Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 41

Tema: Qoftet

  1. #1
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898

    Qoftet

    a i ka njeri qejf ?

    une per vete PO

    ----------------------------------------------------------------------

    250 gr. mish i grire (viēi,derri ose lope)
    1 kokerr qepe
    1 veze
    2 thelbinj hudhra
    pak majdanoz, uthull, piper i kuq & i zi, rigon,kripe,nenexhik(dhjosme)

    ----------------------------------------------------------------------
    pasi kemi grire qepen dhe prere dy thelbinjt e hudhrave i shtojme mases sasine emishit te grire, vezen, dhe erezat dhe e peziejme te teren duke i shtuar ne fund 1 gllenjke uthull.

    mire eshte qe kjo sasi te lihet per nje fare kohe (1-2 ore) ashtu e tere dhe e trazuar, mbuluar siper me nje cohe te holle apo letra alumini.
    Me pas sasise se mishit i japim format e deshiruara dhe i skuqim ne vaj te nxehte.
    ----------------------------------------------------------------------

    qofte ala-korēa:

    pasi i skuqim pak ne vajin e nxehte qoftet, me pas i fusim tave dhe u veme siper nje salce te pergatitur me domate te frsketa dhe i futim ne furre me 180° duke pritur derisa ato te marrin nje ngjyre te kuqerremte. Me pas jane gati per t'u servirur.

    qofte ala-normale (Eni) :

    vetem i skuqim dhe i servirim
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eni : 19-05-2002 mė 16:14

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826

    hajde pyetje hajde

    Eni e kush nuk i ka qef Qoftet.
    Puna eshte kush i gatuan se duan pak durim.
    Tony Blair thon ngordh per qofte. Kurse Doktor Saliu ka then...un per qofte edhe idealet e Dhjetorit i le.
    Nuk thot populli kot "Ska qofte ke daja".lol. Ktu po vjen era qofte..ika...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e elbasan
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    75
    Eni,

    me fal, po uthulla per cfare duhet? S'kam degjuar ndonjehere te behen qoftet me uthull.
    Pastaj, po si fute mishit te vicit edhe nje kafshate buke (tul), ose pak miell, ai nuk mblidhet.
    Ato qoftet ala-Korca duhet te jene te mira. Do t'i bej nje here ashtu si ke shkruar ti.

  4. #4
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898

    qoftet

    Elbasan,

    ke te drejte qe qoftet pa nje ēik tul buke nuk mblidhen,por receta origjinale dhe me e mira eshte pa buke.
    Uthulla eshte receta e familjes sime dhe provo t'i hedhesh pak,nje gllenjke e do shohesh se do u japi shije qofteve.

  5. #5
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Kur gatuaja qofte ne Shqiperi, i beja gjithmone pa buke dhe pa kripe - kuptohet kjo filloi si nje ide "ala pertace", po pastaj u pelqye nga "masat" dhe mori emrin "recete personale e menduar me zgjuarsi dhe shije" (rrofte modestia)

    Tani cdo gje eshte me e thjeshte, se dhe buken e grire dhe te thekur ketu e futin ne kuti, keshtu qe ske pse gjen menyra te thjeshta - po une si mish-ngrenese qe jam perseri pa buke i gatuaj dhe i ha.

    Ate te uthullit vertet duhet ta provoj...po me fruta (portokalle) dhe bizele brenda i keni provuar?! - nejse sa me shume ti ndryshosh aq me shume u ndryshon dhe shija origjinale e qofteve shqiptare. (per te cilat dhe te huajt qe i kane provuar "lepijne gishtat" )

  6. #6
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016

    Qofte tė fėrguara

    Pėr 4-5 persona duhen:
    Mish 1 filxhan ēaji, qepė 2 kokrra, bukė 75 g. (2 feta), vezė 1 kokėrr, kripė, piper, majdanoz, miell 2 lugė gjelle, vaj 4-5 lugė, perime sipas dėshirės.

    Qoftet pėrgatiten zakonisht me mish lope tė pėrzier me mish derri; nė kėtė rast ato dalin mė tė buta dhe mė tė shijshme
    Mishi pritet nė copa tė vogla dhe grihet nė makinė sė bashku me qepėn dhe hudhrat. Nė masėn e mishit hidhet vezė, kripė, piper i zi, majdanoz dhe bukė bajate e zbutur me qumėsht ose ujė (bukė merret te 25% nga pesha e mishit). Masa pėrzihet mirė dhe ndahet nė qofte; ēdo qofteje i jepet forma e rrumbullakėt ose ovale, pastaj kalohen nė miell dhe skuqen nė tigan me yndyrė nga tė dyja anėt. Duhet pasur parasysh se qofteve gjatė fėrgimit nuk u duhet hedhur shumė yndyrė.
    Shoqėrohen me patate tė skuqura, pure patate, perime tė tjera tė ziera ose tė skuqura, pilaf, makarona etj.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Emigranti
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    105

    Per QOFTET

    O tifoze te qofteve!

    Thoni cfare te doni, e jepni receta sa te doni. Qoftet me te
    mira ne Shqiperi, dmth ne Bote i ka pas bo Meti ke Pazari I Ri. Nuk e di a bon akoma se une kam nja tre vjet qe kam ikur.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Emigranti
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    105
    Eh edhe i gjo se harrova,

    Mos i prishni qoftet me buke mer lal.
    Boni si te boni ene i mlidhni pa buke.
    Buka n'qofte osht shoqja e tallonit.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Edmond83
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Vendndodhja
    China Town
    Postime
    125

    Qofte me kajsi tė thata

    Ingredientėt pėr 4 persona: 120 gr kajsi tė thata, 60 gr rrush i thatė 1 dl brandy, 650 gr tul mishi viēi i grirė, 80 gr fara pishe, 1 lugė kanellė pluhur, 3 lugė bukė e grirė, 1 vezė, 1 lugė qumėsht, miell, vaj ulliri, kripė, piper.

    I presim kajsitė nė copa rreth ½ cm dhe bashkė me rrushin e thatė i njomim me brandy. Nė njė tas pėrziejmė mishin me farat e pishės, kanellėn, bukėn e grirė, vezėn e rrahur nė qumėsht, kajsitė dhe rrushin tė kulluar dhe shumė piper. I pėrziejmė mirė me duar, i hedhim kripė, dhe formojmė rreth 20 qofte sa nje kajsi; i lyejmė me miell dhe i fėrgojme nė njė tigan tė thellė ku kemi hedhur shumė vaj duke i kthyer vazhdimisht. I kullojmė dhe i vendosim mbi njė letėr kuzhine qė t'i thithi vajin. I servirim me sallata.
    RRaK LLdAk FaK

  10. #10
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr na ngjethe mishtė ! (lol)
    Where does a thought go when it's forgotten?

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Athere mos i quaj "qofte" o DoMond por nga fjala Kajsi i bie te jene Kajofqe..
    lol..

  12. #12
    Far away! Maska e Eraaa
    Anėtarėsuar
    02-02-2003
    Postime
    162

    Qofte!!!!

    Hey pplz kush eshte me e/i shkatheta/i te me japi receten e ktyreve?

    Se mos kujtoheni pas 1 viti se athere nuk ka cer me duhet

    Thx - in - Ad..!!!
    Live your beliefs and you can turn the world around.

  13. #13
    King Tirone Maska e Mr_Tironci
    Anėtarėsuar
    05-04-2004
    Vendndodhja
    gjithanej
    Postime
    154
    I ke te gatēme ke qoftet e metit mtiron
    Mr_Tironci

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anėtarėsuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Ta jap une receten (sipas menyres sime sigurisht) sasite shifi vete sepse une i bej pa masa

    Mish te grire
    Hudhra
    majdanoz
    1/2 spec jeshil,
    gjysem domate
    nje luge vaj ulliri,
    piper,
    veze,
    qepe (me qepe te njoma behen me te shijshme)
    1/2 filxhan kafe me uje te gazuar
    buke te grire
    djath te grire (sipas deshires)

    Specin,qepen, hudhren, majdanozin dhe domaten (ose nje luge salce) i grin holle (sa me holle aq me mire) dhe i hedh tek mishi i grire , shtojme vezet, piperin kripe nje luge vaj ulliri dhe i perziejme mire shtojme dhe ujin e gazuar , buken e grire dhe djatthin e grire dhe i perziejme dhe pak. I bejme ne forma sipas deshires dhe mund ti skuqesh me ose pa miell ose ti pjekesh.

    Kjo eshte receta ime personale shpresoj tju pelqej
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  15. #15
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Mish te grire , qepe te grira , bread crumbs ... ca erzza , hurdhra ... veze .. perziji beji topa (balls ) per size-n si te pelqeje ty dhe futi ne oven , ose ne BBQ dhe cte hash pastaj . Meatballs
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  16. #16
    Far away! Maska e Eraaa
    Anėtarėsuar
    02-02-2003
    Postime
    162
    Mr_Tironci ai vend eshte shume larg for me,un dua ti bej vet pa te gatshme kemi dhe ktej sa te duash.lol

    Era1 & Pink jeni si shpirt, po deshet deren e keni te hapur per dreke.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eraaa : 10-05-2006 mė 13:20
    Live your beliefs and you can turn the world around.

  17. #17
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga Eraaa
    Mr_Tironci ai vend eshte shume larg for me,un dua ti bej vet pa te gatshme kami dhe ktej sa te duash.lol

    Era1 & Pink jeni si shpirt, po deshet deren e keni te hapur per dreke.
    Shih si genjen pa ju dredh qerpiku kjo , e pse kujton ti se jemi larg dhe s'vime dot ?
    Me thuaj ku jeton po nuk erdha per 2 ore haji dhe ato qe do me jepje mu . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  18. #18
    MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
    Anėtarėsuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
    Postime
    605
    Ore nqs ndonjeri di si behen qoftet e kosoves dhe kernackat e korces ti shkruaj se si ato sgjen verdalle...

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anėtarėsuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Sa larg qe jeeeee Kur t'i hash (kuptohet po bere receten time jo ate receten e "keqe" te Pink ) do ngopem dhe une
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  20. #20
    Far away! Maska e Eraaa
    Anėtarėsuar
    02-02-2003
    Postime
    162
    Atehere nxito mos te ik avioni lol. Se 2 ore fluturim edhe 1 ore pregatitje iku dreka do mbetesh me gisht ne goje

    Lol Era do bej pak nga te 2-ja,qe te ngopemi te 3-ja
    Live your beliefs and you can turn the world around.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •