Close
Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 214
  1. #41
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Mesia, çfarë ka dashur të thotë Jezusi me këtë më poshtë:

    Mateu 15/24 thuhet:''Unë nuk jam dërguar gjetiu, përveç te delet e humbura të shtëpisë së Izraelit''.

    Dmth ai paska ardhur për çifutët dhe jo për kombet e tjera.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  2. #42
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Akoma nuk mundohesh ta kuptosh islamin, edhe pse jeton ne nje mjedis musliman, edhe duke patur literature te bollshme. Akoma je i mendimit se islamin e vertete e rreprezentojne arabet e shkretires, akoma je i mendimit se pas cdo muslimani te devotshem (perjashtuar "tradicionalet", qe une jav paskam mohuar vetite e muslimanit !!!) fshihet nje selef me thike te mprehur, i cili ftyren e vertete do ta tregoje vetem kur do ti permbushen kushtet, ashtu sic jane mbush sot ne irakun dhe sirine e shkateruar.....
    Kemi fakte nga Kurani e nga Hadithet. S'themi kot qe ata jane duke ndjekur Islamin, por ju i keqkuptoni gjerat.

    Ne Hadithe Muhamedi regjistrohet te kete thene kete: 'Jam urdheruar te luftoj njerezit deri sa te deklarojne se nuk ka zot tjeter perpos Allahut'. Kjo d.m.th. se myslimanet duhet te luftojne dhe vrasin jo myslimanet. Sido qe ta interpretosh apo ta perkthesh, ky urdher i Muhamedit ka kete kuptim. E vetmja menyre qe te shpetojme nga shpata e Islamit dhe humbja e jetes e prones eshte qe nje jo mysliman te konvertohet ne mysliman. Madje edhe kur te behesh mysliman mund te te qesin akuza 'se nuk je mysliman i vertete' dhe nje ide tjeter qe jep mund te te thone 'se je bidatxhi'. Madje tutje nese nuk e paguan taksen e zeqatit dhe nuk u bindesh urdherave te sulltanit, emirit, prijesit te kalifatit, myslimanet do te ndjekin dhe vrasin. E nese vendose ta braktisesh fene, perseri do te te vrasin. Kjo eshte gjendja e Islamit (ISIS) sot dhe do te jete edhe ne te ardhmen. Sot ISIS eshte me i interesuar qe te plackise pasuri, gra, vajza te reja, sesa te perhape Islamin, madje armiqesia ka arritur ne ate shkalle saqe shume viktimave te tyre nuk ua ofrojne as mundesine e te konvertuarit ne Islam, thjeshte posa t'i kapin i ekzekutojne ne vend.

  3. #43
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kemi fakte nga Kurani e nga Hadithet. S'themi kot qe ata jane duke ndjekur Islamin, por ju i keqkuptoni gjerat.

    Ne Hadithe Muhamedi regjistrohet te kete thene kete: 'Jam urdheruar te luftoj njerezit deri sa te deklarojne se nuk ka zot tjeter perpos Allahut'. Kjo d.m.th. se myslimanet duhet te luftojne dhe vrasin jo myslimanet. Sido qe ta interpretosh apo ta perkthesh, ky urdher i Muhamedit ka kete kuptim. E vetmja menyre qe te shpetojme nga shpata e Islamit dhe humbja e jetes e prones eshte qe nje jo mysliman te konvertohet ne mysliman. Madje edhe kur te behesh mysliman mund te te qesin akuza 'se nuk je mysliman i vertete' dhe nje ide tjeter qe jep mund te te thone 'se je bidatxhi'. Madje tutje nese nuk e paguan taksen e zeqatit dhe nuk u bindesh urdherave te sulltanit, emirit, prijesit te kalifatit, myslimanet do te ndjekin dhe vrasin. E nese vendose ta braktisesh fene, perseri do te te vrasin. Kjo eshte gjendja e Islamit (ISIS) sot dhe do te jete edhe ne te ardhmen. Sot ISIS eshte me i interesuar qe te plackise pasuri, gra, vajza te reja, sesa te perhape Islamin, madje armiqesia ka arritur ne ate shkalle saqe shume viktimave te tyre nuk ua ofrojne as mundesine e te konvertuarit ne Islam, thjeshte posa t'i kapin i ekzekutojne ne vend.
    Foli arifhikmeti......dhe nuk ka teori tjeter......
    albanish by nature

  4. #44
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
    "Është e ndaluar në Islam për të vrarë emisarë, ambasadorë dhe diplomatë, është e ndaluar për të vrarë gazetarët dhe punëtorët e ndihmave, ", thuhet në letër.
    Luftoni e vrisni qafirat por jo nese jane ambasadore, gazetare ose punetore te ndihmave. U must be kidding us.

    Citim Postuar më parë nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
    "Xhihadi në Islam është luftë mbrojtëse. Nuk është i lejuar pa një çështje të drejtë, me qëllim të drejtë dhe pa rregullat e duhura të sjelljes.
    Xhihadi eshte edhe lufte mbrojtese por edhe lufte sulmuese per t'i pushtuar territoret jo islame dhe per t'i konvertuar te tjeret ne Islam. Pra ka 2 lloje te xhihadit. Mos genjeni.

    Citim Postuar më parë nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
    "Është e ndaluar në Islam për të dëmtuar apo keqtrajtuar, në çdo mënyrë - të krishterë apo ndonjë 'Ithtarët e Librit'.
    Ka ajet ku thuhet qe te luftohen qafirat, ka edhe ajet ku cifutet dhe te krishteret cilesohen dhe katapultohen ne rangun e qafirave. Qafirat ne Islam luftohen, qafirat nuk jane krijesa imagjinare sic mendojne disa myslimane, por thjesht secili jo mysliman eshte qafir.

    Citim Postuar më parë nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
    "Ri-futja e skllavërisë është e ndaluar në Islam. Ajo është shfuqizuar me konsensus universal. Është e ndaluar në Islam që të detyrohen njerëzit për të ndrruar fenë. "
    Vrasja e burrave dhe kidnapimi i familjeve te tyre lejohet me Islam, ju ofrojme Hadithet + ajetet e qarta Kuranore nese deshironi. Por njerez si Mexhid Yvejsi keni zgjedhur shtremberimin e argumentave dhe fakteve. Edhe pas qindra viteve te praktikimit te ketyre gjerave ne vendet Islame ju keni zgjedhur t'i manipuloni shqiptaret. Keni zgjedhur te u vrisni qelizat e trurit shqiptareve. Perseri ngulim kembe qe te hiqni dore nga keto pretendime sepse nuk mundeni ta mbuloni diellin me site.

    Citim Postuar më parë nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
    Duke vënë titullin "Shtetit Islamik" në thonjëza, udhëheqësit muslimanë të cilët e publikuan letrën, kërkojnë që njerëzit mos të për dorin termin Shtetit Islamik, sepse nuk është i vërtetë.
    Kerkoni?! Cfare dijetare te leshit more ju po te binit ne duart e ISIS do t'ju egzekutonin ne vend. Ti po ja interpreton fene, ai per ta zbatuar Islamin dhe urdherat e Muhamedit ka sakrifikuar gjithcka, madje edhe jeten e ti (Nihad Awad) nga Washingtoni ndjek Islamin.

    Citim Postuar më parë nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
    "Ju lutem, ndaloni këtë shprehje, mos e quani " Shteti Islamik, "për shkak se ata nuk janë as shtet dhe ata nuk kanë as një fe," tha Ahmed Bedier, një musliman dhe kryetar i United Voices of America , një organizatë jofitimprurëse që inkurajon grupet e pakicave për t'u angazhuar në jetën civile.
    Jo more jo skane fe, perse spo e marrin krishterimin qe ta keqperdornin?! Po cfare organizate 'jo fitim prurerese', ju paguheni me para te majme qe te manipuloni njerezit e te shtremberoni te vertetat dhe argumentat qe krejt i posedojme.
    Sot si kurre me pare po hidhet drite e pandalshme e te kuptuarit te fese islame. I merrni disa ajete, i mohoni te tjerat, te tjerat i shtremberoni, as nuk ofroni kontekst as kurrgje. Merre shembull Lavdrim Muhaxherin, e poashtu si argument, nga 7 milione shqiptare doli ai qe ka haber per Islamin te dale e te prese ne fyt njerez.
    Ty ste ka krijuar Perendia, por arabet, atje ke zanafillen ti.

    Citim Postuar më parë nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
    Burimi: OnIslam.net
    Përktheu nga anglishtja:
    Mexhid Yvejsi, Gjakovë
    Po cfare veb faqe more duke bere copy paste, ne i posedojme argumentat direkt.

  5. #45
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
    Belgu musliman promovon besimin Islam

    Haxhi Mario Cools është një belg i cili ka përqafuar fenë Islame këto ditë.
    Sipas të përditshmes Xhadid el-Javm, ai ka themeluar një Shoqatë Islame dhe ju mëson parimet islame atyre që janë të interesuar për të mësuar në lidhje me fenë.
    Ai thotë se një nga arsyet pse ai e përqafoi Islamin ishte kur ai mësoi se në Islam pirja e alkoolit është haram (e ndaluar).
    Haxhi Mario dhe familja e tij kanë mësuar rreth Islamit gjatë një vizite në Egjipt. " Unë me familjen time ishim në Egjipt, ku jemi takuar me një familje egjiptiane dhe kemi mësuar për muslimanët dhe për virtytet e Islamit.
    "Gjatë kësaj vizite në Egjipt gruaja ime, Pascale, dhe pastaj vajza ime, Veronika, përqafuan Islamin. Unë kam qenë i pasigurt në fillim. Por më vonë e kuptova se Islami është feja e vërtetë.... Pastaj e dëshmova Fjalën e Dëshmisë, Shehadetin, dhe u konvertova në Islam. E falënderoi Zotin, djali im, Denisi, dhe, më vonë, babai e përqafuan fenë Islame."
    Haxhi Mario, i cili e ka kryer Haxhin këtë vit për herë të parë në jetën e tij thotë se Haxhi ishte një përvojë e tillë që ai ndjeu sikur ka lindur përsëri.
    U bënë një vit e gjysmë që Haxhi Mario themeloi një Shoqatë Islame dhe që atëherë ai promovon mësimet e Islamit në seancat që zhvillon në shtëpinë e tij në Bruksel.
    Ai thotë se shoqata ka rreth 1000 anëtarë muslimanë, burra dhe gra.
    Rreth 650.000 muslimanë jetojnë në Belgjikë, të cilët janë kryesisht nga Maroku dhe Turqia. Belgjika ka një popullsi prej rreth 11 milion banorësh. Ka mbi 300 xhami në Belgjikë.

    Burimi: IQNA News
    Përktheu nga anglishtja:
    Mexhid Yvejsi, Gjakovë
    Zoteri Mexhid kastraveci mos na detyroni te bijme shqiptareve si kunder argumenta 30-40 myslimane dhe te tjere te vrare per cdo evropian qe pranon 'islamin tradicional' qe predikohet nga disa organizata te dyshimta. Andaj ndaleni propaganden sepse nuk jetojme per franceze, angleze, belge apo daneze. Ne i kemi argumentat tona te cilat nuk do te ngurrojme te u ofrojme vellezerve te mi shqiptare. Ne Belgjike ka 650 mije myslimane, po perse kane ikur ore zoteri keta nga Siria, Iraku, Somalia, qe eshte aq mire atje, nga drejtesia qe u solli feja Islame apo?! ju deshironi te mbuloni diellin me shoshë, e po sdo te mundni kurre sepse ne kemi kunder argumente.

    Mbi 30 të vrarë nga sulmet në Bagdad


    Së paku 34 njerëz kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga një valë e sulmeve në zonat shiite të Bagdadit.

    Sulmi më vdekjeprurës ka ndodhur në qarkun verior Al Davlai, duke vrarë 14 njerëz dhe plagosur mbi 30 të tjerë.

    Sulme vdekjeprurëse ka pasur edhe në qarqet Talibia, Hurrijah dhe Al Shaoula.

    Bagdadi, prej muajsh, është në shënjestër të militantëve sunitë, të cilët kanë marrë kontrollin e disa zonave në veri të Irakut dhe në Sirinë fqinje.

    http://botasot.info/bota/334774/mbi-...met-ne-bagdad/

  6. #46
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Foli arifhikmeti......dhe nuk ka teori tjeter......
    ... Qe perkthehet, ka urdheruar Muhamedi, ska Islam tjeter perpos Islamit qe predikoi Muhamedi, pervecse nese beheni sikur disa shqiptare qe deshirojne islam imagjinar qe ska baze asku.

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar mesia4ever për postimin:

    lace (18-10-2014)

  8. #47
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    1- E Kam Lexuar K'uranin duke u munduar te gjeja ndonje argument per te gjetur Fakte dhe prova Logjike per te krishteret
    2- E Kam lexuar Biblen edhe K'uranin per te gjetur Fakte dhe Prova Kunder ekzistences se Zotit ,dhe Kemi qene nje grup shokesh prej 4 vetash te angazhuar
    Kuranin 4 here te lexuar himtesisht
    Biblen shume here
    Rezultati: -K'urani midis te tjerash kundershtonte shpesh theniet e tija jo me large se nje faqe me pas, ku 4 here qe e kam lexuar vume re se : fjalet [B] Ne te derguam ty u Muhamed,ne te dhame K'uranin o Muhamed, ne te dhame Pjekamberllekun o Muhamed ... bheshin kaq shume te besdishme sa qe Humbinin Kuptimin e tyre saqe Bibnin ne nje kontekst Shpallje te te veteves se Muhamedit dhe jo te fjales se Zotit. Vini re Sa here permenden Keto fjale qe permenda me siper....a nuk duket pake si veteshpallje ? kam dashur qe te mbaje shenime sa here permenden keto Fjale por siduket me ka shpetuar. kam plote fakte me Sure Ajete . tjeter gje e kuranit Ska Profeci dhe skam pare asnje mrekulli qe ka bere muhamedi duke qene se ishte profeti i fundit dhe qe mbane vulen e pejgamberit te Fundit dhe ne kete kontekst kam nje pyetje per Myslimanet ,Pse do te zberese Jezusi diten e Fundit te kjametit ,dhe nuk zbret Muhamedi? Muhamedi nqs se ishte vertet Profet duhet te ishte shume i qufishem dhe te bente mrekullira ashtu sikurse Beri dhe Jezusi.
    Bibla e mbushur me profeci qe une do ta lexoj gjithe jeten ,aq tereheqese kaq realiste per cdo kohe ,

    Perfundimi i Studmimit per prova kundra Zotit ,Rezultoi qe sa me shume kerkoja per prova Kundra Aq me shume vertetoja ekzistencen e Zotit ,
    Sote Kam gjetur te verteten per me shume se 4-5 vjete studimesh personale Krahesime Analitike,kritike,Logjike,
    Kam gjetur Qetesine Shpirterore,Paqen,Vetekontrollin, Faljen, Bekimet,Dhe Shpetimin.

    Nqs Dikush do prova Reale me Vargje Krahesime etj,te me shkruaj Pyetjen Ne Prv,Pasi Per Momentin edhe mund te Gaboj ne lidhje Me Surete apo me vargjet Biblike.
    [B] Uroj Paqe per te gjithe Njerezine . Me Mysliman me te krishter dhe te gjithe Njerezit [/B
    ,,,, Sugjerim Studjoni -studjoni,studjoni, Mos degjoni se c'fare thote Prifti,Hoxha,Papa,] Hapjani Zemeren Zotit dhe ai do drejtoje jetet tuaja
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar lace për postimin:

    mesia4ever (18-10-2014)

  10. #48
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    1- E Kam Lexuar K'uranin duke u munduar te gjeja ndonje argument per te gjetur Fakte dhe prova Logjike per te krishteret
    2- E Kam lexuar Biblen edhe K'uranin per te gjetur Fakte dhe Prova Kunder ekzistences se Zotit ,dhe Kemi qene nje grup shokesh prej 4 vetash te angazhuar
    Kuranin 4 here te lexuar himtesisht
    Biblen shume here
    Rezultati: -K'urani midis te tjerash kundershtonte shpesh theniet e tija jo me large se nje faqe me pas, ku 4 here qe e kam lexuar vume re se : fjalet [B] Ne te derguam ty u Muhamed,ne te dhame K'uranin o Muhamed, ne te dhame Pjekamberllekun o Muhamed ... bheshin kaq shume te besdishme sa qe Humbinin Kuptimin e tyre saqe Bibnin ne nje kontekst Shpallje te te veteves se Muhamedit dhe jo te fjales se Zotit. Vini re Sa here permenden Keto fjale qe permenda me siper....a nuk duket pake si veteshpallje ? kam dashur qe te mbaje shenime sa here permenden keto Fjale por siduket me ka shpetuar. kam plote fakte me Sure Ajete . tjeter gje e kuranit Ska Profeci dhe skam pare asnje mrekulli qe ka bere muhamedi duke qene se ishte profeti i fundit dhe qe mbane vulen e pejgamberit te Fundit dhe ne kete kontekst kam nje pyetje per Myslimanet ,Pse do te zberese Jezusi diten e Fundit te kjametit ,dhe nuk zbret Muhamedi? Muhamedi nqs se ishte vertet Profet duhet te ishte shume i qufishem dhe te bente mrekullira ashtu sikurse Beri dhe Jezusi.
    Bibla e mbushur me profeci qe une do ta lexoj gjithe jeten ,aq tereheqese kaq realiste per cdo kohe ,

    Perfundimi i Studmimit per prova kundra Zotit ,Rezultoi qe sa me shume kerkoja per prova Kundra Aq me shume vertetoja ekzistencen e Zotit ,
    Sote Kam gjetur te verteten per me shume se 4-5 vjete studimesh personale Krahesime Analitike,kritike,Logjike,
    Kam gjetur Qetesine Shpirterore,Paqen,Vetekontrollin, Faljen, Bekimet,Dhe Shpetimin.

    Nqs Dikush do prova Reale me Vargje Krahesime etj,te me shkruaj Pyetjen Ne Prv,Pasi Per Momentin edhe mund te Gaboj ne lidhje Me Surete apo me vargjet Biblike.
    [B] Uroj Paqe per te gjithe Njerezine . Me Mysliman me te krishter dhe te gjithe Njerezit [/B
    ,,,, Sugjerim Studjoni -studjoni,studjoni, Mos degjoni se c'fare thote Prifti,Hoxha,Papa,] Hapjani Zemeren Zotit dhe ai do drejtoje jetet tuaja
    Shume interessant kjo....pra, e ke gjet fene e krishtere, pasiqe nje here aman e kerkove ne islam (ne kuranin kunderthenes) ???.........pra, PA ISLAM, sot nuk do te ishe i krishtere ???........hmmmm !!!............po, pse nuk u ndale ne islam, por e vazhdove rrugen ne krishterim ???
    albanish by nature

  11. #49
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Shume interessant kjo....pra, e ke gjet fene e krishtere, pasiqe nje here aman e kerkove ne islam (ne kuranin kunderthenes) ???.........pra, PA ISLAM, sot nuk do te ishe i krishtere ???........hmmmm !!!............po, pse nuk u ndale ne islam, por e vazhdove rrugen ne krishterim ???
    Zoteri Nuh Musa, nuk ka 'fe krishtere' por ka vetem besim ne ato cfare tha Krishti dhe ne pretendimet qe beri Ai. Jezusi ishte nje person historik, pra vertete ne kete bote ka jetuar nje person si Jezusi qe ka bere pretendimin se eshte Perendia i misheruar. Kjo eshte e gjitha. Tani a zgjedhim te besojme a jo kjo mbetet ceshtje personale.
    Nuk po thote se pa Islam nuk do te ishte i krishtere por thjeshte se ka lexuar dhe studiuar Kuranin...

    Respekt

  12. #50
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Nuhu Musa - Shume interessant kjo....pra, e ke gjet fene e krishtere, pasiqe nje here aman e kerkove ne islam (ne kuranin kunderthenes) ???.........pra, PA ISLAM, sot nuk do te ishe i krishtere ???........hmmmm !!!............po, pse nuk u ndale ne islam, por e vazhdove rrugen ne krishterim ???

    Si duket se ke kuptuar mire ate qe une kam thene pasi une kam bere edhe pyetje ne shkrimin time .
    Shpjegimi Pse jam i kristjan: Me siper kam thene se po studjoja per te gjetur prova kunder ekzistences se Zotit ...pra isha Ateist dhe debatoja me njeres besimtar ,dhe keshtu fillova te mblidhja prova kunder ekzistences se Zotit ,bashke me 4 miqte e mi. Por rezultati ishte se sa me shume studjoja aq me shume gjeja prova se zoti ekzistonte vertet.
    Studimi i Kuranit: e kam studjuar ashtu sikur kam studjuar edhe Biblen ( Tevratin-Inxhilin) pra me te njejta qellime qe kam permendur me siper per prova kunder Ekzistences se Zotit.. K'urani me ka marre me shume kohe se c'do liber pasi i kam dhene shume rendesi per arsye se i kisha syte e verber nga tradita familjare pasi familja ime thoshte qe ne jemi mysliman.Por kur e kam zgjeruar djapazonin e kerkimeve te mia per rreth 4-5 vjete se bashku me miqte e mi Zbulova ,jo qe Zoti ekzistonte por qe edhe kishte lene edhe ligjet dhe statutet e tija ne toke .
    Sqarim: Sjam ndikuar as nga Prifti as nga Hoxha,As nga Papa, As nga Familja per krijimin e nje besimi te qarte,

    1- Islamiket e kane Obligim te besojne edhe tevratin edhe Inxhilin Sipas K'uranit,por ajo qe me vjene keq eshte se sa here qe perdoret Inxhili dhe tevrati ne K'uran ,Fill pas nje faqe thote te kunderteten dhe pergenjeshtron ato qe vete thote.Ajo qe mu be mua bezdi dhe miqeve te mi ishte se ne cdo ajet permendej shpesh : Ne te kemi dhene K'uranin o Muhamed,ne te dhame pejkamberllekun o Muhamed, ne te derguam ty o Muhamed, me pas Kishte shume Kopje nga tevrati por keto kopje ishin te pershtatur sipas deshirave te mishit ne menyre qe njerezia e shekullit 5,6,7 ta besonin sa me shume ,dhe Muhamedi beri edhe nje bllof kur pa se disa nuk po e besonin se ai ishte i derguari shkruajti nje ajet qe lejonte qe te praktikohej Paganizmi ,por kur e pa qe po humbiste terren u justifikua duke thene se ishte nen ndikimin e djallit,Asnje Profet i derguar prej Zotit aq me shume duke pretenduar se ishte profeti i fundit qe mbante vulen,Zoti nuk do ta lejonte nje gje te tille ,aq me shume qe ta bente si ligj te zotit. ka shume mos perputhje ne K'uran Psh.Vjene nje Pyetje : Pse Muhamedi per vete mbante 9-10 Gra dhe Ligjin te tjereve ja vuri 4 gra? Logjikisht kjo seshte aspak korrekte per nje profet pasi kjo nenkupton Beni si them une,mos beni si beje une,dhe kur njrezit e tije pyesinin njeri-tjetrin si ja del Profeti gjithe ketyre grave ,dhe kurani thote keshtu per kete : ne asokohe thoshim qe Profetit i ishte dhene Fuqi sa per 40 burra Nuk duket pak e pa drejte kjo? aq large shkonte fantazia e Muhamedit per grate saqe Per Xhenetin tha : Xheneti do te jete i mbushur,plote me vajza te virgjera,qe do te rrine gjithmone te virgjera,per te kenaqur shijet sexuale te Myslimaneve kjo ne aspektin Logjik te nje besimtari duhet te jete e pa vend pasi Zoti thote qendro i paster ketu ne toke dhe ruhu nga mekatet ,dhe si do te ndotesh kur do shkoshe ne xhenet ...Apo Muhamedi ja beri qefin njerezve duke i joshur me nje xhenet fantazie te mbushur me vajza te virgjera ,qe ata me pas ta mbeshtesnin duke zbutur keshtu statutet e Zotit , Kjo eshte e tepert
    Besimi Ime tek Jezusi u krijua pasi Kam lexuar edhe K'uranin edhe Biblen Ku edhe K'urani e pranon se Jezusi ishte i fuqishem ku edhe Besimtar te medhenj hoxhallar e kane pranuar se Jezusi ishte Mesihu Por jo vetem nga keto por i beja nje Petje Vetes gjithmone ja beja pyetjen edhe K'ranit ,dhe Peytja ishte kjo : Pse Diten e gjykimit do te zberese Jezusi dhe nuk do te zbrese Muahmedi duke qene se Muhamedi mbante Vulen? kete Pyetje se kam gjetur ne K'uran ku K'urani shpesh here ka nje pergjigje per ato qe nuk i jep dote zgjidhje ,dhe pergjigja eshte kjo : Zoti zgjedh ate qe don ,dhe heq ate qe don. E ndersa Ne Bibel nuk ka Pyetje qe nuk jepet pergjigje C'do pyetje gjen pergjigje ne Bibel .
    Une nuk paragjykoj Askend perkundrazi i lutem Zotit qe Te bekoj cdo shpirt njerezor dhe i them Paqe cdo njeri Mbi toke,

    K'urani Nje Coroditje sureshe dhe ajetesh qe se merr veshe i pari te dytin ,me jane dashur rreth 2 vjete qe te ambjentohesha,Renditja kronologjike eshte Lemsh,dhe shpesh here me shume te c'orjenton se sa te orjenton,Versetet humbasin kronologjine duke dale nga Konteksti aktual se per c'fare flete sureja , K'urani eshte shume joshes e perseris shuuuuume JOSHES kete e pranoj sepse ja bene aq qefin njerezve me ligje te zbutura,duke e citur edhe vete k'urani thote : ne ja Zbutem statutet pasi ju jeni shume te dobet ,dhe kjo thenie eshte mjaft joshese ,

    Pyetje : mqense Xhihadi eshte rruga me e sigurt per ne xhenet ,Muhamedi beri xhihadi apo vdiq si Zoteri? sepse kur e pyeten Muhamedin se ku do ta conte perendia ai iu pergjigj : As une nuk e di se ku do te me coje Allahu a Nuk eshte pake e cuditeshme kjo pergjigje Pasi une si ndjekes i muhamedit Mendoj : Por kur se di ky Profeti se ku do ta coje Allahu ,qe per me teper ky eshte profet ,do ta di une qe sjam gje tjeter vecse nje besimtar apo nje njeri i thjeshte?

    Sugjerim Vellazeror: Mos degjoni Priftin,Mos degjoni hoxhen,mos degjoni Papen,Mos degjoni Kishen, mos u ndikoni ka tradita,krahina,Fisi,doktrina,etj, Shikojini gjerat me realizem mos bini viktima te vetevetes duke u joshur nga predikime te ndryshme dhe nga doktrina qe te bejne te ndihesh mire per te plotesuar nevojat e mishit dhe te Botes, eshte e vetmja gje me rendesi qe te studjosh ne menyre te panvarur,Gjejeni Kurajon brenda vetes qe te lini menjane Kenaqesin qe ju jep debati Mbi fjalen e Zotit duke mbledhur keshtu Argumenta te ndryshme ,ku ne menyre te pa vetedijshme bie ne mekat ,,, Une do te preferoja qe Keto lloje shkrimesh Te Mos quhen me Debate pooor RRAHJE IDESHE por me dashuri

    Sote Kam gjetur Te Verteten Ne Jezu krisht por kjo sdo te thote qe une te perbuz vellezerit Mysliman ,Katolik,Ortodoks,Budist etj,. Do me pelqente qe Njerzit ta shohin te verteten te zhveshur realisht me argumenta,fakte analitike me syrin kritik ////// Kam nje sugjerin per njerzit qe jane duke kerkuar te verteten: Lutju Zotit Keshtu : Zot perendi i gjithfuqishim Krijuesi ime ati ime dhenesi i jetes krijues i gjithesis ,te kerkoj falje per mekatet e mia pasi une jam i verber Zot jam misheror Zot ,Jam mekatar Zot ,te Lutem Zot Jam i humbur ne rrugetimin time ne gjetjejen te vertetes tende te shenjte ne menyre qe une te jetoj sipas statuteve te tua perendi,Te lutem o Zot Hape zemeren dhe mendjen time Hapi syte e mi Zote mos me mbaje ne eresire Zote ,Po e le jeten time ne doren tende Zote qe ti ta udheheqesh ,te lutem perendi ,me jep mencurine ,qetesine,ne menyre qe une ti shikoj te vertat ne sy , Te lutem Zote mos me lere ne duart e Djallit Zot ,une jam i humbur Zote ne paditurine time ,dhe vetem me ndihmen tende mund ta gjeje te verteten tende, U befte Vullneti jote perendi, Amen

    Duke Bere nje Lutje te tille ,ose edhe nje lutje tjeter qe mund ti kerkoni Zotit Orjentim per jeten tuaj ,Pooooooor Lutja me gjithe Shpirt e me zemer, Te Jeni te sigurt se Zoti do tjua ndricoje mendjen dhe ju do te gjeni te verteten,dhe per kete skam asnje dyshim

    PAQE,PAQE, per te gjithe !!!
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  13. #51
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Me pelqen menyre jote e qyteteruar e debatit dhe te pershendes per kete lace.

    Jo vetem ne fene islame por ne cdo fe apo sfere tjeter te jetes keqkuptimet dhe keqinterpretimet jane gjera te zakonshme dhe njeriu si qenie kurioze ka deshire te pyese dhe te informohet. Kur hase ne ato pikpyetjet me siper a nuk pate deshire te hulumtoje per pergjigjet?

    [Martesat me te me teper se kater gra. Nese ke lexuar sadopak per historine e profetit Muhamed a.s do vesh re qe ai ne moshe mjaft te re u martua me nje vejushe 40 vjecare. Me pas po te vesh po ashtu te gjitha grate e tjera kane qene vejusha dhe shumica ne moshe te thyer pervec Aishes r.a. Po te lexosh mire Kuranin me vemendje do vesh re qe Allahu xh.sh nuk ka qene specifik me profetin a.s vetem ne ceshtjen e marteses por ne shume raste te tjera sic eshte rasti i meposhtem p.sh ;

    17:79. Dhe në një pjesë të natës zgjohu me të (me Kur'anin - namazin), është e sigurt se Zoti yt do të ngrisë ty në një vend të lavdishëm.

    Rasti me siper nuk i kerkohet si domosdoshmeri dhe obligim gjithe muslimaneve por vetem profetit a.s

    Nuk eshte tema per ti permendur me rradhe grate e profetit a.s por pothuajse te gjitha kishin misionin e tyre te ndryshem qofte social , shoqeror e politik. Mos harro se profetit i duhej lidhje e forte me fiset e ndryshme dhe kjo fare mire arrihej me martese. I duhej edukimi e grave te tjera me dispozitat islame e kush me mire mund ta bente kete pervec grave te profetit te cilet kishin jetuar shumicen e kohes me te. Nje kryetar shteti sic ishte profeti a.s nuk e kish problem te merrte per grua kedo qe kishte deshire nese qellimi i tij ishte shfryerja seksuale.

    Kenaqesite e xhenetit : Pse duhet te kesh komplekse dhe te ndihesh keq ndaj nje fakti real qe cdo mashkull e deshiron ?

    Pse Diten e gjykimit do te zberese Jezusi dhe nuk do te zbrese Muahmedi duke qene se Muhamedi mbante Vulen? Nese do shikosh shifrat ne ditet e sotme do veresh qe muslimanet bashke me te krishteret perbejne pothuajse 60-70 te njerezimit. Jezusin e besojne te krishteret por dhe muslimanet nderkohe qe Muhamedin a.s e besojne vetem muslimanet. Qellimi i zbritjes se Jezusit eshte ti ofroje paqe njerezimit duke i bere ata qe ti besojne vetem nje feje te vetme. Duke marre si fakt keto qe permenda me siper si mendon kush do kishte me teper efekt per ta kryer kete mision me se miri Jezusi a.s apo Muhamedi a.s?


    mqense Xhihadi eshte rruga me e sigurt per ne xhenet ,Muhamedi beri xhihadi apo vdiq si Zoteri? Per sa kohe qe ke lexuar mbi islamin akoma se ke kuptuar domethenien e xhihadit. Xhihadi me i mire eshte ti sherbesh prinderve. Xhihad eshte te mesosh diturine dhe ta kerkosh ate kudo qe te jete. Xhihad eshte te sakrifikosh per miresi me fjale , me vepra me pasuri e me gjithcka tjeter qe mundesh. Nje nga xhihaded eshte dhe te japesh jeten per vendin tend , familjen e fene tende. Nese vdes duke kryer nje prej ato qe permenda me siper konsiderohesh qe e ke kryer xhihadin.

    Une te uroj qe ti te jesh i kujdesshem ne vendmarrjet ne jeten tende. Feja eshte dicka personale dhe islami eshte jashtezakonisht tolerant ne kete pike duke thene se mbaj fene tende dhe lere tjetrin te lire te aplikoj fene e tij. Kurani eshte liber hyjnor i cili kerkon ta lexosh me zemer te hapur duke kerkuar udhezim prej tij dhe jo duke bere rolin e kritikut. Shpresoj qe ne rastin me te pare qe te kesh kuranin ne dore ta aplikosh keshillen time.
    Ndryshuar për herë të fundit nga angmokio : 18-10-2014 më 14:38
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  14. #52
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    angmoiko: Nje nga xhihaded eshte dhe te japesh jeten per vendin tend , familjen e fene tende. Nese vdes duke kryer nje prej ato qe permenda me siper konsiderohesh qe e ke kryer xhihadin.

    Pike se pari une nuk kam kritikuar,pasi duhet ta keshe lexuar mire Mesazhin time,perkundrazi une lutem,spo detyroj askend qe te braktise fene e vete,
    2- sa i perket xhihadit ,ata te ISSIS sipas teje po kryejne xhihad ,pasi xhihad do te thote te japesh jeten per fene tende?. Te lutem duhet te jemi pake me realist.une i dua Myslimanet pasi jane shume korrekt ne besimin e tyre,ketu e kam fjalen per myslimanet paqesor dhe jo per ISIS
    Zoteri e shikon se interpretimi i K'uranit me te vertetat e tija te cone ne nje rruge si te ISSIS pasi ti vete e the cdo te thote XHihadi
    Pyetjet qe une shtrova ske dhene asnje pergjigje te bazuar ne K'uran, po te shikosh ne shkrimin time kam qene atesit,dhe se pari kam studjuar kuranin dhe me se shumti une e di kuptimin e fjales Xhihad//// UNe nuk perbuz askend njerzit jane te lire te zgjedhin se c'fare duan te besojne ,une thjshte kam dhene sugjerime ,per eksperjencen qe une kam kerkim te se vertetes ,/// une nuk e di se c'fare interpretimi kam bere une gabim ne shkrimet e mia.
    Per sa i perket martesave te muhamedit :nuk kishte rruge te tjera per te bere marrveshje me fiset e ndryshme ? vetem ajo rruge ishte,pastaj ai ka qene vendim personal i muhamedit ,sepse aty nuk thuahet asnje keshill qe i ka dhene allahu muhamedit qe duhej te martoj me shume gra.

    K'urani me ka marre me shume kohe se c'do liber tjeter : Arsyeja: Sespe isha i predispozuar nga ndikimi familjar per te qene mysliman,
    Keshtu qe me shume se mua smund ti vije keq njeriu per besimin time ,dhe sinqerisht me ka ardhur shume keq qe se gjeta veten tek K'urani,

    Nqs se ke nje spjegim Logjik persa i perket pyetjve qe kam bere une ne shkrimet e mia je i lutur ti paraqesesh,

    SHkrimin tend e ke hapur duke thene se e pelqen menyre jote e qyteteruar e debatit dhe te pershendes per kete lace.
    Nderkohe qe shkrimin time e lexuar perciptas pasi une i kam kerkuar te gjithve ketu qe shkrimet qe ne paraqesim mos te quhen debat por te quhen RRAHJE IDESHE ME DASHURI,
    dhe sa per per pyetjet e mia ke bere perpjekje per tu pergjigjur por qe ne fakte nuk fakton dhe argumenton ne baza te forta ,dhe ke dhene spjegim personal dhe historik
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  15. #53
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Ceni-1 Lexo Postimin
    lace , kur e ke lexu Kuranin , ke lexuar ndonje liber tjeter apo vetem Kuranin ?
    E Kam thene edhe me siper qe kam qene me i predispozuar per te qene Mysliman ,dhe kam lexuar vetem K'uranin ,me pas kam zgjeruar djapazonin e ker

    Une Kam rrespekt per te gjithe Myslimanet e devotshem ,nuk kam asnje paragjykim ,Sepse Zoti nuk krijoi ne fillim 5,6,7 Lloje njerezish por krijoj nje Cift Even edhe adamin,

    PAQE PER TE GJITHE NJERZIN
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  16. #54
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin

    Si duket se ke kuptuar mire ate qe une kam thene pasi une kam bere edhe pyetje ne shkrimin time .
    Shpjegimi Pse jam i kristjan: Me siper kam thene se po studjoja per te gjetur prova kunder ekzistences se Zotit ...pra isha Ateist dhe debatoja me njeres besimtar ,dhe keshtu fillova te mblidhja prova kunder ekzistences se Zotit ,bashke me 4 miqte e mi. Por rezultati ishte se sa me shume studjoja aq me shume gjeja prova se zoti ekzistonte vertet.
    Studimi i Kuranit: e kam studjuar ashtu sikur kam studjuar edhe Biblen ( Tevratin-Inxhilin) pra me te njejta qellime qe kam permendur me siper per prova kunder Ekzistences se Zotit.. K'urani me ka marre me shume kohe se c'do liber pasi i kam dhene shume rendesi per arsye se i kisha syte e verber nga tradita familjare pasi familja ime thoshte qe ne jemi mysliman.Por kur e kam zgjeruar djapazonin e kerkimeve te mia per rreth 4-5 vjete se bashku me miqte e mi Zbulova ,jo qe Zoti ekzistonte por qe edhe kishte lene edhe ligjet dhe statutet e tija ne toke .
    Sqarim: Sjam ndikuar as nga Prifti as nga Hoxha,As nga Papa, As nga Familja per krijimin e nje besimi te qarte,

    Ku e ke studjuar kuranin ???, ne cilin univerzitet ???


    flm
    albanish by nature

  17. #55
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Ku e ke studjuar kuranin ???, ne cilin univerzitet ???


    flm
    E kam studjuar Vete ,dhe kjo sdo te thote se une kam pasur mangesi ne kuptimin e tije ,sespe kam qene i predispozuar qe te behsha Mysliman,dhe sinqerisht me vjen keq qe nuk e gjeta veten aty.

    Universiteti : Pike se pari Une Kam njohur vetem nje Afiz ketu ne shqiperi I cili nuk jeton me dhe ka qen Z,Sabri Afiz Koci, per te tjere nuk e di se ekzistojne Afiz te tjere ne shqiperi,dhe une nuk e dija se cdo njeri duhet te beje universitetin per te studjuar K'uranin,sespe i bie qe te gjithe Myslimanet Besimtar duhet te bejn Universitet ,ose te besojne ate qe thote hoxha,ose Imami,ti,ose une .... Kjo nuk me duket logjike, Nqs se ju e quani logjike se cdo besimtar duhet te beje universitet per te kuptuar K'uranin ose per ta studjuar i bie qe te gjithe myslimanet qe besojne te besojne verberisht pasi ata se njohin K'uranin ne thelb ose nuk e kane bere unvirsitet per studimin e K'urani.

    I dua te gjithe Besimtaret Mysliman te devoteshem ,skam asnje kompleks ,por me qene realist duhet te qendrojme ne kembe ne toke dhe jo te hecim vereberisht , Te pakten keshtu mendoj une eshte mendim personal,dhe nuk imponoj askend per te dreruar fene ose dicka tjeter / te pakten une se quaj Fe e quaj besim.
    Do tju isha Mirenjohes te gjitheve Nqs se i japin pergjigjigje Te Faktuara pyetjeve te Mia ,keshtu do me ndihmonin edhe mua qe te gjeja nje spjegim logjik ,nqs se une bindem jam i gateshem qe te nderoj qendrim ne lidhje me besimin time qe neser /pasi me Pelqen shume Ilhia ,dhe Kenga Ilahi mua me gotesh shume dhe e pelqej shume ,por ne lidhje me besimin argumentat dhe faktet nuk me thone asnjegje ,qe une te krijoj nje besim tek K'urani Apo tek Islami,
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  18. #56
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    E kam studjuar Vete ,dhe kjo sdo te thote se une kam pasur mangesi ne kuptimin e tije ,sespe kam qene i predispozuar qe te behsha Mysliman,dhe sinqerisht me vjen keq qe nuk e gjeta veten aty.

    Universiteti : Pike se pari Une Kam njohur vetem nje Afiz ketu ne shqiperi I cili nuk jeton me dhe ka qen Z,Sabri Afiz Koci, per te tjere nuk e di se ekzistojne Afiz te tjere ne shqiperi,dhe une nuk e dija se cdo njeri duhet te beje universitetin per te studjuar K'uranin,sespe i bie qe te gjithe Myslimanet Besimtar duhet te bejn Universitet ,ose te besojne ate qe thote hoxha,ose Imami,ti,ose une .... Kjo nuk me duket logjike, Nqs se ju e quani logjike se cdo besimtar duhet te beje universitet per te kuptuar K'uranin ose per ta studjuar i bie qe te gjithe myslimanet qe besojne te besojne verberisht pasi ata se njohin K'uranin ne thelb ose nuk e kane bere unvirsitet per studimin e K'urani.

    I dua te gjithe Besimtaret Mysliman te devoteshem ,skam asnje kompleks ,por me qene realist duhet te qendrojme ne kembe ne toke dhe jo te hecim vereberisht , Te pakten keshtu mendoj une eshte mendim personal,dhe nuk imponoj askend per te dreruar fene ose dicka tjeter / te pakten une se quaj Fe e quaj besim.
    Do tju isha Mirenjohes te gjitheve Nqs se i japin pergjigjigje Te Faktuara pyetjeve te Mia ,keshtu do me ndihmonin edhe mua qe te gjeja nje spjegim logjik ,nqs se une bindem jam i gateshem qe te nderoj qendrim ne lidhje me besimin time qe neser /pasi me Pelqen shume Ilhia ,dhe Kenga Ilahi mua me gotesh shume dhe e pelqej shume ,por ne lidhje me besimin argumentat dhe faktet nuk me thone asnjegje ,qe une te krijoj nje besim tek K'urani Apo tek Islami,
    lace , ti thua qe je marre vite me studimin e Kur'anit por ti nuk din as ta shqiptosh sic duhet Kur'anin. Kur'ani shkruhet Kur'an dhe jo K'uran. Ti thua se ke lexuar shume per islamin por nuk din qe fjala hafiz thuhet hafiz dhe jo afiz.
    Fillimisht mendova se mos jane gabime ne shkrim e siper por kur pashe qe i kishe perseritur shume here thash me vete si nuk doli nje i krishtere i sinqerte ne forum por te gjithe ''dallaverexhinj'' ?

    P.s Me siper kishe ngritur disa pyetje per te cilen te dhashe pergjigje. Reagimi qe mora prej teje ishte me qesharaku qe kam lexuar ne forum duke thene se pergjigjet nuk faktohen pasi '' jane mendimet e mia personale dhe historike''. Faktet historike a nuk jane argumente? Mendimet personale po ashtu nuk i merr parasysh? Hajde kulture debati hajde ( ose me sakte sic e ke shprehur ti ''hajde rrahje mendimesh me dashuri hajde )
    Ndryshuar për herë të fundit nga angmokio : 20-10-2014 më 07:38
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  19. #57
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    E kam studjuar Vete ,dhe kjo sdo te thote se une kam pasur mangesi ne kuptimin e tije ,sespe kam qene i predispozuar qe te behsha Mysliman,dhe sinqerisht me vjen keq qe nuk e gjeta veten aty.
    Kjo nuk do te thote gje po qe se e mban per vete kete "kuptim", per shpirtin tend, per jeten tende.....ti del ketu ne publik, dhe gjykon me ate dituni qe e ke, dhe keshtu ben dem, shkakton huti, shkakton percarje nder njerezit !!!, mes shprehjes "i rrespektoj muslimanet e devotshem" dhe "kurani thot keshtu e keshtu (ne konotacione negative)" mungon SINQERITETI !!!, dhe aty ku mungon sinqeriteti, ate e zevendeson KEQDASHJA, PROPAGANDA, SHTREMBERIMI !!!. Jemi se paku dakor ne ate, se edhe KURANI ka ardhe per ti NDIHMUAR njerezit ????, 1,5 mrd. njerez besojn ne ate !

    Nese del ne publik per ta kommentuar kuranin, atehere te duhet edhe reputacioni i nevojshem per mos me dale qesharak (emer me renome, kualifikim zyrtare, kompetence). Kjo i ngjane perndryshe nje doktori te medecines stomatologjike qe ka mare persiper t'ja mbush mendjen nje doktori te neurologjise mbi neurologjine, vetemse ne ndonje forme perputhen fushat e interessit......mendoj se e kupton se nuk je kompetent te flasesh ne kete forme qe e ben !!!, pastaj, ISLAMI ne shqiperi (pasiqe e kuptova se qenke nga shqiperia), ka qene i ndaluar per gati tre gjenerata te terra te "studjohet", te "kultivohet" dhe te "jetohet", qe sipas cdo vleresimi sociologjik deshmon se ne shqiperi islami NUK KA EKZISTUAR, se paku nga gjenerata e dyte, se aq i mjafton nje sistemi politik per ta ndryshuar terresisht rrendin social.

    Pa mare para sysh sfondin familjare, femijen e meson nena, e rrethi ne kultivimin e kultures popullore, ne shqiperi keto kane munguar ne terresi, eshte dashur fshehurazi te kultivohen.


    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    Universiteti : Pike se pari Une Kam njohur vetem nje Afiz ketu ne shqiperi I cili nuk jeton me dhe ka qen Z,Sabri Afiz Koci, per te tjere nuk e di se ekzistojne Afiz te tjere ne shqiperi,dhe une nuk e dija se cdo njeri duhet te beje universitetin per te studjuar K'uranin,sespe i bie qe te gjithe Myslimanet Besimtar duhet te bejn Universitet ,ose te besojne ate qe thote hoxha,ose Imami,ti,ose une .... Kjo nuk me duket logjike, Nqs se ju e quani logjike se cdo besimtar duhet te beje universitet per te kuptuar K'uranin ose per ta studjuar i bie qe te gjithe myslimanet qe besojne te besojne verberisht pasi ata se njohin K'uranin ne thelb ose nuk e kane bere unvirsitet per studimin e K'urani.
    Aspak jo, nuk duhet asnje njeri te kryeje studime te larta per ta "Kuptuar" kuranin, ngase ato nuk nevojiten, njerezve ju nevojiten strehimi dhe ushqimi, kurse per fe kane nenen dhe baben qe i meson.
    Studime duhet te bejne ata qe e komentojne kuranin, te cilet marin gjykime duke u bazuar ne kuranin. Kete jo per shume pune te madhe, por thjeshte per arsye te PERGJEGJESISE !!!; ngase cdo akcion ne ndonje forme shkakton nje reakcion, sidomos kur ka edhe pretekse ne to.....pra, une duhet te te akuzoje, se ti nuk ke ardhe ketu te na "mesosh" dicka te re mbi islamin, por te besh propagande kunder islamit ???............sa per FE, sejcili e mban ate per vete !!!

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    I dua te gjithe Besimtaret Mysliman te devoteshem ,skam asnje kompleks ,por me qene realist duhet te qendrojme ne kembe ne toke dhe jo te hecim vereberisht , Te pakten keshtu mendoj une eshte mendim personal,dhe nuk imponoj askend per te dreruar fene ose dicka tjeter / te pakten une se quaj Fe e quaj besim.
    .......ka plot musliman qe nuk jane te devotshem, te tille qe jane hajna, perdhunues, vrases, alkoholik, narkoman....etj !!!, cka me ato ???, kjo dynja eshte keshtu sic eshte, dhe sejcili individualisht duhet ta gjeje rrugen e tije....dashuri ka vetem atehere ne nje njeri, kur e kupton, se ne ate rruge, nuk mund ti marr edhe tjeret ne qaf, nese e don fene tende, mbaje atehere per vete, por mos e arsyeto me ate qe e don fene tende, sepse ne fene tjeter nuk e ke kete qe e ke gjet ne fene qe e ke tash... !!

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    Do tju isha Mirenjohes te gjitheve Nqs se i japin pergjigjigje Te Faktuara pyetjeve te Mia ,keshtu do me ndihmonin edhe mua qe te gjeja nje spjegim logjik ,nqs se une bindem jam i gateshem qe te nderoj qendrim ne lidhje me besimin time qe neser /pasi me Pelqen shume Ilhia ,dhe Kenga Ilahi mua me gotesh shume dhe e pelqej shume ,por ne lidhje me besimin argumentat dhe faktet nuk me thone asnjegje ,qe une te krijoj nje besim tek K'urani Apo tek Islami,

    Per cilen pyetje e ke fjalen ???, per ate me XHIHADIN ???.....muslimani XHENETIN e fiton me nje jete sipas parimeve fetare qe nder sunitet jane te reglementuara me te ashtuquajturat SHARTET E FESE, sa i perket kuptimit shkollare, kurse ne pergjithesi, xheneti fitohet me nje jete te devotshme sipas krejt parimeve fetare qe i njeh islami, dhe qe jane kryekeput ne kontekste pozitive. Gjithesesi, kush e fiton xhenetin, eshte ceshtje e vet Zotit, neve mund vetem te mendojme ose te deshirojme, dhe ti lutena Atij, qe te na meshiroje.

    Sa i perket xhihadit ne LUFTE, e ke keqkuptuar parimin. Mendimi vlen per nje situate LUFTE, nese je ne situate te luftes, e jo ta KERKOSH ATE SITUATE, ose vet ta krijosh ate situate. Pra, vdekja ne nje lufte qe te eshte IMPONUAR, nen kushte lufte qe te jane imponuar, ne nje lufte ku nuk ke rrugedalje me ju shmang vdekjes.....pra, nen kushte qe ne asnje forme nuk jane VULLNETI I JOT, por VULLNET I IMPONUAR !, dhe nese ne ato kushte e gjen vdekjen, ALLAHU ta garanton xhenetin me te larte.

    Shembull banal:

    - lufta ku shkon VETVETIU, me VULLNETIN TEND, nuk eshte xhihad ne kuptimin shkollare. Xhihadin e shpall QEVERIA, pergjegjesit politik te vendit (hashim thaci, apo edi rama, apo kush ka shpalle xhihad ne siri ???) !!!, me kete, ne menyre INDIREKTE qytetaret DETYROHEN te marin pjese ne lufte. Ne keto kushte, pjesemarja eshte XHIHAD, dhe vdekja shperblehet me xhenetin firdaus (shkalla me e larte e xhenetit).....kurse, ai i VDEKURI, a e ka fituar xhenetin apo jo, eshte ceshtje qe ne nuk e dijme, dhe nuk mund ta dijme....ne mund vetem te besojme se ai i vdekuri e ka fituar xhenetin, ngase ka luftuar per nje ceshtje te drejte !!!

    Xhihadi i shpallur nga qeveria e OBLIGON ushtarin te mare pjese aty, KUNDER VULLNETIT TE VET.....dhe per ta mbrojt atdheun, gjakun, token tende, eshte edhe jashta islamit vdekja me e NDERSHME dhe ME MERITORE....pra ne kete kuptim shihet edhe xhihadi sipas islamit....eshte nje forme e motivimit per ushtarin mos ti frigohet vdekjes, ne te kunderten, ne vdekjen ta shoh shperblimin me te larte te mundshem !!!

    Ne kete kontekst e ke nje ngjarje nga jeta e muslimaneve te pare (e citoj nga kujtesa), ku luftetaret e kane lavderuar nje ushtare, dhe kane prejudikuar se ai njeri, aq trim, aq i zellshem, me siguri se do ta fitoje xhenetin, kurse pejgamberi i muslimaneve ka thene se ai do te jete banore i xhehenemit....ai personi ne fjale gjate nje perleshje lendohet aq rrende, saqe mos te bjer peng i kundershtareve, vetevritet !, dhe keshtu permbushet parashikjimi i pejgamberit, ngase vetevrasja ne islam eshte nje nder mekatete e medhaja.

    E ke edhe rastin tjeter mbi gjeneralin e famshem, Halid Ibn Valid, i cili shtrire ne shtratin e vdekjes eshte qare ndaj shokeve duke thene: Cka te ka gjet keshtu ore Valid, nuk te ka mbet siperfaqe e trupit pa plage te shpates e thikes, e sot je shtrire ne shtrat dhe e pret vdekjen si nje gamile....Allahu nuk te gezoj me shehidllek !!!

    Pra, shehidlleku ne islam eshte shume delikat, dhe nuk blihet per badihava pare si ne pazare !!!


    tung


    PS:

    Islami kerkon pakez me shume se "bling bling" e "hollywood", sa i perket asaje qe te paska mbet meraku ti (ilahijet).....
    albanish by nature

  20. #58
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    lace , ti thua qe je marre vite me studimin e Kur'anit por ti nuk din as ta shqiptosh sic duhet Kur'anin. Kur'ani shkruhet Kur'an dhe jo K'uran. Ti thua se ke lexuar shume per islamin por nuk din qe fjala hafiz thuhet hafiz dhe jo afiz.
    Fillimisht mendova se mos jane gabime ne shkrim e siper por kur pashe qe i kishe perseritur shume here thash me vete si nuk doli nje i krishtere i sinqerte ne forum por te gjithe ''dallaverexhinj'' ?

    P.s Me siper kishe ngritur disa pyetje per te cilen te dhashe pergjigje. Reagimi qe mora prej teje ishte me qesharaku qe kam lexuar ne forum duke thene se pergjigjet nuk faktohen pasi '' jane mendimet e mia personale dhe historike''. Faktet historike a nuk jane argumente? Mendimet personale po ashtu nuk i merr parasysh? Hajde kulture debati hajde ( ose me sakte sic e ke shprehur ti ''hajde rrahje mendimesh me dashuri hajde )
    E Para e punes je marre me gjera te pa nevojshme per spjegim dmth drejteshkrimi: dhe keto nuk te vlejne si argument dhe perserisje pergjigjur ne baza Kurani,je marre me gjera te vogla ,gje qe nuk te shkon fare per shat.... une se kam kuptuar dalleverin se ku kam bere dallaver : apo dallver e quan ti se nuk te vejen mire edhe nuk ke pergjigje ...ashtu sikurse jepni pergjigje te hallakatura , e c'rendesi ka kjo se si e shkruaj une fjalen Kuran e rendesishme eshte qe ti e kupton : dhe per sa i takon krishtereve une nuk kam fyer asnje mysliman ,,,e ndersa ti po bene kete gje /gjithesesi ska problem une e kuptoj edhe eshte logjike ne kushtet e tua kur ske argument do merresh me gjera te vogla qe nuk kane kurr fare rendesi.

    Ne kete kontekst me duhet te te them se asnje pergjigje nuk i dhene pyetjeve te mia apsolutisht jo. dhe meqense ra fjala tek te krishteret kam edhe nje pyetje : perse ne kuran flitet me se shumti per Tevratin dhe jo per inxhilin? per inxhilin flitet vetem pake dhe ne mnyre siperfaqesore ,perse nuk merreshin shembuj nga theniet e jezusit por merreshin shembuj nga tevrati? per nuk jane theksuar mrekullite qe ka bere jezusi edhe qe ndodhen ne inxhil ,por permenden ato te tevratit? Apo mos ndoshta Muhamedi kishte hallin atributeve? O Zoteri me thuaj nje Mrekulli te muhamedit me plote kuptim mrekulli ... c'fare thote kurani per keto mrekullit thote keshtu : e kur thone se perse nuk i eshte dhene muhamedit ndonje mrekulli praktike nga zoti i tije ? por ti thuaj Kini durim se edhe une kam durim ///// dhe diku tjeter kur shtrohet nje pyetje e tille ,ai thote i eshte Mrekulli Kurani por ju jeni te verbuar e nuk e shikoni. pra kete quani argument ju? Kush profet i ka kerkuar ndihmen zotit per mrekulli praktike Zoti ja ka dhen ,dhe kete se mohon askushi Ato qe Muhamedi per per argumenta ne kuran si ibrahimi,josifi,davudi, etj, Ato kane ekzistuar rreth 5 shekuj me pare ,,,, dhe me qene realist Muhamedi e pati nje poet te zgjuar . Per c'fare mrekullie e ka fjalen ketu ato mrekulli edhe ato shkrime kane pasur 5 shekuj me pare te ardhura dhe jo i zbriti mhamedi ok?

    Dhe perfundimisht une personalisht nuk shkruaj me ne kete forum jo se skam argumenta. por ketu ka nje brumosje pasi askush nuk don ti shikoj me realizem

    Kam nje peytje .... A e keni lexuar ndonjehere Tevratin ,Torah edhe inxhilin ? merreni njehere mundimin . por siduket keni lexuar vetem Kuranin dhe ju duken argumentat ne kuran sikur i ka zbritur Muhamedi,dhe per me teper ato quhen mrekulli .
    e kam lexuar ,si e kam lexuar Kuranin e rendesishme eshte qe une e kam lexuar dhe kam bere perpjekje per te gjetur te verteten. dhe sote jam besimtar kristjan .
    Perfundimisht une nuk shkruaj me Ne kete forum sespe me merret si propagand ose si dallaverexhi Por shikojini njeher faktet me realizem ,ku shpesh ne kuran merren shembuj te njejte nga fillimi deri ne funde ,lumenjte,zogjte,qielli,hena,Lekura,kafshet,ushqim i,etj., keto quhen argumenta, Pse nuk eshte permendur asnje nga mrekullite qe ka bere Jezusi por pervecse menyres se si lindi dhe se c'fare iu dha pse nuk e ka perfshire Jezusin dhe bemat e tija ne kuran Muhamedi? pse shfajesohet muhamedi duke thene se une vetem Qortues, Pse kur Muhamedit i kerkohej mrekulli praktike ai justifikohej duke then si kam permendur me siper : e duke qene profet i fundit muhamedi po ti kerkonte ndonje mrekulli Praktike Zotit ,Zoti patjeter ne menyre te sigurt qe do ja jepte: por siduket nuk ndodhi keshtu ai justifikohej bukur madje duke u bere bezdi duke perseritur shpesh te njejtat argumenta: dhe duke u shpaallur emrin e vete,si pershembull Sa here permenden keto fjale : Ne ta dhame Kuranin ty o Muhamed, ne te Dhame pejkamberllekun o Muhamed,ne te derguam ty o Muhamed ,por ti thuaj o Muhamed,. Nqs se vertet Muhamedi do ishte Profet i Zotit ,, ai gjimone ka qene ne prove nga Njerezit per te bere Mrekullira Praktike ,dhe cdo profet i ka kerkuar ndihmen Zotit kur jane ndier ne nje pozicjon te tille , dhe lind pyetja pse muhamedi si kerkoi zotit Mrekulli praktike ashtu sikurse Musai i kerkoi Zotit? pse nuk beri ai mrekulli praktike ashtu sikurse Jezusi ? Perse Diten e fundit do te Zbrese Jezusi dhe nuk do te Zbrese Muhamedi? Perse Muhamedi nuk permend ne kuran Mrekullite qe Jezusi beri kur ngjalli te vdekurit ? si ka mundesi qe Zoti sja Zbriti ne kuran nje Ajet per Jezusin si Argument sespe jezusi ishte kaq i fuqishem dhe dha prova bindesi Pasi Ngjalli edhe te vdekurit? Si ka mundesi te gjitha keto koecidenca? ////

    Kerkoj Ndjese,... e Perseris Kerkoje Ndjese per gjithcka qe ndoshta eshte keqkuptuar ketu ne forum , Qellimi ime nuk eshte propagnda ,qellimi ime eshte Shqyrtimi,Zbulimi,Mesimi, /// Nqs se ju e quani kete forum per te bere monolog ndrmjet njerezve qe ndajne te njejtin mendim,atehere une kerkoje ndjese,// por nqs se ketu jemi per rrahje ideshe ne baze argumetash skam perse kerkoje ndjese ,
    Edhe per Xhihadin : O zoterinj ISSIS po vret njeres dhe e quan Lufta Per fene /dhe ne kontekstin e kuptimit te xhihadit si duhet te quhet lufta e ISSis?

    Persa i perket Sinqeriteit ,,, qe Flete Nuhu Musa une se kuptoj ku kam pasur mungese sinqeriteti ,Se pari njeriu duhet te jete i siqerte me veteveten dhe te pranoj te verteten dhe jo te jete i brumosur ne ate mase sa te humbase logjiken dhe te akuzoj tjeterin per mungese Sinqeritetit/
    per me shume une skam mungese sinqeriteti sespe nuk kam kryer mashtrim ketu .nqs se po ma thoni ku kam mashtruar/nqs se i vjen hidhur dikujt per ato qe une them e si vjene mire ,atehere le ta thote hapur ska problem //// edhe me pas une jam aq i sinqerte saqe kam kerkuar edhe ndihme per ta kuptuar sa me mire Islamin , por si duket kjo me eshte marre per dobesi ,jo more zoterinj e kani gabim nqs se mendoni keshtu : ai qe vertet eshte i sinqerte duket dhe ai qe rrenacak duket ,keshtu qe une di se kam folur me dashuri ketu ,por perseri me eshte marre per dobesi,////
    perfundimisht njerzit qe skane kurfare argumenti perpiqen te kapen pas kotesise ,e ndersa une jam shume i hapur .

    Njerzit qe kane lexuar vetem Kuranin Normale qe kane mendimin e tyre ,e ndersa po te lexosh edhe Tevratin edhe Inxhilin ,edhe duke bere llogarit se sa me vone erdhi kurani 500 vjete me vone ,atehere c'do njeri bindet per ate qe do te besoj,
    UNe Skam asnje Arsye te beje Propagande , thjshte une po rrah idete me njeres te tjetre,
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  21. #59
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin

    Persa i perket Sinqeriteit ,,, qe Flete Nuhu Musa une se kuptoj ku kam pasur mungese sinqeriteti ,Se pari njeriu duhet te jete i siqerte me veteveten dhe te pranoj te verteten dhe jo te jete i brumosur ne ate mase sa te humbase logjiken dhe te akuzoj tjeterin per mungese Sinqeritetit/
    per me shume une skam mungese sinqeriteti sespe nuk kam kryer mashtrim ketu .nqs se po ma thoni ku kam mashtruar/nqs se i vjen hidhur dikujt per ato qe une them e si vjene mire ,atehere le ta thote hapur ska problem //// edhe me pas une jam aq i sinqerte saqe kam kerkuar edhe ndihme per ta kuptuar sa me mire Islamin , por si duket kjo me eshte marre per dobesi ,jo more zoterinj e kani gabim nqs se mendoni keshtu : ai qe vertet eshte i sinqerte duket dhe ai qe rrenacak duket ,keshtu qe une di se kam folur me dashuri ketu ,por perseri me eshte marre per dobesi,////
    perfundimisht njerzit qe skane kurfare argumenti perpiqen te kapen pas kotesise ,e ndersa une jam shume i hapur .

    Njerzit qe kane lexuar vetem Kuranin Normale qe kane mendimin e tyre ,e ndersa po te lexosh edhe Tevratin edhe Inxhilin ,edhe duke bere llogarit se sa me vone erdhi kurani 500 vjete me vone ,atehere c'do njeri bindet per ate qe do te besoj,
    UNe Skam asnje Arsye te beje Propagande , thjshte une po rrah idete me njeres te tjetre,
    Kurani i ka mbi 6000 ajete, dhe ka mijera hadithe..........kurse gjithe "brumosja" ne lidhje me islamin lidhet per 20 ajete dhe 20 hadithe....

    Kur nje njeri e "studjon" kuranin, dhe i ngel meraku vetem ne ato vlerat negative qe mendon se i ka gjet aty, atehere nuk ka se si mos te te quaj njeri te jonsinqerte !!!, ngase mungon ne terressi objektiviteti ne kete mesele. Pse atehere nuk u lidhe per ajetet me konotacione pozitive, aty ku folet per urtesi, per paqe, per dashuri ???, islami ka nje reference te shkelqyeshme per bashkejetesen e popujve dhe feve te ndryshme mbi rruzull, deshmon se ka gjet formule te sjelle ne ujdi njerez me mendime e qendrime te llojllojshme.......me siguri se do ti gjejshe 20 ajete qe folin per kete qe permenda dhe po aq hadithe poashtu !!!

    tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga Nuh Musa : 21-10-2014 më 08:43
    albanish by nature

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Nuh Musa për postimin:

    angmokio (21-10-2014)

  23. #60
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    ..... qe me se shumti i ngjason paganizmit. Tere ritet e fese se krishtere jane te lidhur ngushte me ritet pagane.

    Prandaj u kryqezua jezusi qe ju te krishteret te festoni njesoj si paganet.
    Besimi ne Krishtin nuk ka te beje asgje me paganizmin.

    Kryqezimi i Jezusit nuk ka te beje me 'teologjine', idhujt dhe ritet pagane te romakeve. Ti, Albo, Semiku, Nuh Musa nuk keni hyre ne forum qe te debatoni, por te spekuloni pa kurrfare mbeshtetje me argumente.

    P.s.
    30 mije veta ne stadion thirrin per vrasje ne mase me 'Vdekje shqiptareve', Albo thote : 'te krishtere keta jane', dhe ate ortodokse dhe 'dh' te forte, lol?!

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar mesia4ever për postimin:

    lace (21-10-2014)

Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •