Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
  1. #21
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    [B] Si gjithmone Pa Argumenta Fjale boshe Dhe debati perfundon me rezultat =0[/B ]
    Me duket e pa pershteteshme fare Ligjerata jote Aq me teper e pa kuptimete qe ska asnje lloj Argumenti ,,eshte vetem nje perpjekje e deshtuar ,pasi nuk i k dhene pergjigje fare pyetjeve te mia . Hajde Lemsh hajde
    NUk SHpresoja qe te Merrja nje Arsyetim te qarte dhe dinjitoz Si gjithmone debati zgjat ne pafundesi dhe eshte = 0

    NJeriu po ngeci ne nje Lloje vorbulle qe i vjen mendja verdall ska shume shance per te dale nga ajo vorrbull.

    Dituria : Mos me thuaj se me ato qe the e perkufizove diturine duke e terhequr nga Ana jote si Besim i Fese Islame ,se ha njeri kete .
    Megjithate /E rendesishme eshte : Te Jemi Ne Rregull me vete veten sespe Njeriu i argumentit ka kurajon te pranoje edhe Injorancine e vete ,,por ne keto lloj debatesh ska kurre fare Pranimi te Arsyes por cdo njeri vazhdon me brumosje dhe me Perkatesine etnike
    Vazhdojme ti biem fyellit me nje vrime

    Paqe vella
    Sqaro njehere cfare problemi ke, qe te ti japim argumentet e duhura.

    Une te dhash argumentin se EMRAT E PROFETEVE BIBLIK ashtu si i shqiptojne "muslimanet" jane te sakte ne aspektin gjuhesore, kurse shqiptimi i tyre ne kulturen perendimore eshte i tjetersuar dhe shtremberuar per arsye te transkribimit te gabuar ose per shkak te moskujdesjes !!!, e kap kete ARGUMENT ???, eshte tek ty nevoja te ma sqarosh se emrat e profeteve ISA, JAHJA, ZEQERIJAH, DAVUD, JUSUF, JUNUZ, ILIAZ, JAKUB, MUSA, HARUN etj....nder muslimanet shqiptohen gabim, e nder perendimoret sakte !!!

    Pastaj per perqafimin e islamit te shqiptareve te argumentova me DITURI dhe MENCURI, duke jav lane shqiptareve keto epitete ne shkallen me te larte krahasuar me popujt fqinj, ngase islami si fee racionale (se paku me racionale se fete tjera) kerkon nje doze te konsiderueshme objektiviteti.

    tung
    albanish by nature

  2. #22
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Pershendetje Mexhid!!
    Eshte paksa e nderlikuar ajo qe ke shkruar, jo aq per sa i perket leksikut apo stilit feminor te perdorur, por per sa i perket domethenshmerise qe kerkon t'i japesh nje nocioni te pakuptimte!!
    Te thuash "islami i moderuar eshte feja islame", hedh poshte pikerisht mbartjen kuptimore te fjales 'i moderuar", duke barazvleresuar "islamin" e moderuar me fene "islame", ora Duke mohuar pikerisht qenesine e "islamit te moderuar"!!!
    Te thuash pastaj se "islami i moderuar eshte feja islame qe therret ne....", eshte sikur te kesh pohuar se egziston me shume se nje "fe islame" e se njera prej tyre, pikerisht ajo e "moderuara", ma therritka ne "butesi, mesatari, etj"!!
    Te shtojme ketu edhe faktin se fjalet e perdorura di "butesi, mesatari", ndonese prekin shume nga ana emotive lexuesin, Jane terma aq relative saqe nuk i japin asnjefare vlere subjektit ne fjale!!
    Pyetja ishte dhe mbetet se "cfare eshte islami i moderuar" che ne c'dallon nga "islami normal"!!!
    Mexhid i nderuar, cfare kuptimi ka fjala "mesatare" per sa i perket Islamit!?? Mesatare ndermjet cilave skaje!?? Cilat Jane skajet e Islamit qe nenkupton perdorimi i termit "mesatare"!??
    Mexhid, cila eshte mesatarja ne besimin ne fjalen e Allahut dhe Muhamedit e ne zbatimin e tyre te perpikte!?? A mund te quhet ekstremizem ndjekja e shembullit te Muhamedit, pike per pike sic shkruhet ne Kuran e Sunet!??
    A ka kuptim te perdoret termi "mesatare" ne besim, sidomos kur behet fjale per Islamin, te vetmen fe te pranuar tek Allahu!??!
    Blub blub....plot sugjescione....tamam ashtu sic te kerkohet nga mesuesit qe i ke....ti mbytish njerezit me emocione duke jav dhunuar intuiten, me shpresen qe te dalish ne dalalet !!!

    MESATARJA ne islam nenkupton shkallen e maturise, qe HALLALLI mos te shnderohet ne HARAM.....pra, maturi ne islam do te thote, se edhe veprat qe per se jane HALLALL mos te te dalin HARAM...ose folur me gjuhen e paracelzusit "helmin e ben sasia"....gjthecka qe mbetet brenda kornizave te nje fushe qe per shumicen eshte "normale", eshte "islame"....situatat EKSTREME (sic eshte lufta per shembull), nuk jane pjese e kesaje pikepamje....kushte te vecanta krijojne rrethana te vecanta !.....ashtu ???


    tungi
    albanish by nature

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë

    Vella Nuhu Musa: Perfundimisht ti e di me se miri se si jane keto punet e argumentit ,une skam dhene asnjeher gjykim personal por jam permbajtur shkrimeve ,derkohe qe si pergjigje kam marre vetem pikepamje personale te ngarkuar me nje terminologji te pa pershteteshme qe krijon konfuzjon dhe qe ska lidhje fare me tematiken : qe ti e kupton te verteten ti e kupton shume mire per kete jam mese i bindur : Mua si person s'me mbyt krenaria dhe sjam i verber ndaj argumentave ,une kam qetesine dhe kurajon qe te pershendes ose te kerkoje ndjese kundrejt nje njeriu qe argumenton mbi baza te forta ne varesi te tematikes PERFUNDIMISHT e humba durimin per kete lloj tematike ,eshte e pa mundur ,dhe nuk e di se c'fare i pengon njerezit te shohin argumentat dhe te pranojne te verteten ,

    Vella Nuhu : Une sjam as Katolik as ortodoks ,Jam Besimtar dhe nuk e kategorizoj besimin time ne FE Mjer ata qe e besojne nje kategorizim te tille dhe mjer ata qe e klasifikojne besimin e tyre si fe ,,,, Nje Sugjerim Vellazeror Z.Nuhu Musa : Meqense ju e keni obligim per Tevratin edhe Inxhilin ,hidhi nje sy Profecive : 18:2 Babilona e madhja ka rënë dhe gërmadhat e saj janë bërë vend ushqimi për demonët, për çdo frymë të ndyrë dhe shpendi të ndyrë e të urryer. Beje Kerkime Ne Google per Harten kush eshte Babilonia

    Paqe Vella Nuhu Une po heq dore Nga Kotesite se e shohe qenka e pamundur.
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •