Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

Votues
33. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Po

    25 75.76%
  • Jo

    8 24.24%
  • Nuk e di

    0 0%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #-19
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,030
    Postimet në Bllog
    17

    A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Kryeministri Rama ka dale publikisht e eshte shprehur se do te beje nje vizite zyrtare ne Beograd. Vizita ishte planifikuar ne 22 tetor por u shty per ne 10 nentor. Me shume per lajmin dhe prononcimet mund te lexoni temen me poshte:

    http://www.forumishqiptar.com/thread...re-në-22-tetor

    Ju si qytetare te atij vendi, si mendoni:

    - A duhet te vizitoje kryeministri shqiptar Beogradin?
    - A eshte kjo koha e pershtatshme per kete vizite?
    - Cilat jane motivet e vizites se tij?
    - Cfare do te arrihet nga kjo vizite?

    Si ne cdo sondazh, jeni te lire te votoni dhe shprehni mendimin tuaj te plote ne nje postim. Mund te lexoni mendimin dhe voten e antareve te tjere, por nuk eshte nevoja ta replikoni. Secili ka voten e tij e mendimin e tij.

    Albo

  2. #-18
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Pavaresisht se ne bindje jam i djathte, sa i perket Politikes se Jashtme dhe Interesave Kombetare, jam qe i majte e i djathte, katolik e musliman, i bardhe e zi, te jemi te gjithe ne nje mendje.

    Per arsyen e mesiperme jam i mendimit qe kryeministri Shqiptar duhet te vizitoje jo vetem Beogradin por çdo vend tjeter, nese kjo i sherben popullit. Ne rastin e Beogradit, edhe pas ketyre qe ndodhen, jam shume dakort qe Kryeministri ta kryeje viziten ne kete vend dhe ne delegacion te ftoje edhe opoziten. Turpi i saj nese kjo e fundit refuzon. Duhet ta kryeje viziten dhe te mos heqe dore nga vizita per te çjerre masken e hipokrizise serbe qe gjoja jemi ne ata qe nuk duam dhe jemi ne nxitesit e destabilitetit dhe jemi ne ata qe nuk duam te dialogojme.

    Pavaresisht se shume njerez mendojne qe duhet refuzuar vizita, une mendoj qe Rama duhet te shkoje dhe eshte koha me e pershtatshme se kurre per te kryer viziten. Turpi i Serbeve nese nuk kane kryqe ta presin pas fteses qe kane bere.

    Motivet jane te qarta. Integrimi i Ballkanit ne EU. EU nuk ka nevoje per nje ballkan ne flaket e urrejtjes. EU deshiron nje ballkan te paqte ne strukturat e saj. Dhe kjo paqe mund te arrihet vetem nepermjet dialogut Shqiperi-Serbi. Jane dy vendet kryesore per stabilitetin e ballkanit pasi jane dy popujt e vetem ne ballkan qe deri me tani nuk kane arritur te dialogojne e te meren vesh me njeri-tjetrin.

    Nuk pres te arrihet paqja ne kete takim, por pres qe ne kete takim te arrihet te sheshohen problemet. Pres qe pala Shqiptare ti parashtroje pales serbe pikepamjet e popullit Shqiptar. Pres qe Shqiperia t'i thote Serbise te vertetat ne sy per gjithçka. Pres qe Shqiperia te arrije ato qe arriti Kroacia ne bisedimet me Serbine. Pra pres qe Serbia pas dialogut te vazhdueshem t'u kerkoje falje per krimet e kryera ndaj Shqiptareve, t'u garantoje Shqiptareve te Serbise te drejtat dhe lirte qe u takojne dhe te behet faktor real per stabilitet, jo vetem me llafollogji dhe hipokrizi siç ka bere deri me sot.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar MaDaBeR për postimin:


  4. #-17

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Per shkak te nje periudhe te gjate kohore te mungeses se maredhenieve te nivelit te larte Shqiperi - Serbi, Rama e shikon veten si dikush qe do sjelli nje fryme te re ne politiken e jashtme dhe diplomacine shqiptare. Nese vertete ky takim do sjelli rezultatet e pritura apo jo, mbetet per t'u pare pas takimit dypalesh. Gjithesesi, perderisa ai e ka menduar ta beje kete hap, atehere ta çoj deri ne fund. Jo ne nje mesazh deklaron do shkoj e ne nje tjeter s'do shkoj...sepse kjo medyshje nuk e ndihmon ate politikisht brenda dhe jashte vendit.
    Ne kete menyre nuk i mbetet peng promovimi i politikave te reja ne Ballkan...
    Ndryshuar për herë të fundit nga shigjeta : 20-10-2014 më 23:07
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar shigjeta për postimin:


  6. #-16
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Shqiperia nuk e ka ne dor te vej apo mos te vej por e ka detyre nga USA-EU sepse vetem keshtu ka paqe ne rrajon
    Partizoni

  7. #-15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-07-2010
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    17

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Po! Sepse shqiperia duhet te jete nje vend I hapur , te dialogoj me te gjith shtetet fqinj dhe te krijoje lidhje te qendrueshme ne te gjitha drejtimet!

  8. #-14

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Pse jo!?
    Le te shkoje...
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  9. #-13
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Rama ka per qellim te fitoje pike ne syte e nderkombetareve duke u dukur si progresist.Kaq,askush tjeter pervec Rames nuk fiton nga kjo vizite. Fatkeqesi e madhe per kete popull qe drejtohet nga amatore e torrollake

  10. #-12
    i/e regjistruar Maska e xho1
    Anëtarësuar
    01-04-2008
    Vendndodhja
    ulqin
    Postime
    88

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Nese asht i ftuar pse mos te shkoj nese jo ather ska cte bejn

  11. #-11
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Serbia ka bere krimet me monstruoze ndaj shqiptareve dhe derime tani as nuk kane denjuar te kerkojne te falur dhe ndjese, keshtuqe nuk e shikoj aspak te arsyeshme qe kryeministrat shqiptar te vizitojne Beogradin, nderkohe qe dicka e tille u takon serbeve ne radhe te pare. Sepse jane pikerisht keta qe kane vrare dhe masakruar, dhe duhet te jene pikerisht keta qe duhet te mundohen te marrin hapat e para dhe te kerkojne ndjese dhe te thyejne akujt e se kaluares.

    Kjo eshte nje llogjike e vjeter dhe shume e thjeshte, nuk shkon familja e te vrarit tek vrasesi, por vjen vrasesi dhe kerkon ndjese i penduar tek shtepia e viktimes. Por neve duke pasur nje kryeminister si Edvin Kristaqi qe vetem i tille nuk eshte jemi te detyruar te vuajme pasojat e injorances dhe pasivitetit tij.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  12. #-10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,030
    Postimet në Bllog
    17

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Kryeministri yne eshte mbase njeriu me i cuditshem ne bote.

    1. Askush nuk e ka ftuar ate ne Beograd, por ai insiston qe do te shkoje ne Beograd pasi "i kam dhene fjalen Angela Merkel ne Berlin".

    2. Kryemnistri serb ne menyre te perseritur i ka bere te qarte qe nuk je i mirepritur ne Beograd, sidomos kur ben deklarata bombastike karshi serbeve te cilat nuk e bejne jo vetem viziten te lehte, por edhe vete maredheniet mes dy vendeve. Vetem Kryeministri yne i gjitheditur dhe iluminist kujton se si kryeministri i Shqiperise, ai mund ti japi "leksione" qytetarie kryeministrit te Serbise dhe popullit serb. Dhe jo me kot kryeministri serb me te drejte i tha: "Rama ben mire te merret me problemet e Shqiperise e jo me problemet e Serbise!"

    3. Por ajo qe eshte me e bukura me kryeministrin tone eshte se kerkon te beje nje vizite ne Beograd pa agjende diskutimesh. Askush nuk e di se perse vete, cfare do te diskutoje, cfare mareveshje do te nenshkruhen, etj. As ne Tirane e as ne Beograd mediat nuk e kane idene se per cfare do te diskutohet ne Beograd apo cfare do te arrihet. Por sic tha kongresmeni amerikan per viziten: "Simbolika e takimit te kryeministrit shqiptar me ate serb eshte e rendesishme". Pra kryeministri yne ne Beograd do te shkoje qe te beje nje foto te bukur duke shtrenguar doren me kryeministrin e Serbise, qe ti behet zemra mal kryeministres se Gjermanise dhe amerikaneve. Kryeministri yne fotozhenik do te na nderoje ne Beograd!

    Nuk jam kunder takimeve te tilla, perkundrazi jam pro tyre per aq kohe sa keto takime vijne ne menyre natyrale, nga interesat e vullneti i te dy vendeve. Por kur keto takime e vizita diktohen nga te huaj, une jam kunder pasi nuk jane as ne interesin e dy vendeve, as ne interesin e mbare rajonit.

    Albo

  13. #-9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2010
    Postime
    98

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Pasi Rama eshte kryeminister duhet te dij vet a eshte e dobishme apo jo kjo vizite

  14. #-8
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anëtarësuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorë
    Postime
    1,938

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Ja e viziotoi....po pastaj???!!!! do na thote se sa i bukur ishte bythogradi? apo do flase per Kosoven?
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

  15. #-7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    05-02-2013
    Postime
    111

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Po ky shkofte dhe ishalla qendron pergjithmone ne Beograd,
    fytyren e ka si serb, shpirtin e ka katran,
    ktij vetem Beogradi i bo derman

  16. #-6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Ne qofte se Edi Rama shkon ne Beograd dhe nuk shkon edhe ne Presheve atehere ka me u perserit Historia se dhe Enver Hoxha shkoi ne Beograd dhe nuk u ndal ne Kosove

    (Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, nuk do ta presë kryeministrin shqiptar në një takim.)
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 09-11-2014 më 08:47

  17. #-5
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2005
    Postime
    5

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Kryeministri yne eshte mbase njeriu me i cuditshem ne bote.

    1. Askush nuk e ka ftuar ate ne Beograd, por ai insiston qe do te shkoje ne Beograd pasi "i kam dhene fjalen Angela Merkel ne Berlin".

    2. Kryemnistri serb ne menyre te perseritur i ka bere te qarte qe nuk je i mirepritur ne Beograd, sidomos kur ben deklarata bombastike karshi serbeve te cilat nuk e bejne jo vetem viziten te lehte, por edhe vete maredheniet mes dy vendeve. Vetem Kryeministri yne i gjitheditur dhe iluminist kujton se si kryeministri i Shqiperise, ai mund ti japi "leksione" qytetarie kryeministrit te Serbise dhe popullit serb. Dhe jo me kot kryeministri serb me te drejte i tha: "Rama ben mire te merret me problemet e Shqiperise e jo me problemet e Serbise!"

    3. Por ajo qe eshte me e bukura me kryeministrin tone eshte se kerkon te beje nje vizite ne Beograd pa agjende diskutimesh. Askush nuk e di se perse vete, cfare do te diskutoje, cfare mareveshje do te nenshkruhen, etj. As ne Tirane e as ne Beograd mediat nuk e kane idene se per cfare do te diskutohet ne Beograd apo cfare do te arrihet. Por sic tha kongresmeni amerikan per viziten: "Simbolika e takimit te kryeministrit shqiptar me ate serb eshte e rendesishme". Pra kryeministri yne ne Beograd do te shkoje qe te beje nje foto te bukur duke shtrenguar doren me kryeministrin e Serbise, qe ti behet zemra mal kryeministres se Gjermanise dhe amerikaneve. Kryeministri yne fotozhenik do te na nderoje ne Beograd!

    Nuk jam kunder takimeve te tilla, perkundrazi jam pro tyre per aq kohe sa keto takime vijne ne menyre natyrale, nga interesat e vullneti i te dy vendeve. Por kur keto takime e vizita diktohen nga te huaj, une jam kunder pasi nuk jane as ne interesin e dy vendeve, as ne interesin e mbare rajonit.

    Albo
    Postimi juaj duket qarte qe ka mllefe politike dhe anon pak... Dua tju them se si nje qytetar i thjesht dhe i pa politizuar, ndihem krenar per here te pare me kryeministrin Edi Rama jo se eshte i ps apo i PD po se me dinjitet tregoje se eshte nje lider jo i Shqiperise por i gjithe rajonit Ballkanik dhe kete po e tregon dita dites si ne Shqiperi ashtu dhe jasht saj.

  18. #-4

    Për: A duhet që kryeministri Rama të vizitojë Beogradin?

    rama beri shume mire qe vajti,

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •