kurani:
    "Pra, kur t’i takoni në (luftë) ata që nuk besuan, mëshonju në qafë.." (Surja Muhamed, ajeti 4)
    Thotë Kurtubiu Allahu e mëshiroftë në tefsirin e këtij ajeti: "Nuk ka thënë vritni ata sepse në shprehjen mëshonju në qafë ka më shumë ashpërsi sesa në shprehjen e vrasjes, kjo sepse e parafytyron vrasjen në formën më të keqe e ajo është prerja e qafës dhe ndarja e organit që është koka e trupit më i larti dhe më i shquari organ" [Tefsiri i Kurtubiut 16/226]
    Thotë Kesani në tefsirin e fjalës së Allahut: "..goditni mbi qafa.." kjo gjë është pas marrjes dhe burgosjes, sepse goditja mbi qafa është ndarja nga nyjet, ndërsa nuk ka mundësi të bëhet kjo gjë gjatë luftës por pas marrjes dhe burgosjes" [Bedeiu es-Sanai 7/119]
    Nga Suneti:
    Thotë Pejgmaberi salAllahu alejhi ue selem: "A po ndëgjoni i ju kurejsh, pasha Atë në dorën e të cilit është shpirti i Muhamedit kam ardhur tju therri juve" [Ahmedi, Bezari dhe Ibn Hibani Shejh Albani e ka cilësuar si të mirë]
    Nga Fejruz ed-Dejlemi thotë: "Ia solla Pejgamberit salAllahu alejhi ue selem kokën e el-Esved el-Ansit gënjeshtarit" [Nesaiu]
    Nga Bera thotë kaloi pranë meje daja im Ebu Burde Ibn Nejar dhe kishte një flamur me vete, i thashë ku po shkon? Tha: "Më dërgoi i Dërguari i Allahut salAllahu alejhi ue selem të shkoj deri te një njeri që ka martuar gruan e babait të tij dhe t'ja sjelli (Pejgamberit) kokën e tij" [Tirmidhiu, dhe e ka saktësuar Shejh Albani]
    Thotë Imam esh-Sheukani:
    "Prerja e kokave dhe bartja e tyre është vepër e mirë dhe administrim i saktë, për të forcuar zemrat e muslimanëve dhe dobësuar fuqinë e kafirëve" [es-Sejl el-Xherar 4/568]

    Paqe Paqe Paqe - Per te gjithe njerezine Qofte Myslima Qofte I Krishter Qofte Budist
    Me thane te drejten, une i preferoj ato videoinçizimet ku e sheh si fluturon raketa drejt ne mes te kolones se refugjateve, te dasmoreve, ne ndonje blok banues.....kurse kulmi do ishte sikur te na transmetonin inçizimet 'live' dhe me ngjyra......kuptohet se edhe ngulja e njerezve ne trunga drujsh duke qene te gjalle e ka ate elegancen e vet, por fatkeqesisht qe kur e ka humb kisha fuqine politike nuk praktikohet me kjo forme humane e vrasjes.

    Tungi
    albanish by nature

  10. #10
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    ....cfare eshte "islami i moderuar", Mexhid!??
    Islamin e moderuar e shohen ato qe duan ta njohin ose ato qe jane kureshtare....tjeret e shohin vetem tehun e shpates... per shembull si serbet ne luften e kosoves.

    Tungi
    Ndryshuar për herë të fundit nga Nuh Musa : 09-11-2014 më 13:15
    albanish by nature

  11. #11
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Islamin e moderuar e shohen ato qe duan ta njohin ose ato qe jane kureshtare....tjeret e shohin vetem tehun e shpates... per shembull si serbet ne luften e kosoves.

    Tungi
    .....e cfare shpjegove, Tunxh!? Pyetja eshte "cfare" che jo ""kush", mesò shqip!!
    Jarigas

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-03-2013
    Postime
    245

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Ndoshta dikush duhet te sqaroje ndryshimin midis islamit praktik dhe aitij teorik se jane dy gjera te ndryshme. P.sh. , e dine ata fukarenjte muslimane andej nga siaria ,iraku , indonezia ,afrike etj qe ka edhe islam te moderuar...?

  13. #13
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    .....e cfare shpjegove, Tunxh!? Pyetja eshte "cfare" che jo ""kush", mesò shqip!!
    Po ti te kemi te shpejte si rrufeja....ti i kap gjanat per milisekunda.....

    TI, nuk je ne asnje forme i AFTE ta kuptosh se cfare eshte islami i moderuar.....andaj edhe te shkruajta se per cilin karakter eshte islami i moderuar edhe i kapshem.....dhe kurre jam pergjigjur ne pyetje sugjestive ???


    tungi
    albanish by nature

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anëtarësuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Vertete ..po problemi izraelito-palestinez eshte edhe ai konlikt njerezish?
    Edhe ketu kemi te bejme me konflikte njerezish , por dallimi eshte se ketu kemi palen fajtore dhe palen e demtuar . E vellavrasja e muslimaneve ne Siri dhe Irak ne kete konflikt jane fajtor te dy grupet cili me shume e cili me pak .
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu është Islami” (Ali Imran, 19).

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Nuk Eshte Aspak ceshtja ketu e kendeveshtrimit Spiritual,Ketu eshte ceshtje brumosje : kam vene re se ne te gjitha pergjigjet ata qe skane argumenta edhe fakte fillojne edhe japin gjykime edhe pergjigje sipas qefit dhe dridhen edhe perdridhen ngaqe nuk kane se c'fare te thone ,keshtu qe : Debati ketu zgjat ne pafundesi edhe rezultati eshte =0 .Une jam anetar i ri ketu ne forum edhe e vura re nje gje te tille ,psh,kur si pelqen ndokujte pergjija dhe argumetat e fshijne postimin dhe lene pergjigjen e tyre keshtu qe ,vihet re se ketu eshte ceshtje vetem e brumosjes: Zeme nje shembull , Pyetje: Ku dhe ne c'fare rrasti ne inxhil flitet per lufte ? ne asnje . e ndersa per me tej ata qe e kane kuptuar pyetjen e dine se per c'fare e kam fjalen . I Kam drejtuar pyetje shume njerezve ketu edhe perseri ose kane heshtur ose ka dhene nje pergjigje koooootttiiiiiiiii faaaaaaaareeeee po koti ama Pa lidhje fare pa kuptim logjik .
    Per mua eshte e temereshme qe vazhdojne njerezit te bindin veten me argumenta boshe vetem per shkak te krenarise qe i ka zene syte dhe mendjen .....
    Sa Per Luften : Jane nje sere profecishe qe e thone ate luften e Babilonise Ku sipas hartes se vjeter mund te beni kerkime ne Google dhe ta gjeni se kush eshte babilonia ..dhe profecia do shkoje ne vend ,duam ne apo sduam ne . Vetem se shume njeres nuk e kuptojne ose i hedhin poshte profecite ,sidomos Myslimanet ,te cilet ne Kur'an nuk kane kurre fare profecie ,dhe madje Z.Nuhu Musa Me dha nje pergjigje ne nje teme tjeter Pa lidhje Fare duke thene Fe Racionale ,Univerzale,,, qe se kuptova fare edhe qe skishte lidhje fare me pyetjet ,por siduket Vella Nuhu Musa Vazhdone te genjeje veten ne kete forem dhe me vjene shume keq per kete .

    Nuk dua te paragjykoj askend as Mysliman As Krushter As Budistet : Por e verteta Dhemb ,e verteta Duket, e verteta pranohet ne shpirt edhe pse ne pamje te pare se pranojne njerezit .

    Paqe Paqe per te gjithe !!!
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  16. #16
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    Nuk Eshte Aspak ceshtja ketu e kendeveshtrimit Spiritual,Ketu eshte ceshtje brumosje : kam vene re se ne te gjitha pergjigjet ata qe skane argumenta edhe fakte fillojne edhe japin gjykime edhe pergjigje sipas qefit dhe dridhen edhe perdridhen ngaqe nuk kane se c'fare te thone ,keshtu qe : Debati ketu zgjat ne pafundesi edhe rezultati eshte =0 .Une jam anetar i ri ketu ne forum edhe e vura re nje gje te tille ,psh,kur si pelqen ndokujte pergjija dhe argumetat e fshijne postimin dhe lene pergjigjen e tyre keshtu qe ,vihet re se ketu eshte ceshtje vetem e brumosjes: Zeme nje shembull , Pyetje: Ku dhe ne c'fare rrasti ne inxhil flitet per lufte ? ne asnje . e ndersa per me tej ata qe e kane kuptuar pyetjen e dine se per c'fare e kam fjalen . I Kam drejtuar pyetje shume njerezve ketu edhe perseri ose kane heshtur ose ka dhene nje pergjigje koooootttiiiiiiiii faaaaaaaareeeee po koti ama Pa lidhje fare pa kuptim logjik .
    Per mua eshte e temereshme qe vazhdojne njerezit te bindin veten me argumenta boshe vetem per shkak te krenarise qe i ka zene syte dhe mendjen .....
    Sa Per Luften : Jane nje sere profecishe qe e thone ate luften e Babilonise Ku sipas hartes se vjeter mund te beni kerkime ne Google dhe ta gjeni se kush eshte babilonia ..dhe profecia do shkoje ne vend ,duam ne apo sduam ne . Vetem se shume njeres nuk e kuptojne ose i hedhin poshte profecite ,sidomos Myslimanet ,te cilet ne Kur'an nuk kane kurre fare profecie ,dhe madje Z.Nuhu Musa Me dha nje pergjigje ne nje teme tjeter Pa lidhje Fare duke thene Fe Racionale ,Univerzale,,, qe se kuptova fare edhe qe skishte lidhje fare me pyetjet ,por siduket Vella Nuhu Musa Vazhdone te genjeje veten ne kete forem dhe me vjene shume keq per kete .

    Nuk dua te paragjykoj askend as Mysliman As Krushter As Budistet : Por e verteta Dhemb ,e verteta Duket, e verteta pranohet ne shpirt edhe pse ne pamje te pare se pranojne njerezit .

    Paqe Paqe per te gjithe !!!
    O shoki jem, mjafton per shembull qe islami eshte me racional se krishterimi !.....nese njeriu duhet me zgjedhe, ai zgjedh GRADUALISHT (duke ju referuar pervojes, empirizem), ngase IDEALJA nuk hetohet qe ne start, ajo kerkohet....nese pra nje njeri duhet me zgjedhe mbi parime objektive, atehere ai "duhet" te zgjedh islamin para krishterimit !!!, kete e bene edhe parardhesit tane ndermjet shekujve 15 dhe 18.....e bejne edhe plot njerez te mendjes, ngase sic e kam cek shpeh here, islami eshte fe e te dijturve, me fukarate e mendjes i ka punet shume keq, katastrof....

    Perndryshe nuk jame ka t'kuptoj se per cka fol, benu me konkret !


    tung
    albanish by nature

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    O shoki jem, mjafton per shembull qe islami eshte me racional se krishterimi !.....nese njeriu duhet me zgjedhe, ai zgjedh GRADUALISHT (duke ju referuar pervojes, empirizem), ngase IDEALJA nuk hetohet qe ne start, ajo kerkohet....nese pra nje njeri duhet me zgjedhe mbi parime objektive, atehere ai "duhet" te zgjedh islamin para krishterimit !!!, kete e bene edhe parardhesit tane ndermjet shekujve 15 dhe 18.....e bejne edhe plot njerez te mendjes, ngase sic e kam cek shpeh here, islami eshte fe e te dijturve, me fukarate e mendjes i ka punet shume keq, katastrof....

    Perndryshe nuk jame ka t'kuptoj se per cka fol, benu me konkret !


    tung
    Une nuk e di c'fare te bene ty qe te mendosh se njerezit duhet te zgjedhin islamin? pse mos islami ka ardhur me heret? apo mos ndoshta islami ka bere ndonje mrekulli? c'fare duhet ti shtyje njerezit te besojne islamin? Ku qendron Objektiviteti Tek islami ? dhe ku e shikon ti se objektiv nuk ka tek krishterimi? Duke qene se vete islami thote qe : Edhe ne vazhduam ne rrugen e Tevratit edhe Inxhilit te tevratit Ndoshta pjeserisht se i kane bere lemsh ato argumenta qe jane marre nga tevrati e qe me pas Muhamedi i quan te zbritura ne nje kohe qe ato kishin 500 vjete e kusur. Edhe me pas nga Inxhili ,vetem emri inxhil permendet se per argumenta sjane marre asnje gje. pos obligimit qe keni ju myslimanet qe te besoni edhe tevratin edhe inxhilin ,me duhet te them se me vjen keq qe muhamedi e ka shemtuar hisorine e Jezusit ,,,duke ja ndryshuar emrin ne Isa edhe shume profeteve te tjere qe ka ndryshuar Emrat per tu bere sa me i besueshem ,, Keshtu qe duket hapur se ato Argumenta qe i quan muhamedi te zbritura ,,kane ekzistuar shekuj me pare dhe per me tej i citon duke then ja si ja parashtrojme ne argumentat tona neprmjet Kur'anit te zbritur /me duket akoma me interesante tek Surja MERJEME po si more Jezusi kur ka qene ne djepe i foli atyre qe adhuroni Allahun dhe i tha qe mua me eshte dhene pejkamberlleku dhe do me jepet Liber inxhili,,,,eeej ca behet keshtu ose njerezit kane syze miopi ose jane te cmendur ,,ku e gjeti ate argument Muhamedi? ku eshte thene kjo ? Nqs se Muhamedit historine se si lindi jezusi dhe foli jezusi ne djep apo jo do ja tregonte nje engjell i zotit ,Muhamedi sdo ja kishte ndryshuar Emrin Nga Jezus ne Isa ,,edhe pse ai nuk ka marre kurr fare argumenti nga inxhili duke qene vazhdues? /// e shume e shume gjera te tjera /Prandaj Vella Nuhu Musa Kur Para ardhesit tane e kane pranuar ne shekull 15-18 ti e di me se miri si e kane pranuar sespe turqit krijonin lehtesira po te pranoje islamin ,,pastaj mos me thuaj se ti me kete qe the do te thuash se e ke krijuar besimin tend si trashegimni fisnore dhe kulturore/
    Fukarenjte e Mendjes: Ke shume te drejete ka shume njeres qe jane fukarenj nga mendja ,midis tyra jam edhe Une Por mendoj se edhe ti je Fukara nga mendja Sespe vetekuptohet shume qarte ,,,por ti me duket se ke ngecur tek Kurani dhe ske kurre fare njohurie As per Inxhilin edhe as per Tevratin ,,,Tek Tevrati Profeti Isai 9:5 tregon Hyjnin e Jezusit ,,eshte i njejti tevrat qe ka marre argumentat Muhamedi ,,por ai beri lemsh me emrat ,,Profeti Isaia ka jetur shume kohe perpara se te vinte jezusi dhe ishte nje nga profetet qe ka profetizuar ardhjen e Mesias Jezusit ne menyre perfekte,,por cuditem pse Kurani se ka perfshire nje profeci te tille se ne tevrat ndodhet edhe kjo ,,,Pastaj ,,Harrova qe jeni rracjonal Unvirzal ,,Vetek keto Etiketa qe spo i gjej asgjekundi ne Islam : dhe sa per djeni Fjalen Fe dhe Ndarjen e ka thene Muhamedi ne Kuran qe ne kemi Fen tone /c'fare eshte kjo fjale more fe,fe fe ? nuk ka fe o njeri ka vetem besim jo fe po i lumte atyre qe shkojne ne erresire dhe e cilesojne besimin si fe ,,te mejeret ata qe mendojne se vete zoti ka dashur ti ndaje njerezit ne dy apo me shume fe ,,te mejeret ata qe e degjojne dhe besojne nje gje te tille ,, Aktualishte po riperseris per te 5 here leximin e surese Mejreme Dmth Maria ,,qe cuditerisht edhe pse quhet Sureja Mejreme Vetem Faqen e pare flete per ate edhe per jezusin pastaj behet lemsh puna

    Une Lutem Cdo dite qe zemra ime mos te paragjykoj dhe zoti i dhenete paqe cdo njeri ,i dhenete Mencurine ,ti hapi syte ,edhe te jetoj sipas statuteve te verteta te zotiti jo si thote Prifti apo Hoxha por ta doje zotin ne shpirt e ne zemer .
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  18. #18
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
    Përshëndetje, jarigas, Islami i moderuar është féja Islame që thërret në butësi, tolerancë dhe mesatari.
    Pershendetje Mexhid!!
    Eshte paksa e nderlikuar ajo qe ke shkruar, jo aq per sa i perket leksikut apo stilit feminor te perdorur, por per sa i perket domethenshmerise qe kerkon t'i japesh nje nocioni te pakuptimte!!
    Te thuash "islami i moderuar eshte feja islame", hedh poshte pikerisht mbartjen kuptimore te fjales 'i moderuar", duke barazvleresuar "islamin" e moderuar me fene "islame", ora Duke mohuar pikerisht qenesine e "islamit te moderuar"!!!
    Te thuash pastaj se "islami i moderuar eshte feja islame qe therret ne....", eshte sikur te kesh pohuar se egziston me shume se nje "fe islame" e se njera prej tyre, pikerisht ajo e "moderuara", ma therritka ne "butesi, mesatari, etj"!!
    Te shtojme ketu edhe faktin se fjalet e perdorura di "butesi, mesatari", ndonese prekin shume nga ana emotive lexuesin, Jane terma aq relative saqe nuk i japin asnjefare vlere subjektit ne fjale!!
    Pyetja ishte dhe mbetet se "cfare eshte islami i moderuar" che ne c'dallon nga "islami normal"!!!
    Mesataria është tipari më i dalluar prej veçorive të besimit islam, e me këtë edhe karakteristika më e rëndësishme e pjesëtarëve të tij – muslimanëve:
    Mexhid i nderuar, cfare kuptimi ka fjala "mesatare" per sa i perket Islamit!?? Mesatare ndermjet cilave skaje!?? Cilat Jane skajet e Islamit qe nenkupton perdorimi i termit "mesatare"!??
    “Dhe ashtu (siç ju udhëzuam në fenë islame) Ne u bëmë juve një popull të drejtë (një mes të zgjedhur) për të qenë ju dëshmitarë (në Ditën e Gjykimit) ndaj njerëzve…” (Kur'an, El-Bekare: 143)
    Prandaj do të shohim se Islami ofron mesataren dhe maturinë në të gjitha aspektet e jetës njerëzore. Dhe jo vetëm aq, por ai paralajmëron për të dy llojet etop ekstremizmi: edhe teprimin në fé dhe lënien pas dore të fesë. Shembujt e mesatarisë dhe maturisë të fesë islame janë të shumtë dhe i përfshijnë të gjitha aspektet e jetës së njeriut. Të gjitha dispozitat islame janë, në fakt, në përputhje me të vërtetën, drejtësinë dhe natyrën njerëzore
    Mexhid, cila eshte mesatarja ne besimin ne fjalen e Allahut dhe Muhamedit e ne zbatimin e tyre te perpikte!?? A mund te quhet ekstremizem ndjekja e shembullit te Muhamedit, pike per pike sic shkruhet ne Kuran e Sunet!??
    A ka kuptim te perdoret termi "mesatare" ne besim, sidomos kur behet fjale per Islamin, te vetmen fe te pranuar tek Allahu!??!
    Ndryshuar për herë të fundit nga jarigas : 12-11-2014 më 03:48
    Jarigas

  19. #19
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    Une nuk e di c'fare te bene ty qe te mendosh se njerezit duhet te zgjedhin islamin? pse mos islami ka ardhur me heret? apo mos ndoshta islami ka bere ndonje mrekulli? c'fare duhet ti shtyje njerezit te besojne islamin? Ku qendron Objektiviteti Tek islami ? dhe ku e shikon ti se objektiv nuk ka tek krishterimi? Duke qene se vete islami thote qe : Edhe ne vazhduam ne rrugen e Tevratit edhe Inxhilit te tevratit Ndoshta pjeserisht se i kane bere lemsh ato argumenta qe jane marre nga tevrati e qe me pas Muhamedi i quan te zbritura ne nje kohe qe ato kishin 500 vjete e kusur. Edhe me pas nga Inxhili ,vetem emri inxhil permendet se per argumenta sjane marre asnje gje. pos obligimit qe keni ju myslimanet qe te besoni edhe tevratin edhe inxhilin ,me duhet te them se me vjen keq qe muhamedi e ka shemtuar hisorine e Jezusit ,,,duke ja ndryshuar emrin ne Isa edhe shume profeteve te tjere qe ka ndryshuar Emrat per tu bere sa me i besueshem ,, Keshtu qe duket hapur se ato Argumenta qe i quan muhamedi te zbritura ,,kane ekzistuar shekuj me pare dhe per me tej i citon duke then ja si ja parashtrojme ne argumentat tona neprmjet Kur'anit te zbritur /me duket akoma me interesante tek Surja MERJEME po si more Jezusi kur ka qene ne djepe i foli atyre qe adhuroni Allahun dhe i tha qe mua me eshte dhene pejkamberlleku dhe do me jepet Liber inxhili,,,,eeej ca behet keshtu ose njerezit kane syze miopi ose jane te cmendur ,,ku e gjeti ate argument Muhamedi? ku eshte thene kjo ? Nqs se Muhamedit historine se si lindi jezusi dhe foli jezusi ne djep apo jo do ja tregonte nje engjell i zotit ,Muhamedi sdo ja kishte ndryshuar Emrin Nga Jezus ne Isa ,,edhe pse ai nuk ka marre kurr fare argumenti nga inxhili duke qene vazhdues? /// e shume e shume gjera te tjera /Prandaj Vella Nuhu Musa Kur Para ardhesit tane e kane pranuar ne shekull 15-18 ti e di me se miri si e kane pranuar sespe turqit krijonin lehtesira po te pranoje islamin ,,pastaj mos me thuaj se ti me kete qe the do te thuash se e ke krijuar besimin tend si trashegimni fisnore dhe kulturore/
    Fukarenjte e Mendjes: Ke shume te drejete ka shume njeres qe jane fukarenj nga mendja ,midis tyra jam edhe Une Por mendoj se edhe ti je Fukara nga mendja Sespe vetekuptohet shume qarte ,,,por ti me duket se ke ngecur tek Kurani dhe ske kurre fare njohurie As per Inxhilin edhe as per Tevratin ,,,Tek Tevrati Profeti Isai 9:5 tregon Hyjnin e Jezusit ,,eshte i njejti tevrat qe ka marre argumentat Muhamedi ,,por ai beri lemsh me emrat ,,Profeti Isaia ka jetur shume kohe perpara se te vinte jezusi dhe ishte nje nga profetet qe ka profetizuar ardhjen e Mesias Jezusit ne menyre perfekte,,por cuditem pse Kurani se ka perfshire nje profeci te tille se ne tevrat ndodhet edhe kjo ,,,Pastaj ,,Harrova qe jeni rracjonal Unvirzal ,,Vetek keto Etiketa qe spo i gjej asgjekundi ne Islam : dhe sa per djeni Fjalen Fe dhe Ndarjen e ka thene Muhamedi ne Kuran qe ne kemi Fen tone /c'fare eshte kjo fjale more fe,fe fe ? nuk ka fe o njeri ka vetem besim jo fe po i lumte atyre qe shkojne ne erresire dhe e cilesojne besimin si fe ,,te mejeret ata qe mendojne se vete zoti ka dashur ti ndaje njerezit ne dy apo me shume fe ,,te mejeret ata qe e degjojne dhe besojne nje gje te tille ,, Aktualishte po riperseris per te 5 here leximin e surese Mejreme Dmth Maria ,,qe cuditerisht edhe pse quhet Sureja Mejreme Vetem Faqen e pare flete per ate edhe per jezusin pastaj behet lemsh puna

    Une Lutem Cdo dite qe zemra ime mos te paragjykoj dhe zoti i dhenete paqe cdo njeri ,i dhenete Mencurine ,ti hapi syte ,edhe te jetoj sipas statuteve te verteta te zotiti jo si thote Prifti apo Hoxha por ta doje zotin ne shpirt e ne zemer .

    lexo me vemendje ti shoki jem....

    Emrat e pejgambereve qe i njohin librat e shenjte nuk jane shtremberuar nga muslimant, por nga jomuslimanet......pejgamberet biblik jane nga fara semite, kurse si arabishtja si hebraishtja jane gjuhe semite, gjuhe simotra.....nese dikush i shqipton emrat e pejgambereve biblik sakte dhe sipas rregullave te transkribimit, atehere ato jane pikerisht muslimanet, ngase i shqiptojme ne gjuhen origjinale te tyre (duke u bazuar ne fundusin fetare islam baze i te cilit eshte gjuha arabe). Kjo pra ndryshe eshte nje nder arsyet, PSE nje njeri i dijtur do ta zgjidhte islamin para krishterimit !!!

    Pointa ishte aty se NESE nje njeri i lexuar, i arsimuar, i dijtur, miret hollesisht me fete ekzistuese, para krejt feve do ta zgjidhte islamin, nje realitet i cili ashtu edhe ndodh mbi rruzull, per arsye se islami eshte me i arsyeshem per njerez qe jane kritik, dhe nuk gjykojne me simpati ose emocione !!!, po te ishte puna tek simpatia, duke ju referuar "reklamimit" qe ja ben isisi islamit, e qe ja bene bin ladenat me kompanite boko harama e abu sajafa e talibana, tybe se do ti shkonte mendja kujt te miret me islamin ne menyre serioze.....po ja shok, ja qe ka njerez te arsyes dhe te mendjes, qe nuk imponohen nga subjektiviteti, qe i marin punet ne duart e tyre, dhe qe gjykojne pastaj me gjakeftohtesi.....nje njeri qe miret seriozisht me islamin, pa dyshim perfundon drejt ne islam, para se te perfundoje ne ndonje fee tjeter !, kete desha me ta qartesuar !!!, fjalen e kisha tek KUALITETI !!!

    Pra, duhet me qene krenare per popullin tone, ngase perqafimi kaq i fuqishem i islamit na etiketon me nje epitet te madherishem, qe eshte DITUNIA....populli jone, ndryshe nga popujt tjere ne europen juglindore, me perkatesine islame qe e ka, dallohet pra nga tjeret per nga MENCURIA !!!

    tung
    albanish by nature

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    lexo me vemendje ti shoki jem....

    Emrat e pejgambereve qe i njohin librat e shenjte nuk jane shtremberuar nga muslimant, por nga jomuslimanet......pejgamberet biblik jane nga fara semite, kurse si arabishtja si hebraishtja jane gjuhe semite, gjuhe simotra.....nese dikush i shqipton emrat e pejgambereve biblik sakte dhe sipas rregullave te transkribimit, atehere ato jane pikerisht muslimanet, ngase i shqiptojme ne gjuhen origjinale te tyre (duke u bazuar ne fundusin fetare islam baze i te cilit eshte gjuha arabe). Kjo pra ndryshe eshte nje nder arsyet, PSE nje njeri i dijtur do ta zgjidhte islamin para krishterimit !!!

    Pointa ishte aty se NESE nje njeri i lexuar, i arsimuar, i dijtur, miret hollesisht me fete ekzistuese, para krejt feve do ta zgjidhte islamin, nje realitet i cili ashtu edhe ndodh mbi rruzull, per arsye se islami eshte me i arsyeshem per njerez qe jane kritik, dhe nuk gjykojne me simpati ose emocione !!!, po te ishte puna tek simpatia, duke ju referuar "reklamimit" qe ja ben isisi islamit, e qe ja bene bin ladenat me kompanite boko harama e abu sajafa e talibana, tybe se do ti shkonte mendja kujt te miret me islamin ne menyre serioze.....po ja shok, ja qe ka njerez te arsyes dhe te mendjes, qe nuk imponohen nga subjektiviteti, qe i marin punet ne duart e tyre, dhe qe gjykojne pastaj me gjakeftohtesi.....nje njeri qe miret seriozisht me islamin, pa dyshim perfundon drejt ne islam, para se te perfundoje ne ndonje fee tjeter !, kete desha me ta qartesuar !!!, fjalen e kisha tek KUALITETI !!!

    Pra, duhet me qene krenare per popullin tone, ngase perqafimi kaq i fuqishem i islamit na etiketon me nje epitet te madherishem, qe eshte DITUNIA....populli jone, ndryshe nga popujt tjere ne europen juglindore, me perkatesine islame qe e ka, dallohet pra nga tjeret per nga MENCURIA !!!

    tung
    [B] Si gjithmone Pa Argumenta Fjale boshe Dhe debati perfundon me rezultat =0[/B ]
    Me duket e pa pershteteshme fare Ligjerata jote Aq me teper e pa kuptimete qe ska asnje lloj Argumenti ,,eshte vetem nje perpjekje e deshtuar ,pasi nuk i k dhene pergjigje fare pyetjeve te mia . Hajde Lemsh hajde
    NUk SHpresoja qe te Merrja nje Arsyetim te qarte dhe dinjitoz Si gjithmone debati zgjat ne pafundesi dhe eshte = 0

    NJeriu po ngeci ne nje Lloje vorbulle qe i vjen mendja verdall ska shume shance per te dale nga ajo vorrbull.

    Dituria : Mos me thuaj se me ato qe the e perkufizove diturine duke e terhequr nga Ana jote si Besim i Fese Islame ,se ha njeri kete .
    Megjithate /E rendesishme eshte : Te Jemi Ne Rregull me vete veten sespe Njeriu i argumentit ka kurajon te pranoje edhe Injorancine e vete ,,por ne keto lloj debatesh ska kurre fare Pranimi te Arsyes por cdo njeri vazhdon me brumosje dhe me Perkatesine etnike
    Vazhdojme ti biem fyellit me nje vrime

    Paqe vella
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •