Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    615

    Islamofobia kërcënon të drejtat e muslimanëve në Belgjikë

    Islamofobia kërcënon të drejtat e muslimanëve në Belgjikë

    Gratë muslimane të Belgjikës flasin kundër përjashtimit social për shkak të praktikimit të fesë së tyre.
    Hind është një grua 31-vjeçare marokene që jeton në Bruksel, e pa punë. Ajo është një muslimane e mbuluar me perçe.
    '' Unë jam duke kërkuar për një punë ... dhe këtu në Belgjikë ka një ligj të ri që nuk mund të punojnë femrat me perçe", ka thënë Hind, e cila nuk ka dashur të zbulojë mbiemrin e saj. " Ne detyrohemi ta heqim perçen që të punësohemi.”
    Ligji që ndalon perçen hyri në fuqi në Belgjikë në vitin 2011. Gratë e mbuluara kundërshtuan ligjin, i cili ndalon veshjen që fsheh identitetin në vende siç janë parqet dhe në rrugë.
    Por në vitin 2012, Gjykata Kushtetuese e Belgjikes ka refuzuar ankesat dhe vendosi se ky ndalim nuk i ka shkelur të drejtat e njeriut.
    Esma, një mjeke 31-vjeçar marokene, tha për Agjencinë Anadolu se për gratë ka tendenca që të përjashtohen nga shoqëria në Belgjikë edhe nëse mbulohen me shaminë tradicionale.
    ''Kur ne diplomojmë dhe kur kërkojmë ndonjë punë, ata kërkojnë nga ne që të mos mbulohemi, "tha ajo. '' Nuk është e lejuar në shumë aktivitete të veshin shaminë, "tha ajo.
    Hind dhe Esma janë dy nga qindra gra muslimane të cilat u mblodhën të dielën në Bruksel për të protestuar kundër islamofobisë dhe vdekjes misterioze në qelinë e tij të burgut, më 15 shtator 2014, të një njeriu me prejardhje nga Lindja e Mesme.

    Burimi: World Bulletin
    Përktheu nga anglishtja:
    Mexhid Yvejsi, Gjakovë
    ================================================== ====

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-07-2010
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    17

    Për: Islamofobia kërcënon të drejtat e muslimanëve në Belgjikë

    [QUOTE=Mexhid Yvejsi;3768798]Islamofobia kërcënon të drejtat e muslimanëve në Belgjikë

    Gratë muslimane të Belgjikës flasin kundër përjashtimit social për shkak të praktikimit të fesë së tyre.
    Hind është një grua 31-vjeçare marokene që jeton në Bruksel, e pa punë. Ajo është një muslimane e mbuluar me perçe.
    '' Unë jam duke kërkuar për një punë ... dhe këtu në Belgjikë ka një ligj të ri që nuk mund të punojnë femrat me perçe", ka thënë Hind, e cila nuk ka dashur të zbulojë mbiemrin e saj. " Ne detyrohemi ta heqim perçen që të punësohemi.”
    Ligji që ndalon perçen hyri në fuqi në Belgjikë në vitin 2011. Gratë e mbuluara kundërshtuan ligjin, i cili ndalon veshjen që fsheh identitetin në vende siç janë parqet dhe në rrugë.
    Por në vitin 2012, Gjykata Kushtetuese e Belgjikes ka refuzuar ankesat dhe vendosi se ky ndalim nuk i ka shkelur të drejtat e njeriut.
    Esma, një mjeke 31-vjeçar marokene, tha për Agjencinë Anadolu se për gratë ka tendenca që të përjashtohen nga shoqëria në Belgjikë edhe nëse mbulohen me shaminë tradicionale.
    ''Kur ne diplomojmë dhe kur kërkojmë ndonjë punë, ata kërkojnë nga ne që të mos mbulohemi, "tha ajo. '' Nuk është e lejuar në shumë aktivitete të veshin shaminë, "tha ajo.
    Hind dhe Esma janë dy nga qindra gra muslimane të cilat u mblodhën të dielën në Bruksel për të protestuar kundër islamofobisë dhe vdekjes misterioze në qelinë e tij të burgut, më 15 shtator 2014, të një njeriu me prejardhje nga Lindja e Mesme.

    Burimi: World Bulletin
    Përktheu nga anglishtja:
    Mexhid Yvejsi, Gjakovë
    ================================================== ====[/QUOTE. Na errdhi shum keq per refugjatet marokene qe smunden te vishen si muslimane sepse nuk I lejon ai ligj I padrejte i katolikve belge! Po qe se na ndjekin mund te kthehen ne marok dhe do te jene te lumtura dhe te veshin cfare tju doj zemra dhe feja e tyre! Ose te respektojne ato ligje mizore te botes se prapambetur perendimore!!

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-07-2010
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    17

    Për: Islamofobia kërcënon të drejtat e muslimanëve në Belgjikë

    ================================================== ====[/QUOTE. Na errdhi shum keq per refugjatet marokene qe smunden te vishen si muslimane sepse nuk I lejon ai ligj I padrejte i katolikve belge! Po qe se na ndjekin mund te kthehen ne marok dhe do te jene te lumtura dhe te veshin cfare tju doj zemra dhe feja e tyre! Ose te respektojne ato ligje mizore te botes se prapambetur perendimore!!

  4. #4

    Për: Islamofobia kërcënon të drejtat e muslimanëve në Belgjikë

    Kam gati 25 vjet ne Evrope.
    Nuk kam pare kurre kaq shume gra e vajza ende te mitura me çarçaf ne koke! - Sa keto kohet e fundit...
    A thua te jete ngritur vetedija fetare e ketyre grave...- apo kercet dajaku vençe, kur kthehen burrat dhe baballaret nga xhamit...?!
    Por qe eshte fakt, ne gati njezet e pese vjet nuk kam pare femra te mbuluara kaq sa kohet e fundit, e sigurisht nuk e ka fajin isis....!!!
    Evropa do ti laj hesahet me kete tolerancen e tepruar, pasi qe eshte vetem "sens unik" ndaj nuk qendron, e per kete do te behet mbrapa ktheu!
    Po te ishte nje "politike bilaterale" pra qe kristjanet te gezonin te njejtat liri ne token e harapve, at'here nuk do te kishte asnje problem, por.................
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •