Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 68
  1. #21
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Meqense sipas teje "papa po zbulohet se cili eshte" na thuaj ti tash se kush na qenke ti, jep pergjigje pasi merr Biblen fjal per fjalë, lexoj ket rresht biblik, nga Zanafilla 2, rreshti 16- 17 qe shkruan:

    "16 Dhe Zoti Perëndi e urdhëroi njeriun duke i thënë: "Ha bile lirisht nga çdo pemë e kopshtit;
    17 por mos ha nga pema e njohjes të së mirës dhe të së keqes, sepse ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri".


    A vdiqë Adami dhe Eva at ditë kur hengren nga pema e ndaluar?

    KUJDES - Bibla po shkruan se Zoti te ket thene se: "ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri" dhe mandej ne vijim Bibla shkruan se:
    "dhe ajo mori nga fruti i saj, e hëngri dhe i dha edhe burrit të saj që ishte me të, dhe hëngri edhe ai"!!
    Perendia nuk i tha njeriut, "ke per te vdekur menjehere", por "ke per te vdekur me siguri". dhe vdekja u shtri prej asaj kohe e deri me sot qe flasim ne,..., cfare moskuptimi ka ketu???
    Ndersa evolucioni nese pranohet si koncept, te con ne fund te fundit drejt ateizmit,....

    tung
    Duaje te afermin tend si veten

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    *

    Nuk e di perse tmerrohen pikerisht fanatiket fetare sa here qe permendet shprehja "evolucion".?!

    Evolucioni eshte i pershkruar pikerisht ne Bibel, ne menyre ilustrative. Por ja qe kisha ka krijuar dogma a doktrina te pakuptimta dhe, me se keqi, fare te padobishme per njerezimin.

    Vet jeta e pershkruar e Jesuit ne Bibel, perkatesisht Ungjill, eshte illustrimi i evolucionit...ku faza e pare fillon me Pagezimin dhe mbaron me fazen e fundit te evolucionit me Kryqezimin. Kryqezimi ne fakt eshte demonstrim i kesaj faze e jo ashtu sic e thone dogmat/doktrinat "Jezui u kryqezua me qelli qe te na i shlyeje neve mekatet.

    Mendoj se Papa ka menduar pikerisht per kete lloj evolucioni e jo evolucionit darwinian.

    Kurse, nese Papa i ka thene keto me te vertete ne kete kuptim sic e thash, ai nuk ka devijuar ne asnje menyre, porse kjo eshte njera nder shenjat e para te deliresimit te religjionit, duke filluar nga sekti Katolik dhe perfunduar ne bashkimin e te gjitha kishave te krishtera....gje qe do te ndodhe njesoj dhe me religjionet dhe sektet e tjera.


    *
    klipp&klar

  3. #23
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    *

    Nuk besoj qe papa e ka thene kete ne ate menyre sic e thot shkenca zyrtare, megjithese eshte ne kundershtim edhe me qendrimin zyrtar te religjioneve. Sepse te dyjat jane gabim.



    Natyrisht qe bota eshte krijuar "mbrenda gjashte ditesh", ama jo ne kuptimin njerezor.
    Nje vit tek Perendia = 4320 milion vite.


    Big Beng, ne kuptimi frymeror ka kuptim krejt tjere nga ai "shkencor".
    Big Beng ne kuptimin frymeror, sipas thenies "Nga Une jeni krijuar dhe tek Une do te ktheheni" d.m.th frymeqitje(Outbreathing).
    Frymeqitje (outbreathing) eshte Krijimi, kurse frymenarrja (inbreathing) eshte "Kthimi tek Ai".

    Edhe evolucioni, ne kuptimin frymeror ka kuptim krejt tjeter nga ai qe na e rrefen "shkenca". Evolucioni nuk eshte gje teori porse nje fakt, te cilin duhet mesuar. Por evolucioni i njemendte nuk eshte evolucioni fizik, porse ai FRYMEROR.
    Ne kuptimin frymeror evolucion eshte zgjerimi i vetedijes (extending of consciousness). etj. etj.

    Natyrisht qe eshte gabim edhe interpretimi fetar i ketyre gjerave..."gjashte dite, kurse te shtaten, diten e diele... Ai pushoi..." . Perendia nuk pushon dot. Ai eshte aktiv 24/7 pa pushim.

    Sidoqofte, kjo thenie e Papes, nese e ka thene kete, do t'i ktheje kryeteposhte (permbys) si teorite "shkencore" ashtu dhe ato "fetare".

    Natyrisht se, per t'i kuptuar keto qe i thash, lypset lexuar nje mori librash te duhur


    *
    Gjithecka eshte "energji", dhe si e tille, EKZISTENTE, pa fillim, pa mbarim, pa kufizim !!!, edhe para BIG BANGUT ka ekzistuar e NJEJTA ENERGJI !!!. Sa me rrendesi eshte tash, se forma e energjise e "dizajnuar" (kodi gjenetik, qofte i njeriut, ose i kastravecit) e perben massen e mishit e kocit qe e shohim ne ne pasqyre cdo mengjes, eshte pyetja !!!........une them se hic nuk ka rrendesi !, rrendesi ka vetem pyetja, PSE MENDOJME ???, ne kete pike, nga llojllojshmeria e pafund (jo vetem kjo qe e kemi ne toke, ne galaktike ose univerz, qe e kapim me mjetet e shqisat tona), vetem njeriu del i privilegjuar !!!.........pikerisht ketu futet feja ne loje !........disa njerez tash e kater shekuj kane kuptuar vetem se "jane, sepse mendojme"....pra, e dallojne se paku qenien e njeriut nga qeniet tjera, duhet te perfundojme se deri ne ate moment, njeriu nuk ka dalluar nga qeniet tjera....e preve kallomocin, e preve thiun, e preve njeriun, nuk ka patur rrendesi !.....2 mio. vjet evolucion te njeriut, per me ardhe para kater shekujve ne perfundimin se "hoooopala, po une qenkam dikushi ore, po une jam i vlefshem ore.....", nuk eshte nje deftese e mire per "aftesine" tone, ti kapim e kuptojme gjerat ne menyren qe te na sherbejn neve per te mire !!!, edhe sot jo....

    Dje isha rrastesisht duke e ndjek nje dokumentar (ntv) mbi gjerat me te shpejta qe i ka zbuluar njeriu, dhe u fole per nje cfare avioni x43.........para se ti permbush qellimet tjera (fluturim me ekonomik per ne orbite), u tha se mund te transportoje edhe "bomba".......ta vazhdojme tash me tutje muhabetin mbi rrendesine e kuptimit te evolucionit, ose te asaje qe derderllit ai i vatikanit ???

    tung
    albanish by nature

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anëtarësuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga Unlimited Lexo Postimin
    Automatikisht ja ke fut kot edhe ti !! A mendon se kur u shpall Kurani e kuptun njerzit te gjithin a ? Apo mos valle ka hala pjese ne te qe duan kohe dhe evoluim te inteligjences njerzore qe te kuptohet ?! A e shef pra qe edhe ne ket pjese Zoti i ka bo shpalljet evolutive
    Kuptimi i Kuranit ne kohe eshte dicka tjeter , dhe teoria e evolucionit eshte dicka tjeter . Kurani thote : njeriu e ka preajdhjen prej njeriut te pare Ademit a.s , sic e thote kete edhe Inxhilli i Jezusit a.s . Kurse teoria e evolucionit njeriun e bene majmun ose thote se preajdhjen e kane te perbashket ! Nese i shikojme te arriturat shkencore ne kete drejtim , Kurani dhe Bibla dalin me shkencore dhe argumentuese mbi preajdhjen e njeriut , se sa teorit futja kot e Darvinit .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ceni-1 : 31-10-2014 më 07:54
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu është Islami” (Ali Imran, 19).

  5. #25

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Cdo fjale e thene ne Bibel eshte absolutisht e vertete.
    Hajde deklarate hajde. Lum ti per sigurine e madhe qe paske ne gjerat qe thua.

    teoria e papes, synon qe gradualisht te eliminoje Zotitn dhe ta zevendesoje me "shkencen".

    tung
    Ajo shkenca ose "shkenca" sic na e thua zotrote te ka mundesuar te shkruash ne forum. Te ishte per Zotin tend apo biblen akoma do ishe duke mbledhur shkopinj dhe luftuar per zjarrin.

  6. #26
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Hajde deklarate hajde. Lum ti per sigurine e madhe qe paske ne gjerat qe thua.
    Ajo shkenca ose "shkenca" sic na e thua zotrote te ka mundesuar te shkruash ne forum. Te ishte per Zotin tend apo biblen akoma do ishe duke mbledhur shkopinj dhe luftuar per zjarrin.
    Me fjalen "shkenca", une nuk kam parasysh teorite dhe praktikat e drejta shkencore, por falsitetet shkencore, te cilat historikisht jane perdorur dhe perdoren politikisht dhe ne funksion te pushteteve te te gjitha epokave. Njera pre tyre eshte evolucioni, te cilen edhe vete Darvini nuk e konsideronte shkencore, por vetem nje hipoteze. Ka qene interesi politik per te promovuar si "shkencore" kete teori, sepse ne fazat e para te zhvillimit kapitalist, justifikonte shfrytezimin e njerezve dhe varferine, prej te pasurve, mbi bazen e "seleksionimit natyral" dhe "mbijeteses se qenieve me te pershtacme", qe ka si lejtmotiv teoria e evolucionit.
    Me pas u perdor edhe nga komunizmi per te luftuar besimin fetar. Kjo teori eshte vertetuar se s`ka bazueshmeri shkencore, sepse nuk ekzistojne "llojet e ndermjetme" kalimtare ne mes atyre te njohura. Teorite e kafkave te majmunit, eshte vertetuar se kane qene manipulime. Cdo teori qe flet per miliarda vjet, eshte fallco, ose hipoteze perderisa bazohet ne teorine e qymyrit, etj., kur shkaqet e qymyryzimit mund te kene qene te tjera, p.sh. nga parmbytja e madhe dhe shtypja qe ushtrohej, sepse ujrat kaluan majat me te larta te maleve, dhjetra metra mbi to.
    tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 31-10-2014 më 13:06
    Duaje te afermin tend si veten

  7. #27
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Perendia nuk i tha njeriut, "ke per te vdekur menjehere", por "ke per te vdekur me siguri".

    tung
    Nuk eshte e vertet, pse thua ashtu? Lexoje, Perendia tha; "ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri" dmth "diten" qe nenkupton at ditë. Mos i ik kesaj sepse ka shume domethenje.
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  8. #28
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Nuk eshte e vertet, pse thua ashtu? Lexoje, Perendia tha; "ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri" dmth "diten" qe nenkupton at ditë. Mos i ik kesaj sepse ka shume domethenje.
    mos bej arsyetime te tilla, sepse nuk kemi kompetence ne te interpretojme Biblen. Nese ti je dakord me c`ka thene papa, atehere shkon drejt ateizmit. Nese je dakord me "shkopin magjik" qe e permend si ne perralla, atehere duhet te dish se me nje fjale krijohet gjithcka dhe jo sic thote papa, se "evolucionin e krijoi Zoti", nese vazhdojme aresyetimin e papes, do te shtrijme kudo evolucionin, sepse eshte bere nje ndarje midis asaj qe krijohet dhe evoluimit, nuk thote gje cili eshte "krijimi", keshtu qe del ne perfundimin materialist se nuk ka as krijim dhe as Krijues, por vetem evoluim,...ky eshte edhe qellimi i papes dhe i pasuesve te tij
    Duaje te afermin tend si veten

  9. #29
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Nuk eshte e vertet, pse thua ashtu? Lexoje, Perendia tha; "ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri" dmth "diten" qe nenkupton at ditë. Mos i ik kesaj sepse ka shume domethenje.
    mos bej arsyetime te tilla, sepse nuk kemi kompetence ne te interpretojme Biblen. Nese ti je dakord me c`ka thene papa, atehere shkon drejt ateizmit. Nese je dakord me "shkopin magjik" qe e permend si ne perralla, atehere duhet te dish se me nje fjale krijohet gjithcka dhe jo sic thote papa, se "evolucionin e krijoi Zoti", nese vazhdojme aresyetimin e papes, do te shtrijme kudo evolucionin, sepse eshte bere nje ndarje midis asaj qe krijohet dhe evoluimit, nuk thote gje cili eshte "krijimi", keshtu qe del ne perfundimin materialist se nuk ka as krijim dhe as Krijues, por vetem evoluim,...ky eshte edhe qellimi i papes dhe i pasuesve te tij
    Duaje te afermin tend si veten

  10. #30

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Me fjalen "shkenca", une nuk kam parasysh teorite dhe praktikat e drejta shkencore, por falsitetet shkencore, te cilat historikisht jane perdorur dhe perdoren politikisht dhe ne funksion te pushteteve te te gjitha epokave. Njera pre tyre eshte evolucioni, te cilen edhe vete Darvini nuk e konsideronte shkencore, por vetem nje hipoteze. Ka qene interesi politik per te promovuar si "shkencore" kete teori, sepse ne fazat e para te zhvillimit kapitalist, justifikonte shfrytezimin e njerezve dhe varferine, prej te pasurve, mbi bazen e "seleksionimit natyral" dhe "mbijeteses se qenieve me te pershtacme", qe ka si lejtmotiv teoria e evolucionit.
    Te them te drejten nuk kam kurrefare interesi t'i hyj nje debati evolucion versus kreacionizem pasi personalisht nuk preferoj asnjerin. Thjesht bera nje koment pasi me habiti siguria e madhe me te cilen fole per ato qe shkruhen ne bibel. Do shtoja vetem kete ne lidhje me komentin tend qe ne te njejten menyre sesi ti e sheh shkencen te perdoret nga pushteti neper epoka, po ashtu eshte perdorur dhe feja. I vetmi ndryshim eshte qe nga shkenca perfiton njerezimi. Nga feja... ska nevoje ta mbaroj mendimin se dihet rezultati.

  11. #31
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga Ceni-1 Lexo Postimin
    Kuptimi i Kuranit ne kohe eshte dicka tjeter , dhe teoria e evolucionit eshte dicka tjeter . Kurani thote : njeriu e ka preajdhjen prej njeriut te pare Ademit a.s , sic e thote kete edhe Inxhilli i Jezusit a.s . Kurse teoria e evolucionit njeriun e bene majmun ose thote se preajdhjen e kane te perbashket ! Nese i shikojme te arriturat shkencore ne kete drejtim , Kurani dhe Bibla dalin me shkencore dhe argumentuese mbi preajdhjen e njeriut , se sa teorit futja kot e Darvinit .
    Me ca flas edhe une !? O shoku Cen, Zoti perdor evolucionin ne cdo gje , e ti na thua qe teoria e evolucionit perjashton automatikisht Zotin!! Nje pyetje per ty : A lind kaq sa je apo sa nje kalli kallamaoqi e behesh sa nje shtog ? A nuk eshte evoluim ky ? A nuk ishte sipas kuranit qielli dhe toka bashke e ato u ndane ? A nuk ishte toka e zjarrte ? A nuk jane evoluime keto ?
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  12. #32
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    mos bej arsyetime te tilla, sepse nuk kemi kompetence ne te interpretojme Biblen.
    Eshte thjeshte per ta lexuara dhe kuptuar, Bibla shkruan se Perendia tha: "ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri" !

    Mirëpo Adami nuk vdiq at ditë, tash një pergjigje e dua nga ti apo ai qe "eshte kompetent per ta interpretuar Biblen".

    Nuk mjafton vetem kjo qe thua, Bibla shkruan pra se "Adami jetoi nëntëqind e tridhjetë vjet e atëherë vdiq..."! (Zan 5; 5)
    Tash, per ata që nuk kuptojnë vertet Biblen dhe simbolikat biblike, mund te shfaqet një problem i madh.
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Adami u krijua i vdekshëm ? Çfarë do të thotë vdekje ndaj Zotit ?

    Sa për temën mendoj se ky është një papë nga ata të injorancës mesjetare, sepse evolucioni nuk ka asgjë shkencore por vetëm kafshërore, duke justifikuar për sjellje kafshësh që kanë njerëzit sot, edhe një origjinë prej kafshe .
    Ndryshuar për herë të fundit nga daniel00 : 31-10-2014 më 21:21
    Ngjeshur me brezin e se vertetës,parzmoren e drejtësisë,mburojën e besimit dhe shpatën e Frymës.

  14. #34
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Eshte thjeshte per ta lexuara dhe kuptuar, Bibla shkruan se Perendia tha: "ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri" !

    Mirëpo Adami nuk vdiq at ditë, tash një pergjigje e dua nga ti apo ai qe "eshte kompetent per ta interpretuar Biblen".

    Nuk mjafton vetem kjo qe thua, Bibla shkruan pra se "Adami jetoi nëntëqind e tridhjetë vjet e atëherë vdiq..."! (Zan 5; 5)
    Tash, per ata që nuk kuptojnë vertet Biblen dhe simbolikat biblike, mund te shfaqet një problem i madh.
    Diten qe hengren mollen, Adami dhe Eva vdiqen shpirterisht, u ndane nga Perendia, Krijuesi. Vdekja shpirterore eshte pararendesi i vdekjes fizike. Eshte si lulja qe shkulet nga toka, nuk thahet menjehere. Keshtu ndodhi edhe ne paraardhesit tane, qe vdiqen pas 900 e ca vjetesh.
    Por, kjo s`eshte tema ne fjale. Ti mund te na thuash, si mundet nje "i Krishtere" te besoje Biblen dhe evolucionin njekohesisht??? Kjo eshte e pamundur, evolucioni e perjashton ekzistencen e Zotit dhe krijimit. Le te na thote papa atehere se cfare krijoi Perendia, nese njeriu qenka produkt i evolucionit. Por, ai nuk e thote kete sepse qellimi i tij, eshte te zevendesoje Zotin me evolucionin.

    tung
    Duaje te afermin tend si veten

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga daniel00 Lexo Postimin
    ... sepse evolucioni nuk ka asgjë shkencore por vetëm kafshërore,...
    Ta merr mendja qe ska asgje shkencore ne TE.
    Pervec faktit qe Teorija e Evulucionit ligjerohet ne te gjitha Univerzitetet me te mira ne Bote (merri 100 te paret dhe shihe).
    Ku ligjerohet i ashtequajturi krijimi Biblik - kreacionizmi ? Askund tjeter pervec neper katedrat e teologeve edhe ate duke u mbrojtur me simbolika.Budalliqet e fillimit te Bibles e kane vendin te fanatiket e religjionit ku munde te thuash Gjithcka , i vetmi kriter qe kerkohet eshte te Besosh.
    Teorija e Evulucionit ka me qindra mijera punime shkencore,dhe eshte nje nder Teorite me te vertetuara te njeriut.

    Gjithcka u krijua ne 6 dite,ndersa te 7ten e mori dite pushimi,te shplodhet WTF
    Perse te krijoj ne 6 dite i gjithfuqishmi kur mundet te krijoj ne moment: Behu - u Be ...pufff
    Dita gjate krijimit zgjati 24 ore,vershimi i madh,shpetoi vetem i drejti Noa me harrdhucet qe i mori ne Anije,Toka e vjeter disa mijera vite ...
    Buuu cfar fanatizmi.
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Diten qe hengren mollen, Adami dhe Eva vdiqen shpirterisht, u ndane nga Perendia, Krijuesi. Vdekja shpirterore eshte pararendesi i vdekjes fizike. Eshte si lulja qe shkulet nga toka, nuk thahet menjehere. Keshtu ndodhi edhe ne paraardhesit tane, qe vdiqen pas 900 e ca vjetesh.
    Por, kjo s`eshte tema ne fjale. Ti mund te na thuash, si mundet nje "i Krishtere" te besoje Biblen dhe evolucionin njekohesisht??? Kjo eshte e pamundur, evolucioni e perjashton ekzistencen e Zotit dhe krijimit. Le te na thote papa atehere se cfare krijoi Perendia, nese njeriu qenka produkt i evolucionit. Por, ai nuk e thote kete sepse qellimi i tij, eshte te zevendesoje Zotin me evolucionin.

    tung
    Interesante kjo puna e juve fetareve qe besoni ne perralla te tilla ,pervecse perralla ju bieni ne kontradite me ate qe besoni ,sepse krijuesin e paraqitni me veti te krijeses.Zoti ,krijoi Adamin e Even dhe ju premtoi parajsen e perjetshme por me nje kusht ,te mos e han mollen hahaha cfare provokimi ,edhe pse e dinte (pasi ishte i gjithedijshmi,apo jo?)qe do e hane ..nuk e ben kjo loje Zotin provokator te papare dhe qe i pelqejne keto lojera femijerore ?Pastaj molla ,vetem nje peme eshte ,te luaj rol aq te rendesishem ne fatin e njerezimit ,e papare hahaha ,te isha une ne vend te Eves sigurisht s'do bieja ne kurthin e Zotit ,pasi s'me pelqejne mollat aq ,por duke menduar me mire ,pasi ai eshte Zot do e dinte kete gje dhe do me tundonte me qershi hahahaha
    There is a special place in hell for women who don't help other women.
    Madeleine Albright

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Ta merr mendja qe ska asgje shkencore ne TE.

    Buuu cfar fanatizmi.

    Fanatiku i fesë evolucioniste të flet për fanatizëm , po ti për çfarë fole deri këtu.

    Që kur u bënka majmuni njeri se për tu bërë njeriu majmun kemi evolucionistët si provë .

    Kur flitet për shkencë prej evolucionit është si të flasësh që teknologjinë e ndihmojnë përrallat e Andersenit .

    Teoria e gënjeshtrave më të përhapura askund nuk është vërtetuar as në një insekt dhe injorantët fetare evolucionistë flasin si të kenë krijuar vetë botën .

    Hipokrizia është bërë psikozë e fetarëve evolucionistë ashtu si edhe të feve të tjera dhe mbi të gjithë është qëllimi për të hedhur poshtë moralin që mëson Zoti , me kafshëritë evolucioniste ku nuk njihet as empatia as vëllazëria por vetëm perversiteti dhe dhuna mes njerëzve, veset e ndyra të kohëve të sotme të cilat gjithësekush i sheh.
    Ndryshuar për herë të fundit nga daniel00 : 01-11-2014 më 09:41
    Ngjeshur me brezin e se vertetës,parzmoren e drejtësisë,mburojën e besimit dhe shpatën e Frymës.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Ju disa (në veqanti deshmuesi dhe mesia4ever) as që keni lidhje me të vërtetën e fesë, keni ngelur duke sulmuar Kishen e Krishtit, që d.m.th duke shllajfitë në vend si automjeti me goma të verës që rrëshqet në dëborë e nuk mund levizë vendi.

    Bibla shkruan se "u krijua njeriu" dhe njeriu vërt u krijua. Kjo është një ditë për Zotin - por për botën mund të zgjat me shekuj (sepse ne jetojmë brenda kohe).

    Bibla thot se "njeriu vdiq" kështu që njeriu vërtet vdiq, mirpo njeriu (njerezit) ende është në botë - jemi dhe po bashkbisedojmë - edhe pse të vdekur në njeri dhe të ngjallur në Jezusin. Kështu që njeriu sa perket Zotit - ka vdekur dhe është ngjallur ("për nje ditë"), ndërsa ne (njeriu) ende jemi në botë dhe normal se nuk ka perfunduar ende ky proces. Kështu që është një proces i cili ka ndodhur ne një ditë (dmth njeriu vdiq ne diten kur tha Zoti) por (te vdekur) ne ende po jetojmë në këto botë.

    Andaj, krijimi dhe mbarimi i njeriut (ne kete bote) është ne një ditë për Zotin - ndërsa zgjat me shekuj për njeriun...

    Mësojeni ju vetvetën e juaj në vend që ta mesoni Papën.
    E megjithse ke mare pozite te rende per te justifikuar papen dhe religjionin, te them se ti jo vetem qe nuk e kupton biblen, por dhe e deformon ate.
    - Ti thua: bibla thote se"u krijua njeriu" dhe njeriu vërtet u krijua. Kjo është një ditë për Zotin - por për botën mund të zgjat me shekuj (sepse ne jetojmë brenda kohe).
    - Bibla thote: Dhe Perëndia e quajti dritën “ditë” dhe errësirën “natë”. Kështu erdhi mbrëmja e pastaj erdhi mëngjesi: dita e parë.
    Perendia ketu na flet jo per shekuj por per dit-nate, cikel. dmth 24 oreshe, qe eprbehet nga nata dhe dita.
    Ti Toni je i lire te mendosh si te duash, por Perendia jo pa qellim na ka zbuluar konkretisht, se cfar do te thote fjala, DITA. Kjo sepse na flet per mbremje, dhe mengjez, dy "elementet" baze qe ka nje dite 24 oreshe. Nuk e di ne ate "diten" tende miljonaviteshe, se cfar do te thote fjala , "mbremje" dhe "mengjez".
    - Ti thua: Bibla thot se "njeriu vdiq" kështu që njeriu vërtet vdiq, mirpo njeriu (njerezit) ende është në botë - jemi dhe po bashkbisedojmë - edhe pse të vdekur në njeri dhe të ngjallur në Jezusin. Kështu që njeriu sa perket Zotit - ka vdekur dhe është ngjallur ("për nje ditë"), ndërsa ne (njeriu) ende jemi në botë dhe normal se nuk ka perfunduar ende ky proces. Kështu që është një proces i cili ka ndodhur ne një ditë (dmth njeriu vdiq ne diten kur tha Zoti) por (te vdekur) ne ende po jetojmë në këto botë.
    Ti nuk ke zbulese ne bibel, sepse ke mendjen tende dhe te papes qe beson dhe ndjek. Fjala: "vdekje", per Perendine, nuk ka llogjiken e njeriut. Njeriu e koncepton dhe e percepton vdekjen, nje ndajre nga jeta fizike e kesaj bote. Pra aspekt fizik, ku organizmi i njeriut, pushon se jetuari ne ekte bote. Myslimanet, te cielt ne qender kane llogjiken e njeriut, duke mospasur zbulese ne fjalen e Perendise (ashtu si ti), Perpiqen ta nxjerin biblen duke thene se eshte e ndryshuar. Pikerisht sepse llogjikojne si ty. Kur Perendia i tha njeriut se, nese do te hash frutin nga pema e njohjes te se mries dhe te keqes, me siguri ke per te vdekur, nuk i foli per nje frut me helm fotoksine, qe njeriu sapo ta hante do te vdiste. Fjala vdekje, per te cilen Zoti na flet, do te thote, te qenit JASHTE JETES, dhe Jeta, eshte Krishti, Perendia. Pra Perendia i tha Adamit, i cili as qe kishte idene e fjales vdekje, se, sapo te hash frutin , ke per te vdekur, dmth do te ndahesh perjetesisht nga Jeta, dmth nga Perendia. Dhe kete "vend", jashte jetes, Perendia e quan VDEKJE e perjetshme pa Perendine.
    Mos keqeprdor fjalet, nje mije vite ne kete bote, per Perendine eshte nje dite. Ne perjetesi nuk ka as kohe as vite, prandaj dhe Jezusi thote: SOT eshte dita. Dhe fjala, "SOT", do te thote, ne Perjetesi. Sepse tek Perendia, ka vetem SOT.Po te te thm nje keshille te mencur, hiq papen dhe religjionin nga zemra, qe te hyje Krishti dhe te banoje ne zemren tende, dhe vetem ateher do te shohesh dhe do te njohesh kush eshte Zoti Krisht.
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 01-11-2014 më 14:09

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Meqense sipas teje "papa po zbulohet se cili eshte" na thuaj ti tash se kush na qenke ti, jep pergjigje pasi merr Biblen fjal per fjalë, lexoj ket rresht biblik, nga Zanafilla 2, rreshti 16- 17 qe shkruan:

    "16 Dhe Zoti Perëndi e urdhëroi njeriun duke i thënë: "Ha bile lirisht nga çdo pemë e kopshtit;
    17 por mos ha nga pema e njohjes të së mirës dhe të së keqes, sepse ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri".


    A vdiqë Adami dhe Eva at ditë kur hengren nga pema e ndaluar?

    KUJDES - Bibla po shkruan se Zoti te ket thene se: "ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri" dhe mandej ne vijim Bibla shkruan se:
    "dhe ajo mori nga fruti i saj, e hëngri dhe i dha edhe burrit të saj që ishte me të, dhe hëngri edhe ai"!!
    Pergjigjen per kete ta kam dhene, por do te them dhe dicka. Eva nuk ishte gruaja e Adamit. Pasi martesa e tyre u krye pas renies ne mekatit. Kjo ka rendesi te madhe. Ne ate moment, Adami ishte pushteti mbi Even, dhe prej atij varej zbatimi i urdherit te Zotit.

  20. #40
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Bota s’u krijua në 6 ditë, Papa Françesku: Evolucioni dhe Big Bangu të sakta

    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    *

    Nuk e di perse tmerrohen pikerisht fanatiket fetare sa here qe permendet shprehja "evolucion".?!

    Evolucioni eshte i pershkruar pikerisht ne Bibel, ne menyre ilustrative. Por ja qe kisha ka krijuar dogma a doktrina te pakuptimta dhe, me se keqi, fare te padobishme per njerezimin.

    Vet jeta e pershkruar e Jesuit ne Bibel, perkatesisht Ungjill, eshte illustrimi i evolucionit...ku faza e pare fillon me Pagezimin dhe mbaron me fazen e fundit te evolucionit me Kryqezimin. Kryqezimi ne fakt eshte demonstrim i kesaj faze e jo ashtu sic e thone dogmat/doktrinat "Jezui u kryqezua me qelli qe te na i shlyeje neve mekatet.

    Mendoj se Papa ka menduar pikerisht per kete lloj evolucioni e jo evolucionit darwinian.

    Kurse, nese Papa i ka thene keto me te vertete ne kete kuptim sic e thash, ai nuk ka devijuar ne asnje menyre, porse kjo eshte njera nder shenjat e para te deliresimit te religjionit, duke filluar nga sekti Katolik dhe perfunduar ne bashkimin e te gjitha kishave te krishtera....gje qe do te ndodhe njesoj dhe me religjionet dhe sektet e tjera.


    *
    Cfare fanatizmi sheh ti ne nje njeri i cili kur e sheh nje pule thote se vertete kete pule e ka krijuar dikush, nuk ka ardhur nga materia e pajete sic na thone ateistet. Fanatike jane pala e kundert e cila thote se kjo pule ka ardhur vetvetiu nga nje proces miliona vjecar.

    Budalla cfare ka te beje teoria e evolucionit me ate se Jezusi u pagezua nga Gjon Pagezori ne lumin e Jordanit (ne lumin e Jordanit - nese e mbaj mend tekstin kjo).

    Na ofro disa argumente qe t'i mbeshtesin keto pretendime tua e jo me mendime personale pa ia patur idene se cfare thua.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •